Szolgáltató adatai Help Sales ÁSZF Panaszkezelés DSA

Rapport Richárd az elődöntőben világossal játssza az első partit Maxime Vachier-Lagrave ellen

Címkék: Nem tartozik hozzá címke

Belgrádban a Grand Prix viadal elődöntőjében az orosz Dmitrij Andrejkin a holland Anish Girivel mérkőzik meg, Rapport Richárd a francia Maxime Vachier Lagrave ellen vívja meg a kétjátszmás párharcát. Elsőként Rapport Richárd  nyerte meg a csoportját, jutott a legjobb négy közé. A spanyol Alexei Shirovval világossal az angol megnyitású partiban könnyen érte el a továbblépését biztosító döntetlent. Anish Giri nagymesterünkhöz hasonlóan 4 ponttal végzett az élen, az orosz bajnok Nyikita Vityjugovnak nem adott esélyt, sorozatban negyedik döntetlenével jutott tovább. Maxime Vachier-Lagrave utolsó partijábanaz azerbajdzsáni Sahrijar Mamedgyarovval küzdött meg, tetszetős kiskombinációval kényszerítette ki a lépésismétléses döntetlent. Továbbjutásához az orosz Alekszandr Predke is segítséget nyújtott, legyőzte a kétszeres kínai olimpiai bajnok Yu Yangyit. Thrillernek is beilló játszmában Dmitrij Andrejkin a francia Etienne Bacrot ellen nyert. A fordulatokban gazdag, oly sok hibával tarkított összecsapásban ő volt a szerencsésebb. A 48 lejátszott partiból csaj 15 végződött döntéssel. Az elődöntő küzdelmeire szerdán és csütörtökön kerül sor, 1-1-nék pénteken rájátszás döntene.

A Grand Prix 2022 második versenyén Rapport Richárd elsőként jutott az elődöntőbe. Alexei Shirov ellen az angol megnyitást választotta, a sorozatos cserék után a 30. lépésben egyeztek meg a döntetlenben, amellyel Rapport Richárd megnyerte a csoportját, a legjobb négy között folytathatja a csatározást.

Rapport kétszer is legyőzte legnagyobb riválisát, a tornát két nyeréssel kezdő Santosh Gujratji Viditet. Az első félidőt az indiai sakkozóval holtversenyben zárta, a sorsdöntő játszmát az ötödik fordulóban nyerte meg, kockáztatott, stratégiája bevált.

Az elődöntőben Maxime Vachier-Lagrave lesz az ellenfele, aki egy győzelemmel és hét döntetlennel jutott tovább. Korábban nyolc klasszikus játszmában mérték össze erejüket, öt döntetlen mellett a francia sakkozó háromszor legyőzte Ricsit, de a statisztika nem mérvadó, hiszen MVL győzelmeit  2013-ban és 2015-ben Bielben, majd 2017-ben Sarzsában érte el, tavaly a Sinquefild Cup-on is remiztek, előtte 2018-ban a gibraltári tornán is megosztoztak a ponton. A párharc szerdai első partijában Rapport játszik világossal.

Santosh Guhrathi Vidit másodikként fejezte be szereplését, az orosz huszárjátékban Vlagyimir Fedoszejevvel szemben nyerőesélyes állását döntetlenre rontotta. A tavalyi Világkupán negyedikként végzett Fedoszejev az ötödik játéknapon Alexei Shirovtól elszenvedett vereségével búcsúzhatott továbbjutási reményeitől.

A „D” csoportban a 12 játszmából csak kettő végződött döntéssel. Vachier-Lagrave a negyedik körben sötéttel bonyolult szicíliai védelmű csatában győzte le Alekszandr Predkét, s ez a végelszámoláskor az első helyet jelentette számára. Sahrijar Mamedgyarov ellen tetszetős kiskombinációval remizett, a mezőny legmagasabb értékszámú játékosának erejéből csak hat döntetlenre futotta.

MVL továbbjutásához Predke is segítséget nyújtott, a kétszeres kínai olimpiai bajnok Yu Yangyit legyőzte sötéttel a záró fordulóban. A kínai sakkozónak a nyerésért kockáztatnia kellett.

