Szkopjéban március 18. és 29. között rendezik meg a 20. férfi Európa-bajnokságot. A svájci rendszerű 11 fordulós viadalról huszonkettenvívják ki a részvételi jogot a Hanti-Manszijszkban megrendezésre kerülő Világkupán. Negyvenhárom országból neveztek, a 365 fős mezőnyben a magyar színeket nyolcan képviselik, olimpiai válogatottunk három tagja, Berkes Ferenc, Gledura Benjámin és Erdős Viktor eséllyel pályázhat a továbbjutó helyek megszerzésére. Címvédőként a horvát Ivan Saric játszik, a rajtlistát az orosz Vladiszlav Artyemijev vezeti, Berkes a 16., Gledura a 38., Erdős az 59. A teljes díjalap 100 ezer euró, az Európa-bajnok 20 ezret nyer. Az Eb honlapja a http://eicc2019.mk/
A 20. Európa-bajnokságról huszonketten kvalifikálják magukat az idei Világkupára, a 128 résztvevős kieséses rendszerű viadal első két helyezettje lesz világbajnokjelölt. A legjobbak Élő-pontjuk alapján játszhatnak majd a Hanti-Manszijszkban megrendezendő VK-n. Szkopjéban a 23 macedón résztvevő mellett többek között 48 orosz, 23 szerb és török, 20 izraeli, 19 német és 17 ukrán sakkozó játszik. A rajtlistát a csütörtökön befejeződött csapat-világbajnokságon aranyérmes orosz válogatott legjobb pontszerzője, a 21 éves Vladiszlav Artyemijev vezeti, öten tartoznak a + 2700 Élő-pontosok csoportjába, 147 nagymester a 365 fős mezőnyben.
Szkopjéban ma este tartják meg az ünnepélyes megnyitót, a technikai értekezletet, hétfőn helyi idő szerint 15 órakor indulnak a sakkórák. Március 23-án lesz pihenőnap, az utolsó forduló március 29-én 13 órakor kezdődik. A résztvevők játszmánként 90-90 perc gondolkodási időt kapnak 40 lépésre, majd 30-30 percet a parti befejezéséig és az első lépéstől kezdve még lépésenként 30-30 másodpercet. A bajnoki címet, a dobogós helyezéseket holtverseny esetén nem rájátszás dönti el, ugyanez a szabály a továbbjutást jelentő helyeken előálló esetleges holtversenynél is. Első kritérium az ellenfelek Élő-pontjainak átlaga a leggyengébb pontszám nélkül, majd a módosított Bucholz, a Bucholz, az egymás elleni eredmény.
A rajtlista élcsoportja:
Vladiszlav Artyemijev (orosz, 2736), Jevgenyij Tomasevszkij (orosz, 2705), Daniil Dubov (orosz, 2703), Vladiszlav Kovalev (fehérorosz, 2703), Ivan Saric (horvát, 2703), Markus Ragger (osztrák, 2686), Rauf Mamedov (azerbajdzsáni, 27019), Francisco Vallejo Pons (spanyol, 2698), Nils Grandelius (svéd, 2694), Anton Korobov (ukrán, 2686), Ivan Cseparinov (grúz, 2683), Pavel Eljanov (ukrán, 2682), Maxim Rodhstein (izraeli, 2673), Liviu-Dieter Nisipeanu (német, 2670), Ruszlan Ponomarjov (ukrán, 2667), Berkes Ferenc (magyar, 2666), Alekszej Drejev (orosz, 2662), Eltaj Safarli (azerbajdzsáni, 2662), Hrant Melkumjan (örmény, 2661), Romain Edouard (francia, 2658), Igor Kovalenko (lett, 2658), Mircea-Parligras (román, 2657), Borisz Gelfand (izraeli, 2655),…Gledura Benjámin (magyar, 2630), Erdős Viktor 2612, Ruck Róbert 2521, Kozák Ádám (magyar, 2445), Krstulovic Alex (magyar, 2351), Csiki Endre (magyar, 2251), Ongut Tamás Gunes (magyar, 2197)
Az Európa-bajnokságok eddigi története
Az első Európa-bajnokságot 2000-ben az olaszországi Saint Vincentben rendezték meg. A 120 résztvevő, a neves sakkozók távolmaradása miatt sokan borúlátóan ítélték meg a kontinensbajnokság jövőjét. Az orosz Pavel Tregubov győzött. Egy év múlva Ohridban csatáztak a férfiak és Polgár Judit. Az Eb-nek már komoly tétje volt, mert a férfi kieséses rendszerű világbajnokságra lehetett részvételi jogot szerezni. Az izraeli Emil Szutovszkij holtversenyben végzett az élen, páros mérkőzésen legyőzte az ukrán Ruszlan Ponomarjovot és szerzett bajnoki címét. Polgár Judit a győztesektől fél ponttal elmaradva holtversenyben végzett a harmadik helyen, majd leszorult a dobogóról, mert a rájátszáson kikapott a grúz Zurab Azmaiparasvilitől. Világbajnoki résztvevő lett Gyimesi Zoltán is, Almási Zoltán a rájátszáson ezt nem tudta kiharcolni.
