Szolgáltató adatai Help Sales ÁSZF Panaszkezelés DSA

Nepomnjacsij előnye egy pontra csökkent, Saric sötéttel győzte le a világbajnoki kihívót

Címkék: Nem tartozik hozzá címke

A Zágrábban zajló Croatia Grand Chess Tour 2021 rapidversenyén hat forduló után az orosz Jan Nepomnjacsij egypontos előnnyel vezet. Az exvilágbajnok Viswanathan Anand, a francia Maxime Vachier-Lagrave és a horvát Ivan Saric holtversenyben másodikak. A torna hatodik fordulójában Saric megfosztotta veretlenségétől Nepomnjacsijt, sötéttel győzte le a világbajnoki kihívót. Már nincs veretlen a mezőnyben, az orosz Alekszandr Griscsuk és a holland Jorden Van Foreest még nyeretlen. A rapidversenyen a győzelem 2 pontot ér, a döntetlen egyet. Pénteken 15 órától játsszák a torna utolsó három fordulóját, majd szombaton és vasárnap a nagymesterek kétfordulós villámversenyen is összemérik erejüket már a klasszikus pontozás szerint. Az összetett pontverseny győztese 37 ezer ötszáz dollárt nyer a 150 ezer dolláros díjalapból.

 

A Grand Chess Tour 2021 öt versenyből álló sorozatának harmadik tornáján, a zágrábi rapidverseny első játéknapja, három forduló után Jan Nepomnjacsij kétpontos előnnyel vezetett el, a lejátszott 15 partiból 7 végződött döntéssel.

A verseny állása:

1.Jan Nepomnjacsij (orosz, 2792) 8 pont

2-4. Viswanathan Anand (indiai, 2753), Maxime Vachsir-Lagrave (francia, 2749) és Ivan Saric (hprvát, 2653) 7

5-6. Anish Giri (holland, 2776) és Jan-Krzysztof Duda (lengyel, 2738) 6

7-9. Sahriyar Mamedgyarov (azerbajdzsáni, 2782), Alekszandr Griscsuk (orosz, 2778) és Anton Korobov (ukrán, 2683) 5

10. Jorden Van Foreest (holland, 2688) 4

 

A viadal második játéknapja orosz rangadóval kezdődött. Jan Nepomnjacsij és Alekszandr Griscsuk angol megnyitású játszmájában egyenlőek voltak az esélyek, amikor a három döntetlennel rajtoló Griscsuk 18…d4 lépésével teret adott Nepomnjacsij világoson mozgó futójának. A világbajnoki kihívó kiskombinációval gyalogot nyert, anyagi előnyét érvényesítette.

A vártnál gyengébben rajtoló Anish Giri megszerezte első győzelmét, ehhez Anton Korobov segítette hozzá, az ukrán sakkozó kecsegtető esélyek egész sorát hagyta kihasználatlanul.

A 4. forduló legizgalmasabb partiját Maxime Vachier-Lagrave és Jan-Krzysztof Duda játszotta. Taktikai csapások és ellencsapások, kölcsönös hibák fűszerezték az összecsapást. A gyalogvégjáték döntetlent ígért, amikor a lengyel sakkozó „aknamezőre” lépett a királyával.

Jorden Van Foreest tisztet áldozott, támadott, előnyt ért el, de az i-re a pontot nem tudta feltenni, Ivan Saric döntetlenre mentette az ütközetet.

Az exvilágbajnok Viswanathan Anand nem tudta gyalogelőnyét érvényesíteni Sahriyar Mamedgyarovval szemben.  

A 4. forduló eredményei:

Anton Korobov (ukrán, 2683) - Anish Giri (holland, 2776) 0 – 1

Jorden Van Foreest (holland, 2688) - Ivan Saric (horvát, 2653) döntetlen

Maxime Vachier-Lagrave (francia, 2749) - Jan-Krzysztof Duda (lengyel, 2738) 1 – 0

Jan Nepomnjacsij (orosz, 2792) – Alekszandr Griscsuk (orosz, 2778) 1 - 0

Sahriyar Mamedgyarov (azerbajdzsáni, 2782) – Viswanathan Anand (indiai, 2753) döntetlen

 

Az ötödik körben csak egy játszma fejeződött be döntéssel, Viswanathan Anand és Anton Korobov francia védelmű összecsapása nem nélkülözte a fordulatokat, az exvilágbajnok 27.Hf5! lépésével megbüntette a taktikailag sebezhető ellenfelét, a különböző színű futós végjátékban összekötött vezérszárnyi szabadgyalogjai győzelméhez vezettek.

Kölcsönösen pontos játékkal születtek meg a pontosztozkodások Jan-Krzysztof Duda és Jan Nepomnjacsij, Alekszandr Griscsuk és Sahriyar Mamedgyarov játszmákban,

A szabadkártyával játszó Ivan Saric remek csatát vívott MVL-el, a horvát sakkozó kiskombinációval előnybe került, a francia nagymesternek meg kellett küzdenie a remiért.

A holland derbi döntetlene miatt Anish Giri bosszankodhatott, a sokáig egyenlő erők küzdelmével zajló partiban nagy türelemmel játszba ért el előnyt Jorden Van Foreest ellen, de a bástyavégjátékban nyerőesélyét nem használta ki.

.  

Az 5. forduló eredményei:

Viswanathan Anand - Anton Korobov 1 - 0

Alekszandr Griscsuk - Sahriyar Mamedgyarov döntetlen

Jan-Krzysztof Duda - Jan Nepomnjacsij döntetlen

Ivan Saric - Maxime Vachier-Lagrave döntetlen

Anish Giri - Jorden Van Foreest döntetlen

 

A hatodik fordulóban megszületett a torna eddigi legnagyobb meglepetése, Ivan Saric legyőzte Jan Nepomnjacsijt. A szicíliai védelem Szvesnyikov-változatában a horvát sakkozó jobban felkészültnek bizonyult, a szokásához híven gyorsan játsu orosz nagymester az igazi finomságokra nem fordított kellő figyelmet.

 

A játszma kritikus állásában Nepomnjacsij elnézett egy minőségáldozatot, a hetedik sorra betört bástyájának védtelensége tette lehetővé a tetszetős csapást. Saric pontos játékkal érvényesítette jelentős előnyét. Saric méltó párja az exvilágbajnok Garri Kaszparovnak, aki a villámversenybe száll majd be a horvát sakkozó helyett.

Viswanathan Anand vezéráldozattal próbált viharokat kavarni Alekszandr Griscsuk berlini változatában, Vishy örülhetett a lépésismétléses reminek.

Megszerezte első győzelmét Jan-Krzysztof Duda, a bonyodalmakban is megőrizte higgadtságát. Sahriyar Mamedgyarov királyszárnyi akciója kifulladt, a végjátékban Duda remekelt.

Az orosz huszárjátékban MVL és Anish Giri korán vezért cserélt, csodák a játszmában nem történtek.

Anton Korobov három veresége mellett második győzelmének örülhetett. Jorden Van Foreest fokozatosan került hátrányba a sokszoros ukrán bajnokkal szemben.

 

A 6. forduló eredményei:

Anton Korobov - Jorden Van Foreest 1 - 0

Maxime Vachier-Lagrave - Anish Giri döntetlen

Jan Nepomnjacsij - Ivan Saric 0 – 1

Sahriyar Mamedgyarov - Jan-Krzysztof Duda 0 - 1

Viswanathan Anand - Alekszandr Griscsuk döntetlen

 

H

Név

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

P

1

Jan Nepomnjacsij (2792)

 

1

-

0

-

1

2

2

2

-

-

8

2

 Viswanathan Anand (2753)

1

 

0

-

-

-

1

1

2

2

-

7

3

 Maxime Vachier-Lagrave (2749)

-

2

 

1

1

2

0

1

-

-

-

7

4

 Ivan Saric (R) (2653)

2

-

1

 

2

1

-

-

0

1

-

7

5

 Anish Giri (2776)

-

-

1

0

 

1

-

1

2

1

-

6

6

 Jan-Krzysztof Duda (2738)

1

-

0

1

1

 

2

-

-

1

-

6

7

 Sahriyar Mamedgyarov (2782)

0

1

2

-

-

0

 

1

1

-

-

5

8

 Alekszandr Griscsuk (2778)

0

1

1

-

1

-

1

 

-

1

-

5

9

 Anton Korobov (2683)

0

0

-

2

0

-

1

-

 

2

-

5

10

 Jorden Van Foreest (2688)

-

0

-

1

1

1

-

1

0

 

-

4

11

Garri Kaszparov (B) (2812)

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

 

0

Verőci Zsuzsa

Fotó: Lennart Ootes  chess24.com

 

Komment 0 | Reblog! 0 |

Zágrábban a Croatia Grand Chess Tour rapid versenyén Jan Nepomnjacsij az élen

Címkék: Nem tartozik hozzá címke

Zágrábban megkezdődött a Croatia Grand Chess Tour rapid és villámverseny. A GCT 2021-es sorozat harmadik versenyének első játéknapján a rapid tornán három fordulót játszottak le. A világbajnoki kihívó orosz Jan Nepomnjacsij két győzelemmel és egy döntetlennel kétpontos előnnyel vezet a hétfős üldöző boly előtt. A viadalon a győzelem 2, a döntetlen 1 pontot ér. Csütörtkön újabb három fordulóra kerül sor a 25-25 perccel és 10-10 másodperc bónusszal zajló küzdelmekben. 

 

A Grand Chess Tour 2021 harmadik versenyének rajtja előtt megemlékeztek Jurij Dohojánról, Garri Kaszparov egykori szekundánsáról, aki 56 éves korában július 1-én hunyt el a COVID-19 okozta súlyos betegségben.  

Elsőként Alekszandr Griscsuk és Anish Giri spanyol megnyitású játszmája ért véget, az elméleti párbaj háromszori lépésismétléssel fejeződött be. Érdekes csatában osztozott meg a ponton Jan-Krzysztof Duda és a hazai pályán játszó Ivan Ísaric, három partiban a világossal játszók diadalmaskodtak.

 

A generációs párbajban a több mint egy éves szünet után versenyző exvilágbajnok Viswanathan Anand és Jorden Van Foreest szicíliai védelmű küzdelmében a legendás bajnok győzött az idei Tata Steel Masters viadalon nagy meglepetésre első helyet szerzett titánnal szemben. Vishy 29.Hxf5-ös tisztáldozatos kombinációjára a holland sakkozó előnybe kerülhetett volna, de nem vette észre a közbeiktatott bástyalépés lehetőségét.

 

A világbajnoki kihívó Jan Nepomnjacsij pozíciós tisztáldozata végül sikerhez vezetett, de Anton Korobov 32…Kf7?? lépése kellett az orosz nagymester sikeréhez. Az ukrán sakkozó a középjátékban remek esélyt is elszalasztott.

 

Sahriyar Mamedgyarov értékes nyerést könyvelhetett el, Maxime Vachier-Lagrave ellen. Új világklasszisa van a francia sakkozásnak, a 18 esztendős Aireza Firouzja megkapta az állampolgárságot.

 

Az első forduló eredményei:

Jan Nepomnjacsij (orosz, 2792) – Anton Korobov (ukrán, 2683) 1 - 0

Sahriyar Mamedgyarov (azerbajdzsáni, 2782) – Maxime Vachier-Lagrave (francia, 2749)  1 - 0

Viswanathan Anand (indiai, 2753) - Jorden Van Foreest (holland, 2688)  1 - 0

Alekszandr Griscsuk (orosz, 2778) – Anish Giri (holland, 2776)  döntetlen

Jan-Krzysztof Duda (lengyel, 2738) – Ivan Saric (horvát, 2653)  döntetlen

 

A második fordulóban ismét a világossal játszók voltak eredményesek. Jan Nepomnjacsij tetszetős stílusban mért csapást Sahriyar Mamedgyarovra, aki önként meggyengítette királyszárnyi gyalogszerkezetét.

Javított MVL, a Caro-Kann védelemben csatázott Viswanathan Ananddal. Az exvilágbajnok elmulasztotta bástyájának játékba hozatalált, a világos bástya hetedik sorra való betörése után állása menthetetlenné vált.

Sokáig egyenlő erők küzdelmét láttuk Anton Korobov és Ivan Saric partijában, a horvát sakkozó azonban túlértékelte esélyeit, ezt ukrán ellenfele hibátlanul használta ki.

