A hatszoros orosz bajnok, a válogatottal ötször olimpiai aranyérmes Peter Szvidler veretlenül nyerte meg a Világkupát. Honfitársa, Alekszandr Griscsuk végzett a második helyen, de a harmadik helyezett, és húsz év után ismét a világbajnok-jelölti címet elnyerő ukrán Vaszilij Ivancsukot is ünnepli a sakkvilág. A 42 esztendős nagymester feledni tudta a kieséses rendszerű versenyeken elszenvedett korábbi kudarcait, nehéz pillanatokban is össze tudta szedni magát, Ruszlan Ponomarjovot legyőzte a döntő párharcban.
A Hanti-Manszijszkban tavaly megrendezett sakkolimpián Vaszilij Ivancsuk vezetésével az ukrán válogatott 2004 után másodszor is aranyérmes lett. Ivancsuk az éltáblán 10 partiból 8 pontot gyűjtött. A Hollandiában angol nyelven megjelenő New in Chess sakkmagazin 2010/7-es számának címlapján Ivancsuk fényképe látható, nem véletlen a szerkesztőség képaláírása: „A sakknak él napi 24 órában, az év 365 napján”.
Több mint húsz éve tartozik már a sakkvilág elitjéhez. Kortársai, de fiatalabbak is elveszítették már előkelő helyezéseiket, s mindenkit érdekel, hogy miként tudott sikerrel megbirkózni az újabb és újabb kihívásokkal, miként tette túl magát a csalódásokon.
-Még mindig megtartottam a sakk iránti nagy érdeklődésemet, ezt az érdeklődést a fanatizmus szintjén. Még megtalálom az érdekességét, hogy leüljek és elemezzek játszmákat, új megnyitásokat tanuljak és törekedjek arra, hogy még jobban megértsem ellenfeleim stílusának sajátosságait. Még hajt a vágy a küzdelemre, és talán az ambíció, hogy még nem vagyok teljesen elégedett. Úgy érzem, hogy van bennem motiváció, hogy újra és újra készen álljak a komoly küzdelemre – válaszolt Ivancsuk egy interjúban arra a kérdésre, hogy miként tud lépést tartani a fiatal titánokkal.
Az ukrán nagymester úgy ítélte meg, hogy pályafutása során a világbajnoki cím megszerzésének vágya túlzott nyomást jelentett számára, más versenyeken is zavarta a koncentrációban és aggályokat okozott. Úgy gondolja, hogy világbajnok lehet, de csak normális kvalifikáció versenyről. Akkor képes lesz felkészülni az oly nagy kihívást jelentő feladatra.
Vaszilij Ivancsuk kívánsága teljesült. A 2012 negyedik negyedévére tervezett 8 résztvevős, kétfordulós világbajnok-jelölti körverseny győztese lesz az Anand-Gelfand világbajnoki döntő győztesének kihívója. A párharc vesztese mellett a Világkupa első három helyezettje (Szvidler, Griscsuk és Ivancsuk) mellett a 2011. júliusi és a 2012. januári Élő-listáról hárman - a jelen állás szerint a norvég Magnus Carlsen, az örmény Levon Aronjan és az orosz Vlagyimir Kramnyik – játszhatnak. A nyolcadik helyet a versenyt megrendező ország kaphatja, de sakkozójának minimum 2700 Élő-pontjának kell lennie. Carlsent leszámítva a „hatos” nem éppen a legfiatalabb generáció tagja, az októberben 28. életévét betöltő Griscsuk a legfiatalabb a mezőnyben.
