Szolgáltató adatai Help Sales ÁSZF Panaszkezelés DSA

A Crypto Cup elődöntőjének első párharcában So 2,5-1,5-re legyőzte Nepomnjacsijt, Carlsen és Radzsabov meccse 2-2 lett

Címkék: Nem tartozik hozzá címke

A Meltwater Champions Chess Tour FTX Crypto Cup viadal elődöntőjében az amerikai Wesley So 2,5 – 1,5-re legyőzte párharcuk első mérkőzésén az orosz Jan Nepomnajcsijt. Három döntetlennel indult a meccsük, a harmadik partiban So elkerülte a lépésismétléses döntetlent, később tisztet nézett el, Nepomnjacsij nem vette észre, később is nyerhetett volna. A negyedik összecsapásban So kihasználta az esélyeit. A világbajnok Magnus Carlsen és az azerbajdzsáni Tejmur Radzsabov párbajának első felvonása 2-2-vel ért véget. Két remivel kezdtek, majd a norvég világelső vezetést szerzett. A negyedik ütközetben Radzsabov visszavágott, kitűnően játszott, kiegyenlített.

A Champions Chess Tour sorozaton két tornán is diadalmaskodó Wesley So 2,5 – 1,5-re győzte le a világbajnoki kihívó Jan Nepomnjacsijt. Nem vált be az orosz sakkozó jóslata, hogy párharcuk nyolc döntetlen után a rájátszásban dől majd el.

So kedvező statisztikával várta a mérkőzésüket, klasszikus partiban tízszer mérkőztek meg, az amerikai olimpiai bajnok 5-1-re vezetett 4 döntetlen mellett. Emlékezetes marad a 2016-os bakui sakkolimpián vívott küzdelmük, So a sorsdöntő játszmában legyőzte Nepomnjacsijt, 2-2-re mentette a mérkőzést. Rapid-és villámpartikat tizennyolcat játszottak, So 4-2-re vezetett.

Párharcuk két döntetlennel kezdődött meg. A francia védelmű első játszma kiegyenlített küzdelemben lett döntetlen. A második parti csak 19 lépésig tartott, a katalán megnyitásban nem történt említésre méltó.

A harmadik összecsapás izgalmasan alakult, mindketten sokat hibáztak, Nepomnjacsij óriási esélyt hagyott kihasználatlanul. Az orosz nagymester ismét a francia védelmet választotta, érdekes középjáték alakult ki. So elkerülte a lépésismétléses döntetlent, királya kalandozása végzetes is lehetett volna,

Az egyik kritikus állásban az amerikai sakkozó tisztet nézett el, a „póker arca” megmentette, Nepomnjacsij az előre tervezett manővert játszotta meg. Az orosz sakkozó nyerőesélyét később eltékozolta, So megmenekült a vereségtől.

Jan Nepomnjacsijt viselte meg jobban a rontás, többször egyenlő esélyeket adó folytatást hagyott kihasználatlanul. Gyalogszerkezeti gyengeségei a végjátékban végzetesnek bizonyultak, Wesley So gyalogot nyert, anyagi előnyét érvényesítette, remifórral várhatja a visszavágót.

A világbajnok Magnus Carlsen és Tejmur Radzsabov a New in Chess Classic viadalon a negyeddöntőben mérkőzött meg. Az első találkozón négy döntetlen született, a „visszavágón” három remi mellett a norvég világelső a második játszmában világossal nyert és jutott tovább, majd meg is nyerte a tornát.

Korábban 36 rapid-és villámpartiban mérték össze erejüket, 18 döntetlen mellett 12-6-ra vezetett. Klasszikus összecsapásaik mérlege a világbajnok számára még kedvezőbb volt, 9-2, 21-szer remiztek.

Olasz megnyitásban békés döntetlennel indítottak, a második partiban Radzsabov előnybe kerülést hagyott kihasználatlanu.

A harmadik játszmában Magnus Carlsen akarata érvényesült, Tejmur Radzsabovnak nem adott esélyt ellenjátékra, pozíciós előnyét győzelemig fokozta.

Az azerbajdzsáni nagymestert a vereség nem törte le, tökéletes játékkal használta ki Magnus Carlseb hibáját. A világbajnok lakonikus rövidséggel kommentálta vereségét: „I blundered and he played well. Thank you and see you tomorrow!"

„I am happy about winning against Magnus. It’s really nice!” – says Radzsabov.

A Crypto Cup viadalon ez már Magnus Carlsen hatodik vereslége volt, két játszmát a kvalifikációs versenyen vesztett, Hikaru Nakamura a negyeddöntőben háromszor is megadásra kényszerítette.

Az elődöntő első párharcainak eredményei:

Wesley So (amerikai, 2770) - Jan Nepomnjacsjj (orosz, 2792) 2,5 – 1,5

Wesley So – Jan Nepomnjacsij  döntetlen

Jan Nepomnjacsij – Wesley So  döntetlen

Wesley So – Jan Nepomnjacsij  döntetlen

Jan Nepomnjacsij – Wesley So  0 - 1

Magnus Carlsen (norvég, 2847) – Tejmur Radzsabov (azerbajdzsáni, 2765) 2 - 2

Magnus Carlsen – Tejmur Radzsabov döntetlen

Tejmur Radzsabov – Magnus Carlsen döntetlen

Magnus Carlsen – Tejmur Radzsabov 1 – 0

Tejmur Radzsabov – Magnus Carlsen 1 – 0

Verőci Zsuzsa

Fotó: chess24.com

Komment 0 | Reblog! 0 |

A Crypto Cup online rapid viadal Nepomnjacsij-So és Carlsen-Radzsabov párharcokkal folytatódik

Címkék: Nem tartozik hozzá címke

A Meltwater Champions Chess Tour hatodik versenyén, az FTX Crypto Cup online rapid viadal elődöntőjében a világbajnoki kihívó orosz Jan Nepomnjacsij az amerikai Wesley So-val, a világbajnok Magnus Carlsen az azerbajdzsáni Tejmur Radzsaval mérkőzik meg. Jan Nepomnjacsij és Fabiano Caruana második párharcában négy döntetlen született, a rájátszást az orosz nagymester 1,5-0,5-re megnyerte. Wesley So a francia Maxime Vachier-Lagrave elleni második meccsén 2-1-re győzött, kettős győzelemmel jutott az elődöntőbe. Magnus Carlsen és az amerikai Hikaru Nakamura csatája is a rájátszásban dőlt el, a norvég világbajnok mindkét villámpartit megnyerte. Nakamura a második párharc első partijában sötéttel kényszerítette megadásra Carlsent, aki azonnal visszavágott, majd két döntetlen után játszották a villámpartikat. Tejmur Radzsabovnak a holland Anish Girivel szemben négy döntetlen is elegendő volt a továbbjutásához, az első meccsen egy partit nyert meg.

 

A Meltwater Champions Chess Tour kilenc versenyből és a döntőből álló sorozatának hatodik viadalán Wesley So kettős győzelemmel jutott az elődöntőbe. A világbajnok Magnus Carlsen és kihívója, Jan Nepomnjacsij izgalmas csatában végül a rájátszásban vívta ki a továbbjutást. Tejmur Radzsabovnak egyetlen játszma megnyerése is elegendő volt sikeréhez.

A negyeddöntő első párharcainak eredményei:

Jan Nepomnjacsij (orosz, 2792) – Fabiano Caruana (amerikai, 2820) 2 – 2 (1 – 0, döntetlen, döntetlen, 0 – 1)

Maxime Vachier-Lagrave (francia, 27650) – Wesley So (amerikai, 2770) 1 – 3 (döntetlen, döntetlen, 0 – 1, 0 – 1)

Hikaru Nakamura (amerikai, 2736) - Magnus Carlsen (norvég, 2847) 2 – 2 (1 – 0, 0 – 1, 1 – 0, 0 – 1)

Anish Giri (holland, 2780) – Tejmur Radzsabov (azerbajdzsáni, 2765) 1,5 – 2,5 (döntetlen, döntetlen, döntetlen, 0 – 1)

A negyeddöntő második játéknapján Fabiano Caruana és Jan Nepomnjacsij első játszmája kiegyenlített küzdelem után fejeződött be pontosztozkodással.

 

A második összecsapásuk Nepomnjacsij kezdeményezésének jegyében folyt, majd a kapkodásban Caruana került előnybe. Az amerikai nagymester időnyerés céljából a nyert állásában lépést ismételt, ezt azonban háromszor is megtette, a program azonnal leállította a csatát és megállapította a döntetlent, a g5 gyaloglépéssel Caruana nyerhetett volna.

 

A harmadik játszmában is megalkuvás nélküli csata zajlott, Nepomnjacsij egy óvatlan vezérlépésével nagy esélyt adott a három évvel korábbi világbajnoki kihívónak. Caruana döntő előnyt ért el, de elsiette az f6 gyalog leütését, mentőövet dobott ellenfelének, a különböző színű futók miatt már döntetlen volt a pozíció, 84 lépés után történt meg a békekötés.

A negyedik partiban Jan Nepomnjacsij hagyott jó esélyt kihasználatlanul, Fabiano Caruana hátrányos állását megmentette.

Következett a rájátszás, két 5-5 perces és lépésenként 3-3 másodperc bonusszal játszott partik döntötték el a továbbjutást. Nepomnjacsij világossal legyőzte Caruanát, aki nem tudott visszavágni, nyerőesélyes bástyavégjátékát remire rontotta.

 

Jan Nepomnjacsij az elődöntőben Wesley So-val mérkőzik meg. Az amerikai nagymester Maxime Vachier-Lagrave ellen már az első meccsükön bizonyította jó formáját, 3-1-es győzelme után magabiztosan várhatta a „visszavágót”. MVL nem tudta megnehezíteni a sorozat két tornáján is első helyet szerzett So továbbjutását, világossal vesztette el a második partit, So 2-1-es vezetésénél véget is ért a párharcuk.

 

Magnus Carlsen és Hikaru Nakamura párbaja méltó folytatása volt az ősi riválisok korábbi küzdelmeinek. Az első mérkőzésen világos volt a nyerő szín, a második összecsapásuk nyitányán megtört a jég, Nakamura sötéttel nyert és harmadszor is vezetéshez jutott.

 

Carlsen tisztet áldozott, de elnézte Nakamura bástyalépését, az alapsor gyengesége miatt a világbajnok bajba került. Az ötszörös amerikai bajnok a játszma befejező részét kitűnően játszotta.

 

Hikaru Nakamura a második játszmában is kecsegtető esélyekhez jutott, Magnus Carlsen kockáztatott, elképzelése riválisa hathatós segítségének köszönhetően bevált, Nakamura teljesen leblokkolt, a sötét haderő támadásba lendült, a világbajnok a párharcukban harmadszor egyenlített ki.

Magnus Carlsen 1.b4-gyel kezdte a harmadik partit, jobban állt, majd a rontását követően nagyot kellett küzdenie a döntetlenért. Pontosztozkodás a negyedik ütközetben is, a rájátszás döntött.

A drámai fordulatokban gazdag nyolc rapidparti után meglepő volt, hogy Hikaru Nakamura nem tudta megnehezíteni Magnus Carlsen továbbjutását, a világbajnok mindkét villámpartit megnyerte.

Magnus Carlsen: "Thanks to Hikaru as well for making it a great match - it's always a pleasure to play these matches against him and they are never boring!"

Tejmur Radzsabov négy döntetlennel jutott a legjobb négy közé. „A cél szentesíti az eszközt?” A két világos partijában 15-15 lépésben remizett, Anish Giri világossal nem tudta feltörni az azerbajdzsáni sakkozó védőállását.  

A negyeddöntő második párharcainak eredményei:

Fabiano Caruana (amerikai,  2820) - Jan Nepomnjacsij (orosz, 2792) 2 - 2

Fabiano Caruana – Jan Nepomnjacsij  döntetlen

Jan Nepomnjasij – Fabiano Caruana    döntetlen

Fabiano Caruana – Jan Nepomnjacsij  döntetlen

Jan Nepomnjasij – Fabiano Caruana    döntetlen

Rájátszás:

Jan Nepomnjacsij – Fabiano Caruana  1,5 – 0,5

Jan Nepomnjacsij – Fabiano Caruana   1 - 0

Fabiano Caruana – Jan Nepomnjacsij döntetlen

Wesley So (amerikai, 2770)  - Maxime Vachier-agrave (francia, 2760) 2 - 1

Wesley So – Maxime Vachier-Lagrave   döntetlen

Maxime Vachier-Lagrave – Wesley So   0 - 1

Wesley So – Maxime Vachier-Lagrave   döntetlen

Magnus Carlsen (norvég, 2847)  Hikaru Nakamura (amerikai, 2736)  2 - 2

Magnus Carlsen – Hikaru Nakamura  0 - 1

Hikaru Nakamura – Magnus Carlsen  0 - 1

Magnus Carlsen – Hikaru Nakamura  döntetlen

Hikaru Nakamura – Magnus Carlsen döntetlen

Rájátszás:

Magnus Carlsen – Hikaru Nakamura 2 - 0

Magnus Carlsen – Hikaru Nakamura  1 - 0

Hikaru Nakamura – Magnus Carlsen  0 - 1

Tejmur Radzsabov (azerbajdzsáni, 2765) - Anish Giri (holland, 2780) 2 - 2

Tejmur Radzsabov – Anish Giri  döntetlen

Anish Giri – Tejmur Radzsabov  döntetlen

Tejmur Radzsabov – Anish Giri  döntetlen

Anish Giri – Tejmur Radzsabov  döntetlen

 

Verőci Zsuzsa

Fotó: chess24.com

 

Komment 0 | Reblog! 0 |

So és Radzsabov győzelemmel kezdte a negyeddöntőt, Carlsen és Nakamura meccsén négyszer világos nyert

Címkék: Nem tartozik hozzá címke

A Meltwater Champions Chess Tour FTX Crypto Cup online rapid viadal negyeddöntőjének első párharcában az amerikai Wesley So és az azerbajdzsáni Tejmur Radzsabov győzött. So két döntetlen után kétszer nyert a francia Maxime Vachier-Lagrave ellen. Radzsabov és a holland Anish Giri három remivel kezdett, Radzsabov megnyerte negyedik partit. Az orosz világbajnoki kihívó Jan Nepomnjacsij győzelemmel rajtolt, az amerikai Fabiano Caruana a negyedik összecsapásban aratott győzelmével egyenlített ki. A világos volt a nyerő szín az amerikai Hikaru Nakamura és a világbajnok Magnus Carlsen párbajában. Nakamura kétszer vezetést szerzett, a norvég világelső mindkétszer egyenlített. Csütörtökön játsszák a visszavágókat, So és Radzsabov 2-2-vel is az elődöntőbe jut.

