Negyven esztendeje, december 6-án játszottuk a máltai Mediterrán Kongresszusi Központ nagytermében a sakkolimpia utolsó fordulóját. A magyar és szovjet női és férfi válogatottak hihetetlen versenyfutása jellemezte az olimpiát. A zárónapon dőlt csak el az aranyérmek sorsa. Két arany vagy két ezüst? Egy arany és egy ezüst? Két perccel a játékidő vége előtt a két aranyérem látszott biztosnak, aztán egy-egy hiba, s az aranyak ezüstökké váltak. Portisch Lajos vezetésével férfi csapatunk a szovjet válogatottal holtversenyben az élen végzett, de a Bucholz-pontszámítás Karpovéknak kedvezett. Női együttesünk félpontos hátránnyal végzett a második helyen. Mindkét válogattunk megőrizte veretlenségét, férfi csapatunk 11 fordulón keresztül egyedül vezette a mezőnyt, női együttesünk 8 fordulón át állt az élen. December 7-én, a záróünnepségen hatalmas tapssal, lelkesen ünnepelték a világ sakkozói az ezüstérmes magyar válogatottakat.
Nem kis meglepetést okozott, amikor a FIDE elfogadta Málta jelentkezését a IX. női és a XXIV. Férfi sakkolimpia megrendezésére, hiszen korábban a szigetország nem szervezett hasonló méretű sportversenyt. Szerencsére időben kiderült, hogy a szervezők által biztosított szálláshelyek 10-30 kilométerre vannak Valettától (ránk naponta közel 60 kilométeres utazás várt volna). Az akkori Sporthivatal, az OTSH támogatta a jogos kérést, hogy a minél jobb szereplés érdekében Valettában lakhassunk. A versenyzők és a szakmai stáb egy része a Phoenicia Hotelbe költözött be, a kísérők másik része a jóval szerényebb Cumberland szállodában lakott, amely azonban pár perce volt a versenyteremtől, esténként még függőelemzésre is kitűnően használható volt. (Természetesen a szovjet csapatok sem bízták a véletlenre a szereplésüket, a mi szállodánktól öt percree laktak.) A szervezésben óriási segítséget nyújtott a hivatalos kiküldetésben Máltán dolgozó Vereczkey Béla, aki fáradtságot nem kímélve segített a legapróbb ügyek megoldásában is. A jól sikerült edzőtáborok után válogatottjaink remek hangulatban voltak, Portisch Lajos, Ribli Zoltán, Sax Gyula, Csom István, Faragó Iván és Pintér József összeállítású férfi, a Verőci Zsuzsa, Ivánka Mária, Porubszky Mária és Csonkics Tünde alkotta női válogatott is az éremszerzés reális esélyével várhatta a rajtot. Mindkét csapatunkat a második helyre rangsorolták.
November 19-én a miniszterelnöki palota előtti Castille téren gyülekeztek a női és férfi sakkolimpia csapatai, a város mintegy egy kilométer hosszú főutcáján, a Republic Streeten át a lelkes máltaiak sorfala között a Mediterrán Kongresszusi Központba, az olimpia színhelyére vonultunk. Az első sorban a magyar válogatottak, a két évvel korábbi Buenos Aires-i sakkolimpia arany – és ezüstérmes csapatai, majd ABC-sorrendben a többi ország együttesei. Másnap megkezdődött a 14 fordulós viadal, amelynek főesélyesei a szovjet válogatottak voltak. A lebonyolítás igen megterhelő tempójú volt, a fordulók 15 órakor kezdődtek, az ötórás játékidő elteltével be nem fejezett partikat 22-24 óra között folytatták, szükség szerint másnap délelőtt még újabb két órát is játszották volna. 12 óráig kellett leadni az aznapi csapatösszeállításokat, korántsem volt egyszerű a készülés, hiszen ellenfelünk csapatát csak az utolsó pillanatban ismertük meg.