A 2. forduló eredményei:

Anton Korobov - Ivan Saric  1 - 0

Anish Giri - Jan-Krzysztof Duda döntetlen

Jorden Van Foreest - Alekszandr Griscsuk döntetlen

Maxime Vachier-Lagrave - Viswanathan Anand  1 - 0

Jan Nepomnjacsij - Sahriyar Mamedgyarov  1 - 0

A harmadik kör csúcsrangadóját Vishy Anand és Jan Neomnjacsij játszotta. A szicíliai védelmű ütközetben az orosz nagymester állása tűnt kedvezőbbnek, a játszma lépésismétléssel lett döntetlen.

A Grünfeld védelem jól ismert változatában remizett Alekszandr Griscsuk és Maxime Vachier-Lagrave. Tisztáldozattal örökös sakkot kényszerített ki Sahriyar Mamedgyarov.

Bosszankodhatott Jan-Krzysztof Duda, remek nyerőesélyt szalasztott el, nagy csata végén döntetlennel zárult Jorden Van Foreest elleni összecsapása.

A bonyodalmakban gazdag ütközetben is Ivan Saric megőrizte hidegvérét. Anish Giri kellő határozottság nélkül folytatta királyszárnyi akcióját, a végjátékban a horvát nagymester kerekedett felül.

 

A 3. forduló eredményei:

Sahriyar Mamedgyarov - Anton Korobov döntetlen

Viswanathan Anand - Jan Nepomnjacsij döntetlen

Alekszandr Griscsuk - Maxime Vachier-Lagrave döntetlen

Jan-Krzysztof Duda - Jorden Van Foreest döntetlen

Ivan Saric - Anish Giri 1 - 0

 

H

Név

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

P

1

 Jan Nepomnjacsij (2792)

 

2

-

1

-

-

2

-

-

-

-

5

2

 Sahriyar Mamedgyarov (2782)

0

 

-

-

2

-

1

-

-

-

-

3

3

 Alekszandr Griscsuk (2778)

-

-

 

-

1

-

-

-

1

1

-

3

4

 Viswanathan Anand (2753)

1

-

-

 

0

-

-

-

-

2

-

3

5

, Maxime Vachier-Lagrave (2749)

-

0

1

2

 

-

-

-

-

-

-

3

6

 Jan-Krzysztof Duda (2738)

-

-

-

-

-

 

-

1

1

1

-

3

7

 Anton Korobov (2683)

0

1

-

-

-

-

 

2

-

-

-

3

8

 Ivan Saric (R) (2653)

-

-

-

-

-

1

0

 

2

-

-

3

9

 Anish Giri (2776)

-

-

1

-

-

1

-

0

 

-

-

2

10

 Jorden Van Foreest (2688)

-

-

1

0

-

1

-

-

-

 

-

2

11

 Garri Kaszparov (B) (2812)

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

 

0

Verőci Zsuzsa

Fotó: Lennart Ootes chess24.com

 

Komment 0 | Reblog! 0 |

Zágrábban Anand és Kaszparov is játszik a Grand Chess Tour 2021 harmadik versenyén

Címkék: Nem tartozik hozzá címke

Zágrábban folytatódik a Grand Chess Tour 2021 sorozat. A Bukarestben megrendezett Superbet Chess Classic torna, a párizsi rapid-és villámverseny után a horvát fővárosban július 7. és 11. között a Croatia Grand Chess Tour rapid-és villámversenyen csatáznak a sakkvilág ászai, köztük két exvilágbajnok, Garri Kaszparov és Viswanathan Anand. A tíz résztvevő először körmérkőzéses rapidversenyen vesz részt, majd kétfordulós villámversenyre kerül sor. A 150 ezer dolláros díjalapból a győztes 37.500 dollárt nyer. A rapid partikban a győzelem két, a döntetlen egy pontot ér, a villámjátszmáknál a klasszikus pontozás érvényesül. A rapidversenyen naponta három fordulóra kerül sor, szombaton 14 órakor kezdődik a viadal, játszmánként 25-25 perc a gondolkodási idő és lépésenként 10-10 másodperc a bónuszidő.

 

A Grand Chess Tour 2021-es sorozata öt versenyből áll, kedden este  Zágrábban a második rapid-és villámverseny megnyitóját és a sorsolást tartották meg, szerdán indulnak a sakkórák. A sorozat nyitányaként Bukarestben a Superbet Chess Classic viadalon az azerbajdzsáni Sahriyar Mamedgyarov diadalmaskodott, Párizsban szenzációs győzelmet aratott az amerikai Wesley So, hárompontos előnnyel végzett az élen. Sokáig az orosz világbajnoki kihívó Jan Nepomnjacsij tartotta a lépést So-val. A bukaresti viadalon a világranglista második Fabiano Caruana nyolcadik helye volt a bombameglepetés, de a francia fővárosban címvédőként indult, majd harmadikként végzett  Maxime Vachier-Lagrave is nagy kudarcot élt át. Rapport Richárd az utolsó pillanatban betegség miatt lemondta részvételét. Párizsban rossz rajt után az örmény Levon Aronjannal holtversenyben ötödikként zárta  a szereplését.

 

Zágrábban ismét látjuk versenyezni a sakkozás 15. világbajnokát, Viswanathan Anandot. A sorozat létrehozója, szervezője, a 13. világbajnok Garri Kaszparov a villámversenyen játszik majd, míg „párja” a rapidversenyen a horvát Ivan Saric lesz.

A Croatia Grand Chess Tour rapidversenyének résztvevői az Élő-pontszámok sorrendjében:

Jan Nepomnjacsij (orosz, 2792, 2791)

Sahriyar Mamedgyarov (azerbajdzsáni, 2782, 2761)

Alekszandr Griscsuk (orosz, 2778, 2784)

Anish Giri (holland, 2776, 2731)

Viswanathan Anand (indiai, 2753, 2751) - szabadkártya

Maxime Vachier-Lagrave (francia, 2749, 2831)

Jan-Krzysztof Duda (lengyel, 2738, 2774)

Anton Korobov (ukrán, 2683, 2781)

Jorden Van Foreest (holland, 2688, 2543)

Ivan Saric (horvát, 2653, 2650)

Az első forduló párosítása:

Jan Nepomnjacsij (orosz, 2792) – Anton Korobov (ukrán, 2683)

Sahriyar Mamedgyarov (azerbajdzsáni, 2782) – Maxime Vachier-Lagrave (francia, 2749)

Viswanathan Anand (indiai, 2753) - Jorden Van Foreest (holland, 2688)

Alekszandr Griscsuk (orosz, 2778) – Anish Giri (holland, 2776)

Jan-Krzysztof Duda (lengyel, 2738) – Ivan Saric (horvát, 2653)

A Grand Chess Tour 2021 pontverseny állása:

1.Wesley So (amerikai) 21,3 pont

2.Levon Aronjan (örmény) 13,8

3. Sahriyar Mamedgyarov (azerbajdzsáni) 13

4. Maxime Vachier-Lagrave (francia) 9

5. Alekszandr Griscsuk (orosz) 8,3

6. Tejmur Radzsabov (azerbajdzsáni) 6,5

7. Fabiano Caruana (amerikai) 6,5

8. Anish Giri (holland) 3,5

9. Rapport Richárd (magyar) 3,5

Zágrábban július 7-én 15 órától a körmérkőzéses rapidverseny első három fordulójára kerül sor, a tervek szerint 16 óra 30 és 18 óra  még a kezdési időpont, 8-án és 9-én is három-három fordulót bonyolítanak le. Játszmánként 25-25 perc a gondolkodási idő lépésenként 10-10 másodperc bónusszal. A győzelemért két, a döntetlenért egy pont jár. A villámverseny kétfordulós, július 10-én és 11-én a nagymesterek 9-9 fordulóban csapnak össze, a kombinált versenyben holtverseny esetén osztják a pontokat, az első helyet rájátszás döntené el.

A rapid-és villámverseny díjazása:

Helyezés

Díj

Helyezés

Díj

1.

$37,500

6.

$10,000

2.

$25,000

7.

$9,000

3.

$20,000

8.

$8,000

4.

$15,000

9.

$7,000

5.

$12,500

10.

$6,000

A GCT 2021 tornák helyszínei és az időpontok:

Bukarest, Superbet Chess Classic, június 5-14. 10 résztvevő, 325 ezer dollár volt a díjalap – Sahriyar Mamedgyarov győzött

Párizs,  június 18-22. Rapid-és villámverseny, 10 résztvevő 150 ezer dollár volt a díjalap – Wesley So győzött

Zágráb, július 5-12. 10 résztvevős rapid-és villámverseny, 150 ezer dollár a díjalap

St. Louis, augusztus 9-16. Rapid-és villámverseny, 10 résztvevő 150 ezer dollár a díjalap.

8. Sinquefield Cup (St. Louis), augusztus 16-28.  10 résztvevő, 325 ezer dollár a díjalap

Az összetett pontverseny első három helyezettje még 175 ezer dolláron osztozik, 100, 50 és 25 ezer a dobogón végzettek jutalma.

 

Két éve Zágráb klasszikus versenyt rendezett. Magnus Carlsen szenzációs elsőségével fejeződött be a Croatia Grand Chess Tour 2019 viadal. A norvég világbajnok az utolsó fordulóban a francia Maxime Vaxhier-Lagrave ellen győzött, egypontos előnnyel nyerte meg sorozatban hetedik versenyét.

A Croatia Grand Chess Tour 2019 végeredménye

Croatia GCT 2019 Zágráb, 2019. június 26-július 7.

kat. XXII (2782)

1

2

3

4

5

6

7

8

9

0

1

2

1.

Magnus Carlsen

g

NOR

2875

*

½

½

½

1

1

1

½

½

½

1

1

8

2948

2.

Wesley So

g

USA

2754

½

*

½

½

½

1

½

½

½

1

½

1

7

2886

3.

Levon Aronjan

g

ARM

2752

½

½

*

½

½

½

½

1

½

½

½

½

6

2820

4.

Fabiano Caruana

g

USA

2819

½

½

½

*

½

½

0

½

½

½

1

1

6

2814

5.

Anish Giri

g

NED

2779

0

½

½

½

*

0

1

½

½

1

½

½

2782

6.

Ding Liren

g

CHN

2805

0

0

½

½

1

*

1

½

½

½

½

½

2779

7.

Jan Nepomnjacsij

g

RUS

2775

0

½

½

1

0

0

*

½

1

1

½

½

2782

8.

Szergej Karjakin

g

RUS

2748

½

½

0

½

½

½

½

*

½

½

½

½

5

2748

9.

Viswanathan Anand

g

IND

2767

½

½

½

½

½

½

0

½

*

0

½

½

2718

10.

Sahriyar Mamedgyarov

g

AZE

2774

½

0

½

½

0

½

0

½

1

*

½

½

2717

11.

Maxime Vachier-Lagrave

g

FRA

2779

0

½

½

0

½

½

½

½

½

½

*

½

2717

12.

Hikaru Nakamura

g

USA

2754

0

0

½

0

½

½

½

½

½

½

½

*

4

2682

Verőci Zsuzsa

 

Komment 0 | Reblog! 0 |

Levon Aronjan a Goldmoney Asian Rapid online viadal győztese

Címkék: Nem tartozik hozzá címke

Levon Aronjan a Goldmoney Asian Rapid online viadal győztese. A háromszoros örmény olimpiai bajnok a Meltwater Champions Chess Tour hetedik versenyének döntőjében az orosz Vladiszlav Artyemijev ellen diadalmaskodott. Aronjan az első párharcot 2,5-1,5-re nyerte meg, a második mérkőzésük csak két játszmáig tartott, az örmény nagymester kettős győzelemmel lett a torna győztese. A 30 ezer dolláros díj mellé még 50 pontot is kapott, az összetett pontversenyben a negyedik helyre lépett előre, Magnus Carlsen vezeti a rangsort az amerikai Wesley So és az azerbajdzsáni Tejmur Radzsabov előtt. A harmadik helyért vívott mérkőzésen a világbajnok Magnus Carlsen a rájátszásban győzte le a kétszeres kínai olimpiai bajnok Ding Lirent. A norvég világelső 2,5-1,5-re nyerte meg az első párharcot, Ding Liren 3-0-ra(!) a második összecsapást. Villámpartik döntötték el a bronzérem sorsát, Carlsen 1,5-0,5-re győzte le Ding Lirent.  A sorozat nyolcadik tornáját az eredeti program szerint július 31. és augusztus 8. között rendezik meg, de ebben az időpontban még zajlik a kieséses rendszerű Világkupa, ahol többek között Magnus Carlsen is játszik!

