Meglepetés az orosz Jevgenyij Najer Európa-bajnoki címe

Címkék: Európa-bajnokság 2015 Jeruzsálem

Jeruzsálemben az orosz Jevgenyij Najer sikerével fejeződött be a XVI. Európa-bajnokság. A befejező játéknapon sötéttel remizett honfitársával, Denisz Hiszmatullinnal, aki végül negyedikként zárta a versenyfutást. Az ezüstérmet a cseh David Navara érdemelte ki, bronzérmes a lengyel Mateusz Bartel, aki az orosz Jan Nepomnjacsijt győzte le az utolsó fordulóban.  Győzelemmel zárta szereplését Erdős Viktor, az izraeli Danny Raznikov ellen nyert, 6,5 pontjával a 49. helyen végzett. Bánusz Tamás az orosz Alekszej Drejevvel osztozott meg a ponton, 6,5 pontot gyűjtve a 79. lett.

A mesterhármassal rajtoló, majd négyet remiző, szereplését újabb mesterhármassal folytató orosz Jevgenyij Najer a befejező játéknapon már döntetlennel is megnyerte a 16. Európa-bajnokságot. A rajtlistán csak 37. nagymester a kontinensbajnokság előtt alighanem csak a Világkupára való továbbjutást jelentő helyezés elérésében bízott. Az orosz válogatottak mellett szekundánsként is jeleskedő sakkozó  jól hajrázott, rutinját jól kamatoztatta.

A tavalyi Eb-n a cseh David Navara a második helyen előállt nyolcas holtversenyben a „rövidebbet” húzta, csak a továbbjutást jelentő hetedik helyen végzett. Navara ezzel a Világkupán már biztosította részvételét, Jerezsálemben a minél jobb helyezés elérésére játszhatott, az ezüstérem eddigi pályafutása legszebb sikere.

A lengyel Mateusz Bartel 2012-ben nagy meglepetésre megnyerte az Aeroflot nyílt versenyt, kivívta a dortmundi szuperversenyen való szereplés jogát. Három évet kellett várnia az újabb sikerre, a rajtlistán 39. helyezettként bronzérmes lett. A befejező játéknapon az orosz Jan Nepomnjacsijt győzte le. Az orosz sakkozás egyik nagy tehetségének tartott Nepomnjacsij sorozatos hibákkal igazi ellenállás nélkül adta meg magát.

Erdős Viktor könnyű győzelmet aratott, az izraeli Dannyi Raznikov a variról szerény ismeretekkel rendelkezett. Nagymesterünk sajnálhatja, hogy a viadalon gyors remikkel taktikázott. Bánusz Tamás a rutinos orosz Alekszej Drejevvel remizett, kecsegtető esélyt hagyott kihasználatlanul.  

Az Eb-ről számos szerényebb Élő-pontszámú sakkozó biztosította továbbjutását.

 

Az élcsoportban az utolsó forduló eredményei:

Denisz Hiszmatullin (orosz, 2653, 7,5) – Jevgenyij Najer (orosz, 2634, 8) döntetlen

David Navara (cseh, 2735, 7,5) – Ivan Cseparinov (bolgár, 2681, 7)  döntetlen

Mateusz Bartel (cseh, 2631, 7) – Jan Nepomnjacsij (orosz, 2714, 7)  1 - 0

Makszim Matlakov (orosz, 2695, 7) – Maxim Rodhstein (izraeli, 2660, 7)  döntetlen

Anton Korobov (ukrán, 2687, 7) – Andrej Volokityin (ukrán, 2646, 7)  döntetlen

Ivan Popov (orosz, 2639, 7) – Szanan Szjugirov (orosz, 2678, 7) döntetlen

Viktor Laznicka (cseh, 2670, 7) – Yuri Vovk (ukrán, 2588, 7)  döntetlen

Gabriel Szargiszjan (örmény, 2668, 7) – Emre Can (török, 2555, 7)  döntetlen

Alekszandr Motiljev (orosz, 2665, 7) – Ilia Iljusenok (orosz, 2450, 7)  döntetlen

Pavel Eljanov (ukrán, 2727, 6,5) – Jevgenyij Romanov (orosz, 2625, 6,5)  1 - 0

Nils Grandelius (svéd, 2609, 6,5) – Etienne Bacrot (francia, 2711, 6,5)  döntetlen

Alekszander Mojszejenko (ukrán, 2695, 6,5) – Alekszander Zubov (ukrán, 2607, 6,5)  1 - 0

Jurij Krivorucsko (ukrán, 2692, 6,5) – Alekszej Goganov (orosz, 2605, 6,5)  döntetlen

Tamir Nabaty (izraeli, 2585, 6,5) – Jevgenyij Alekszejev (orosz, 2677, 6,5)  1 - 0

Hannes Stefansson (izlandi, 2573, 6,5) – Borisz Gracsev (orosz, 2670, 6,5)  0 - 1

Bánusz Tamás (magyar, 2582, 6) – Alekszej Drejev (orosz, 2643, 6)  döntetlen

Danny Raznikov (izraeli, 2494, 5,5) – Erdős Viktor (magyar, 2615, 5,5)  0 – 1

 

Az Európa-bajnokság végeredménye:

 

H.

R.

 

Név

FED

Élő

Pont

 TB1 

 TB2 

 TB3 

1

37

GM

Jevgenyij Najer

RUS

2634

8.5

2636

70.5

75.0

2

1

GM

David   Navara

CZE

2735

8.0

2643

72.0

77.5

3

39

GM

Mateusz Bartel

POL

2631

8.0

2600

67.5

72.0

4

28

GM

Denisz Hiszmatullin

RUS

2653

8.0

2547

66.5

71.5

5

71

GM

Yuri Vovk

UKR

2588

7.5

2648

69.0

72.5

6

11

GM

Anton Korobov

UKR

2687

7.5

2646

71.0

76.0

7

67

GM

Alexander Ipatov

TUR

2592

7.5

2634

66.0

70.0

8

3

GM

Pavel   Eljanov

UKR

2727

7.5

2623

72.5

78.5

9

33

GM

Andrej Volokityin

UKR

2646

7.5

2623

70.0

75.0

10

7

GM

Makszim Matlakov

RUS

2695

7.5

2615

64.0

69.5

11

13

GM

Szanan Szjugirov

RUS

2678

7.5

2609

66.5

71.5

12

8

GM

Alekszander Mojszejenko

UKR

2695

7.5

2608

66.0

68.5

13

22

GM

Alekszandr   Motiljev

RUS

2665

7.5

2607

70.5

76.0

14

128

Ilia Iljusenok

RUS

2450

7.5

2598

69.0

72.5

15

47

GM

Robert Kempinski

POL

2625

7.5

2592

65.5

70.5

16

30

GM

Ilia   Szmirin

ISR

2650

7.5

2590

67.0

72.5

17

12

GM

Ivan   Cseparinov

BUL

2681

7.5

2589

63.0

68.0

18

20

GM

Gabriel   Szargiszjan

ARM

2668

7.5

2585

71.0

76.5

19

35

GM

Ivan Popov

RUS

2639

7.5

2583

69.0

74.0

20

19

GM

Viktor Laznicka

CZE

2670

7.5

2583

63.0

68.5

21

26

GM

Maxim Rodhstein

ISR

2660

7.5

2580

69.0

74.0

22

73

GM

Ante Brkic

CRO

2586

7.5

2577

61.0

64.5

23

27

GM

Liviu-Dieter Nisipenu

GER

2654

7.5

2540

66.5

71.5

24

18

GM

Borisz Gracsev

RUS

2670

7.5

2531

61.0

65.5

25

75

GM

Tabir Nabaty

ISR

2585

7.5

2530

61.5

65.5

26

92

GM

Emre Cemre

TUR

2555

7.5

2463

61.0

65.5

27

4

GM

Jan Nepomnjacsij

RUS

2714

7.0

2639

70.5

76.5

28

60

GM

Alekszej Goganov

RUS

2605

7.0

2625

66.0

70.5

29

51

GM

Ivan Bukavsin

RUS

2622

7.0

2599

68.5

74.0

30

2

GM

Nyikita Vityjugov

RUS

2735

7.0

2599

66.5

72.5

31

81

GM

Daniele Vocaturo

ITA

2579

7.0

2597

65.5

69.5

32

5

GM

Etienne Bacrot

FRA

2711

7.0

2596

66.0

71.5

33

38

GM

Daniil Dubov

RUS

2632

7.0

2578

69.5

74.5

34

57

GM

Nils Grandelius

SWE

2609

7.0

2578

66.5

71.5

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

49

54

GM

Erdős Viktor

HUN

2615

6.5

2595

67.0

71.5

79

77

GM

Bánusz   Tamás

HUN

2582

6.5

2489

59.5

64.0

 

A tavalyi kontinensbajnokságról továbbjutott sakkozók:

 

Hely.

Rajt

 

Név

FED

Élő

Pont

 TB1 

 TB2 

 TB3 

1

33

Alekszander Motiljev

RUS

2656

9.0

2633

69.0

74.0

2

99

David Anton Guijarro

ESP

2559

8.0

2644

65.0

69.0

3

48

Vlagyimir Fedoszejev

RUS

2641

8.0

2642

68.0

72.5

4

66

Dragan Solak

TUR

2610

8.0

2632

67.5

71.5

5

2

Pavel Eljanov

UKR

2723

8.0

2630

68.5

73.5

6

46

Constantin Lupulescu

ROU

2643

8.0

2606

67.5

73.0

7

15

David Navara

CZE

2700

8.0

2604

72.0

77.5

8

31

Ivan Saric

CRO

2661

8.0

2546

63.5

68.5

9

34

Igor Liszij

RUS

2655

8.0

2539

64.5

69.5

10

62

Hrant Melkumjan

ARM

2613

7.5

2651

69.5

74.5

11

8

Radoslaw Wojtaszek

POL

2713

7.5

2625

74.5

80.5

12

3

Dmitrij Jakovenko

RUS

2723

7.5

2623

68.0

73.0

13

57

Vladiszlav Artemijev

RUS

2621

7.5

2614

65.0

70.0

14

44

Ilia Szmirin

ISR

2644

7.5

2612

70.5

76.0

15

11

Laurent Fressinet

FRA

2709

7.5

2612

68.5

74.5

16

26

Gabriel Szargiszjan

ARM

2676

7.5

2607

66.0

70.5

17

13

Alekszander Arescsenko

UKR

2705

7.5

2600

63.5

68.5

18

59

Milos Perunovic

SRB

2617

7.5

2598

65.5

70.5

19

23

Ivan Cseparinov

BUL

2681

7.5

2597

63.0

68.0

20

77

Viorel Iordachescu

MDA

2583

7.5

2596

63.0

68.0

21

29

Szergej Zsigalko

BLR

2671

7.5

2578

67.0

72.5

22

89

Samvel Ter-Szahakjan

ARM

2572

7.5

2558

62.0

66.5

23

39

Balogh   Csaba

HUN

2651

7.5

2539

63.0

67.5

 

Raznikov,D (2494) – Erdős,V (2615)
Nimzoindiai védelem [E35]

1.d4 Hf6 2.c4 e6 3.Hc3 Fb4 4.Vc2 d5 5.cxd5 exd5 6.Fg5 h6 7.Fh4 c5 8.dxc5 Fe6 9.e3 0-0 10.Hf3 Hbd7 11.Fe2 Bc8 12.a3 Fxc3+ 13.Vxc3 g5 14.Fg3 He4

A 2013/14-es GP-sorozat utolsó versenyén, Sardzsában lejátszott tornán a kínai világbajnoknő Hou Ji-fan a 14...Hxc5 15.0-0 Hfe4 16.Vc2 Fd7 17.a4 Vb6 18.Vd1 Vxb2 19.Fe5 Vb3 folytatásban győzte le egy évvel korábbi világbajnoki döntőbeli ellenfelét, az ukrán Anna Usenyinát.

15.Vd4 Hdxc5 16.Bd1 Hb3 17.Vb4

17...Hc1 18.Hd4 Hxe2 19.Kxe2?

19...Bc4 20.Vxb7 Va5 21.f3 Fc8 22.Fe1

22...Va6 23.Vxa6 Fxa6 24.Bd3 Hc5 25.Kd2 Hxd3 26.Kxd3 Bc1+ 27.Kd2 Bfc8 28.b4 Bb1 és világos feladta

 

Bánusz,T (2582) - Drejev,A (2643)
Katalán megnyitás [E07]

1.c4 c6 2.d4 d5 3.Hf3 Hf6 4.Hc3 e6 5.g3 dxc4 6.Fg2 Hbd7 7.0-0 Fe7 8.a4 0-0 9.e4 e5 10.dxe5 Hg4 11.Ff4 Va5

12.e6 fxe6 13.Ve2 Hde5 14.Hxe5 Hxe5 15.Fxe5 Vxe5 16.Kh1 Fd7 17.f4 Vc5 18.e5 Bad8 19.He4 Vb4 20.Bfc1 Fe8 21.Bxc4 Vb3 22.Bc3 Vb4 23.Bc4 Vb3 24.Bc3 Vb4 25.a5 Fg6 26.Bc4 Vb5 27.a6 Fh5?

 

 

28.Vf1 Vxb2 29.axb7?

Bánusz Tamás a 29.Bb1 Va2 30.axb7 Fe2 31.Ba4 Vxa4 32.Vxe2 folytatásban remek esélyhez jutott volna.

29...Fe2 30.Vc1 Vxb7 31.Bxc6 Bd1+ 32.Vxd1 Fxd1 33.Bxd1 Vxc6!?

Az orosz nagymester nem bízott a 33...Vb3 34.Bdc1 a5 35.B6c3 Vb5 változat sikerében.

34.Hf6+ gxf6 35.Fxc6 fxe5 36.fxe5 Bf2 37.Fd7 Kf7 38.Ba1 Fc5 39.Bc1 Fd4 40.Bc6 és döntetlen

 

Bartel,M (2631) - Nepomnjacsij,J (2714)
Szicíliai védelem [B51]

1.e4 c5 2.Hf3 d6 3.Fb5+ Hc6 4.0-0 Fd7 5.Be1 a6 6.Fxc6 Fxc6 7.d4 cxd4 8.Hxd4 Fd7 9.Fg5 Hf6 10.Fxf6 gxf6 11.Hc3 e6 12.Vh5 Fg7? 13.Bad1 Bc8

 

 

14.Hf5! exf5 15.exf5+ Kf8 16.He4 Fc6 17.Hxd6 Vc7 18.Hxc8 Vxc8 19.Bd4

A lengyel nagymester válogathatott a nyerések között.

19...Vc7 20.Vd1!?

A siker küszöbén kissé pontatlan. 20.Bed1 Fe8 21.Bd8 Ve5 22.h3 Kg8 23.B1d7 Ff8 24.Vg4+ Fg7 25.Vd4 volt a sima nyerés.

20...Fh6 21.h4 Va5 22.Bd8+ Kg7 23.Vg4+ Fg5 24.Bdd1 h6 25.a3 Vc7 26.Vg3 Va5 27.f4?! Vc5+ 28.Be3

28...Fxg2 29.fxg5 hxg5 30.hxg5

30...Bh1+??

Jan Nepomnjacsij a 30...Fe4 31.gxf6+ Kxf6 32.Bd6+ Ke7 33.f6+ Ke8 34.c3 Bh1+ 35.Kf2 Vf5+ 36.Bf3 Vxf3+ 37.Vxf3 Fxf3 38.Kxf3 a5 változatban még reménykedhetett volna...

31.Kxg2 Vc6+ 32.Bf3 Bxd1 33.gxf6+ Kxf6 34.Vh4+ Kg7 35.f6+ Kg8 36.Vg3+ Kf8 37.Vb8+ Ve8  

 

38.Bh3! Bd2+ 39.Kf3 és sötét feladta

 

Verőci Zsuzsa

Komment 0 | Reblog! 0 |

A Jeruzsálemben zajló Európa-bajnokság utolsó fordulója előtt az orosz Jevgenyij Najer vezet félpontos előnnyel. A tízedik játéknapon Najer az ukrán Anton Korobovot győzte le, a cseh David Navara csak remizett az orosz Szanan Szjugirovval. Bánusz Tamás kedvezőbb állásból remizett a cseh Zbynek Hracekkel, Erdős Viktor az izlandi Gudmundur Kjertansson hathatós segítségével megmenekült második vereségétől. Az Eb-ről huszonhárman kvalifikálják magukat az idei Világkupára, Balogh Csaba a tavalyi kontinensbajnokságról már kiharcolta a részvételi jogot.

 

A kontinensbajnokságon fordulóról-fordulóra változik az éllovas(ok) személye. A befejező forduló előtt a rajtlistán csak 37. orosz Jevgenyij Najer vezet félpontos előnnyel. A tavalyi Eb-n diadalmaskodott Alekszandr Motiljev is az utóbbi években szekundánsként jeleskedett az orosz válogatott mellett, Najer az elmúlt három sakkolimpián aranyérmet szerzett női csapatnak segített.

Najer az ukrán Anton Korobovot győzte le, a szicíliai védelem ritkább változatával ellenfele nem tudta meglepni, a kritikus állásban Korobov nagyot hibázott. A holtversenyben vezető trió harmadik tagja, a cseh David Navara az orosz Szanan Szjugirovval remizett, az orosz Denisz Hiszmatullin társaságában másodikként várhatja a vasárnapi utolsó fordulót.

A versenykiírás szerint a továbbjutást jelentő helyeken előálló holtversenyt is a performance-pontszám dönti el, a vasárnapi játéknap előtt a matematika is főszereplővé válik, huszonhárman kvalifikálják magukat a szeptember 10-én Bakuban kezdődő 128 résztvevős, kieséses rendszerű Világkupára. Európából negyvenhatan játszhatnak, a tavalyi Eb-ről huszonhárman már kvalifikálták magukat.

 

Hely.