A szovjet férfi válogatott már a rajtnál lépéshátrányba került, másfél pontot elhullajtottak Venezuela ellen, holott az alapcsapattal ültek sakkasztalhoz. Ez bizonytalanná tette a rutinos nagymestereiket is. Nálunk a kapitány, Bilek István nemzetközi nagymester, a kilencszeres olimpikon a korábbi hagyományokat folytatta, mindkét újonc, Faragó és Pintér is lehetőséget kapott a bemutatkozásra. A szovjeteknél a 17 éves Garri Kaszparov a második játéknapon szállt be a „ringbe”. Elkezdődött a versenyfutás, az ötödik fordulóban egy döntetlen erejéig megbotlott a szovjet együttes, legjobbjuk, Kaszparov szenvedett vereséget. A kalandos parti nem kis viharokat kavart. Időzavarban Georgijevnek gyorsabban járt a keze, mint az esze, s váratlanul a kritikus állásban a tervezett második lépést húzta meg. Lett is nagy kalamajka, a bíró végül úgy ítélte meg, hogy egyértelműen „ujjhiba” történt, s engedélyezte, hogy a bolgár visszaüsse a futót a bástyavesztés helyett. Kaszparov sportszerűen belenyugodott a döntésbe, a szovjet vezetés azonban még sokáig háborgott. A hetedik fordulóban Portischék másfél pontos előnnyel kezdhették a szovjetek elleni rangadót, a tervezett 2-2 megszületett, de Sax kecsegtető állásban nyerőesélyes folytatást hagyott ki Tal ellen.
Kezdődhetett a második félidő, egyre elkeseredettebb küzdelem folyt, a kilencedik forduló után válogatottunk előnye két és fél pontra nőtt, a szovjetek csak 2-2-öt játszottak a csehekkel. A tizedik játéknapon a mieink botlottak, a hollandok elleni szerény 2-2 megadta az esélyt Karpovéknak a felzárkózásra, a 11. fordulót befejezve a szovjetek befogtak minket. A sakk mellett a matematika is előtérbe került, az első számítások alapján még fölényes Bucholzunk volt. Jöttek a balszerencsés párosítások, korábbi ellenfeleink egymás ellen is játszottak, így a Bucholzunk alig javult.
Az utolsó forduló előtt óriási volt a találgatás a párosítást illetően. Fortuna istenasszonya nem fogadta férfi válogatottunkat kegyeibe, az erősebb Izlandot jelölte ellenfélül, míg a szovjeteknek a papíron gyengébb dánokat. Mindenki tudta, hogy csak 4-0, vagy legrosszabb esetben egy 3,5-0,5-ös győzelem adhat esélyt az aranyéremre. És eljött a sorsdöntő csaták napja. A női és férfi élcsapatok viszonylag közel játszottak egymáshoz, de arra azért ritkán adódott lehetőség, hogy átbandukoljak megnézni a partikat, lefoglalt bennünket a magunk csatája. A bíróknak nem volt könnyű dolguk, hogy rendet tartsanak a magyar és a szovjet csapatok meccsei körül, mindenki arra volt kíváncsi, hogy miként alakul a drámai versenyfutás.
Biztatónak tűnt, hogy nagyon mérgesen szaladgált a „nagyfőnök”, a Szovjet Központi Sakk-klub rettegett igazgatója, Viktor Baturinszki.. Kegyetlenül leszidta Kaszparovot, hogy a tiltás ellenére remire adta a partiját. A dán sakkozó kínálta a békekötést, de a szovjet kapitány határozottan továbbjátszásra szólította fel Garrit. Neki azonban nem tetszett az állás, s hosszas gondolkodásba kezdett, majd amikor csak 2 perc gondolkodási ideje maradt, elfogadta a remiajánlatot, ebből lett a balhé. Kaszparovot ezután beosztották Bucholz-számításra, az ifjú titán fel s alá rohangált a teremben. Remekül tartotta magát Jakobsen is az éltáblán Karpov ellen, míg nálunk minden tökéletesnek tűnt. Portisch Lajos professzori módon oktatta Olafssont, Ribli Zoltán simán verte Arnasont, Pintér már a megnyitásban kétvállra fektette ellenfelét. Sax Gyula is biztatóan állt, de hatalmas időzavarban királya örökös sakkba került. Két perccel a játékidő letelte előtt még a mienk volt az aranyérem. A szovjetek is 3,5-0,5-re nyertek, és döbbenettel nézhettük, hogy riválisunk korábbi ellenfelei jól szerepeltek, a mieink pedig gyengébben. Görögország-Skócia 3,5-0,5? A skótok legjobbja már az utolsó forduló előtt hazautazott, talán ezen múlott az aranyérem! A papíron már feketén-fehéren állt, a szovjetek Bucholza 449,5, míg a mienk 448 pont. A szovjetek visszahódították a győztesnek járó Hamilton-Russel aranyserleget.