Ivancsuk pályafutásának legfontosabb versenyei, sikerei
Vaszilij Ivancsuk első nagy sikerét 1987-ben érte el, a junior világbajnokságon Viswanarthan Anand mögött lett ezüstérmes. 1988-ban tagja volt a Szalonikiben sakkolimpiát nyert szovjet csapatnak. 1989-ben szárnyalását Linaresben folytatta, a 16-os kategóriájú tornán Anatolij Karpov előtt győzött. A luzerni sakkcsapat-világbajnokságon a nagy fölénnyel győztes szovjet válogatott legjobbja volt, 7 játszmából 6,5 pontot szerzett. A manilai zónaközi döntőn Borisz Gelfanddal holtversenyben első, és ezzel világbajnok-jelölt. A tilburgi szupertornán Gata Kamsky társaságában holtversenyben első. Újvidéken az olimpiai aranyérmes szovjet együttes éltáblása. Ivancsuk jól kezdte az 1991-es évet is. Világbajnok-jelölti páros mérkőzésen simán verte az izraeli Judaszint, négy győzelem után engedélyezett egy döntetlent ellenfelének. Pályafutása egyik kiemelkedő sikereként – Garri Kaszparovot is legyőzve - másodszor lett első a sakkozás Wimbledonjában, Linaresben.
Egy év múlva Dortmundban Kaszparovval holtversenyben első. A debreceni csapat Európa-bajnokságon már az ukrán válogatottal ezüstérmes. 1993-ban balsikert hozott számára a bieli zónaközi döntő, egy pillanatra sem volt igazi esélye a továbbjutásra. Vigasztalja, hogy a luzerni csapat-világbajnokságon az első táblán remekelt, a 8 partiból 6 pont, nem rajta múlott, hogy „csak” másodikok lettek az amerikai válogatott mögött.
1995-ben harmadszor is a linaresi rangos torna győztese. Rigában Kaszparov és Anand mögött harmadik, Novgorodban holtversenyben második, Horgenben Kaszparovot is legyőzve Kramnyikkal holtversenyben első, ismét egyenesben a szekere. Az 1996-os évet Wijk ann Zee-ben tornagyőzelemmel kezdi, Novgorodban második, Amszterdamban holtversenyben első. A jereváni sakkolimpián Ivancsuk vezérletével ezüstérmes az ukrán válogatott.
Az isztambuli sakkolimpián minden partit játszott, vezetésével az ukrán válogatott „elhalászta” előlünk a bronzérmet. Wijk aan Zee-ben kezdte a 2001-es évet is. Elégedett lehetett a Kramnyikkal osztott harmadik hellyel. Jerevánban fantasztikus bravúrral csapat-világbajnoki címet szerzett a válogatottal. A moszkvai vb-n egy sokkal nyugodtabb, kiegyensúlyozottabb Ivancsuk kezdte meg a hosszú menetelést. December 13-án az elődöntő negyedik partijában sötéttel győzte le Anandot, letaszította a trónról és teljessé vált a „meglepetés”, a sakkozásnak ukrán világbajnoka lett. Moszkvában Ivancsuk a hat mérkőzésen összesen 20 játszmát játszott, nyolcat megnyert, 11 döntetlen mellett egyszer kapott ki.
A moszkvai döntő elvesztése, a sokadik elpuskázott lehetőség ismét „padlóra küldte”, nincs értékelhető sikere a 2004-es Eb-ig. Antalyiában vereséggel kezdte szereplését, majd eljutott a bajnoki címet eldöntő rapid meccsig, ahol legyőzte a boszniai Predrag Nikolicsot. A calviai sakkolimpián Ivancsuk igazi vezérevezősként olimpiai aranyéremig vezényelte a válogatottat, veretlenül 9,5 pontot szerzett 13 partijából.
A következő év szuperversenyeire a meghívások már nyáron eldőltek, későn jött a nagy siker, Ivancsukot egyetlen nagy viadalra sem hívták meg. A 2005. júliusi 1-től érvényes listán már ötödik volt 2752-vel, sokat versenyzett, de nem a világ legjobbjaival. Kiemelkedő sikerként győzött a Capablanca-emlékversenyen, holtversenyben harmadik volt a varsói Európa-bajnokságon.