A háromszoros örmény olimpiai bajnok Levon Aronjan sikerével fejeződött be a Goldmoney Asian Rapid online viadal. A döntőben a 2019-ben Európa-bajnoki címet szerzett 23 éves orosz Vladiszlav Artyemijev ellen az első párharcot 2,5-1,5-re nyerte meg, a második mérkőzésen kettős győzelmet ért el, s ezzel elhódította az első helyet.

Június 26-án 16 résztvevővel kezdődött meg a kvalifikációs verseny, az első nyolc helyezett jutott a torna kieséses rendszerű szakaszába. Levon Aronjan veretlenül lett első, Vladiszlav Artyemijev magabiztos játékkal meglepetésre másodikként jutott a negyeddöntőbe.

A legjobb nyolc között Aronjan a 17 éves indiai Erigasi Arjun ellen alaposan megszenvedett a továbbjutásért, két 2-2-es meccs után a villámpartikban múlta felül az ifjú titánt.

Az elődöntőben az „ősi” riválissal, a világbajnok Magnus Carlsennel vívott emlékezetes nagy csatát. Az első meccset 2,5 – 1,5-re elvesztette, a második párharcot 3-1-re nyerte meg a sokat hibázó Carlsennel szemben, a villámpartikban ismét jobban bírta a fokozott feszültséget, kettős győzelmet aratott.

Vladiszlav Artyemijev a negyeddöntőben nem kis meglepetésre kettős győzelmet ért el Anish Giri ellen, 2,5-0,5 és 2-1-gyel búcsúztatta a jóval esélyesebbnek tartott holland nagymestert.

Az elődöntőben az orosz sakkozó 2,5-0,5-ös vereséggel kezdte Ding Liren elleni meccsét, de a második összecsapást 2,5-1,5-re megnyerte, a rájátszásban 1,5-0,5-re legyőzte a kétszeres kínai olimpiai bajnokot.

A döntő békés döntetlennel indult, majd Vladiszlav Artyemijev nyeréssel kecsegtető állását egy elhibázott királylépéssel remire rontotte. A harmadik összecsapást Aronjan 25 lépésben nyerte meg a meggondolatlanul korai támadást indított orosz nagymesterrel szemben. A negyedik játszma bonyodalmaiban is Aronjan eséllyel játszhatott, küzdelmük örökös sakkal fejeződött be.

A Goldmoney Asian Rapid döntő első mérkőzésének eredménye:

Levon Aronjan (örmény, 2781) – Vladiszlav Artyemijev (orosz, 2704)  2,5 – 1,5 (döntetlen, döntetlen, 1 – 0, döntetlen)

A finálé második mérkőzésének első játszmája szenzációs összecsapást hozott. Az érdem elsősorban Vladiszlav Artyemijevé, aki a vezérek nélküli középjátékban érdekes tisztáldozatot játszott meg.

Az idő szorításába került orosz sakkozó a folytatásban hibázott, Aronjan pontosan számolt, higgadtan értékelte a bonyolult állást. Átvette a kezdeményezést, Artyemijev nem tudta megakadályozni, hogy előnyét ne érvényesítse.

A második partiban Artyemijev kockáztatni próbált a megnyitás kiválasztásával, de zavart nem tudott okozni a bajnok soraiban. Levon Aronjan tetszetős kombinációval nyert és a torna győztese lett. Elsőségével a maximális 50 pontot is begyűjtötte, az összetett pontversenyben a 38 éves sakkfenomén a negyedik helyre lépett előre. A sorozaton Aronjan másodszor játszott döntőt, az Airthings Masters fináléjában kikapott Tejmur Radzsabovtól, kétszer negyedik volt, háromszor a negyeddöntőben szenvedett vereséget.

Dicséret illeti az ezüstérmes Vladiszlav Artemijevet, aki először kapott meghívást a sorozatra, eredményével rászolgált a bizalomra, a világranglista 37. helyezettjeként méltó ellenfele volt a legjobbaknak.  

A Goldmoney Asian Rapid döntő második mérkőzésének eredménye:

Vladiszlav Artyemijev (orosz, 2704) - Levon Aronjan (örmény, 2781) 0 - 2

Vladiszlav Artyemijev – Levon Aronjan  0 - 1

Levon Aronjan – Vladiszlav Artyemijev  1 - 0

A harmadik helyért meglepetésre a világranglista első és harmadik helyezettje, a világbajnok Magnus Carlsen és a kétszeres kínai olimpiai bajnok Ding Liren vívott meg. Az első párharc a norvég világelső 2,5-1,5-ös győzelmével ért véget. Ding Liren az első partiban tisztet nézett el, a negyedik játszmábak egyenlítési esélyt hagyott kihasználatlanul.

A bronzmeccs első párharcának eredménye:

Magnus Carlsen (norvég, 2847) – Ding Liren (kínai, 2799)  2,5 – 1,5 (1 – 0, döntetlen, döntetlen, döntetlen)

A második párharcuk három rapidpartija sokkolta  a sakkvilágot. A láthatóan fásultan, kedvetlenül játszó világbajnok mind a három játszmában vereséget szenvedett. Ding Liren a katalán megnyitású első ütközetben szépen túljátszotta a világelsőt, a gyalogelőnyös vezérvégjátékban szabadgyalogja célba ért.

A második összecsapás egy darabig Magnus Carlsen előnyével folyt, de a világbajnok fokozatosan eltékozolta kedvezőbb esélyeit, Ding Liren fordítani tudott, másodszor is nyert, még fél pontra volt szüksége, hogy kiharcolja a rájátszást.

A harmadik partit Magnus Carlsen kissé hátrányosabb állásban a 34. lépésben feladta, készült a villámpartikra. Világossal játszhatta az első 5-5 perces és lépésenként 3-3 másodperc bónusszal a partit. A spanyol megnyitású játszmában az igazi világbajnokot láttuk, tetszetősen nyert. Ding Liren mindent megpróbált a kiegyenlítésért, de ezúttal Varlsen jól koncentrált, örökös sakk lett vége.

Magnus Carlsen a Meltwater Champions Chess Tour valamennyi versenyén játszott. Kétszer első lett, kétszer a döntőben kikapott Wesley So-tól, másodszor lett harmadik. Az összetett pontversenyben fölényesen vezet. Ding Liren negyedszer játszott, hromszor nem tudta kvalifikálni magát a legjobb nyolc közé!  

A bronzmeccs második párharcának eredményei:

Ding Liren (kínai, 2799) - Magnus Carlsen (norvég, 2847) 3 – 0, 0,5 – 1,5

Ding Liren – Magnus Carlsen   1 - 0

Magnus Carlsen – Ding Liren   0 - 1

Ding Liren – Magnus Carlsen   1 – 0

Rájátszás:

Magnus Carlsen – Ding Liren 1,5-0,5

Magnus Carlsen – Ding Liren  1 - 0

Ding Liren – Magnus Carlsen   döntetlen

A Goldmoney Asian Rapid viadal díjazása és a pontok:

Az összetett pontverseny élcsoportjának állása:

Verőci Zsuzsa

Fotó: chess24.com

Komment 0 | Reblog! 0 |

Aronjan 2,5-1,5-re megnyerte a döntő első párharcát, Carlsen a bronzmeccsen 2,5-1,5-re győzött

Címkék: Nem tartozik hozzá címke

A Meltwater Champions Chess Tour hetedik versenyének, a Goldmoney Asian Rapid online viadal döntőjében az örmény Levon Aronjan az első párharcot 2,5 – 1,5-re megnyerte az orosz Vladiszlav Artyemijev ellen. Békés döntetlennel indult a négyjátszmás párosmérkőzés, a második partiban a háromszoros olimpiai bajnok taktikai csapást nézett el, de Artyemijev a nyerőesélyes végjátékban rossz mezőre lépett királyával, Aronjan döntetlenre mentette az összecsapást. A harmadik ütközet csak 25 lépésig tartott, Artyemijev korai támadási kísérlete kudarcra volt ítélve. Aronjan kedvező esélyeit remire rontotta a negyedik játszmában. A bronzéremért folyó mérkőzésen a világranglista első és a harmadik helyezettje, a négyszeres világbajnok Magnus Carlsen és a kétszeres olimpiai bajnok  Ding Lire csatázik. Az első partiban Ding Liren fatális hibát vétett, tisztet nézett el. Két döntetlennel folytatták, majd a negyedik játszmában a kínai nagymester egyenlítési esélyt hagyott kihasználatlanul. Aronjan és Carlsen remifórral várhatja a vasárnapi visszavágókat.  

A Meltwater Champions Chess Tour hetedik tornájának döntőjét Levon Aronjan 2,5-1,5-ös győzelemmel kezdte, három döntetlen mellett a harmadik játszmában 25 lépésben nyert Vladiszlav Artyemijev ellen.

A háromszoros örmény olimpiai bajnok Levon Aronjan veretlenül lett első a Goldmney Asian Rapid viadal kvalifikációs versenyén, a 23 éves Vladiszlav Artyemijev magabiztos játékkal meglepetésre másodikként jutott a negyeddöntőbe.

A legjobb nyolc között Aronjan a 17 éves indiai Eriagisi Arjun ellen alaposan megszenvedett a továbbjutásért, két 2-2-es meccs után a villámpartikban múlta felül az ifjú titánt.

Az elődöntőben a régi nagy riválissal, a világbajnok Magnus Carlsennel vívott emlékezetes nagy csatát. Az első meccset 2,5 – 1,5-re elvesztette, a második párharcot 3-1-re nyerte meg a sokat hibázó Carlsennel szemben, a villámpartikban ismét jobban bírta a fokozott feszültséget.

Vladiszlav Artyemijev a negyeddöntőben nem kis meglepetésre kettős győzelmet ért el Anish Giri ellen, 2,5-0,5 és 2-1-gyel búcsúztatta a jóval esélyesebbnek tartott holland nagymestert.

Az elődöntőben az orosz sakkozó 2,5-0,5-ös vereséggel kezdte Ding Liren elleni meccsét, de a második összecsapást 2,5-1,5-re megnyerte, a rájátszásban 1,5-0,5-re legyőzte a kínai olimpiai bajnokot.

Két és fél éve Artyemijev szenzációs sikert ért el Gibraltáron, az egyik legrangosabb sakkfesztivál Masters csoportját nyerte meg, többek között Aronjannal is megmérkőzött, döntetlen lett a játszmájuk. Két éve a júliosi világranglistán a kilencedik volt 2761 Élő-ponttal. A nagy berobbanás után kissé hosszúra nyúlt a hullámvölgy következett a legfrisseb rangsorban csak a harminchetedik 2704 pontjával.

A 38 éves Levon Aronjan aligha szorul bemutatásra, háromszoros olimpiai bajnok, négyszeres világbajnokjelölt, kétszer Világkupán is diadalmaskodó, Grand Slam-és Grand Prix-győztes is, számos szuperverseny első helyezettje.

A döntőig rapid-és villámpartiban nyolcszor néztek farkasszemet, Artyemijev 3-2-re vezetett.

A finálé első játszmája békés mederben zajlott, a második parti annál viharosabb volt. Levon Aronjan taktikai csapást nézett el, Vladiszlav Artyemijev a kombinációs tűzijátékot gyalogelőnnyel zárta, nyerőeséllyel a végjátékban. A kritikus állásban azonban rossz mezőre lépett királyával, Aronjan döntetlenre mentette oly reménytelennek tűnő ütközetet.

A harmadik játszmában Artyemijev váratlanul korai királyszárnyi akcióval próbálkozott. Aronjan kellő higgadtsággal megkontrázta a támadási kísérletet, 25 lépésben nyert, vezetést szerzett.

A negyedik játszmában is érvényesült Aronjan nagy rutinja, pontosan védekezett, majd ellentámadásba lendült. Kecsegtető esélyét azonban nem használta ki, a küzdelem örökös sakkal fejeződött be, a döntetlennel Aronjan győzelemmel zrta az első párharcot.

A Goldmoney Asian Rapid döntő első mérkőzésének eredményei:

Levon Aronjan (örmény, 2781) – Vladiszlav Artyemijev (orosz, 2704)  2,5 – 1,5

Levon Aronjan – Vladiszlav Artyemijev  döntetlen

Vladiszlav Artyemijev – Levon Aronjan  döntetlen

Levon Aronjan – Vladiszlav Artyemijev  1 - 0

Vladiszlav Artyemijev – Levon Aronjan döntetlen

A harmadik helyért a világranglista első és harmadik helyezettje, Magnus Carlsen és Ding Liren csatázik. Különösen az elődöntő első párharcainak megnyerése után volt meglepő, hogy nem tudták előnyüket megtartani, elvesztették a visszavágókat, a rájátszásban pedig alul maradtak.