Kiemelkedően szerepelt a két együttes első táblása, Portisch Lajos és Anatolij Karpov. Mindketten veretlenek maradtak, Portisch 13 partiból 9,5, Karpov 12-ből 9 pontot szerzett. Meglepetésre Lev Polugajevszkij játszmát sem tudott nyerni, katasztrofális 3 pontja 7 játszmából, ezzel szemben Ribli Zoltán 13-ból 8,5 pontot gyűjtött. A harmadik táblán is mi voltunk a jobbak, Sax Gyula 12-ből 7,5, az exvilágbajnok Mihail Tal 6-ból 3,5 pont. Csom István remekelt, veretlenül 9-ből 7 pontot ért el, a legjobb negyedik táblás különdíját is elnyerte. A szovjet csapat legidősebb játékosa, Jefim Geller éppen a döntő pillanatokban hozta magát, 9-ből 6,5 pontot szerzett. Kevesebb szerephez jutottak a magyar tartalékok, a szovjeteknél kulcsemberekké váltak. Faragó Iván négyszer játszott és 2 pontja kevés volt az üdvösséghez, Jurij Balasov tízszer játszott és 7,5 pontot gyűjtött. Kiemelkedő eredményt ért el Pintér József, a magyar válogatott másik újonca 5-ből 4,5 ponttal. Negyven év távlatából is úgy érzem, hogy többször kellett volna őt bizalmat kapnia. A szovjet csapat hatodik embere, Garri Kaszparov a legjobb egyéni eredményt érte el 12-ből 9,5 ponttal, de neki is voltak megingásai.
Fordulónként az eredmények:
Skócia – Magyarország 0 - 4 (Portisch, Csom, Faragó és Pintér nyert)
Szovjetunió – Venezuela 2,5 – 1,5 (Karpov 1, Polugajevszkij, Tal és Geller remizett)
Magyarország –Norvégia 3,5 – 0,5 (Portisch 1, Ribli remi, Sax 1, Csom 1)
Görögország – Szovjetunió 0,5 – 3,5 (Polugajevszkij remi, Geller 1, Balasov 1, Kaszparov 1)
Svédország – Magyarország 1 – 3 (Portisch remi, Ribli 1, Sax remi, Csom 1)
Szovjetunió – Ausztria 3,5 – 0,5 (Polugajevszkij remi, Tal 1, Balasov 1, Kaszparov 1)
Magyarország – Izrael 2,5 – 1,5 (Ribli remi, Sax 0, Faragó 1, Pintér 1)
Jugoszlávia – Szovjetunió 1,5 – 2,5 (Karpov remi, Geller remi, Balasov remi Kaszparov 1)
Magyarország – Anglia 2,5 – 1,5 (Portisch 1, Ribli 1, Sax remi, Faragó 0)
Hollandia – Szovjetunió 1 – 3 (Karpov remi, Geller remi, Balasov 1, Kaszparov 1)
Szovjetunió – Magyarország 2 – 2 (Karpov – Portisch, Ribli-Polugajevszkij, Tal – Sax és Csom – Kaszparov remi)
Magyarország – Jugoszlávia 2 – 2 (Portisch, Ribli, Sax és Csom remi)
Anglia – Szovjetunió 1,5 – 2,5 (Karpov remi, Polugajevszkij remi, Balasov remi, Kaszparov 1)
Magyarország – Finnország 3,5 – 0,5 (Portisch 1, Ribli remi, Sax 1, Csom 1) Szovjetunió – Csehszlovákia 2 – 2 (Karpov 1, Polugajevszkij 0,Tal remi, Geller remi)
Hollandia – Magyarország 2 – 2 (Portisch remi, Ribli remi, Sax 1, Faragó 0)
Izland – Szovjetunió 0,5 – 3,5 (Karpov 1, Geller 1, Balasov remi, Kaszparov 1)
Magyarország – Csehszlovákia 2 – 2 (Portisch, Ribli, Sax és Csom remi)
Szovjetunió – Egyesült Államok 2,5 – 1,5 (Karpov 1, Tal 1, Balasov remi, Kaszparov 1)
Románia – Magyarország 1 – 3 (Portisch remi, Ribli remi, Sax 1, Pintér 1)
Szovjetunió – Argentína 3,5 – 0,5 (Karpov 1, Geller remi, Balasov 1, Kaszparov 1)
Magyarország – Bulgária 2,5 – 1,5 (Portisch 1, Ribli remi, Sax remi, Csom remi)
Románia – Szovjetunió 1,5 – 2,5 (Karpov remi, Geller 1, Balasov remi, Kaszparov remi)
Izland – Magyarország 0,5 – 3,5 (Portisch 1, Ribli 1, Sax remi, Pintér 1)
Szovjetunió – Dánia 3,5 – 0,5 (Karpov 1, Geller 1, Balasov 1, Kaszparov remi)
Előrehaladási táblázat
Magyarország
|
4
|
7,5
|
10,5
|
13
|
16
|
18,5
|
20,5
|
22,5
|
26
|
28
|
30
|
33
|
35,5
|
39
|
Szovjetunió
|
2,5
|
6
|
9,5
|
12
|
14
