A Szocsiban zajló férfi Világkupa nyolcadöntőjének rájátszásában hattovábbjutó hely sorsa dőlt el. A világbajnok Magnus Carlsen összesítésben 5-3-ra győzte le a 19 éves orosz Andrej Jeszipenkot, a norvég világelső a villámpartikban múlta felül a hősiesen küzdő titánt. Carlsen a negyeddöntőben a lengyel Karper Piorunt búcsúztató francia Etienne Bacrot ellen játszik. Az ötödik kör csúcsrangadóját a francia Maxime Vachier-Lagrave és az orosz Szergej Karjakin vívta, Karjakin öt döntetlen után sötéttel nyerte meg a hatodik játszmát, az amerikai Sam Shanklanddal mérkőzik meg. Az orosz Vlagyimir Fedoszejev kettős győzelmet aratott a szerb Velimir Ivic ellen, kedvező a sorsolása, az iráni M. Amin Tabatabaei sok meglepetést okozott a tornán, de legyőzhető ellenfél. A nyolcaddöntő a végállomást jelentette az orosz Alekszandr Griscsuk számára, a lengyel Jan-Krzysztof Duda folytathatja a versengést, az indiai Santosh Gujrathi Vidittel küzd meg. A negyeddöntőbe Magnus Carlsen mellett két orosz sakkozó és egy-egy amerikai, francia, indiai és iráni nagymester jutott. A tét egyre nagyobb, az első két helyezett szerez jogot a jövő évi világbajnok-jelölti döntőben való indulásra, Carlsen eredménye nem számít. A női Világkupán egy párharcra került sor, az ukrán Anna Muzicsuk mindkét rapidpartit megnyerte a grúz Nana Dzagnidze ellen, győzelme egyúttal világbajnok-jelölti címet is biztosított számára, ahogy a két exvilágbajnoknő, a kínai Tan Zhongyi és az orosz Alekszandra Kosztenjuk is jogot szerzett a nyolcas döntőben való indulásra. Az elődöntőben a tavalyi világbajnoki döntő vesztese, az orosz Alekszandra Gorjacskina küzd meg Muzicsukkal.
A Világkupa nyolcaddöntőjének rájátszásában hat továbbjutó hely volt a tét. A küzdelmek a 25-25 perces és lépésenkénti 10-10 másodperc bónusszal játszott partikkal kezdődtek és négy párharcban megszületett a döntés.
Egy párbaj a 10-10 perces és lépésenként 10-10 másodperc bónusszal vívott partikban ért véget. A másodszor „pótvizsgázó” Magnus Carlsen és a 19 éves Andrej Jeszipenko összecsapása csak a hosszabbításban, a villámpartikban dőlt el a norvég világbajnok javára.
A két 25-25 perces játszmában pontosztozkodások születtek, Jeszipenko a második játszmában hősies védekezéssel hárította a világelső nyerési kísérleteit. Az első 10-10 perces partiban Carlsen legyőzte ellenfelét, aki visszavágott a vereségéért.
A villámpartik feszültségét a világbajnok bírta jobban, kettős győzelemmel összesítésben 5-3-ra megnyerte a meccset.
A negyeddöntőben a francia Etienne Bacrot lesz az ellenfele, aki az első rapidpartit elvesztette a lengyel Kacpaer Piorunnak, szemben, de mesterhármast elérve kvalifikálta magát a legjobb nyolc közé.
A nyolcaddöntő csúcsrangadóját a francia Maxime Vachier-Lagrave és az orosz Szerfej Karjakin játszotta. Öt döntetlen után MVL kedvező állásban teljesen leblokkolt, hibák sorozatával szenvedett vereséget, a 2015-ös Világkupa győztese, Szergej Karjakin jutott tovább.
Felesége, Katyerina Lahno kiesése után „elvérzett” Alekszandr Griscsuk is. Bosszankodhat az orosz nagymester, kecsegtető esélyű állásokat rontott el a lengyel Jan-Krzysztof Duda ellen. Az első játszma végül pontosztozkodással végződött, de az igazi drámát a második összecsapás jelentette. Griscsuk többször is fonalas nyerést hagyott ki, az őrült kapkodásban a végjátékot még fatális hibával el uis vesztette.