A négyszeres világbajnok és a kétszeres olimpiai bajnok a bronzmeccsig 88 rapid-és villámpartiban mérte össze erejét, Carlsen 34-16-ra vezetett 38 döntetlen mellett. A kínai nagymester 2019-ben a 7. Sinquefield Cup rájátszásában legyőzte Carlsent,

Az első játszmában Ding Lire fatális hibát követett el, a „mérgezett” gyalog leütése tisztvesztéssel járt.

A könnyen szerzett vezetés nem tudta felpaprikázni a világbajnokot. A ktalán megnyitású parti 62 lépésben lett döntetlen.

A Caro.Kann védelmű harmadik játszma sem hozta lázba a sakkrajongókat. A negyedik játszmában Ding Liren nagy lehetőséget jagyott kihasználatlanul, reális nyerőesélyét azonban nem tudta győzelemig fokozni.

A bronzmeccs első párharcának eredményei:

Magnus Carlsen (norvég, 2847) – Ding Liren (kínai, 2799)  2,5 – 1,5

Magnus Carlsen – Ding Liren  1 - 0

Ding Liren – Magnus Carlsen   döntetlen

Magnus Carlsen – Ding Liren  döntetlen

Ding Liren – Magnus Carlsen   döntetlen

Verőci Zsuzsa

Fotó: chess24.com

Komment 0 | Reblog! 0 |

Magnus Carlsen jubileumot ünnepel, tíz éve vezeti a világranglistát

Címkék: Nem tartozik hozzá címke

A Nemzetközi Sakkszövetség 2021. július 1-től érvényes világranglistáján a négyszeres világbajnok norvég Magnus Carlsen 41 ponttal előzi meg az amerikai Fabaino Caruanát. Carlsen jubileumnak örülhet, 2011 júliusától, 10 éve vezeti a világranglistát.  A top tízből heten játszottak a Grand Cjess Tour 2021 első tornáján, a bukaresti Superbet viadalon. Carauna gyenge szereplése meglátszik Élő-pontjain, az azerbajdzsáni Sahriyar Mamedgyarov első helyével három helyezést javított. Legjobb magyarként Rapport Richárd a 11. Almási Zoltán a 47., Berkes Ferenc a 64., Lékó Péter a 74. a top százas listán. A női világranglistán a kínai exvilágbajnoknő Hou Ji-fan 62 ponttal előzi meg az orosz Alekszandra Gorjacskinát.

 

Az egész világot sújtó, oly sok emberáldozatot követelő koronavírus-járvány, a COVID-19 megrengette a gazdasági életet, súlyos csapást mért a sport világára is. Sorban maradtak el a szuperversenyek, ütemezték át az időpontokat.

Megkezdődött a Grand Chess Tour 2021, Bukarestben klasszikus versenyként rendezték meg a Superbet viadalt. Az új világranglistán a legjobbak rangsorát csak ez torna befolyásolta: Magnus Carlsen a felborult versenynaptár miatt visszautasította a sorozaton való részvételt, az online rapid viadalokat részesíti előnyben. A négyszeres világbajnok jubileumot ünnepel, éppen tíz éve vezeti a világranglistát. az online rapid viadalok a bcsak ennek a tornának az eredményeit számolták el.

Az új rangsorban Rapport Richárd az azerbajdzsáni Tejmur Radzsabovval holtversenyben a tizedik, nagy kár, hogy betegség miatt le kellett mondania a bukaresti tornát.

Öt orosz, négy amerikai, három-három kínai és indiai, két azerbajdzsáni sakkozó mellett egy-egy norvég, örmény, holland, magyar, francia, lengyel és bolgár játékos a top 25-ben. Alireza Firouzja a FIDE színeiben szerepel.

A férfi világranglista élcsoportja:                 

név

nemzet

0521

0621

0721

 J.

 Sz.

1.

Carlsen,M

norvég

2847

2847

2847

0

1990

2.

Caruana,F

amerikai

2820

2820

2806

9

1992

3.

Ding Liren

kínai

2799

2799

2799

0

1992

4.

Nepomnjacsij,J

orosz

2792

2792

2792

0

1990

5.

Aronjan,L

örmény

2781

2781

2782

9

1982

6.

Mamedgyarov,S

            azeri

2770

2770

      2782

9

1985

            7.

Griscsuk,A

            orosz

2776

2776

2778

9

1983

8.

Giri,A

            holland

2780

2780

2776

9

1994

9.

      So,W

amerikai

2770

2770

2772

9

1993

10.

Radzsabov,T

azeri

2765

2765

2763

9

1987

11.

    Rapport,R

magyar

2763

2763

2763

0

1996

12.

   Firouzja,A

FID

2759

2759

2759

0

2003

13.

Dominguez Perez,L

  amerikai

2758

2758

2758

0

1983

14.

Karjakin,S

orosz

2757

2757

2757

0

1990

15.

 Anand,V

indiai

2753

2753

2753

0

1969

16.

Vachier-Lagrave,M

francia

2760

2760

2749

9

1990

17.

Wang Hao

kínai

2744

2744

2744

0

1989

18.

    Duda, J-K

   lengyel

2729

2729

2738

7

1998

19.

    Nakamura,H

amerikai

2736

2736

2736

0

1987

20.

    Topalov,V

bolgár

2735

2735

2735

0

1975

21.

   Harikrishna,P

indiai

2730

2730

2730

0  

1986

22.

     Vidit, S

indiai

2726

2726

2726

0

1994

23.

     Wei Yi

kínai

2732

2725

2725

0

1999

24.

 Andrejkin,D

 orosz

2725

2724

2724

0

1990

25.

     Vityjugov,N

orosz

2715

2724

2724

0

1987

    47.    

Almási,Z

magyar

2687

2687

2687

0

1976

64.

                      Berkes,F                                  

magyar

2673

2673

2673

0

1985

       74.             Lékó,P                          magyar         2663     2663       2663      0    1979

Az országok rangsorát a legjobb tíz sakkozó Élő-átlaga alapján számolják ki. Az orosz sakkozók 19 ponttal vezetnek az amerikaiak előtt. Legjobbjaink a nyolcadikok.

1.Oroszország 2731

2. Egyesült Államok 2712

3. Kína 2700

4. India 2667

5. Ukrajna 2666

6. Örményország 2657

7. Azerbajdzsán 2657

8. Magyarország 2644

9. Franciaország 2636

10. Spanyolország 2632

A magyar ranglista élcsoportja:

Rapport Richárd 2763, Almási Zoltán 2687, Berkes Ferenc 2673, Lékó Péter  2663, Bánusz Tamás 2631, Gledura Benjámin 2629, Erdős Viktor 2614, Héra Imre 2601, Papp Gábor 2599, Balogh Imre 2578

A női világranglistán nincs változás, az exvilágbajnoknő Hou Ji-fan 62 ponttal előzi meg a tavalyi világbajnoki kihívó orosz Alekszandra Gorjacskinát. A Grand Prix 2019/20-as sorozat befejező tornáját Gibraltáron lejátszották.

A női világranglista élcsoportja:

1.Hou Ji-fan (kínai) 2658

2. Alekszandra Gorjacskina (orosz) 2596

3. Humpy Koneru (indiai) 2586

4. Ju Wenjun (kínai) 2560

5. Katyerina Lahno (orosz) 2559 (+ 1, 11)

6. Marija Muzicsuk (ukrán) 2550 (+ 6, 11)

7. Anna Muzicsuk (ukrán) 2527 (- 8, 11)

8. Nana Dzagnidze (grúz) 2523 (- 1, 11)

9. Dronavalli Harika (indiai) 2515

10. Tan Zhongyi (kínai) 25101

58. Hoang Thanh Trang (magyar) 2404

90. Gara Tícia (magyar) 2379

A magyar ranglista élcsoportja:

Hoang Thanh Trang 2404, Gara Tícia 2379, Gara Anita 2350, Lázárné Vajda Szidónia 2345, Marjanovics Annamária 2338, Papp Petra 2336, Mádl Ildikó 2321, Terbe Julianna 2305, Juhász Barbara 2264, Havanecz Bianka 2257, Gaál Zsóka 2244

A juniorok világranglistáján a 18 esztendős Alireza Firouzja 53 ponttal előzi meg a 19 esztendős orosz Andrej Jeszipenkot.

A legjobb juniorok:

1.Alireza Firouzja (FIDE) 2759  2003

2. Andrej Jeszipenko (orosz) 2716  2002

3. Bogdan-Daniel Deac (román) 2639 (+ 12, 9)  2001

4. Nodurberk Abduszattorov (üzbég) 2634  2004

 5. Sant Szargszjan (örmény)  2626   2002

,…

49. Kozák Ádám (magyar) 2504 2002

A legjobb 20 éven aluli lányoknál az orosz Polina Suvalova áll az élen.

A legjobb 20 éven aluli lányok:

1. Polina Suvalova (orosz) 2489 2001

2.Zhu Jiner (kínai) 2455   2002

3. Carissa Yip (amerikai) 2430  2003

4. Olga Badelka (fehérorosz)  2418  2002

5. Anna Szargszjan (örmény) 2397  2001

16. Marjanovics Annamária (magyar) 2338 2001

Verőci Zsuzsa

 

Komment 0 | Reblog! 0 |

Rájátszás döntött, Aronjan és Artyemijev játssza a döntőt, Carlsen és Ding Liren a bronzmeccset

Címkék: Nem tartozik hozzá címke

A Meltwater Champions Chess Tour hetedik versenyén, a Goldmoney Asian Rapid online viadalon a döntőt a háromszoros örmény olimpiai bajnok Levon Aronja  és az orosz Vladiszlav Artyemijev játssza. Az elődöntők visszavágóin meglepetések születtek. Magnus Carlsen 2,5 – 1,5-re megnyerte Levon Aronjan elleni első párharcát, de a második meccset is vereséggel kezdte. A norvég világelső tetszetős taktikai csapást hagyott ki, Aronjan 92 lépésben győzött. Az örmény nagymester nagyot küzdött a remiért a második partiban, a harmadik ütközetben is a világbajnok elrontotta nyerőesélyes állását, 127 lépésben lett döntetlen az összecsapás. A negyedik partiban a világelső többször hibázott, Aronjan 3-1-re megnyerte a második párbajt, rájátszás döntött, Levon Aronjan mindkét játszmában megadásra kényszerítette Magnus Carlsent. A kétszeres kínai olimpiai bajnok Ding Liren az első meccsen 2,5-0,5-re győzte le Vladiszlav Artyemijevet, a második mérkőzésen a 23 éves orosz sakkozó reménytelennek tűnő helyzetből kivívta a döntőbe jutást. Döntetlenre rontotta az első játszmát, megnyerte a másodikat, nagy hibával elbukta a harmadik összecsapást. kalandos küzdelemben nyerte meg a negyedik partit, Ding Liren remit ígérő bástyavégjátékot vesztett el, jöhetett a rájátszás, amit Artyemijev 1,5-0,5-ös győzelemmel zárt! A harmadik helyért Magnus Carlsen és Ding Liren küzd meg.     

A Meltwater Champions Chess Tour Goldmoney Asian Rapid online viadalának döntőjét a háromszoros örmény olimpiai bajnok Levon Aronjan és az orosz Vladiszlav Artyemijev vívja. Levon Aronjan az elődöntőben 2,5-1,5-re elvesztette az első párharcot a világbajnok Magnus Carlsennel szemben, de a második meccsen szerencsésebb kézzel sakkozott. A norvég világelsőt hosszú évek óta nem láttuk ennyit hibázni, jó, nyert állásokat is elveszteni. Vereséggel kezdett, remivel folytatták, nagyot rontott a harmadik játszmában is, majd a negyedik játszmában is kikapott. Aronjan 3-1-es győzelme után Carlsen nem tudta rendezni megtépázott sorait, mindkét villámpartiban is vereséget szenvedett.