 

A Champions Chess Tour hatodik viadalán, az FTX Crypto Cup tornán a kvalifikációs körversenyből továbbjutott nyolc nagymester kieséses rendszerben folytatja a versengést. A négyjátszás páros mérkőzéseken az Wealey So és Tejmur Radzsabov lépéselőnyben várhatja a visszavágókat.

A világbajnoki kihívó Jan Nepomnjacsij szinte reménytelen helyzetből harcolta ki a továbbjutását, sikeresen hajrázott, utolsó partiját honfitársa, Alekszandr Griscsuk ellen drámai csatában nyerte meg. A világranglista második Fabiano Caruana egypontos előnnyel végzett az élen, az ő idegeit kevésbé tépázta meg az előcsatározás, a legkritikusabb pillanatokat az utolsó helyezett argentin Alan Pichot elleni partijában élte át. A szerencsés győzelem után meggyőző játékkal ért célba.

Caruana és Nepomnjacsij csak kilenc klasszikus partiban mérte össze erejét, nyolc döntetlen mellett az orosz sakkozó a világbajnok-jelölti döntő tavalyi első félidejében győzte le riválisát. Rapid-es villámpartit huszonnégyet játszottak, Nepomnjacsij 10-6-ra vezetett. Caruana a kvalifikációs tornán nyert hatodszor.

 

Jan Nepomnjacsij a párharcuk első partijában visszavágott vereségéért. Fabiano Caruana orosz huszárjátékával sokáif minden rendben volt, a végjátékban az amerikai nagymester hibázott, Nepomnjacsij királyszárnyi akciója eldöntötte a küzdelmet.

Két döntetlennel folytatták. Caruana jobban állt a francia védelmű játszmában, a harmadik ütközetben kiharcolta a pontosztozkodást, Nepomnjacsij el is dönthette volna az első párharcukat.

 

Jan Nepomnjacsij második francia védelme már „léket” kapott, Fabiano Caruana erőfeszítéseit sikar koronázta.

 

Maxime Vachier-Lagrave és Wesley So első meccse békésen kezdődött, majd MVL világossal 34 lépésben kapott ki a spanyol megnyitás berlini változatában, a váratlan vesztést nem tudta kiheverni, a negyedik játszmában 30 lépést követően kapitulált.

Korábbi rapid-és villámpartijaik mérlege alapján kiegyensúlyozott küzdelmet vártunk, MVL 13-12-re vezetett 33 döntetlen mellett. Klasszikus játszmát So még nem tudott nyerni a francia nagymester ellen, négyet vesztett, tizenötször megosztoztak a ponton.

 

Magnus Carlsen és Hikaru Nakamura a New in Chess Classic viadalon a döntőben mérkőzött meg, a világbajnok a Crypto Cup kvalifikációs versenyen sokat botladozott, gyengébb eredménye miatt már a negyeddöntőben farkasszemet néznek.

Az ősi riválisok már negyven klasszikus játszmában csatáztak. Huszonöt döntetlen mellett Magnus Carlsen 14-1-re vezet!

A sakktörténelem első online szuperversenyének, a Magnus Carlsen Invitational viadal első játéknapján mérkőzött meg Magnus Carlsen és Hikaru Nakamura. A világossal játszók „taroltak”, mind a négy partiban győzelmet szereztek. A párharcot a „hirtelen halál” játszma döntötte el a világbajnok javára, sötéttel nyert. A nyolc résztvevős verseny döntőjét is ők ketten vívták, Magnus Carlsen 2,5 – 1,5-ös győzelemmel lett a torna győztese.

A Magnus Carlsen Chess Tour négy versenyéből a világbajnok három tornát nyert meg, egyetlen vereségét a Lindores Abbey Challenge viadal elődöntőjében Hikaru Nakamurától szenvedte el.

A négyszeres világbajnok a Grand Finals Kiva fináléjában óriási csata, fordulatokban gazdag küzdelem után visszavágott az ötszörös amerikai bajnoknak. A végsőkig kiélezett hétszettes döntőben Carlsen háromszor is hátrányból egyenlített, a hetedik mérkőzésen is „rendelésre” tudott nyerni, miután elvesztette az első villámpartit. A sorsdöntő „hirtelen halál” partiban színt választhatott, sötétre szavazott, remifórral játszhatott, és a döntetlen a végső győzelmét jelentette.

A négyszeres világbajnok Magnus Carlsen a New in Chess Classic döntőjében az ötszörös amerikai bajnok Hikaru Nakamura ellen diadalmaskodott. Carlsen az első párharcban 3-1-re győzte le riválisát, a második mérkőzésük 2-2-vel ért véget.

Carlsen és Nakamura rapid-és villámartiban 170-szer csatázott, a világbajnok 65-32-re vezetett.

 

A Crypto Cup negyeddöntőjének első meccsén világos volt a nyerő szín, mind négy parti döntéssel végződött. Nakamura kétszer vezetést szerzett, Carlsen mindkétszer kiegyenlített.

Magnus Carlsen a nyílt spanyol megnyitást választotta első fegyverként, rosszul sült el a próbálkozása, 36 lépést követően kényszerült feladásra,

 

A világbajnok olasz megnyitású játszmában vágott vissza. Tisztáldozattal rombolta szét Nakamura királyállását, tetszetős győzelmet aratott.

 

A spanyol négyeshuszárjátékban folytatták a viaskodásukat, Hikaru Nakamura pozíciós játékvezetése méltán aratott elismerést, Magnus Carlsen nem tudta elkerülni második vereségét.

Az ötszörös amerikai bajnok előnyét azonban nem tudta megőrizni, a norvég világelső „rendelésre” másodszor is kiegyenlített.  

Anish Giri és Tejmur Radzsabov küzdelme 167 lépéses remivel indult. A fölösleges  „túlóráért” nem jár külön díjazás, a nagymesterek vicces kedvükben voltak.

A második partiban Giri könnyen ráfizethetett volna az első partiban előadott „showért”, Radzsabov nyert végjátékát remire rontotta, királyval rossz mezőről közelítette meg az árván maradt sötét királyszárnyi gyalogokat.

A spanyol megnyitás berlini változatában osztoztak meg harmadszor a ponton. A negyedik ütközetben Tejmur Radzsabov már nem hibázott, Egy pillanatra sem adott esélyt Anish Girinek, győzelme az első párharc megnyerését jelentette.

Ők ketten már a sorozatot lezáró döntő résztvevői, az azerbajdzsán nagymester az Airthings Masters tornát nyerte meg, Giri a Magnus Carlsen Invitational viadalon diadalmaskodott.

 

A negyeddöntő első párharcainak eredményei:

Jan Nepomnjacsij (orosz, 2792) – Fabiano Caruana (amerikai,  2820)  2 - 2

Jan Nepomnjasij – Fabiano Caruana  1 - 0

Fabiano Caruana – Jan Nepomnjacsij  döntetlen

Jan Nepomnjasij – Fabiano Caruana    döntetlen

Fabiano Caruana – Jan Nepomnjacsij  1 - 0

Maxime Vachier-agrave (francia, 2760) – Wesley So (amerikai, 2770)  1 - 3

Maxime Vachier-Lagrave – Wesley So   döntetlen

Wesley So – Maxime Vachier-Lagrave   döntetlen

Maxime Vachier-Lagrave – Wesley So   0 - 1

Wesley So – Maxime Vachier-Lagrave   1 - 0

Hikaru Nakamura (amerikai, 2736) – Magnus Carlsen (norvég, 2847)  2 - 2

Hikaru Nakamura – Magnus Carlsen 1 - 0

Magnus Carlsen – Hikaru Nakamura  1 - 0

Hikaru Nakamura – Magnus Carlsen  1 - 0

Magnus Carlsen – Hikaru Nakamura  1 - 0

Anish Giri (holland, 2780) – Tejmur Radzsabov (azerbajdzsáni, 2765)  1,5 – 2,5

Anish Giri – Tejmur Radzsabov  döntetlen

Tejmur Radzsabov – Anish Giri  döntetlen

Anish Giri – Tejmur Radzsabov  döntetlen

Tejmur Radzsabov – Anish Giri  1 - 0

 

Verőci Zsuzsa

Fotó: chess24.com

 

Komment 0 | Reblog! 0 |

Fabiano Caruana nyerte a Crypto Cup kvalifikációs versenyt, Magnus Carlsen hatodikként jutott tovább

Címkék: Nem tartozik hozzá címke

Az amerikai Fabiano Caruana elsőségével fejeződött be a Meltwater Champions Chess Tour FTX Crypto Cup  online rapid viadal kvalifikációs versenye, az első nyolc helyezett kieséses rendszerben folytatja a versengést. A három éve világbajnoki döntőt játszó olimpiai bajnok egypontos előnnyel végzett az élen. Négyen is 9 pontot értek el, a holland Anish Giri, az amerikai Hikaru Nakamura és a francia Maxime vachier-Lagrave kisebb megingásaikat „túlélték”. Az amerikai Wesley So egyedül maradt veretlen. A világbajnok Magnus Carlsen nagy izgalmak után végül hatodikként kvalifikálta magát, utolsó partiját nyerte meg az azerbajdzsáni Tejmur Radzsabov ellen, aki veresége ellenére is továbbjutott. A nyolcadik helyet nagy hajrával az orosz Jan Nepomnjacsij szerezte meg, öldöklő csatában győzte le honfitársát, Alekszandr Griscsukot az utolsó fordulóban. A negyeddöntőben Fabiano Caruanával játszik. Magnus Carlsen  és Hikaru Nakamura a New in Chess Classic tornán a döntőben mérkőzött meg, ezúttal a nyolc között néznek farkasszemet. Érdekes párharcot ígér Anish Giri és Tejmur Radzsabov összecsapása, Maxime Vachier-Lagrave és Wesley So párbaja, A nagymesterek Két négyjátszmás páros mérkőzésen vívnak meg, 1-1-nél rájátszás dönti el a továbbjutást.

 

A Meltwater Champions Chess Tour hatodik versenyén, az FTX Crypto Cup viadalon hihetetlen izgalmak után dőlt el a nyolc továbbjutó hely sorsa. Megszakadt a világbajnok Magnus Carlsen nagy sorozata, ötször megnyerte a kvalifikációs versenyt, ezúttal az „újonc” Fabiano Caruana végzett az élen. A norvég világelső csak az utolsó fordulóban Tejmur Radzsabov legyőzésével tudta biztosítani továbblépését.

A második játéknapon utolsó két partiját elvesztő Anish Giri rendezte sorait, simán vette az akadályt. Nem forgott veszélyben az amerikai duó, Hikaru Nakamura és Wesley So továbbjutása, So egyedüli veretlenként fejezte be a tornát. Jól hajrázott Maxime Vachier-Lagrave,

 

Szinte reménytelen helyzetből tört előre Jan Nepomnjacsij és Levon Aronjan. A holtversenyük a világbajnoki kihívónak kedvezett. Sahriyar Mamedgyarov elvesztette utolsó partiját Daniil Dubov ellen. A kétszeres olimpiai bajnok Ding Liren és a verseny doyenje, az ötszörös aranyérmes Peter Szvidler nem bírta a hajrá fokozott feszültségét.

Tíz forduló után a verseny állása:

1-3. Tejmur Radzsabov (azerbajdzsáni, 2765), Fabiano Caruana (amerikai, 2820) és Hikaru Nakamura (amerikai, 2736) 6,5

4-5. Anish Giri (holland, 2780) és Wesley So (amerikai, 2770) 6

6-9. Maxime Vachier-Lagrave (francia, 2760), Ding Liren (kínai, 2799), Peter Szvidler (orosz, 2714) és Magnus Carlsen (norvég, 2847) 5,5

10. Sahriyar Mamedgyarov (azerbajdzsáni, 2770) 5

11-12. Jan Nepomnjacsij (orosz, 2792) és Levon Aronjan (örmény, 2781) 4,5

13-14. Alireza Firouzja (FIDE, 2759) ás Daniil Dubov (oroz, 2710) 4

15. Alekszandr Griscsuk (orosz, 2776) 3

16. Alan Pichot (argentin, 2630) 1,5 pont.

A harmadik játéknap nyitányán a legérdekesebb csatát Maxime vachier-Lagrave és Jan Nepomnjacsij partijában láttuk. A remek összecsapást végül MVL 83 lépésben nyerte meg, a világbajnoki kihívó a végjátékban remiesélyt szalasztott el. Nepomnjacsijnak ez volt a negyedik veresége!

A világbajnok Magnus Carlsen fölényes állását remire rontotta Hikaru Nakamura ellen. A norvég világelsőtől nem szoktuk meg a hasonló hibákat.