Rajt

 

Név

FED

Élő

Pont

 TB1 

 TB2 

 TB3 

1

33

Alekszander Motiljev

RUS

2656

9.0

2633

69.0

74.0

2

99

David Anton Guijarro

ESP

2559

8.0

2644

65.0

69.0

3

48

Vlagyimir Fedoszejev

RUS

2641

8.0

2642

68.0

72.5

4

66

Dragan Solak

TUR

2610

8.0

2632

67.5

71.5

5

2

Pavel Eljanov

UKR

2723

8.0

2630

68.5

73.5

6

46

Constantin Lupulescu

ROU

2643

8.0

2606

67.5

73.0

7

15

David Navara

CZE

2700

8.0

2604

72.0

77.5

8

31

Ivan Saric

CRO

2661

8.0

2546

63.5

68.5

9

34

Igor Liszij

RUS

2655

8.0

2539

64.5

69.5

10

62

Hrant Melkumjan

ARM

2613

7.5

2651

69.5

74.5

11

8

Radoslaw Wojtaszek

POL

2713

7.5

2625

74.5

80.5

12

3

Dmitrij Jakovenko

RUS

2723

7.5

2623

68.0

73.0

13

57

Vladiszlav Artemijev

RUS

2621

7.5

2614

65.0

70.0

14

44

Ilia Szmirin

ISR

2644

7.5

2612

70.5

76.0

15

11

Laurent Fressinet

FRA

2709

7.5

2612

68.5

74.5

16

26

Gabriel Szargiszjan

ARM

2676

7.5

2607

66.0

70.5

17

13

Alekszander Arescsenko

UKR

2705

7.5

2600

63.5

68.5

18

59

Milos Perunovic

SRB

2617

7.5

2598

65.5

70.5

19

23

Ivan Cseparinov

BUL

2681

7.5

2597

63.0

68.0

20

77

Viorel Iordachescu

MDA

2583

7.5

2596

63.0

68.0

21

29

Szergej Zsigalko

BLR

2671

7.5

2578

67.0

72.5

22

89

Samvel Ter-Szahakjan

ARM

2572

7.5

2558

62.0

66.5

23

39

Balogh   Csaba

HUN

2651

7.5

2539

63.0

67.5

 

A mai játéknapon nagymestereink remiztek. Bánusz Tamás állása reményt adott, de kimaradt az előrelépést jelenthető esély. Erdős Viktor az Eb hajrájában próbált erősíteni, tegnapi váratlan veresége után csak újabb izlandi ellenfele, Gudmundur Kjertansson hathatós segítségével menekült meg második vesztésétől.

 

Az élcsoportban a 10. forduló eredményei:

Jevgenyij Najer (orosz, 2634, 7) – Anton Korobov (ukrán, 2687, 7)  1 - 0

Szanan Szjugirov (orosz, 2678, 6,5) – David Navara (cseh, 2735, 7)  döntetlen

Denisz Hiszmatullin (orosz, 2653, 6,5) – Pavel Eljanov (ukrán, 2727, 6,5)  1 - 0

Jan Nepomjacsij (orosz, 2714, 6,5) – Ivan Popov (orosz, 2639, 6,5)  döntetlen

Ilia Iljusenok (orosz, 2450, 6,5) – Gabriel Szargiszjan (örmény, 2668, 6,5)  döntetlen

Andrej Volokityin (ukrán, 2646, 6,5) – Alekszandr Motiljev (orosz, 2665, 6,5)  döntetlen

Maxim Rodhstein (izraeli, 2660, 6,5) – Mateusz Bartel (lengyel, 2631, 6,5)  döntetlen

Etienne Bacrot (francia, 2711, 6) – Robert Kempinski (lengyel, 2625, 6)  döntetlen

Emil Szutovszkij (izraeli, 2626, 6) – Makszim Matlakov (orosz, 2695, 6)  0 - 1

Jevgenyij Romanov (orosz, 2625, 6) – Alekszander Mojszejenko (ukrán, 2695, 6)  döntetlen

Ivan Cseparinov (ukrán, 2681, 6) – Ivan Bukavsin (orosz, 2622, 6)  1 - 0

Borisz Gracsev (orosz, 2670, 6) – Alekszander Zubov (ukrán, 2607, 6)  döntetlen

Alekszandr Simanov (orosz, 2594, 6) – Viktor Laznicka (cseh, 2670, 6)  0 - 1

Alexander Ipatov (török, 2592, 6) – Jurij Kozibov (ukrán, 2667, 6)  döntetlen

Juri Vovk (ukrán, 2588, 6) – David Howell (angol, 2663, 6)  1 - 0

Zbynek Hracek (cseh, 2631, 5,5) – Bánusz Tamás (magyar, 2582, 5,5)  döntetlen

Erdős Viktor (magyar, 2615, 5) – Gudmundur Kjertansson (izlandi, 2484, 5)  döntetlen

 

Az élcsoport állása:

 

H.

R.

 

Név

FED

Élő

Pont

 TB1 

 TB2 

 TB3 

1

37

GM

Jevgenyij Najer

RUS

2634

8.0

2634

57.5

62.0

2

1

GM

David Navara

CZE

2735

7.5

2639

60.0

65.0

3

28

GM

Denisz Hiszmatullin

RUS

2653

7.5

2537

53.0

57.5

4

11

GM

Anton Korobov

UKR

2687

7.0

2646

58.5

63.0

5

71

GM

Yuti Vovk

UKR

2588

7.0

2646

56.0

59.5

6

4

GM

Jan Nepomnjacsij

RUS

2714

7.0

2640

59.0

64.5

7

22

GM

Alekszandr Motiljev

RUS

2665

7.0

2624

58.0

62.5

8

33

GM

Andrej Volokityin

UKR

2646

7.0

2616

58.0

62.5

9

7

GM

Makszim Matlakov

RUS

2695

7.0

2610

53.0

58.5

10

13

GM

Szanan Szjugirov

RUS

2678

7.0

2605

54.0

58.5

11

128

Ilia Iljusenok

RUS

2450

7.0

2591

55.0

58.5

12

20

GM

Gabriel Szargiszjan

ARM

2668

7.0

2588

58.0

63.0

13

39

GM

Mateusz Bartel

POL

2631

7.0

2588

55.0

59.0

14

19

GM

Viktor Laznicka

CZE

2670

7.0

2583

51.0

56.0

15

35

GM

Ivan Popov

RUS

2639

7.0

2573

57.0

61.0

16

12

GM

Ivan Cseparinov

BUL

2681

7.0

2572

50.0

54.0

17

26

GM

Maxim Rodhstein

ISR

2660

7.0

2567

55.0

59.5

18

92

GM

Emre Can

TUR

2555

7.0

2440

48.0

52.0

19

84

GM

Hannes Stefansson

ISL

2573

6.5

2658

55.5

59.5

20

67

GM

Alexander Ipatov

TUR

2592

6.5

2631

55.5

58.5

21

3

GM

Pavel Eljanov

UKR

2727

6.5

2622

60.0

65.5

22

60

GM

Alekszej Goganov

RUS

2605

6.5

2617

55.5

59.5

23

8

GM

Alekszander Mojszejenko

UKR

2695

6.5

2608

55.5

58.0

24

5

GM

Etienne Bacrot

FRA

2711

6.5

2595

54.5

59.5

25

30

GM

Ilia Szmirin

ISR

2650

6.5

2592

57.0

62.0

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

76

77

GM

Bánusz   Tamás

HUN

2582

6.0

2472

48.5

52.0

82

54

GM

Erdős Viktor

HUN

2615

5.5

2607

56.5

61.0

 

Az élcsoportban a vasárnapi utolsó forduló párosítása:

Denisz Hiszmatullin (orosz, 2653, 7,5) – Jevgenyij Najer (orosz, 2634, 8)

David Navara (cseh, 2735, 7,5) – Ivan Cseparinov (bolgár, 2681, 7)

Mateusz Bartel (cseh, 2631, 7) – Jan nEpomnjacsij (orosz, 2714, 7)

Makszim Matlakov (orosz, 2695, 7) – Maxim Rodhstein (izraeli, 2660, 7)

Anton Korobov (ukrán, 2687, 7) – Andrej Volokityin (ukrán, 2646, 7)

Ivan Popov (orosz, 2639, 7) – Szanan Szjugirov (orosz, 2678, 7)

Viktor Laznicka (cseh, 2670, 7) – Yuri Vovk (ukrán, 2588, 7)

Gabriel Szargiszjan (örmény, 2668, 7) – Emre Can (török, 2555, 7)

Alekszandr Motiljev (orosz, 2665, 7) – Ilia Iljusenok (orosz, 2450, 7)

Pavel Eljanov (ukrán, 2727, 6,5) – Jevgenyij Romanov (orosz, 2625, 6,5)

Nils Grandelius (svéd, 2609, 6,5) – Etienne Bacrot (francia, 2711, 6,5)

Alekszander Mojszejenko (ukrán, 2695, 6,5) – Alekszander Zubov (ukrán, 2607, 6,5)

Jurij Krivorucsko (ukrán, 2692, 6,5) – Alekszej Goganov (orosz, 2605, 6,5)

Tamir NAbaty (izraeli, 2585, 6,5) – Jevgenyij Alekszejev (orosz, 2677, 6,5)

Hannes Stefansson (izlandi, 2573, 6,5) – Borisz Gracsev (orosz, 2670, 6,5)

Bánusz Tamás (magyar, 2582, 6) – Alekszej Drejev (orosz, 2643, 6)

Danny Raznikov (izraeli, 2494, 5,5) – Erdős Viktor (magyar, 2615, 5,5)

 

Hracek,Z (2631) - Bánusz,T (2582)
Szláv védelem [D11]

1.d4 d5 2.c4 c6 3.Hf3 Hf6 4.g3 Fg4 5.He5 Ff5 6.cxd5 cxd5 7.Hc3 Hc6 8.f3 Bc8 9.g4 Fd7 10.Hxd7 Hxd7 11.h4

A d5 gyalog tabu, 11.Hxd5-re 11...e6 12.Hc3 Vh4+ 13.Kd2 Hxd4 sötét döntő előnyével jönne.

11...e6 12.e3 Fe7 13.h5 Fh4+ 14.Ke2 h6 15.f4 Fe7 16.Kf2 Fb4

Jobb volt a 16...Ha5 17.Kg2 0-0 18.Fd3 Hc4 folytatás.

17.He2?! Ha5 18.Hg3 Hc4 19.Fd3 Fe7 20.b3 Hd6 21.Kg2 Hf6

Bánusz Tamás kedvező esélyével nem tudott élni.

22.Vf3 Va5 23.Bd1 Kd7 24.Fd2 Va3

25.e4 dxe4 26.Hxe4 Hfxe4 27.Fxe4 Hxe4 28.Vxe4 Bhd8 29.f5

Figyelmet érdemelt a 29.Vxb7+ Ke8 30.Bdc1 Bxc1 31.Fxc1 Va5 32.Vc6+ Kf8 33.Fe3 változat.

29...Va6 30.Ff4 Ke8 31.Be1 Vc6 32.fxe6

32...Bxd4 33.Vxc6+ Bxc6 34.exf7+ Kxf7 35.Kg3 Ff6 36.Bac1 Bxc1 37.Fxc1 Bd3+ 38.Fe3 Fg5 39.Kf3 Ke6 40.Ke4 Bxe3+ 41.Bxe3 Fxe3 42.Kxe3 Ke5 43.b4 b5 és döntetlen

 

Erdős,V (2615) - Kjartansson,G (2484)
Katalán megnyitás [E09]

1.Hf3 Hf6 2.c4 e6 3.g3 d5 4.Fg2 Fe7 5.0-0 c6 6.d4 Hbd7 7.Vc2 0-0 8.Hbd2 b6 9.e4 dxc4 10.Hxc4 Fb7 11.e5 Hd5 12.h4 h6 13.Ve4 b5 14.Ha3 a6 15.Vg4 Kh7 16.Be1 c5 17.Hc2 Bc8 18.Hh2 cxd4 19.Hxd4 Hc5 20.Fd2 f5 21.Ve2?

A 21.exf6 Hxf6 22.Hxe6 Hxg4 23.Hxd8 Fxg2 24.Bxe7 Bfxd8 25.Fa5 Fh3 26.Fxd8 Bxd8 27.Hxg4 Fxg4 28.Bc1 Bd5 folytatás egyenlő esélyt adott volna.

21...Vb6 22.Bad1?

22...He4 23.Fa5 Vxa5 24.Hxe6 Vb6 25.Hxf8+ Bxf8 26.Hg4

 

26...Hxg3! 27.Vc2 Hf4

Az izlandi nagymester döntő előnyhöz jutott volna a 27...Hb4 28.Vb1 Fxg2 29.Kxg2 Hh5 30.Kf1 Vc6 31.Hf6+ Fxf6 32.Vxf5+ g6 33.Vd7+ Fg7 változatban.

28.Fxb7 Hge2+ 29.Bxe2 Vxb7 30.He3 Vf3 31.Bed2 Fxh4

Ismét kimaradt a 31...Hh3+ 32.Kh2 Fxh4 33.Hg2 Fxf2 34.Vd3 Fg3+ 35.Kh1 Vxd3 36.Bxd3 Hf2+ 37.Kg1 Hxd3 38.Bxd3 Fxe5 sima nyerés.

32.Kh2? Fxf2

Jobb volt a 32...Hh3 33.Hg2 Fxf2 34.Vd3 Fg3+ 35.Kh1 Vxd3 36.Bxd3 Hf2+ folytatás.

33.Bxf2 Vh3+ 34.Kg1 Vxe3 35.Kh1 Vh3+ 36.Kg1 Ve3

Figyelmet érdemelt a 36...Vg4+ 37.Kh1 Vh5+ 38.Bh2 Vf3+ 39.Kg1 Hh3+ 40.Bxh3 Vxh3 folytatás.

37.Kh1 Vxe5!? 38.Bdf1 g5 39.Bd1 Bf7 40.Bd8?

 

40...Ve1+ 41.Kh2 He6?!

A sokadik nyerés is kimaradt a 41...g4 42.Bxf4 (42.Bd7 g3+ 43.Kxg3 Ve3+ 44.Bf3 Hh5+ 45.Kh2 Ve5+ 46.Kh3 Bxd7) 42...Vh4+ 43.Kg1 Vg3+ változatban.

42.Be8 Ve5+ 43.Kg1 Vg3+ 44.Kf1 Vh3+ 45.Kg1 Vg4+ 46.Kf1 Hg7?! 47.Vb3 Vh5?

48.Bh2! Vxh2 49.Vxf7 Vxb2 50.Be7 Vc1+ 51.Kf2 Vc5+ 52.Ke1 Vc3+ 53.Kf2 Vd4+ 54.Ke1 Vc3+ 55.Kf2 Vd2+ 56.Kf1 Vd3+ 57.Kf2 Vd4+ 58.Ke1 Vb4+ 59.Kf2 Vf4+ 60.Kg2 Vd2+ 61.Kf1 Vd1+ 62.Kf2 Vc2+ 63.Ke1 Vc3+ és döntetlen

 

Najer,E (2634) - Korobov,A (2687)
Szicíliai védelem [B29]

1.e4 c5 2.Hf3 Hf6 3.e5 Hd5 4.Hc3 Hxc3 5.dxc3 Hc6 6.Ff4 e6 7.Fc4 h6 8.Ve2 Vc7 9.Fg3 b6 10.0-0-0 Fb7 11.Bd2 0-0-0 12.Bhd1 Kb8 13.Fa6 Fe7 14.h4 Ka8 15.Kb1 Vc8 16.Fxb7+ Vxb7 17.h5 Bhg8

18.Ve4 f5 19.exf6 Fxf6 20.Fd6 Bge8 21.Bd3 e5 22.a4 Be6 23.Hd2 Bde8 24.f3 Ha5 25.b4 Vxe4 26.Hxe4 Hc4 27.Ka2 Bc8 28.bxc5 bxc5 29.Fxc5 Bb8?

Hátrányosabb állásban Anton Korobov nagyot hibázott.  

 

 

30.Bb1 Bxb1 31.Kxb1 Ba6 32.Ka2 d6 33.Fxd6 Bxa4+ 34.Kb3 Hb6 35.Ff8 Ba1 36.c4 Bb1+ 37.Ka2 Bh1 38.c5 Hc4 39.c6 Kb8 40.Bc3 és sötét feladta. Najer válogathatott a nyerések között. 40.Bd7 még meggyőzőbb volt.

 

Szjugirov,S (2678) - Navara,D (2735)
Grünfeld védelem [D83]

1.d4 Hf6 2.c4 g6 3.Hc3 d5 4.Ff4 Fg7 5.e3 0-0 6.Bc1 Fe6 7.cxd5 Hxd5 8.Hxd5 Fxd5

A változatban a 8...Vxd5 9.a3 Va5+ 10.Vd2 Vxd2+ 11.Kxd2 c6 12.Fc4 Fxc4 13.Bxc4 Hd7 a legnépszerűbb.

9.Fxc7 Vd7 10.Fg3 Hc6 11.He2 e5 12.dxe5 Hxe5 13.Hc3

Számításba jött a 13.Fxe5 Fxe5 14.Bc5 Bad8 15.e4 Ve7 16.Bxd5 Bxd5 17.exd5 Fxb2 18.Vd3 Vc5 19.g3 Be8 20.Kd1 Be5 folytatás.

13...Bac8 14.e4 Fe6 15.Vxd7 Hxd7 16.Fe2 Hc5 17.0-0 Fxc3 18.Bxc3 Hxe4 19.Bxc8 Bxc8 20.Ff4

20...Fxa2 21.Ba1 Fc4 22.Fxc4 Bxc4 23.Bxa7 Hc5 24.Fe3 Kg7 25.h3 h5 26.Ba5 He6 27.Bb5 Bc7 28.g4 hxg4 29.hxg4 Bd7 30.Kg2 Hd4 31.Bb6 Hc6

32.Kg3 f6 33.g5 fxg5 34.Fxg5 Kf7 35.b4 He7 36.Fxe7 Bxe7 37.Kf4 Kg7 38.Kg5 Be5+ 39.Kg4 Be7 40.f4 Bd7 41.Kf3 Be7 42.Kg4 Bd7 43.Kf3 Be7 44.Kg4 Bd7 és döntetlen

 

Verőci Zsuzsa

Komment 0 | Reblog! 0 |

A Jeruzsálemben zajló Európa-bajnokság kilencedik fordulójának eredményei az élcsoportban jelentős változásokat hoztak. A cseh David Navara legyőzte az éllovas orosz Jan Nepomnjacsijt. Az ukrán Anton Korobov az izraeli Ilia Szmirin ellen nyert, az orosz Jevgenyij Najer a német Liviu-Dieter Nisipeanu elleni győzelmével csatlakozott Korobovhoz és Navarához, tizenegy sakkozó gyűjtött fél ponttal kevesebbet a vezető trónál. A mai játéknapon nagymestereink sokat hibáztak, Erdős Viktor kikapott az izlandi Hannes Stefanssontól, Bánusz Tamás nyerést is kihagyva remizett a lengyel Dariusz Swiercz ellenében. A pénteki 10. fordulót magyar idő szerint 10 órától játsszák.

