Szolgáltató adatai Help Sales ÁSZF Panaszkezelés DSA

Carlsen, Duda és Fedoszejev elődöntős, Karjakn és Shankland meccsén rájátszás dönt

Címkék: Nem tartozik hozzá címke

A Szocsiban zajló férfi Világkupa negyeddöntőjében a világbajnok Magnus Carlsen világossal is nyert a francia Etienne Bacrot ellen, kettős győzelemmel jutott a viadal elődöntőjébe. A 23 éves lengyel Jan-Krzysztof Duda lesz az ellenfele, aki érdekes megnyitáselméleti párbaj után érvényesítette anyagi előnyét az indiai Santosh Gujrathi Vidittel szemben. Az orosz Vlagyimir Fedoszejev is a legjobb négy közé jutott, az iráni M. Amin Tabatabaei a 77. lépésben követett el végzetes hibát. Egy párharcban a rájátszás dönt, az első parti elvesztése után az orosz Szergej Karjakin bástyaáldozattal, tetszetős támadással vágott vissza az amerikai Sam Shanklandnak. A női Világkupa elődöntőjének első játszmáiban döntetlenek születtek. Az ukrán Marija Muzicsuk időzavara miatt nem tudta érvényesíteni anygi előnyét az orosz Alekszandra Gorjacskinával szemben. Az exvilágbajnoknő küzdelmében az orosz Alekszandra Kosztenjuk kiegyenlített a kínai Tan Zhonygiival vívott csatájában.  

 

A világbajnok Magnus Carlsen kettős győzelemmel jutott a Világkupa elődöntőjébe. Az első játszma bonyolult küzdelmében nyert Etienne Bacrot ellen. A „visszavágón” a francia nagymester kockáztatott, nem volt túlzottn szerencsés a megnyitási változat kiválasztása, a norvég világelső tartotta kis előnyét. A kritikus állásban Bacrot leütött egy „mérgezett” gyalogot, Carlsen minőséget nyert.

 

A norvég világelső az elődöntőben a 23 éves lengyel Jan-Krzysztof Dudával mérkőzik meg. Az indiai Santosh Gujrathi Vidit a spanyol megnyitásban vállalt elméleti párbajt, a 19. lépésben újított. Taktikai adok-kapok után érdekes anyagi összetétel mellett zajlott a küzdelem, Vidtnek az áldozott tisztért három gyalogja volt. A végjátékban Vidit a 34. lépésben hibázott, Duda remek technikával érvényesítette anyagi előnyét.

 

A tornán oly sok meglepetést okozó iráni M. Amin Tabatabaei az orosz Vlagyimir Fedoszejev ellen a 77. lépésben vétett sorsdöntő hibát. Fedoszejev erőfeszítéseit így siker koronázta, jóval esélyesebb honfitársai megelőzve jutott az elődöntőbe.

 

Szergej Karjakin az első partiban elszenvedett veresége után nyerési kényszerrel játszotta a második játszmát Sam Shankland ellen. Az amerikai nagymester francia védelmére a királyindiai támadást választotta, királyszárnyi akciót kezdeményezett. Az amerikai nagymester a vezérszárnyon talált ellenjátékot, jó esélyei támadtak. a huszármanővere elhibázott volt. A magára hagyott királya bajba került, Karjakin bástyát áldozott, szétbombázta Shankland királyállását, tetszetősen játékkal vezetett támadása átütött, kiegyenlített, kiharcolta a rájátszást.

A negyeddöntő eredményei:

1.Etienne Bacrot (francia, 2678) – Magnus Carlsen (norvég, 2847)  0 - 2

2.Sam Shankland (amerikai, 2709) – Szergej Karjakin (orosz, 2757) 1 – 1 (1 – 0, 0 – 1) TB

3. M. Amin Tabatabaei (iráni, 2613) – Vlagyimir Fedoszejev (orosz, 2696) 0,5 – 1,5 döntetlen, 0 – 1)

4. Santosh Gujrathi Vidit (indiai, 2726) - Jan-Krzysztof Duda (lengyel, 2738) 0,5 – 1,5  (döntetlen, 0 – 1)

 

A női Világkupa elődöntőjének első játéknapján két döntetlen született. Marija Muzicsuk óriási esélyt szalasztott el Alekszandra Gorhacskina ellen. Az ukrán nagymesternő a játszma tétje miatt nehezebben választott a lépésjelöltek között, időzavarba került, fokozatosan engedett a szorítása, remire rontotta a bástyavégjátékot.

 

Korai vezércserét láttunk az exvilágbajnoknők, Tan Zhongyi és Alekszandra Kosztenjuk küzdelmében. Az orosz nagymesternőnek nehézségeket kellett legyőznie, mire kiegyenlítette az esélyeket.

A női Világkupa elődöntőjének első játszmáinak eredményei:

1.Anna Muzicsuk (ukrán, 2535) – AlekszandrA Gorjacskina (orosz, 2596) döntetlen

2. Tan Zhongyi (kínai, 2511) – Alekszandra Kosztenjuk (orosz, 2473) döntetlen

Verőci Zsuzsa

Fotó: fide,com

 

Komment 0 | Reblog! 0 |

Carlsen sötéttel, Shankland világossal győzött a negyeddöntő első játszmájában

Címkék: Nem tartozik hozzá címke

Szocsiban megkezdődtek a Világkupa negyeddöntői. A világbajnok Magnus Carlsen sötéttel nyerte meg a francia Etienne Bacrot ellen a párharcuk első játszmáját. A norvég világelső a gyalogáldozatért bőséges kompenzációt kapott, majd vezérét is áldozta bástyáért és futóért. Carlsen kihagyott jóval kedvezőbb lehetőségeket is, végül feladásra kényszerítette ellenfelét. Az amerikai Sam Shankland világossal győzte le az orosz Szergej Karjakint, aki egyenlő esélyű állásban vétett nagy hibát, „öngyilkos” volt a 38…f5 lépése. Shankland a felkínált eséllyel remekül élt, vezetést szerzett. A másidk két találkozón döntetlenek születtek, az iráni M. Amin Tabatabaei az orosz Vlagyimir Fedoszejevvel, az indiai Santosh Gujrathi Vidit a lengyel Jan-Krtysztof Dudával osztozott meg a ponton. Csütörtökön ellenkező színelosztással játsszák a második partikat, 1 – 1-nél rájátszás döntene.

A világbajnok Magnus Carlsen a nyolcaddöntő rájátszásában az orosz Andrej Jeszipenkot izgalmas csatában győzte le, a francia Etienne Bacrot ellen a negyeddöntőt sötéttel elért győzelemmel kezdte. Korábban 12 klasszikus játszmában mérték össze erejüket, Carlsen nyolc döntetlen mellett kétszer nyert Bacrot ellen.

A spanyol megnyitású játszmában Magnus carlsen gyalogot áldozott, aktív tisztjátéka, majd a világos királyszárny gyengesége jelentett bőséges kompenzációt. Bacrot 26.Vh3? lépése után felgyorsultak az események. A világbajnok leáldozta vezérét, bástyát és futót kapott ellenértékként. Az összekötött sötét básták, a futópár fenyegette a francia nagymester királyállását. A világbajnok a folytatásban nem játszott pontosan, nyeréseket szalasztott el, Bacrot menekülési esélyét azonban nem használta ki. Carlsen nagy lépést tett az elődöntő felé vezető úton.

Az amerikai ranglistán ötödik helyezettje, a 2016-ban Bakuban olimpiai aranyérmes csapat tagja, 2018-ban bajnoki címet szerzett Sam Shankland a 2016-os világbajnoki kihívó Szergej Karjakin elleni párharcának első játszmájában hibátlanul használta ki az orosz nagymester nagy hibáját. A 38…f5? lépést követően a védett szabadgyalog, a világos király aktivitása eldöntötte a játszma sorsát. Karjakin nehéz helyzetbe került, nyernie kell, hogy a kiharcolja a rájátszást.

A junior világranglistán hetedik iráni M. Amin Tabatabaei a tőle megszokott módon eredeti nyitást játszott. A klasszikus orosz sakkiskola híve, Vlagyiir Fedoszejev a középjátékban kedvezőbben is állt, küzdelmük végül döntetlennel ért véget.

Az indiai Santosh Gujrathi Vidit és a lengyel Jan-Krzysztof Duda a katalán megnyitásban küzdöttek meg. Világos kis előnyével zajlott a játszma, 33 lépés után kötöttek békét.

A negyeddöntő első játszmáinak eredményei:

1.Etienne Bacrot (francia, 2678) – Magnus Carlsen (norvég, 2847)  0 - 1

2.Sam Shankland (amerikai, 2709) – Szergej Karjakin (orosz, 2757) 1 - 0

3. M. Amin Tabatabaei (iráni, 2613) – Vlagyimir Fedoszejev (orosz, 2696) döntetlen

4. Santosh Gujrathi Vidit (indiai, 2726) - Jan-Krzysztof Duda (lengyel, 2738) döntetlen

Verőci Zsuzsa

Fotó: worldcup.fide.com

Komment 0 | Reblog! 0 |

Carlsen a villámpartikban győzte le Jeszipenkot, a negyeddöntőkkel folytatódik a küzdelem

Címkék: Nem tartozik hozzá címke

A Szocsiban zajló férfi Világkupa nyolcadöntőjének rájátszásában hattovábbjutó hely sorsa dőlt el. A világbajnok Magnus Carlsen összesítésben 5-3-ra győzte le a 19 éves orosz Andrej Jeszipenkot, a norvég világelső a villámpartikban múlta felül a hősiesen küzdő titánt. Carlsen a negyeddöntőben a lengyel Karper Piorunt búcsúztató francia Etienne Bacrot ellen játszik. Az ötödik kör csúcsrangadóját a francia Maxime Vachier-Lagrave és az orosz Szergej Karjakin vívta, Karjakin öt döntetlen után sötéttel nyerte meg a hatodik játszmát, az amerikai Sam Shanklanddal mérkőzik meg. Az orosz Vlagyimir Fedoszejev kettős győzelmet aratott a szerb Velimir Ivic ellen, kedvező a sorsolása, az iráni M. Amin Tabatabaei sok meglepetést okozott a tornán, de legyőzhető ellenfél.  A nyolcaddöntő a végállomást jelentette az orosz Alekszandr Griscsuk számára, a lengyel Jan-Krzysztof Duda folytathatja a versengést, az indiai Santosh Gujrathi Vidittel küzd meg. A negyeddöntőbe Magnus Carlsen mellett két orosz sakkozó és egy-egy amerikai, francia, indiai és  iráni nagymester jutott. A tét egyre nagyobb, az első két helyezett szerez jogot a jövő évi világbajnok-jelölti döntőben való indulásra, Carlsen eredménye nem számít.  A női Világkupán egy párharcra került sor, az ukrán Anna Muzicsuk mindkét rapidpartit megnyerte a grúz Nana Dzagnidze ellen, győzelme egyúttal világbajnok-jelölti címet is biztosított számára, ahogy a két exvilágbajnoknő, a kínai Tan Zhongyi és az orosz Alekszandra Kosztenjuk is jogot szerzett a nyolcas döntőben való indulásra. Az elődöntőben a tavalyi világbajnoki döntő vesztese, az orosz Alekszandra Gorjacskina küzd meg Muzicsukkal.

 

A Világkupa nyolcaddöntőjének rájátszásában hat továbbjutó hely volt a tét. A küzdelmek a 25-25 perces és lépésenkénti 10-10 másodperc bónusszal játszott partikkal kezdődtek és négy párharcban megszületett a döntés.

Egy párbaj a 10-10 perces és lépésenként 10-10 másodperc bónusszal vívott  partikban ért véget. A másodszor „pótvizsgázó” Magnus Carlsen és a 19 éves Andrej Jeszipenko összecsapása csak a hosszabbításban, a villámpartikban dőlt el a norvég világbajnok javára.

 

A két 25-25 perces játszmában pontosztozkodások születtek, Jeszipenko a második játszmában hősies védekezéssel hárította a világelső nyerési kísérleteit.  Az első 10-10 perces partiban Carlsen legyőzte ellenfelét, aki visszavágott a vereségéért.

A villámpartik feszültségét a világbajnok bírta jobban, kettős győzelemmel összesítésben 5-3-ra megnyerte  a meccset.

A negyeddöntőben a francia Etienne Bacrot lesz az ellenfele, aki az első rapidpartit elvesztette a lengyel Kacpaer Piorunnak, szemben, de mesterhármast elérve kvalifikálta magát a legjobb nyolc közé.

A nyolcaddöntő csúcsrangadóját a francia Maxime Vachier-Lagrave és az orosz Szerfej Karjakin játszotta. Öt döntetlen után MVL kedvező állásban teljesen leblokkolt, hibák sorozatával szenvedett vereséget, a 2015-ös Világkupa győztese, Szergej Karjakin jutott tovább.

 

Felesége, Katyerina Lahno kiesése után „elvérzett” Alekszandr Griscsuk is. Bosszankodhat az orosz nagymester, kecsegtető esélyű állásokat rontott el a lengyel Jan-Krzysztof Duda ellen. Az első játszma végül pontosztozkodással végződött, de az igazi drámát a második összecsapás jelentette. Griscsuk többször is fonalas nyerést hagyott ki, az őrült kapkodásban a végjátékot még fatális hibával el uis vesztette.