Tejmur Radzsabov nagy segítséget adott Anish Girinek, hogy feledje a kettős vereséget, kecsegtető esélyű pozícióban hibázott nagyot.

Alekszandr Griscsuk honfitársát, Peter Szvidlert keserítette el. Alireza Firouzja is próbált kapaszkodni.

A 11. forduló eredményei:

Wesley So (amerikai, 2741) - Levon Aronjan (örmény, 2778)  döntetlen

Maxime Vachier-Lagrave (francia, 2860) - Jan Nepomnjacsij (orosz, 2778)  1 - 0

Alan Pichot (argentin, 2533) - Sahriyar Mamedgyarov (azerbajdzsáni, 2761) 0 - 1

Anish Giri (holland, 2731) - Tejmur Radzsabov (azerbajdzsáni, 2758)  1 - 0

Ding Liren (kínai, 2836) - Fabiano Caruana (amerikai, 2773)  döntetlen

Alekszandr Griscsuk (orosz, 2784) - Peter Szvidler (orosz, 2742)  1 - 0

Daniil Dubov (orosz, 2770) - Alireza Firouzja (FIDE, 2703) 0 - 1

Magnus Carlsen (norvég, 2881) - Hikaru Nakamura (amerikai, 2829) döntetlen

A tizenkettedik körben an Nepomnjacsij k9telező gőzelme mellett még két játszma végződött döntéssel. Ding Liren remit ígérő gyalogvégjátékban húzott vesztőt Tejmur radzsabov ellen. Alekszandr Griscsuk végzetes királylépésével tisztet nézett el, Fabiano Caruana örülhetett a könnyű pontnak, félpontos előnnyel az élre állt.

Magnus Carlsen kedvező állását nem tudta döntővé fokozni Alireza Firouzjával szemben. Sahriyar Mamedgyarov megszorongatta Anish Girit, a holland sakkozónak a különböző színű futók jelentették a menekülést.

A 12. forduló eredményei:

Levon Aronjan (5) - Hikaru Nakamura (7)  döntetlen

Alireza Firouzja  (5) - Magnus Carlsen (6)  döntetlen

Peter Szvidler (5,5) - Daniil Dubov (4) döntetlen

Fabiano Caruana (7) - Alekszandr Griscsuk (4)  1 - 0

Tejmur Radzsabov (6,5) - Ding Liren (6)  1 - 0

Sahriyar Mamedgyarov (6) - Anish Giri (7) döntetlen

Jan Nepomnjacsij (4,5) – Alan Pichot (1,5) 1 - 0

Wesley So (6,5) - Maxime Vachier-Lagrave (6,5) döntetlen

A 13. fordulóban az éllovas Fabiano Caruana újabb győzelmet aratott, Daniil Dubov pocsékul játszott a Paulsen-változattal szemben, az amerikai nagymester ez pontra növelte előnyét.

Elvesztette veretlenségét Hikaru Nakamura, a 17 éves Alireza Firouzja a Benkő-csellel lepte meg ellenfelét. Firouzja a játszma befejező szakaszát remekül játszotta, élvezetes volt a vezér és bástya harmonikus együttműködése.

Bajban volt Magnus Carlsen, a nyolcszoros oros bajnok Peter Dzvidler kitűnően állt, amikor a világbajnok kiskombinációval egyszerűsíthette a pozíciót.

A 13. forduló eredményei:

Maxime Vachier-Lagrave (7) - Levon Aronjan (5,5)  döntetlen

Alan Pichot (1,5) - Wesley So (7)  0 - 1

Anish Giri (7,5) - Jan Nepomnjacsij (5,5) döntetlen

Ding Liren (6) - Sahriyar Mamedgyarov (6,5)  döntetlen

Alekszandr Griscsuk (4) - Tejmur Radzsabov (7,5)  döntetlen

Daniil Dubov (4,5) - Fabiano Caruana (8)  0 - 1

Magnus Carlsen (6,5) - Peter Szvidler (6)  döntetlen

Hikaru Nakamura (7,5) - Alireza Firouzja  (5,5)  0 - 1

A tizennegyedik körben tisztult a kép. Végleg elszálltak Alireza Firouzja továbbjutási reményei, javultak Jan Nepomnjacsij esélyei. Alekszandr Griscsuk egy remi erejéig segítette őt, Sahriyar Maedgyarov többet remélt a döntetlennél.

Nem túl meggyőző játékkal révbe ért Hikaru Nakamura, Tejmur Radzsabov nem kockáztatott. Magnus Carlsen az utolsó partira hagyta a döntést, Fabiano Caruana már az első helyet ünnepelhette. Wesley So és Anish Giri békésen remizett, MVL hozta a kötelezőt.

A 14. forduló eredményei:

Levon Aronjan (6) - Alireza Firouzja  (6,5)  1 – 0

Peter Szvidler (6,5) - Hikaru Nakamura (7,5) 0 – 1

Fabiano Caruana (9) - Magnus Carlsen (7) döntetlen

Tejmur Radzsabov (8) - Daniil Dubov (4,5) döntetlen

Sahriyar Mamedgyarov (7) - Alekszandr Griscsuk (4,5) döntetlen

Jan Nepomnjacsij (6) - Ding Liren (6) 1 – 0

Wesley So (8) - Anish Giri (8) döntetlen

Maxime Vachier-Lagrave (7,5) - Alan Pichot (1,5) 1 – 0

 

Drámai csatában dőlt el három továbbjutó hely sorsa. A sorsdöntő játszmák izgalmai mellett folytak a számolgatások is, hogy az esetleges holtverseny kinek kedvez. Magnus Carlsen és Tejmur Radzsabov szicíliai védelmű küzdelmében az azerbajdzsáni sakkozó királyszárnyi támadással próbálkozott, kölcsönös pontatlanságok után a világbajnok vezérvégjátékra egyszerűsített. A másodpercekkel is viaskodó Radzsabov a kapkodásban hibázott, a gyalogvéjátékot Magnus Carlsen megnyerte. A norvég világbajnok oly sok kaland után továbbjutott, ahogy veresége ellenére Tejmur Radzsabov is.

Öldöklő küzdelmet hozott az orosz házirangadó, Alekszandr Griscsuk és Jan Nepomnjacsij összecsapása. A világbajnoki kihívó sokáig hátrányos állást játszott, majd kihagyott egy tetszetős kombinációt. Nepomnjacsij minőséget áldozott, Griscsuk király a vezérszárnyra menekült. A kapkodásban nyerést hagyott ki, Nepomnjacsij végül szabadgyalogja segítségével megnyerte a játszmát. A nyolcadik továbbjutó helyet érte el, a holtverseny az orosz nagymesternek kedvezett Levon Aronjannal szemben.

Elvesztette utolsó partiját Sahriyar Mamedgyarov, a vártnál jóval gyengébb teljesítményt nyújtó Daniil Dubov mért csapást az azerbajdzsáni sakkozóra.

Az utolsó forduló eredményei:

Alan Pichot (1,5) - Levon Aronjan (7) 0 – 1

Anish Giri (8,5) – Maxime Vachier-Lagrave (8,5)  döntetlen

Ding Liren (6,5) - Wesley So (8,5) döntetlen

Alekszandr Griscsuk (5) – Jan Nepomnjacsij (7) 0 - 1

Daniil Dubov (5) – Sahriyar Mamedgyarov (7,5) 1 – 0

Magnus Carlsen (7,5) - Tejmur Radzsabov (8,5)  1 – 0

Hikaru Nakamura (8,5) - Fabiano Caruana (9,5)  döntetlen

Alireza Firouzja  (6,5) - Peter Szvidler (6,5) döntetlen

 

H

Név

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

P

1

 Caruana, Fabiano (2820)

 

1

½

½

½

½

½

1

½

0

½

1

½

1

1

1

10

2

 Giri, Anish (2780)

0

 

½

½

½

½

1

½

½

½

1

0

1

½

1

1

9

3

 Nakamura, Hikaru (2736)

½

½

 

½

½

½

½

1

½

1

0

1

½

½

½

1

9

4

Vachier-Lagrave, Maxime (2760)

½

½

½

 

½

1

½

1

½

0

½

½

½

½

1

1

9

5

So, Wesley (2770)

½

½

½

½

 

½

½

½

½

½

½

½

½

1

1

1

9

6

 Carlsen, Magnus (2847)

½

½

½

0

½

 

1

½

0

1

½

½

½

1

1

½

7

 Radzsabov, Tejmur (2765)

½

0

½

½

½

0

 

1

½

½

½

1

1

½

½

1

8

 Nepomnjacsij, Jan (2792)

0

½

0

0

½

½

0

 

1

½

½

½

1

1

1

1

8

9

 Aronjan, Levon (2781)

½

½

½

½

½

1

½

0

 

0

1

0

½

½

1

1

8

10

 Mamedgyarov, Sahriyar (2770)

1

½

0

1

½

0

½

½

1

 

0

½

½

0

½

1

11

 Firouzja, Alireza (2759)

½

0

1

½

½

½

½

½

0

1

 

½

½

1

0

0

7

12

 Szvidler, Peter (2714)

0

1

0

½

½

½

0

½

1

½

½

 

½

½

0

1

7

13

Ding, Liren (2799)

½

0

½

½

½

½

0

0

½

½

½

½

 

½

1

1

7

14

 Dubov, Daniil (2710)

0

½

½

½

0

0

½

0

½

1

0

½

½

 

½

1

6

15

 Griscsuk, Alexander (2776)

0

0

½

0

0

0

½

0

0

½

1

1

0

½

 

1

5

16

 Pichot, Alan (2630)

0

0

0

0

0

½

0

0

0

0

1

0

0

0

0

 

 

Verőci Zsuzsa

Fotó: chess24.com

Komment 0 | Reblog! 0 |

A gibraltári GP viadalon három forduló után Lahno és Abdumalik az élen

Címkék: Nem tartozik hozzá címke

A Gibraltáron zajló Grand Prix viadal harmadik fordulója után az orosz Katyerina Lahno és a kazah Zsanszaja Abdumalik holtversenyben vezet, fél pont az előnyük az üldöző trió előtt. Lahno honfitársnője, Valentyina Gunyina ellen nyert, a kettős győzelemmel kezdő Abdumalik az azerbajdzsáni Gunaj Mammadzadával nem kis szerencsével remizett. Először nyert a grúz Nana Dzagnidze, az orosz Alina Kaslinszkaja két vereség után az ukrán Anna Muzicsukot kényszerítette feladásra. A román Irina Bulmaga a bolgár exvilágbajnoknőt, Antoaneta Sztefanovát győzte le. Az ukrán exvilágbajnoknő Marija Muzicsuk gyalogelőnyét vezérvégjátékban nem tudta győzelemig fokozni.

 

A 2019/20-as Grand Prix sorozat három versenye után az összetett pontversenyben holtversenyben negyedik olimpiai bajnoknők, Katyerina Lahno és Nana Dzagnidze is győzött a gibraltári torna harmadik fordulójában.

 

Lahno sötéttel nyert honfitárnője, Valentyina Gunyina ellen. A királyindiai védelmű partiban a nyílt a vonalon garázdálkodott a sötét bástya, Gunyina a vezércsere után tisztáldozattal próbálkozott, de összekötött szabadgyalogjait Lahno pontos játékkal feltartóztatta.

Dzagnidze győzelme korántsem volt egyértelmű. Korán vezért cserélek, Dinaera Szaduakasszova egyenkő esélyeket ért el. Hiba voolt elkerülni a bástyacserét, Dzagnidze fokozatosan teljes passzivitásba kényszerítette ellenfelét, a kazah nagymesternő harmadszor szenvedett vereséget.

 

A két vesztéssel rajtoló Alina Kaslinszkaja kockázatot vállaló játéka Anna Muzicsuk ellen bevált. Az ukrán nagymesternő világos kibontakozó támadása miatt pánikba esett, védhette volna az akciót, ehelyett a világos futópártól megijedve visszaáldozta a minőséget, 31 lépés után feladásra kényszerült.

Hosszas manőverezések jellemezték Irina Bulmaga és az exvilágbajnoknő Antoaneta Sztefaniva játszmáját. Az egyenlő esélyű végjátékban vívott csata Sztefanovát merítette ki, végzetes hibát követett el.

 

Nehéz pillanatokat élt át a kettős nyeréssel kezdő Zsanszaja Abdumalik, a 20 éves Gunaj Mammadzada a félszlávédelem Meráni változatára jobban készült. Jelentős előnybe került, de de az i-re a pontot nem tudta feltenni.

 

Az exvilágbajnoknő Marija Muzicsuk a nyitásban nem villogott, Elisabeth Paehtz azonban előnyét eltékozolta. Muzicsuk gyalogot nyert, de előnyt a vezérvégjátékban nem tudta érvényesíteni.