 

A svájci rendszerű lebonyolításra jellemzően a jeruzsálemi kontinensbajnokság kilencedik fordulójának eredményei alaposan megváltoztatták az élcsoport állását. A cseh David Navara jól ismert taktikai vénájának köszönhetően megfosztotta veretlenségétől az orosz Jan Napomnjacsijt és letaszította őt a dobogó első helyéről. Navara a második helyre lépett előre. A mesternégyessel rajtoló, majd a hatodik fordulóban elszenvedett veresége után ismét az élen az ukrán Anton Korobov. Az orosz Jevgenyij Najer mesterhármassal kezdett, majd négyet remizett, kettős nyeréssel már dobogós helyezettként várhatja a hajrát.

A vezető triót tizenegyen követik félpontos hátránnyal, készen arra, hogy ostromolják a dobogós helyeket, vagy éppen taktikázva, kedvező mezőnyátlagukat kihasználva a Világkupán való részvételt biztosító huszonhárom hely egyikét megpályázzák.

A kilencedik játéknapon nagymestereink nem használták ki esélyeiket. Erdős Viktor az izlandi Hannes Stafanssontól elszenvedett vereséggel nehéz helyzetbe került, kettős győzelemmel még reménykedhet. Bánusz Tamás nyerőesélyt szalasztott el, prózai futólépéssel csapdába ejthette volna a lengyel Dariusz Swiercz bástyáját. Bánusznak is kettőt kellene nyernie a befejező fordulókban!

 

Az élcsoportban a 9. forduló eredményei:

David Navara (cseh, 2735, 6) – Jan Nepomnjacsij (orosz, 2714, 6,5) 1 - 0

Anton Korobov (ukrán, 2687, 6) – Ilia Szmirin (izraeli, 2650, 6)  1 - 0

Gabriel Szargiszjan (örmény, 2668, 6) – Ivan Popov (orosz, 2639, 6)  döntetlen

Alekszandr Motiljev (orosz, 2665, 6) – Mateusz Bartel (lengyel, 2631, 6) döntetlen

Andrej Volokityin (ukrán, 2646, 6) – Makszim Rodhstein (izraeli, 2660, 6)  döntetlen

Jevgenyij Najer (orosz, 2634, 6) – Liviu-Dieter Nisipeanu (német, 2654, 6)  1 - 0

Ilia Iljusenok (orosz, 2450, 6) – Denisz Hiszmatullin (orosz, 2653, 6)  döntetlen

Pavel Eljanov (ukrán, 2727, 5,5) – Ivan Saric (horvát, 2661, 5,5)  1 - 0

Vlagyimir Akopjan (örmény, 2660, 5,5) – Etienne Bacrot (francia,  2711, 5,5)  döntetlen

Makszim Matlakov (orosz, 2695, 5,5) – Ildar Hairullin (orosz, 2629, 5,5)  döntetlen

Alekszander Mojszejenko (ukrán, 2695, 5,5) – Daniil Dubov (orosz, 2632, 5,5)  döntetlen

Alekszandr Simanov (orosz, 2594, 5,5) – Ivan Cseparinov (bolgár, 2681, 5,5)  döntetlen

Szanan Szjugirov (orosz, 2678, 5,5) – Constantin Lupulescu (román, 2626, 5,5)  1 - 0

Viktor Laznicka (cseh, 2670, 5,5) – Emil Szutovszkij (izraeli, 2626, 5,5)  döntetlen

David Howell (angol, 2663, 5,5) – Jevgenyij Romanov (orosz, 2625, 5,5)  döntetlen

Hannes Stefansson (izlandi, 2573, 5) – Erdős Viktor (magyar, 2615, 5)  1 - 0

Bánusz Tamás (magyar, 2582, 5) – Dariusz Swiercz (lengyel, 2617, 5)  döntetlen

 

Az élcsoport állása:

 

H.

R.

 

Név

FED

Élő

Pont

 TB1 

 TB2 

 TB3 

1

11

GM

Anton Korobov

UKR

2687

7.0

2648

46.5

50.5

2

1

GM

David Navara

CZE

2735

7.0

2634

49.5

54.5

3

37

GM

Jevgenyij Najer

RUS

2634

7.0

2628

47.0

51.0

4

4

GM

Jan Nepomnjacsij

RUS

2714

6.5

2640

48.0

52.5

5

22

GM

Alekszandr Motiljev

RUS

2665

6.5

2622

47.0

51.5

6

3

GM

Pavel Eljanov

UKR

2727

6.5

2619

48.0

53.0

7

33

GM

Andrej Volokityin

UKR

2646

6.5

2609

46.5

50.0

8

20

GM

Gabriel Szargiszjan

ARM

2668

6.5

2606

47.0

51.0

9

13

GM

Szanan Szjugirov

RUS

2678

6.5

2589

42.5

47.0

10

128

Ilia Iljusenok

RUS

2450

6.5

2581

43.5

46.5

11

39

GM

Mateusz Bartel

POL

2631

6.5

2579

45.5

49.0

12

26

GM

Maxim Rodhstein

ISR

2660

6.5

2559

44.0

47.5

13

35

GM

Ivan Popov

RUS

2639

6.5

2555

45.0

49.0

14

28

GM

Denisz Hiszmatullin

RUS

2653

6.5

2513

44.0

48.0

15

84

GM

Hannes Stefansson

ISL

2573

6.0

2659

43.5

46.5

16

71

GM

Yuri Vovk

UKR

2588

6.0

2644

44.5

48.0

17

65

GM

Alekszandr Simanov

RUS

2594

6.0

2628

47.0

51.0

18

67

GM

Alekxander Ipatov

TUR

2592

6.0

2627

44.0

47.0

19

7

GM

Makszim Matlakov

RUS

2695

6.0

2608

44.5

49.0

20

8

GM

Alekszander Mojszejenko

UKR

2695

6.0

2606

44.5

47.0

21

51

GM

Ivan Bukavsin

RUS

2622

6.0

2595

44.5

49.5

22

30

GM

Ilia Szmirin

ISR

2650

6.0

2594

46.0

50.5

23

5

GM

Etienne Bacrot

FRA

2711

6.0

2591

45.0

50.0

24

45

GM

Emil Szutovszkij

ISR

2626

6.0

2585

47.0

51.5

25

19

GM

Viktor Laznicka

CZE

2670

6.0

2582

41.0

45.5

26

25

GM

Vlagyimir Akopjan

ARM

2660

6.0

2581

44.0

48.5

 

 

 

 

 

 

 

 

 

70

77

GM

Bánusz   Tamás

HUN

2582

5.5

2452

39.0

42.0

75

54

GM

Erdős   Viktor

HUN

2615

5.0

2622

45.5

49.5

 

Az élcsoportban a 10. forduló párosítása:

Jevgenyij Najer (orosz, 2634, 7) – Anton Korobov (ukrán, 2687, 7)

Szanan Szjugirov (orosz, 2678, 6,5) – David Navara (cseh, 2735, 7)

Denisz Hiszmatullin (orosz, 2653, 6,5) – Pavel Eljanov (ukrán, 2727, 6,5)

Jan Nepomjacsij (orosz, 2714, 6,5) – Ivan Popov (orosz, 2639, 6,5)

Ilia Iljusenok (orosz, 2450, 6,5) – Gabriel Szargiszjan (örmény, 2668, 6,5)

Andrej Volokityin (ukrán, 2646, 6,5) – Alekszandr Motiljev (orosz, 2665, 6,5)

Maxim Rodhstein (izraeli, 2660, 6,5) – Mateusz Bartel (lengyel, 2631, 6,5)

Etienne Bacrot (francia, 2711, 6) – Robert Kempinski (lengyel, 2625, 6)

Emil Szutovszkij (izraeli, 2626, 6) – Makszim Matlakov (orosz, 2695, 6)

Jevgenyij Romanov (orosz, 2625, 6) – Alekszander Mojszejenko (ukrán, 2695, 6)

Ivan Cseparinov (ukrán, 2681, 6) – Ivan Bukavsin (orosz, 2622, 6)

Borisz Gracsev (orosz, 2670, 6) – Alekszander Zubov (ukrán, 2607, 6)

Alekszandr Simanov (orosz, 2594, 6) – Viktor Laznicka (cseh, 2670, 6)

Alexander Ipatov (török, 2592, 6) – Jurij Kozibov (ukrán, 2667, 6)

Juri Vovk (ukrán, 2588, 6) – David Howell (angol, 2663, 6)

Zbynek Hracek (cseh, 2631, 5,5) – Bánusz Tamás (magyar, 2582, 5,5)

Erdős Viktor (magyar, 2615, 5) – Gudmundur Kjertansson (izlandi, 2484, 5)

 

Navara,D (2735) - Nepomnjacsij,J (2714)
Angol megnyitás [A34]

1.Hf3 Hf6 2.c4 c5 3.Hc3 d5 4.cxd5 Hxd5 5.e3 Hxc3 6.bxc3 Vc7 7.Fb2 Hd7 8.Vb3 e6 9.c4 b6 10.a4 Fb7 11.a5 f6 12.Fd3 Fd6 13.Vc2 f5

14.Hg5 Hf8 15.f4 h6 16.Hf3 Hg6 17.h4 0-0-0 18.axb6 axb6  

 

 

19.Fxf5!

A jó taktikai vénájú cseh nagymester a fontos rangadón megragadta a lehetőséget.

19...Hxf4 20.Fe4 Fxe4 21.Vxe4 Hd3+ 22.Ke2 Hxb2 23.Bhb1 Bhe8 24.Bxb2 Vb7 25.Vb1 Fc7 26.Bba2 Fb8

 

 

27.Ba8 Bd6 28.B1a7 Vxa7 29.Bxa7 Fxa7 30.He5 Bed8 31.d3 Bf8

 

32.g4 Fb8 33.Vh1 h5 34.gxh5 Bf5 35.Hg6

Kimaradt a 35.Ve4 Bxh5 36.Hf7 Bd7 37.Vc6+ Fc7 38.Vxe6 Bxh4 39.Ve8+ Bd8 (39...Fd8 40.Hxd8 Bxd8 41.Vc6+ Kb8 42.Vxb6+ Kc8 43.Vxc5+) 40.Hxd8 Bh2+ 41.Kf3 Fxd8 42.Ve6+ Kb7 43.e4 lehetőség.

35...Bf7 36.Ve4 Bf6 37.He7+ Kc7 38.Vh7 Bf7 39.Hg6 e5 40.Hxe5 Be7 41.Hg6 Bed7 42.Hf4 Kb7?

43.Vf5 Fc7 44.e4 b5 45.Hd5 bxc4 46.dxc4 Bd8 47.e5 Be8 48.Hxc7 Kxc7 49.Vf7+ Kd8

50.Vxe8+ Kxe8 51.exd6 Kd7 52.Kf3 Kxd6 53.Ke4 és sötét feladta

 

Korobov,A (2687) - Szmirin,I (2650)
Királyindiai védelem [E73]

1.d4 Hf6 2.c4 g6 3.Hc3 Fg7 4.e4 d6 5.Fe2 0-0 6.Fg5 Hbd7 7.Vd2 a6 8.Hf3 Bb8 9.0-0 b5 10.cxb5 axb5 11.e5 b4 12.exf6 exf6 13.Fh6 bxc3 14.bxc3 f5 15.a4 Hf6 16.Fxg7 Kxg7 17.a5 Fe6

18.a6 He4 19.Vc2 Fb3 20.Vc1 Fd5 21.a7 Bb3 22.c4 Fa8 23.Hd2 Bc3 24.Vb2 Vg5? 25.Hf3

Azonnal nyert a 25.Hb1 Bb3 26.Vxb3 Hc3 27.d5 Hxe2+ 28.Kh1 Hf4 29.g3 Hh5 30.Hc3 folytatás.

25...Vf6? 26.Bfd1 c5 27.dxc5!? dxc5 28.Ff1 g5 29.Vb8 g4 30.He5 Vh4 31.Ba2 Ve7

32.Bd7 Ve6 33.Bxf7+ Bxf7 34.Vxa8 Bc1 35.Vb8 Bd7 36.Vb2 Bdd1 37.Hd3+ Hc3 38.Vxc1 Bxc1 39.Hxc1 és sötét feladta

 

Najer,E (2634) - Nisipeanu,LD (2654)
Orosz huszárjáték [C42]

1.e4 e5 2.Hf3 Hf6 3.Hxe5 d6 4.Hf3 Hxe4 5.d4 d5 6.Fd3 Fd6 7.0-0 0-0 8.c4 c6 9.Be1 Ff5 10.Vb3 Vd7 11.Hc3 Hxc3 12.Fxf5 Vxf5 13.bxc3 b6 14.h3 h6 15.cxd5 cxd5 16.He5 Fxe5 17.Bxe5 Vd3 18.Bxd5 Hc6 19.c4 Ve2 20.Vc3 Bac8

21.Fb2

Számításba jött a 21.Fxh6 He7 (21...gxh6 22.Be1 Vxa2 23.Vg3+ Kh7 24.Vf4) 22.Be5 folytatás.

21...Bfe8 22.c5

Jevgenyij Najer kecsegtető állásban egyre bizonytalanabbá vált.

22...Bb8 23.Fa3 b5 24.Bd7 Bbd8? 25.Bd6 Bc8 26.d5 He5 27.c6 Hc4? 28.Bd7 Hd2 29.h4 Be4 30.c7?

Kimaradt a nyerés a 30.Be7 Bxe7 (30...Hc4 31.Vh3) 31.Fxe7 Vxe7 32.Vxd2 Vd6 33.Bc1 változatban.

 

30...Kh7?

A német színekbe átigazolt Liviu-Dieter Nisipeanu a 30...Bg4 31.Bd8+ Kh7 32.Bxc8 Hf3+ 33.Vxf3 Vxf3 34.Bh8+ Kg6 35.g3 Bxg3+ 36.fxg3 Vxg3+ 37.Kh1 Vh3+ folytatásban remizhetett volna.

31.Bxf7 Bg4 32.Fb2 és sötét feladta

 

Stefansson,H (2573) – Erdős,V (2615)
Spanyol megnyitás [C97]

1.e4 e5 2.Hf3 Hc6 3.Fb5 a6 4.Fa4 Hf6 5.0-0 Fe7 6.Be1 b5 7.Fb3 d6 8.c3 0-0 9.h3 Ha5 10.Fc2 c5 11.d4 Vc7 12.Hbd2 Be8 13.Hf1 g6 14.a4 Fd7 15.Fg5 Fc6 16.He3 cxd4 17.cxd4 Hc4 18.Hxc4 bxc4 19.Vd2 Fb7 20.Bac1 Bac8 21.Fb1 Vb8

22.d5 Hh5 23.Fa2 c3 24.Bxc3 Bxc3 25.Vxc3 Fxg5 26.Hxg5 Vd8 27.Hf3 Hf4 28.h4 Vd7 29.g3 Bc8 30.Ve3

30...Bc2

Az izlandi nagymester jobban állhatott volna a 30...Hh3+ 31.Kg2 Bc2 32.Be2 Bxe2 33.Vxe2 Vxa4 34.b3 Vd7 35.Hd2 változatban is, de jobb esélyt adott volna.

31.Hg5 Vg4?! 32.Fb3 Be2 33.Bxe2 Hxe2+ 34.Kh2 Hd4 35.Vd3 Vc8 36.Fc4 a5? 37.b3 Vc5 38.Kg2 Vc7 és sötét feladta

 

Bánusz,T (2582) - Swiercz,D (2617)
Grünfeld védelem [D85]

1.c4 Hf6 2.Hf3 g6 3.Hc3 d5 4.d4 Fg7 5.cxd5 Hxd5 6.e4 Hxc3 7.bxc3 c5 8.Fb5+ Hd7 9.a4 0-0 10.0-0 Hf6 11.Vd3 Vc7 12.Be1 Fg4 13.h3 c4 14.Vxc4 Vxc4 15.Fxc4 Fxf3 16.gxf3 Bfc8 17.Fe2 Bxc3 18.Fe3 He8 19.e5 Hc7 20.Bac1 Hd5 21.Fc4 Bxc1 22.Bxc1 Hxe3 23.fxe3 e6

24.Fd3 Bd8 25.Fe4 Bd7 26.Bc8+ Ff8 27.Kf2 Kg7 28.Ke2 Fb4 29.Ba8 a6 30.Bb8 Bc7 31.Fxb7 a5 32.Fe4 h5 33.f4 h4 34.Fd3 Bc1 35.Bb7 Be1+ 36.Kf2 Bh1

37.Kg2?

Bánusz Tamás azonnal nyert volna a 37.Ff1!-gyel, a bástya kelepcébe került volna! 37...Bh2+ 38.Fg2 Fd2 39.Kg1 Bxg2+ 40.Kxg2 Fxe3 41.d5 exd5 42.e6 változatban.

37...Be1 38.Kf2 Bc1 39.d5 exd5 40.e6 Kf6 41.exf7 Bc8 42.Kf3 Fc5 43.Bb5 Kxf7 44.Bxa5 Bc6 45.Bb5 Kf6 46.a5 g5 47.fxg5+ Kxg5 48.e4 dxe4+ 49.Kxe4 Bc8

50.a6 Kf6 51.Kf4 Ff2 52.Bf5+ Ke7 53.Kf3 Fb6 54.Bh5 Bf8+ 55.Ke4 Ff2 56.Fb5 Kd6 57.Bd5+ Kc7 58.Bd7+ Kb6 59.Bb7+ Kc5 60.Fd3 Kd6 61.Fe2 Be8+ 62.Kf3 Bf8+ 63.Kg2 Fc5 64.Ff3 Bg8+ 65.Kf1 Bg3 66.Fg4 Ba3 67.Bh7 Ke5 68.Fc8 Ba4 69.Bh5+ Kd6 70.Ke2 Ba2+ 71.Kd3 Ff2 72.Kc3 Kc7 73.Bh8 Fg3 74.Bg8 Ba1 75.Fb7 Kb6 76.Kc2 Ba5 77.Bg7 Bc5+ 78.Kd3 Bc3+ 79.Kd2 Ff4+ és döntetlen

 

Verőci Zsuzsa

Komment 0 | Reblog! 0 |

A jeruzsálemi Európa-bajnokság nyolcadik fordulója után az orosz Jan Nepomnjacsij félpontos előnnyel vezet. A 2010-es kontinensbajnok az angol David Howell ellen nyert, holtversenyes társai remiztek. A 6,5 pontos orosz nagymestert tizenhárman követik félpontos hátránnyal. Erdős Viktor a spanyol Fancisco Vallejo Ponsszal osztozott meg a ponton, Bánusz Tamás az olasz Marco Codenottit győzte le, mindketten 5 pontosok.