Az orosz Vlagyimir Fedoszejev kettős győzelemmel lett negyeddöntős. Az első partiban könnyen nyert a gyalogot vesztő Velimir Ivic ellen, de a második összecsapás sokáig a szerb sakkozó kezdeményezésének jegyében dúlt. Nyerőesélyes állásban azonban nagyot hibázott, Fedoszejev másodszor is betalált.

A junior világranglista hetedik helyezettje, az iráni M Amin Tabatabaei nagy szenzációként bejutott a negyeddöntőbe. Az örmény Haik M. Martiroszjannnal az első rapid ütközetben megosztoztak a ponton, a második összecsapás soeán kihasználta ellebfele sorozatos hibáit.

A nyolcaddöntő rájátszásainak eredményei:

1.Magnus Carlsen (norvég, 2847) – Andrej Jeszipenko (orosz, 2716)  4 - 2 (döntetlen, döntetlen, (v)döntetlen, döntetlen, (v)1 – 0, 0 – 1, (v)1 – 0, 1 – 0)

3. Vlagyimir Fedoszejev (orosz, 2696) - Velimir Ivic (szerb, 2582) 3 – 1 (döntetlen, döntetlen, (v)1 – 0, 1 – 0)

5. Alekszandr Griscsuk (orosz, 2778) – Jan-Krzysztof Duda (lengyel, 2738) 1,5  - 2,5 (döntetlen, döntetlen, (s)0 – 1, döntetlen)

6. M. Amin Tabatabaei (iráni, 2613) - Haik M. Martiroszjan (örmény, 2632) 2,5 – 1,5 (0 – 1, 1 – 0, (s)döntetlen, 1 – 0)

7. Maxime Vachier-Lagrave (francia, 2749) - Szergej Karjakin (orosz, 2757) 2,5 – 3,5 (döntetlen, döntetlen, (v)döntetlen, döntetlen, (s)döntetlen, 0 – 1)

8. Etienne Bacrot (francia, 2678) - Kacper Piorun (lengyel, 2608)  4 - 2 (döntetlen, döntetlen, (v)0 – 1, 1 – 0, (s)1 – 0, 1 – 0)

A negyeddöntő párosítása:

1.Etienne Bacrot (francia, 2678) – Magnus Carlsen (norvég, 2847)

2.Sam Shankland (amerikai, 2709) – Szergej Karjakin (orosz, 2757)

3. M. Amin Tabatabaei (iráni, 2613) – Vlagyimir Fedoszejev (orosz, 2696)

4. Jan-Krzysztof Duda (lengyel, 2738) - Santosh Gujrathi Vidit (indiai, 2726)

 

A női Világkupán a világbajnok-jelölti cím is tétje volt a negyeddöntő rájátszásának, Anna Muzicsuk és Nana Dzagnidze küzdelmének. A két klasszikus játszmában gyorsan megosztoztak a ponton, a tie-break első ütközetében szicíliai védelmű összecsapást láttunk és az ukrán nagymesternő királyszárnyi támadása nagy erővel bontakozott ki. A támadás gyorsabban is célt érhetett volna, Anna Muzicsuk végül megnyerte a játszmát, vezetést szerzett.

Nana Dzagnidze a játszmavesztést nem tudta feldolgozni, világossal pocsékul megjátszott nyitás után döntő hátrányba került, Anna Muzicsuk kettős győzelemmel jutott az elődöntőbe. Tan Zhongyi, Alekszandra Kosztenjuk és Anna Muzicsuk kiharcolta a jofot a jövő évi világbajnok-jelölti döntőben való  indulásra, Alekszandra Gorjacskina a tavalyi vb-döntő veszteseként játszhat a nyolcfős kétfordulós tornán.

A negyeddöntő rájátszása:

4. Nana Dzagnidze (grúz, 2523)  - Anna Muzicsuk (ukrán, 2535)  1 – 3 (döntetlen, döntetlen, (s)0 - 1, 0 – 1)

Az elődöntő párosítása:

1.Anna Muzicsuk (ukrán, 2535) – AlekszandrA Gorjacskina (orosz, 2596)

2. Tan Zhongyi (kínai, 2511) – Alekszandra Kosztenjuk (orosz, 2473)

Verőci Zsuzsa

Fotó: fide.com

 

Komment 0 | Reblog! 0 |

Shankland és Vidit negyeddöntős, a női viadalon Gorjacskina, Tan Zhongyi és Kosztenjuk az elődöntőbe jutott 

Címkék: Nem tartozik hozzá címke

A Szocsiban zajló férfi Világkupa nyolcaddöntőjében két párharc fejeződött be döntéssel, hat továbbjutó hely sorsa a keddi rájátszáson dől el. Az amerikai Sam Shankland az orosz Peter Szvidler ellen világossal, az indiai Santosh Gujrathi Vidit az azerbajdzsáni Vasif Durarbajlival szemben sötéttel megnyerte a második játszmát, a negyeddöntőbe jutottak. Az orosz Andrej Jeszipenko másodszor is remizett a világbajnok Magnus Carlsennel. A francia Maxime Vachier-Lagrave és az orosz Szergej Karjakin, az orosz Vlagyimir Fedoszejev és a szerb Velimir Ivic, az orosz Alekszandr Griscsuk és a lengyel Jan-Krzysztof Duda, a francia Etienne Bacrot és a lengyel Kacper Piorun mérkőzéseken is a nagymesterek óvatos játékkal megosztoztak a pontokon, a rapid rájátszásra bízták a döntést. Az iráni M. Amin sötéttel győzte le az örmény Haik M. Martiroszjant, kiegyenlített, a tie-break dönt. A női Világkupán az orosz Alekszandra Gorjacskina, a kínai Tan Zhongyi és az orosz Alekszandra Kosztenjuk sötéttel voltak eredményesek, az elődöntőbe jutottak. A grúz Nana Dzagnidze és az ukrán Anna Muzicsuk párharca a rájátszásban dől el.

 

A férfi Világkupa nyolcaddöntőjéből ketten már a negyeddöntőbe jutottak. Az olimpiai bajnokok küzdelmében az ötszörös aranyérmes, a 2011es Világkupa győztese, az orosz Peter Szvidler az amerikai Sam Shankland ellen a 24. lépésben vesztőt húzott, királya bajba került, a 30. lépés után feladásra kényszerült.

Sam Shankland a negyeddöntőben a francia Maxime Vachier-Lagrave és az orosz Szergej Karjakin párharc győztesével mérkőzik meg. A második játszmájukban a Grünfeld védelem jól ismert remivarijában osztoztak meg a ponton.

 

Az indiai Santosh Gujrathi Vidit tetszetős győzelmet ért el az azerbajdzsáni Vasif Durarbajli ellen. Az óvatlan 20.h3 lépésre Vidit a vezérszárnyon akcióba lépett, remek játékkal vezette győzelemre haderejét.

Az indiai nagymester a negyeddöntőben az orosz Alekszandr Griscsuk és a lengyel Jan-Krzysztof Duda mérkőzés győztesével méri össze erejét.

A 19 éves orosz Andrej Jeszipenko választása az olasz megnyitásra esett a világbajnok Magnus Carlsennel szemben. A centrumfeszültség korai feloldása után békés mederben folyt a küzdelem, 36 lépésben remiztek.  

A lengyel Kacper Piorun sokáig kedvezőbben állt Etienne Bacrot ellen, a szicíliai védelmű játszmában végül a francia nagymester kiegyenlítette esélyeit.

 

58.Hxf3??

Az iráni M. Amin Tabatabaei és az örmény Haik M. Martiroszjan meccsen a sötét volt a nyerő szín. A visszavágón Tabatabaei a huszárvégjátékban sokáig manőverezett, míg Martiroszjan türelmét veszítve nagyot hibázott, a gyalogvégjáték esélyeit rosszul ítélte meg. A sötét király betörése a kiegyenlítést jelentette.

A szerb Velimir Ivic és az orosz Vlagyimir Fedoszejev a spanyol megnyitás Zajcev-változatában vívott elméleti párbajt. Az orosz nagymesternek meg kellett küzdenie a remiért.

A nyolcaddöntő eredményei:

1.Magnus Carlsen (norvég, 2847) – Andrej Jeszipenko (orosz, 2716) 1 – 1 (döntetlen, döntetlen) TB

2. Peter Szvidler (orosz, 2714) - Sam Shankland (amerikai, 2709) 0,5 – 1,5 (döntetlen, 0 – 1)

3. Vlagyimir Fedoszejev (orosz, 2696) - Velimir Ivic (szerb, 2582) 1 – 1 (döntetlen, döntetlen) TB

4. Santosh Gujrathi Vidit (indiai, 2726) - Vasif Durarbajli (azerbajdzsáni, 2625) 1,5 – 0,5 (döntetlen, 1 – 0)

5. Alekszandr Griscsuk (orosz, 2778) – Jan-Krzysztof Duda (lengyel, 2738) 1  - 1  (döntetlen, döntetlen) TB

6. M. Amin Tabatabaei (iráni, 2613) - Haik M. Martiroszjan (örmény, 2632) 1 – 1 (0 – 1, 1 – 0) TB

7. Maxime Vachier-Lagrave (francia, 2749) - Szergej Karjakin (orosz, 2757) 1 – 1 (döntetlen, döntetlen) TB

8. Etienne Bacrot (francia, 2678) - Kacper Piorun (lengyel, 2608)  1 – 1 (döntetlen, döntetlen) TB

A hat továbbjutó helyért a „pótvizsga” két 25-25 perces rapidpartival kezdődik, plusz 10-10 másodperc lépésenként. Újabb egálnál két 10-10 perc gondolkodási idejű játszmával folytatódik a csatározás és 10-10 másodperc lépésenként. Szükség szerint villámpartik (5-5 perc és 3-3 másodperc) következnek. Ha még mindig nem dőlt el a találkozó, akkor a „hirtelen halál” játszma dönt. Világosnak 5, sötétnek 4 perce van, a 61. lépéstől 3-3 másodperc, utóbbinak a döntetlen is elegendő. Minden új időkontroll előtt színsorsolás van, a „hirtelen halál” játszmánál a sorsolást megnyerő dönt, hogy világossal, vagy sötéttel játssza-e a partit.

A nyolcaddöntő rájátszásai:

1.Magnus Carlsen (norvég, 2847) – Andrej Jeszipenko (orosz, 2716) 1 – 1 (döntetlen, döntetlen) TB

3. Vlagyimir Fedoszejev (orosz, 2696) - Velimir Ivic (szerb, 2582) 1 – 1 (döntetlen, döntetlen) TB

5. Alekszandr Griscsuk (orosz, 2778) – Jan-Krzysztof Duda (lengyel, 2738) 1  - 1  (döntetlen, döntetlen) TB

6. M. Amin Tabatabaei (iráni, 2613) - Haik M. Martiroszjan (örmény, 2632) 1 – 1 (0 – 1, 1 – 0) TB

7. Maxime Vachier-Lagrave (francia, 2749) - Szergej Karjakin (orosz, 2757) 1 – 1 (döntetlen, döntetlen) TB

8. Etienne Bacrot (francia, 2678) - Kacper Piorun (lengyel, 2608)  1 – 1 (döntetlen, döntetlen) TB

 

A női Világkupán három párharcban eldőlt a továbbjutás. A kazah Dinara Szaduakasszova világossal 22 lépésben szenvedett vereséget, bástyájával motívumba lépett. A rajtlistát vezető Alekszandra Gorjacskina aligha bánta, hogy könnyű nyeréssel jutott az elődöntőbe.

 

Az olimpiai bajnoknők, az orosz Katyerina Lahno és a kínai Tan Zhongyi a szicíliai védelemben csatáztak. A korai vezércserét követően Lahno előnyös állást játszhatott, a kritikus állásban azonban rossz tervet választott, Tan Zhongyi ellenjátékhoz jutott, a felkínált eséllyel remekül élt.

 

Az elődöntőben Alekszandra Kosztenjukkal mérkőzik meg. Az orosz exvilágbajnoknő kettős győzelmet ért el Valentyina Gunyina ellen. A nagy önbizalommal játszó Szása a bonyodalmakban másodszor is megadásra kényszerítette riválisát.

Az ukrán Anna Muzicsuk és a grúz Nana Dzagnidze lépésismétléssel gyorsan remizett, mindketten bíznak a rapid rájátszás sikerében…

A negyeddöntő eredményei:

1.Alekszandra Gorjacskina (orosz, 2596)Dinara Szaduakasszova (kazah, 2483) 1,5 – 0,5 (döntetlen, 1 – 0)

2. Tan Zhongyi (kínai, 2511) - Katyerina Lahno (orosz, 2559) 1,5 – 0,5 (döntetlen, 1 – 0)

3. Alekszandra Kosztenjuk (orosz, 2473) - Valentyina Gunyina (orosz, 2437)  2- 0

4. Nana Dzagnidze (grúz, 2523)  - Anna Muzicsuk (ukrán, 2535)  1 – 1 (döntetlen, döntetlen) TB

Verőci Zsuzsa

Fotó: fide.com

 

Komment 0 | Reblog! 0 |

A Világkupán a 12 játszmából tíz döntetlennel fejeződött be

Címkék: Nem tartozik hozzá címke

Szocsiban megkezdődtek a férfi Világkupa nyolcaddöntőinek küzdelmei. A párharcok első játszmáiban hét döntetlen született, az óvatosság, a taktikázás jellemezte az összecsapásokat. Az egyetlen győzelmet az örmény Haik M. Martiroszjan szerezte meg, sötéttel nyert az iráni M. Amin Tabatabaei ellen. A világbajnok Magnus Carlsen világossal remizett a 19 éves orosz Andrej Jeszipenkoval, a leggyorsabban a francia Maxime Vachier-Lagrave és az orosz Szergej Karjakin osztozott meg a ponton. Az orosz Vlagyimir Fedoszejev nem tudta gyalogelőnyét érvényesíteni a szerb Velimir Ivic ellen, hat nyerés után első döntetlenét érte el. A női Világkupán már a negyeddöntőnél tartanak a nagymesternők. Az orosz Alekszanra Gorjacskina nem bírt a kazah Dinara Szaduakasszovával, nagy csatában remiztek az olimpiai bajnoknők, a jínai Tan Zhongyi és az orosz Katyerina Lahno, kisebb küzdelemben a grúz Nana Dzagnidze és az ukrán Marija Muzicsuk. Rámosolygott a szerencse az oroszolimpiai bajnoknők összecsapásában Alekszandra Kosztenjukra, a thrillernek is beillő partiban legyőzte Valentyina Gunyinát. Hétfőn ellenkező színelosztással játsszák le a második partikat, 1-1-1-nél rájátszás dönti el a továbbjutást.