2008-ban Plovdivban a rajtlistán 31. helyre rangsorolt holland Szergej Tivjakov győzelmével ért véget a viadal. A tulipánosok honi rangsorában csak harmadik, egykori szovjet-orosz sakkozó a „surranó pályán” tört előre. Veretlen maradt, 2793-as performance-pontszáma tiszteletet parancsoló, ahogy a + 22,2 Élő-pont is. Nagy balsiker volt a negyedik helyre rangsorolt Almási Zoltán ötvenszázalékos eredménye, Balogh Csaba és Erdős Viktor óvatos játéka sem vezethetett sikerre.
Tíz esztendeje a X. kontinensbajnokságot a montenegrói Budvában rendezték meg. 318 résztvevő játszott, köztük kilenc magyar sakkozó. A rajtlistán 62 sakkozónak volt több mint 2600 Élő-pontja. Huszonketten kvalifikálták magukat a Világkupára. Rapid rájátszásban dőlt el az Európa-bajnoki cím és a dobogós helyezések sorsa. A végső győzelmet a 22 éves orosz Jevgenyij Tomasevszkij szerezte meg. A döntőben honfitársát, Vlagyimir Malahovot győzte le. A bronzérmet a grúz Baadur Zsobava vehette át. A kilenc magyar résztvevő nem tudott számottevő eredményt elérni.
2010-ben Rijekában meglepetésre a 19 éves orosz Jan Nepomnjacsij lett a kontinensbajnok. Az utolsó fordulóban Almási Zoltán sötéttel aratott remek győzelmet a boszniai Ivan Szokolov ellen, és holtversenyben negyedikként zárta szereplését, továbbjutott a Világkupára. Berkes Ferenc világossal gyorsan remizett az izraeli Emil Szutovszkijjal, a rájátszáson sikerrel vívta meg csatáját. Nagy holtverseny alakult ki a 7,5 pontosok között, nem kevesebb mint harminc sakkozó érte el ezt a pontszámot, köztük Berkes Ferenc.
Nyolc éve a franciaországi Aix-les-Bains-ben megrendezett Európa-bajnokságon Polgár Judit bronzérmes lett. Nagymesternőnk az orosz Vlagyimir Potkinhoz és a lengyel Radoslaw Wojtaszekhez hasonlóan 8,5 pontot szerzett, de a korábbi viadaloktól eltérően ezúttal nem rapid rájátszás döntötte el a bajnoki cím sorsát, hanem az ún. performance-pontszám alapján rangsorolták a nagymestereket. Judit egy hármas, majd a hajrában egy parádés négyes nyerőszériával érte el sikerét, biztos továbbjutását. Ez sakkozásunk első érme a kontinensbajnokságok történetében. Polgár Judit remek, küzdelmes partikat játszott. Taktikai lehetőségeit tökéletesen használta ki, bátran kockáztatott, ha kellett, akkor jól védekezett. Élvezetes játszmáit nagy érdeklődés kísérte az interneten is.
A 15 esztendős Rapport Richárd a viadal közepén megingott, nem sikerült a nagy bravúr, az áhított továbbjutás. Balogh Csaba sorban kapta a gyengébb Élő-pontszámú ellenfeleket, de nem tudott élni a lehetőséggel. Antal Gergely eredménye messze elmaradt a várttól.
2012-ben Dmitrij Jakovenko győzött a plovdivi XIII. Európa-bajnokságon. A rajtlistán harmadik orosz sakkozó veretlenül, félpontos előnnyel végzett az élen. Tizenhárman szereztek 8 pontot, a performance-pontszám döntötte el a dobogós helyek sorsát, a francia Laurent Fressinet lett a második, az orosz Vlagyimir Malahov kapta a bronzérmet.