A 3. forduló eredményei:

Irina Bulmaga (román, 2440) - Antoaneta Sztefanova (bolgár, 2470)  1 – 0 (Skót megnyitás, 61)

Zsanszaja Félszláv védelem, Abdumalik (kazah, 2472) - Gunaj Mammadzada (azerbajdzsáni, 2443) döntetlen (54)

Marija Muzicsuk (ukrán, 2544) - Elisabeth Paehtz (német, 2456) döntetlen (Nimzoindiai védelem, 73)

Nana Dzagnidze (grúz, 2524) - Dinara Szaduakasszova kazah, 2500) 1 – 0 (Angol megnyitás, 48)

Alina Kaslinszkaja (orosz, 2494) - Anna Muzicsuk (ukrán, 2535) 1 – 0 (Nimzoindiai védelem, 31)

Valentyina Gunyina (orosz, 2421) - Katyerina Lahno (orosz, 2546) 0 – 1 (Királyindiai védelem, 43)

H

Név

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

P

1

 GM Lahno, Katyerina (2546)

 

-

-

½

-

-

-

1

1

-

-

-

2

 IM Abdumalik, Zsanszaja (2472)

-

 

½

-

-

-

1

-

-

-

-

1

3

 IM Mammadzada, Gunaj (2443)

-

½

 

-

-

½

-

-

-

1

-

-

2

4

 GM Dzagnidze, Nana (2524)

½

-

-

 

-

-

-

-

-

-

½

1

2

5

 GM Muzicsuk, Marija (2544)

-

-

-

-

 

-

½

-

-

-

½

1

2

6

 GM Sztefanova, Antoaneta (2470)

-

-

½

-

-

 

-

-

1

0

-

-

7

 IM Paehtz, Elisabeth (2456)

-

0

-

-

½

-

 

-

-

1

-

-

8

 IM Kaslinszkaja, Alina (2494)

0

-

-

-

-

-

-

 

0

-

1

-

1

9

 GM Gunyina, Valentyina (2421)

0

-

-

-

-

0

-

1

 

-

-

-

1

10

 IM Bulmaga, Irina (2440)

-

-

0

-

-

1

0

-

-

 

-

-

1

11

 GM Muzicsuk, Anna (2535)

-

-

-

½

½

-

-

0

-

-

 

-

1

12

 IM Szaduakasszova, Dinara (2500)

-

0

-

0

0

-

-

-

-

-

-

 

0

A 4. forduló párosítása:

Antoaneta Sztefanova - Katyerina Lahno

Anna Muzicsuk - Valentyina Gunyina

Dinara Szaduakasszova - Alina Kaslinszkaja

Elisabeth Paehtz - Nana Dzagnidze

Gunaj Mammadzada - Marija Muzicsuk

Irina Bulmaga - Zsanszaja Abdumalik

Verőci Zsuzsa

Fotó: John Saunders and David Llada

 

Komment 0 | Reblog! 0 |

A Crypto Cup online rapid viadalon Radzsabov, Caruana és Nakamura félpontos előnnyel az élen

Címkék: Nem tartozik hozzá címke

A Meltwater Champions Chess Tour hatodik versenyén, az FTX Crypto Cup viadal második játéknapja, tíz forduló után hármad holtversenyben az élen az azerbajdzsáni Tejmur Radzsabov, az amerikai Fabiano Caruana és Hikaru Nakamura. A trió előnye fél pont az utolsó két partiját elvesztő holland Anish Giri és az amerikai Wesley So előtt. A világbajnok Magnus Carlsen is vereséggel zárta a játéknapot, 5,5 pontjával csak négyes holtversenyben hatodik. A hajrában váratlan eredmények egész sora született, a nyolc továbbjut helyért nagy csata várható.

 

A Champions Chess Tour hatodik versenyén, az FTX Crypto Cup viadalon a nyolc továbbjutó helyre többen is pályáznak. A holland Anish Giri félpontos előnnyel zárta az első játékmapot, hár,am követték őt 3,5 pontot gyűjtve. Giri, az amerikai Hikaru Nakamura és Wesley So, valamint a francia Maxime Vachier-Lagrave is megőrizte veretlenségét. MVL a világbajnok Magnus Carlsen ellen sötéttel elért győzelmével különösen elégedett lehetett. A 3 pontosok triójából az azerbajdzsáni Tejmur Radzsabov és a FIDE színeiben játszó 17 éves Alireza Firouzja sem talált az öt forduló során legyőzőre.

A nagy meglepetést természetesen a világbajnok Magnus Carlsen ötven százaléka jelentette, a norvég világelső sem titkolta csalódottságát, magyarázatot nem talált gyenge játékára.  

Újdonsült kihívója, Jan Nepomnjacsij is 2,5 pontot gyűjtött, nagy mázlival remizte ki a presztízsrangadót Magnus Carlsennel szemben. Levon Aronjan nyeretlensége, Alekszandr Griscsuk sorozatos betlijei, a New in Chess Classic torna bronzérmesének, Sahriyar Mamedgyarov három egymást követő veresége is említést érdemel.

Láttunk remek taktikai megoldásokat, tanulságos végjátékokat, kihagyott nagy lehetőségeket, a 40 játszmából 20 végződött döntéssel. Alekszandr Griscsuk és Alan Pichot négy-négy, Sahriyar Mamedgyarov három vereséget szenvedett el.

Az első játéknap után a  verseny állása:

 

 

A második játéknap első körében az éllovas Anish Girire rangadó várt, a világbajnok Magnus Carlsen szerette volna megkezdeni a felzárkózást. 1.b4-gyel nyitott, a parti kisebb hullámzása után kiderült, hogy terve bevált, gyalogot nyert, Giri a különböző színű futóknak köszönhetően kiharcolta a döntetlent. Hikaru Nakamira a kötelező nyeréssel beérte a holland nagymestert.

Fontos győzelmet aratott Fabiano Caruana, a világbajnoki kihívó Jan Nepomnjacsij nehéz helyzetbe navigálta magát.

Első győzelmét szerezte meg Levon Aronjan. Az időzavarba került Alekszandr Griscsuknak nem volt idje, hogy kiszámolja a jelentős fölényéhez vezető bástyaáldozatot. A háromszoros olimpiai bajnok 30.Ke3 lépését tetszetős kombinációval büntethette volna meg, ehelyett ötödik vereségét szenvedte el.  

A 6. forduló eredményei:

Levon Aronjan (örmény, 2778) - Alekszandr Griscsuk (orosz, 2784) 1 - 0

Daniil Dubov (orosz, 2770) - Ding Liren (kínai, 2836) döntetlen

Magnus Carlsen (norvég, 2881) - Anish Giri (holland, 2731) döntetlen

Hikaru Nakamura (amerikai, 2829) - Alan Pichot (argentin, 2533) 1 - 0

Alireza Firouzja (FIDE, 2703) - Maxime Vachier-Lagrave (francia, 2860) döntetlen

Peter Szvidler (orosz, 2742) – Wesley So (amerikai, 2741) döntetlen

Fabiano Caruana (amerikai, 2773) – Jan Nepomnjacsij (orosz, 2778) 1 - 0

Tejmur Radzsabov (azerbajdzsáni, 2758) – Sahriyar Mamedgyarov (azerbajdzsáni, 2761) döntetlen

 

A hetedik forduló legnagyobb meglepetését az argentin Alan Pichot győzelme jelentette, Magnus Carlsen elleni döntetlene és öt veresége után megfosztotta veretlenségétől Alireza Firouzját. Tisztet áldozott, Firouzja hibázott a védekezésben, vezére csapdába esett.

Második nyerését könyvelhette el Tejmur Radzsabov, az azerbajdzsáni sakkozó „életveszélyes”, ha valaki győzelemre játszik ellene. Jan Nepomnjacsij megfizetett az erőszakoskodásáért. A FIDE vezérkara döntést hozott, hogy a jövő évi vilábajnok-jelölti döntőre szabadkártyát as Radzsabovnak, aki tavaly a koronavírus-járvány miatt lemondta részvételét a viadalon.

Csak rövid ideig tartott Levon Aronjan fellángolása, küzdelmes partiban maradt alul Sahriyar Mamedgyarovval szemben. A végjátékban remiesélyei voltak, de a lehetőséggel nem élt.

Magnus Carlsen a vezércselben döntetlennél többet nem remélhetett. A holtversenyes éllovasok, Anish Giri és Hikaru Nakamura megosztoztak a ponton.

A 7. forduló eredményei:

Sahriyar Mamedgyarov (2) - Levon Aronjan (3) 1 - 0

Jan Nepomnjacsij (2,5) - Tejmur Radzsabov (3,5) 0 - 1

Wesley So (4) - Fabiano Caruana (3,5) döntetlen

Maxime Vachier-Lagrave (4) - Peter Szvidler (2,5) döntetlen

Alan Pichot (0,5) - Alireza Firouzja (3,5) 1 - 0

Anish Giri (4,5) - Hikaru Nakamura (4,5) döntetlen

Ding Liren (3,5) - Magnus Carlsen  (3) döntetlen

Alekszandr Griscsuk (1) - Daniil Dubov (2,5) döntetlen

A nyolcadik körben Anish Giri azonnal támadólag lépett fel Alireza Firouzja ellen. A holland sakkozó minőséget is áldozott, a 17 esztendős rivális pontatlanul védekezett, királya körül viharfelhők gyülekeztek. Giri kihagyott egy szép nyerést, Firouzja a menekülési esélyt. Anish Giri győzelmével ismét egyedül vezette a versenyfutást.

 

Megszakadt Magnus Carlsen hatjátszmás nyeretlenségi sorozata, Alekszandr Griscsuk ellen a Larsen megnyitásban 25 lépéses villámgyőzelmet aratott.

Kecsegtető esélyt hagyott kihasználatlanul Ding Liren, nagy bajba kerülhetett volna Hikaru Nakamura.

 

A 8. forduló eredményei:

Levon Aronjan (3) - Daniil Dubov (3)  döntetlen

Magnus Carlsen (3,5) - Alekszandr Griscsuk (1,5) 1 - 0

Hikaru Nakamura (5) - Ding Liren (4) döntetlen

Alireza Firouzja (3,5) - Anish Giri (5)  0 - 1

Peter Szvidler (3) - Alan Pichot (1,5)  1 - 0

Fabiano Caruana (4) - Maxime Vachier-Lagrave (4,5)  döntetlen

Tejmur Radzsabov (4,5) - Wesley So (4,5) döntetlen

Sahriyar Mamedgyarov (3) - Jan Nepomnjacsij (2,5)  döntetlen

 

A kilencedik fordulóban Anish Giri világossal játszva kapott ki. A Grünfeld védelmű játszmában az előkészített vari nem lepte meg Peter Szvidlert, a rutinos nagymester gond nélkül egyenlített ki. Giri hibáját pontos játékkal használta ki. Nakamura döntetlennel ismét holtversenyben az élre állt. A duót öten követték félpontos hátránnyal.

 

Magnus Carlsen a gyenge formában sakkozó Daniil Dubovot győzte le, s közben Fabiano Caruana egyre reménytelenebb állásba került Alan Pichot ellen.  Az argentin sakkozó tetszetős tisztáldozattal állította megoldhatatlan feladat elé Caruanát, az i-re azonban nem tette fel a pontot, könnyű nyerés helyett rossz folytatás mellett döntött, a végjátékot ráadásul el is vesztette.

A második játéknapon egyetlen győzelmét érte el Jan Nepomnjacsij, ehhez Levon Aronjan hathatós segítséget nyújtott.  

A 9. forduló eredményei:

Jan Nepomnjacsij (3) - Levon Aronjan (3,5) 1 - 0

Wesley So (5) - Sahriyar Mamedgyarov (3,5) döntetlen

Maxime Vachier-Lagrave (5) - Tejmur Radzsabov (5) döntetlen

Alan Pichot (1,5) - Fabiano Caruana (4,5)  0 - 1

Anish Giri (6) - Peter Szvidler (4) 0 - 1

Ding Liren (4,5) - Alireza Firouzja (3,5) döntetlen

Alekszandr Griscsuk (1,5) - Hikaru Nakamura (5,5) döntetlen

Daniil Dubov (3,5) - Magnus Carlsen (4,5) 0 - 1

 

A játéknap befejező köre sem nélkülözte a váratlan eredményeket. Anish Giri elszenvedte második vereségét, az előző fordulóban oly szerencsés Fabiano Caruana holtversenyes elsőként zárt, Giri holtversenyes negyedikként.

 

Nem tudta leplezni csalódottságát Magnus Carlsen, a formán kívül játszó Levon Aronjantól kapott ki, holtversenyes hatodikként várhatja a folytatást.

Árnyéka volt önmagának Maxime Vachier-Lagrave is, a jól hajrázó Sahriyar Mamedgyarov mért csapást a francia nagymesterre.

A finisben Alireza Firouzja megingott, harmadik vereségével alighanem búcsút inthetett továbbjutási reményeinek, a második játéknapon csak két döntetlenre futotta az erejéből.  