Az orosz Vlagyimir Fedoszejev kettős győzelemmel lett negyeddöntős. Az első partiban könnyen nyert a gyalogot vesztő Velimir Ivic ellen, de a második összecsapás sokáig a szerb sakkozó kezdeményezésének jegyében dúlt. Nyerőesélyes állásban azonban nagyot hibázott, Fedoszejev másodszor is betalált.
A junior világranglista hetedik helyezettje, az iráni M Amin Tabatabaei nagy szenzációként bejutott a negyeddöntőbe. Az örmény Haik M. Martiroszjannnal az első rapid ütközetben megosztoztak a ponton, a második összecsapás soeán kihasználta ellebfele sorozatos hibáit.
A nyolcaddöntő rájátszásainak eredményei:
1.Magnus Carlsen (norvég, 2847) – Andrej Jeszipenko (orosz, 2716) 4 - 2 (döntetlen, döntetlen, (v)döntetlen, döntetlen, (v)1 – 0, 0 – 1, (v)1 – 0, 1 – 0)
3. Vlagyimir Fedoszejev (orosz, 2696) - Velimir Ivic (szerb, 2582) 3 – 1 (döntetlen, döntetlen, (v)1 – 0, 1 – 0)
5. Alekszandr Griscsuk (orosz, 2778) – Jan-Krzysztof Duda (lengyel, 2738) 1,5 - 2,5 (döntetlen, döntetlen, (s)0 – 1, döntetlen)
6. M. Amin Tabatabaei (iráni, 2613) - Haik M. Martiroszjan (örmény, 2632) 2,5 – 1,5 (0 – 1, 1 – 0, (s)döntetlen, 1 – 0)
7. Maxime Vachier-Lagrave (francia, 2749) - Szergej Karjakin (orosz, 2757) 2,5 – 3,5 (döntetlen, döntetlen, (v)döntetlen, döntetlen, (s)döntetlen, 0 – 1)
8. Etienne Bacrot (francia, 2678) - Kacper Piorun (lengyel, 2608) 4 - 2 (döntetlen, döntetlen, (v)0 – 1, 1 – 0, (s)1 – 0, 1 – 0)
A negyeddöntő párosítása:
1.Etienne Bacrot (francia, 2678) – Magnus Carlsen (norvég, 2847)
2.Sam Shankland (amerikai, 2709) – Szergej Karjakin (orosz, 2757)
3. M. Amin Tabatabaei (iráni, 2613) – Vlagyimir Fedoszejev (orosz, 2696)
4. Jan-Krzysztof Duda (lengyel, 2738) - Santosh Gujrathi Vidit (indiai, 2726)
A női Világkupán a világbajnok-jelölti cím is tétje volt a negyeddöntő rájátszásának, Anna Muzicsuk és Nana Dzagnidze küzdelmének. A két klasszikus játszmában gyorsan megosztoztak a ponton, a tie-break első ütközetében szicíliai védelmű összecsapást láttunk és az ukrán nagymesternő királyszárnyi támadása nagy erővel bontakozott ki. A támadás gyorsabban is célt érhetett volna, Anna Muzicsuk végül megnyerte a játszmát, vezetést szerzett.
Nana Dzagnidze a játszmavesztést nem tudta feldolgozni, világossal pocsékul megjátszott nyitás után döntő hátrányba került, Anna Muzicsuk kettős győzelemmel jutott az elődöntőbe. Tan Zhongyi, Alekszandra Kosztenjuk és Anna Muzicsuk kiharcolta a jofot a jövő évi világbajnok-jelölti döntőben való indulásra, Alekszandra Gorjacskina a tavalyi vb-döntő veszteseként játszhat a nyolcfős kétfordulós tornán.
A negyeddöntő rájátszása:
4. Nana Dzagnidze (grúz, 2523) - Anna Muzicsuk (ukrán, 2535) 1 – 3 (döntetlen, döntetlen, (s)0 - 1, 0 – 1)
Az elődöntő párosítása:
1.Anna Muzicsuk (ukrán, 2535) – AlekszandrA Gorjacskina (orosz, 2596)
2. Tan Zhongyi (kínai, 2511) – Alekszandra Kosztenjuk (orosz, 2473)
Verőci Zsuzsa
Fotó: fide.com