A nyolcaddöntő első játszmáit fokozott óvatosság, taktikázás jellemezte, hét parti is döntetlennél fejeződött be. Az első táblán zajló slágermeccsen a négyszeres világbajnok Magnus Carlsen és a 19 éves Andrej Jeszipenko lépésismétléssel remiztek a küzdő felek, a norvég világelső a nyitásból nem tudott előnyt kicsiholni.

A leggyorsabban a francia Maxime Vachier-Lagrave és az orosz Szergej Karjakin hagyta el a Galaxy Centrumot, a spanyol megnyitás berlini változatában nehéz csodát varázsolni a táblára.

Az orosz Alekszandr Griscsuk bástyaáldozattal kényszerítette ki az örökös sakkot a lengyel Jan-Krzysztof Dudával szemben.

Az orosz Vlagyimir Fedoszejev három meccsét is 2-0-ra nyerte meg, a tornán sok meglepetést okozó szerb Velimir Ivic fél pontot „rabolt” tőle, gyaloghátrányos bástyavégjátékát döntetlenre mentette.

Elegendő ellenjátékot kapott az áldozott gyalogért a lengyel Kacper Piorun, a francia Etienne Bacrot nem tudott előnybe kerülni.

Az ötszörös és az egyszeres olimpiai, a nyolcszoros és az egyszeres bajnok Peter Szvidler és Sam Shankland szicíliai védelmű csatája is pontosztozkodással végződött.

Billegett az indiai Santosh Gujrathi és az azerbajdzsáni Vasif Durarbajli játszmája. Vidit kedvező esélyt szalasztott el, később Durarbajli hagyott ki kecsegtető lehetőséget.

A forduló egyetlen győzelmét a meglepetések sorát okozó örmény Haik M. Martiroszjan aratta. A honi rangsorban csak hetedik egykori U16-os korcsoportos világbajnok ellen az iráni M. Amin Tabatabaei pontatlanul védekezett, sötét bástyájának és huszárjának sikeres összjátéka győzelemhez vezetett.

A nyolcaddöntő első játszmáinak eredményei:

1.Magnus Carlsen (norvég, 2847) – Andrej Jeszipenko (orosz, 2716) döntetlen

2. Peter Szvidler (orosz, 2714) - Sam Shankland (amerikai, 2709) döntetlen

3. Vlagyimir Fedoszejev (orosz, 2696) - Velimir Ivic (szerb, 2582) döntetlen

4. Santosh Gujrathi Vidit (indiai, 2726) - Vasif Durarbajli (azerbajdzsáni, 2625) döntetlen

5. Alekszandr Griscsuk (orosz, 2778) – Jan-Krzysztof Duda (lengyel, 2738) döntetlen

6. M. Amin Tabatabaei (iráni, 2613) - Haik M. Martiroszjan (örmény, 2632) 0 - 1

7. Maxime Vachier-Lagrave (francia, 2749) - Szergej Karjakin (orosz, 2757) döntetlen

8. Etienne Bacrot (francia, 2678) - Kacper Piorun (lengyel, 2608)  döntetlen

A női Világkupán megkezdődtek a negyeddöntő küzdelmei. A rajtlistát vezet Alekszandra Gorjacskina kis előnyét nem tudta döntővé fokozni a jól védekező kazah Dinara Szaduakasszova ellen.

Az olimpiai bajnoknő csatájában a kínai Tan Zhongyi és az orosz Katyerina Lahno a Grünfeld védelem centrumképzős változatában mérte össze erejét. A kínai exvilágbajnoknő sokáig kezdeményezett, esélyesnek tűnő folytatás helyett lebonyolítást választott, előnye elfogyott.

Igazi thriller volt az orosz párharc, a háromszoros olimpiai bajnoknők Alekszandra Kosztenjuk és Valentyina Gunyina összecsapása. A békés Caro-Kann védelemből szikrázó csata bontakozott ki. Szinte lépésről-lépésre változott az állás értékelése, az időzavar csak fokozta a izgalmakat. Gunyina sima nyerést hagyott ki, majd örökös sakk helyett kockáztatott, végül elvesztette a játszmát.

Az óvatosság jellemezte Nana Dzagnidze és Anna Muzicsuk küzdelmét, a grúz-ukrán találkozó békekötéssel ért véget.

A negyeddöntő első játszmáinak eredményei:

1.Alekszandra Gorjacskina (orosz, 2596) – Dinara Szaduakasszova (kazah, 2483) döntetlen

2. Tan Zhongyi (kínai, 2511) - Katyerina Lahno (orosz, 2559)  döntetlen

3. Alekszandra Kosztenjuk (orosz, 2473) - Valentyina Gunyina (orosz, 2437)  1 - 0

4. Nana Dzagnidze (grúz, 2523)  - Anna Muzicsuk (ukrán, 2535) döntetlen

Verőci Zsuzsa

Fotó: fide.com

Komment 0 | Reblog! 0 |

A férfi Világkupán a nyolcaddöntő, a női viadalon a negyeddöntő küzdelmei kezdődnek

Címkék: Nem tartozik hozzá címke

A Szocsiban zajló férfi Világkupa negyedik fordulójának rájátszásán nyolc továbbjutó hely sorsa dőlt el. A világbajnok Magnus Carlsen az első partiban sötéttel remizett Radoslaw Wojtsszekkel, világossal legyőzte a lengyel nagymestert. Három orosz rangadón is a tie-break döntött. Szergej Karjakin hátrányból fordítva nyert Vladiszlav Artyemijev ellen. A nyolcaddöntőbe jutott az ötszörös olimpiai bajnok Peter Szvidler, világossal aratta a továbblépést jelentő győzelmet Nyikita Vityjugovval szemben. A 19 éves Andrej Jeszipenko sikerrel vívta meg csatáját Daniil Dubovval, a nyolcaddöntőben Carlsennel mérkőzik meg. Nem hibázott az orosz Alekszndr Griscsuk, az ukrán Anton Korobov nem tudta megnehezíteni az ötödik kiemelt továbbjutását. A francia Etienne Bacrot a bonyodalmakban jobban tájékozódott, mint az orosz Pavel Ponkratov. Mind a hat parti döntéssel végződött az üzbég-azerbajdzsáni párharcban, a rutinos Vasif Durarbajli összesítésben 4-2-re győzte le a 16 éves Nodirbek Abduszattorovot. A várt eredmények mellett egy nagy meglepetés született, a 18 éves szerb Velimir Ivic mindkét rapidpartiban csapást mért az orosz Dmitrij Andrejkinre. A nyolcaddöntőben öt orosz, két-két francia és lengyel, egy-egy norvég, amerikai, azerbajdzsáni, indiai, iráni, örmény és szerb sakkozó folytathatja a csatározást. A viadal első két helyezettje szerez jogot a jövő évi világbajnok-jelölti döntőben való indulásra. A női Világkupán negyeddöntő négy helye volt a tét, az orosz Alekszandra Gorjacskina és Katyerina Lahno gond nélkül jutott tovább, a grúz Nana Dzagnidze és a kazah Dinara Szaduakasszova nagy küzdelemben harcolta ki a továbbjutást. A legjobb nyolc között négy orosz nagymesternő mellett egy-egy grúz, kazah, kínai és ukrán sakkozónő csatázik a világbajnok-jelöltséget jelentő első három helyért.

 

Nyolc továbbjutó helyért folyt a küzdelem a negyedik forduló rájátszásán, négy párharc már a 25-25 perces és lépésenkénti 10-10 másodperces kétjátszmás csatákban eldőlt. Fokozott érdeklődés kísérte a világbajnok Magnus Carlsen váratlan „pótvizsgáját” Radoslaw Wojtaszekkel szemben. A norvég világelső a második klasszikus partiban könnyű nyerést hagyott ki, okozott némi izgalmat ezzel drukereinek. Carlsent ezúttal nem érte csalódás, mint négy éve, amikor a legjobb 32 között kikapott a kynai Bu Xianggzitól. Az első rapidpartiban tartotta az egyensúlyt, a második ütközetben szépen túljátszotta ellenfelét, aki szorongatott helyzetében meg is könnyítette a négyszeres világbajnok győzelmét.

 

A nyolcszoros orosz és ötszörös olimpiai bajnok Peter Szvidler, a 2011-es Világkupa győztese honfitársát, csapattársát, Nyikita Vityjugovot győzte le. A szicíliai védelmű ütközetben elért nyeréssel szerzett vezetést, sötéttel csak remiznie kelett.

Magabiztos játékkal kvalifikálta magát az orosz Alekszandr Griscsuk. Az ukrán Anton Korobov könnyelmű vezérlépésre döntő előnyt ért el, a második játszmában már a döntetlen is elegendő volt a továbbjutásához.

 

A rájátszás nagy meglepetését a 18 éves szerb Velimir Ivic sikere jelentette. Az első összecsapásuk során orosz Dmitrij Andrejkin vezérének kalandozásáért nagy árat fizetett, anyagi hátrányba került. Az idő szorításában Ivic az előny érvényesítésében nem jeleskedett, a bonyolult végjátékban mentőövet is dobott ellenfelének, de ezzel Andrekin nem élt, a csatát Ivic 81 lépésben megnyerte. A csalódást Andrejkin nem tudta kiheverni, a második partit is elvesztette. Ki gondolta volna, hogy a nyolcaddöntőben

A francia Etienne Bacrot a bonyodalmakban jobban tájékozódott, mint az orosz Pavel Ponkratov. Két magas hőfokú partit játszottak, Bacrot reagált gyorsabban az állások kínálta lehetőségekre, megérdemelten jutott a nyolcaddöntőbe.

Két orosz párharcban a 10-10 perces rapidpartik döntöttek. Szergej Karjakin csúnya elnézéssel bukta el az első játszmát, de visszavágott Vladiszlav Artyemijevnek. A találkozójuk ötödik ütközetében Karjakin döntetlent ígérő végjátékot nyert meg, a 2016-ban világbajnoki kihívó jutott tovább.

Öt döntetlen mellett egy játszma döntötte el, hogy a 19 esztendős Andrej Jeszipenko játszik a nyolcaddöntőben Magnus Carlsennel, akit a januári Tata Steel Masters viadalon legyőzött. Az ötödik játszmában Daniil Dubov nem tudta hárítani világos királyszárnyi akcióját.

Mind a hat játszma döntéssel végződött Vasif Durarbajli és Nodirbek Abduszattotov csatájában. A 16 éves üzbég sakkozó az egyenlítés után az első rapidpartit is megnyerte, de vezetését nem tudta megőrizni, három partit is vesztett sorozatban.

A 4. forduló rájátszásainak eredményei:

1. Radoslaw Wojtaszek (lengyel, 2691) - Magnus Carlsen (norvég, 2847) 1,5 – 2,5 (döntetlen, döntetlen, (v)döntetlen, 0 – 1)

4. Nodirbek Abduszattorov (üzbég, 2634) - Vasif Durarbajli (azerbajdzsáni, 2625)  2 - 4 (0 – 1, 1 – 0, (v)1 – 0, 0 – 1, (v)0 – 1, 0 – 1)

5. Anton Korobov (ukrán, 2683) - Alekszandr Griscsuk (orosz, 2778) 1,5 – 2,5 (döntetlen, döntetlen, (s)0 – 1, döntetlen)

9. Etienne Bacrot (francia, 2678) - Pavel Ponkratov (orosz, 2629) 2,5 – 1,5 (1 – 0, 0 – 1, (s)döntetlen, 1 - 0)

10. Szergej Karjakin (orosz, 2757) - Vladiszlav Artyemijev (orosz, 2704) 3,5 – 2,5 (döntetlen, döntetlen, (s)0 – 1, 1 – 0, (s)1 – 0, döntetlen)

14. Dmitrij Andrejkin (orosz, 2726) - Velimir Ivic (szerb, 2582) 1 – 3 (döntetlen, döntetlen, (v)0 – 1, 0 – 1)

15. Peter Szvidler (orosz, 2714) - Nyikita Vityjugov (orosz, 2724) 2,5 – 1,5 (döntetlen, döntetlen, (v)1 – 0, döntetlen)

16. Andrej Jeszipenko (orosz, 2716) - Daniil Dubov (orosz, 2714)  3,5 – 2,5  (döntetlen, döntetlen, (s)döntetlen, döntetlen, (v)1 – 0, döntetlen)

A nyolcaddöntő párosítása:

1.Magnus Carlsen (norvég, 2847) – Andrej Jeszipenko (orosz, 2716)

2. Peter Szvidler (orosz, 2714) - Sam Shankland (amerikai, 2709)

3. Vlagyimir Fedoszejev (orosz, 2696) - Velimir Ivic (szerb, 2582)

4. Vasif Durarbajli (azerbajdzsáni, 2625)   - Santosh Gujrathi Vidit (indiai, 2726)

5. Alekszandr Griscsuk (orosz, 2778) – Jan-Krzysztof Duda (lengyel, 2738)

6. M. Amin Tabatabaei (iráni, 2613) - Haik M. Martiroszjan (örmény, 2632)

7. Maxime Vachier-Lagrave (francia, 2749) - Szergej Karjakin (orosz, 2757)

8. Etienne Bacrot (francia, 2678) - Kacper Piorun (lengyel, 2608)

 

A női Világkupán a rájátszáson a negyeddöntő még kiadó négy helyéért folyt a csatározás, a várt eredmények születtek, de izgalom volt bőven. A rajtlistát vezető orosz Alekszandra Gorjacskina kettős győzelmet ért el a bolgár exvilágbajnoknő Antoaneta Sztefanova ellen. Világossal megnyerte az első kalandos rapidpartit, a második összecsapás végjátékában Sztefanova válogathatott a nyerések között, a kapkodásban még el is vesztette a játszmát.