A magyar résztvevők a nagyon kiegyensúlyozott mezőnyben változatos teljesítményt nyújtottak. A végső sorrendben Berkes Ferenc a 24., Balogh Csaba a 26. lett. A versenykiírás szerint huszonhárman kvalifikálták magukat a 2013.évi Világkupára. Fodor Tamás nagymesteri normát teljesített, sorozatban játszott rangos nagymesterekkel, sikerét jól mutatta a jelentős Élő-pont gyűjtés (+ 16,4). Prohászka Péter is jó versenyt játszott, Ruck Róbert váratlan vesztései után „külső körön” jött fel. Csalódást okozott Erdős Viktor, nem sikerült Rapport Richárdnak a remélt áttörés.
A lengyelországi Legnicában váratlan eredményekben gazdag utolsó fordulóval ért véget kontinensbajnokság. A befejező játéknapon az éllovas ukrán Alekszander Mojszejenko vereséget szenvedett a korábbi kontinensbajnok orosz Jan Nepomnjacsijtól és tízes holtversenyben végzett az élen. Az ukrán sakkozó vesztése ellenére Európa-bajnok lett, magasabb Élő-pontszámú ellenfelekkel mérkőzött meg, mint riválisai. Ezüstérmes az orosz Jevgenyij Alekszejev, a bronzérmet nagy meglepetésre honfitársa, Jevgenyij Romanov érdemelte ki.
Nagy bánatunkra nem volt magyar továbbjutó. Balogh Csaba az utolsó fordulóban nem tudott megbirkózni a játszma feszültségével és 30 lépésben kikapott az örmény Hrant Melkumjantól. Berkes Ferenc minőséget is áldozva próbálta megtörni a horvát Ivan Saric ellenállását, 59 lépés után lett remi az ütközet. A legnagyobb meglepetés Almási Zoltán eredménye. Havannai tornagyőzelme és a jó rajtot követően (4-ből 3,5 ponttal kezdett), de a következő 7 partiból egy tisztelnézéses vereség mellett csak 6 döntetlenre futotta erejéből, a vele szemben csak remikre törekvő ellenfelekkel nem bírt, illetve esélyeit nem tudta kihasználni.
2014-ben Jerevánban nagy meglepetésekkel ért véget a XV. Európa-bajnokság. Az orosz olimpiai válogatott mellett már évek óta szekundánsi szerepkört betöltő, a rajtlistán csak 33. Alekszandr Motiljev nyerte meg a viadalt. Még nagyobb meglepetés azonban két 19 éves sakkozó bámulatos sikere, a spanyol David Anton Quijarro lett az ezüstérmes, az orosz Vlagyimir Fedoszejev végzett a harmadik helyen. A nyolcas holtversenyt a mezőnyátlag (a leggyengébb ellenfél pontszáma nélkül döntötte el.
Balogh Csaba az utolsó játéknapon elért győzelmével kiharcolta a Világkupán való részvételi jogot jelentő 23. helyezést. Polgár Judit két egymást követő vereség után tetszetős nyeréssel fejezte be szereplését. Judit és Almási Zoltán játékán is érződött a hosszas versenyzési szünet, a látszatra kedvező párosításukkal a hajrában nem tudtak élni.
Négy éve Jeruzsálemben a mesterhármassal rajtoló, majd négyet remiző, szereplését újabb mesterhármassal folytató orosz Jevgenyij Najer nyerte meg a 16. Európa-bajnokságot. A rajtlistán csak 37. nagymester a kontinensbajnokság előtt alighanem csak a Világkupára való továbbjutást jelentő helyezés elérésében bízott. Az orosz válogatottak mellett szekundánsként is jeleskedő sakkozó jól hajrázott, rutinját jól kamatoztatta.
2014-ben a cseh David Navara a második helyen előállt nyolcas holtversenyben a „rövidebbet” húzta, csak a továbbjutást jelentő hetedik helyen végzett. Navara ezzel a Világkupán már biztosította részvételét, Jerezsálemben a minél jobb helyezés eléréséért játszhatott, az ezüstérmet addigi pályafutása legszebb sikereként könyvelhette el.
A lengyel Mateusz Bartel a rajtlistán 39. helyezettként bronzérmes lett. Erdős Viktor sajnálhatja, hogy a viadalon gyors remikkel taktikázott. Bánusz Tamás kecsegtető esélyeket hagyott kihasználatlanul. Az Eb-ről számos szerényebb Élő-pontszámú sakkozó biztosította továbbjutását.