2006-ban holtversenyben harmadik volt Wijk aan Ze-ben, gyengébben sakkozott Linaresben. A Capablanca emlékversenyen győzött, Foroszban második. 2007-ben „beugróként” jól kezdte a linaresi verseny mexikói félidejét, de az andalúziai városban már nem bírta a tempót. Ismét első Kubában, tornagyőztes Foroszban, montreali szereplése is teljes siker. A csapat Európa-bajnokságon nem ment neki a játék, a moszkvai Tal-emlékversenyen is – 1-gyel végez, a villám-világbajnokságon azonban brillírozott, elsőként ért célba.
2008-ban fantasztikus eredményt ért el Szófiában, a tíz játszmából 8 ponttal első, másfél pontot vert Topalovra. A foroszi és a dortmundi tornán második. A moszkvai Tal-emlékversenyen egypontos előnnyel lett első. A Grand Slam-döntőn holtversenyben második. Igazi drámaként élte meg a világranglistán harmadik Vaszilij Ivancsuk a drezdai sakkolimpia utolsó fordulójában elszenvedett csúfos vereséget. Az ukrán együttes kálváriája nem ért véget az amerikai csapattal szemben eszenvedett 3,5-0,5-ös vesztéssel, Ivancsukot kisorsolták doppingvizsgálatra, de a szinte eszét vesztő éltáblás ezen nem jelent meg, elérhetetlenné vált. Nehéz helyzetbe hozta a Nemzetközi Sakkszövetséget, hiszen vagy megsemmisíti az ukrán csapat minden eredményét és Ivancsukot kétéves eltiltással sújtja, vagy kivételt tesz, és ezzel vét a NOB doppingszabályzata ellen. Ivancsukot nagyon megviselte a bizonytalan helyzet,
Nankingban és Wijk aan Zee-ben pocsékul sakkozott, felmentésének hírére Linaresben remekelt, Alekszandr Griscsukkal holtversenyben végzett az élen. A nalcsiki GP-n ismét formán kívül játszott, Szófiában címvédőként utolsó lett. A júliusi Élő-listán csak 2703 pontja volt, de ismét rendezte sorait és megnyerte a báznai tornát. A GP-tornán Zsermukban nagyot küzdött, Fortuna is támogatta, elsőként zárta szereplését. Moszkvában fél ponttal megelőzte őt Vlagyimir Kramnyik. Wijk aan Zee-ben tőle szokatlan módon tíz partiban is remizett, a + 1-gyel aligha volt elégedett. Kubában sokadszor első és rapidtornák után következett a fényes diadallal zárult sakkolimpia. A gibraltári Tradewise nyílt tornán aratott szenzációs elsőséget, a tíz partiból elért 9 pontja, a 2968-as performance-pontszám jól jellemzi fantasztikus teljesítményét. Havannában ismét első, a csapat-világbajnokságon bronzérmes a válogatottal.
A Világkupán Vaszilij Ivancsuk második volt a rajtlistán. Az egyik nagy esélyes, hogy dobogón végezzen, világbajnokjelölt legyen. A nagy kérdés az volt, hogy a korábbi kudarcokkal megbirkózik-e? Nem túlzás, hogy sakkrajongók milliói drukkoltak sikeréért. Nehéz pillanatokat élt át a legjobb 32 között az izraeli Emil Szutovszkijjal vívott párharcában. Világossal elvesztette az első partit, majd Szutovszkij nem tudta megtagadni önmagát, nyugodt játék helyett a bonyodalmakat kereste, Ivancsuk állta a próbát, kiegyenlített, majd a rájátszásban kettős győzelemmel jutott a nyolcaddöntőbe. A kínai Bu Xiangzhi ellen két döntetlen után ismét a rájátszásban diadalmaskodott.
Ivancsuk a negyeddöntőben az azeri Tejmur Radzsabov ellen is rájátszásra kényszerült. Látszólag könnyen megnyerte az első partit, de a második összecsapás során a korán tisztet áldozó Radzsabovval szemben gyengén védekezett. Az első raidpartiban Radzsabov világossal játszva nem tudta érvényesíteni minőségelőnyét. A rangidős ukrán sakkozó 120 lépéses csatában harcolta ki a döntetlent. A második ütközetben Ivancsuk remekül koncentrált, semmi esélyt nem adott 17 évvel fiatalabb ellenfelének.