 

Katyerina Lahno 107 lépéses győzelemmel kezdte a kazah Bibiszara Asszaubajeva elleni párharcát. A kétszeres olimpiai bajnoknő tisztelőnyét csak az utolsó pillanatban tudta érvényesíteni, mielőtt az 50 lépéses szabályt kihasználva ellenfele döntetlent igényehetett volna. A nehezen kivívott nyerés után már a döntetlen is a sikerét jelentette.

Két orosz sakkozónő búcsúzott a további küzdelmektől. Polins Suvalova a 25-25 perces partikban még tartotta lépést a grúz olimpiai bajnoknővel, Nana Dzagnidzével, az első 10-10 perces játszma döntött.

A gibraltári GP-versenyen a kazah Dianara Szaduakasszova az utolsó előtti helyen végzett, a gyenge játékát feledtetve a Világkupán a negyeddöntőbe jutott. A gyorsított rapid partikban Alina Kaslinszkaja nem tudta felvenni vele a versenyt.

A nyolcaddöntő rájátszásainak eredményei:

1. Antoaneta Szfefanova (bolgár, 2463) - Alekszandra Gorjacskina (orosz, 2596)  1 - 3 (1 – 0, 0 – 1, (s(0 – 1, 0 - 1)

2. Katyerina Lahno  (orosz, 2559) - Bibiszara Asszaubajeva (kazah, 2389) 2,5 – 1,5 (döntetlen, döntetlen, (s)1 – 0, döntetlen)

5. Polina Suvalova (orosz, 2489) - Nana Dzagnidze (grúz, 2523)  2,5 – 3,5 (1 – 0, 0 – 1, (s)0 – 1, 1 – 0, (s)0 – 1, döntetlen)

8. Dinara Szaduakasszova (kazah, 2483) - Alina Kaslinszkaja (orosz, 2488) 4 - 2 (döntetlen, döntetlen, (v)1 – 0, 0 – 1, (s)1 – 0, 1 - 0)

A negyeddöntő párosítása:

1.Alekszandra Gorjacskina (orosz, 2596) – Dinara Szaduakasszova (kazah, 2483)

2. Tan Zhongyi (kínai, 2511) - Katyerina Lahno (orosz, 2559)

3. Alekszandra Kosztenjuk (orosz, 2473) - Valentyina Gunyina (orosz, 2437)

4. Nana Dzagnidze (grúz, 2523)  - Anna Muzicsuk (ukrán, 2535)

Verőci Zsuzsa

Fotó: fide.com

 

Komment 0 | Reblog! 0 |

Carlsen könnyű nyerést hagyott ki, Wojtaszek ellen "pótvizsgáznia" kell

Címkék: Nem tartozik hozzá címke

A Szocsiban zajló kieséses rendszerű férfi Világkupán nyolcan már biztosították a nyolcaddöntőbe jutásukat. Az orosz Vlagyimir Fedoszejev és az indiai Santosh Gujrathi Vidit kettős győzelemmel kvalifikálta magát. Az első játszmákban győztes amerikai Sam Shankland, a lengyel Kacper Piorun, az örmény Haik M. Martiroszjan és az iráni M. Amin Tabatabaei remivel jutott tovább. A francia Maxime Vachier-Lagrave és a lengyel Jan-Krzysztof Duda a második partit nyerte meg. „Pótvizsgáznia” kell a világbajnok Magnus Carlsennek, a lengyel Radoslaw Wojtaszek ellen könnyű nyerést hagyott ki, majd a parti lépésismétléssel lett döntetlen. Az üzbég Nodirbek Abduszattorov és az orosz Pavel Ponkratov egyelített, kiharcolta a rájátszást. A várakozásnak megfelelően a három orosz rangadón csak döntetlenek születtek. Az orosz Alekszsndr Griscsuk és Dmitrij Andrejkin sem bírt ellenfeleivel. A női Világkupán négy továbbjutó hely sorsa dőlt el, két exvilágbajnoknő, a kínai Tan Zhongyi és az orosz Alekszandra Kosztenjuk mellett még negyeddöntős az ukrán Anna Muzicsuk és az orosz Valentyina Gunyina. Az orosz Alekszandra Gorjacskina és a grúz Nana Dzagnidze az első játszma elvesztése után egyenlíteni tudott, az orosz  Katyerina Lahno és és a kazah Dinara Szadaukasszova két-két döntetlen után készülhet a rájátszásra.   

 

A kieséses rendszerű Világkupa negyedik fordulójában az orosz Vlagyimir Fedoszejev és az indiai Santosh Gujrathi Vidit kettős győzelemmel jutott tovább. A   FIDE színeiben játszó Vladiszlav Kovalev az első parti elvesztése után világossal  nem tudta megnehezíteni Fedoszejev magabiztos sikerét. Az amerikai Jeffery Xiong világossal elszenvedett vereségét követően kockáztatott, de Vidit királyszárnyi akciója ért célba.

Három összecsapásban a hátrányban levő nagymesterek nem tudtak fordítani. Sam Shankland egyedüli amerikaiként folytathatja a küzdelmet. A harmadik kör legnagyobb meglepetése volt a kazah Rinat Jumabajev győzelme a világranglista második Fabiano Caruana ellen, Shankland „bosszút állt” honfitársáért. Az eredeti megnyitást követően cserékkel gyorsan egyszerűsödött az állás, s ez Shanklandnak kedvezett.

Az örmény ranglistán csak hetedik, az egykori U16-os korcsoportos világbajnok örmény Haik M. Martiroszjan biztos kézzel őrizte meg előnyét a horvát Ante Brkiccsel szemben, a bonyolult csatában végül lépésismétléses remi jelentette továbbjutását.

Búcsúzni kényszerült Pentala Harikrishna, az indiai nagymester nem tudta gyalogelőnyt érvényesíteni M. Amin Tabatabaei ellen, 115 lépés után nyugodott bele a döntetlenbe, a junior világranglista hetedik helyezettje, a 20 éves iráni sakkozó jutott a legjobb 16 közé.

Folytatódott a lengyel Kacper Piorun nagy menetelése. A második körben az osztrák Markus Ragger, a harmdik fordulóban a holland Jorden Van Foreest ellen győzött. A negyedik ellenfele a viadal egyik újoncaként meglepetéseket okozó 16 éves Javohir Szindarov volt, a sötéttel megnyert első játszmája után világossal gond nélkül remizett.

 

A 15 esztendős Praggnanandhaa bátor döntéssel a szicíliai védelem egyik bonyolult változatát játszotta meg Maxime Vachier-Lagrave ellen. Az elméleti párbajban az indiai titán sokáig jól állta a sarat, egy hiba elég volt, hogy MVL jelentős előnyt érjen el, szabadgyalogja célba érjen.

A negyedik forduló Harikrishna és Praggnanandhaa után Pouya Idani számára is a végállomást jelentette, a lengyel Jan-Krzysztof Duda sötéttel győzte le az indiai sakkozót.

 

Nyolc továbbjutó hely sorsa a rájátszáson dől el. Meglepetés, hogy a világbajnok Magnus Carlsennek pótvizsgáznia kell. A norvég világelső csak magát okolhatja a túlórázásért, könnyű nyerést hagyott ki a lengyel Radoslaw Wojtaszekkel szemben. Carlsen a 25. lépésben Bxh7-tel befejezhette volna a játszmát, s ezzel a meccset. A választott folytatásra Wojtaszek a 32. lépés után a rájátszásnak örülhetett, lépésismétléssel megosztoztak a ponton.

A várt döntetlenek születtek az orosz rangadókon, Szergej Karjakin és Vladiszlav Artyemijev, Peter Szvidler és Nyikita Vityjugov, Andrej Jeszipenko és Daniil Dubov párharcai is a rájátszáson dőlnek el, ahogy az ukrán Anton Korobov és az orosz Alekszandr Griscsuk is rapidozhat. Nagy esélyt hagyott ki a szerb Velimir Ivic, megcsapat a kieséses szele az orosz Dmitrij Andrejkint!

Két nagymester tudott az első parti elvesztése után egyenlíteni. Az orosz Pavel Ponkratov a francia Etienne Bacrotnak vágott vissza.

 

A tizenévesek küzdelmében az üzbég Nodirbek Abduszattorov sötéttel nyert, a játszma fokozott feszültségét jobban bírta, mint az azerbajdzsáni Vasif Durarbajli.

A 4. forduló eredményei:

1. Radoslaw Wojtaszek (lengyel, 2691) - Magnus Carlsen (norvég, 2847) 1 – 1 (döntetlen, döntetlen) TB

2. Rinat Jumabajev (kazah, 2637) - Sam Shankland (amerikai, 2709) 0,5 – 1,5 (0 – 1, döntetlen)

3. Vlagyimir Fedoszejev (orosz, 2696) - Vladiszlav Kovalev (FIDE, 2637) 2 - 0

4. Nodirbek Abduszattorov (üzbég, 2634) - Vasif Durarbajli (azerbajdzsáni, 2625)  1 – 1 (0 – 1, 1 – 0) TB

5. Anton Korobov (ukrán, 2683) - Alekszandr Griscsuk (orosz, 2778) 1 – 1 (döntetlen, döntetlen) TB

6. Haik M. Martiroszjan (örmény, 2632) - Ante Brkic (horvát, 2592) 1,5 – 0,5 (1 – 0, döntetlen)

7. Praggnanandhaa R (indiai, 2608) - Maxime Vachier-Lagrave (francia, 2749) 0,5 – 1,5 (döntetlen, 0 – 1)

8. Javohir Szindarov (üzbég, 2558) - Kacper Piorun (lengyel, 2608) 0,5 – 1,5 (0 – 1, döntetlen)

9. Etienne Bacrot (francia, 2678) - Pavel Ponkratov (orosz, 2629) 1 – 1 (1 – 0, 0 – 1) TB

10. Szergej Karjakin (orosz, 2757) - Vladiszlav Artyemijev (orosz, 2704) 1 – 1 (döntetlen, döntetlen) TB

11. M. Amin Tabatabaei (iráni, 2613) - Pentala Harikrishna (indiai, 2730) 1,5 – 0,5 (1 – 0, döntetlen)

12. Jan-Krzysztof Duda (lengyel, 2738) - Pouya Idani (indiai, 2612) 1,5 – 0,5 (döntetlen, 1 - 0)

13. Jeffery Xiong (amerikai, 2709) - Santosh Gujrathi Vidit (indiai, 2726) 0 - 2

14. Dmitrij Andrejkin (orosz, 2726) - Velimir Ivic (szerb, 2582) 1 – 1 (döntetlen, döntetlen) TB

15. Peter Szvidler (orosz, 2714) - Nyikita Vityjugov (orosz, 2724) 1 – 1 (döntetlen, döntetlen) TB

16. Andrej Jeszipenko (orosz, 2716) - Daniil Dubov (orosz, 2714)  1 – 1 (döntetlen, döntetlen) TB

A nyolc továbbjutó helyért a „pótvizsga” két 25-25 perces rapidpartival kezdődik, plusz 10-10 másodperc lépésenként. Újabb egálnál két 10-10 perc gondolkodási idejű játszmával folytatódik a csatározás és 10-10 másodperc lépésenként. Szükség szerint villámpartik (5-5 perc és 3-3 másodperc) következnek. Ha még mindig nem dőlt el a találkozó, akkor a „hirtelen halál” játszma dönt. Világosnak 5, sötétnek 4 perce van, a 61. lépéstől 3-3 másodperc, utóbbinak a döntetlen is elegendő. Minden új időkontroll előtt színsorsolás van, a „hirtelen halál” játszmánál a sorsolást megnyerő dönt, hogy világossal, vagy sötéttel játssza-e a partit.