A 10. forduló eredményei:

Levon Aronjan (3,5) - Magnus Carlsen (5,5) 1 - 0

Hikaru Nakamura (6) - Daniil Dubov (3,5) döntetlen

Alireza Firouzja (4) - Alekszandr Griscsuk (2)  0 - 1

Peter Szvidler (5) - Ding Liren (5) döntetlen

Fabiano Caruana (5,5) - Anish Giri (6) 1 - 0

Tejmur Radzsabov (5,5)  - Alan Pichot (1,5)  1 - 0

Sahriyar Mamedgyarov (4) - Maxime Vachier-Lagrave (5,5) 1 - 0

Jan Nepomnjacsij (4) - Wesley So (5,5)  döntetlen

A verseny állása:

 

H

Név

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

P

1

 Radzsabov, Tejmur (2765)

 

½

½

-

½

½

-

1

-

½

1

½

½

-

-

1

2

 Caruana, Fabiano (2820)

½

 

-

1

½

½

-

1

-

0

1

½

½

-

-

1

3

 Nakamura, Hikaru (2736)

½

-

 

½

½

½

½

-

-

1

1

-

-

½

½

1

4

 Giri, Anish (2780)

-

0

½

 

-

-

1

0

½

-

-

½

1

½

1

1

6

5

 So, Wesley (2770)

½

½

½

-

 

-

-

½

½

½

½

-

½

1

1

-

6

6

 Vachier-Lagrave, Maxime (2760)

½

½

½

-

-

 

½

½

1

0

-

-

½

½

1

-

7

 Ding, Liren (2799)

-

-

½

0

-

½

 

½

½

-

-

½

½

½

1

1

8

 Szvidler, Peter (2714)

0

0

-

1

½

½

½

 

-

½

½

1

-

-

-

1

9

 Carlsen, Magnus (2847)

-

-

-

½

½

0

½

-

 

1

½

0

-

1

1

½

10

 Mamegdyarov, Sahriyar (2770)

½

1

0

-

½

1

-

½

0

 

½

1

0

-

-

-

5

11

 Nepomnjacsij, Jan (2792)

0

0

0

-

½

-

-

½

½

½

 

1

½

1

-

-

12

 Aronjan, Levon (2781)

½

½

-

½

-

-

½

0

1

0

0

 

-

½

1

-

13

 Firouzja, Alireza (2759)

½

½

-

0

½

½

½

-

-

1

½

-

 

-

0

0

4

14

 Dubov, Daniil (2710)

-

-

½

½

0

½

½

-

0

-

0

½

-

 

½

1

4

15

 Griscsuk, Alekszandr (2776)

-

-

½

0

0

0

0

-

0

-

-

0

1

½

 

1

3

16

 Pichot, Alan (2630)

0

0

0

0

-

-

0

0

½

-

-

-

1

0

0

 

Verőci Zsuzsa

Fotó: chess24.com

 

Komment 0 | Reblog! 0 |

A GP második fordulójában öt játszma is döntéssel végződött, Abdumalik másodszor nyert

Címkék: Nem tartozik hozzá címke

A Gibraltáron zajló Grand Prix verseny második fordulójában öt játszma is döntéssel végződött. Fordulatokban gazdag összecsapásokat láttunk, időzavarban sok volt a hiba. A kazah Zsanszaja Abdumalik sötéttel nyert a német Elisabeth Paehtz ellen, félpontos előnnyel az élre állt. Az orosz derbin Katyerina Lahno taktikai csapást mért Alina Kaslinszkaja királyállására. Az ukrán exvilágbajnoknő Marija Muzicsuk kitűnő technikával érvényesítette anyagi előnyét a kazah Dinara Szaduakasszova ellen. A bolgár exvilágbajnoknő Antoaneta Sztefanova az orosz Valentyina Gunyinát kényszerítette megadásra. Kölcsönös hibáktól hemzsegő partiban az utoljára hibázó Irina Bulmaga elszenvedte második vereségét, a mezőny legfiatalabb tagja, az azerbajdzsáni Gunaj Mammadzada győzte le. Döntetlennel zárult az ukrán Anna Muzicsuk és a grúz Nana Dzagnidze összecsapása.

 

Fordulatokban oly gazdag összecsapásokat hozott a Grand Prix 2019/20-as négy versenyből álló sorozatának második játéknapja. Taktikai tévelygések, kihagyott esélyek is jellemezték a magas hőfokú küzdelmeket, az idő szorításában, az időzavarokban sok volt a hiba.

 

A kazah Zsanszaja Abdumalik második győzelmét aratta, a német Elisabeth Paehtz támadási kísérletét könnyen verte vissza.

Az exvilágbajnoknő Marija Muzicsuk kitűnő technikája is elismerést érdemel, Dinara Szaduakasszova a huszárvégjátékban nem tudta hárítani a sötét király betörését.

 

A kétszeres olimpiai bajnok Katyerina Lahno nyerése már korántsem volt egyértelmű. Az orosz huszárvégjátékban Lahno az elméleti párbajt elvesztette honfitársnőjével, Alina Kaslinszkajával szemben. Az „életben” hagyott világos huszár taktikai csapást mért a sötét királyállásra, Kaslinszkaja gyLOGRblása végzetes hibának bizonyult.

A legnagyobb kalandokat Gunaj Mammadzada és Irina Bulmaga élte át. A hibáktól hemzsegő csatában mindketten nyerhettek volna, az utolsó bakit Bulmaga követte el.

Az exvilágbajnoknő Antoaneta Sztefanova a háromszoros olimpiai bajnoknőt, Valentyina Gunyinát győzte le, a középjátékban szépen játszotta túl ellenfelét.

A forduló rangadója, Anna Muzicsuk és Nana Dzagnidze összecsapása is érdekesen alakult, jobb esélyt adó folytatások is kimaradtak, a cserék teljes kiegyenlítéshez vezettek.

 

A 2. forduló eredményei:

Antoaneta Sztefanova (bolgár, 2470) - Valentyina Gunyina (orosz, 2421) 1 – 0 (Caro-Kann védelem, 52)

Katyerina Lahno (orosz, 2546) - Alina Kaslinszkaja (orosz, 2494) 1 – 0 (Orosz huszárjáték, 38)

Anna Muzicsuk (ukrán, 2535) - Nana Dzagnidze (grúz, 2524) döntetlen (Szicíliai védelem, 32)

Dinara Szaduakasszova (kazah, 2500) - Marija Muzicsuk (ukrán, 2544) 0 – 1 (Katalán megnyitás, 46)

Elisabeth Paehtz (német, 2456) - Zsanszaja Abdumalik (kazah, 2472) 0 - 1 (Spanyol megnyitás, 38)

Gunaj Mammadzada (azerbajdzsáni, 2443) - Irina Bulmaga (román, 2444) 1 - 0 (Szicíliai védelem, 43)

H

Név

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

P

1

Zsanszaja Abdumalik (2472)

 

-

-

-

-

-

-

1

-

1

-

-

2

2

 Antoaneta Sztefanova (2470)

-

 

½

-

-

-

-

-

1

-

-

-

3

Gunaj Mammadzada (2443)

-

½

 

-

-

-

-

-

-

-

-

1

4

 Katyerina Lahno (2546)

-

-

-

 

-

-

½

-

-

-

1

-

5

 Marija Muzicsuk (2544)

-

-

-

-

 

½

-

-

-

1

-

-

6

 Anna Muzicsuk (2535)

-

-

-

-

½

 

½

-

-

-

-

-

1

7

 Nana Dzagnidze (2524)

-

-

-

½

-

½

 

-

-

-

-

-

1

8

 Elisabeth Paehtz (2456)

0

-

-

-

-

-

-

 

-

-

-

1

1

9

 Valentyina Gunyina (2421)

-

0

-

-

-

-

-

-

 

-

1

-

1

10

Dinara Szaduakasszova (2500)

0

-

-

-

0

-

-

-

-

 

-

-

0

11

 Alina Kaslinszkaja (2494)

-

-

-

0

-

-

-

-

0

-

 

-

0

12

 Irina Bulmaga (2440)

-

-

0

-

-

-

-

0

-

-

-

 

0

A 3. forduló párosítása:

Irina Bulmaga - Antoaneta Sztefanova

Zsanszaja Abdumalik - Gunaj Mammadzada

Marija Muzicsuk - Elisabeth Paehtz

Nana Dzagnidze - Dinara Szaduakasszova

Alina Kaslinszkaja - Anna Muzicsuk

Valentyina Gunyina - Katyerina Lahno

Verőci Zsuzsa

Fotó: fide.com

 

Komment 0 | Reblog! 0 |

Anish Giri félpontos előnnyel vezet a Crypto Cup online rapid viadalon

Címkék: Nem tartozik hozzá címke

A Meltwater Champions Chess Tour hatodik versenyén, az FTX Crypto Cup online rapid viadal kvalifikációs tornájának első játéknapja, öt forduló után a holland Anish Giri félpontos előnnyel vezet. A rajtlistát és az összetett pontversenyt is vezető norvég világbajnok Magnus Carlsen csak ötven százalékot ért el. Sahriyar Mamedgyarov elleni győzelemmel rajtolt, de sokat hibázott. A negyedik körben világossal vesztett a francia Maxime Vachier-Lagrave ellen, Ötödik játszmájában nem bírt a négy vereséggel kezdő Alan Pichottal, az argentin nagymester örökös sakkal remizte ki a világelsőt. Az amerikai Hikaru Nakamura és Wesley So, a francia MVL szerzett 3,5 pontot öt játszmájukból, a 3 pontos azerbajdzsáni Tejmur Radzsabov és a FIDE színeiben játszó Alireza Firouzja is megőrizte veretlenségét.

 

A tavalyi Magnus Carlsen Chess Tour nagy sikere után a sakkvilág ászai a Meltwater Champions Chess Tour tornáin mérik össze erejüket, a díjalap másfél millió dollár. A Skilling Open viadallal kezdődött meg a kilenc versenyből és a fináléból álló széria, majd az Airthings Masters tornát, az Opera Euro Rapid viadalt, a Magnus Carlsen Invitatioanal  és a New in Chess Classic versenyt rendezték meg.

Az FTX Crypto Cup tornán a világranglista első tíz helyezettje is játszik, a parádés mezőnyben a világbajnok Magnus Carlsen olimpiai bajnokokkal, sokszoros világbajnok-jelöltekkel szemben csatázik.

A kvalifikációs verseny első fordulójában kevés hiányzott a meglepetéshez, az összetett pontversenyben is vezető Carlsen fölényes állásában könnyelműsködött, Sahriyar Mamedgyarov nagy támadáshoz jutott. Az azerbajdzsáni nagymester többször is fonalas nyerést hagyott ki, majd a kapkodásban elnézte legszebbik gyalogját, kikapott.

Az újdonsült világbajnoki kihívó Jan Nepomnjacsij honfitársát, Daniil Dubovot győzte le. A széria két versenyén is győztes Wesley So biztatóan rajtolt, Alekszandr Griscsuk „vesszőfutása” korán megkezdődött.

Tragikus vereséget szenvedett Levon Aronjan, válogathatott a nyerések között, bizonytalanná vált, Peter Szvidler a nagy szorításból kiszabadult, amikor Aronjan elnézte a vezérét.

Anish Giri érvényesítette a papaírformát. A döntetlenek küzdelmesek voltak.   

Az első forduló eredményei:

Peter Szvidler (orosz, 2742) – Levon Aronjan (örmény, 2778)  1 - 0

Fabiano Caruana (amerikai, 2773) – Alireza Firouzja (FIDE, 2703) döntetlen

Tejmur Radzsabov (azerbajdzsáni, 2758) – Hikaru Nakamura (amerikai, 2829)  döntetlen

Sahriyar Mamedgyarov (azerbajdzsáni, 2761) – Magnus Carlsen (norvég, 2881) 0 - 1

Jan Nepomnjacsij (orosz, 2778) – Daniil Dubov (orosz, 2770)  1 - 0

Wesley So (amerikai, 2741) – Alekszandr Griscsuk (orosz, 2784) 1 - 0

Maxime Vachier-Lagrave (francia, 2860) – Ding Liren (kínai, 2836)  döntetlen

Alan Pichot (argentin, 2533) – Anish Giri (holland, 2731)  0 - 1

 

Magnus Carlsen először nézett farkasszemet Jan Nepomnjacsijjal, amióta az orosz nagymester a kihívója lett. Nepomnjacsij könnyelműen leütött egy „mérgezett” gyalogot, jelentős hátrányba került középen rekedt királya miatt. Carlsen a minőségnyerést választotta, de anyagi előnyének érvényesítésében a világbajnok nem jeleskedett, Nepomnjacsijnak mentőövet dobott.

Kecsegtető esélyt szalasztott el Anish Giri. Az első fordulóban elszenvedett vereség rányomta bélyegét Sahriyar Mamedgyarov játékára, a tartható állást simán elvesztette, Hikaru Nakamura nem izzadt meg a nyerésért.

Alekszandr Griscsuk a Grünfeld védelemben az elméleti párbajt MVL ellen elvesztette. A francia nagymester némi bizonytalankodás után jobb végjátékát győzelemig fokozta.

 

Másodszor is nyert Wesley So, a katalán megnyitású partiban Daniil Dubov 31 lépés után kapitulált.

A torna doyenje, Peter Szvidler 34 lépést követően kényszerült feladásra. A sorozaton a világranglista második Fabiano Caruana először vesz részt. Ding Lirennek nem okozott nehézséget Alan Pichot legyőzése.

A 2. forduló eredményei:

Levon Aronjan – Anish Giri  döntetlen

Ding Liren – Alan Pichot  1 - 0

Alekszandr Griscsuk – Maxime Vachier-Lagrave 0 - 1

Daniil Dubov – Wesley So 0 - 1

Magnus Carlsen – Jan Nepomnjacsij  döntetlen

Hikaru Nakamura – Sahriyar Mamedgyarov  1 - 0

Alireza Firouzja – Tejmur Radzsabov  döntetlen

Peter Szvidler – Fabiano Caruana  0 - 1

Magnus Carlsen csalódottan vette tudomásul, hogy Wesley So elkerülte a küzdelmet, gyors lépésismétléssel remiztek.

Alaposan rákészült Jan Nepomnjacsij a várt spanyol megnyitásra Hikaru Nakamurával szemben. Érdekes ötletet játszott meg, előnybe is került, amit fokozatosan kiengedett, majd csúnya elnézéssel döntő anyagi hátrányba került.

Remek csatát vívott Fabiano Caruana és Levon Aronjan skót megnyitású partijukban. Az örmény nagymester hibázott többet, Caruana nem tudott élni a felkínált lehetőséggel.

Rámosolygott a szerencse Anish Girire, Ding Liren kedvezőbb pozícióban követett el fatális hibát.

Tejmur Radzsabov először nyert, Alireza Firouzja is „beiratkozott”, Peter Szvidker másodszor, Sahriyar Mamedgyarov harmadszor kapott ki.