 

A kontinensbajnokságon három fordulóval a befejezés előtt 2010-ben, 19 évesen Európa-bajnoki címet szerzett orosz Jan Nepomnjacsij félpontos előnnyel vezet. A nyolcadik játéknapon az orosz nagymester világossal holtversenyes társa, az angol David Howell ellen nyert, aki sorozatos hibákkal bukta el a partit. Nepomnjacsij holtversenyes társai sorban remiztek, ezt az egypontos hátrányban levők közül heten is kihasználták, tizenhármas az üldöző boly, a hajrá nagy izgalmakat ígér.

Erdős Viktor a spanyol Francisco Vallejo Ponsszal remizett, Bánusz Tamás a spanyol megnyitás Csigorin-változatában az olasz Marco Codenotti ellen gond nélkül győzött. Erdős eddigi ellenfeleinek magas Élő-pontszámainak köszönhetően az 5 pontosok között előkelő helyezést foglal el.

 

Az élcsoportban a 8. forduló eredményei:

Jan Nepomnjacsij (orosz, 2714, 5,5) – David Howell (angol, 2663, 5,5) 1 - 0

Liviu-Dieter Nisipeanu (német, 2654, 5,5) – Anton Korobov (ukrán, 2687, 5,5) döntetlen

Gabriel Szargiszjan (örmény, 2668, 5,5) – Andrej Volokityin (ukrán, 2646, 5,5)  döntetlen

Ivan Popov (orosz, 2639, 5,5) – Alekszandr Motiljev (orosz, 2665, 5,5)  döntetlen

Mateusz Bartel (lengyel, 2631, 5,5) – Pavel Eljanov (ukrán, 2727, 5)  döntetlen

David Navara (cseh, 2735, 5) – Robert Kempinski (lengyel, 2625, 5)  1 - 0

Etienne Bacrot (francia, 2711, 5) – Alekszandr Simanov (orosz, 2594, 5)  döntetlen

Daniil Dubov (orosz, 2632, 5) – Makszim Matlakov (orosz, 2695, 5)  döntetlen

Ildar Hairullin (orosz, 2629, 5) – Szanan Szjugirov (orosz, 2678, 5)  döntetlen

Jevgenyij Romanov (orosz, 2625, 5) – Vlagyimir Akopjan (örmény, 2660, 5)  1 - 0

Maxim Rodhstein (izraeli, 2660, 5) – Jan-Krzysztof Duda (lengyel, 2591)  1 - 0

Denisz Hiszmatullin (orosz, 2653, 5) – Hannes Stefansson (izlandi, 5)  1 - 0

Ilia Szmirin (izraeli, 2650, 5) – Andrej Zsigalko (fehérorosz, 2572, 5)  1 - 0

Grzegorz Gajewski (lengyel, 2646, 5) – Ilia Iljusenok (orosz, 2450, 5)  0 - 1

Baris Esen (török, 2571, 5) – Jevgenyij Najer (orosz, 2634, 5)  0 - 1

Dariusz Swiercz (lengyel, 2617, 4,5) – Nyikita Vityjugov (orosz, 2735, 4,5)  döntetlen

Erdős Viktor (magyar, 2615, 4,5) – Francisco Vallejo Pons (spanyol, 2706, 4,5) döntetlen

Alekszej Goganov (orosz, 2605, 4,5) – Alekszander Mojszejenko (ukrán, 2695, 4,5)  0 - 1

Marco Codenotti (olasz, 2374, 4) – Bánusz Tamás (magyar, 2582, 4) 0 - 1

 

Az élcsoport állása:

 

H.

R.

 

Név

FED

Élő

Pont

 TB1 

 TB2 

 TB3 

1

4

GM

Jan Nepomnjacsij

RUS

2714

6.5

2626

37.5

41.5

2

11

GM

Anton Korobov

UKR

2687

6.0

2648

39.0

43.0

3

37

GM

Jevgenyij Najer

RUS

2634

6.0

2624

36.5

40.5

4

1

GM

David Navara

CZE

2735

6.0

2623

37.5

42.0

5

22

GM

Alekszandr Motiljev

RUS

2665

6.0

2620

36.5

40.5

6

33

GM

Andrej Volokityin

UKR

2646

6.0

2602

34.5

38.0

7

20

GM

Gabriel Szargiszjan

ARM

2668

6.0

2601

35.0

39.0

8

30

GM

Lilia Szmirin

ISR

2650

6.0

2581

35.0

38.5

9

128

Ilia Iljusenok

RUS

2450

6.0

2571

34.5

37.5

10

39

GM

Mateusz Bartel

POL

2631

6.0

2566

34.5

38.0

11

26

GM

Maxim Rodhstein

ISR

2660

6.0

2547

32.5

36.0

12

35

GM

Ivan Popov

RUS

2639

6.0

2539

33.5

37.5

13

27

GM

Liviu-Dieter Nisipeanu

GER

2654

6.0

2537

33.5

37.5

14

28

GM

Denisz Hiszmatullin

RUS

2653

6.0

2522

32.5

36.5

15

65

GM

Alekszandr  Simanov

RUS

2594

5.5

2620

38.0

41.0

16

3

GM

Pavel Eljanov

UKR

2727

5.5

2612

37.5

41.5

17

7

GM

Makszim Matlakov

RUS

2695

5.5

2605

33.5

38.0

18

8

GM

Alekszander Mojszejenko

UKR

2695

5.5

2603

33.5

35.5

19

13

GM

Szanan Szjugirov

RUS

2678

5.5

2584

34.5

38.5

20

5

GM

Etienne Bacrot

FRA

2711

5.5

2581

33.5

37.5

21

19

GM

Viktor Laznicka

CZE

2670

5.5

2575

31.0

35.0

22

45

GM

Emil Szutovszkij

ISR

2626

5.5

2573

36.0

40.0

23

23

GM

David Howell

ENG

2663

5.5

2572

35.0

39.0

24

38

GM

Saniil Dubov

RUS

2632

5.5

2564

35.0

39.0

25

25

GM

Vlagyimir Akopjan

ARM

2660

5.5

2562

32.5

36.5

26

12

GM

Ivan Cseparinov

BUL

2681

5.5

2562

31.0

34.0

27

42

GM

Ildar Hairullin

RUS

2629

5.5

2556

31.5

35.0

28

44

GM

Constatin Lupulescu

ROU

2626

5.5

2546

35.0

38.5

29

48

GM

Jevgenyij Romanov

RUS

2625

5.5

2542

34.0

37.0

30

89

GM

Martyin Kravcsiv

UKR

2565

5.5

2520

32.0

34.0

31

24

GM

Ivan Saric

CRO

2661

5.5

2498

30.0

33.0

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

34

54

 

GM

Erdős   Viktor

HUN

2615

5.0

2629

35.5

38.5

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

72

77

 

GM

Bánusz   Tamás

HUN

2582

5.0

2429

29.0

32.0

 

Az élcsoportban a 9. forduló párosítása:

David Navara (cseh, 2735, 6) – Jan Nepomnjacsij (orosz, 2714, 6,5)

Anton KOrobov (ukrán, 2687, 6) – Ilia Szmirin (izraeli, 2650, 6)

Gabriel Szargiszjan (örmény, 2668, 6) – Ivan Popov (orosz, 2639, 6)

Alekszandrtiljev (orosz, 2665m 6) – Mateusz Bartel (lengyel, 2631, 6)

Andrej Volokityin (ukrán, 2646, 6) – Makszim Rodhstein (izraeli, 2660, 6)

Jevgenyij Najer (orosz, 2634, 6) – Liviu-Dieter Nisipeanu (német, 2654, 6)

ILia Iljusenok (orosz, 2450, 6) – Denisz Hiszmatullin (orosz, 2653, 6)

Pavel Eljanov (ukrán, 2727, 5,5) – Ivan Saric (horvát, 2661, 5,5)

Vlagyimir Akopjan (örmény, 2660, 5,5) – Etienne Bacrot (francia,  2711, 5,5)

Makszim Matlakov (orosz, 2695, 5,5) – Ildar Hairullin (orosz, 2629, 5,5)

Alekszander Mojszejenko (ukrán, 2695, 5,5) – Daniil Dubov (orosz, 2632, 5,5)

Alekszandr Simanov (orosz, 2594, 5,5) – Ivan Cseparinov (bolgár, 2681, 5,5)

Szanan Szjugirov (orosz, 2678, 5,5) – Constantin Lupulescu (román, 2626, 5,5)

Viktor Laznicka (cseh, 2670, 5,5) – Emil Szutovszkij (izraeli, 2626, 5,5)

David Howell (angol, 2663, 5,5) – Jevgenyij Romanov (orosz, 2625, 5,5)

Hannes Stefansson (izlandi, 2573, 5) – Erdős Viktor (magyar, 2615, 5)

Bánusz Tamás (magyar, 2582, 5) – Dariusz Swiercz (lengyel, 2617, 5)

 

Codenotti,M (2374) – Bánusz,T (2582)
Spanyol megnyitás [C99]

1.e4 e5 2.Hf3 Hc6 3.Fb5 a6 4.Fa4 Hf6 5.0-0 Fe7 6.Be1 b5 7.Fb3 d6 8.c3 0-0 9.h3 Ha5 10.Fc2 c5 11.d4 Vc7 12.Hbd2 Bd8 13.Hf1 cxd4 14.cxd4 exd4 15.Hxd4 d5 16.e5 He4 17.f3

17...Fc5 18.fxe4 dxe4 19.Bxe4

Világos számára a 19.Fe3 Hc4 (19...Fb7 20.e6 Hc4) 20.Fxe4 Hxe3 21.Hxe3 Fxd4 22.Fxa8 Fxe3+ változat nem hoz előnyt.

19...Hc6 20.Fe3 Hxd4 21.Bc1?

Még egy 1996-os Matthias Wahls elemzéstől, illetve a német nagymester Hannában Garciával vívott partijától tért el az olasz sakkozó. Wahls a 21.Bh4 Ff5 22.Fe4 Bac8 23.b4 Fb6 24.Vh5 Vxe5 25.Fxf5 Vxf5 26.Vxf5 Hxf5 27.Fxb6 Hxh4 28.Fxd8 Bxd8 29.Bc1 g6 30.Bc6 Ba8 folytatásban sötét érvényesítette gyalogelőnyét.

 

21...Ff5 22.Bxd4 Fxd4 23.Fxd4 Fxc2 24.Vf3 Fe4?!

Jóval egyszerűbb volt a 24...Bac8 25.Vf2 Vb7 folytatás.

25.Vxe4??

Azonnali vesztőlépés a 25.Vf4 Vd7 26.Fb6 Fxg2 27.Bc7 Vd5 28.He3 Vxa2 29.Hxg2 Ve6 30.Fc5 folytatás helyett, de sötét előnyéhez kétség sem férhet.

25...Vxc1 26.e6 Vc4 és világos feladta

Erdős,V (2615) - Vallejo Pons,F (2706)
Réti megnyitás [A13]

1.Hf3 Hf6 2.g3 d5 3.Fg2 c5 4.0-0 e6 5.c4 d4 6.e3 Hc6 7.exd4 cxd4 8.d3 Fd6 9.Fg5 h6 10.Fxf6 Vxf6 11.Hbd2 Ve7 12.Be1 0-0 13.a3 a5 14.Hb3 Bd8 15.Hbxd4 Hxd4 16.Hxd4 Fxg3 17.hxg3 Bxd4 és döntetlen

 

Nepomnjacsij,J (2714) - Howell,D (2663)
Angol megnyitás [A29]

1.c4 e5 2.Hc3 Hf6 3.Hf3 Hc6 4.g3 d5 5.cxd5 Hxd5 6.Fg2 Hb6 7.a3 Fe7 8.b4 Fe6 9.0-0 a5 10.b5 Hd4 11.Bb1 Hxf3+ 12.Fxf3 Bb8 13.d3 0-0 14.Fb2

A 2011-es szuperbajnokságon Jan Nepomnjacsij a 14.Vc2 f5 15.Bd1 Kh8 16.Fg2 Fd6 17.a4 Ve7 18.Fd2 Vf7 19.Bf1 Hd7 hátrányból remizte ki partiját Szergej Karjakinnal szemben. ]

14...f5 15.Fg2 Fd6 16.a4 Ve7 17.Vc2 Vf7 18.Fc1 Hd7

Jobb volt a 18...Bfd8 19.Fg5 Bd7 20.Fe3 Fb4 folytatás.

 

 

19.f4 Kh8 20.fxe5 Hxe5?

A játszma sorsára döntő hatással bíró hiba. 20...Fxe5 21.Ff4 b6 22.Fxe5 Hxe5 23.Hd1 Bbd8 egyenlő esélyt adott volna.

 

21.He4 Fb4?

Világosra lett volna előnyös a 21...Fd5 22.Hxd6 cxd6 23.e4 Bbc8 24.Vd2 Fe6 25.Fb2 folytatás is.

22.Ff4 Hg4?

Az angol nagymester elvesztette kontrollját az állás felett.

23.Hg5 Ve7

24.Bxb4?!

Az orosz sakkozó is rosszul számolt. 24.Vxc7 Fa2 25.Vxe7 Fxe7 26.Bbc1 Ff6 27.Fxb8 Bxb8 28.Bxf5 Fd4+ 29.Kh1 Hf2+ 30.Bxf2 Fxf2 31.Bc7 változatban világosnak anyagi előnyével nyernie kell.

24...axb4 25.Vxc7 Fd7? 26.Vd6! Vxe2 27.Vxd7 Bbc8

 

 

28.Ve6 Vxe6 29.Hxe6 Bfe8 30.Hc7 Be2

31.Fxb7 Hxh2 32.Fxc8 Hxf1 33.b6 Hh2 34.b7 Hg4 35.b8V és sötét feladta

 

Rodshtein,M (2660) - Duda,J (2591)
Szláv védelem [D16]

1.d4 d5 2.c4 c6 3.Hf3 Hf6 4.Hc3 dxc4 5.a4 e6 6.e3 c5 7.Fxc4 Hc6 8.0-0 cxd4 9.exd4 Fe7 10.Ve2 0-0 11.Bd1 Hb4 12.Fg5 Fd7 13.d5 exd5 14.Hxd5 Hbxd5 15.Fxd5 Hxd5 16.Bxd5 Fxg5 17.Hxg5 h6 18.Vd2 hxg5 19.Bxd7 Vf6 20.Bxb7

A 2013-as dortmundi szuperversenyen Vlagyimir Kramnyik a 20.Bd1 Bfe8 21.Bxb7 Bad8 22.Bd7 Bxd7 23.Vxd7 Bb8 24.Vxa7 Bxb2 25.h3 Ba2?? 26.Vb8+ folytatásban aratott villámgyőzelmet Wang Hao ellen.

20...Bab8 21.Vb4 a5 22.Vb5 Bxb7 23.Vxb7 Bd8 24.Bf1 Ve5 25.b3 g6 26.Vf3 Bd2 27.g3 Bb2 28.Bd1 g4? 29.Vxg4 Bxb3 30.Bd8+ Kg7 31.Vh4 és sötét feladta

 

Navara,D (2735) - Kempinski,R (2625)
Szicíliai védelem [B85]

1.e4 c5 2.Hf3 d6 3.d4 cxd4 4.Hxd4 Hf6 5.Hc3 a6 6.Fe2 e6 7.0-0 Fe7 8.f4 0-0 9.Kh1 Vc7 10.Ve1 Hc6 11.Fe3 Ha5 12.Vg3 Hc4 13.Fxc4 Vxc4 14.Bad1 Vc7 15.f5 Kh8 16.Fg5 Hh5 17.Vh4 Fxg5 18.Vxg5 Hf6 19.Bd3 h6 20.Bh3 Hh7 21.Vd2 Ve7

22.Bhf3 Hf6 23.g4 exf5 24.exf5 b5  

 

 

25.g5 Hh7?!

 Sötétnek nincs igazi gondja a 25...hxg5 26.Vxg5 Fb7 27.Bg1 g6 28.Bgg3 Kg8 29.fxg6 fxg6 30.He6 Fxf3+ 31.Bxf3 Vxe6 32.Vxg6+ Kh8 33.Vh6+ változatban.

26.f6!?

Mi szólt a 26.gxh6 gxh6 27.Hc6 Vg5 28.Vd4+ Vg7 29.Vb6 folytatás ellen?

26...gxf6 27.gxf6 Ve5 28.Hc6 Vc5?

A lengyel nagymester nagyot hibázott. 28...Vh5 29.He7 Fb7 30.Hcd5 Bg8 egyenlő esélyeket adott volna.

29.Vxh6 Bg8 30.Hd8 Vc7?

31.Bg1 Fg4 32.Bh3 és sötét feladta

Verőci Zsuzsa

Komment 0 | Reblog! 0 |

A Jeruzsálemben zajló Európa-bajnokság hetedik fordulója után kilencen állnak az élen, gyűjtöttek a nagymesterek 5,5-5,5 pontot. A játéknapon az élen álló négyes egymás elleni játszmáikban gyors döntetlenek születtek, míg öten kihasználták a lehetőséget, hogy nyerésekkel a négyeshez csatlakozzanak.  A cseh Viktor Laznickával sötéttel Erdős Viktor 8 lépésben remizett, Bánusz Tamás világossal nem bírt portugál ellenfelével. A 11 fordulós viadalról huszonhárman kvalifikálják magukat a Világkupára.

A vezető négyes egymás elleni partijai döntetlennel értek véget. Az orosz párbaj, a tavalyi és a 2010-es kontinensbajnok, Alekszandr Motiljev és Jan Nepomnjacsij gyorsan remizett, a lengyel Mateusz Bartel és az örmény Gabriel Szargiszjan spanyol megnyitású ütközete már hosszabb küzdelmet hozott.

Öten kihasználták a lehetőséget, hogy csatlakozzanak az élen állókhoz. A papírforma szerint nem születtek meglepetések, az ukrán Anton Korobov és Andrej Volokityin, az angol David Howell, a német Liviu-Dieter Nisipeanu és az orosz Ivan Popov is világossal nyerte meg játszmáját.

Nagymestereink a felzárkózás lehetőségét nem használták ki. Erdős Viktor partija a cseh Viktor Laznickával 9 lépésben lett döntetlen. Bánusz Tamás nem bírt a gyengébb  Élő-pontszámú portugál ellenfelével szemben.