Az elődöntőben két bevezető remi után Alekszandr Griscsukkal a csatája két 25-25 perces rapidpartival kezdődött, plusz 10-10 másodperccel lépésenként. Ivancsuk francia védelme kalandos partiban „léket kapott”, de a tíz perc szünet után elkezdődött a második összecsapásban Griscsuk korán már időhátrányba került a ritkább eltérésben. Ivancsuk robogott előre, minőségáldozattal került előnybe, válogathatott a nyerések között, a 42. lépésével mattképet hozott létre, Griscsuk kapitulált, Ivancsuk kiegyenlített.
Az újabb sorsolás is Griscsuknak kedvezett, világossal játszhatta az első 10 perces rapidpartit. Ivancsuk ismét a francia védelmet választotta, a 3.e5-ös változatban más irányt vett a játszma. Griscsuk gyors királyszárnyi akcióba kezdett, Az ukrán sakkozó került időhátrányba, mindketten játszhattak volna jobban is. Már a közvetítés sem bírta a feszültséget, szakadozott a vonal. Griscsuk teljesen elvesztette a fonalat, Ivancsuk állása már-már nyerőesélyes, de ideje vészesen fogyott. Hihetetlen izgalmak. Ivancsuk először tisztet, majd a következő lépésben a bástyáját is elnézte. Griscsuk a reménytelennek tűnő állását megnyerte, ismét vezetést szerzett!
A szörnyű elnézések után Ivancsuknak 10 perce volt, hogy valahogy rendezze sorait. Ismét angol megnyitás, ezúttal másik változat, Griscsuk jobban játszotta a nyitást. Ivancsuk nem tehetett mást, erőltette a támadást, de Griscsuknak csak egy-két pontos lépést kellett húznia. Az ukrán nagymester már honfitársa, Ponomarjov elleni bronzmeccsére is gondolhatott. Griscsuk lépésismétléssel remizett, ami a döntőt és a világbajnok-jelöltséget biztosította számára. Szvidler elsőként gratulált sikeréhez, a két barát, elemzőtárs vívta a döntőt, az ukrán duó a harmadik világbajnok-jelölti címért csatázott.
Vajon hányan hitték, hogy Ivancsuk feledni tudja a nagy kihagyást, és honfitársával, Ruszlan Ponomarjovval szembeni, a világbajnok-jelölti címet eldöntő párharcában sem gondol a 2002-ben elvesztett FIDE világbajnoki döntőre?
Kedvező állását remire rontotta az első partiban, majd a második játszmában sötéttel már a megnyitáselméleti párbajt megnyerve szerzett vezetést. Ivancsuk a harmadik és a negyedik összecsapás során gyaloghátránnyal is a remiért küzdött, Ruszlan Ponomarjov nem tudta anyagi előnyét győzelemig fokozni.