A 3. forduló eredményei:

Fabiano Caruana - Levon Aronjan  döntetlen

Tejmur Radzsabov - Peter Szvidler 1 - 0

Sahriyar Mamedgyarov - Alireza Firouzja 0 - 1

Jan Nepomnjacsij - Hikaru Nakamura 0 - 1

Wesley So - Magnus Carlsen  döntetlen

Maxime Vachier-Lagrave - Daniil Dubov döntetlen

Alan Pichot - Alekszandr Griscsuk 0 - 1

Anish Giri - Ding Liren  1 - 0

 

A negyedik fordulóban Magnus Carlsen igen fájdalmas vereséget szenvedett. A 3. lépésben a mouse „önálló” életet élt, a 3.f3 lépés aligha szerepelt a világbajnok terveiben. Nem kevés bűvészkedéssel végül megoldotta haderejének kifejlesztését. Elkerülte a sorozatos cseréket, aminek Maxime Vachier-Lagrave örülhetett. A világbajnok többször is hibázott, MVL egyre nagyobb előnnyel játszhatott, Carlsen királyszárnyi akcióját pontos játékkal hárította, 53 lépés után fogadhatta a norvég világelső virtuális gratulációját.

Bosszankodhatott Jan Nepomnjacsij is, nyerőesélyes állást remizett el Aliireza Firouzjával szemben, 90 lépésig tartott a játszma.

Anish Giri harmadik győzelmét aratta, Alekszandr Griscsuk hibát-hibára halmozott.

Levon Aronjan is sok hibával játszik, a végjátékban Dig Liren volt az esélyesebb. Kisebb kalandok után pontosztozkodás született Fabiano Caruana és Tejmur Radzsabov partijában is.

Három vereség után remizett Sahriyar Mamedgyarov, az amerikai derbi ezúttal is gyors döntetlen lett.

A 4. forduló eredményei:

Levon Aronjan - Ding Liren  döntetlen

Alekszandr Griscsuk - Anish Giri  0 - 1

Daniil Dubov - Alan Pichot 1 - 0

Magnus Carlsen - Maxime Vachier-Lagrave  0 - 1

Hikaru Nakamura - Wesley So  döntetlen

Alireza Firouzja - Jan Nepomnjacsij döntetlen

Peter Szvidler - Sahriyar Mamedgyarov  döntetlen

Fabiano Caruana - Tejmur Radzsabov döntetlen

 

Az első játéknap befejező körének nagy szenzációjaként Magnus Carlsen csak remizett a sereghajtó, a tornát négy vereséggel kezdő Alan Pichottal. A világbajnok nem tudott kitérni az argentin sakkozó az állást sorozatos cserékkel egyszerűsítő taktikája elől, a játszma örökös sakkal fejeződött be, Carlsen ötven százalékot ért csak el az első öt partijából.

Magára talált Sahriyar Mamedgyarov, megfosztotta veretlenségétől Fabiano Caruanát.

Ding Lirennel szemben Alekszandr Griscsuk elszenvedte negyedik vereségét. Anish Giri esélyt hagyott kihasználatlanul, de Daniil Dubov elleni döntetlenével is félpontos előnnyel várhatja a második játéknapot. A verseny első hat helyezettje megőrizte veretlenségét, Levon Aronjan és Alam Pichot nyeretlen maradt.

Az 5. forduló eredményei:

Tejmur Radzsabov - Levon Aronjan  döntetlen

Sahriyar Mamedgyarov - Fabiano Caruana  1 - 0

Jan Nepomnjacsij - Peter Szvidler  döntetlen

Wesley So - Alireza Firouzja  döntetlen

Maxime Vachier-Lagrave - Hikaru Nakamura  döntetlen

Alan Pichot - Magnus Carlsen döntetlen

Anish Giri - Daniil Dubov döntetlen

Ding Liren - Alekszandr Griscsuk  1 – 0

 

H

Név

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

P

1

 Giri, Anish (2780)

 

-

-

-

-

-

1

-

-

-

-

½

½

-

1

1

4

2

Nakamura, Hikaru (2736)

-

 

½

½

½

-

-

1

-

-

-

-

-

1

-

-

3

 Vachier-Lagrave, Maxime (2760)

-

½

 

-

-

-

½

-

1

-

-

½

-

-

1

-

4

So, Wesley (2770)

-

½

-

 

-

½

-

-

½

-

-

1

-

-

1

-

5

 Radzsabov, Teimour (2765)

-

½

-

-

 

½

-

-

-

½

1

-

½

-

-

-

3

6

 Firouzja, Alireza (2759)

-

-

-

½

½

 

-

½

-

½

-

-

-

1

-

-

3

7

 Ding, Liren (2799)

0

-

½

-

-

-

 

-

-

-

-

-

½

-

1

1

3

8

 Nepomnjacsij, Jan (2792)

-

0

-

-

-

½

-

 

½

-

½

1

-

-

-

-

9

 Carlsen, Magnus (2847)

-

-

0

½

-

-

-

½

 

-

-

-

-

1

-

½

10

 Caruana, Fabiano (2820)

-

-

-

-

½

½

-

-

-

 

1

-

½

0

-

-

11

 Szvidler, Peter (2714)

-

-

-

-

0

-

-

½

-

0

 

-

1

½

-

-

2

12

 Dubov, Daniil (2710)

½

-

½

0

-

-

-

0

-

-

-

 

-

-

-

1

2

13

 Aronjan, Levon (2781)

½

-

-

-

½

-

½

-

-

½

0

-

 

-

-

-

2

14

 Mamedgyarov, Skhriyar (2770)

-

0

-

-

-

0

-

-

0

1

½

-

-

 

-

-

15

 Griscsuk, Alekszandr (2776)

0

-

0

0

-

-

0

-

-

-

-

-

-

-

 

1

1

16

 Pichot, Alan (2630)

0

-

-

-

-

-

0

-

½

-

-

0

-

-

0

 

½

Verőci Zsuzsa

Fotó: chess24.com

 

Komment 0 | Reblog! 0 |

Tizenkét sakkozónk játszik a hibrid kieséses rendszerű Európa-bajnokságon

Címkék: Nem tartozik hozzá címke

Harmincöt ország 264 sakkozója vesz részt a hibrid kieséses rendszerű Európa-bajnokságon, az első 36 helyezett jut tovább a Világkupára. Nyolcszoros bajnokunk, Berkes Ferenc 11. a rajtlistán, az első körben kiemeltként nem kell játszania. Még 11 sakkozónk nevezett, negyven orosz játékos  a mezőnyben, 164 nemzetközi nagymester is játszik. Az első körben 120 párharcra kerül sor, a győztesekhez csatlakozik a 24 kiemelt nagymester. A második fordulóban így 72 mérkőzésre kerül sor, a harmadik kör 36 meccsének győztese vívja ki a Világkupán való szereplés jogát. Kétjátszmás küzdelmekre kerül sor, 1-1-nél rájátszás dönt. Játszmánként 2-2 óra a gondolkodási idő és lépésenként 30-30 másodperc bónusz. A díjakért a 36 sakkozó még 9 fordulós svájci rendszerű viadalon mérkőzik meg, a kétjátszmás meccseket 10-10 perc és lépésenként 3-3 másodperc gondolkodási idővel játsszák.

A koronavírus-járvány alaposan megváltoztatta a kontinensbajnokságok lebonyolítását is. Tavaly májusra tervezték az Európa-bajnokságot, majd decemberre halasztották, de a COVID-19 átírta az oly gondosan megtervezett versenyprogramot. A vártnál kevesebben neveztek a hibrid EB-re, különlehes szabályok mellett küzdenek meg a résztvevők. Az egy országbeli sakkozók egy közös versenyteremben játszanak, nagy látszámú bírók ellenőrzik majd, hogy a versenyzők ne élhessenek a csalás lehetőségével, a számítógépeken ne legyenek elemző programok. A játékidő is különleges, a kétjátszmás párharcokban 120120 perc a gondolkodási idő és lépésenként még 30-30 másodperc. 1-1 esetén rájátszás dönt.

Huszonnégy nagymester a második fordulóban kapcsolódik be a küzdelembe, nyolcszoros bajnokunk, Berkes Ferenc is csak május 26-án kezdi meg a versenyzést. Tizenegy sakkozónk nevezett még a viadalra, a tornáról harminchatan jutnak ki a júliusi kieséses rendszerű Világkupára, amelyet Szocsiban rendeznek meg 206 résztvevővel. Többek között a világranglistáról hatvanan súlyozott Élő-átlaggal  meghívottak, Európa 47 helyet kapott.

A rajtlista élcsoportja:

Vladiszlav Artyemijev (orosz, 2709)

Jevgenyij Tomasevszkij (orosz, 2706)

Andrej Jeszipenko (orosz, 2701)

David Navara (xseh, 2697)

Alekszandr Predke (orosz, 2690)

Makszim Matlakov (orosz, 2688)

Vlagyimir Fedosszejev (orosz, 2687)

Borisz Gelfand (izraeli, 2676)

Guijarro David Anton (spanyol, 2673)

Berkes Ferenc (magyar, 2673)

Pavel Eljanov (ukrán, 2672)

Nils Grandelius (svéd, 2670)

Matthias Bluebaum (német, 2669)

Ivan Cseparinov (bolgár, 2667)

Sakkozóink párosítása az első fordulóban:

T.

R.

 

Név

FED

Élő

Pont

Res.

Pont

Név

FED

Élő

 

R.

10

34

GM

Gledura Benjámin

HUN

2633

0

0

FM

Bruno Andre Leite Martins

POR

2359

243

12

36

GM

Bánusz Tamás

HUN

2631

0

0

IM

Fredrik Kassen Tor

NOR

2383

233

24

48

GM

Erdős Viktor

HUN

2614

0

0

IM

Ameet Ghasi

ENG

2485

166

26

50

GM

Héra Imre

HUN

2610

0

0

FM

Filipe Pedro Rego

POR

2222

260

63

87

GM

Balog Imre

HUN

2578

0

0

FM

Armin Musovic

MNE

2258

258

75

99

GM

Ács Péter

HUN

2565

0

0

IM

David Gavrilescu

ROU

2470

175

80

104

GM

Roeland Pruijssers

NED

2561

0

0

FM

Persányi Barnabás

HUN

2364

241

95

119

GM

Mihók Olivér

HUN

2547

0

0

FM

Armen Ar. Barseghyan

ARM

2353

244

104

128

GM

Korpa Bence

HUN

2536

0

0

IM

Yair Parkhov

ISR

2424

208

108

132

GM

Kántor Gergely

HUN

2527

0

0

IM

Mamikon Gharibjan

ARM

2460

187

120

144

GM

Kozák Ádám

HUN

2518

0

0

IM

Llambi Pasko

ALB

2403

223

131

11

GM

Berkes Ferenc

HUN

2673

0

1

kiemelt

Verőci Zsuzsa

Komment 0 | Reblog! 0 |

A sakkozás 12. világbajnoka, Anatolij Karpov 70. születésnapját ünnepli

Címkék: Nem tartozik hozzá címke

A sakkozás tizenkettedik világbajnoka, minden idők egyik legsikeresebb sakkozója, Anatolij Karpov ma ünnepli 70. születésnapját. 1975-ben játék nélkül lett világbajnok, miután Róbert Fischer elleni döntőjére nem került sor, az amerikai világbajnok a döntő lebonyolítására tett javaslatait a FIDE nem fogadta el. Karpov egész pályafutására ez rányomta bélyegét, újra és újra  bizonyítania kellett, hogy igazi világelső. Közel három évtizedig birtokolta a világbajnoki címet, illetve elvesztése után küzdött érte. 1973 és 1977, 1979-1981 között és 1984-ben választották az év sakkozójává, összesen kilenc alkalommal kapta meg az Oscar-díjat. Versengése Garri Kaszparovval, politikai felhangokkal is kísért csatározásuk, öt világbajnoki döntőjük nagyban befolyásolta a sakktörténelmet. A világbajnoki döntőkön 144 partit vívtak, Kaszparov 21, Karpov 19 győzelmet aratott, 104-szer megosztoztak a ponton. Kettőjük párharcában fantasztikus csatákat, emlékezetes ütközeteket láttunk, számos játszmájukat a sakkirodalom remekműveiként jegyzik.

 

Anatolij Karpov 1951. május 23-án született az oroszországi Zlatousztban, az Ural hegység egy távoli városában. Négyévesen tanulta meg a sakkjáték szabályait, kilencéves korára már első osztályú játékos volt, 12 évesen pedig -  Mihail Botvinnik tanítványaként - már nagy tehetségként tartották számon. 15 éves korában szovjet sakkmesteri címet szerzett, 1969-ben Stockholmban ifjúsági világbajnok lett, 19 éves korában padig már nemzetközi nagymesteri címet kapott. 

Karpov 1973-ban megnyerte a leningrádi zónaközi döntőt, világbajnok-jelölti páros mérkőzésen Lev Polugajevszkijt (5,5-2,5), Borisz Szpasszkijt (7-4),  majd Viktor Korcsnojt győzte le (12,5-11,5).

Anatolij Karpov 1975-ben játék nélkül lett a 12. sakkvilágbajnok, miután Robert Fischer elleni világbajnoki döntőjére nem került sor. Az amerikai világbajnok  javaslatait a FIDE visszautasította. A dinamikus sakk képviselőjeként 10 győzelemig akarta játszani  a döntőt, 9-9-es eredménnyel megőrizte volna címét.

 

Anatolij Karpov világbajnoki címét kétszer Korcsnojjal szemben megvédte, az 1978-as döntő Baguio Cityben a sakktörténelem egyik legviharosabb meccse volt, Karpov 16,5-15,5-re győzött. Három évvel később Meranoban már 11-7-es kiütéses győzelemmel verte vissza Korcsnoj címszerzési kísérletét. Karpov elsőségét három év múlva már honfitársa, a bakui zseni, Garri Kaszparov veszélyeztette, akivel hét év alatt öt világbajnoki döntőn csapott össze.