|
17
|
19
|
21,5
|
23,5
|
27
|
29,5
|
33
|
35,5
|
39
|
A férfi olimpia végeredménye:
1.Szovjetunió (Anatolij Karpov 9/12, Lev Polugajevszkij 3/7, Mihail Tal 3,5/6, Jefim Geller 6,5/9, Jurij Balasov 7,5/10, Garri Kaszparov 9,5/12) 39 pont
2. Magyarország (Portisch Lajos 9,5/13, Ribli Zoltán 8,5/13, Sax Gyula 7,5/12, Csom István 7/9, Faragó Iván 2/4, Pintér József 4,5/5) 39
3. Jugoszlávia (Ljubojevic 7,5/13, Ivkov 5,5/8, Parman 4,5/8, Kurajica 3,5/7, Marjanovic 7,5/12, Nikolic 6,5/8) 35
4. Egyesült Államok 34
5. Csehszlovákia 33
6. Anglia 32,5
(82 csapat)
A női sakkolimpia előtt e sorok írója is azt jósolta, hogy a szovjet csapatnak előre oda lehet adni az aranyérmet, ha együtt tudunk maradni a szovjet lányokkal, biztosan leszünk másodikak… Remekül kezdtünk, a Bulgáriától 2-1-es vereséget szenvedett szovjet csapat egyre bizonytalanabbá vált. Nekünk pedig nőtt az önbizalmunk, itt-ott a szerencse is támogatott minket, a harmadik fordulótól a tizedikig vezettünk, majd a 12. játéknap után ismét félpontos előnyünk volt. Ozsváth András, a Magyar Sakkélet főszerkesztője a Magyar Rádiót is tudósította Máltáról, s volt lehetőségünk ugratni őt, hogy nem ítélte meg jól függőjátszmáink várható végeredményét. Osi örömmel elviselte a „bakijait”, a nagy riválist azonban érthetően bosszantotta, hogy nem tudtak „meglógni” tőlünk. Először állt tiszta grúz nagyságokból az olimpiai válogatottjuk, világbajnok, exvilágbajnok és világbajnok-jelöltek játszottak. A feszült pillanatokban azonban az ő kezük is megremegett.
Balszerencsésen alakult a hajrában a párosításunk, az utolsó fordulóra félpontos hátránnyal ültünk asztalhoz, de reális reményekkel az aranyérem megszerzésére. Pár perccel a befejezés előtt úgy látszott, hogy sikerül az óriási bravúr és elsők leszünk, de aztán minden rosszra fordult. Porubszky Mari elvitte huszárját c5-ről, a szovjet Nana Alekszandrija a „halál torkából” szabadult. Megmaradt a félpontos különbség, és kicsordultak az egyik oldalon az öröm, míg nálunk az elkeseredés könnycseppjei.
Összehasonlítva az első helyért nagy csatát vívott két csapat játékosainak teljesítményét, örömmel állapíthatom meg, hogy kitűnően helyt álltunk. A világbajnoknő Maja Csiburdanidze döntő érdemeket szerzett a nehezen kivívott első hely megszerzésében, 13-ból 11,5 ponttal az abszolút legjobb eredményt érte el. Veretlenül, 13-ból 10 ponttal méltó partnere voltam a világelsőnek, Csiburdanidze mögött a második lettem a táblán. Külön öröm is ért, hogy az izraeli Glaz elleni partim elnyerte a legjobb játszmáért kitűzött különdíjat. Az exvilágbajnoknő Nona Gaprindasvili 12-ből 9,5 pontja százalékban megelőzte Ivánka 14-ből 11 pontját, Mari is ezüstérmet kapott a tábláján. A szovjet csapat leggyengébb embere Nana Alekszandrija volt, háromszor is kapitulációra kényszerült, 8-ból 4 pontja könnyen végzetes lehetett volna a társak számára. Porubszky Mária 11-ből 8 pontja felülmúlta a várakozást, ő is különdíjat kapott. A szovjet csapat másik nyerőembere Nana Joszeliani volt, újoncként 9-ből 7,5 pontot gyűjtött, a legjobb volt a tartalékok között. Csonkics Tünde kevesebb szerephez jutott, 4-ből 3 pontja megfelelő, de krónikus időzavarai elég sok idegességet okoztak mind a csapattársaknak, mind a vezetésnek. Csapatunk egészen fantasztikus, 76 százalékos eredményt ért el, ez elegendő minden verseny megnyeréséhez, de ezúttal be kellett érnünk az ezüstéremmel.
