A Meltwater Champions Chess Tour Goldmoney Asian Rapid online viadal negyeddöntőjének első párharcában a világbajnok Magnus Carlsen és az orosz Vladiszlav Artyemijev győzött. A norvég világelső az első partit kölcsönös nagy hibák után nyerte meg Wesley So ellen, az amerikai nagymester a második játszmában egyenlített. Carlsen a harmadik ütközetben ismét vezetést szerzett, So nem tudott visszavágni. Nagy meglepetésre Artyemijev a sokat hibázó holland Anish Girit 3-0-ra győzte le. Az örmény Levon Aronjan és Eriagisi Arjun küzdelmében a 17 éves indiai sakkozó a második összecsapásban diadalmaskodott, a kvalifikációs verseny győztese a harmadikban kiegyenlített. Négy döntetlen született a lengyel Jan-Krzysztof Duda és a kínai Dinf Liren meccsén. Duda az első és a negyedik játszmában nyerőesélyt szalasztott el. Szerdán játsszák a visszavágókat, Carlsen és Artyemijev 2-2-vel is az
A Champions Chess Tour hetedik viadalán, a Goldmoney Asian Rapid online tornán a kvalifikációs körversenyből továbbjutott nyolc nagymester kieséses rendszerben folytatja a versengést. Az első párharcok után Magnus Carlsen és Vladiszlav Artyemijev lépéselőnyben várhatja a visszavágókat.
A kvalifikációs versenyen Levon Aronjan veretlenül végzett az első helyen, a nagy meglepetésre továbbjutó 17 éves Eriagisi Arjunnal szemben az első páros mérkőzésen nem tudott előnyt kicsiholni.
Aronjan világossal kezdte a párharcot, az angol megnyitású játszmában a háromszoros olimpiai bajnok fokozatosa túljátszotta az ifjú titánt, aki passzív védekezésre kényszerült.
Az összecsapás kritikus állásában a háromszoros olimpiai bajnok tetszetős nyerést hagyott ki, lecserélte huszárját, amelyik a győzelme kulcsa lehetett volna.
A második partiban Aronjan a Nimzoindii védelmet választotta, Arjuk királyszárnyi akciót kezdeményezett. Az örmény nagymester rosszul reagált a támadásra, majd jelentős bakija után királyállása felett viharfelhők gyülekeztek. Az indiai sakkozó „csak” gyalogot nyert. Aronjan ellenjátékhoz jutott, az újabb hiba azonban már végzetes volt, Erigaisi vezetést szerzett.
Levon Aronjan az angol megnyitású harmadik ütközetben pozíciós küzdelemre kényszerítette ellenfelét, a futópárral előnyös állást játszhatott. Eriagisi egy pillanatban remek remiesélyhez jutott, ezt kihagyta, a világos király betörés eldöntötte a parti sorsát, a háromszoros olimpiai bajnok kiegyenlített, majd a negyedik játszmában megosztoztak a ponton.
A negyeddöntő slágerneccse Magnus Carlsen és Wesley So párbaja. So és Carlsen a CCT sorozaton háromszor a döntőben vívott meg. A Champions Chess Tour első versenyén, a Skilling Open fináléjában küzdöttek meg először, So a 2-2-es első mérkőzés után a második találkozón 3,5-2,5-re győzött. A harmadik torna, az Opera Euro döntőjében az első találkozójuk is 2-2 lett, a második meccset So 2,5-1,5-re megnyerte. A sorozat negyedik versenyén, a Magnus Carlsen Invitational viadalon a harmadik helyért küzdöttek meg, a világbajnok 3-1-es, majd 2-1-es nyeréssel lett bronzérmes.
A hatodik verseny, az FTX Crypto Cup döntőjében az első párharcuk 2-2-vel ért véget, a második párbajuk igazi thriller volt. Carlsen világossal megnyerte az első partit, So azonnal egyenlített. Harcos döntetlennel folytatták, majd gyorsan remiztek a negyedik játszmában. Következett a rájátszás két villámpartija. Az amerikai nagymester sötéttel az alapsor gyengeségét kihasználó kiskombinációval vezért nyert, összecsapásaik során először szerzett vezetést. Carlsen sötéttel visszavágott, az első hely sorsát eldöntő Armageddon játszmát a négyszeres világbajnok világossal megnyerte.
Az összetett pontverseny első és második helyezettje már a legjobb nyolc között farkasszemet néz egymással. So taktikusan versenyezve, keveset kockáztatva lett az előcsatározásokban a negyedik, Carlsen sokat hibázva csak ötödikként zárt.