A világranglista harmadik Ding Liren magabiztos játékkal nyerte meg Vladiszlav Artyemijev ellen az első párharcot, de a 23 éves orosz sakkozó nem adta meg magát. A második meccsre új megnyitási repertoárral, megváltozott stratégiával készült és fordulatokban gazdag, bonyolult küzdelmekben visszavágott a kétszeres olimpiai bajnoknak. Nyerést hagyott ki az első partiban, vezetést szerzett a második ütközet megnyerésével. Közel állt ahhoz, hogy a harmadik játszmát is döntésre vigye, de az idő szorításában kapitális hibát vétett. A negyedik partiban reminek gondolt végjátékban Ding Liren hibázott. A rájátszás izgalmait Artyemijev bírta jobban. A torna kvalifikációs versenyének első és második helyezettje, az elődöntőben vertnek látszó helyzetből diadalmaskodó Levon Aronjan és Vladiszlav Artyemijev küzd meg az elsőségért, míg a két csalódott vesztes, Magnus Carlsen és Ding Lirren a bronzmeccset játssza.  

Az elődöntő első párharcainak eredményei:

Levon Aronjan (örmény, 2781) – Magnus Carlsen (norvég, 2847) 1,5 – 2,5 (1 – 0, 0 – 1, döntetlen, 0 – 1)

Vladiszlav Artyemijev (orosz, 2704) – Ding Liren (kínai, 2799) 0,5 – 2,5 (döntetlen, 0 – 1, 0 – 1)

Magnus Carlsen rossz sorozatának folytatásaként vereséggel kezdte a második párharcot. A kvalifikációs verseny első fordulójában kikapott Alireza Firouzjától, elvesztette a második játéknap első partiját Levon Aronjannal szemben. A negyeddöntőben Wesley So ellen sikeres volt az első partikban, míg Aronjan elleni első meccsén is vesztéssel rajtolt.

A várakozásnak megfelelően spanyol megnyitással kezdődött a csatározásuk. Magnus Carlsen kezdeményezett, irányította a játékot. Levon Aronjan ellenjátékot próbált teremteni, de a 38…f5-ös kísérlete elhibázott volt. Carlsen korábban hasomló taktikai csapást sohasem hagyott kihasználatlanul, kimaradt a 39.Hxe5 lehetőség.

A esélyek kiegyenlítődtek, Carlsen ismét hibázott. Aronjan a végjátékban érvényesítette futójának erejét a világelső huszárjával szemben, királya betört a világos állásba, 92 lépésben győzött.

A maratoni játszma izgalmai az örmény nagymestert viselték meg jobban, világossal nagyot kellett küzdenie, hogy kínkeservvel kiremizze s második partit.

Nem nélkülözte a fordulatokat a harmadik összecsapásuk sem. Magnus Carlsen túljátszotta riválisát, a lebonyolítás végén gyalogelőnyös vezérvégjátékot játszhatott, amelynek a megnyerése egy jó formában levő világbajnoknak nem jelentett volna komoly kihívást. Carlsen azonban elnézte szabadgyalogját, Aronjan megszervezte védőállását, 127 lépés után lett döntetlen a játszma.

A csalódott norvég világelső 32 lépésben vesztette el a negyedik partit, Aronjan 3-1-es győzelemmel vágott vissza az első meccs elvesztéséért, ehhez Carlsen hathatós „segítséget” nyújtott.

Következett a rájátszás, két villámparti 5-5 perc gondolkodási idővel és lépésenként 3-3 másodperc bónusszal. Aronjan kezdett világossal és Carlsen a spanyol megnyitású játszmában hosszabb gondolkodás után húzott rosszat. Aronjan gyalogelőnyét a bástyavégjátékban kisebb technikai nehézségeket megoldva érvényesítette.

Magnus Carlsen az újabb vereség hatására teljesen összetört, minden hidat maga mögött felégetve próbált támadni, a látszatfenyegetéseket Aronjan hárította, a második nyeréssel a döntőbe jutott. A rövidesen amerikai színekbe igazoló Levon Aronjan a világbajnoknál kevesebbet hibázva győzött. Magnus Carlsen az eddig lejátszott 31 rapid partiból nyolcat vesztett el!

A világranglista harmadik Ding Lirent az első párharcban elért 2,5-0,5-ös győzelme talán túlzottan is magabiztossá tette, Vladiszlav Artyemijev azonban nem adta meg magát. Már a második meccs első játszmájában alaposan ráijesztett a kétszeres olimpiai bajnokra, aki végül 85 lépésben kiharcolta a döntetlent.

A 23 éves orosz nagymestert az elpuskázott lehetőség nem törte le, szívós munkával 76 lépésben megnyerte a második összecsapást. A bástyavégjátékban volt egy kis dráma, Artyemijev nyerő helyett remihez vezető folytatást játszott meg, ezt Ding Lren nem használta ki. Artyemijev a vezér a bástya elleni végjátékot jó technikával nyerte me

Nehéz jelzőket találni a harmadik partiban történtekre, mindketten sokat hibáztak, Artyemijev az idő szorításában nyerő helyett vesztőt húzott, Ding Liren kiegyenlített.

A negyedik ütközetben Artyemijev mindent egy lapra tett fel, támadásba lendült, a kínai nagymester nem védekezett a legjobban. A viharok elcsitultak, Artyemijev gyalogelőnyös végjátékot játszhatott, ami döntetlent ígért. Ding Liren elvétette a remit adó folytatást, Artyemijev szabadgyalogja a meccs megnyerését, a rájátszás kiharcolását jelentette.

Ding Liren arcán fedezhettünk fel némi kétségbeesést, Artyemijev az esélyt megteremtve sakkozhatott és nagy meglepetésre a 23 éves orosz nagymester jutott a fináléba, a kínai olimpiai bajnok a „pótvizsgán” Carlsenhez hasonlóan elbukott.  

Az elődöntő második párharcainak eredményei:

Magnus Carlsen (norvég, 2847) Levon Aronjan (örmény, 2781) 1 – 3, 0 - 2

Magnus Carlsen – Levon Aronjan 0 - 1

Levon Aronjan – Magnus Carlsen  döntetlen

Magnus Carlsen – Levon Aronjan döntetlen

Levon Aronjan – Magnus Carlsen  1 – 0

Rájátszás:

Levon Aronjan – Magnus Carlsen 2 - 0

Levon Aronjan – Magnus Carlsen 1 - 0

Magnus Carlsen – Levon Aronjan 0 - 1

Ding Liren (kínai, 2799)Vladiszlav Artyemijev (orosz, 2704) 1,5 – 2,5, 0,5 – 1,5

Ding Liren – Vladiszlav Artyemijev döntetlen

Vladiszlav Artyemijev – Ding Liren 1 - 0

Ding Liren – Vladiszlav Artyemijev  1 - 0

Vladiszlav Artyemijev – Ding Liren 1 - 0

Rájátszás:

Ding Liren – Vladiszlav Artyemijev 0,5 – 1,5

Ding Liren – Vladiszlav Artyemijev döntetlen

Vladiszlav Artyemijev – Ding Liren 1 – 0

Verőci Zsuzsa

Fotó: chess24.com

Komment 0 | Reblog! 0 |

Carlsen 2,5-1,5-re nyerte meg Aronjan ellen az első meccset, Ding Liren 2,5-0,5-re győzte le Artyemijevet

Címkék: Nem tartozik hozzá címke

A Meltwater Champions Chess Tour Goldmoney Asian Rapid online viadal elődöntőjében a négyszeres világbajnok Magnus Carlsen az első párharcban 2,5-1,5-re legyőzte a háromszoros olimpiai bajnok Levon Aronjant. A kvalifikációs verseny győztese megnyerte az első összecsapást, Carlsen azonnal egyenlített. A harmadik játszma békés döntetlent hozott, annál izgalmasabban alakult a negyedik ütközetük. Hosszas manőverezés után Carlsen remek áldozattal mért csapást Aronjan passzív állására, de a pontos folytatással adós maradt, mentőövet dobott riválisának, aki a váratlan ajándékkal nem élt. Carlsen a bástyavégjátékot végül megnyerte, remifórral várhatja a visszavágót. A kétszeres kínai olimpiai bajnok Ding Liren és a 23 éves orosz Vladiszlav Artyemijev párbaja remivel indult, majd a nagy formába lendült világranglista harmadik Ding Liren kettős győzelmet aratott, lépéselőnyben a második mérkőzésük előtt.  

 

A világbajnok Magnus Carlsen és a háromszoros örmény olimpiai bajnok Levon Aronjan első párharca a norvég világelső 2,5-1,5-ös győzelmével fejeződött be. Különböző időkontrollok mellett a mérkőzésükig már 169 partiban mérték össze erejüket.  A 2004-es kieséses rendszerű vb-n az első fordulóban találkoztak, Aronjan 2,5-1,5-re nyert. A Tal-emlékversenyen 2006-ban az örmény sakkozó először győzött klasszikus játszmában. Három döntetlen után következett Elisztában a 16 között az emlékezetes világbajnok-jelölti páros mérkőzésük. Egy-egy nyeréssel jutottak el a rájátszásig, a rapid műfajban is kiegyenlítette hátrányát a 16 éves norvég nagymester. Aronjan végül villámjátszmákban biztosította a mexikói nyolcfős vb-döntőre a kijutását. Egy évvel később már Magnusnál volt az előny.

A legrangosabb viadalokon mérkőztek meg, Carlsen fokozatosan növelte előnyét, klasszikus kontrollal 41 döntetlen mellett 18-8-ra vezetett. Aronjan négy éve azonban kétszer is borsot tört Carlsen orra alá, a GRENKE és az Altibox viadalon a világbajnokot megelőzve lett tornagyőztes, Stavangerben le is győzte a világelsőt.

Carlsen az 5. Sinquefield Cup tornán az utolsó fordulóban vágott vissza, letaszította a dobogóról, Londonban is nyert. 2018-ban a GRENKE tornán remiztek, de Stavangerben Carlsen 31 lépésben megadásra kényszerítette az örmény sakkozót. A 6. Sinquefield Cup-on megosztoztak a ponton és az első helyen is. Két esztendeje a GRENKE tornán Carlsen világossal győzött, a stavangeri viadalon Aronjan óriási esélyt hagyott kihasználatlanul, a rájátszásban már nem volt esélye. A zágrábi GCT tornán és St. Louisban is remiztek. A Grand Chess Tour 2019 londoni fináléjában a harmadik helyért mérkőztek meg, Magnus Carlsen a három különböző időkontrollal vívott meccsen a különleges pontozással 17-11-re nyert.

Tavaly a koronavírus-járvány miatt a stavangeri Altibox Norway Chess torna kivételével csak online rapid és villámversenyeken csatáztak. A sorozat negyedik tornáján, a Magnus Carlsen Invitational viadalon a negyeddöntőben mérkőztek meg, a világelső kettős győzelmet aratott, 2,5 – 0,5 és 2-1-es nyerésekkel jutott az elődöntőbe.

A Meltwater Champions Chess Tour New in Chess Classic tornán az elődöntőben csatáztak, az első meccs 2-2 lett, a második párharcot Carlsen 3-1-re nyerte meg.

A norvég világelső rapid és villám tempóban is eredményes ősi riválisával szemben, 36-20-ra vezetett, 46 partiban megosztoztak a ponton. A kvalifikációs tornán Aronjan diadalmaskodott. Aronjan a verseny győztesként megválaszthatta, hogy milyen színnel kezdi a párharcot, a világosra szavazott.

 

Levon Aronjan az oly sokszor játszott zárt spanyol megnyitás helyett a 9.d4-es változatot készítette elő. Az örmény nagymester erős centrumgyalogokra tett szert, míg a világbajnok vezérszárnyi gyalogjait sikerrel blokkolta. A vezércsere még növelte világos esélyeit, a huszárpár jól működött. Aronjan gyalogot nyert, Carlsen reménytelen állását a 48. lépésben adta fel.

 

A Nimzoindiai védelem klasszikus változatában folytaták az elméleti párbajukat. Aronjan közel állt a teljes kiegyenlítéshez, amikor elhibázott futólépését Carlsen kedvező vezércserére használta ki. A bástyavégjátékban a világos király betört a sötét állásba, Aronjan pontatlan védekezéssel segített is riválisának, Carlsen kiegyenlített.

Az ütés-váltás után békésen zajlott a harmadik ütközet a szicíliai védelem Rossolimo változatában. Carlsen ezúttan nem engedélyezte a gyalogáldozatot, amivel az örmény nagymester a kvalifikációs versenyen megadásra kényszerítette.

 

A negyedik összecsapásban hosszas manőverezés után Magnus Carlsen a 34. lépésben döntő csapást mért a passzivitásban fuldokló sötét állásra. A könnyű nyerés helyett a világbajnok mentőövet dobott ellenfelének. Lavon Aronjan a váratlan ajándékkal nem élt, döntetlen ghelyett a végén elvesztette a bástyavégjátékot.