 

Az élcsoportban a 7. forduló eredményei:

Alekszandr Motiljev (orosz, 2665, 5) – Jan Nepomnjacsij (orosz, 2714, 5)  döntetlen

Mateusz Bartel (lengyel, 2631, 5) – Gabriel Szargiszjan (örmény, 2668, 5) döntetlen

Pavel Eljanov (ukrán, 2727, 4,5) – Ildar Hairullin (orosz, 2629, 4,5)  döntetlen

Anton Korobov (ukrán, 2687, 4,5) – Emil Szutovszkij (izraeli, 2626, 4,5)  1 - 0

David Howell (angol, 2663, 4,5) – Constantin Lupulescu (román, 2626, 4,5)  1 - 0

Liviu-Dieter Nisipeanu (német, 2654, 4,5) – Ivan Bukavsin (orosz, 2622, 4,5) 1 - 0

Alekszandr Simanov (orosz, 2594, 4,5) – Denisz Hiszmatullin (orosz, 2653, 4,5) döntetlen

Jan-Krzysztof Duda (lengyel, 2591, 4,5) – Ilia Szmirin (izraeli, 2650, 4,5) döntetlen

Andrej Volokityin (ukrán, 2646, 4,5) – Alekszej Goganov (orosz, 2605, 4,5)  1 - 0

Ivan Popov (orosz, 2639, 4,5) – Pinchas Kantarij (izraeli, 2420, 4,5)  1 - 0

Andrej Zsigalko (fehérorosz, 2572, 4,5) – Jevgenyij Najer (orosz, 2634, 4,5)  döntetlen

Ilia Iljushenok (orosz, 2450, 4,5) – Daniil Dubov (orosz, 2632, 4,5) döntetlen

Hannes Stefansson (izlandi, 2573, 4,5) – Nyikita Vityjugov (orosz, 2735, 4)  döntetlen

Vlagyimir Potkin (orosz, 2605, 4) – David Navara (cseh, 2735, 4)  0 - 1

Alexander Ipatov (török, 2592, 4) – Etienne Bacrot (francia, 2711, 4)  0 - 1

Makszim Matlakov (orosz, 2695, 4) – Zaven Andriaszjan (örmény, 2612, 4)  1 - 0

Alekszander Mojszejenko (ukrán, 2695, 4) – Nils Grandelius (svéd, 2609, 4) döntetlen

Yuri Vovk (ukrán, 2588, 4) – Ivan Cseparinov (bolgár, 2681, 4) döntetlen

Szanan Szjugirov (orosz, 2678, 4) – Dragan Solak (török, 2607, 4)  1 - 0

Viktor Laznicka (cseh, 2670, 4) – Erdős Viktor (magyar, 2615, 4)  döntetlen

Bánusz Tamás (magyar, 2582, 3,5) – Viterbo Ferreira Jorge (portugál, 2427, 3,5) döntetlen

 

Az élcsoport állása:

1-9.Anton Korobov (ukrán), Jan Nepomnjacsij (orosz), Alekszandr Motiljev (orosz), Gabriel Szargiszjan (örmény), Andrej Volokityin (ukrán), David Howell (angol), Mateusz Bartel (lengyel), Ivan Popov (orosz) és Liviu-Dieter Nisipeanu (német) 5,5 pont

10-30. Hannes Stefansson (izlandi), Jevgenyij Najer (orosz), David Navara (cseh), Jan-Krzysztof Duda (lengyel), Pavel Eljanov (ukrán), Alekszandr Simanov (orosz), Makszim Matlakov (orosz), Ilia Szmirin (izraeli), Etienne Bacrot (francia), Szana Szjugirov (orosz),… 5

31-73. Ivan Bukasin (orosz), Yuri Vovk (ukrán), Arman Mikaeljan (örmény), Alekszej Goganov (orosz), Erdős Viktor (magyar), Emil Szutovszkij (izraeli), Alekszander Mojszejenko (ukrán), Nyikita Vityjugov (orosz),… 4,5

102. Bánusz Tamás (magyar) 4

 

Az élcsoportban a 8. forduló párosítása:

Jan Nepomnjacsij (orosz, 2714, 5,5) – David Howell (angol, 2663, 5,5)

Liviu-Dieter Nisipeanu (német, 2654, 5,5) – Anton Korobov (ukrán, 2687, 5,5)

Gabriel Szargiszjan (örmény, 2668, 5,5) – Andrej Volokityin (ukrán, 2646, 5,5)

Ivan Popov (orosz, 2639, 5,5) – Alekszandr Motiljev (orosz, 2665, 5,5)

Mateusz Bartel (lengyel, 2631, 5,5) – Pavel Eljanov (ukrán, 2727, 5)

David Navara (cseh, 2735, 5) – Robert Kempinski (lengyel, 2625, 5)

Etienne Bacrot (francia, 2711, 5) – Alekszandr Simanov (orosz, 2594, 5)

Daniil Dubov (orosz, 2632, 5) – Makszim Matlakov (orosz, 2695, 5)

Ildar Hairullin (orosz, 2629, 5) – Szanan Szjugirov (orosz, 2678, 5)

Jevgenyij Romanov (orosz, 2625, 5) – Vlagyimir Akopjan (örmény, 2660, 5)

Maxim Rodhstein (izraeli, 2660, 5) – Jan-Krzysztof Duda (lengyel, 2591)

Denisz Hiszmatullin (orosz, 2653, 5) – Hannes Stefansson (izlandi, 5)

Ilia Szmirin (izraeli, 2650, 5) – Andrej Zsigalko (fehérorosz, 2572, 5)

Grzegorz Gajewski (lengyel, 2646, 5) – Ilia Iljushenok (orosz, 2450, 5)

Baris Esen (török, 2571, 5) – Jevgenyij Najer (orosz, 2634, 5)

Dariusz Swiercz (lengyel, 2617, 4,5) – Nyikita Vityjugov (orosz, 2735, 4,5)

Erdős Viktor (magyar, 2615, 4,5) – Francisco Vallejo Pons (spanyol, 2706, 4,5)

Alekszej Goganov (orosz, 2605, 4,5) – Alekszander Mojszejenko (ukrán, 2695, 4,5)

...

Marco Codenotti (olasz, 2374, 4) - Bánusz Tamás (magyar, 2582, 4)

 

Verőci Zsuzsa

Komment 0 | Reblog! 0 |

Jeruzsálemben, az Európa-bajnokság hatodik fordulója után négyes holtversenyben vezet az orosz Jan Nepomnjacsij és Alekszandr Motiljev, az örmény Gabriel Szargiszjan és a lengyel Mateusz Bartel. Mind a négyen nyertek, Nepomnjacsij az éllovas ukrán Anton Korobovot győzte le, Bartel sötéttel a cseh David Navarát kényszerítette megadásra. Szargiszjan a lengyel Robert Kempinski ellen nyert, Motiljev az ukrán Yuri Vovkkal szemben volt eredményes. Az 5 pontos vezető négyest huszonegyen követik félpontos hátránnyal. Erdős Viktor az orosz Makszim Matlakovval remizett, 4 pontja van, Bánusz Tamás az orosz Daniil Juffával osztozott meg a ponton, 3,5-öt gyűjtött a hat fordulóban.

A békésnek nevezhető ötödik forduló után a hatodik játéknapon az első öt táblán négy játszma is döntéssel végződött. A 2010-ben 19 évesen Európa-bajnoki címet szerzett orosz Jan Napomnjacsij az éllovas ukrán Anton Korobovot győzte le. Az elhibázott vezércserét követően a négyes nyerősorozattal kezdő Korobov védelmet már nem találhatott.

Meglepetésként értékelhetjük a lengyel Mateusz Bartel nyerését. A rajtlistát holtversenyben vezető cseh David Navara a francia védelmű partiban nem tudott előnyt kihozni, nem talált jó tervet, a futóvégjáték már menthetetlen volt.

A háromszoros olimpiai bajnok örmény Gabriel Szargiszjannak nem okozott gondot a lengyel Robert Kempinski legyőzése. Tanulságos partit nyert a címvédő orosz Alekszandr Motiljev, aki az orosz válogatott mellett rendszeresen szekundánsi feladatot tölt be.

Erdős Viktor negyedik partiját remizte el, az orosz Makszim Matlakov ellen kedvező állást ért el, de előmnyét nem tudta győzelemig fokozni. Bánusz Tamás partija kissé viharosra sikeredett, kis előnyt követően reménytelen helyzetbe került, az orosz Daiil Juffa azonban a nyerőesélyt nem tudta kihasználni. Bánusznak két tisztje lett a bástyáért, a küzdelmük végül ponpsztozkodást hozott.

 

Az élcsoportban a 6. forduló eredményei:

Jan Nepomnjacsij (orosz, 2714, 4) – Anton Korobov (ukrán, 2687, 4,5)  1 - 0

David Navara (cseh, 2735, 4) - Mateusz Bartel (lengyel, 2631, 4)  0 - 1

Jevgenyij Najer (orosz, 2634, 4) – Pavel Eljanov (ukrán, 2727, 4)  döntetlen

Gabriel Szargiszjan (örmény, 2668, 4) – Robert Kempinski (lengyel, 2625, 4)  1 - 0

Alekszandr Motiljev (orosz, 2665, 4) – Yuri Vovk (ukrán, 2588, 4)  1 - 0

Daniil Dubov (orosz, 2632, 4) – Liviu-Dieter Nisipeanu (német, 2654, 4)  döntetlen

Ilia Szmirin (izraeli, 2650, 4) – Alekszander Simanov (ukrán, 2594, 4)  döntetlen

Emil Szutovszkij (izraeli, 2626, 4) – Andrej Volokityin (ukrán, 2646, 4)  döntetlen

Mihail Vityjugov (orosz, 2735, 3,5) – Alekszander Beljavszkij (szlovén, 2623, 3,5) döntetlen

Etienne Bacrot (francia, 2711, 3,5) – Robin van Kampen (holland, 2626, 3,5)  döntetlen

Ivan Bukavsin (orosz, 2622, 3,5) – Francisco Vallejo Pons (spanyol, 2706, 3,5)  1 - 0

Erdős Viktor (magyar, 2615, 3,5) – Makszim Matlakov (orosz, 2695, 3,5)  döntetlen

Zaven Andriaszjan (örmény, 2612, 3,5) – Alekszander Mojszejenko (ukrán, 2695, 3,5)  döntetlen

Nils Grandelius (svéd, 2609, 3,5) – Szanan Szjugirov (orosz, 2678, 3,5)  döntetlen

Alekszej Goganov (orosz, 2605, 3,5) – Erneszto Inarkijev (orosz, 2675, 3,5)  1 - 0

Daniil Juffa (orosz, 2469, 3) – Bánusz Tamás (magyar, 2582, 3)  döntetlen

 

Az élcsoport állása:

1-4. Jan Nepomnjacsij (orosz), Alekszandr Motljev (orosz), Gabriel Szargiszjan (örmény) és Mateusz Bartel (lengyel) 5 pont

5-24. Hannes Stefansson (izlandi), Anton Korobov (ukrán), Jevgenyij Najer (orosz), Ivan Bukavsin (orosz), Alekszej Goganov (orosz), Jan-Krzysztof Duda (lengyel), Pavel Eljanov (ukrán), Alekszandr Simanov (orosz), Andrej Volokityin (ukrán), Ilia Szmirin (izraeli), Emil Szutovszkij (izraeli), Daniil Dubov (orosz), Ilia Iljushenok (orosz), Constantin Lupulescu (román), Ivan Popov (orosz), David Howell (angol), Denisz Hiszmatullin (orosz), Ildar Hairullin (orosz), Pinchas Kantarij  (izraeli), Liviu-Dieter Nisipeanu (német) és Szergej Zsigalko (fehérorosz) 4,5

25-65. Alekszander Beljavszkij (szlovén), Arman Mikaeljan (örmény), Yuri Vovk (ukrán), Alexander Ipatov (török), David Navara (cseh), Erdős Viktor (magyar), Nyikita Vityjigov (orosz),… 4

102. Bánusz Tamás (magyar) 3.5

 

Az élcsoportban a 7. forduló párosítása:

Alekszandr Motiljev (orosz, 2665m 5) – Jan Nepomnjacsij (orosz, 2714, 5)

Mateusz Bartel (lengyel, 2631, 5) – Gabriel Szargiszjan (örmény, 2668, 5)

Pavel Eljanov (ukrán, 2727, 4,5) – Ildar Hairullin (orosz, 2629, 4,5)

Anton KOrobov (ukrán, 2687, 4,5) – Emil Szutovszkij (izraeli, 2626, 4,5)

David Howell (angol, 2663, 4,5) – Constantin Lupulescu (román, 2626, 4,5)

Liviu-Dieter Nisipeanu (német, 2654, 4,5) – Ivan Bukavsin (orosz, 2622, 4,5)

Alekszandr Simanov (orosz, 2594, 4,5) – Denisz Hiszmatullin (orosz, 2653, 4,5)

Jan-Krzysztof Duda (lengyel, 2591, 4,5) – Ilia Szmirin (izraeli, 2650, 4,5)

Andrej Volokityin (ukrán, 2646, 4,5) – Alekszej Goganov (orosz, 2605, 4,5)

Ivan Popov (orosz, 2639, 4,5) – Pinchas Kantarij (izraeli, 2420, 4,5)

Andrej Zsigalko (fehérorosz, 2572, 4,5) – Jevgenyij Najer (orosz, 2634, 4,5)

Ilia Iljushenok (orosz, 2450, 4,5) – Daniil Dubov (orosz, 2632, 4,5)

Hannes Stefansson (izlandi, 2573, 4,5) – Nyikita Vityjugov (orosz, 2735, 4)

Vlagyimir Potkin (orosz, 2605, 4) – David Navara (cseh, 2735, 4)

Alexander Ipatov (török, 2592, 4) – Etienne Bacrot (francia, 2711, 4)

Makszim Matlakov (orosz, 2695, 4) – Zaven Andriaszjan (örmény, 2612, 4)

Alekkszander Mojszejenko (ukrán, 2695, 4) – Nils Grandelius (svéd, 2609, 4)

Yuri Vovk (ukrán, 2588, 4) – Ivan Cseparinov (bolgár, 2681, 4)

Szanan Szjugirov (orosz, 2678, 4) – Dragan Solak (török, 2607, 4)

Viktor Laznicka (cseh, 2670, 4) – Erdős Viktor (magyar, 2615, 4)

Bánusz Tamás (magyar, 2582, 3,5) – Viterbo Ferreira Jorge (portugál, 2427, 3,5)

 

Erdős,V (2615) - Matlakov,M (2695)
Réti megnyitás [A11]

1.Hf3 d5 2.g3 Fg4 3.Fg2 e6 4.0-0 Hd7 5.d3 Fd6 6.c4 c6 7.cxd5 exd5 8.e4 dxe4 9.dxe4 He5 10.Hbd2 He7 11.Vc2 Hxf3+ 12.Hxf3 0-0 13.h3 Fh5 14.Fe3 Fg6 15.Hh4 Hd5 16.Fd2 Hc7 17.f4 Fe7  

 

18.Hxg6 hxg6 19.Fe3 He6 20.a3 Vc7 21.h4 Bfd8 22.Bad1 Bxd1 23.Bxd1 Bd8 24.Bxd8+ Fxd8 25.Vd2 Fe7 26.Fh3 a5 27.Vc3 Vd6 28.Vc2 Hd4 29.Vc4 c5 30.Fxd4 Vxd4+ 31.Vxd4 cxd4 32.Ff1

32...d3 33.Fxd3 Fc5+ 34.Kg2 a4 35.Fc2 b5 36.Fd3 b4 37.axb4 Fxb4 38.Fc2 a3 39.bxa3 Fxa3 40.e5 Kf8 41.Kf3 Fb4 42.e6 fxe6 43.Fxg6 Fe1 44.h5 Ke7 45.g4 Fd2 46.Fc2 Fc1 47.Fb3 Fd2 48.Ke4 Fc1 49.g5 Fb2 50.Fc4 és döntetlen

 

Juffa,D (2469) - Bánusz,T (2582)
Félszláv védelem [D45]

1.d4 d5 2.c4 c6 3.Hc3 Hf6 4.e3 e6 5.Hf3 a6 6.Vc2 c5 7.cxd5 exd5 8.Fe2 Fe6 9.0-0 Hc6 10.Bd1 Hb4 11.Vb1 Vc8 12.Fd2 Ff5 13.Vc1 c4 14.a3 Hd3 15.Fxd3 Fxd3 16.He5 Ff5 17.e4 dxe4 18.Ha4 Ve6 19.Hxc4?!

19...b5 20.Hab6 bxc4 21.Hxa8 Vc6 22.d5 Vxa8 23.Vxc4 Fd6 24.Fb4 Vb8 25.Vc6+ Ke7 26.Vxa6 Fxb4

Jobb volt a 26...Bc8 27.Fxd6+ Vxd6 28.Va7+ Fd7 egyenlő esélyt adó folytatás.

27.axb4 Vd6 28.Va7+ Hd7? 29.Ba6 Ve5?

30.d6+ Ke6 31.Ba5 Vf4 32.Vd4 Bc8 33.h3 h6 34.b5?!

Kimaradt a 34.g3 Vf3 35.Be1 nyerő folytatás.

34...Ve5 35.Vxe5+?! Kxe5 36.b6+ Kf6 37.b7 Bb8 38.Bb5 e3 39.fxe3 Fe4 40.Bc1 Ke6 41.Bc8 Bxb7 42.Bxb7 Fxb7 43.Bh8 Hf6 44.Bd8 Fc6 45.Kf2 He4+ 46.Ke2 Hxd6 47.Kf2 h5 48.Bb8

 

48...h4 49.b4 g5 50.Bd8 Ke7 51.Bb8 Kd7 52.Bg8 Fd5 53.Kf1 f6 54.Bh8 He4 55.Bf8 Ke7 56.Bc8 Hd6 57.Bc5 Fc4+ 58.Kg1 Kd7 59.Ba5 Kc6 60.Bc5+ Kb6 61.e4 Fe6 62.e5 Hb7 63.Bc3 f5 64.g3 Hd8 65.gxh4 gxh4 66.Kf2 Hf7 67.Ke3 Hxe5 68.Kf4 Hc4 69.Kg5 Hd6 70.Kxh4 He4 71.Bf3 Kb5 72.Kh5 Kxb4 73.Kg6 Kc5 74.h4 Hd6 75.h5 Ff7+ 76.Kg5 Fxh5 77.Kxh5 Kd4 78.Kg5 Ke5 79.Bf1 és döntetlen

 

Nepomnjacsij,J (2714) - Korobov,A (2687)
Félszláv védelem [D46]

1.c4 e6 2.Hc3 d5 3.d4 Hf6 4.Hf3 c6 5.e3 Hbd7 6.Vc2 Fd6 7.Fd3 0-0 8.0-0 dxc4 9.Fxc4 b5 10.Fe2 a6 11.Hg5

Az orosz nagymester ritkább folytatás mellett döntött. Anton Korobov tavaly decemberben a 11.e4 e5 12.Bd1 Vc7 13.g3 Be8 14.a3 exd4 15.Hxd4 Hc5 változatban küzdött meg a varsói rapid Eb-n a lengyel Morandával.