Fordulónként az eredmények:
Magyarország - Kolumbia 2,5 – 0,5 (Verőci 1, Ivánka remi, Porubszky 1)
Finnország – Szovjetunió 0 – 3 (Csiburdanidze, Gaprindasvili és Alekszandrija nyert)
Svájc – Magyarország 0 – 3 (Verőci, Ivánka és Porubszky nyert)
Szovjetunió – India 3 – 0 (Csiburdanidze, Alekszandrija és Joszeliani nyert)
Magyarország – Egyesült Államok 2,5 – 0,5 (Ivánka remi, Porubszky 1, Csonkics 1)
Bulgária – Szovjetunió 2 – 1 (Gaprindasvili remi, Alekszandrija 0, Joszeliani remi)
Magyarország – Bulgária 3 – 0 (Verőci, Ivánka és Porubszky nyert)
Szovjetunió – NSZK 2 – 1 (Csiburdanidze 1, Gaprindasvili 0, Joszeliani 1)
Szovjetunió – Magyarország 1,5 – 1,5 (Csiburdanidze-Verőci remi, Ivánka-Alekszandrija 1 – 0, Joszeliani - Porubszky 1 – 0)
Románia – Magyarország 1,5 – 1,5 (Verőci remi, Ivánka 1, Csonkics 0)
Spanyolország – Szovjetunió 0 – 3 (Csiburdanidze, Gaprindasvili és Joszeliani nyert)
Magyarország – NSZK 2,5 – 0,5 (Verőci remi, Ivánka 1, Porubszky 1)
Szovjetunió – Románia 2,5 – 0,5 (Csiburdanidze 1, Gaprindasvili 1, Alekszandrija remi)
Magyarország – Lengyelország 1,5 – 1,5 (Verőci, Ivánka, Porubszky mind remi)
Izrael – Szovjetunió 1 – 2 (Csiburdanidze remi, Gaprindasvili 1, Joszeliani remi)
Spanyolország – Magyarország 1 – 2 (Verőci remi, Ivánka remi, Porubszky 1)
Lengyelország – Szovjetunió 1 –2 (Csiburdanidze 1, Gaprindasvili 1, Alekszandrija 0)
Hollandia – Magyarország 0 – 3 (Verőci, Ivánka és Csonkics nyert)
Szovjetunió – Anglia 3 – 0 (Csiburdanidze, Gaprindasvili, Joszeliani nyert)
Magyarország – Izrael 2 – 1 (Verőci 1, Ivánka 1, Porubszky 0)
Ausztrália – Szovjetunió 0 – 3 (Csiburdanidze, Gaprindasvili és Joszeliani nyert)
Franciaország – Magyarország 0 – 3 (Verőci, Ivánka és Csonkics nyert)
Szovjetunió – Kína 1,5 – 1,5 (Csiburdanidze, Gaprindasvili és Joszeliani remizett)
Jugoszlávia – Magyarország 1 – 2 (Verőci remi, Ivánka remi, Porubszky 1)
Egyesült Államok – Szovjetunió 0 – 3 (Csiburdanidze, Gaprindasvili és Alekszandrija nyert)
Magyarország – Kína 2 – 1 (Verőci 1, Ivánka remi, Porubszky remi)
Szovjetunió – Jugoszlávia 2 –1 (Csiburdanidze 1, Gaprindasvili remi, Alekszandrija remi)
Előrehaladási táblázat
Szovjetunió
|
3
|
6
|
7
|
9
|
10,5
|
13,5
|
16
|
18
|
20
|
23
|
26
|
27,5
|
30,5
|
32,5
|
Magyarország
|
2,5
|
5,5
|
8
|
11
|
12,5
|
14
|
16,5
|
18
|
20
|
23
|
25
|
28
|
30
|
32
|
A női olimpia végeredménye:
1.Szovjetunió (Maja Csiburdanidze 11,5/13, Nona Gaprindasvili 9,5/12, Nana Alekszandrija 4/8, Nana Joszeliani 7,5/9) 32,5 pont
2. Magyarország (Verőci Zsuzsa 10/13, Ivánka Mária 11/14, Porubszky Mária 8/11, Csonkics Tünde 3/4) 32
3. Lengyelország (Erenska 9/13, Szmacinska 3/7, Wiese 6,5/11, Brustman 8/11) 26,5
4. Románia 26
5. Német Szövetségi Köztársaság 24
6. Kína 24
(42 csapat)
Verőci Zsuzsa