A Meltwater Champios Chess Tour Opera Euro online rapid viadal negyeddöntőjében a világbajnok Magnus Carlsen, a francia Maxime Vachier-Lagrave és az amerikai Wesley So győzött az első párharcban. A norvég világelsőnek csak három játszmára volt szüksége sikeréhez az orosz Daniil Dubov elleni meccsén. Világossal megnyerte az első és a harmadik összecsapást. Maxime Vachier-Lagrave az örmény Levon Aronjant remek játékkal győzte le a második partiban, háromszor megosztoztak a ponton. A lengyel Jan-Krzysztof Duda vezetést szerzett Wesley So ellen, az amerikai sakkozó 103 lépéses nyeréssel egyenlített, majd tetszetős taktikai csapással használta ki ellenfele királyának sebezhető helyzetét. Sorozatban tizenhat döntetlen után nyert az azerbajdzsáni Tejmur Radzsabov, előnyét azonban nem tudta megőrizni, a holland Anish Giri sötéttel vágott vissza és mentette 2-2-re a mérkőzésüket. Szerdán játsszák a visszavágókat, az első kör győztesei, Carlsen, MVL és So 2-2-vel is az elődöntőbe jut.
A Champions Chess Tour harmadik viadalán a körversenyből továbbjutott nyolc nagymester kieséses rendszerben folytatja a versengést. A négyjátszás páros mérkőzéseken három párharc is eldőlt, sőt a világbajnok Magnus Carlsen már három parti után sikerének örülhetett.
Az Airthings Masters tornán is a negyeddöntőben mérkőzött meg Magnus Carlsen és Daniil Dubov. Az első találkozójuk 2-2vel ért véget, a világbajnok megnyerte az első partit, remivel folytatták. Dubov sötéttel egyenlített ki, majd döntetlennel zárták az első meccsüket.
A norvég világelső győzelemmel kezdte a párharcot. A kettős huszárjátékban Carlsen a vezérszárnyon kezdeményezett, Dubov a félig nyílt f vonal kínálta lehetőségben bízott. Az orosz sakkozó minőséget áldozott, Carlsen hárította a fenyegetéseket, majd Dubov tisztet nézett el.
A második játszmában Daniil Dubov kiskombinációval gyalogot nyert, a leegyszerűsödött állásban Magnus Carlsen gond nélkül biztosította a pontosztozkodást.
A harmadik ütközetben Dubov választása a skandináv védelemre esett, Carlsen elkerülte a divatos változatot, mindketten tisztjeiknek a legjobb mezőket keresték. A világbajnok a vezérszárnyon kezdeményezett, de nagyon figyelt Dubov királyszárnyi próbálkozására. Az orosz nagymester akciója kifulladt, a világbajnok másodszor is megadásra kényszerítette, megnyerte az első párharcot.
Már legendásak Levon Aronjan és Maxime Vachier-Lagrave összecsapásai. Természetesen a 2017-es Világkupa elődöntője viszi a prímet, az Armageddon játszmában Aronjan nyert, MVL egy lépésre volt a világbajnok-jelöltséget is biztosító döntetlentől. 2019-ben MVL a negyeddöntőben visszavágott Aronjannak. A tavalyi St. Louis-i rapid-és villámversenyen is emlékezetes volt a küzdelmük, az összetett pontversenyt végül az örmény nagymester nyerte meg. Az elmúlt tizenegy évben harmincötször viaskodtak klasszikus tempóban, MVL 5-4-re vezetett. Az eddig lejátszott 97 összes partijukból 55 végződött pontosztozkodással, Vachier-Lagrave 25-17-re vezetett, csak a rapid-és villámpartikban 20-13 volt a javára, huszonhétszer remiztek.
Maxime Vachier-Lagrave és Levon Aronjan az Airthings Masters viadalon az elődöntőben csatázott. Az örmény nagymester az első párharcot 3-1-re megnyerte, MVL nem tudott visszavágni, Aronjan 2-1-es vezetésénél a negyedik partit már nem játszották le.
Az első játszmában is MVL kezdeményezett, a második összecsapásban a francia nagymester remek játékkal győzött. A középen rekedt világos király szorongatott helyzete kínálta a taktikai lehetőségeket, amelyeket MVL tökéletesen használt ki.
Élvezetes küzdelmet hozott a harmadik partjuk is, MVL-nek hárítania kellett Aronjan királyszárnyi kezdeményezését. A háromszoros olimpiai bajnok egy pillanatban jelentős előnyt is elérhetett volna.
Maxime Vachier-Lagrave ellentámadása a negyedik játszmában időben érkezett, az első párharcot megnyerte.
Wesley So és Jan-Krzysztof Duda párbaja is sok érdekességgel szolgált. Az első parti döntetlene után a lengyel nagymester jutott vezetéshez, a taktikai csatározásban túljátszotta ellenfelét.
Az amerikai nagymester a harmadik játszmában 103 lépésben törte meg Duda ellenállását, aki sokáig sikerrel védelmezte hátrányos állását.
A maratoni küzdelemben elszenvedett veresége után Duda túlzott kockázatokat vállalt a negyedik partiban, s ez So-nak kedvezett. Tetszetős taktikai csapással nyerte meg az ütközetet, s egyúttal a az első meccset.
Az Airthings Masters győztese, Tejmur Radzsabov különleges szériát ért el, sorozatban tizenhat döntetlen után nyert játszmát és szerzett vezetést Anish Girivel szemben.
A holland nagymester a negyedik játszmában sötéttel vágott vissza, egyenlített ki.
A negyeddöntő első párharcainak eredményei:
Magnus Carlsen (norvég, 2881) – Daniil Dubov (orosz, 2770) 2,5 – 0,5
Magnus Carlsen – Daniil Dubov 1 - 0
Daniil Dubov – Magnus Carlsen döntetlen
Magnus Carlsen – Daniil Dubov 1 - 0
Maxime Vachier-Lagrave (francia, 2860) – Levon Aronjan (örmény, 2778) 2,5 – 1,5
Maxime Vachier-Lagrave – Levon Aronjan döntetlen
Levon Aronjan - Maxime Vachier-Lagrave 0 - 1
Maxime Vachier-Lagrave – Levon Aronjan döntetlen
Levon Aronjan - Maxime Vachier-Lagrave döntetlen
Wesley So (amerikai, 2741) – Jan-Krzysztof Duda (lengyel, 2774) 2,5 – 1,5
Wesley So – Jan-Krzysztof Duda döntetlen
Jan-Krzysztof Duda – Wesley So 1 - 0
Wesley So – Jan-Krzysztof Duda 1 - 0
Jan-Krzysztof Duda – Wesley So 0 - 1
Anish Giri (holland, 2731) - Tejmur Radzsabov (azerbajdzsáni, 2758) 2 - 2
Anish Giri – Tejmur Radzsabov döntetlen
Tejmur Radzsabov – Anish Giri döntetlen
Anish Giri – Tejmur Radzsabov 0 - 1
Tejmur Radzsabov – Anish Giri 0 - 1
Verőci Zsuzsa
Fotó: chess24.com