11...Vc7 12.e4 h6

Korobov tetszését nem nyerte el a 12...Fxh2+ 13.Kh1 c5 14.e5 cxd4 15.exf6 Hxf6 16.f4 Fg3 17.Vd3 dxc3 18.Vxg3 h6 19.Hh3 Fb7 20.Vxc3 Vxc3 21.bxc3 He4 változat.

 

13.e5 hxg5 14.exd6 Vxd6 15.Fxg5 Vxd4 16.h4

Számításba jött a 16.Bad1 Ve5 17.Fh4 Vf5 18.Fd3 Vh5 19.Fg3 folytatás.

16...Fb7 17.Bad1 Vc5 18.Vd2 b4 19.Ha4 Va5 20.b3 c5 21.h5 c4 22.Ve3

22...Ve5?

A vezércsere rossz döntés volt. 22...c3 23.h6 Bfc8 24.hxg7 Kxg7 25.Bfe1 Fe4 a bonyolult állásban sötétnek egyenlő esélyeket ígért volna.

23.Vxe5 Hxe5 24.Hb6 c3 25.Hxa8 Bxa8 26.Fxf6 gxf6

27.f4 Hc6 28.Bd7 Ha5 29.Bfd1 Kg7 30.Bc7 Fd5 31.Kf2 Bd8 32.Ff3 f5 33.Ke3 Bd6 34.Fxd5 exd5

35.Bc5

Még simábban nyert a 35.Kd4 Hc4 36.h6+ Kh8 37.Bxf7 folytatás.

35...Be6+ 36.Kd3 Hc6 37.Bxd5 Kh6 38.Bh1 f6 39.g3 He7 40.Bd7 a5 41.Bh2 Be1 42.Kc4 Be6 43.Kb5 Hc6 44.Bd1 Kg7 45.h6+ Kh8 46.h7 és sötét feladta

 

Navara,D (2735) - Bartel,M (2631)
Francia védelem [C07]

1.e4 e6 2.d4 d5 3.Hd2 c5 4.Hgf3 cxd4 5.exd5 Vxd5 6.Fc4 Vd7 7.Hb3 Hc6 8.Hbxd4 Hxd4 9.Hxd4 a6 10.0-0 Hf6 11.Ff4 b5 12.Fb3 Fc5 13.Fe5 Fb7 14.c3 0-0 15.Ve2 Ve7 16.Bad1 Bad8 17.Bfe1 Fa8 18.Bd3 g6 19.Vd2 Hg4 20.Fg3 e5 21.Fd1

21...Vf6 22.Fxg4 exd4 23.cxd4 Bxd4 24.Vc3 Vb6 25.Bxd4 Fxd4 26.Vc2 Vf6 27.b3 h5 28.Fd7 Bd8 29.h4

29...Fxg2 30.Kxg2 Bxd7 31.Ve4 Bd8 32.Bc1 Fc3 33.b4 Kh7 34.a3 Bd4 35.Vf3 Vxf3+ 36.Kxf3 Bc4 37.Ke2 Kg8 38.Bc2 Fd4 39.Bxc4 bxc4 40.Kf3

40...f5 41.Ff4 Kf7 42.Fg5 Ke6 43.Ke2 Kd5 44.f3 Kc6 45.a4 Fc3 46.Fe7 Kd7 47.Fc5 Ff6 48.Ff2 Fe7 49.b5 axb5 50.axb5 Kc7

A lengyel nagymester az 50...g5 51.hxg5 Fxg5 52.Fg3 h4 53.Fe5 h3 54.Kf2 Fe7 változatban gyorsabban nyerhetett volna.

51.Kd2 Fb4+ 52.Kc2 Kd6 53.Kb2 Kd5 54.Ka2 f4 55.Kb2 Fc5 56.Fe1 Fd4+ 57.Ka3 Kc5 58.b6 Kxb6 59.Kb4

59...c3 60.Fxc3 Fxc3+ 61.Kxc3 Kc5 62.Kd3 Kd5 63.Kc3

63...g5 és világos feladta

 

Verőci Zsuzsa

Komment 0 | Reblog! 0 |

A Jeruzsálemben zajló Európa-bajnokság ötödik fordulójában Erdős Viktor sötéttel 12 lépésben remizett az ukrán Alekszander Mojszejenkóval. Bánusz Tamás világossal játszva legyőzte a moldáviai Valerij Iovcovot, Erdősnek 3,5, Bánusznak 3 pontja van. Négyes nyerősorozat után az ukrán Anton Korobov remizett a cseh David Navarával, megőrizte félpontos előnyét. Az élcsoportban sok döntetlen született, békés játszmák mellett elpuskázott lehetőségek is jellemezték az összecsapásokat. A 11 fordulós svájci rendszerű viadalról huszonhárman kvalifikálják magukat a Világkupára.

A szabadnap után folytatódott a pontvadászat a jereuzsálemi Eb-n. A viadal ötödik fordulójában az élmezőnyben döntetlenek egész sora született. A négyes nyerősorozattal rajtoló ukrán Anton Korobov hosszas elméleti változatban remizett a cseh David Navarával, megőrizte félpontos előnyét.

Az ukrán Pavel Eljanov, az orosz Jan Nepomnjacsij és az örmény Gabriel Szargiszjan ért el fontos győzelmet, tizenöten gyűjtöttek fél ponttal kevesebbet, mint az éllovas ukrán nagymester.

Erdős Viktor a 2013-ban Európa-bajnoki címet szerzett ukrán Alekszander Mojszejenkóval sötéttel 12 lépésben remizett. Bánusz Tamás világossal „kötelező” győzelmet aratott. A moldáviai Valerij Iovcov ellen gyalogot nyert, anyagi előnyét könnyen érvényesítette.

 

Az élcsoportban az 5. forduló érdekesebb eredményei:

Anton Korobov (ukrán, 2687, 4) – David Navara (cseh, 2735, 3,5)  döntetlen

Robert Kempinski (lengyel, 2625, 3,5) – Alekszandr Motilev (orosz, 2665, 3,5)  döntetlen

Yuri Vovk (ukrán, 2588, 3,5) – Ilia Szmirin (izraeli, 2650, 3,5)  döntetlen

Jevgenyij Najer (orosz, 2634, 3,5) – Emil Szutovszkij (izraeli, 2626, 3,5)  döntetlen

Pavel Eljanov (ukrán, 2727, 3) – Karen Grigorjan (örmény, 2596, 3,5) 1 - 0

Robin van Kampen (holland, 2626, 3) – Nyikita Vityjugov (orosz, 2735, 3)  döntetlen

Jan Nepomnjacsij (orosz, 2714, 3) – Jevgenyij Romanov (orosz, 2625, 3)  1 - 0

Alekszander Beljavszkij (szlovén, 2623, 3) – Etienne Bacrot (francia, 2711, 3)  döntetlen

Makszim Matlakov (orosz, 2695, 3) – Ivan Baukavsin (orosz, 2622, 3)  döntetlen

Alekszander Mojszejenko (ukrán, 2695, 3) – Erdős Viktor (magyar, 2615, 3)  döntetlen

Szanan Szjugirov (orosz, 2678, 3) - Zaven Andriaszjan (örmény, 2612, 3) döntetlen

Erneszto Inarkijev (orosz, 2675, 3) – Dragan Solak (török, 2607, 3)  döntetlen

Levan Pantszulaja (grúz, 2615, 3) – Gabriel Szargiszjan (örmény, 2668, 3)  0 - 1

Bánusz Tamás (magyar, 2582, 2) – Valerij Iovcov (moldáviai, 2368, 2)  1 - 0

 

Az élcsoport állása:

1.Anton Korobov (ukrán) 4,5 pont

2 – 16. David Navara (cseh), Jevgenyij Najer (orosz), Yuri Vovk (ukrán), Alekszandr Motiljev (orosz), Pavel Eljanov (ukrán), Jan Nepomnjacsij (orosz), Alekszandr Simanov (orosz), Andrej Volokityin (ukrán), Ilia Szmirin (izraeli), Gabriel Szargiszjan (örmény), Emil Szutovszkij (izraeli), Daniil Dubov (orosz), Robert Kempinski (lengyel), Mateusz Bartel (lengyel) és Liviu-Dieter Nisipeanu (német) 4

17-59. Hannes Stefansson (izlandi), Alekszander Beljavszkij (szlovén), Karen Grigorjan (örmény), Michele Godena (olasz), Alexander Ipatov (török), Ivan Bukavsin (orosz), Alekszej Goganov (orosz), Jan-Krzysztov Duda (lengyel), Nyikita Vityjugov (orosz), Alekszander Mojszejenko (ukrán), Makszim Matlakov (orosz), Erneszto Inarkijev (orosz), Erdős Viktor (magyar), Dragan Solak (török), … 3,5  

103. Bánusz Tamás (magyar) 3

 

Az élcsoportban a 6. forduló párosítása:

Jan Nepomnjacsij (orosz, 2714, 4) – Anton Korobov (ukrán, 2687, 4,5)

David Navara (cseh, 2735, 4) - ?ateusz Bartel (lengyel, 2631, 4)

Jevgenyij Najer (orosz, 2634, 4) – Pavel Eljanov (ukrán, 2727, 4)

Gabriel Szargiszjan (örmény, 2668, 4) – Robert Kempinski (lengyel, 2625, 4)

Alekszandr Motiljev (orosz, 2665, 4) – Yuri Vovk (ukrán, 2588, 4)

Daniil Dubov (orosz, 2632, 4) – Liviu-Dieter Nisipeanu (német, 2654, 4)

ILia Szmirin (izraeli, 2650, 4) – Andrej Volokityin (ukrán, 2646, 4)

Mihail Vityjugov (orosz, 2735, 3,5) – Alekszander Beljavszkij (szlovén, 2623, 3,5)

Etienne Bacrot (francia, 2711, 3,5) – Robin van Kampen (holland, 2626, 3,5)

Ivan Bukavsin (orosz, 2622, 3,5) – Francisco Vallejo Pons (spanyol, 2706, 3,5)

Erdős Viktor (magyar, 2615, 3,5) – Makszim Matlakov (orosz, 2695, 3,5)

Zaven Andriaszjan (örmény, 2612, 3,5) – Alekszander Mojszejenko (ukrán, 2695, 3,5)

Nils Grandelius (svéd, 2609, 3,5) – Szanan Szjugirov (orosz, 2678, 3,5)

Alekszej Goganov (orosz, 2605, 3,5) – Erneszto Inarkijev (orosz, 2675, 3,5)

Daniil Juffa (orosz, 2469, 3) – Bánusz Tamás (magyar, 2582, 3)

 

Bánusz,T (2582) - Iovcov,V (2368)
Katalán megnyitás [E05]

1.c4 Hf6 2.Hf3 e6 3.g3 d5 4.Fg2 Fe7 5.d4 0-0 6.0-0 dxc4 7.Vc2 a6 8.a4 Fd7 9.Bd1 Fc6 10.Hc3 Fb4 11.Fg5 h6 12.Fxf6 Vxf6 13.He5 Fxg2 14.Kxg2 Ve7 15.Hxc4 Hd7 16.e4 Hf6 17.e5 Hd5 18.Hxd5 exd5 19.He3 c6  

 

20.f4 f6 21.Vg6 Vf7 22.Vxf7+ Kxf7 23.Hc2 a5 24.Bd3 fxe5 25.dxe5 Fc5 26.Bc3 b6 27.He1 Bac8 28.Bc2 Fe3? 29.Kf3 Fd4 30.Bd1 c5  

 

31.Bcd2 Ke6 32.Hc2 Bfd8 33.Hxd4+ cxd4 34.Bxd4 Bc2 35.B1d2 Bxd2 36.Bxd2 Bc8 37.Bd3 g5 38.Bc3 Bc5 39.Ke3 gxf4+ 40.gxf4 Kf5

41.Kd4 és sötét feladta

 

Korobov,A (2687) - Navara,D (2735)
Grünfeld védelem [D90]

1.Hf3 Hf6 2.c4 g6 3.Hc3 d5 4.cxd5 Hxd5 5.Vb3 Hb6 6.d4 Fg7 7.e4 Fg4 8.Fb5+ c6 9.Hg5 0-0 10.Fe2 Fxe2 11.Hxe2 c5 12.dxc5 H6d7 13.Vxb7 Va5+ 14.Fd2 Va6 15.Vxa6

A tavalyi taskenti GP-n Dmitrij Jakovenko a 15.c6-os varit választotta, 15… Vxc6 16.Vxc6 Hxc6 17.Bc1 Bac8 18.b3 Fb2 19.Bd1 Hce5 20.Fe3 h6 21.Hf3 Hxf3+ 22.gxf3 He5 23.f4 Hg4?! A francia Maxime Vachier-Lagrave hátránya egyre nőtt, az elvesztett gyalogért nem volt kompenzációja. 24.Fxa7 Ba8 25.Bd2 Fa3 26.Fd4 Bfc8 27.Fc3 Hf6 28.f3 Hh5 29.Bd3 Fd6 30.e5 Fc5 31.a4 Bab8 32.Fa5 Ba8 33.Fd2 történt a játszmában, az orosz sakkozó érvényesítette anyagi előnyét.

15...Hxa6 16.c6 Fxb2 17.Bb1 He5 18.0-0 Bab8 19.Ff4 Bfc8 20.Hf3

A lengyel Gajewski a 20.Bfd1 f6 21.Hf3 Bxc6 22.Hxe5 fxe5 23.Fe3 változatban kicsit jobban állt Vachier-Lagrave ellen.

20...f6 21.Hxe5 fxe5 22.Fe3 Bxc6 23.Fxa7 Bb4 24.Bfd1 Bc2 25.Kf1 Ba4 26.Fe3 Bxa2

27.Bd2 Bxd2 28.Fxd2 Hc5 29.f3 Kf7 30.Hc3 és döntetlen

 

Eljanov,P (2727) - Grigorjan,K (2596)
Grünfeld védelem [D94]

1.d4 Hf6 2.c4 g6 3.Hc3 d5 4.Hf3 Fg7 5.e3 0-0 6.cxd5 Hxd5 7.Fc4 Hb6 8.Fb3 c5 9.0-0 cxd4 10.exd4 Fg4 11.d5 H8d7 12.h3 Fxf3 13.Vxf3 Hc5 14.Bd1 Hxb3 15.axb3 Hc8 16.Fe3 a6 17.Ha4 a5 18.Ve2 Hd6 19.Bac1 Bc8

20.Fb6 Vd7 21.Bxc8 Bxc8 22.Fxa5 Vb5 23.Vxb5 Hxb5 24.Fb4 Bc7 25.Be1 Kf8 26.Hc3 Hd6 27.Kf1 Bd7 28.Ke2 He8 29.Ba1 f5 30.Kd3 Kf7 31.Kc4 Bc7+ 32.Kd3 Bd7 33.Ba5 b6 34.Ba6 Hc7?!  

 

35.Ba7 Ke8 36.Kc4 b5+? 37.Hxb5 Hxd5

 

38.Hd6+ exd6 39.Ba8+ Kf7 40.Kxd5 Be7 41.Fxd6 Be2 42.Ba7+ Kg8 43.Fc5 Bd2+ 44.Kc6 Bc2 45.b4 Fd4 46.f3 Fxb2?

 

47.Ba2 és sötét feladta

 

Verőci Zsuzsa

Komment 0 | Reblog! 0 |

A Jeruzsálemben zajló Európa-bajnokság negyedik fordulójában nagymestereink remiztek. Erdős Viktor világossal mindössze 13 lépés után kínálta a békekötést az orosz Szanan Szjugirovnak. Bánusz Tamás sötéttel az izraeli Ori Koboval osztozott meg  a ponton. Az ukrán Anton Korobov mesternégyessel vezet, nyolcan követik félpontos hátránnyal. Erdős a népes 3 pontosok csoportjában, Bánusznak 2 pontja van. A szombati pihenőnap után vasárnap játsszák az ötödik fordulót.

A 11 fordulós svájci rendszerű viadal negyedik játéknapján az élcsoportban döntetlenek egész sora született. A dömping közepette az ukrán bajnok Anton Korobov volt sikeres, mesternégyesével az élen áll.

Erdős Viktor mindössze13 lépésben remizett a FIDE elnökének, Kirszan Iljumzsinovnak a földijével, Szanan Szjugirovval. A címvédőként játszó orosz Alekszadndr Motiljev honfitársa elleni nyeréssel osztja  a második helyet.