Vaszilij Ivancsuk útja a világbajnok-jelölti címig
Vaszilij Ivancsuk (ukrán, 2768) –Henry Robert Steel (dél-afrikai, 2362) 2 – 0
Jevgenyij Alekszejev (orosz, 2659) - Vaszilij Ivancsuk (ukrán, 2768) 0,5 - 1,5 (0 - 1, döntetlen)
Vaszilij Ivancsuk (ukrán, 2768) – Emil Szutovszkij (izraeli) 3 - 1 (0 - 1, 1 - 0, 1 - 0, 1 - 0)
Bu Xiangzhi (kínai, 2675) - Vaszilij Ivancsuk (ukrán, 2768) 1 - 3 (döntetlen, döntetlen, 0 - 1, 0 - 1)
Vaszilij Ivancsuk (ukrán, 2768) – Tejmur Radzsabov (azeri, 2744) 2,5 - 1,5 (1 - 0, 0 - 1, döntetlen)
Alekszandr Griscsuk (orosz, 2746) - Vaszilij Ivancsuk (ukrán, 2768) 3,5 – 2,5 (döntetlen, döntetlen, 1 - 0, 0 - 1, 1 - 0, döntetlen)
Vaszilij Ivancsuk (ukrán, 2768) - Ruszlan Ponomarjov (ukrán 2764) 2,5 – 1,5 (döntetlen, 1 – 0, döntetlen, döntetlen)
A korábbi elhibázott nagy lehetőségek
1991-ben Brüsszelben a legjobb nyolc között játszott világbajnok-jelölti párosmérkőzést Artur Juszupovval Az egyre nagyobb elvárásnak favoritként nem tudott megfelelni, 4-3-as vezetésnél elbukta a nyolcadik, a sakktörténelem egyik legizgalmasabb játszmáját, majd a hosszabbításban már nem volt esélye.
1997-ben Groningenben, az első kieséses rendszerű világbajnokságon kiemeltként csak a második fordulóban kezdett, de rajtengedélyesre emlékeztető játékkal kikapott az amerikai Seirawantól. Újabb bizonyíték, hogy a tétmeccseket nem bírja...
Két év múlva a Las Vegas-i világbajnokságon ragyogó v sorsolása, a német Wahls és az orosz Sipov nem állhatta útját, de a legjobb 16 között a román Liviu-Dieter Nisipeanu ellen elvérzett. A tie-break során a 12. lépésben tisztet nézett el!
2000-ben Újdelhiben ismét korai búcsúra kényszerült, a második körben az észt Jan Elveszttől kapott ki, ezúttal is a tie-break okozta vesztét. Idegességében, elkeseredettségében elhajítja a székét, nem győzött bocsánatot kérni viselkedéséért.
A következő vb-n az elődöntőben a címvédő Viswanathan Anandot győzte le, honfitársával, Ruszlan Ponomarjovval 2002 januárjában vívta a döntőt. A 32 éves Ivancsuk nem tudott megbirkózni a páros mérkőzés lélektani terhével, a vártnál jóval gyengébb teljesítményt nyújtott, a kritikus pillanatokban rendre hibázott. Ponomarjov villámgyőzelemmel indított, majd nem kis nehézség árán kiharcolta a döntetlent a második partiban. A harmadik összecsapás korrekt játék után fejeződött be döntetlennel, majd a negyedik játszma kölcsönös tévelygésekkel, elpuskázott esélyekkel fűszerezve lett remi. A világbajnoki cím sorsát az ötödik parti döntötte el, Ivancsuk sötéttel döntő fölénybe került, de egyetlen óvatlan királylépés elegendő volt, hogy Ponomarjov „kómában” levő tisztjei feléledjenek és a sorozatos hibákat kihasználva az ifjú titán még meg is nyerte az ütközetet.
2004-ben Tripoliban, a FIDE világbajnokságán az egyik fő esélyesként jegyzik, de az üzbég Rusztam Kaszimdzsanov a rapid rájátszáson a legjobb 32 között mért rá csapást.
A 2005-ös Világkupán, Hanti-Manszijszkban ismét korán botlott, a bolgár világbajnok Veszelin Topalov ifjú szekundánsától, Ivan Cseparinovtól már a legjobb 64 között vereséget szenvedett. A későbbi eredmények sem alakultak számára kedvezően, hiába volt Élő-pontjait tekintve harmadik a tartalékok sorában, végül nem játszhatott a világbajnok-jelölti páros mérkőzéseken.
Két év múlva a Világkupán az első kiemelt, a világranglista második helyezettjeként játszott! A 32 között Nisipeanu volt ismét a végzete. A rossz emlékeken nem tudta túltenni magát. 2009-ben a 16 esztendős Fülöp-szigeteki Wesley So a második körben búcsúztatta.
Verőci Zsuzsa