Kaszparov 1982 szeptemberétől már vezette az Élő-pontok alapján megállapított világranglistát, a mérkőzés kezdetekor 2715 ponttal állt az élen, Karpov 2705-tel volt a második. A párharc előtt ötször mérkőztek meg, négy döntetlen mellett Karpov még 1975-ben nyert a 12 esztendős Kaszparovval szemben.

 

Az óriási érdeklődéssel várt döntő 1984. szeptember 10-én kezdődött meg, a sakkozás legendáját, a jugoszláv Szvetozar Gligoricsot jelölték a párharc főbírójának. A kiírás szerint a finálé győztesének hat győzelmet kellett elérnie. Játszmánként a gondolkodási idő két és félóra volt az első negyven lépésre, majd 16 lépésre egy-egy óra, a régi fényképeken jól látható, hogy a sakkórák még nem digitálisak. Ha nem fejeződött be a küzdelem, akkor másnap folytatták a függőjátszmát. A hetedik napon megpihentek a küzdő felek. A nagymesterek háromszor halasztást is kérhettek, a döntő helyszínéül kiválasztott Szakszervezetek Székházának oszlopcsarnoka protokolláris eseményeknek is helyt adott, a világbajnoki döntő résztvevői plusz szünnapokat is kaptak.

Garri Kaszparov 1987-ben megjelent könyvét, „Két döntő”- címmel már a harmadik világbajnoki döntőjük után írta meg. Az első párharc tanulságait csak az előszóban foglalta össze, világított rá a pszichológiai hadviselésre, amely övezte csatájukat. A szinte megmagyarázhatatlan hibákról írt, amelyek azt eredményezték, hogy kilenc játszma után a címvédő már 4-0-ra vezetett. A 12 évvel idősebb Karpov nagy rutinja érvényesült, míg Kaszparovot az érzelmek, a cím megszerzése utáni vágy fogságába került. Korábbi sikerei, a világbajnok-jelölti páros mérkőzéseken aratott győzelmei kevésnek bizonyultak a döntő fokozott feszültségének elviseléséhez. „Karpov profi volt, én meg amatőr”- értékelte a meccs első partijait. Karpov higgadtan sakkozott, míg a kihívó csak tanulta az erőviszonyok pontos felmérését, a párharc különleges légkörét, és ezért oly nagy árat fizetett. Karpov hihetetlen könnyedséggel használta ki Kaszparov hibáit, megnyerte a harmadik, a hatodik, a hetedik és a kilencedik játszmát.

A negyedik vesztését követően Kaszparov világossal 15 lépésben remizett, majd még sorozatban tizenhat döntetlen következett. Egyes játszmáknál a sakkrajongók „időzavarban” voltak, hogy legalább a kézfogást láthassák, a nagymesterek világossal és sötéttel ugyanazon nyitásokat is megjátszották. Dúlt a háború a stábok, a segítők között is, ne feledjük, hogy 1984-et írtunk, jóval nehezebb volt információhoz jutni, se internet, se skype. A hosszú remiszériát Karpov a huszonhetedik partiban aratott győzelmével szakította meg, 5-0-ra növelte előnyét.

December 12-én megtört a jég, a döntő harminckettedik partiját Garri Kaszparov a 41. lépésben megnyerte, először fogadhatta a regnáló világbajnok gratulációját. A külföldről akkreditált újságírók apanázsa már régen elfogyott, esténként a TASSZ által továbbított hírekre hagyatkozhattunk. Kaszparov stábja azonban csak óvatosan ünnepelhetett, Damoklész kardja még ott lebegett a fejük felett. A parti lefolyása azonban azt sugallta, hogy Karpov taktikailag sebezhetővé vált, a hosszúra nyúlt meccs miatt az erőtartalékai kimerülni látszottak. Négy döntetlen még az 1984-es évben született meg, majd beköszöntött az új esztendő, tizenegy pontosztozkodással folytatódott a küzdelem. Ebben a sorozatban a negyvenegyedik játszmában Karpov meccslabdát hibázott, címvédését jelentette volna az a6 lépés..

 

A döntetlenre mentett parti Kaszparovot felvillanyozta, Karpov a kihagyott lehetőséget nem tudta feldolgozni. A pokol tornácát is megjárt kihívó a negyvenhetedik partiban sötéttel nyert, majd február 8-án a következő partiban világossal diadalmaskodott. A FIDE elnöke, Florencio Campomanes és a főbíró Szvetozar Gligoric tehetetlenül sétálgatott a befagyott Moszkva folyó partján, a döntést a szovjet felsőbb szervek hozták meg, amelyet a Fülöp-szigetek-i elnök 1985. február 15-én jelentett be, a küzdő felek teljes kimerültségére hivatkozással 48 játszma után, Anatolij Karpov 5-3-as vezetésénél félbeszakította a mérkőzést.

Óriási volt az értetlenség, a felháborodás. Hosszas tárgyalássorozatot követően szeptemberben újra sakkasztalhoz ültek a küzdő felek, ezúttal már a régi, a 24 játszmás szisztéma szerint. Kaszparov megnyerte az első játszmát, Karpov a negyedikben egyenlített, az ötödikben átvette a vezetést. Előnyét egészen a 11. partiig őrizte, ekkor Kaszparov nyert, majd a 16. és 19. partiban aratott győzelmével előnye két pontra nőtt. Karpov a 22. játszmában elért nyerésével szépített. A világbajnoki döntő utolsó ütközetében Karpov mindent egy lapra tett fel, támadott, de a 22 éves kihívó zseniálisan keresztezte világos királyszárnyi akcióját, a 13-11-es győzelemmel Garri Kaszparovot a sakkozás 13. világbajnokaként köszönthették. Egy évvel később a két helyszínen, Londonban és Leningrádban megrendezett visszavágón Kaszparov 12,5-11,5-re győzött, 1987-ben Sevillában 12-12-vel védte meg címét. Karpov 1990-ben ismét megmérkőzött honfitársával, New York és Lyon volt a mérkőzésük színhelye. Kaszparov az utolsó K-K mérkőzésen is 12,5-11,5-es győzelmet ért el. Kettőjük párharca döntően befolyásolta az egész sakkpolitika alakulását.

Karpov a következő világbajnoki ciklusban meglepetésre az angol Nigel Short ellen 6-4-re elvesztette a világbajnok-jelölti párosmérkőzést. A Nemzetközi Sakkszövetséggel azonban Kaszparov – immár sokadszor – konfliktusba került, és az angol  sakkozóval a PCA (Profi Sakkozók Szövetsége) égisze alatt játszotta le a döntőt. Karpov ezzel újra lehetőséget kapott, hogy elvesztett – immár FIDE – világbajnoki címét visszaszerezze. Váratlan döntéssel a holland Jan Timmannal játszhatott világbajnoki döntőt, aki Short ellen elvesztette a világbajnok-jelölti döntőt. Karpovnak nem jelentett nehéz akadályt a hollandok legjobbja, 12,5-8,5-re nyert. A FIDE döntésére az ismét világbajnok orosz nagymesternek a következő ciklusban világbajnok-jelölti döntőn kellett kvalifikálnia magát az újabb címmérkőzésre, Borisz Gelfandot 6-3-ra verte meg. 1995 novemberében Kirszan Iljumzsinovot választották a FIDE elnökévé, Karpov és az amerikai Gata Kamszky döntőjét, a Kalmük Autonóm Köztársaság fővárosában, Elisztában rendezték meg. A konfliktusoktól sem mentes meccset Karpov 10,5-7,5-re nyerte meg.

Iljumzsinov elnök megreformálta a FIDE világbajnokság lebonyolítását, a kieséses rendszerű 1997-es groningeni tornától többek között távol maradt Garri Kaszparov és Vlagyimir Kramnyik, holott ők csak az elődöntőtől kapcsolódtak volna be a küzdelembe. Karpov pedig privilégiumot kapott, legfőbb riválisainak távollétében csak döntőt kellett játszania. Az indiai Viswanathan Anand magabiztosan vette az akadályokat, a világbajnoki címért a pihent Karpovval 1998 januárjában vívott lausanne-i mérkőzésének alapszakasza 3-3-ra végződött, a rapid rájátszásban alulmaradt.  Karpov a következő, 1999-es Las Vegas-i vb-n nem indult, helyette pereskedett a FIDE-vel. Az exvilágbajnok nem vállalta a részvételt Újdelhiben sem, de 2001-ben úgy gondolta, hogy hazai pályán, Moszkvában képes lesz visszahódítani címét. A kísérlet azonban kudarccal végződött, már az els

 

Pályafutása során Karpov több mint 3000 játszmát váltott különböző - egyéni, csapat, nemzetközi és hazai rendezésű versenyeken. Hatszor volt tagja olimpiai bajnok szovjet válogatottnak, egyszer csapat-világbajnok együttesnek, négyszer Európa-bajnokságot nyert gárdának. Kilencszer nyerte el az esztendő legjobb sakkozójának megítélt Oscar díjat.

 

A sakk népszerűsítéséért tett erőfeszítései szintén kimagaslóak. Oroszország határain belül és kívül több mint ötven sakk-klubot alapított. A világon több mint húsz sakkiskola viseli a nevét. Válogatott játszmáinak gyűjteménye  és más könyvei a világ több országában is kiadásra kerültek.

Fantasztikus pályafutásának is voltak keserű pillanatai, olyan játszmák, amelyek sorsdöntőnek bizonyultak. Nehéz elfelejteni a sevillai, 1987-es világbajnoki döntő utolsó partiját, remivel visszahódíthatta volna a címet Kaszparovtól. Minden másképp alakult volna, ha az első Kaszparov elleni meccsemen megnyerem a 41. partit, láttam a nyerést, de időzavarban biztosra akartam menni, aztán még a függőelemzésük sem sikerült. A legbüszkébb az 1994-es linaresi sikerére volt, két és fél ponttal előzte meg Kaszparovot, a 14 résztvevős szuperversenyen 11 pontot szerzett.

 

Verőci Zsuzsa

 

Komment 0 | Reblog! 0 |

Legfrissebb bejegyzések

Budapest 12 napig a sakkozás fővárosa, kezdődik a 45. Sakkpépmpia7
2024. 09. 11.

Fabiano Caruana a GCT SuperUnited Croatia rapidverseny győzteae, 3 pont az előnye 
2024. 07. 13.

Zágrábban ma kezdődik a Grand Chess Tour 2024 harmadik versenye, a SuperUnited Croatia
2024. 07. 10.

Fabiano Caruana a bukaresti Superbet Chess Classic győztese, rapid rájátszádban legyőzte ruválisait
2024. 07. 06.

Az új világranglistán Magnus Carlsen 30 pontos  előnnyel vezet Hikaru Nakamura előtt 
2024. 07. 02.

A bukaresti Superbet Chess Classsic viadalon Fabiano Caruana játszik címvédőként
2024. 06. 26.

Stavangerben Carlsen hatodszor győzött, két ponttal előzte meg Nakamurát, Ju Wenjun 3 pontos előnnyel nyert
2024. 06. 08.

A Norway Chess 2024 viadalok utolsó fordulója előtt Carlsen és Ju Wenjun is másfél pontos előnnyel vezet
2024. 06. 07.

Carlsen wlőnye egy pontra nőtt, Ju Wenjun ismlt az élen
2024. 06. 05.

Carlsen udőtúllépéssel vesztett, Nakamura hátránya fél pontra csökkent, Muzicsuk előnye fél pont
2024. 06. 04.

Ding Liren kétlépéses mattot nézett el Carlsen ellen, a norvég világelsp átvette a vezetést
2024. 06. 03.

Félidőben Nakamura egypontos előnnyel vezet Carlsen előtt, Vaishali előnye is egy pont, Muzicsuk a mésodik
2024. 06. 02.

A világranglisták éllovasai megőrizték vezető pozíciójukat
2024. 06. 01.

A Norway Chess 2024 Noway viadallokon a négy forduló után Nakamura és Vaishali vezet
2024. 05. 31.

A 18 éves Praggnanandhaa legyőzte Carlsent, átvette a vezetést, Caruana nyert Ding Liren ellen
2024. 05. 30.