A világranglista harmadik Ding Liren és Vladsizlav Artyemijev korábban 2017-ben az EMSA Mind Games viadalon mérkőzött meg egymással, a rapidparti remi lett, a villámpartis mini meccset az orosz sakkozó 1,5-0,5-re megnyerte. A Goldmoney Asian Rapid kvalifikációs viadalán Artyemijev vereséget szenvedett a kétszeres kínai olimpiai bajnoktól.

Az első játszmájuk Artyemijev kezdeményezésének jegyében zajlott. Dig Lirennek pontosan kellett a bástyavégjátékban védekeznie a döntetlen kiharcolásához.

 

A második összecsapás a félszláv védelem keretei között folyt. Ding Liren pozíciós csúcsteljesítménye ellen a 23 esztendős orosz nagymesternek nem volt ellenszere.

 

A vereség megrendítette Artyemijevet, nem a magabiztos nagymestert láttuk. Ding Liren királyszárnyi támadáshoz jutott. Az akció közben pontatlankodott is, de az orosz sakkozó sem használta ki a lehetőséget, hogy megmentse a partit. Ding Liren az utolsó hat játszmájából ötöt megnyert!    

 

Az elődöntő első párharcainak eredményei:

Levon Aronjan (örmény, 2781) – Magnus Carlsen (norvég, 2847) 1,5 – 2,5

Levon Aronjan – Magnus Carlsen 1 – 0

Magnus Carlsen – Levon Aronjan 1 – 0

Levon Aronjan – Magnus Carlsen  döntetlen

Magnus Carlsen – Levon Aronjan 1 - 0

Vladiszlav Artyemijev (orosz, 2704) – Ding Liren (kínai, 2799)  0,5 – 2,5

Vladiszlav Artyemijev – Din Liren döntetlen

Ding Liren – Vladiszlav Artyemijev 1 - 0

Vladiszlav Artyemijev – Din Liren    0 – 1

 

Verőci Zsuzsa

Fotó: chess24.com

 

Komment 0 | Reblog! 0 |

A Goldmoney Asian Rapid Carlsen-Aronjan, Ding Liren-Artyemijev párharcokkal folytatódik  

Címkék: Nem tartozik hozzá címke

A Meltwater Champions Chess Tour hetedik versenyén, a Goldmoney Asian Rapid online viadal elődöntőjében a háromszoros örmény olimpiai bajnok Levon Aronjan a négyseres világbajnok Magnus Carlsennel, a kétszeres kínai olimpiai bajnok Ding Liren az orosz Vladiszlav Artyemijevvel mérkőzik meg. Levon Aronjan nehéz csatában nyert a  17 éves indiai Eriagisi Arjun ellen. A második párharcukban négy döntetlen született, az örmény nagymester a rájátszásban aratott 1,5-0,5-ös győzelemmel jutott az eldöntőbe. Hihetetlen fordulatok után Magnus Carlsen is a villámpartikban győzött az amerikai Wesley So ellen. A norvég világelső sötéttel nyerte meg második párbajuk első partiját, majd döntetlennel folytatták. Carlsennek még fél pont kellett végső sikeréhez, de mindkét játszmát elbukta, So a 2,5-1,5-ös győzelmével kiegyenlített. Következett a rájátszás, a világbajnok világossal nyert, majd remivel sorozatban harmadszor is „visszavágott” az amerikai sakkozónak két korábbi vereségéért. Ding Liren az első meccsük négy döntetlene után elvesztette a visszavágó első játszmáját a lengyel Jan-Krzysztof Dudával szemben, de mesterhármassal az elődöntőbe jutott. Vladiszlav Artyemijev továbbjutása volt a legsimább, a holland Anish Giri ellen villámgyőzelemmel kezdett, majd két döntetlennel „búcsúztatta” a Magnus Carlsen Invitational viadal győztesét.

A Meltwater Champions Chess Tour kilenc versenyből és a döntőből álló sorozatának hetedik viadalán Vladiszlav Artyemijev kettős győzelemmel jutott az elődöntőbe. A világbajnok Magnus Carlsen és Levon Aronjan a rájátszásban tudta csak megadásra kényszeríteni ellenfeleiket, Wesley So-t és Eragisi Arjunt. A New in Chess Classic tornán is az elődöntőben csatáztak. Ding Liren vereséggel kezdte a második meccset Jan-Krysztof Duda ellen, de mesterhármassal fordított.

A negyeddöntő első párharcainak eredményei:

Levon Aronjan (örmény, 2781) – Eriagisi Arjun (indiai, 2567) 2 – 2 (döntetlen, 0 – 1, 1 – 0, döntetlen)

Magnus Carlsen (norvég, 2847) – Wesley So (amerikai, 2770 2,5 – 1,5 ( 1 – 0, 0 – 1, 1 – 0, döntetlen)

Jan-Krzysztof Duda (lengyel, 2729) – Ding Liren (kínai, 2799) 2 – 2 (négy döntetlen)

Vladiszlav Artyemijev (orosz, 2704) – Anish Giri (holland, 2780)  3 - 0

A negyeddöntő párosítása Levon Aronjan számára tűnt a legkedvezőbbnek, kevesen gondoltak arra, hogy a 17 éves Eriagisi Arjun alaposan megnehezíti a háromszoros olimpiai bajnok továbbjutását. A 2-2-vel végződött első meccsük után Aronjan választása az első partiban a királyindiai védelemre esett. Nehéz pillanatokat élt át az indiai titán ellen, királya körül szorult a hurok. A viharok elültek, az érdekes anyagi összetételű végjáték – világos két bástyája küzdött sötét három könnyűtisztjével szemben – végül pontosztozkodással végződött.

Az indiai sakkozó sötéttel is jól állta a sarat az angol megnyitású partiban, Aronjan a harmadik ütközetben ismét bajba került, nagyot kellett küzdenie, hogy döntetlenre mentse a játszmát. Újabb pontosztozkodás után a villámpartik döntöttek, 5-5 perc volt a gondolkodási idő és lépésenként 3-3 másodperc.. A kétjátszmás párbajban az olimpiai bajnok végül kivívta a győzelmet, világossal 63 lépésben megnyerte az első játszmát, majd remivel bebiztosította oly nagy keservvel kivívott továbbjutását.  

Az első párharc megnyerése után a világbajnok Magnus Carlsen sötéttel megszerzett győzelemmel kezdte a visszavágót, 85 lépésben nyert. Vezetésének birtokában Carlsen kerülte a küzdelmet, elégedett volt a remivel.

Wesley So azonban nem adta fel az oly reménytelennek látszó összecsapást, amikor a norvég világelsőnek csak fél pont kellett az elődöntőbe jutásához. A bástyavégjátékban So szabadgyalogjai volta fürgébbek, az amerikai sakkozó kiegyenlített.

A világbajnok világossal játszotta a negyedik ütközetet, szakított az angol megnyitással, elfogadott vezércselt láttunk. Carlsen emlékeiben alighanem élénken élt So-val játszott korábbi meccseik emléke, egyre bizonytalanabb lett, So gyalogot nyert, a bástyavégjátékban Carlsen nem talált mentséget, jöhetett a rájátszás.

Magnus Carlsen játszhatott világossal az első villámpartiban, két veresége után ismét megcsillogtatta kitűnő versenyzői tulajdonságait, rendezte sorait és ismét vezetést szerzett, So már nem tudott egyenlíteni. A sorozaton ez volt az ötödik párharcuk, Wesley So kettős győzelemmel kezdett, Magnus Carlsen három páros mérkőzést megnyerésével vágott vissza.

Ding Liren és Jan-Krzysztof Duda első meccsének négy döntetlene után a második találkozón mind a négy játszma döntéssel végződött. A lengyel sakkozó fordulatokban gazdag, kölcsönös hibáktól hemzsegő első játszmában végül nyert, vezetést szerzett.

A második partiban reménytelennek tűnt Ding Liren helyzete az érthetetlen hosszúsánc után, inkább tűnt az egér hibájának az ötlet. Duda fölényes állásában addig ügyetlenkedett, míg Ding Liren összedrótozta pozícióját, majd ellentámadása átütött.

Fokozódott a feszültség, ezt Duda bírta kevésbé. Ding Liren a gyorsabb nyerést kihagyta, de végül begyűjtötte a pontot. A negyedik játszmában a lengyel sakkozó világossal 23 lépében vesztett.

Az elődöntő legfiatalabb résztvevője Vladiszlav Artyemijev. A 23 éves orosz nagymester rutinos rókákat megszégyenítő magabiztosággal játszotta Anish Giri elleni meccsét. A holland sakkozót az első párharcban elszenvedett három vereség megrendítette, a második mérkőzés első játszmáját világossal 21 lépésben vesztette el. Artyemjev két döntetlennel zárta le a küzdelmet.

A negyeddöntő második párharcainak eredményei:

Eriagisi Arjun (indiai, 2567) - Levon Aronjan (örmény, 2781) 2 – 2

Eriagisi Arjun – Levon Aronjan  döntetlen

Levon Aronjan – Eriagisi Arjun döntetlen

Eriagisi Arjun – Levon Aronjan  döntetlen

Levon Aronjan – Eriagisi Arjun döntetlen

Wesley So (amerikai, 2770) - Magnus Carlsen (norvég, 2847) 2,5 – 1,5, 0,5 – 1,5

Wesley So – Magnus Carlsen   0 - 1

Magnus Carlsen – Wesley So  döntetlen

Wesley So – Magnus Carlsen   1 - 0  

Magnus Carlsen – Wesley So  0 – 1

Rájátszás:

Magnus Carlsen – Wesley So  1 - 0

Wesley So – Magnus Carlsen   döntetlen  

Ding Liren (kínai, 2799) - Jan-Krzysztof Duda (lengyel, 2729)  3 - 1

Ding Liren – Jan-krzysztof Duda   0 - 1

Jan-Krzysztof Duda – Ding Liren  0 - 1

Ding Liren – Jan-krzysztof Duda   1 - 0

Jan-Krzysztof Duda – Ding Liren  0 - 1

Anish Giri (holland, 2780) - Vladiszlav Artyemijev (orosz, 2704) 1 - 2

Anish Giri – Vladiszlav Artyemijev  0 – 1

Vladiszlav Artyemijev – Anish Giri döntetlen

Anish Giri – Vladiszlav Artyemijev  döntetlen

Verőci Zsuzsa

Fotó: chess24.com

Komment 0 | Reblog! 0 |

Carlsen megnyerte So elleni első párharcát, Artyemijev 3-0-ra győzte le Girit

Címkék: Nem tartozik hozzá címke

A Meltwater Champions Chess Tour Goldmoney Asian Rapid online viadal negyeddöntőjének első párharcában a világbajnok Magnus Carlsen és az orosz Vladiszlav Artyemijev győzött. A norvég világelső az első partit kölcsönös nagy hibák után nyerte meg Wesley So ellen, az amerikai nagymester a második játszmában egyenlített. Carlsen a harmadik ütközetben ismét vezetést szerzett, So nem tudott visszavágni. Nagy meglepetésre Artyemijev a sokat hibázó holland Anish Girit 3-0-ra győzte le. Az örmény Levon Aronjan és Eriagisi Arjun küzdelmében a 17 éves indiai sakkozó a második összecsapásban diadalmaskodott, a kvalifikációs verseny győztese a harmadikban kiegyenlített. Négy döntetlen született a lengyel Jan-Krzysztof Duda és a kínai Dinf Liren meccsén. Duda az első és a negyedik játszmában nyerőesélyt szalasztott el.  Szerdán játsszák a visszavágókat, Carlsen és Artyemijev 2-2-vel is az

 

A Champions Chess Tour hetedik viadalán, a Goldmoney Asian Rapid online tornán a kvalifikációs körversenyből továbbjutott nyolc nagymester kieséses rendszerben folytatja a versengést. Az első párharcok után Magnus Carlsen és Vladiszlav Artyemijev lépéselőnyben várhatja a visszavágókat.

 

A kvalifikációs versenyen Levon Aronjan veretlenül végzett az első helyen, a nagy meglepetésre továbbjutó 17 éves Eriagisi Arjunnal szemben az első páros mérkőzésen nem tudott előnyt kicsiholni.

Aronjan világossal kezdte a párharcot, az angol megnyitású játszmában a háromszoros olimpiai bajnok fokozatosa túljátszotta az ifjú titánt, aki passzív védekezésre kényszerült.