A 4. forduló rájátszásai:

1. Radoslaw Wojtaszek (lengyel, 2691) - Magnus Carlsen (norvég, 2847) 1 – 1 (döntetlen, döntetlen) TB

4. Nodirbek Abduszattorov (üzbég, 2634) - Vasif Durarbajl (azerbajdzsáni, 2625)  1 – 1 (0 – 1, 1 – 0) TB

5. Anton Korobov (ukrán, 2683) - Alekszandr Griscsuk (orosz, 2778) 1 – 1 (döntetlen, döntetlen) TB

9. Etienne Bacrot (francia, 2678) - Pavel Ponkratov (orosz, 2629) 1 – 1 (1 – 0, 0 – 1) TB

10. Szergej Karjakin (orosz, 2757) - Vladiszlav Artyemijev (orosz, 2704) 1 – 1 (döntetlen, döntetlen) TB

14. Dmitrij Andrejkin (orosz, 2726) - Velimir Ivic (szerb, 2582) 1 – 1 (döntetlen, döntetlen) TB

15. Peter Szvidler (orosz, 2714) - Nyikita Vityjugov (orosz, 2724) 1 – 1 (döntetlen, döntetlen) TB

16. Andrej Jeszipenko (orosz, 2716) - Daniil Dubov (orosz, 2714)  1 – 1 (döntetlen, döntetlen) TB

A női Világkupán négyen már a negyeddöntőbe jutottak. Az exvilágbajnoknők, Marija Muzicsuk és Alekszandra Kosztenjuk párharcában az ukrán nagymesternő a kockázatos királyszárnyi támadás mellett döntött. Orosz ellenfele sikerrel kontrázta meg akcióját, ellentámadásba lendült és a meggyengült világos királyállás könnyű préda volt.

Mariját vigasztalhatta, hogy nővére, Anna kiharcolta a továbbjutást. A német Elisabeth Paehtz a döntetlent ígérő bástyavégjátékban többször is hibázott.

Oly hosszú hullámvölgy után a háromszoros olimpiai bajnok orosz Valentyina Gunyina részsikernek örülhet, a grúz Nino Bacsiasvili ellen sötéttel nyerte meg a második játszmát. A nyolc között honfitársnőjével, Alekszandra Kosztenjukkal mérkőzik meg.

A kínai exvilágbajnoknő Tan Zhongyi és Sarasadat Khademalsharieh fordulatokban gazdag küzdelmében az iráni nagymesternő követte el az utolsó hibát.

 

Négy hely sorsa dől el a rájátszásban. A rajtlistát is vezető orosz Alekszandra Gorjacskina az első partiban elkövetett fatális elnézése után renfezte sorait, visszavágott a bolgár exvilágbajnoknő Antoaneta Sztefanovának.

A grúz olimpiai bajnok Nana Dzagnidze lendületes támadással gyorsan megadásra kényszerítette az orosz Polina Suvalovát.

Az orosz Katyerina Lahno két döntetlennel várja a kazah Bibiszara Asszaubajeva elleni folytatást, a kazah Dinara Szaduakasszova és az orosz Alina Kaslinszkaja sem bírt egymással a két klasszikus játszmában.

A nyolcaddöntő eredményei:

1. Antoaneta Szfefanova (bolgár, 2463) - Alekszandra Gorjacskina (orosz, 2596)  1 – 1 (1 – 0, 0 – 1) TB

2. Katyerina Lahno  (orosz, 2559) - Bibiszara Asszaubajeva (kazah, 2389) 1 – 1 (döntetlen, döntetlen) TB

3. Alekszandra Kosztenjuk (orosz, 2473) - Marija Muzicsuk (ukrán, 2550) 1,5 – 0,5 (döntetlen, 1 – 0)

4. Anna Muzicsuk (ukrán, 2535) - Elisabeth Paehtz (német, 2466) 1,5 – 0,5 (döntetlen, 1 - 0)

5. Polina Suvalova (orosz, 2489) - Nana Dzagnidze (grúz, 2523)  1 – 1 (1 – 0, 0 – 1) TB

6. Valentyina Gunyina (orosz, 2437) - Nino Bacsiasvili (grúz, 2487) 1,5 – 0,5 (döntetlen, 1 – 0)

7. Sarasadat Khademalsharieh (iráni, 2494) - Tan Zhongyi (kínai, 2511) 0,5 – 1,5 (döntetlen, 0 – 1)

8. Dinara Szaduakasszova (kazah, 2483) - Alina Kaslinszkaja (orosz, 2488) 1 – 1 (döntetlen, döntetlen) TB

A nyolcaddöntő rájátszásai:

1. Antoaneta Szfefanova (bolgár, 2463) - Alekszandra Gorjacskina (orosz, 2596)  1 – 1 (1 – 0, 0 – 1) TB

2. Katyerina Lahno  (orosz, 2559) - Bibiszara Asszaubajeva (kazah, 2389) 1 – 1 (döntetlen, döntetlen) TB

5. Polina Suvalova (orosz, 2489) - Nana Dzagnidze (grúz, 2523)  1 – 1 (1 – 0, 0 – 1) TB

8. Dinara Szaduakasszova (kazah, 2483) - Alina Kaslinszkaja (orosz, 2488) 1 – 1 (döntetlen, döntetlen) TB

Verőci Zsuzsa

Fotó: fide.com

 

Komment 0 | Reblog! 0 |

A Világkupákon tizen várhatják lépéselőnyben a negyedik forduló második játszmáit, Carlsen első döntetlene

Címkék: Nem tartozik hozzá címke

A Szocsiban zajló férfi Világkupa negyedik fordulójának első játéknapján nyolc játszmában született döntés. Győzelemmel kezdett az amerikai Sam Shankland, a honfitársát, Fabiano Caruanát búcsúztató üzbég Rinat Jumabajev ellen sötéttel nyert. Az azerbajdzsáni Vasif Durarbajli a holland Anish Girivel szemben győztes üzbég Nodirbek Abduszattorovra is sötéttel mért csapást. Az indiai Santosh Gujrathi Vidit az amerikai Jeffery Xiongot győzte le. Az iráni M. Amin Tabatabaei az indiai Pentala Harikrishna ellen kezdte győzelemmel a párharcát. Az orosz Vlagyimir Fedoszejev, az örmény M. Hail Martiroszjan és a francia Etienne Bacrot  szerzett még lépéselőnyt.  A lengyel Radoslaw Wojtaszek remizett a világbajnok Magnus Carlsennel, a 15 éves indiai Praggnanandhaa a francia Maxime Vachier-Lagrave elleni csatában szerzett fél pontot. A fiatal orosz titánok derbije még két orosz házirangadóhoz hasonlóan döntetlennel ért véget, Daniil Dubovra rámosolygott a szerencse, Andrej Jeszipenko nyerőesélyt szalasztott el. A női Világkupa nyolcaddöntőjében nagy meglepetésre a bolgár exvilágbajnoknő Antoaneta Sztefanova legyőzte a rajtlistát vezető orosz Alekszandra Gorjacskinát, aki huszárjával végzetes kötésbe került, tisztet vesztett. Hat döntetlen mellett az orosz Polina Suvalova a grúz olimpiai bajnoknő hrúz Nana Dzagnidze ellen nyert.

 

A férfi Világkupa negyedik fordulójának első játéknapja után nyolcan várhatják lépéselőnyben a második ütközeteket, négy játszmában is a sötéttel játszók voltak eredményesek.

A világbajnok Magnus Carlsen első döntetlenét könyvelte el, a lengyel Radoslaw Wojtaszek taktikai adok-kapok után elfogadta a norvég világelső békekötési ajánlatát. A kétjátszmás lebonyolítás még Carlsent is óvatosságra intette.

 

A harmadik kör két nag meglepetését okozó kazah Rinat Jumabajev és az üzbég Nodirbek Abduszattorov is világossal kapott ki. Az amerikai Sam Shankland honfitársát, a világranglista második Fabiano Caruanát legyőző kazah nagymesterre mért csapást.

Nagyot fordult a világ az üzbég sakkozóval után a tizenévesek párharcában a különböző színű futók ellenére az azerbajdzsáni Vasif Durarbajli nyert.

Messze a várakozás felett teljesít a lengyel Kacper Piorun. Tetszetős kombinációval győzte le az indiai Santosh Gujrathi Vidit az amerikai Jeffery Xiongot.

Az orosz Vlagyimir Fedoszejev magabiztosan halad előre, eredményességével már tizenhárom helyet javított a virtuális világranglistán.

Az örmény Haik M. Martiroszjan nem panaszkodhat a sorsolására, de ehhez az azerbajdzsáni Sahriyar Mamedgyarov elleni győzelme kellett, valamint a horvát Ante Brkic váratlan sikerei.

 

A francia Etienne Bacrot és az orosz Pavel Ponkratov küzdelme bővelkedett taktikai csapásokban, a döntő hibát az orosz sakkozó követte el.

A játéknap egyik meglepetését az iráni M. Amin Tabatabaei nyerése jelentette, a huszárvégjátékot tökéltesen játszva győzte le az indiai Pentala Harikrishnát, a sötét állás gyalogszerkezeti gyengeségei végzetesek voltak.

A döntetlenek közül ki kell emelni a 15 esztendős indiai Praggnanandhaa remijét, a francia Maxime Vachier-Lagrave ellen érte el. Az indiai Pouya Idani sötéttel a lengyel Jan-Krzysztof Dudával osztozott meg a ponton.

Bosszankodhat Andrej Jeszipenko, az egyik orosz rangadón nyerőesélyt hagyott kihasználatlanul, Daniil Dubovra rámosolygott a szerencse.  Dmitrij Abdrejkin mindössze 28 lépésben remizett, a szerb Velimir Ivic meglepte neves ellenfelét.

A 4. forduló első játszmáinak eredményei:

1. Radoslaw Wojtaszek (lengyel, 2691) - Magnus Carlsen (norvég, 2847) döntetlen

2. Rinat Jumabajev (kazah, 2637) - Sam Shankland (amerikai, 2709) 0 - 1

3. Vlagyimir Fedoszejev (orosz, 2696) - Vladiszlav Kovalev (FIDE, 2637) 1 - 0

4. Nodirbek Abduszattorov (üzbég, 2634) - Vasif Durarbajl (azerbajdzsáni, 2625) 0 - 1

5. Anton Korobov (ukrán, 2683) - Alekszandr Griscsuk (orosz, 2778) döntetlen

6. Haik M. Martiroszjan (örmény, 2632) - Ante Brkic (horvát, 2592) 1 - 0

7. Praggnanandhaa R (indiai, 2608) - Maxime Vachier-Lagrave (francia, 2749) döntetlen

8. Javohir Szindarov (üzbég, 2558) - Kacper Piorun (lengyel, 2608) 0 - 1

9. Etienne Bacrot (francia, 2678) - Pavel Ponkratov (orosz, 2629) 1 - 0

10. Szergej Karjakin (orosz, 2757) - Vladiszlav Artyemijev (orosz, 2704) döntetlen

11. M. Amin Tabatabaei (iráni, 2613) - Pentala Harikrishna (indiai, 2730) 1 - 0

12. Jan-Krzysztof Duda (lengyel, 2738) - Pouya Idani (indiai, 2612) döntetlen

13. Jeffery Xiong (amerikai, 2709) - Santosh Gujrathi Vidit (indiai, 2726) 0 - 1

14. Dmitrij Andrejkin (orosz, 2726) - Velimir Ivic (szerb, 2582) döntetlen

15. Peter Szvidler (orosz, 2714) - Nyikita Vityjugov (orosz, 2724) döntetlen

16. Andrej Jeszipenko (orosz, 2716) - Daniil Dubov (orosz, 2714) döntetlen

 

A női Világkupa nyolcaddöntőjének első játéknapján nagy meglepetéseként a bolgár exvilágbajnoknő Antoaneta Sztefanova legyőzte a rajtlistát vezető Alekszandra Gorjacsikinát. A tavaly világbajnoki döntőt játszó orosz nagymesternő kedvezőbb állásban vétett nagy hibát, huszárjával végzetes kötésbe lépett, a tisztvesztést nem tudta elkerülni.

A nagy rivális Katyerina Lahno a szicíliai védelmű küzdelemben nem tudott előnyt elérni a kazah Bibiszara Asszaubajeva ellen.

Az exvilágbajnoknők összecsapása kalandos csatában lett döntetlen. Az orosz Alekszandra Kosztenjuk a nyitásban kedvező esélyeket ért el, érthető módon a lépésismétléses remit el is kerülte. A folytatásban azonban Marija Muzicsuk hagyott ki oly kecsegtető lehetőséget, a küzdelem pontosztozkodással fejeződött be. Marija nővére, Anna erejéből világossal futotta csak remure a német Elisabeth Paehtz ellen.

 

Az orosz női sakkozás nagy ígérete, Polina Suvalova  a grúz olimpiai bajnoknőt, Nana Dzagnidzét győzte le. A pozíciós csata véghajrájában Suvalova hibátlan teljesítményt nyújtott.

Bosszankodhat sz orosz Valenytina Gunyina, remek nyerőesélyt hagyott kihasználatlanul, a grúz Nino Bacsiasvili örülhetett a döntetlennek.

Az iráni Sarasadat Khademalsharieh óvatos játékkal remizett a kínai exvilágbajnoknő Tan Zhongyival. A kazah Dinara Szaduakasszova és az orosz Alina Kaslinszkaja 81 lépésben osztozott meg a ponton.