A párharcuk egy „őrült” partival kezdődött meg. Magnus carlsen fölényes állásban a 21. lépésben végzetes gyalograblással tisztet nézett el. Wesley So a váratlanul ajándékba kapott lehetőséggel nem tudott élni.
Kimaradtak az előnyt fokozó lépések, a pontatlankodásai után már a világbajnok került előnybe, So a 32. lépésben vesztőt húzott, futója bánta a kiskombinációt.
Az amerikai nagymesternek nem lehetett könnyű, hogy a váratlan csapás után koncentráljon a második partiban. Az olasz megnyitású partiban kezdeményezett, Carlsen a passzív védekezést választotta, majd „szabadulási” kísérlete nagy hiba volt, a bástyavégjátékban nem is vizsgáztatta ellenfelét.
Carlsen másodszor is az angol megnyitásra voksolt, meglepően a küzdelem hevében sok volt a kölcsönös hiba. A világos bástyák betörtek a nyolcadik sorra, ezzel már So nem tudott megbirkózni. A bástyák és a huszár összjátéka matthálót szőtt az amerikai sakkozó királya köré, a világbajnok másodszor is vezetést szerzett. Wesley So a negyedik partiban kedvezőbb pozíciójában nem tudta feltörni Magnus Carlsen védőállását.
Jan-Krzysztof Duda és Ding Liren első mérkőzésén négy döntetlen született, ennek a kínai plimpiai bajnok örülhetett. A kvalifikációs versenyről nem kis szerencsével jutott Duda a negyeddöntőbe., Ding Liren egyetlen vereségét éppen a lengyel nagymestertől szenvedte el a 14. fordulóban.
Az első játszmában Duda tetszetős játékkal, majd minőségáldozattal nyerőesélyes állást ért el, de az i-re a pontot nem tudta feltenni, fonalas nyerést hagyott ki. Ding Liren a felkínált lehetőséggel élt, döntetlenre mentette oly reménytelen állását.
A második partiban Dudának kellett a fél pontért nagyot küzdenie, ez 87 lépésben sikerült. A folytatás békésebb volt, erőt gyűjtöttek a negyedik játszmára.
A lengyel nagymester sötéttel is előnybe került a világranglista harmadik sakkozóval szemben. Támadáshoz jutott, de kedvező esélyeiven nem tudott élni, Ding Liren másodszor menekült meg a vereségtől.
A sorozat újonca, a 23 éves Vladiszlav Artyemijev az előversenyen megbízhatóan játszott, esélyeit szinte tökéletesen használta ki. Anish Giri gyengébben sakkozott, továbbjutása azért nem forgott veszélyben.
Arra ki számított, hogy az első párharcuk Giri számára egy rémálommal ér fel? Jobban állt az első partiban, de hibát hibára halmozva vesztett.
Vesszőfutása folytatódott a második ütközetben. Leütötte a „mérgezett” gyalogot, a büntetéssel Artyemihev nem késlekedett.
Anish Giri a „hosszúsáncot” nem tudta elkerülni, hiába a tökéletes elméleti felkészültség, amikor a kritikus állásokban megmagyarázhatatlan hibákat követett el.
A negyeddöntő első párharcainak eredményei:
Levon Aronjan (örmény, 2781) – Eriagisi Arjun (indiai, 2567) 2 – 2
Levon Aronjan – Eriagisi Arjun döntetlen
Eriagisi Arjun – Levon Aronjan 1 - 0
Levon Aronjan – Eriagisi Arjun 1 - 0
Eriagisi Arjun – Levon Aronjan döntetlen
Magnus Carlsen (norvég, 2847) – Wesley So (amerikai, 2770 2,5 – 1,5
Magnus Carlsen – Wesley So 1 - 0
Wesley So – Magnus Carlsen 1 - 0
Magnus Carlsen – Wesley So 1 - 0
Wesley So – Magnus Carlsen döntetlen
Jan-Krzysztof Duda (lengyel, 2729) – Ding Liren (kínai, 2799) 2 - 2
Jan-Krzysztof Duda – Ding Liren döntetlen
Ding Liren – Jan-krzysztof Duda döntetlen
Jan-Krzysztof Duda – Ding Liren döntetlen
Ding Liren – Jan-krzysztof Duda döntetlen
Vladiszlav Artyemijev (orosz, 2704) – Anish Giri (holland, 2780) 3 - 0
Vladiszlav Artyemijev – Anish Giri 1 – 0
Anish Giri – Vladiszlav Artyemijev 0 – 1
Vladiszlav Artyemijev – Anish Giri 1 – 0
Verőci Zsuzsa
Fotó: chess24.com