 

Az összecsapás kritikus állásában a háromszoros olimpiai bajnok tetszetős nyerést hagyott ki, lecserélte huszárját, amelyik a győzelme kulcsa lehetett volna.

 

A második partiban Aronjan a Nimzoindii védelmet választotta, Arjuk királyszárnyi akciót kezdeményezett. Az örmény nagymester rosszul reagált a támadásra, majd jelentős bakija után királyállása felett viharfelhők gyülekeztek. Az indiai sakkozó „csak” gyalogot nyert. Aronjan ellenjátékhoz jutott, az újabb hiba azonban már végzetes volt, Erigaisi vezetést szerzett.

Levon Aronjan az angol megnyitású harmadik ütközetben pozíciós küzdelemre kényszerítette ellenfelét, a futópárral előnyös állást játszhatott. Eriagisi egy pillanatban remek remiesélyhez jutott, ezt kihagyta, a világos király betörés eldöntötte a parti sorsát, a háromszoros olimpiai bajnok kiegyenlített, majd a negyedik játszmában megosztoztak a ponton.

 

A negyeddöntő slágerneccse Magnus Carlsen és Wesley So párbaja. So és Carlsen a CCT sorozaton háromszor a döntőben vívott meg. A Champions Chess Tour első versenyén, a Skilling Open fináléjában küzdöttek meg először, So a 2-2-es első mérkőzés után a második találkozón 3,5-2,5-re győzött. A harmadik torna, az Opera Euro döntőjében az első találkozójuk is 2-2 lett, a második meccset So 2,5-1,5-re megnyerte. A sorozat negyedik versenyén, a Magnus Carlsen Invitational viadalon a harmadik helyért küzdöttek meg, a világbajnok 3-1-es, majd 2-1-es nyeréssel lett bronzérmes.

A hatodik verseny, az FTX Crypto Cup döntőjében az első párharcuk 2-2-vel ért véget, a második párbajuk igazi thriller volt. Carlsen világossal megnyerte az első partit, So azonnal egyenlített. Harcos döntetlennel folytatták, majd gyorsan remiztek a negyedik játszmában. Következett a rájátszás két villámpartija. Az amerikai nagymester sötéttel az alapsor gyengeségét kihasználó kiskombinációval vezért nyert, összecsapásaik során először szerzett vezetést. Carlsen sötéttel visszavágott, az első hely sorsát eldöntő  Armageddon játszmát a négyszeres világbajnok világossal megnyerte.

Az összetett pontverseny első és második helyezettje már a legjobb nyolc között farkasszemet néz egymással. So taktikusan versenyezve, keveset kockáztatva lett az előcsatározásokban a negyedik, Carlsen sokat hibázva csak ötödikként zárt.

 

A párharcuk egy „őrült” partival kezdődött meg. Magnus carlsen fölényes állásban a 21. lépésben végzetes gyalograblással tisztet nézett el. Wesley So a váratlanul ajándékba kapott lehetőséggel nem tudott élni.

 

Kimaradtak az előnyt fokozó lépések, a pontatlankodásai után már a világbajnok került előnybe, So a 32. lépésben vesztőt húzott, futója bánta a kiskombinációt.

 

Az amerikai nagymesternek nem lehetett könnyű, hogy a váratlan csapás után koncentráljon a második partiban. Az olasz megnyitású partiban kezdeményezett, Carlsen a passzív védekezést választotta, majd „szabadulási” kísérlete nagy hiba volt, a bástyavégjátékban nem is vizsgáztatta ellenfelét.

 

Carlsen másodszor is az angol megnyitásra voksolt, meglepően a küzdelem hevében sok volt a kölcsönös hiba. A világos bástyák betörtek a nyolcadik sorra, ezzel már So nem tudott megbirkózni. A bástyák és a huszár összjátéka matthálót szőtt az amerikai sakkozó királya köré, a világbajnok másodszor is vezetést szerzett. Wesley So a negyedik partiban kedvezőbb pozíciójában nem tudta feltörni Magnus Carlsen védőállását.

Jan-Krzysztof Duda és Ding Liren első mérkőzésén négy döntetlen született, ennek a kínai plimpiai bajnok örülhetett. A kvalifikációs versenyről nem kis szerencsével jutott Duda a negyeddöntőbe., Ding Liren egyetlen vereségét éppen a lengyel nagymestertől szenvedte el a 14. fordulóban.

Az első játszmában Duda tetszetős játékkal, majd minőségáldozattal nyerőesélyes állást ért el, de az i-re a pontot nem tudta feltenni, fonalas nyerést hagyott ki. Ding Liren a felkínált lehetőséggel élt, döntetlenre mentette oly reménytelen állását.

 

A második partiban Dudának kellett a fél pontért nagyot küzdenie, ez 87 lépésben sikerült. A folytatás békésebb volt, erőt gyűjtöttek a negyedik játszmára.

A lengyel nagymester sötéttel is előnybe került a világranglista harmadik sakkozóval szemben. Támadáshoz jutott, de kedvező esélyeiven nem tudott élni, Ding Liren másodszor menekült meg a vereségtől.

 

A sorozat újonca, a 23 éves Vladiszlav Artyemijev az előversenyen megbízhatóan játszott, esélyeit szinte tökéletesen használta ki. Anish Giri gyengébben sakkozott, továbbjutása azért nem forgott veszélyben.

Arra ki számított, hogy az első párharcuk Giri számára egy rémálommal ér fel? Jobban állt az első partiban, de hibát hibára halmozva vesztett.

Vesszőfutása folytatódott a második ütközetben. Leütötte a „mérgezett” gyalogot, a büntetéssel Artyemihev nem késlekedett.

Anish Giri a „hosszúsáncot” nem tudta elkerülni, hiába a tökéletes elméleti felkészültség, amikor a kritikus állásokban megmagyarázhatatlan hibákat követett el.

 

A negyeddöntő első párharcainak eredményei:

Levon Aronjan (örmény, 2781) – Eriagisi Arjun (indiai, 2567) 2 – 2

Levon Aronjan – Eriagisi Arjun döntetlen

Eriagisi Arjun – Levon Aronjan 1 - 0

Levon Aronjan – Eriagisi Arjun  1 - 0

Eriagisi Arjun – Levon Aronjan  döntetlen

 

Magnus Carlsen (norvég, 2847) – Wesley So (amerikai, 2770 2,5 – 1,5

Magnus Carlsen – Wesley So 1 - 0

Wesley So – Magnus Carlsen   1 - 0

Magnus Carlsen – Wesley So 1 - 0

Wesley So – Magnus Carlsen   döntetlen  

Jan-Krzysztof Duda (lengyel, 2729) – Ding Liren (kínai, 2799) 2 - 2

Jan-Krzysztof Duda – Ding Liren  döntetlen

Ding Liren – Jan-krzysztof Duda   döntetlen

Jan-Krzysztof Duda – Ding Liren  döntetlen

Ding Liren – Jan-krzysztof Duda   döntetlen

Vladiszlav Artyemijev (orosz, 2704) – Anish Giri (holland, 2780)  3 - 0

Vladiszlav Artyemijev – Anish Giri 1 – 0

Anish Giri – Vladiszlav Artyemijev  0 – 1

Vladiszlav Artyemijev – Anish Giri 1 – 0

Verőci Zsuzsa

Fotó: chess24.com

 

Komment 0 | Reblog! 0 |

Legfrissebb bejegyzések

Budapest 12 napig a sakkozás fővárosa, kezdődik a 45. Sakkpépmpia7
2024. 09. 11.

Fabiano Caruana a GCT SuperUnited Croatia rapidverseny győzteae, 3 pont az előnye 
2024. 07. 13.

Zágrábban ma kezdődik a Grand Chess Tour 2024 harmadik versenye, a SuperUnited Croatia
2024. 07. 10.

Fabiano Caruana a bukaresti Superbet Chess Classic győztese, rapid rájátszádban legyőzte ruválisait
2024. 07. 06.

Az új világranglistán Magnus Carlsen 30 pontos  előnnyel vezet Hikaru Nakamura előtt 
2024. 07. 02.

A bukaresti Superbet Chess Classsic viadalon Fabiano Caruana játszik címvédőként
2024. 06. 26.

Stavangerben Carlsen hatodszor győzött, két ponttal előzte meg Nakamurát, Ju Wenjun 3 pontos előnnyel nyert
2024. 06. 08.

A Norway Chess 2024 viadalok utolsó fordulója előtt Carlsen és Ju Wenjun is másfél pontos előnnyel vezet
2024. 06. 07.

Carlsen wlőnye egy pontra nőtt, Ju Wenjun ismlt az élen
2024. 06. 05.

Carlsen udőtúllépéssel vesztett, Nakamura hátránya fél pontra csökkent, Muzicsuk előnye fél pont
2024. 06. 04.

Ding Liren kétlépéses mattot nézett el Carlsen ellen, a norvég világelsp átvette a vezetést
2024. 06. 03.

Félidőben Nakamura egypontos előnnyel vezet Carlsen előtt, Vaishali előnye is egy pont, Muzicsuk a mésodik
2024. 06. 02.

A világranglisták éllovasai megőrizték vezető pozíciójukat
2024. 06. 01.

A Norway Chess 2024 Noway viadallokon a négy forduló után Nakamura és Vaishali vezet
2024. 05. 31.

A 18 éves Praggnanandhaa legyőzte Carlsent, átvette a vezetést, Caruana nyert Ding Liren ellen
2024. 05. 30.