A nyolcaddöntő első játszméinak eredményei:

1. Antoaneta Szfefanova (bolgár, 2463) - Alekszandra Gorjacskina (orosz, 2596) 1 - 0

2. Katyerina Lahno (orosz, 2559) - Bibiszara Asszaubajeva (kazah, 2389) döntetlen

3. Alekszandra Kosztenjuk (orosz, 2473) - Marija Muzicsuk (ukrán, 2550) döntetlen

4. Anna Muzicsuk (ukrán, 2535) - Elisabeth Paehtz (német, 2466) döntetlen

5. Polina Suvalova (orosz, 2489) - Nana Dzagnidze (grúz, 2523) 1 - 0

6. Valentyina Gunyina (orosz, 2437) - Nino Bacsiasvili (grúz, 2487) döntetlen

7. (iráni, 2494) - Tan Zhongyi (kínai, 2511) döntetlen

8. Dinara Szaduakasszova (kazah, 2483) - Alina Kaslinszkaja (orosz, 2488) döntetlen

Verőci Zsuzsa

Fotó: fide.com chess24.com

 

Komment 0 | Reblog! 0 |

Újabb meglepetések a Világkupán, Giri és Mamedgyarov is kiesett, Vachier-Lagrave megmenekült

Címkék: Nem tartozik hozzá címke

A Szocsiban zajló férfi Világkupán a harmadik forduló rájátszásán tizenhárom továbbjutó hely sorsa dőlt el. A legnagyobb meglepetést a rajtlista negyedik holland Anish Giri és a hatodik azerbajdzsáni Sahriyar Mamedgyarov kiesése jelentette. Girit  a 16 éves üzbég Nodirbek Abduszattorov győzte le, Mamedgyarov az örmény Haik M. Martiroszjantól szenvedett vereséget. A francia Maxime Vachier-Lagrave csak az Armageddon játszma megnyerésével múlta felül az orosz David Paravjant. Nehéz csatában nyerte meg az indiai derbit Santosh Gujrathi Vidit. Az orosz nagymesterek közül Peter Szvidler, Vladiszlav Artyemijev és Pavel Ponkratov továbbjutott, búcsúzott Jevgenyij Tomasevszkij. Az amerikai Jeffery Xiong és Sam Shankland teljesítette az elvárást, a francia Etienne Bacrot is továbblépett. A lengyel Radoslaw Wojtaszek jutalmul Magnus Carlsennel küzdhet meg a legjobb 32 között. A generációs párbajban a 15 esztendős Praggnanandhaa a torna doyenje, a lengyel Michal Krasenkow ellen diadalmaskodott. A viadal első két helyezettje szerez jogot a jövő évi világbajnok-jelölti döntőben való indulásra. A női Világkupán az ukrán exvilágbajnoknők küzdelmében Marija Muzicsuk a villámpartikban győzte le Anna Usenyinát. A grúz Nana Dzagnidze, az orosz Polina Suvalova és a kazah Bibiszara Asszaubajeva jutott még a nyolcaddöntőbe. A viadal első három helyezettje lesz világbajnokjelölt.  A pihenőnap után csütörtökön kezdődnek a negyedik forduló párharcai.

A férfi sakkozók viadalán a harmadik forduló rájátszásában tizenhárom továbbjutó helyért folyt a küzdelem, tizenegy párharc már a 25-25 perces és lépésenkénti 10-10 másodperces kétjátszmás csatákban eldőlt. Két nagy meglepetés született, a rajtlista negyedik Anish Giri és a hatodik Sahriyar Mamedgyarov is vereséget szenvedett.

A holland nagymester a 16 éves üzbég Nodirbek Abduszattotov ellen világossal kezdte a rájátszást és a francia védelmű partiban túlértékelte esélyeit, az üzbég titán a felkínált eséllyel remekül élt.

Giri a visszavágón jelentős előnyt szerzett. de hibák sorozatával végül elvesztette a játszmát, Abduszattorov kettős győzelemmel jutott tovább.

Foghatta a fejét Sahriyar Mamedgyarov is, az első rapidpartiban világossal 91 lépés után kényszerült feladásra az örmény Haik M. Martiroszjannal szemben. A sokkoló vereség után Mamedgyarov nem tudott javítani. A Világkupán a top játékosok közül nincs már versenyben Fabiano Caruana, Levon Aronjan, Anish Giri, Sahriyar Mamedgyarov, Alireza Firouzja és Leinier Domingiez Perez.

Az ötszörös olimpiai és nyolcszoros orosz bajnok, a 2011-es Világkupa győztese, a hat évvel ezelőtti döntőt kettős győzelemmel kezdő, majd drámai csatában Szergej Karjakintól vereséget szenvedő Peter Szvidler sötéttel nyerte meg az első rapidpartit a bolgár Ivan Cseparinov ellen, majd remivel biztosította helyét a 32 között, ahol már ő a rangidős.

Az orosz nagymesterek Jevgenyij Tomasevszkij kivételével sikerrel vették az akadályt, Vladiszlav Artyemijev a 2009-es győztest, az izraeli Borisz Felfandot búcsúztatta. A negyedik fordulóban három orosz párharc is lesz.

Az amerikai Jeffery Xiong rendezte sorait, a svéd Nils Grandeliusnak az első játszma elvesztése után többé nem adott esélyt. A francia Etienne Bacrot profitált a Grand Chess Tour párizsi rapidversenyén való részvételéből, legyőzte az egyiptomi Bassem Amint.

Három lengyel nagymester versenyben van, Radoslaw Wojtaszek csatlakozott Jan-Krzysztof Dudához és Kacper Piorunhoz. A  sorsolás nem volt kegyes Wojtaszekhez, a világbajnok Magnus Carlsennel kell farkasszemet néznie.  

A 15 éves indiai Praggnanandhaa tetszetős kombinációval nyerte meg az első ütközetet a lengyel Michal Krasenkow ellen, nem törte le, hogy a második klasszikus játszmában nyerőlépés helyett vesztőt húzott, s ezért túlóráznia kellett, kettős győzelmet ért el.

A francia Maxime Vachier-Lagrave nyeréssel kezdte az orosz David Paravjan elleni rájátszást, de szakítva a kedvenc Najdorf-változattól, a Richter-Rauser változatban érzékeny vereséget szenvedett. Küzdelmük két 10-10 perces és lépésenként 10-10 másodperces összecsapással folytatódott, két döntetlen született. A párbaj nem dőlt el a villámpartikban sem, végül a „hirtelen halál” játszma döntött MVL javára.

Nagy csatát hozott az indiai derbi, Santosh Gujrathi Vidit és Baskaran Adhiban párharca. Két döntetlennel indítottak, majd Vidit szerzett vezetést, de riválisa egyenlített. Vidt az első villámpartit megnyerte, Adhiban harmadszor már nem tudodtt egyenlíteni.

A 3. forduló rájátszásainak eredményei:

4. Nodirbek Abduszattorov (üzbég, 2634) - Anish Giri (holland, 2776) 3 – 1 (döntetlen, döntetlen, (s)1 – 0, 1 - 0)

6. Haik M. Martiroszjan (örmény, 2632) - Sahriyar Mamedgyarov (azerbajdzsáni, 2782) 2,5 – 1,5 (1 – 0, 0 – 1, (s)1 – 0, döntetlen)

7. Maxime Vachier-Lagrave (francia, 2749) – David Paravjan (orosz, 2625) 5 - 4 (döntetlen, döntetlen, (v)1 – 0, 0 – 1, (s)döntetlen, döntetlen, (s)döntetlen, döntetlen, (v)1 - 0)

9. Jahongir Vahidov (üzbég, 2534) – Pavel Ponkratov (orosz, 2629) 1 – 3 (1 – 0, 0 – 1, (v)0 – 1, 0 - 1)  

13. Santosh Gujrathi Vidit (indiai, 2726) – Baskaran Adhiban (indiai, 2660) 4,5 – 3,5 (1 – 0, 0 – 1, (s)döntetlen, döntetlen, (v)1 – 0, 0 – 1, (v)döntetlen, 1 - 0)

18. Ivan Cseparinov (bolgár, 2667) – Peter Szvidler (orosz, 2714) 1,5 – 2,5 (döntetlen, döntetlen, (v)0 – 1, döntetlen)  

20. Nils Grandelius (svéd, 2661)  – Jeffery Xiong (amerikai, 2709) 1,5 – 2,5 (1 – 0, 0 – 1, (v)0 – 1, döntetlen)

21. Jevgenyij Tomasevszkij (orosz, 2706) – Pouya Idani (indiai, 2612) 1,5 – 2,5 (döntetlen, döntetlen, (v)döntetlen, 0 - 1)

23. Vladiszlav Artyemijev (orosz, 2704) – Borisz Gelfand (izraeli, 2675) 3 - 1  (döntetlen, döntetlen, (s)1 – 0, 1 - 0)

24. Etienne Bacrot (francia, 2678) - Bassem Amin (egyiptomi, 2703) 2,5 – 1,5 (döntetlen, döntetlen, (s)döntetlen, 1 - 0)

26. Praggnanandhaa R (indiai, 2608) -  Michal Krasenkow (lengyel, 2569) 3 – 1 (1 – 0, 0 – 1, (v)1 – 0, 1 - 0)

31. Sam Shankland (amerikai, 2709) – Alekszander Arescsenko (ukrán, 2687) 2,5 – 1,5 (döntetlen, döntetlen, (v)döntetlen, 1 - 0)

32. Radoslaw Wojtaszek (lengyel, 2691) - Makszim Matlakov (orosz, 2688) 3 – 1 (döntetlen, döntetlen, (s)1 – 0, 1 - 0)

Többeknek jól jön a szerdai pihenőnap, a legjobb 32 között csütörtökön kezdődnek a küzdelmek, érdekes összecsapásokat is ígér a párosítás, elsősorban a három orosz párbaj.   Folytatódnak-e a meglepetések?

A 4. forduló párosítása:

1. Radoslaw Wojtaszek (lengyel, 2691) - Magnus Carlsen (norvég, 2847)

2. Rinat Jumabajev (kazah, 2637) - Sam Shankland (amerikai, 2709)

3. Vlagyimir Fedoszejev (orosz, 2696) - Vladiszlav Kovalev (FIDE, 2637)

4. Nodirbek Abduszattorov (üzbég, 2634) - Vasif Durarbajl (azerbajdzsáni, 2625)

5. Anton Korobov (ukrán, 2683) - Alekszandr Griscsuk (orosz, 2778)

6. Haik M. Martiroszjan (örmény, 2632) - Ante Brkic (horvát, 2592)

7. Praggnanandhaa R (indiai, 2608) - Maxime Vachier-Lagrave (francia, 2749)

8. Javohir Szindarov (üzbég, 2558) - Kacper Piorun (lengyel, 2608)

9. Etienne Bacrot (francia, 2678) - Pavel Ponkratov (orosz, 2629)

10. Szergej Karjakin (orosz, 2757) - Vladiszlav Artyemijev (orosz, 2704)

11. M. Amin Tabatabaei (iráni, 2613) - Pentala Harikrishna (indiai, 2730)

12. Jan-Krzysztof Duda (lengyel, 2738) - Pouya Idani (indiai, 2612)

13. Jeffery Xiong (amerikai, 2709) - Santosh Gujrathi Vidit (indiai, 2726)

14. Dmitrij Andrejkin (orosz, 2726) - Velimir Ivic (szerb, 2582)

15. Peter Szvidler (orosz, 2714) - Nyikita Vityjugov (orosz, 2724)

16. Andrej Jeszipenko (orosz, 2716) - Daniil Dubov (orosz, 2714)

A női Világkupán a rájátszáson négy továbbjutó hely volt a tét. A grúz Nana Dzagnidze kettős győzelemmel jutott a nyolcaddöntőbe, az amerikai Carissa Yip nem tudta megnehezíteni az ötödik kiemelt nagymesternő továbbjutását.

A 16 éves Leja Garifullina nagyot harcolt Polina Suvalova ellen. Megnyerte az első rapidpartit, Suvalova visszavágott. Egyenlő állásban sakk-sekket nézett el a harmadik játszmában. Gyalogelőnyét nem tudta érvényesíteni a befejező ütközetben, 99 lépésben Suvalova kiharcolta a továbbjutását jelentő döntetlent.

A két 10-10 perces rapidparti feszültségét jobban bírta a kazah Bibiszara Asszaubajeva, az esélyesebb grúz Bela Hotenasvili számára véget ért a viadal.

A tie-break fő attrakciója az ukrán exvilágbajnoknők összecsapása volt. Szocsiban 2015-ben Marija Muzicsuk győzött a kieséses rendszerű világbajnokságon, Anna Usenyina akkor korán kiesett.

A két klasszikus parti döntetlene után Marija szerzett vezetést, Anna a bástyavégjátékban remizhetett volna. A második játszma Usenyina javára dőlt el, 10-10 perces rapidpartikkal folytatták. Ismét Muzicsuk került előnybe, de Usenyina másodszor is egyenlíteni tudott. A továbbjutást a villámpartik döntötték el, Marija Muzicsuk királyszárnyi támadása sikerrel végződött, Anna Usenyina harmadszor már nem tudott egyenlíteni.

A nyolcaddöntőbe hat orosz sakkozónő jutott be, szerencsés a sorsolásuk, nem egymás ellen küzdenek meg.