Hirdetés

Feedek

Címkefelhő

Sakk Carlsen Lékó Polgár Judit, Aeroflot-verseny Rapport Richárd, Csapat-világbajnokság 2015, Grand Chess Tour, Sparkassen Chess Meeting, Biel Sakkfesztivál, Világkupa Baku, Grand Prix 2015/16, Csapat Európa-bajnokság, Tata Steel Chess 2016, Altibox Norway Chess 2016, Világkupa 2017 Tbiliszi, Világbajnoki döntő Viswanathan Anand Magnus Carlsen, Teherán Női kieséses rendszerű világbajnokság, Világbajnok-jelölti torna Hanti-Manszijszk Anand Aronjan Kramnyik Topalov Karjakin, Világkupa Hanti Manszijszk, Sakkolimpia Tromsø, Világbajnoki döntő 2014 Magnus Carlsen Viswanathan Anand, Csapatbajnokság, Világranglista, Női Európa-bajnokság, Világbajnok-jelölti verseny London Carlsen Kramnyik Aronjan Radzsabov Griscsuk Ivancsuk Szvidler Gelfand, Tata Steel 2015 Carlsen Caruana Aronjan Giri Ivancsuk Hou Ji-fan, Grand Prix London, Európa-bajnokság Jereván Polgár Judit Almási Zoltán Balogh Csaba, Riga Női Európa-bajnokság 2017, Női Grand Prix Sardzsa Hou JI-fan Humpy Koneru, Csapat Európa-bajnokság 2013, Női Európa-bajnokság 2016, Grand Prix Peking Lékó Griscsuk Karjakin Gelfand Topalov Kamsky Mamedgyarov, 40. sakkolimpia Isztambul, Grand Prix Párizs Griscsuk Caruana Nakamura Gelfand Ponomarjov, Férfi Európa-bajnokság 2012, Női Európa-bajnokság Plovdiv Hoang Thanh Trang Dzagnidze Gunyina Sztefanova, Wijk aan Zee 2012, Tata Steel 2013 Rapport Richárd, Grand Prix Taskent Caruana Karjakin Nakamura Giri Vachier-Lagrave Gelfand, Grand Prix-verseny Tbiliszi Griscsuk Giri Vachier-Lagrave Mamedgyarov Szvidler, Európa-bajnokság 2015 Jeruzsálem, Grand Prix Szaloniki Topalov Griscsuk Nakamura Caruana Morozevics Ivancsuk, 51. Capablanca emlékverseny, Dortmund Vlagyimir Kramnyik Ruszlan Ponomarjov Hikaru Nakamura Anish Giri, Grand Slam-döntő Anand Carlsen Aronjan Ivancsuk Nakamura, Női Grand Prix Lopota Hou Ji-fan Humpy Koneru Anna Muzicsuk Nana Dzagnidze, Tal-emlékverseny, Baden-Baden 2013 Anand Caruana Adams Naiditsch, Stavanger 2014 Carlsen Aronjan Griscsuk Caruana Kramnyik Topalov Karjakin, St. Louis Carlsen Aronjan Caruana Nakamura Topalov Vachier-Lagrave, 42. sakkolimpia Baku, Tata Steel 2013 Carlsen Anand Aronjan Caruana Karjakin Nakamura Lékó Péter, Európa-bajnokság Legnica Almási Zoltán Berkes Ferenc Balogh Csaba, Női csapat-világbajnokság 2013, Gibraltár 2015 Hou Ji-fan Topalov Nakamura Szvidler Rapport, Orosz szuperbajnokság Novoszibirszk, St. Louis USA ch 2017, 18. Európa-bajnokság 2017 Minszk, Wijk aan Zee Tata Steel Chess 2014 Aronjan Nakamura Caruana Gelfand Karjakin Rapport, Királyi verseny Bukarest Caruana Ponomarjov Wang Hao Radzsabov, Csapatbajnokság 2013/14, Taskent GP-verseny Humpy Koneru Zhao Xue Ju Wenjun Katyerina Lahno, Orosz szuperbajnokság Kramnyik Karjakin Szvidler Andrejkin Nepomnjacsij, VIII. Tal-emlékverseny Anand Carlsen Kramnyik Nakamura Karjakin Caruana Gelfand, Csapat-világbajnokság 2013, Rosztov Grand Prix Hou Ji-fan Humpy Koneru, Aeroflot 2012, Gibraltár, Grand Chess Tour 2016 London, Katar 2014 Kramnyik Giri Mamedgyarov Vachier-Lagrave Berkes Gara, Biel Magnus Carlsen Hikaru Nakamura, Orosz szuperbajnokság Szergej Karjakin Alekszandr Griscsuk Peter Szvidler, Grand Prix Genf Usenyina Hou Ji-fan Muzicsuk Dzagnidze Lahno, Aljechin emlékverseny Anand Aronjan Kramnyik Szvidler Gelfand Adams, Capablanca emlékverseny Almási Zoltán, Világbajnoki döntő New York Carlsen Karjakin, Biel 2013 Vachier-Lagrave Nepomnjacsij Rapport, Férfi sakkbajnokság, Vugar Gasimov emlékverseny Carlsen Caruana Nakamura Karjakin Mamedgyarov Radzsabov, Capablanca emlékverseny Leinier Dominguez Perez Vaszilij Ivancsuk Almási Zoltán, Mitropa Kupa, VII. Tal-emlékverseny, Grand Prix Zug Lékó Radzsabov Karjakin Caruana Topalov Mamedgyarov Morozevics, Dortmund Lékó Péter Vlagyimir Kramnyik Szergej Karjakin, La Coruna Rapport Richárd, Világbajnoki döntő Viswanathan Anand Borisz Gelfand, Grand Prix Zsermuk Hou Ji-fan Humpy Koneru, 60. női bajnokság, Grand Prix 2017 Genf Rapport Richárd, Mitropa-kupa 2017 Balatonszárszó, Grand Prix Taskent Fabiano Caruana Szergej Karjakin Lékó Péter, Női világbajnokság, ACP-verseny Almási Zoltán Wesley So Jan Nepomnjacsij, Hans Suri emlékverseny Biel Hou Ji-fan Maxime Vachier-Lagrave Radoslaw Wojtaszek, Grand Prix Baku Caruana Griscsuk Karjakin Nakamura, 33. Zalakarosi Sakkfesztivál Rapport Berkes Portisch Hoang Mádl, Grand Prix-verseny Chengdu, Ningbo csapat-világbajnokság, Szeged Női bajnokság, Női világbajnoki döntő Hou Ji-fan Humpy Koneru, 61. Női bajnokság Hévíz, Petroszjan emlékverseny Aronjan Griscsuk Kramnyik Gelfand Lékó, Stavanger Altibox Norway Chess 2017 Carlsen So Kramnyik Caruana Anand, Klubcsapatok Európa-kupája, Női csapat-világbajnokság, Grand Prix Ankara, Gibraltár 2013 Ivancsuk Kamsky Adams Hoang Thanh Trang, GRENKE Chess Classic 2015 Carlsen Caruana Anand Aronjan, Stavanger Anand Carlsen Aronjan Topalov Nakamura Szvidler Karjakin, Grand Prix 2017 Moszkva, 32. Mitropa-kupa Meissen, Csapatbajnokság 2016/17, Hoogeveen Polgár Judit Vlagyimir Kramnyik, 63. Férfi bajnokság Gyula, U16-os sakkolimpia Győr, Csigorin emlékverseny Almási Zoltán Portisch Lajos, Zürich 2015 Caruana Anand Kramnyik Aronjan Nakamura Karjakin, SportAccord Peking, 62. férfi bajnokság, Fabiano Caruana Veszelin Topalov Vaszilij Ivancsuk, Szaratov Lékó Péter, SportAccord 2014 Griscsuk Aronjan Lékó Hou Ji-fan Koneru, 30. Klubcsapatok Európa-kupája Lékó Péter Caruana Griscsuk Topalov Nakamura, X. Tal-emlékverseny Moszkva, Dortmund Lékó Péter Vlagyimir Kramnyik Fabiano Caruana, 28. Klubcsapatok Európa-kupa, 42. Sparkassen Chess-Meeting Lékó Kramnyik Caruana Adams, Orosz szuperbajnokság Kramnyik Karjakin Szvidler Nepomnjacsij, St. Louis Carlsen Aronjan Nakamura Kamsky, Grand Slam-döntő Aronjan Mamedgyarov Adams Vachier-Lagrave, Klubcsapatok Európa-kupája 2013, Orosz csapatbajnokság 2013, Orosz csapatbajnokság 2012, Európa-bajnokság 2016, 3. Vugar Gasimov emlékverseny, London Chess Classic 2014 Carauna Anand Nakamura Kramnyik Giri Adams, 42. sakkolimpia Baku, Grand Chess Tour 2017 Leuven, Grand Chess Tour 2017 Párizs, Biel Magnus Carlsen Alekszandr Morozevics Alekszej Shirov, 50. Bieli Sakkfesztivál Lékó Péter, 33. Klubcsapatok Európa-kupája Antalya, Sencsen 2017, Grand Prix 2017 Rapport, 35. Mitropa-kupa Prága, Női világbajnoki döntő, 4. Sinquefield Kupa St. Louis, 32. Klubcsapatok Európa-kupa, Wijk aan Zee Tata Steel Chess 2017, Szombathely Rapport Richárd Markus Ragger, Rapport Richard, Orosz csapatbajnokság 2014 Lékó Péter, Hanti-Manszijszk Női GP-verseny Hou Ji-fan Anna Muzicsuk Zhao Xue Nana Dzagnidze Katyerina Lahno, Grand Slam-döntő Anand Aronjan Ponomarjov, Női világbajnoki döntő 2013 Anna Usenyina Hou Ji-fan, Junior világbajnokság Rapport Richárd, Grand Prix Kazany, Zürich 2014 Carlsen Anand Aronjan Nakamura Caruana Gelfand, Gibraltár 2014 Hoang Thanh Trang Rapport Richárd, Női Európa-bajnokság Belgrád Hoang Thanh Trang Papp Petra Muzicsuk Dzagnidze Lahno Koszinceva Cramling, Zürich 2013 Anand Kramnyik Caruana Gelfand, Malmő Rapport Van Wely Short Szokolov, Női Grand Prix Dilijan Usenyina Koneru Muzicsuk Dzagnidze Sztefanova, London Chess Classic 2012 Anand Carlsen Aronjan Kramnyik Polgár Judit, 40. sakkolimpia Isztambul, Női Grand Prix 2015/16 Hanti-Manszijszk, Wijk aan Zee Tata Steel Chess 2017, Kazany Grand Prix, Világkupa 2013 Kramnyik Karjakin, Mi is történt 2016-ban, 7. Danzhou szuperverseny Lékó Péter, 44. Sparkassen Chess Meeting Dortmund, Világbajnok-jelölti döntő Moszkva 2016, 7. Danzhou szuperverseny Lékó Péter, Genf Polgár Judit Vlagyimir Kramnyik Hikaru Nakamura Sahriyar Mamedgyarov, Zürich Korcsnoj Chess Challenge, V. Grand Slam-döntő, Hoogeveen Nakamura Hou Ji-fan Giri, Szaratov Lékó Péter Alekszandr Morozevics, Grand Chess Tour 2017 5. Sinquefield Cup St. Louis, Grand Chess Tour 2017 St. Louis, Hikaru Nakamura Levon Aronjan, Női világbajnokság Hou Ji-fan Humpy Koneru Hoang Thanh Trang, Chess.com Man sziget 2017, 33. Mitropa-kupa, Világbajnoki döntő Viswanathan Anand Borisz Gelfand, 45. Sparkassen Chess-Meeting 2017 Dortmund, Csapatbajnokság 2014/15, Világkupa Hanti Manszijszk Szvidler Griscsuk Ivancsuk Ponomarjov, Női Európa-bajnokság Belgrád Hoang Thanh Trang Papp Petra Muzicsuk Dzagnidze Lahno Koszinceva Camling, Csapatbajnokság 2012/13, Női Grand Prix 2015/16 Hanti-Manszijszk, 21. csapat Európa-bajnokság Kréta, Budapesti Tavaszi Fesztivál Szabó László emlékverseny, Sharjah Masters 2017 Gledura, Női Grand Prix Dilijan Usenyina Koneru Muzicsuk Sztefanova, Zürich párosmeccs Kramnyik Aronjan, ACP Tbiliszi, Világbajnok-jelölti verseny London 2013 Carlsen Kramnyik Aronjan Radzsabov Griscsuk Ivancsuk Szvidler Gelfand, 4. Gasimov emlékverseny So Kramnyik, GRENKE Chess Classic 2017 Carlsen Caruana, Világkupa 2013 Aronjan Kramnyik Caruana Griscsuk Karjakin Nakamura Szvidler, A 2012-es év krónikája, Grand Chess Tour 2016 Párizs, Aeroflot 2013, London Chess Classic 2011 Anand Carlsen Aronjan Kramnyik Nakamura, Malmő Lékó Péter, Mitropa-kupa 2014, Dubai rapid-és villámvb Magnus Carlsen Viswanathan Anand Hikaru Nakamura Fabiano Caruana Polgár Judit, Hanti-Manszijszk Női Grand Prix-verseny Hou Ji-fan Anna Muzicsuk Zhao Xue Nana Dzagnidze Katyerina Lahno, 45. Bieli Sakkfesztivál Lékó Péter, Tata Steel 2013 Carlsen Anand Aronjan Caruana Nakamura Lékó Péter, Hanti-Manszijszk Csapat-világbajnokság 2017, SportAccord Peking Hou Ji-fan Aronjan Radzsabov Karjakin Lékó Péter, Ningbo csapat-világbajnokság Lékó Péter Polgár Judit Almási Zoltán, Világkupa 2013 Lékó Péter Polgár Judit Aronjan Kramnyik Caruana Karjakin Nakamura, London Chess Classic 2011 Anand Carlsen Aronjan Kramnyik, Malmő Lékó Péter, Világbajnoki döntő Viswanathan Anand Borisz Gelfand, Lékó Péter, A 2013-as esztendő krónikája, Világbajnoki ciklus, Rapport Richárd, Magyar Sakkozásért Alapítvány Portisch Lajos, Orosz csapatbajnokság, Grand Prix Baku Caruana Griscsuk Karjakin Gelfand, Rapid és villám-vb Dubai Carlsen Anand Nakamura Caruana Griscsuk Polgár Judit, Rapid-világbajnokság Asztana, Grand Chess Tour 2016 Leuven, Világbajnoki döntő New York Carlsen Karjakin, Chess.com Masters Man sziget, Világbajnoki döntő New York Carlsen Karjakin, Grand Prix 2017, Rapid és villám-világbajnokság Doha 2016, X. Tal-emlékverseny Moszkva, Dortmund Lékó Péter Vlagyimir Kramnyik Fabiano Caruana Michael Adams, Világkupa 2013 Lékó Péter Aronjan Kramnyik Caruana Karjakin Nakamura Szvidler, Grand Prix-verseny Chengdu, IX. Chess Masters Final Bilbao Carlsen Karjakin, IX. Chess Masters Final Bilbao Carlsen Karjakin, Világkupa Hanti Manszijszk Polgar Judit

Sakkblog

A hazai és a külföldi legjelentősebb tornákról híradás, értékelés, játszmaelemzés. Sztorik, interjúk. Mi újság a sakkvilágban?

Naptár

Reblog