Három éve a koszovói Gjakovaban az orosz Erneszto Inarkijev elsőségével fejeződött be a meglepetésekben bővelkedő kontinensbajnokság. A rajtlistán 12. nagymester mesternégyessel rajtolt, két döntetlen után hármas nyerőszériával vette át a vezetést, két sorsdöntő játszmát is megnyert sötéttel.
A svájci rendszerre jellemzően az ezüstérmes lett Igor Kovalenko merőben más utat járt be, Bucholz-pontszáma is jól mutatja, hogy „külső körön” kapaszkodott fel. A kilencedik fordulóban túlzott erőszakoskodásának köszönhetően kikapott Inarkijevtől, de a bakit két riválissal szemben elért győzelemmel javította ki. A harmadik helyen előállt hármas holtverseny a grúz Baadur Dzsobavának kedvezett, a bronzérmet vehette át. A befejező játéknapon nem kis meglepetésre a lengyel Radoslaw Wojtaszeket taszította le a dobogóról.
Huszonhárman kvalifikálták magukat a 2017. évi Világkupára. Többek között hét orosz, három spanyol(!), két-két lengyel és fehérorosz sakkozó biztosította részvételét a Tbilisziben megrendezésre kerülő 128 résztvevős, kieséses rendszerű versenyre, amelynek első két helyezettje világbajnokjelölt lesz.
Az Eb-n hárman képviselték a magyar színeket, a 33 partiból csak hetet tudtak megnyerni, négy játszmát vesztettek. Berkes Ferenc 6,5 ponttal a 44. lett, Prohászka Péter 6-tal a 74., Antal Gergely a 90. helyen végzett. Játékukból hiányzott az egészséges kockázatvállalás. Berkes Ferenc továbbjutási esélyét a 10. fordulóbeli a kecsegtető állás elvesztésével tékozolta el, kedvező volt a Bucholz-pontszáma, egy pont hiányzott a továbblépéséhez. Prohászka Péterhez és Antal Gergelyhez a párosítás nem volt kegyes, sorban kapták a nehéz ellenfeleket, akiket túlságosan is tiszteltek.
Minszkben az Európa-bajnokságok történetében sorozatban negyedszer ünnepelhettek orosz győztest, a rajtlistán ötödik Makszim Matlakov veretlenül lett bajnok. A grúz Baadur Dzsobava pocsék rajtja után, 3-ból 1 pont, hetes nyerősorozattal tört előre, tavalyi bronzérme után másodikként végzett. Újabb szép sikert könyvelhetett el a 21 esztendős orosz Vlagyimir Fedoszejev, jó kezdést követően (4-ből 3,5 pont), kettőt vesztett, de ötös nyerőszériával felléphetett a dobogóra. Tizenegyen gyűjtöttek 8 pontot, többen a hajrában törtek előre, jól bírták a nyerési kényszert.
Befejező játszmájában Erdős Viktor remizett az orosz Daniil Dubovval, s nagy izgalommal várta a riválisok eredményeit. Sok volt az eldőlt játszma, nagy volt a számolgatás. A 71. helyre rangsorolt nagymesterünk végül 26. lett, de előtte öt olyan sakkozó is végzett, akik a tavalyi kontinensbajnokságról már biztosították a továbbjutásukat, így a 21. továbbjutó helynek örülhet. Veretlen maradt, erejét jól osztotta be, jól taktikázott a remikkel is. A 2693-as performance-pontszám, a + 12,3 Élő-pont jól tükrözi remek teljesítményét.
Berkes Ferenc győzelemmel zárta szereplését, Erdőshöz hasonlóan 7,5 pontot szerzett, de gyengébb Bucholz-pontszáma miatt nem juthatott tovább. A legnehezebb párosítást Prohászka Péter kapta, a hajrára elfáradt a viaskodásokban, az utolsó öt partijából egyet sem tudott megnyerni. Közel 12 Élő-pontot nyert.
Az Eb legnagyobb meglepetését Lékó Péter helyezése jelenti. A második fordulóban kihagyott esély után egyre bizonytalanabb lett, sorban jöttek gyengébb ellenfelek ellen a döntetlenek, csak három játszmát tudott nyerni. Pályafutása során oly sok szuperversenyt játszott, svájci rendszerű viadalon kevésbé hatásos az ő túlzottan objektív sakkja.
Csalódást okozott legfiatalabb nagymesterünk, Gledura Benjámin is. A 2476-os performance-pontszám, az elvesztett 18 Élő-pont tükrözi gyenge játékát.