A 3. forduló rájátszásainak eredményei:

3. Marija Muzicsuk (ukrán, 2550) – Anna Usenyina (ukrán, 2429) 4,5 – 3,5 (döntetlen, döntetlen, (v)1 – 0, 0 – 1, (s)1 – 0, 0 – 1, (v)1 – 0, döntetlen)

5. Nana Dzagnidze (grúz, 2523) - Carissa Yip (amerikai, 2430) 3 – 1 (0 – 1, 1 – 0, (s)1 – 0, 1 - 0)

12.Leja Garifullina (orosz, 2390) - Polina Suvalova (orosz, 2489) 2,5 – 3,5 (döntetlen, döntetlen, (v)1 – 0, 0 – 1, (v)0 – 1, döntetlen)

15. Bibiszara Asszaubajeva (kazah, 2389) – Bela Hotenasvili (grúz, 2471) 4 - 2 (döntetlen. döntetlen, (s)döntetlen, döntetlen, (v)1 – 0, 1 - 0)

A nyolcaddöntő párosítása:

1.Antoaneta Sztefanova (bolgár, 2463- Alekszandra Gorjacskina (orosz, 2596)

2. Katyerina Lahno (orosz, 2559) - Bibiszara Asszaubajeva (kazah, 2389)

3. Alekszandra Kosztenjuk (orosz, 2473) - Marija Muzicsuk (ukrán, 2550)

4. Anna Muzicsuk (ukrán, 2535) - Elisabeth Paehtz (német, 2466)

5. Polina Suvalova (orosz, 2489) - Nana Dzagnidze (grúz, 2523)

6. Valentyina Gunyina (orosz, 2437) - Nino Bacsiasvili (grúz, 2487)

7. Sarasadat Khademalsharieh (iráni, 2494) - Tan Zhongyi (kínai, 2511)

8. Dianara Szaduakasszova (kazah, 2483) - Alina Kaslinszkaja (orosz, 2488)

Verőci Zsuzsa

Fotó: fide.com chessbase.com

Komment 0 | Reblog! 0 |

Balog Imre nyerte a rapid bajnokságot, rajt-cél győzelmet aratott

Címkék: Nem tartozik hozzá címke

Ajkán rendezték meg a Rapid Magyar Bajnokságot, a VI. Csaba Árpád emlékversenyt. A 13 fordulós svájci rendszerű viadalon 177 résztvevő viaskodott, 23 nemzetközi nagymester és 19 nemzetközi mester is játszott.  A rajtlistát két ezüstérmes olimpikonunk, Balogh Csaba és  Almási Zoltán vezette,  az izgalmas versenyfutásból a negyedik helyre rangsorolt Balog Imre került ki győztesen, Rajt-cél győzelmet aratott, fél ponttal előzte meg a Világkupáról hazaérkezett Kozák Ádámot, mindketten veretlenek maradtak. A harmadik helyen előállt hármas holtverseny a veretlenségét megőrző Balogh Csabának kedvezett. Papp Petra megvédte bajnoki címét. Játszmánként 15-15 perc volt a gondolkodási idő és 10-10 másodperc bónusz lépésenként.

 

Ajkán három napon keresztül dúltak a csaták a 2021. évi rapid bajnokságon. A 177 résztvevős mezőny 13 fordulós, svájci rendszerű tornán viaskodott. Játszmánként 15-15 perc volt a gondolkodási idő és lépésenként 10-10 másodperc bónusz. Huszonhárom nagymester is rajthoz állt. A Világkupáról való visszalépése után a kétszeres olimpiai ezüstérmes Almási Zoltán bejelentett, hogy befejezi pályafutását, utolsó hivatalos versenyén indult. A kétszeres olimpiai ezüstérmes Balogh Csaba vezette a rajtlistát, címvédőként Bánusz Tamás játszott. A viadalon a várakozásnak megfelelően kiélezett versenyfutást láttunk, az idő szorításában váratlan fordulatokat, meglepő eredményeket is.

A pénteki első játéknapon négy fordulóra került sor, öten rajtoltak mesternégyessel, kilencen gyűjtöttek fél ponttal kevesebbet. 

Az élcsoport állása a 4. forduló után:

H.

R.

Név

Élő

 TB1 

 TB2 

 TB3 

1

4

GM

Balog Imre

2580

4,0

10,0

10,0

10

GM

Kozák Ádám

2505

4,0

10,0

10,0

19

GM

Czebe Attila

2454

4,0

10,0

10,0

4

18

GM

Horváth Ádám

2478

4,0

10,0

9,5

22

IM

Mészáros Ádám

2422

4,0

10,0

9,5

6

28

IM

Csonka Balázs

2373

3,5

9,5

11,0

7

15

GM

Bérczes Dávid

2490

3,5

9,5

10,5

8

13

GM

Nagy Gábor

2497

3,5

9,5

10,0

9

2

GM

Almási Zoltán

2621

3,5

9,5

9,5

10

37

FM

Zentai Péter

2247

3,5

9,5

8,0

11

1

GM

Balogh Csaba

2623

3,5

9,0

10,5

12

16

GM

Varga Zoltán

2490

3,5

8,5

10,0

13

7

GM

Gonda László

2535

3,5

8,5

9,0

14

33

IM

Varga Péter

2302

3,5

8,5

8,0

Szombaton öt fordulóval folytatódott a bajnokság, Balog Imre ötödik győzelmével félpontos előnyt szerzett. A hatodik körben sötéttel nyert Almási Zoltán ellen, egy ponttal előzte meg riválisait, nyolcan gyűjtöttek 5 pontot. A hetedik fordulóban megszakadt az éllovas nyerősorozata, Mihók Olivér remizett Baloggal, fél pontra csökkent az előny. Korpa Bence legyőzte Almási Zoltánt. A nyolcadik fordulóban mérkőzött meg Kozák és balog, a döntetlennel megmaradt Balog félpontos előnye, négyfős volt a közvetlen üldöző boly. Balog és Kozák is győzelemmel zárta a második játéknapot.

Az élcsoport állása a 9. forduló után:

H.

R.

Név

Élő

 TB1 

 TB2 

 TB3 

1

4

GM

Balog Imre

2580

8,0

42,5

56,5

2

10

GM

Kozák Ádám

2505

7,5

39,5

56,0

3

18

GM

Horváth Ádám

2478

7,0

37,0

53,0

4

13

GM

Nagy Gábor

2497

7,0

37,0

52,5

5

1

GM

Balogh Csaba

2623

7,0

36,5

54,0

6

16

GM

Varga Zoltán

2490

7,0

35,5

48,0

7

11

GM

Aczél Gergely

2500

7,0

32,5

47,5

8

22

IM

Mészáros Tamás

2422

6,5

38,5

53,0

9

19

GM

Czebe Attila

2454

6,5

38,0

54,5

10

15

GM

Bérczes Dávid

2490

6,5

36,0

50,5

11

28

IM

Csonka Balázs

2373

6,5

35,0

54,5

12

2

GM

Almási Zoltán

2621

6,5

35,0

51,0

Balog Imre és Kozák Ádám versenyfutása a befejező játéknapon is folytatódott, fordulóról-fordulóra változott, hogy ki érhet még el dobogós helyezést. Balog Imre egy pillanatra sem adta ki kezéből az éllovasi pozíciót, egypontos előnnyel ért célba. Kozák Áádm a bajnokhoz hasonlóan megőrizte veretlenségét. A harmadik helyen előállt holtverseny ezüstérmes olimpikonunknak, Balogh Csabának kedvezett, ős sem talált legyőzőre.

A Magyar Rapid Bajnokság, a VI. Csaba Árpád emlékverseny végeredménye:

H.

R.

Név

Élő

 TB1 

 TB2 

 TB3 

1

4

GM

Balog Imre

2580

11,0

111,5

82,0

2

10

GM

Kozák Ádám

2505

10,0

112,0

75,5

3

1

GM

Balogh Csaba

2623

9,5

110,5

70,5

4

13

GM

Nagy Gábor

2497

9,5

108,5

70,5

5

9

GM

Prohászka Péter

2507

9,5

101,0

67,5

6

18

GM

Horváth Ádám

2478

9,0

108,5

69,0

7

2

GM

Almási Zoltán

2621

9,0

108,0

67,5

8

15

GM

Bérczes Dávid

2490

9,0

105,5

68,5

9

17

GM

Kántor Gergely

2484

9,0

104,5

65,5

10

6

GM

Ács Péter

2565

9,0

102,0

65,5

11

5

GM

Papp Gábor

2575

9,0

99,5

63,5

12

14

GM

Medvegy Zoltán

2495

9,0

95,0

59,5

13

19

GM

Czebe Attila

2454

8,5

110,5

69,0

14

28

IM

Csonka Balázs

2373

8,5

108,5

65,5

15

25

GM

Korpa Bence

2396

8,5

108,0

65,0

16

12

GM

Mihók Olivér

2498

8,5

107,0

65,5

17

7

GM

Gonda László

2535

8,5

106,0

67,0

18

16

GM

Varga Zoltán

2490

8,5

105,0

68,0

19

11

GM

Aczél Gergely

2500

8,5

105,0

65,0

20

3

GM

Bánusz Tamás

2606

8,5

103,0

61,5

33

39

WGM

Papp Petra

2239

8,0

97,5

59,0

34

42

WIM

Terbe Julianna

2230

8,0

96,5

59,5

Balog Imre ellenfelei és eredményei:

F.

R.

R.

Név

Élő

Pont

Res.

1

4

92

WFM

Gaál Zsóka

1928

6,5

1

2

4

49

IM

Hardicsay Péter

2191

7,0

1

3

4

29

IM

Csiszár Csaba

2340

8,0

1

4

2

17

GM

Kántor Gergely

2484

9,0

1

5

1

18

GM

Horváth Áádm

2478

9,0

1

6

1

2

GM

Almási Zoltán

2621

9,0

1

7

1

12

GM

Mihók Olivér

2498

8,5

½

8

1

10

GM

Kozák Ádám

2505

10,0

½

9

1

19

GM

Czebe Attila

2454

8,5

1

10

1

13

GM

Nagy Gábor

2497

9,5

½

11

1

16

GM

Varga Zoltán

2490

8,5

1

12

1

7

GM

Gonda László

2535

8,5

1

13

1

1

GM

Balogh Csaba

2623

9,5

½

Verőci Zsuzsa

 

Komment 0 | Reblog! 0 |

Legfrissebb bejegyzések

Budapest 12 napig a sakkozás fővárosa, kezdődik a 45. Sakkpépmpia7
2024. 09. 11.

Fabiano Caruana a GCT SuperUnited Croatia rapidverseny győzteae, 3 pont az előnye 
2024. 07. 13.

Zágrábban ma kezdődik a Grand Chess Tour 2024 harmadik versenye, a SuperUnited Croatia
2024. 07. 10.

Fabiano Caruana a bukaresti Superbet Chess Classic győztese, rapid rájátszádban legyőzte ruválisait
2024. 07. 06.

Az új világranglistán Magnus Carlsen 30 pontos  előnnyel vezet Hikaru Nakamura előtt 
2024. 07. 02.

A bukaresti Superbet Chess Classsic viadalon Fabiano Caruana játszik címvédőként
2024. 06. 26.

Stavangerben Carlsen hatodszor győzött, két ponttal előzte meg Nakamurát, Ju Wenjun 3 pontos előnnyel nyert
2024. 06. 08.

A Norway Chess 2024 viadalok utolsó fordulója előtt Carlsen és Ju Wenjun is másfél pontos előnnyel vezet
2024. 06. 07.

Carlsen wlőnye egy pontra nőtt, Ju Wenjun ismlt az élen
2024. 06. 05.

Carlsen udőtúllépéssel vesztett, Nakamura hátránya fél pontra csökkent, Muzicsuk előnye fél pont
2024. 06. 04.

Ding Liren kétlépéses mattot nézett el Carlsen ellen, a norvég világelsp átvette a vezetést
2024. 06. 03.

Félidőben Nakamura egypontos előnnyel vezet Carlsen előtt, Vaishali előnye is egy pont, Muzicsuk a mésodik
2024. 06. 02.

A világranglisták éllovasai megőrizték vezető pozíciójukat
2024. 06. 01.

A Norway Chess 2024 Noway viadallokon a négy forduló után Nakamura és Vaishali vezet
2024. 05. 31.

A 18 éves Praggnanandhaa legyőzte Carlsent, átvette a vezetést, Caruana nyert Ding Liren ellen
2024. 05. 30.