 

Az élcsoportban a 4. forduló eredményei:

David Navara (cseh, 2735, 3) – Jevgenyij Najer (orosz, 2634, 3)  döntetlen

Constantin Lupulescu (román, 2626, 3) – Anton Korobov (ukrán, 2687, 3)  0 - 1

Nyikita Vityjugov (orosz, 2735, 2,5) – Yuri Vovk (ukrán, 2588, 3)  döntetlen

Pavel Eljanov (ukrán, 2727, 2,5) – Alekszander Beljavszkij (szlovén, 2623, 2,5)  döntetlen

Ivan Bukavsin (orosz, 2622, 2,5) – Alekszander Mojszejenko (ukrán, 2695, 2,5)  döntetlen

Erdős Viktor (magyar, 26 2,5) – Szanan Szjugirov (orosz, 2678, 2,5)  döntetlen

Zaven Andriaszjan (örmény, 2612, 2,5) – Erneszto Inarkijev (orosz, 2675, 2,5)  döntetlen

Karen Grigorjan (örmény, 2596, 2,5) – Viktor Laznicka (cseh, 2670, 2,5)  1 - 0

Alekszandr Motiljev (orosz, 2665, 2,5) – Anton Demcsenko (orosz, 2615, 2,5)  1 - 0

Alekszej Goganov (orosz, 2605, 2,5) – Vlagyimir Akopjan (örmény, 2660, 2,5)  döntetlen

Maxim Rodhstein (izraeli, 2660, 2,5) – Levan Pantszulaja (grúz, 2605, 2,5)  döntetlen

Ilia Szmirin (izraeli, 2650, 2,5) – Nils Grandelius (svéd, 2609, 2,5)  1 - 0

Miheil Mcsedlisvili (grúz, 2586, 2,%) – Andrej Volokityin (ukrán, 2646, 2,5)  döntetlen

Alekszej Drejev (orosz, 2643, 2,5) – Alexander Ipatov (török, 2592, 2,5)  döntetlen

Ori Kobo (izraeli, 2410, 1,5) – Bánusz Tamás (magyar, 2582, 1,5)  döntetlen

 

Az élcsoport állása:

1.Anton Korobov (ukrán) 4 pont

2-9. Jevgenyij Najer (orosz), Yuri Vovk (ukrán), David Navara (cseh), Karen Grigorjan (örmény), Alekszandr Motiljev (orosz), Ilia Szmirin (izraeli), Emil Szutovszkij (izraeli) és Robert Kempinski (lengyel) 3,5

10-66. Hannes Stefansson (izlandi), Daniele Vocaturo (olasz), Michele Godena (olasz), Axel Rombaldoni (olasz), Alexander Ipatov (török), Alekszander Beljavszkij (szlovén), Alekszej Goganov (orosz), Pavel Eljanov (ukrán),… Erdős Viktor (magyar),… 3

142. Bánusz Tamás (magyar) 2

 

Az élcsoportban a vasárnapi ötödik forduló párosítása:

Anton Korobov (ukrán, 2687, 4) – David Navara (cseh, 2735, 3,5)

Robert Kempinski (lengyel, 2625, 3,5) – Alekszandr Motilev (orosz, 2665, 3,5)

Yuri Vovk (ukrán, 2588, 3,5) – Ilia Szmirin (izraeli, 2650, 3,5)

Jevgenyij Najer (orosz, 2634, 3,5) – Emil Szutovszkij (izraeli, 2626, 3,5)

Pavel Eljanov (ukrán, 2727, 3) – Karen Grigorjan (örmény, 2596, 3,5)

Robin van Kampen (holland, 2626, 3) – Nyikita Vityjugov (orosz, 2735, 3)

Jan Nepomnjacsij (orosz, 2714, 3) – Jevgenyij Romanov (orosz, 2625, 3)

Alekszander Beljavszkij (szlovén, 2623, 3) – Etienne Bacrot (francia, 2711, 3)

Makszim Matlakov (orosz, 2695, 3) – Ivan Baukavsin (orosz, 2622, 3)

Alekszander Mojszejenko (ukrán, 2695, 3) – Erdős Viktor (magyar, 2615, 3)

Szanan Szjugirov (orosz, 2678, 3) - Zaven Andriaszjan (örmény, 2612, 3)

Erneszto Inarkijev (orosz, 2675, 3) – Dragan Solak (török, 2607, 3)

Levan Pantszulaja (grúz, 2615, 3) – Gabriel Szargiszjan (örmény, 2668, 3)

Bánusz Tamás (magyar, 2582, 2) – Valerij Jovcov (moldáviai, 2368, 2)

 

Verőci Zsuzsa

 

Komment 0 | Reblog! 0 |

Jeruzsálemben lejátszották a XVI. Európa-bajnokság harmadik fordulóját. Erdős Viktor sötéttel az orosz Szergej Csehov ellen nyert, Bánusz Tamás világossal játszva fölényes állását remire rontotta az orosz Alekszandr Belitszkijjel szemben. Öten vezetnek mesterhármassal, a cseh David Navara, az ukrán Anton Korobov és Yuri Vovk, az orosz Jevgenyij Najer és a román Constantin Lupulescu nyerte meg harmadik partiját is. A 11 fordulós svájci rendszerű versenyről huszonhárman kvalifikálják magukat a Világkupára.

 

A kontinensbajnokság harmadik fordulója után öten vezetik mesterhármassal a 250 fős mezőnyt. A rajtlistán első David Navara sötéttel nyerte meg harmadik partiját is, a + 2700 Élő-pontosok közül csak a remek taktikusként is méltán elismerést szerzett cseh nagymester gyűjti magabiztosan a pontokat.

Erdős Viktor sötéttel olasz megnyitású partiban győzte le az orosz Szergej Csehovot, a gyors vezércsere után az állásban rejlő lehetőséget sokkal jobban érezte ellenfelénél.

Bánusz Tamás fölényes állását remire rontotta a szerény Élő-pontszámú orosz sakkozóval szemben, Alekszandr Belitszkij a felkínált eséllyel élni tudott.

 

Az élcsoportban a 3. forduló eredményei:

Alekszandr Simanov (orosz, 2592) – David Navara (cseh, 2735, 2)  0 - 1

Alekszander Ipatov (török, 2592, 2) – Pavel Eljanov (ukrán, 2727, 2)  döntetlen

Anton Korobov (ukrán, 2687, 2) – Dragan Solak (török, 2607, 2)  1 - 0

Viktor Laznicka (cseh, 2670, 2) – Alekszej Goganov (orosz, 2605, 2)  döntetlen

Jan-Krzysztof Duda (lengyel, 2591, 2) – Alekszandr Motiljev (orosz, 2665, 2)  döntetlen

Juri Vovk (ukrán, 2588, 2) – Grzegorz Gjewski (lengyel, 2646, 2)  1 - 0

Andrej Volokityin (ukrán, 2646, 2) – Karen Grigorjan (örmény, 2596, 2) döntetlen

Jevgenyij Najer (orosz, 2634, 2) – Robert Hovhanniszjan (örmény, 2592, 2)  1 - 0

Tamir Nabaty (izraeli, 2585, 2) – Constantin Lupulescu (román, 2626, 2)  0 - 1

Alekszander Beljavszkij (szlovén, 2623, 2) – Miheil Mcsedlisvili (grúz, 2586, 2) döntetlen

Ivan Bukavsin (orosz, 2622, 2) – Daniele Vocaturo (olasz, 2579, 2)  döntetlen

Anton Demcsenko (orosz, 2615, 2) – Michele Godena (olasz, 2502, 2)  döntetlen

Nils Grandelius (svéd, 2609, 2) – Ogulcan Kanmazalp (török, 2457, 2)  döntetlen

Nyikita Vityjugov (orosz, 27235, 1,5) – Alekszej Alekszandrov (fehérorosz, 2603, 2)  1 - 0

Jan Nepomnjacsij (orosz, 2714, 1,5) – Dmitrij Svetuskin (moldáviai, 2592, 1,5)  döntetlen

Szergej Csehov (orosz, 2470, 1,5) – Erdős Viktor (magyar, 2615, 1,5) 0 - 1

Bánusz Tamás (magyar, 2582, 1) – Alekszandr Belitszkij (orosz, 2227, 1)  döntetlen

 

Az élcsoport állása:

1-5. David Navara (cseh), Anton Korobov (ukrán), Jevgenyij Najer (orosz), Yuri Vovk (ukrán) és Constantin Lupulescu (román) 3 pont

6-42. Hannes Stefansson (izlandi), Daniele Vocaturo (olasz), Michele Godena (olasz), Axel Rombaldoni (olasz), Alexnder Ipatov (török), Ogulcan Kanmazalp (török), Nyikita Vityjugov (orosz), Pavel Eljanov (ukrán), Viktor Laznicka (cseh), Alekszandr Motiljev (orosz), Alekszander Mojszejenko (ukrán), Andrej Volokityin (ukrán), Erneszto Inarkijev (orosz), … Erdős Viktor (magyar) 2,5

147. Bánusz Tamás (magyar) 1,5

 

Az élcsoportban a 4. forduló párosítása:

David Navara (cseh, 2735, 3) – Jevgenyij Najer (orosz, 2634, 3)

Constantin Lupulescu (román, 2626, 3) – Anton Korobov (ukrán, 2687, 3)

Nyikita Vityjugov (orosz, 2735, 2,5) – Yuri Vovk (ukrán, 2588, 3)

Pavel Eljanov (ukrán, 2727, 2,5) – Alekszander Beljavszkij (szlovén, 2623, 2,5)

Ivan Bukavsin (orosz, 2622, 2,5) – Alekszander Mojszejenko (ukrán, 2695, 2,5)

Erdős Viktor (magyar, 26 2,5) – Szanan Szjugirov (orosz, 2678, 2,5)

Zaven Andriaszjan (örmény, 2612, 2,5) – Erneszto Inarkijev (orosz, 2675, 2,5)

Karen Grigorjan (örmény, 2596, 2,5) – Viktor Laznicka (cseh, 2670, 2,5)

Alekszandr Motiljev (orosz, 2665, 2,5) – Anton Demcsenko (orosz, 2615, 2,5)

Alekszej Goganov (orosz, 2605, 2,5) – Vlagyimir Akopjan (örmény, 2660, 2,5)

Maxim Rodhstein (izraeli, 2660, 2,5) – Levan Pantszulaja (grúz, 2605, 2,5)

Ilia Szmirin (izraeli, 2650, 2,5) – Nils Grandelius (svéd, 2609, 2,5)

Miheil Mcsedlisvili (grúz, 2586, 2,%) – Andrej Volokityin (ukrán, 2646, 2,5)

Alekszej Drejev (orosz, 2643, 2,5) – Alexander Ipatov (török, 2592, 2,5)

Ori Kobo (izraeli, 2410, 1,5) – Bánusz Tamás (magyar, 2582, 1,5)

 

Csehov,S (2470) – Erdős,V (2615)
Olasz megnyitás [C54]

1.e4 e5 2.Hf3 Hc6 3.Fc4 Fc5 4.c3 Hf6 5.d4 exd4 6.cxd4 Fb4+ 7.Fd2 Hxe4 8.Fxb4 Hxb4 9.Fxf7+ Kxf7 10.Vb3+ Kf8

Levon Aronjan az idei és a tavalyi Tata Steel Chess szuperversenyen is a 10...d5 11.He5+ Ke6 12.Vxb4 Vf8 13.Vxf8 Bxf8 változatban remizett Hou Ji-fannal, illetve Pentala Harikrishnával.

11.Vxb4+ Ve7 12.Vxe7+ Kxe7 13.0-0 Be8 14.Ha3

Többször játszották a 14.Be1 Kf8 15.Hc3 Hxc3 16.bxc3 d6 folytatást.

14...d6 15.Bfe1 Kd8 16.Bac1 Fd7 17.He5 Hg5 18.Hxd7 Kxd7 19.f3 He6 20.Be4

20...d5 21.Bh4 Be7 22.Be1 Bae8 23.Hc2 g6 24.Be5 c6 25.g3 Bf7 26.f4

26...g5! 27.Bh6 gxf4 28.g4 Bg7 29.Kf2 Bxg4 30.Bxh7+ Be7 31.Beh5 Bgg7 32.Bxg7 Bxg7 33.Bh6 a5 34.b3 Bf7 35.Bh8 Bg7 36.Bh6 Ke7 37.Bh8 Kf6 38.Bh5 Kg6 39.Be5 Kf7 40.Bf5+ Ke7 41.Be5

41...Bh7 42.Kg2 Kd6 43.Bf5 Bh4 44.Bf7 Hg5 45.Bxb7

45...f3+ 46.Kf1 Bxh2 47.He3 He4 48.Kg1 Be2 49.Hf5+ Ke6 50.Hg7+ Kf6 51.He8+ Kg5 52.Bg7+ Kf4 53.Bf7+ Ke3 54.Hg7 Bg2+ és világos feladta

 

Bánusz,T (2582) - Belitszkij,A (2227)
Grünfeld védelem [D75]

1.Hf3 Hf6 2.c4 c5 3.Hc3 d5 4.cxd5 Hxd5 5.g3 g6 6.Fg2 Fg7 7.0-0 0-0 8.d4 Hxc3 9.bxc3 Hc6 10.Fe3 Vc7 11.d5 He5 12.Hxe5 Fxe5 13.Bc1 Fd7 14.Fh6 Fg7 15.Ff4 Fe5 16.Fh6 Fg7 17.Fxg7 Kxg7 18.f4 Bad8 19.c4 Bfe8 20.Vb3 b6 21.Vb2+ Kg8 22.e4 e5 23.Bce1 Fc8 24.Bf2 Vd6 25.Ve2 Fd7 26.Vf1  

 

26...f5 27.Bfe2 fxe4 28.Bxe4 exf4 29.gxf4 Bxe4 30.Bxe4 Bf8 31.Vf2 b5 32.cxb5 Vxd5 33.a4 Ff5 34.Be1 Vc4 35.Vb2 Fe6?

36.a5 Fd5 37.Be7 Ff7 38.b6 axb6 39.axb6 Bd8 40.Be1 Vxf4 41.b7 Vc7 42.Ve5 Vb6  

 

43.Ba1?

Nagymesterünk elrontotta fölényes állását. 43.h4 c4+ 44.Kh2 c3 45.h5 folytatás simán nyert volna.

43...c4+ 44.Kh1 Be8 45.Vc3 Bb8 46.Vg3

46...Bxb7! 47.Fxb7 Vxb7+ 48.Kg1 Vb2 49.Be1 c3 50.Ve5 Vb4 51.Ve3 c2 52.Bc1 Vg4+ 53.Kf2 Vd1 54.Ve1 Vd3 55.Ve3 Vf5+ 56.Ke1 g5 57.Kd2 Fg6 58.Vd4 Va5+ 59.Ke3 Va3+ 60.Kd2 Va5+ 61.Ke3 Va3+ 62.Kd2 Va5+ 63.Ke3 és döntetlen

 

Verőci Zsuzsa

Komment 0 | Reblog! 0 |

Jeruzsálemben huszonhatan rajtoltak kettős győzelemmel

Címkék: Európa-bajnokság 2015 Jeruzsálem

Jeruzsálemben huszonhatan kezdtek kettős győzelemmel a XVI. Európa-bajnokságon. Az első fordulóban nagymestereink könnyű győzelmeket arattak, Erdős Viktor sötéttel, Bánusz Tamás világossal nyert. Bánusz második játszmáját sötéttel a rajtlistán harmadik ukrán olimpiai bajnok, Pavel Eljanov ellen nagy küzdelemben elvesztette. Erdős Viktor világossal hátrányosabb pozícióját döntetlenre mentette az olasz Axel Rombaldonival szemben.

 

A svájci rendszerű kontinensbajnokságok történetében ritkaság, hogy már az első két játéknapon számos meglepetés született. Az első fordulóban a rajtlista első négy helyezettje, a cseh David Navara, az orosz Nyikita Vityjugov, az ukrán Pavel Eljanov és az orosz Jan Nepomnjacsij érvényesítette a papírformát, de a francia Etienne Bacrot és a spanyol Francisco Vallejo Pons is csak remizett a + 2700 Élő-pontosok hatosából. Az előkelően rangsorolt nagymesterek közül még számosan nem tudták teljesíteni a „kötelező” feladatot.

A magyar színeket képviselő Erdős Viktor és Bánusz Tamás megnyerte első partiját. az olimpiai kerettag két nagymestereink a második fordulóban már nehezebb feladat előtt álltak. Bánusz Tamásnak sötéttel a rajtlistán harmadik ukrán olimpiai bajnok, Pavel Eljanovval kellett megküzdenie. A rutinos ellenfél kis előnyét már időzavarban fokozta döntővé. Erdős Viktor nem bírt az olasz Axel Rombaldonival, nagymesterünknek hátrányosabb állását kellett döntetlenre mentenie.

Huszonhatan nyerték meg második játszmájukat is. A cseh David Navara és Eljanov még hibátlan a + 2700 Élő-pontosok közül. A 11 fordulós viadalról huszonhárman kvalifikálják magukat a Világkupára.

Az Európa-bajnokság első fordulójának érdekesebb eredményei:

Rui Damaso (portugál, 2451) – David Navara (cseh, 2735)  0 - 1

Nyikita Vityjugov (orosz, 2735) – Alekszandra Gorjacskina (orosz, 2451) 1 – 0

Ilija Iljusenok (orosz, 2450) – Pavel Eljanov (ukrán, 2727) 0 – 1

Jan Nepomnjacsij (orosz, 2714) – Rail Mahumatov (orosz, 2448) 1 – 0

Richard Forster (svájci, 2446) – Etienne Bacrot (francia, 2711)  döntetlen

Francisco Vallejo Pons (spanyol, 2706) – Yehuda Gruenfeld (izraeli, 2444) döntetlen

Boris Kanstler (izraeli, 2435) – Makszim Matlakov (orosz, 2695) 0 – 1

Jurij Krivorucsko (ukrán, 2692) – Eylon Nakar (izraeli, 2435) döntetlen

Luka Draskovic (montenegrói, 2432) – Alekszandr Rjazancev (orosz, 2688)  0 - 1

Anton Korobov (ukrán, 2687) – Jacob Murey (izraeli, 2428) 1 – 0

Petényi Tamás (szlovák, 2428) – Ivan Cseparinov (bolgár, 2681) döntetlen

Szanan Szjugirov (orosz, 2678) – Viterbo Ferreira Jorge (portugál, 2427) döntetlen

Vilka Sipilav (finn, 2425) – Jevgenyij Alekszejev (orosz, 2677) döntetlen

Arkadij Szlonimszkij (orosz, 2176) – Erdős Viktor (magyar, 2615) 0 – 1

Bánusz Tamás (magyar, 2582) – Itay Zlotogorski (izraeli, 2033) 1 - 0

 

Az élcsoportban a 2. forduló eredményei:

David Navara (cseh, 2735) – Mircea-Emilian Parligras (román, 2583) 1 – 0

Alekszander Huzman (izraeli, 2582) – Nyikita Vityjugov (orosz, 2735) döntetlen

Pavel Eljanov (ukrán, 2727) – Bánusz Tamás (magyar, 2582) 1 – 0

Davit Zsojua (grúz, 2579) – Jan Nepomnjacsij (orosz, 2714) döntetlen

Makszim Matlakov (orosz, 2695) – Samvel Ter-Sahakijan (örmény, 2580) döntetlen

Hannes Stefansson (izlandi, 2573) – Alekszander Mojszejenko (ukrán, 2695) döntetlen

Alekszandr Rjazancev (orosz, 2688) – Daniele Vocaturo (olasz, 2579) 0 – 1

Baris Esen (török, 2571) – Anton Korobov (ukrán, 2687) 0 – 1

Mustafa Yilmaz (török, 2570) – Erneszto Inarkijev (orosz, 2675) döntetlen

Artyom Tyimofejev (orosz, 2564) – Viktor Laznicka (cseh, 2670) 0 – 1

Gabriel Szargiszjan (örmény, 2668) – Andrej Zsigalko (fehérorosz, 2572) döntetlen

Alekszandr Motiljev (orosz, 2665) – Sune Berg Hansen (dán, 2571) 1 – 0

Erdős Viktor (magyar, 2615) – Axel Rombaldoni (olasz, 2488) döntetlen

 

Az élcsoportban a 3. forduló párosítása:

Alekszandr Simanov (orosz, 25942) – David Navara (cseh, 2735, 2)

Alekszander Ipatov (török, 2592, 2) – Pavel Eljanov (ukrán, 2727, 2)

Anton Korobov (ukrán, 2687, 2) – Dragan Solak (török, 2607, 2)

Viktor Laznicka (cseh, 2670, 2) – Alekszej Goganov (orosz, 2605, 2)

Jan-Krzysztof Duda (lengyel, 2591, 2) – Alekszandr Motiljev (orosz, 2665, 2)

Juri Vovk (ukrán, 2588, 2) – Grzegorz Gjewski (lengyel, 2646, 2)

Andrej Volokityin (ukrán, 2646, 2) – Karen Grigorjan (örmény, 2596, 2)

Jevgenyij Najer (orosz, 2634, 2) – Robert Hovhanniszjan (örmény, 2592, 2)

Tamir Nabaty (izraeli, 2585, 2) – Constantin Lupulescu (román, 2626, 2)

Alekszandee Beljavszkij (szlovén, 2623, 2) – Miheil Mcsedlisvili (grúz, 2586, 2)

Ivan Bukavsin (orosz, 2622, 2) – Daniele Vocaturo (olasz, 2579, 2)

Anton Demcsenko (orosz, 2615, 2) – Michele Godena (olasz, 2502, 2)

Nils Grandelius (svéd, 2609, 2) – Ogulcan Kanmazalp (török, 2457, 2)

Nyikita Vityjugov (orosz, 27235, 1,5) – Alekszej Alekszandrov (fehérorosz, 2603, 2)

Jan Nepomnjacsij (orosz, 2714, 1,5) – Dmitrij Svetuskin (moldáviai, 2592, 1,5)

Szergej Csehov (orosz, 2470, 1,5) – Erdős Viktor (magyar, 2615, 1,5)

Bánusz Tamás (magyar, 2582, 1) – Alekszandr Belitszkij (orosz, 2227, 1)

 

Verőci Zsuzsa

 Fotók: www.eicc2015.com

Komment 0 | Reblog! 0 |

Legfrissebb bejegyzések

Caruana a londoni torna győztese, Carlsen nyerte a Grand Chess Tour pontversenyét
2017. 12. 11.

