A Meltwater Champions Chess Tour Goldmoney Asian Rapid online viadal elődöntőjében a négyszeres világbajnok Magnus Carlsen az első párharcban 2,5-1,5-re legyőzte a háromszoros olimpiai bajnok Levon Aronjant. A kvalifikációs verseny győztese megnyerte az első összecsapást, Carlsen azonnal egyenlített. A harmadik játszma békés döntetlent hozott, annál izgalmasabban alakult a negyedik ütközetük. Hosszas manőverezés után Carlsen remek áldozattal mért csapást Aronjan passzív állására, de a pontos folytatással adós maradt, mentőövet dobott riválisának, aki a váratlan ajándékkal nem élt. Carlsen a bástyavégjátékot végül megnyerte, remifórral várhatja a visszavágót. A kétszeres kínai olimpiai bajnok Ding Liren és a 23 éves orosz Vladiszlav Artyemijev párbaja remivel indult, majd a nagy formába lendült világranglista harmadik Ding Liren kettős győzelmet aratott, lépéselőnyben a második mérkőzésük előtt.
A világbajnok Magnus Carlsen és a háromszoros örmény olimpiai bajnok Levon Aronjan első párharca a norvég világelső 2,5-1,5-ös győzelmével fejeződött be. Különböző időkontrollok mellett a mérkőzésükig már 169 partiban mérték össze erejüket. A 2004-es kieséses rendszerű vb-n az első fordulóban találkoztak, Aronjan 2,5-1,5-re nyert. A Tal-emlékversenyen 2006-ban az örmény sakkozó először győzött klasszikus játszmában. Három döntetlen után következett Elisztában a 16 között az emlékezetes világbajnok-jelölti páros mérkőzésük. Egy-egy nyeréssel jutottak el a rájátszásig, a rapid műfajban is kiegyenlítette hátrányát a 16 éves norvég nagymester. Aronjan végül villámjátszmákban biztosította a mexikói nyolcfős vb-döntőre a kijutását. Egy évvel később már Magnusnál volt az előny.
A legrangosabb viadalokon mérkőztek meg, Carlsen fokozatosan növelte előnyét, klasszikus kontrollal 41 döntetlen mellett 18-8-ra vezetett. Aronjan négy éve azonban kétszer is borsot tört Carlsen orra alá, a GRENKE és az Altibox viadalon a világbajnokot megelőzve lett tornagyőztes, Stavangerben le is győzte a világelsőt.
Carlsen az 5. Sinquefield Cup tornán az utolsó fordulóban vágott vissza, letaszította a dobogóról, Londonban is nyert. 2018-ban a GRENKE tornán remiztek, de Stavangerben Carlsen 31 lépésben megadásra kényszerítette az örmény sakkozót. A 6. Sinquefield Cup-on megosztoztak a ponton és az első helyen is. Két esztendeje a GRENKE tornán Carlsen világossal győzött, a stavangeri viadalon Aronjan óriási esélyt hagyott kihasználatlanul, a rájátszásban már nem volt esélye. A zágrábi GCT tornán és St. Louisban is remiztek. A Grand Chess Tour 2019 londoni fináléjában a harmadik helyért mérkőztek meg, Magnus Carlsen a három különböző időkontrollal vívott meccsen a különleges pontozással 17-11-re nyert.
Tavaly a koronavírus-járvány miatt a stavangeri Altibox Norway Chess torna kivételével csak online rapid és villámversenyeken csatáztak. A sorozat negyedik tornáján, a Magnus Carlsen Invitational viadalon a negyeddöntőben mérkőztek meg, a világelső kettős győzelmet aratott, 2,5 – 0,5 és 2-1-es nyerésekkel jutott az elődöntőbe.
A Meltwater Champions Chess Tour New in Chess Classic tornán az elődöntőben csatáztak, az első meccs 2-2 lett, a második párharcot Carlsen 3-1-re nyerte meg.
A norvég világelső rapid és villám tempóban is eredményes ősi riválisával szemben, 36-20-ra vezetett, 46 partiban megosztoztak a ponton. A kvalifikációs tornán Aronjan diadalmaskodott. Aronjan a verseny győztesként megválaszthatta, hogy milyen színnel kezdi a párharcot, a világosra szavazott.
Levon Aronjan az oly sokszor játszott zárt spanyol megnyitás helyett a 9.d4-es változatot készítette elő. Az örmény nagymester erős centrumgyalogokra tett szert, míg a világbajnok vezérszárnyi gyalogjait sikerrel blokkolta. A vezércsere még növelte világos esélyeit, a huszárpár jól működött. Aronjan gyalogot nyert, Carlsen reménytelen állását a 48. lépésben adta fel.
A Nimzoindiai védelem klasszikus változatában folytaták az elméleti párbajukat. Aronjan közel állt a teljes kiegyenlítéshez, amikor elhibázott futólépését Carlsen kedvező vezércserére használta ki. A bástyavégjátékban a világos király betört a sötét állásba, Aronjan pontatlan védekezéssel segített is riválisának, Carlsen kiegyenlített.
Az ütés-váltás után békésen zajlott a harmadik ütközet a szicíliai védelem Rossolimo változatában. Carlsen ezúttan nem engedélyezte a gyalogáldozatot, amivel az örmény nagymester a kvalifikációs versenyen megadásra kényszerítette.
A negyedik összecsapásban hosszas manőverezés után Magnus Carlsen a 34. lépésben döntő csapást mért a passzivitásban fuldokló sötét állásra. A könnyű nyerés helyett a világbajnok mentőövet dobott ellenfelének. Lavon Aronjan a váratlan ajándékkal nem élt, döntetlen ghelyett a végén elvesztette a bástyavégjátékot.
A világranglista harmadik Ding Liren és Vladsizlav Artyemijev korábban 2017-ben az EMSA Mind Games viadalon mérkőzött meg egymással, a rapidparti remi lett, a villámpartis mini meccset az orosz sakkozó 1,5-0,5-re megnyerte. A Goldmoney Asian Rapid kvalifikációs viadalán Artyemijev vereséget szenvedett a kétszeres kínai olimpiai bajnoktól.
Az első játszmájuk Artyemijev kezdeményezésének jegyében zajlott. Dig Lirennek pontosan kellett a bástyavégjátékban védekeznie a döntetlen kiharcolásához.
A második összecsapás a félszláv védelem keretei között folyt. Ding Liren pozíciós csúcsteljesítménye ellen a 23 esztendős orosz nagymesternek nem volt ellenszere.
A vereség megrendítette Artyemijevet, nem a magabiztos nagymestert láttuk. Ding Liren királyszárnyi támadáshoz jutott. Az akció közben pontatlankodott is, de az orosz sakkozó sem használta ki a lehetőséget, hogy megmentse a partit. Ding Liren az utolsó hat játszmájából ötöt megnyert!
Az elődöntő első párharcainak eredményei:
Levon Aronjan (örmény, 2781) – Magnus Carlsen (norvég, 2847) 1,5 – 2,5
Levon Aronjan – Magnus Carlsen 1 – 0
Magnus Carlsen – Levon Aronjan 1 – 0
Levon Aronjan – Magnus Carlsen döntetlen
Magnus Carlsen – Levon Aronjan 1 - 0
Vladiszlav Artyemijev (orosz, 2704) – Ding Liren (kínai, 2799) 0,5 – 2,5
Vladiszlav Artyemijev – Din Liren döntetlen
Ding Liren – Vladiszlav Artyemijev 1 - 0
Vladiszlav Artyemijev – Din Liren 0 – 1
Verőci Zsuzsa
Fotó: chess24.com