A hajrában Bánusz Tamás három játszmát is vesztett, Ruck Róbert négyszer is megadásra kényszerült. Nagymestereink az Eb-n 13 partit vesztettek, 25 játszmát nyertek. Minszkben 38 ország 397 sakkozója, köztük 175 nagymester játszott.
Tavaly Batumiban a rajtlistán 26. horvát Ivan Saric győzött a 19. Európa-bajnokságon. Nyolcan várták holtversenyben a befejező játéknapot, csak Saric tudott nyerni. Heten gyűjtöttek a bajnoknál fél ponttal kevesebbet, a lengyel Radoslaw Wojtaszek lett az ezüstérmes, az angol Gawain Jones végzett a harmadik helyen. A sok meglepetéssel tarkított viadalnak nincs magyar továbbjutója. Erdős Viktor utolsó partijában remizett, 7 pontja kevés volt a továbblépéshez. Berkes Ferenc többször is elmulasztotta a győzelméhez vezető folytatást, végül elvesztette az orosz Borisz Szavcsenko elleni partiját, 6,5 ponttal fejezte be a szereplését. Erdős a 43., Berkes a 60., Kántor Gergely a 118., Ruck Róbert a 212. helyen végzett. A kontinensviadalról huszonhárman vívták ki a jövő évi Világkupán való részvételi jogot.
Az Európa-bajnokságok történetében másodszor ünnepelhetnek horvát győztest, tizenkét esztendeje Zdenko Kozul végzett az élen. Saric a hatodik fordulóban szenvedte el egyetlen vereségét, a későbbi ezüstérmes Radoslaw Wojtaszektől kapott ki, a hajrában mesterhármast ért el. Megszakította az orosz sakkozók sikerszériáját, az elmúlt négy viadalt sorban megnyerték.
Wojtaszeket a második fordulóban érte „baleset”, nyerésekkel visszakapaszkodott az élmezőnybe, három döntetlennel zárta szereplését. Az orosz Szanan Szjugirov harmadik helyezése nagy meglepetés, megőrizte veretlenségét. Heten gyűjtöttek 8 pontot, többen a hajrában törtek előre, jól bírták a nyerési kényszert.
Örvendetes, hogy ifjúsági sakkozónk, Kántor Gergely vállalta a nagy megméretést, rutintalansága kiütközött egyes játszmáiban. Ruck Róbert messze a várakozás alatt szerepelt.
Batumiban a kontinensbajnokságon 34 ország 304 sakkozója, köztük 141 nagymester játszott. A kiegyenlített erőviszonyokra jellemző, hogy a rajtlistát vezető orosz Dmitrij Jakovenko 6,5 ponttal az 52. helyen végzett. Hét orosz sakkozó harcolta ki a továbbjutást. Az ukrán sakkozás legendája, a 49 esztendős Vaszilij Ivancsuk az utolsó fordulóban elszenvedett vereséggel mindhatott búcsút a továbbjutásnak. A tavalyi orosz szuperbajnokság bronzérmese, a 21 esztendős Daniil Dubov a hajrában „öngyilkos” játékáért nagy árat fizetett.
A 19. Európa-bajnokság végeredménye:
H.
|
R.
|
|
|
Név
|
FED
|
Élő
|
Pont
|
TB2
|
TB3
|
Perf.