Hirdetés

Feedek

Címkefelhő

Sakk Carlsen Lékó Polgár Judit, Aeroflot-verseny Rapport Richárd, Csapat-világbajnokság 2015, Grand Chess Tour, Sparkassen Chess Meeting, Biel Sakkfesztivál, Világkupa Baku, Grand Prix 2015/16, Csapat Európa-bajnokság, Tata Steel Chess 2016, Altibox Norway Chess 2016, Világkupa 2017 Tbiliszi, Világbajnoki döntő Viswanathan Anand Magnus Carlsen, Teherán Női kieséses rendszerű világbajnokság, Világbajnok-jelölti torna Hanti-Manszijszk Anand Aronjan Kramnyik Topalov Karjakin, Világkupa Hanti Manszijszk, Sakkolimpia Tromsø, Világbajnoki döntő 2014 Magnus Carlsen Viswanathan Anand, Csapatbajnokság, Világranglista, Női Európa-bajnokság, Világbajnok-jelölti verseny London Carlsen Kramnyik Aronjan Radzsabov Griscsuk Ivancsuk Szvidler Gelfand, Tata Steel 2015 Carlsen Caruana Aronjan Giri Ivancsuk Hou Ji-fan, Grand Prix London, Európa-bajnokság Jereván Polgár Judit Almási Zoltán Balogh Csaba, Riga Női Európa-bajnokság 2017, Női Grand Prix Sardzsa Hou JI-fan Humpy Koneru, Csapat Európa-bajnokság 2013, Női Európa-bajnokság 2016, Grand Prix Peking Lékó Griscsuk Karjakin Gelfand Topalov Kamsky Mamedgyarov, 40. sakkolimpia Isztambul, Grand Prix Párizs Griscsuk Caruana Nakamura Gelfand Ponomarjov, Férfi Európa-bajnokság 2012, Női Európa-bajnokság Plovdiv Hoang Thanh Trang Dzagnidze Gunyina Sztefanova, Wijk aan Zee 2012, Tata Steel 2013 Rapport Richárd, Grand Prix Taskent Caruana Karjakin Nakamura Giri Vachier-Lagrave Gelfand, Grand Prix-verseny Tbiliszi Griscsuk Giri Vachier-Lagrave Mamedgyarov Szvidler, Európa-bajnokság 2015 Jeruzsálem, Grand Prix Szaloniki Topalov Griscsuk Nakamura Caruana Morozevics Ivancsuk, 51. Capablanca emlékverseny, Dortmund Vlagyimir Kramnyik Ruszlan Ponomarjov Hikaru Nakamura Anish Giri, Grand Slam-döntő Anand Carlsen Aronjan Ivancsuk Nakamura, Női Grand Prix Lopota Hou Ji-fan Humpy Koneru Anna Muzicsuk Nana Dzagnidze, Tal-emlékverseny, Baden-Baden 2013 Anand Caruana Adams Naiditsch, Stavanger 2014 Carlsen Aronjan Griscsuk Caruana Kramnyik Topalov Karjakin, St. Louis Carlsen Aronjan Caruana Nakamura Topalov Vachier-Lagrave, 42. sakkolimpia Baku, Tata Steel 2013 Carlsen Anand Aronjan Caruana Karjakin Nakamura Lékó Péter, Európa-bajnokság Legnica Almási Zoltán Berkes Ferenc Balogh Csaba, Női csapat-világbajnokság 2013, Gibraltár 2015 Hou Ji-fan Topalov Nakamura Szvidler Rapport, Orosz szuperbajnokság Novoszibirszk, St. Louis USA ch 2017, 18. Európa-bajnokság 2017 Minszk, Wijk aan Zee Tata Steel Chess 2014 Aronjan Nakamura Caruana Gelfand Karjakin Rapport, Királyi verseny Bukarest Caruana Ponomarjov Wang Hao Radzsabov, Csapatbajnokság 2013/14, Taskent GP-verseny Humpy Koneru Zhao Xue Ju Wenjun Katyerina Lahno, Orosz szuperbajnokság Kramnyik Karjakin Szvidler Andrejkin Nepomnjacsij, VIII. Tal-emlékverseny Anand Carlsen Kramnyik Nakamura Karjakin Caruana Gelfand, Csapat-világbajnokság 2013, Rosztov Grand Prix Hou Ji-fan Humpy Koneru, Aeroflot 2012, Gibraltár, Grand Chess Tour 2016 London, Katar 2014 Kramnyik Giri Mamedgyarov Vachier-Lagrave Berkes Gara, Biel Magnus Carlsen Hikaru Nakamura, Orosz szuperbajnokság Szergej Karjakin Alekszandr Griscsuk Peter Szvidler, Grand Prix Genf Usenyina Hou Ji-fan Muzicsuk Dzagnidze Lahno, Aljechin emlékverseny Anand Aronjan Kramnyik Szvidler Gelfand Adams, Capablanca emlékverseny Almási Zoltán, Világbajnoki döntő New York Carlsen Karjakin, Biel 2013 Vachier-Lagrave Nepomnjacsij Rapport, Férfi sakkbajnokság, Vugar Gasimov emlékverseny Carlsen Caruana Nakamura Karjakin Mamedgyarov Radzsabov, Capablanca emlékverseny Leinier Dominguez Perez Vaszilij Ivancsuk Almási Zoltán, Mitropa Kupa, VII. Tal-emlékverseny, Grand Prix Zug Lékó Radzsabov Karjakin Caruana Topalov Mamedgyarov Morozevics, Dortmund Lékó Péter Vlagyimir Kramnyik Szergej Karjakin, La Coruna Rapport Richárd, Világbajnoki döntő Viswanathan Anand Borisz Gelfand, Grand Prix Zsermuk Hou Ji-fan Humpy Koneru, 60. női bajnokság, Grand Prix 2017 Genf Rapport Richárd, Mitropa-kupa 2017 Balatonszárszó, Grand Prix Taskent Fabiano Caruana Szergej Karjakin Lékó Péter, Női világbajnokság, ACP-verseny Almási Zoltán Wesley So Jan Nepomnjacsij, Hans Suri emlékverseny Biel Hou Ji-fan Maxime Vachier-Lagrave Radoslaw Wojtaszek, Grand Prix Baku Caruana Griscsuk Karjakin Nakamura, 33. Zalakarosi Sakkfesztivál Rapport Berkes Portisch Hoang Mádl, Grand Prix-verseny Chengdu, Ningbo csapat-világbajnokság, Szeged Női bajnokság, Női világbajnoki döntő Hou Ji-fan Humpy Koneru, 61. Női bajnokság Hévíz, Petroszjan emlékverseny Aronjan Griscsuk Kramnyik Gelfand Lékó, Stavanger Altibox Norway Chess 2017 Carlsen So Kramnyik Caruana Anand, Klubcsapatok Európa-kupája, Női csapat-világbajnokság, Grand Prix Ankara, Gibraltár 2013 Ivancsuk Kamsky Adams Hoang Thanh Trang, GRENKE Chess Classic 2015 Carlsen Caruana Anand Aronjan, Stavanger Anand Carlsen Aronjan Topalov Nakamura Szvidler Karjakin, Grand Prix 2017 Moszkva, 32. Mitropa-kupa Meissen, Csapatbajnokság 2016/17, Hoogeveen Polgár Judit Vlagyimir Kramnyik, 63. Férfi bajnokság Gyula, U16-os sakkolimpia Győr, Csigorin emlékverseny Almási Zoltán Portisch Lajos, Zürich 2015 Caruana Anand Kramnyik Aronjan Nakamura Karjakin, SportAccord Peking, 62. férfi bajnokság, Fabiano Caruana Veszelin Topalov Vaszilij Ivancsuk, Szaratov Lékó Péter, SportAccord 2014 Griscsuk Aronjan Lékó Hou Ji-fan Koneru, 30. Klubcsapatok Európa-kupája Lékó Péter Caruana Griscsuk Topalov Nakamura, X. Tal-emlékverseny Moszkva, Dortmund Lékó Péter Vlagyimir Kramnyik Fabiano Caruana, 28. Klubcsapatok Európa-kupa, 42. Sparkassen Chess-Meeting Lékó Kramnyik Caruana Adams, Orosz szuperbajnokság Kramnyik Karjakin Szvidler Nepomnjacsij, St. Louis Carlsen Aronjan Nakamura Kamsky, Grand Slam-döntő Aronjan Mamedgyarov Adams Vachier-Lagrave, Klubcsapatok Európa-kupája 2013, Orosz csapatbajnokság 2013, Orosz csapatbajnokság 2012, Európa-bajnokság 2016, 3. Vugar Gasimov emlékverseny, London Chess Classic 2014 Carauna Anand Nakamura Kramnyik Giri Adams, 42. sakkolimpia Baku, Grand Chess Tour 2017 Leuven, Grand Chess Tour 2017 Párizs, Biel Magnus Carlsen Alekszandr Morozevics Alekszej Shirov, 50. Bieli Sakkfesztivál Lékó Péter, 33. Klubcsapatok Európa-kupája Antalya, Sencsen 2017, Grand Prix 2017 Rapport, 35. Mitropa-kupa Prága, Női világbajnoki döntő, 4. Sinquefield Kupa St. Louis, 32. Klubcsapatok Európa-kupa, Wijk aan Zee Tata Steel Chess 2017, Szombathely Rapport Richárd Markus Ragger, Rapport Richard, Orosz csapatbajnokság 2014 Lékó Péter, Hanti-Manszijszk Női GP-verseny Hou Ji-fan Anna Muzicsuk Zhao Xue Nana Dzagnidze Katyerina Lahno, Grand Slam-döntő Anand Aronjan Ponomarjov, Női világbajnoki döntő 2013 Anna Usenyina Hou Ji-fan, Junior világbajnokság Rapport Richárd, Grand Prix Kazany, Zürich 2014 Carlsen Anand Aronjan Nakamura Caruana Gelfand, Gibraltár 2014 Hoang Thanh Trang Rapport Richárd, Női Európa-bajnokság Belgrád Hoang Thanh Trang Papp Petra Muzicsuk Dzagnidze Lahno Koszinceva Cramling, Zürich 2013 Anand Kramnyik Caruana Gelfand, Malmő Rapport Van Wely Short Szokolov, Női Grand Prix Dilijan Usenyina Koneru Muzicsuk Dzagnidze Sztefanova, London Chess Classic 2012 Anand Carlsen Aronjan Kramnyik Polgár Judit, 40. sakkolimpia Isztambul, Női Grand Prix 2015/16 Hanti-Manszijszk, Wijk aan Zee Tata Steel Chess 2017, Kazany Grand Prix, Világkupa 2013 Kramnyik Karjakin, Mi is történt 2016-ban, 7. Danzhou szuperverseny Lékó Péter, 44. Sparkassen Chess Meeting Dortmund, Világbajnok-jelölti döntő Moszkva 2016, 7. Danzhou szuperverseny Lékó Péter, Genf Polgár Judit Vlagyimir Kramnyik Hikaru Nakamura Sahriyar Mamedgyarov, Zürich Korcsnoj Chess Challenge, V. Grand Slam-döntő, Hoogeveen Nakamura Hou Ji-fan Giri, Szaratov Lékó Péter Alekszandr Morozevics, Grand Chess Tour 2017 5. Sinquefield Cup St. Louis, Grand Chess Tour 2017 St. Louis, Hikaru Nakamura Levon Aronjan, Női világbajnokság Hou Ji-fan Humpy Koneru Hoang Thanh Trang, Chess.com Man sziget 2017, 33. Mitropa-kupa, Világbajnoki döntő Viswanathan Anand Borisz Gelfand, 45. Sparkassen Chess-Meeting 2017 Dortmund, Csapatbajnokság 2014/15, Világkupa Hanti Manszijszk Szvidler Griscsuk Ivancsuk Ponomarjov, Női Európa-bajnokság Belgrád Hoang Thanh Trang Papp Petra Muzicsuk Dzagnidze Lahno Koszinceva Camling, Csapatbajnokság 2012/13, Női Grand Prix 2015/16 Hanti-Manszijszk, 21. csapat Európa-bajnokság Kréta, Budapesti Tavaszi Fesztivál Szabó László emlékverseny, Sharjah Masters 2017 Gledura, Női Grand Prix Dilijan Usenyina Koneru Muzicsuk Sztefanova, Zürich párosmeccs Kramnyik Aronjan, ACP Tbiliszi, Világbajnok-jelölti verseny London 2013 Carlsen Kramnyik Aronjan Radzsabov Griscsuk Ivancsuk Szvidler Gelfand, 4. Gasimov emlékverseny So Kramnyik, GRENKE Chess Classic 2017 Carlsen Caruana, Világkupa 2013 Aronjan Kramnyik Caruana Griscsuk Karjakin Nakamura Szvidler, A 2012-es év krónikája, Grand Chess Tour 2016 Párizs, Aeroflot 2013, London Chess Classic 2011 Anand Carlsen Aronjan Kramnyik Nakamura, Malmő Lékó Péter, Mitropa-kupa 2014, Dubai rapid-és villámvb Magnus Carlsen Viswanathan Anand Hikaru Nakamura Fabiano Caruana Polgár Judit, Hanti-Manszijszk Női Grand Prix-verseny Hou Ji-fan Anna Muzicsuk Zhao Xue Nana Dzagnidze Katyerina Lahno, 45. Bieli Sakkfesztivál Lékó Péter, Tata Steel 2013 Carlsen Anand Aronjan Caruana Nakamura Lékó Péter, Hanti-Manszijszk Csapat-világbajnokság 2017, SportAccord Peking Hou Ji-fan Aronjan Radzsabov Karjakin Lékó Péter, Ningbo csapat-világbajnokság Lékó Péter Polgár Judit Almási Zoltán, Világkupa 2013 Lékó Péter Polgár Judit Aronjan Kramnyik Caruana Karjakin Nakamura, London Chess Classic 2011 Anand Carlsen Aronjan Kramnyik, Malmő Lékó Péter, Világbajnoki döntő Viswanathan Anand Borisz Gelfand, Lékó Péter, A 2013-as esztendő krónikája, Világbajnoki ciklus, Rapport Richárd, Magyar Sakkozásért Alapítvány Portisch Lajos, Orosz csapatbajnokság, Grand Prix Baku Caruana Griscsuk Karjakin Gelfand, Rapid és villám-vb Dubai Carlsen Anand Nakamura Caruana Griscsuk Polgár Judit, Rapid-világbajnokság Asztana, Grand Chess Tour 2016 Leuven, Világbajnoki döntő New York Carlsen Karjakin, Chess.com Masters Man sziget, Világbajnoki döntő New York Carlsen Karjakin, Grand Prix 2017, Rapid és villám-világbajnokság Doha 2016, X. Tal-emlékverseny Moszkva, Dortmund Lékó Péter Vlagyimir Kramnyik Fabiano Caruana Michael Adams, Világkupa 2013 Lékó Péter Aronjan Kramnyik Caruana Karjakin Nakamura Szvidler, Grand Prix-verseny Chengdu, IX. Chess Masters Final Bilbao Carlsen Karjakin, IX. Chess Masters Final Bilbao Carlsen Karjakin, Világkupa Hanti Manszijszk Polgar Judit

Sakkblog

A hazai és a külföldi legjelentősebb tornákról híradás, értékelés, játszmaelemzés. Sztorik, interjúk. Mi újság a sakkvilágban?

Naptár

Reblog