Nepomnjacsij legyőzte a tisztet elnéző Carlsent, félpontos előnnyel vezet az utolsó forduló előtt
2017. 12. 10.

Caruana és Napomnjacsij félpontos előnnyel vezet Vachier-Lagrave és Carlsen előtt
2017. 12. 09.

Nakamura nem tudta érvényesíteni tisztelőnyét Carlsen ellen, Caruana fél ponttal vezet
2017. 12. 09.

Caruana egypontos előnnyel az élen, az ötödik fordulóban Anand ellen nyert
2017. 12. 06.

Tizenkilenc döntetlen után megszületett az első győzelem, Caruana sötéttel nyert Karjakin ellen
2017. 12. 05.

Folytatódott a remiszéria, Aronjan még időben kínálta a döntetlent Karjakinnak
2017. 12. 04.

Harmadszor is győzött az Aquaprofit és a Paks
2017. 12. 04.

A kiegyenlített erők küzdelmében a második játéknapon is öt döntetlen született
2017. 12. 03.

Öt döntetlen a London Chess Classic első fordulójában
2017. 12. 01.

Az új világranglistán Carlsen előnye 32 pont Aronjan előtt, Rapport és Lékó is javított helyezésén
2017. 11. 30.

Londonban pénteken kezdődik  a GCT 2017 utolsó tornája, Carlsen vezeti a rajtlistát és a pontversenyt
2017. 11. 30.

Carlsen gratulált elsőnek honfitársa, Tari junior világbajnoki címéhez
2017. 11. 29.

A címvédő Aquaprofit a legnagyobb rivális, a DVTK elleni győzelemmel rajtolt a csapatbajnokságon
2017. 11. 27.

Rapport Richárd remek sikere, holtversenyben harmadik lett, Jakovenko és Aronjan végzett az élen
2017. 11. 25.

Hirdetés

Feedek

Címkefelhő

Sakk Carlsen Lékó Polgár Judit, Aeroflot-verseny Rapport Richárd, Csapat-világbajnokság 2015, Grand Chess Tour, Sparkassen Chess Meeting, Biel Sakkfesztivál, Világkupa Baku, Grand Prix 2015/16, Csapat Európa-bajnokság, Tata Steel Chess 2016, Altibox Norway Chess 2016, Világkupa 2017 Tbiliszi, Világbajnoki döntő Viswanathan Anand Magnus Carlsen, Teherán Női kieséses rendszerű világbajnokság, Világbajnok-jelölti torna Hanti-Manszijszk Anand Aronjan Kramnyik Topalov Karjakin, Világkupa Hanti Manszijszk, Sakkolimpia Tromsø, Világbajnoki döntő 2014 Magnus Carlsen Viswanathan Anand, Csapatbajnokság, Világranglista, Női Európa-bajnokság, Világbajnok-jelölti verseny London Carlsen Kramnyik Aronjan Radzsabov Griscsuk Ivancsuk Szvidler Gelfand, Tata Steel 2015 Carlsen Caruana Aronjan Giri Ivancsuk Hou Ji-fan, Grand Prix London, Európa-bajnokság Jereván Polgár Judit Almási Zoltán Balogh Csaba, Riga Női Európa-bajnokság 2017, Női Grand Prix Sardzsa Hou JI-fan Humpy Koneru, Csapat Európa-bajnokság 2013, Női Európa-bajnokság 2016, Grand Prix Peking Lékó Griscsuk Karjakin Gelfand Topalov Kamsky Mamedgyarov, 40. sakkolimpia Isztambul, Grand Prix Párizs Griscsuk Caruana Nakamura Gelfand Ponomarjov, Férfi Európa-bajnokság 2012, Női Európa-bajnokság Plovdiv Hoang Thanh Trang Dzagnidze Gunyina Sztefanova, Wijk aan Zee 2012, Tata Steel 2013 Rapport Richárd, Grand Prix Taskent Caruana Karjakin Nakamura Giri Vachier-Lagrave Gelfand, Grand Prix-verseny Tbiliszi Griscsuk Giri Vachier-Lagrave Mamedgyarov Szvidler, Európa-bajnokság 2015 Jeruzsálem, Grand Prix Szaloniki Topalov Griscsuk Nakamura Caruana Morozevics Ivancsuk, 51. Capablanca emlékverseny, Dortmund Vlagyimir Kramnyik Ruszlan Ponomarjov Hikaru Nakamura Anish Giri, Grand Slam-döntő Anand Carlsen Aronjan Ivancsuk Nakamura, Női Grand Prix Lopota Hou Ji-fan Humpy Koneru Anna Muzicsuk Nana Dzagnidze, Tal-emlékverseny, Baden-Baden 2013 Anand Caruana Adams Naiditsch, Stavanger 2014 Carlsen Aronjan Griscsuk Caruana Kramnyik Topalov Karjakin, St. Louis Carlsen Aronjan Caruana Nakamura Topalov Vachier-Lagrave, 42. sakkolimpia Baku, Tata Steel 2013 Carlsen Anand Aronjan Caruana Karjakin Nakamura Lékó Péter, Európa-bajnokság Legnica Almási Zoltán Berkes Ferenc Balogh Csaba, Női csapat-világbajnokság 2013, Gibraltár 2015 Hou Ji-fan Topalov Nakamura Szvidler Rapport, Orosz szuperbajnokság Novoszibirszk, St. Louis USA ch 2017, 18. Európa-bajnokság 2017 Minszk, Wijk aan Zee Tata Steel Chess 2014 Aronjan Nakamura Caruana Gelfand Karjakin Rapport, Királyi verseny Bukarest Caruana Ponomarjov Wang Hao Radzsabov, Csapatbajnokság 2013/14, Taskent GP-verseny Humpy Koneru Zhao Xue Ju Wenjun Katyerina Lahno, Orosz szuperbajnokság Kramnyik Karjakin Szvidler Andrejkin Nepomnjacsij, VIII. Tal-emlékverseny Anand Carlsen Kramnyik Nakamura Karjakin Caruana Gelfand, Csapat-világbajnokság 2013, Rosztov Grand Prix Hou Ji-fan Humpy Koneru, Aeroflot 2012, Gibraltár, Grand Chess Tour 2016 London, Katar 2014 Kramnyik Giri Mamedgyarov Vachier-Lagrave Berkes Gara, Biel Magnus Carlsen Hikaru Nakamura, Orosz szuperbajnokság Szergej Karjakin Alekszandr Griscsuk Peter Szvidler, Grand Prix Genf Usenyina Hou Ji-fan Muzicsuk Dzagnidze Lahno, Aljechin emlékverseny Anand Aronjan Kramnyik Szvidler Gelfand Adams, Capablanca emlékverseny Almási Zoltán, Világbajnoki döntő New York Carlsen Karjakin, Biel 2013 Vachier-Lagrave Nepomnjacsij Rapport, Férfi sakkbajnokság, Vugar Gasimov emlékverseny Carlsen Caruana Nakamura Karjakin Mamedgyarov Radzsabov, Capablanca emlékverseny Leinier Dominguez Perez Vaszilij Ivancsuk Almási Zoltán, Mitropa Kupa, VII. Tal-emlékverseny, Grand Prix Zug Lékó Radzsabov Karjakin Caruana Topalov Mamedgyarov Morozevics, Dortmund Lékó Péter Vlagyimir Kramnyik Szergej Karjakin, La Coruna Rapport Richárd, Világbajnoki döntő Viswanathan Anand Borisz Gelfand, Grand Prix Zsermuk Hou Ji-fan Humpy Koneru, 60. női bajnokság, Grand Prix 2017 Genf Rapport Richárd, Mitropa-kupa 2017 Balatonszárszó, Grand Prix Taskent Fabiano Caruana Szergej Karjakin Lékó Péter, Női világbajnokság, ACP-verseny Almási Zoltán Wesley So Jan Nepomnjacsij, Hans Suri emlékverseny Biel Hou Ji-fan Maxime Vachier-Lagrave Radoslaw Wojtaszek, Grand Prix Baku Caruana Griscsuk Karjakin Nakamura, 33. Zalakarosi Sakkfesztivál Rapport Berkes Portisch Hoang Mádl, Grand Prix-verseny Chengdu, Ningbo csapat-világbajnokság, Szeged Női bajnokság, Női világbajnoki döntő Hou Ji-fan Humpy Koneru, 61. Női bajnokság Hévíz, Petroszjan emlékverseny Aronjan Griscsuk Kramnyik Gelfand Lékó, Stavanger Altibox Norway Chess 2017 Carlsen So Kramnyik Caruana Anand, Klubcsapatok Európa-kupája, Női csapat-világbajnokság, Grand Prix Ankara, Gibraltár 2013 Ivancsuk Kamsky Adams Hoang Thanh Trang, GRENKE Chess Classic 2015 Carlsen Caruana Anand Aronjan, Stavanger Anand Carlsen Aronjan Topalov Nakamura Szvidler Karjakin, Grand Prix 2017 Moszkva, 32. Mitropa-kupa Meissen, Csapatbajnokság 2016/17, Hoogeveen Polgár Judit Vlagyimir Kramnyik, 63. Férfi bajnokság Gyula, U16-os sakkolimpia Győr, Csigorin emlékverseny Almási Zoltán Portisch Lajos, Zürich 2015 Caruana Anand Kramnyik Aronjan Nakamura Karjakin, SportAccord Peking, 62. férfi bajnokság, Fabiano Caruana Veszelin Topalov Vaszilij Ivancsuk, Szaratov Lékó Péter, SportAccord 2014 Griscsuk Aronjan Lékó Hou Ji-fan Koneru, 30. Klubcsapatok Európa-kupája Lékó Péter Caruana Griscsuk Topalov Nakamura, X. Tal-emlékverseny Moszkva, Dortmund Lékó Péter Vlagyimir Kramnyik Fabiano Caruana, 28. Klubcsapatok Európa-kupa, 42. Sparkassen Chess-Meeting Lékó Kramnyik Caruana Adams, Orosz szuperbajnokság Kramnyik Karjakin Szvidler Nepomnjacsij, St. Louis Carlsen Aronjan Nakamura Kamsky, Grand Slam-döntő Aronjan Mamedgyarov Adams Vachier-Lagrave, Klubcsapatok Európa-kupája 2013, Orosz csapatbajnokság 2013, Orosz csapatbajnokság 2012, Európa-bajnokság 2016, 3. Vugar Gasimov emlékverseny, London Chess Classic 2014 Carauna Anand Nakamura Kramnyik Giri Adams, 42. sakkolimpia Baku, Grand Chess Tour 2017 Leuven, Grand Chess Tour 2017 Párizs, Biel Magnus Carlsen Alekszandr Morozevics Alekszej Shirov, 50. Bieli Sakkfesztivál Lékó Péter, 33. Klubcsapatok Európa-kupája Antalya, Sencsen 2017, Grand Prix 2017 Rapport, 35. Mitropa-kupa Prága, Női világbajnoki döntő, 4. Sinquefield Kupa St. Louis, 32. Klubcsapatok Európa-kupa, Wijk aan Zee Tata Steel Chess 2017, Szombathely Rapport Richárd Markus Ragger, Rapport Richard, Orosz csapatbajnokság 2014 Lékó Péter, Hanti-Manszijszk Női GP-verseny Hou Ji-fan Anna Muzicsuk Zhao Xue Nana Dzagnidze Katyerina Lahno, Grand Slam-döntő Anand Aronjan Ponomarjov, Női világbajnoki döntő 2013 Anna Usenyina Hou Ji-fan, Junior világbajnokság Rapport Richárd, Grand Prix Kazany, Zürich 2014 Carlsen Anand Aronjan Nakamura Caruana Gelfand, Gibraltár 2014 Hoang Thanh Trang Rapport Richárd, Női Európa-bajnokság Belgrád Hoang Thanh Trang Papp Petra Muzicsuk Dzagnidze Lahno Koszinceva Cramling, Zürich 2013 Anand Kramnyik Caruana Gelfand, Malmő Rapport Van Wely Short Szokolov, Női Grand Prix Dilijan Usenyina Koneru Muzicsuk Dzagnidze Sztefanova, London Chess Classic 2012 Anand Carlsen Aronjan Kramnyik Polgár Judit, 40. sakkolimpia Isztambul, Női Grand Prix 2015/16 Hanti-Manszijszk, Wijk aan Zee Tata Steel Chess 2017, Kazany Grand Prix, Világkupa 2013 Kramnyik Karjakin, Mi is történt 2016-ban, 7. Danzhou szuperverseny Lékó Péter, 44. Sparkassen Chess Meeting Dortmund, Világbajnok-jelölti döntő Moszkva 2016, 7. Danzhou szuperverseny Lékó Péter, Genf Polgár Judit Vlagyimir Kramnyik Hikaru Nakamura Sahriyar Mamedgyarov, Zürich Korcsnoj Chess Challenge, V. Grand Slam-döntő, Hoogeveen Nakamura Hou Ji-fan Giri, Szaratov Lékó Péter Alekszandr Morozevics, Grand Chess Tour 2017 5. Sinquefield Cup St. Louis, Grand Chess Tour 2017 St. Louis, Hikaru Nakamura Levon Aronjan, Női világbajnokság Hou Ji-fan Humpy Koneru Hoang Thanh Trang, Chess.com Man sziget 2017, 33. Mitropa-kupa, Világbajnoki döntő Viswanathan Anand Borisz Gelfand, 45. Sparkassen Chess-Meeting 2017 Dortmund, Csapatbajnokság 2014/15, Világkupa Hanti Manszijszk Szvidler Griscsuk Ivancsuk Ponomarjov, Női Európa-bajnokság Belgrád Hoang Thanh Trang Papp Petra Muzicsuk Dzagnidze Lahno Koszinceva Camling, Csapatbajnokság 2012/13, Női Grand Prix 2015/16 Hanti-Manszijszk, 21. csapat Európa-bajnokság Kréta, Budapesti Tavaszi Fesztivál Szabó László emlékverseny, Sharjah Masters 2017 Gledura, Női Grand Prix Dilijan Usenyina Koneru Muzicsuk Sztefanova, Zürich párosmeccs Kramnyik Aronjan, ACP Tbiliszi, Világbajnok-jelölti verseny London 2013 Carlsen Kramnyik Aronjan Radzsabov Griscsuk Ivancsuk Szvidler Gelfand, 4. Gasimov emlékverseny So Kramnyik, GRENKE Chess Classic 2017 Carlsen Caruana, Világkupa 2013 Aronjan Kramnyik Caruana Griscsuk Karjakin Nakamura Szvidler, A 2012-es év krónikája, Grand Chess Tour 2016 Párizs, Aeroflot 2013, London Chess Classic 2011 Anand Carlsen Aronjan Kramnyik Nakamura, Malmő Lékó Péter, Mitropa-kupa 2014, Dubai rapid-és villámvb Magnus Carlsen Viswanathan Anand Hikaru Nakamura Fabiano Caruana Polgár Judit, Hanti-Manszijszk Női Grand Prix-verseny Hou Ji-fan Anna Muzicsuk Zhao Xue Nana Dzagnidze Katyerina Lahno, 45. Bieli Sakkfesztivál Lékó Péter, Tata Steel 2013 Carlsen Anand Aronjan Caruana Nakamura Lékó Péter, Hanti-Manszijszk Csapat-világbajnokság 2017, SportAccord Peking Hou Ji-fan Aronjan Radzsabov Karjakin Lékó Péter, Ningbo csapat-világbajnokság Lékó Péter Polgár Judit Almási Zoltán, Világkupa 2013 Lékó Péter Polgár Judit Aronjan Kramnyik Caruana Karjakin Nakamura, London Chess Classic 2011 Anand Carlsen Aronjan Kramnyik, Malmő Lékó Péter, Világbajnoki döntő Viswanathan Anand Borisz Gelfand, Lékó Péter, A 2013-as esztendő krónikája, Világbajnoki ciklus, Rapport Richárd, Magyar Sakkozásért Alapítvány Portisch Lajos, Orosz csapatbajnokság, Grand Prix Baku Caruana Griscsuk Karjakin Gelfand, Rapid és villám-vb Dubai Carlsen Anand Nakamura Caruana Griscsuk Polgár Judit, Rapid-világbajnokság Asztana, Grand Chess Tour 2016 Leuven, Világbajnoki döntő New York Carlsen Karjakin, Chess.com Masters Man sziget, Világbajnoki döntő New York Carlsen Karjakin, Grand Prix 2017, Rapid és villám-világbajnokság Doha 2016, X. Tal-emlékverseny Moszkva, Dortmund Lékó Péter Vlagyimir Kramnyik Fabiano Caruana Michael Adams, Világkupa 2013 Lékó Péter Aronjan Kramnyik Caruana Karjakin Nakamura Szvidler, Grand Prix-verseny Chengdu, IX. Chess Masters Final Bilbao Carlsen Karjakin, IX. Chess Masters Final Bilbao Carlsen Karjakin, Világkupa Hanti Manszijszk Polgar Judit

Sakkblog

A hazai és a külföldi legjelentősebb tornákról híradás, értékelés, játszmaelemzés. Sztorik, interjúk. Mi újság a sakkvilágban?

Naptár

Reblog