|
Élő+/-
|
1
|
26
|
|
GM
|
Ivan Saric
|
CRO
|
2657
|
8,5
|
67,0
|
72,5
|
2796
|
19,6
|
2
|
2
|
|
GM
|
Radoslaw Wojtaszek
|
POL
|
2738
|
8,0
|
71,0
|
75,0
|
2776
|
5,7
|
3
|
30
|
|
GM
|
Gawain Jones
|
ENG
|
2651
|
8,0
|
69,0
|
74,0
|
2787
|
19,4
|
4
|
29
|
|
GM
|
Szanan Szjugirov
|
RUS
|
2652
|
8,0
|
69,0
|
73,5
|
2795
|
20,4
|
5
|
7
|
|
GM
|
Makszim Matlakov
|
RUS
|
2707
|
8,0
|
66,5
|
71,5
|
2737
|
4,5
|
6
|
21
|
|
GM
|
Anton Korobov
|
UKR
|
2664
|
8,0
|
66,5
|
70,0
|
2766
|
14,4
|
7
|
34
|
|
GM
|
Luke McShane
|
ENG
|
2647
|
8,0
|
65,0
|
69,5
|
2768
|
17,2
|
8
|
40
|
|
GM
|
Eltaj Safarli
|
AZE
|
2639
|
8,0
|
63,0
|
68,0
|
2742
|
14,4
|
9
|
18
|
|
GM
|
Anton Demcsenko
|
RUS
|
2672
|
7,5
|
69,5
|
74,0
|
2714
|
6,5
|
10
|
3
|
|
GM
|
David Navara
|
CZE
|
2737
|
7,5
|
67,5
|
72,5
|
2715
|
-1,2
|
11
|
15
|
|
GM
|
Erneszto Inarkijev
|
RUS
|
2684
|
7,5
|
67,0
|
73,0
|
2719
|
5,5
|
12
|
35
|
|
GM
|
Nils Grandelius
|
SWE
|
2646
|
7,5
|
66,5
|
72,0
|
2685
|
6,1
|
13
|
146
|
|
IM
|
Miguel Santos Ruiz
|
ESP
|
2488
|
7,5
|
66,5
|
69,0
|
2678
|
34,2
|
14
|
69
|
|
GM
|
Robert Hovhanniszjan
|
ARM
|
2601
|
7,5
|
66,0
|
71,0
|
2759
|
24,1
|
15
|
92
|
|
GM
|
Alekszej Szarana
|
RUS
|
2577
|
7,5
|
65,0
|
69,5
|
2717
|
22,3
|
16
|
51
|
|
GM
|
Benjamin Bok
|
NED
|
2622
|
7,5
|
64,5
|
68,5
|
2736
|
17,5
|
17
|
22
|
|
GM
|
Hrant Melkumjan
|
ARM
|
2664
|
7,5
|
64,0
|
69,5
|
2696
|
5,1
|
18
|
33
|
|
GM
|
David Anton Guijarro
|
ESP
|
2647
|
7,5
|
63,5
|
68,5
|
2683
|
5,7
|
19
|
6
|
|
GM
|
Rauf Mamedov
|
AZE
|
2709
|
7,5
|
63,5
|
67,5
|
2689
|
-1,5
|
20
|
36
|
|
GM
|
Gadir Guszejnov
|
AZE
|
2646
|
7,5
|
63,5
|
67,5
|
2697
|
8,2
|
21
|
39
|
|
GM
|
Mircea-Emilian Parligras
|
ROU
|
2642
|
7,5
|
62,0
|
66,5
|
2635
|
-0,2
|
22
|
144
|
|
IM
|
Viterbo Ferreira Jorge
|
POR
|
2492
|
7,5
|
61,0
|
65,5
|
2698
|
27,6
|
23
|
108
|
|
GM
|
Kirill Sevcsenko
|
UKR
|
2545
|
7,5
|
58,5
|
62,0
|
2646
|
16,8
|
…
|
…
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
43
|
47
|
|
GM
|
Erdős Viktor
|
HUN
|
2627
|
7,0
|
63,0
|
67,5
|
2619
|
-1,1
|
60
|
19
|
|
GM
|
Berkes Ferenc
|
HUN
|
2671
|
6,5
|
66,0
|
71,5
|
2628
|
-5,9
|
118
|
119
|
|
IM
|
Kántor Gergely
|
HUN
|
2527
|
6,0
|
57,5
|
60,5
|
2469
|
-7,0
|
212
|
118
|
|
GM
|
Ruck Róbert
|
HUN
|
2529
|
4,5
|
58,5
|
63,0
|
2364
|
-23,3
|
(304 résztvevő)
Az eddigi Európa-bajnokok:
2000. Pavel Tregubov (orosz)
2001. Emil Szutovszkij (izraeli)
2002. Bartlomiej Macieja (lengyel)
2003. Zurab Azmaiparasvili (grúz)
2004. Vaszilij Ivancsuk (ukrán)
2005. Liviu-Dieter Nisipeanu (román)
2006. Zdenko Kozul (horvát)
2007. Vladiszlav Tkacsijev (francia)
2008. Szergej Tivjakov (holland)
2009. Jevgenyij Tomasevszkij (orosz)
2010. Jan Nepomnjacsij (orosz)
2011. Vlagyimir Potkin (orosz)
2012. Dmitrij Jakovenko (orosz)
2013. Alekszander Mojszejenko (ukrán)
2014. Alekszandr Motiljev (orosz)
2015. Jevgenyij Najer (orosz)
2016. Erneszto Inarkijev (orosz)
2017. Makszim Matlakov (orosz)
2018. Ivan Saric (horvát)
Verőci Zsuzsa