Hirdetés

Feedek

Címkefelhő

Sakk Carlsen Lékó Polgár Judit, Aeroflot-verseny Rapport Richárd, Csapat-világbajnokság 2015, Grand Chess Tour, Sparkassen Chess Meeting, Biel Sakkfesztivál, Világkupa Baku, Grand Prix 2015/16, Csapat Európa-bajnokság, Tata Steel Chess 2016, Altibox Norway Chess 2016, Világkupa 2017 Tbiliszi, Világbajnoki döntő Viswanathan Anand Magnus Carlsen, Teherán Női kieséses rendszerű világbajnokság, Világbajnok-jelölti torna Hanti-Manszijszk Anand Aronjan Kramnyik Topalov Karjakin, Világkupa Hanti Manszijszk, Sakkolimpia Tromsø, Világbajnoki döntő 2014 Magnus Carlsen Viswanathan Anand, Csapatbajnokság, Világranglista, Női Európa-bajnokság, Világbajnok-jelölti verseny London Carlsen Kramnyik Aronjan Radzsabov Griscsuk Ivancsuk Szvidler Gelfand, Tata Steel 2015 Carlsen Caruana Aronjan Giri Ivancsuk Hou Ji-fan, Grand Prix London, Európa-bajnokság Jereván Polgár Judit Almási Zoltán Balogh Csaba, Riga Női Európa-bajnokság 2017, Női Grand Prix Sardzsa Hou JI-fan Humpy Koneru, Csapat Európa-bajnokság 2013, Női Európa-bajnokság 2016, Grand Prix Peking Lékó Griscsuk Karjakin Gelfand Topalov Kamsky Mamedgyarov, 40. sakkolimpia Isztambul, Grand Prix Párizs Griscsuk Caruana Nakamura Gelfand Ponomarjov, Férfi Európa-bajnokság 2012, Női Európa-bajnokság Plovdiv Hoang Thanh Trang Dzagnidze Gunyina Sztefanova, Wijk aan Zee 2012, Tata Steel 2013 Rapport Richárd, Grand Prix Taskent Caruana Karjakin Nakamura Giri Vachier-Lagrave Gelfand, Grand Prix-verseny Tbiliszi Griscsuk Giri Vachier-Lagrave Mamedgyarov Szvidler, Európa-bajnokság 2015 Jeruzsálem, Grand Prix Szaloniki Topalov Griscsuk Nakamura Caruana Morozevics Ivancsuk, 51. Capablanca emlékverseny, Dortmund Vlagyimir Kramnyik Ruszlan Ponomarjov Hikaru Nakamura Anish Giri, Grand Slam-döntő Anand Carlsen Aronjan Ivancsuk Nakamura, Női Grand Prix Lopota Hou Ji-fan Humpy Koneru Anna Muzicsuk Nana Dzagnidze, Tal-emlékverseny, Baden-Baden 2013 Anand Caruana Adams Naiditsch, Stavanger 2014 Carlsen Aronjan Griscsuk Caruana Kramnyik Topalov Karjakin, St. Louis Carlsen Aronjan Caruana Nakamura Topalov Vachier-Lagrave, 42. sakkolimpia Baku, Tata Steel 2013 Carlsen Anand Aronjan Caruana Karjakin Nakamura Lékó Péter, Európa-bajnokság Legnica Almási Zoltán Berkes Ferenc Balogh Csaba, Női csapat-világbajnokság 2013, Gibraltár 2015 Hou Ji-fan Topalov Nakamura Szvidler Rapport, Orosz szuperbajnokság Novoszibirszk, St. Louis USA ch 2017, 18. Európa-bajnokság 2017 Minszk, Wijk aan Zee Tata Steel Chess 2014 Aronjan Nakamura Caruana Gelfand Karjakin Rapport, Királyi verseny Bukarest Caruana Ponomarjov Wang Hao Radzsabov, Csapatbajnokság 2013/14, Taskent GP-verseny Humpy Koneru Zhao Xue Ju Wenjun Katyerina Lahno, Orosz szuperbajnokság Kramnyik Karjakin Szvidler Andrejkin Nepomnjacsij, VIII. Tal-emlékverseny Anand Carlsen Kramnyik Nakamura Karjakin Caruana Gelfand, Csapat-világbajnokság 2013, Rosztov Grand Prix Hou Ji-fan Humpy Koneru, Aeroflot 2012, Gibraltár, Grand Chess Tour 2016 London, Katar 2014 Kramnyik Giri Mamedgyarov Vachier-Lagrave Berkes Gara, Biel Magnus Carlsen Hikaru Nakamura, Orosz szuperbajnokság Szergej Karjakin Alekszandr Griscsuk Peter Szvidler, Grand Prix Genf Usenyina Hou Ji-fan Muzicsuk Dzagnidze Lahno, Aljechin emlékverseny Anand Aronjan Kramnyik Szvidler Gelfand Adams, Capablanca emlékverseny Almási Zoltán, Világbajnoki döntő New York Carlsen Karjakin, Biel 2013 Vachier-Lagrave Nepomnjacsij Rapport, Férfi sakkbajnokság, Vugar Gasimov emlékverseny Carlsen Caruana Nakamura Karjakin Mamedgyarov Radzsabov, Capablanca emlékverseny Leinier Dominguez Perez Vaszilij Ivancsuk Almási Zoltán, Mitropa Kupa, VII. Tal-emlékverseny, Grand Prix Zug Lékó Radzsabov Karjakin Caruana Topalov Mamedgyarov Morozevics, Dortmund Lékó Péter Vlagyimir Kramnyik Szergej Karjakin, La Coruna Rapport Richárd, Világbajnoki döntő Viswanathan Anand Borisz Gelfand, Grand Prix Zsermuk Hou Ji-fan Humpy Koneru, 60. női bajnokság, Grand Prix 2017 Genf Rapport Richárd, Mitropa-kupa 2017 Balatonszárszó, Grand Prix Taskent Fabiano Caruana Szergej Karjakin Lékó Péter, Női világbajnokság, ACP-verseny Almási Zoltán Wesley So Jan Nepomnjacsij, Hans Suri emlékverseny Biel Hou Ji-fan Maxime Vachier-Lagrave Radoslaw Wojtaszek, Grand Prix Baku Caruana Griscsuk Karjakin Nakamura, 33. Zalakarosi Sakkfesztivál Rapport Berkes Portisch Hoang Mádl, Grand Prix-verseny Chengdu, Ningbo csapat-világbajnokság, Szeged Női bajnokság, Női világbajnoki döntő Hou Ji-fan Humpy Koneru, 61. Női bajnokság Hévíz, Petroszjan emlékverseny Aronjan Griscsuk Kramnyik Gelfand Lékó, Stavanger Altibox Norway Chess 2017 Carlsen So Kramnyik Caruana Anand, Klubcsapatok Európa-kupája, Női csapat-világbajnokság, Grand Prix Ankara, Gibraltár 2013 Ivancsuk Kamsky Adams Hoang Thanh Trang, GRENKE Chess Classic 2015 Carlsen Caruana Anand Aronjan, Stavanger Anand Carlsen Aronjan Topalov Nakamura Szvidler Karjakin, Grand Prix 2017 Moszkva, 32. Mitropa-kupa Meissen, Csapatbajnokság 2016/17, Hoogeveen Polgár Judit Vlagyimir Kramnyik, 63. Férfi bajnokság Gyula, U16-os sakkolimpia Győr, Csigorin emlékverseny Almási Zoltán Portisch Lajos, Zürich 2015 Caruana Anand Kramnyik Aronjan Nakamura Karjakin, SportAccord Peking, 62. férfi bajnokság, Fabiano Caruana Veszelin Topalov Vaszilij Ivancsuk, Szaratov Lékó Péter, SportAccord 2014 Griscsuk Aronjan Lékó Hou Ji-fan Koneru, 30. Klubcsapatok Európa-kupája Lékó Péter Caruana Griscsuk Topalov Nakamura, X. Tal-emlékverseny Moszkva, Dortmund Lékó Péter Vlagyimir Kramnyik Fabiano Caruana, 28. Klubcsapatok Európa-kupa, 42. Sparkassen Chess-Meeting Lékó Kramnyik Caruana Adams, Orosz szuperbajnokság Kramnyik Karjakin Szvidler Nepomnjacsij, St. Louis Carlsen Aronjan Nakamura Kamsky, Grand Slam-döntő Aronjan Mamedgyarov Adams Vachier-Lagrave, Klubcsapatok Európa-kupája 2013, Orosz csapatbajnokság 2013, Orosz csapatbajnokság 2012, Európa-bajnokság 2016, 3. Vugar Gasimov emlékverseny, London Chess Classic 2014 Carauna Anand Nakamura Kramnyik Giri Adams, 42. sakkolimpia Baku, Grand Chess Tour 2017 Leuven, Grand Chess Tour 2017 Párizs, Biel Magnus Carlsen Alekszandr Morozevics Alekszej Shirov, 50. Bieli Sakkfesztivál Lékó Péter, 33. Klubcsapatok Európa-kupája Antalya, Sencsen 2017, Grand Prix 2017 Rapport, 35. Mitropa-kupa Prága, Női világbajnoki döntő, 4. Sinquefield Kupa St. Louis, 32. Klubcsapatok Európa-kupa, Wijk aan Zee Tata Steel Chess 2017, Szombathely Rapport Richárd Markus Ragger, Rapport Richard, Orosz csapatbajnokság 2014 Lékó Péter, Hanti-Manszijszk Női GP-verseny Hou Ji-fan Anna Muzicsuk Zhao Xue Nana Dzagnidze Katyerina Lahno, Grand Slam-döntő Anand Aronjan Ponomarjov, Női világbajnoki döntő 2013 Anna Usenyina Hou Ji-fan, Junior világbajnokság Rapport Richárd, Grand Prix Kazany, Zürich 2014 Carlsen Anand Aronjan Nakamura Caruana Gelfand, Gibraltár 2014 Hoang Thanh Trang Rapport Richárd, Női Európa-bajnokság Belgrád Hoang Thanh Trang Papp Petra Muzicsuk Dzagnidze Lahno Koszinceva Cramling, Zürich 2013 Anand Kramnyik Caruana Gelfand, Malmő Rapport Van Wely Short Szokolov, Női Grand Prix Dilijan Usenyina Koneru Muzicsuk Dzagnidze Sztefanova, London Chess Classic 2012 Anand Carlsen Aronjan Kramnyik Polgár Judit, 40. sakkolimpia Isztambul, Női Grand Prix 2015/16 Hanti-Manszijszk, Wijk aan Zee Tata Steel Chess 2017, Kazany Grand Prix, Világkupa 2013 Kramnyik Karjakin, Mi is történt 2016-ban, 7. Danzhou szuperverseny Lékó Péter, 44. Sparkassen Chess Meeting Dortmund, Világbajnok-jelölti döntő Moszkva 2016, 7. Danzhou szuperverseny Lékó Péter, Genf Polgár Judit Vlagyimir Kramnyik Hikaru Nakamura Sahriyar Mamedgyarov, Zürich Korcsnoj Chess Challenge, V. Grand Slam-döntő, Hoogeveen Nakamura Hou Ji-fan Giri, Szaratov Lékó Péter Alekszandr Morozevics, Grand Chess Tour 2017 5. Sinquefield Cup St. Louis, Grand Chess Tour 2017 St. Louis, Hikaru Nakamura Levon Aronjan, Női világbajnokság Hou Ji-fan Humpy Koneru Hoang Thanh Trang, Chess.com Man sziget 2017, 33. Mitropa-kupa, Világbajnoki döntő Viswanathan Anand Borisz Gelfand, 45. Sparkassen Chess-Meeting 2017 Dortmund, Csapatbajnokság 2014/15, Világkupa Hanti Manszijszk Szvidler Griscsuk Ivancsuk Ponomarjov, Női Európa-bajnokság Belgrád Hoang Thanh Trang Papp Petra Muzicsuk Dzagnidze Lahno Koszinceva Camling, Csapatbajnokság 2012/13, Női Grand Prix 2015/16 Hanti-Manszijszk, 21. csapat Európa-bajnokság Kréta, Budapesti Tavaszi Fesztivál Szabó László emlékverseny, Sharjah Masters 2017 Gledura, Női Grand Prix Dilijan Usenyina Koneru Muzicsuk Sztefanova, Zürich párosmeccs Kramnyik Aronjan, ACP Tbiliszi, Világbajnok-jelölti verseny London 2013 Carlsen Kramnyik Aronjan Radzsabov Griscsuk Ivancsuk Szvidler Gelfand, 4. Gasimov emlékverseny So Kramnyik, GRENKE Chess Classic 2017 Carlsen Caruana, Világkupa 2013 Aronjan Kramnyik Caruana Griscsuk Karjakin Nakamura Szvidler, A 2012-es év krónikája, Grand Chess Tour 2016 Párizs, Aeroflot 2013, London Chess Classic 2011 Anand Carlsen Aronjan Kramnyik Nakamura, Malmő Lékó Péter, Mitropa-kupa 2014, Dubai rapid-és villámvb Magnus Carlsen Viswanathan Anand Hikaru Nakamura Fabiano Caruana Polgár Judit, Hanti-Manszijszk Női Grand Prix-verseny Hou Ji-fan Anna Muzicsuk Zhao Xue Nana Dzagnidze Katyerina Lahno, 45. Bieli Sakkfesztivál Lékó Péter, Tata Steel 2013 Carlsen Anand Aronjan Caruana Nakamura Lékó Péter, Hanti-Manszijszk Csapat-világbajnokság 2017, SportAccord Peking Hou Ji-fan Aronjan Radzsabov Karjakin Lékó Péter, Ningbo csapat-világbajnokság Lékó Péter Polgár Judit Almási Zoltán, Világkupa 2013 Lékó Péter Polgár Judit Aronjan Kramnyik Caruana Karjakin Nakamura, London Chess Classic 2011 Anand Carlsen Aronjan Kramnyik, Malmő Lékó Péter, Világbajnoki döntő Viswanathan Anand Borisz Gelfand, Lékó Péter, A 2013-as esztendő krónikája, Világbajnoki ciklus, Rapport Richárd, Magyar Sakkozásért Alapítvány Portisch Lajos, Orosz csapatbajnokság, Grand Prix Baku Caruana Griscsuk Karjakin Gelfand, Rapid és villám-vb Dubai Carlsen Anand Nakamura Caruana Griscsuk Polgár Judit, Rapid-világbajnokság Asztana, Grand Chess Tour 2016 Leuven, Világbajnoki döntő New York Carlsen Karjakin, Chess.com Masters Man sziget, Világbajnoki döntő New York Carlsen Karjakin, Grand Prix 2017, Rapid és villám-világbajnokság Doha 2016, X. Tal-emlékverseny Moszkva, Dortmund Lékó Péter Vlagyimir Kramnyik Fabiano Caruana Michael Adams, Világkupa 2013 Lékó Péter Aronjan Kramnyik Caruana Karjakin Nakamura Szvidler, Grand Prix-verseny Chengdu, IX. Chess Masters Final Bilbao Carlsen Karjakin, IX. Chess Masters Final Bilbao Carlsen Karjakin, Világkupa Hanti Manszijszk Polgar Judit

Sakkblog

A hazai és a külföldi legjelentősebb tornákról híradás, értékelés, játszmaelemzés. Sztorik, interjúk. Mi újság a sakkvilágban?

Naptár

Reblog