Az „A” csoportban hihetetlen izgalmak után dőlt el az elsőség kérdése. Dmitrij Andrejkin és Etienne Bacrot összecsapása igazi thriller volt, a francia nagymester követte el az utolsó hibát. Bacrot győzelemmel kiharcolhatta volna, hogy Sam Shanklanddal  rájátszásban harcolhasson a továbbjutásért, Andrejkin a nyeréssel elődöntős lett, Shankland másodikként végzett. A legnagyobb meglepetés, hogy Alekszandr Griscsuk két vereséggel nyeretlenül utolsó.

A „B” csoportban a kettős győzelemmel rajtoló Anish Giri érvényesítette a papírformát, Rapport Richárdhoz hasonlóan 4 pontot elérve lett elődöntős. Sorsdöntő volt a második fordulóban az orosz bajnok Nyikita Vityjugov elleni sikere. Az elődöntőben Giri világosssal játssza az első partit. A 21 éves Amin Tabatabaei vereséggel kezdte, szép győzelemmel zárta a szereplését.

A csoportmérkőzések során lejátszott 48 játszmából 15 végződött döntéssel. Rapport Richárd, Santosh Gujrathi Vidit, Dmitrij Andrejkin és Anish Giri két-két játszmát nyert, Sam Shankland, Vlagyimir Fedoszejev, Alexei Shirov, Nyikita Vityjugov, Amin Tabatabaei, Maxime Vachier-Lagrave és Alekszandr Predke egyszer volt eredményes. Etienne Bacrot, Alekszandr Griscsuk, Pentala Harikrishna, Sahrijar Mamedgyarov és Yu Yangyi nyeretlen maradt.

A csoportmérkőzések utolsó fordulójának eredményei:

A csoport:

Dmitrij Andrejkin (orosz, 2724) - Etienne Bacrot (francia, 2642) 1 – 0 (Elfogadott vezércsel, 42)

Alekszandr Griscsuk (2758) - Sam Shankland (amerikai, 2704) döntetlen (Szicíliai védelem, 30)

B csoport:

Nyikita Vityjugov (orosz, 2726) - Anish Giri (holland, 2771) döntetlen (Tarrasch védelem, 31)

Pentala Harikrishna (indiai, 2716) – M. Amin Tabatabajev (iráni, 2623) 0 – 1 (Spanyol megnyitás, 62)

C csoport:

Vlagyimir Fedoszejev (orosz, 2704) - Santosh Gujrathi Vidit (indiai, 2723) döntetlen (Orosz huszárjáték, 59)

Rapport Richárd (magyar, 2762) - Alexei Shirov (spanyol, 2691) döntetlen (Angol megnyitás, 30)

D csoport:

Sahrijar Mamedgyarov (azerbajdzsáni, 2776) - Maxime Vachier-Lagrave (francia, 2761) döntetlen (Vezércsel, 35)

Yu Yangyi (kínai, 2713) - Alekszandr Predke (orosz, 2682) 0 – 1 (Spanyol megnyitás, 83)

Versenyenként a pontozás:

Helyezés

Grand Prix Pontok

Winner

13

Runner-up

10

Semifinalist (2 players)

7

2nd in Group (4 players)

4

3rd in Group (4 players)

2

4th in Group (4 players)

0

Versenyenként 150 ezer euró a díjalap:

Helyezés

Díj

Helyezés

Díj

Winner

24,000

3rd in Group

7,000

Runner-up

18,000

3rd in Group

7,000

Semifinalist

12,000

3rd in Group

7,000

Semifinalist

12,000

3rd in Group

7,000

2nd in Group

9,000

4th in Group

5,000

2nd in Group

9,000

4th in Group

5,000

2nd in Group

9,000

4th in Group

5,000

2nd in Group

9,000

4th in Group

5,000

Verőci Zsuzsa

Fotó: fide.com Chess24.com

Komment 0 | Reblog! 0 |

Rapport másodszor is nyert Vidit ellen, fél pontra az elődöntőbe jutástól

Címkék: Nem tartozik hozzá címke

A Belgrádban zajló Grand Prix viadal ötödik fordulójában Rapport Richárd sötéttel legyőzte holtversenyes társát, Santosh Gujrathi Viditet. másodszor mért vereséget az indiai sakkozóra. Nagymesterünk a francia védelmű játszmában kockázatos vezérmanővert játszott meg, a bonyodalmakban Vidit nem találta meg a legjobb folytatást. Rapport átvette a kezdeményezést, remek játékkal került előnybe a súlyos időzavarba is került riválisával szemben, 61 lépésben győzött. Az utolsó fordulóban világossal játszik a spanyol Alexei Shirovval, döntetlen is elegendő az elődöntőbe jutásához. Shirov megszerezte első győzelmét, az orosz Vlagyimir Fedoszejev nagyot hibázott. A játéknap többi partijában sorban döntetlenek születtek. Az „A” csoportban az orosz Dmitrij Andrejkin és az amerikai Sam Shankland osztja az első helyet. A „B” négyes versengésében a holland Anish Giri előnye egy pont.  A „D” csoportban a francia Maxime Vachier-Lagrave félpontos előnnyel vezet, az azerbajdzsáni Sahrijar Mamedgyarov tisztet nézett el, de az orosz Alekszandr Predke nem élt a felkínált nagy lehetőséggel. A csoportok győztesei jutnak az elődöntőbe.

 

Rapport Richárdnak még fél pontra van szüksége, hogy a berlini Grand Prix verseny után Belgrádban is az elődöntőbe jusson. A szerb fővárosban a viadal ötödik fordulójában másodszor is vereséget mért legnagyobb riválisára, Santosh Gujrathi Viditre.

 

Nagymesterünk a tornán kétszer sötéttel az orosz huszárjátékban remizett, az indiai sakkozó ellen a francia védelemre voksolt. A 3.e5-ös változatban kockázatos vezérmanőverre vállalkozott. Vidit nem találta meg a legjobb folytatást, Ricsi vezére folytathatta „időutazását”. Bár sötét elmaradt a fejlődésben, pontos védőlépésekkel keresztezte Vidt elképzeléseit. Nem zavarta a hetedik sorra betört bástya, a huszárok tökélezesen védték középen rekedt királyát, 28…Hg6 után már kétség sem férhetett előnyéhez.

 

A vezércserét követően a világos gyalogszerkezet gyengeségei végzetessé váltak, Vidit súlyos időzavarba is került, mentséget már nem találhatott. Az időkontroll után Rapport Richárd válogathatott a nyerések között, három szabadgyalogja is készen állt a győzedelmes előretörésre, amikor egy huszársakk feltette az i-re a pontot.

 

A torna „doyenje”, Alexei Shorov megszerezte első győzelmét, Vlagyimir Fedoszejev elleni sikerével „besegített” Ricsinek, az orosz nagymester vereségével elvesztette minden továbbjutási reményét. A szicíliai védelem Szvesnyikov változatában a spanyol sakkozó kétes értékű újítással próbálkozott, Fedoszejev előnyt ért el. Esélyeit azonban túlbecsülte, királyszárnyi akciója nem váltotta be a hozzáfűzött reményeit, Shirov ellenjátéka időben érkezett. Végzetes volt a világos bástya betörése a hetedik sorra. Váratlanul 29.Bc2 lépésével mentőövet dobott ellenfelének, Fedoszejev kihagyta a döntetlenhez vezető lehetőséget, hárrom lépéssel később feladta reménytelen állását.

Az „A” csoportban két gyors döntetlen született. A holtversenyben vezető Sam Shankland és Dmitrij Andrejkin nem vállalt semmiféle kockázatot.

Lépésismétléssel ért véget Etienne Bacrot és Alekszandr Griscsuk játszmája, nehéz magyarázatot találni az orosz nagymester játékára, játszható állásban „menekült” a küzdelemtől.

 

Tovatűnt Anish Giri kezdeti magabiztossága, őrzi a rajtnál megszerzett + 2-es eredményét. Pentala Harikrishna kellemetlen perceket is okozhatott volna a holland sakkozónak.

Anish Giri egypontos előnnyel vezet, de utolsó partiját sötéttel játssza az orosz bajnok Nyikita Vityjugovval, aki csak remizett M. Amin Tabatabaeivel. Az olasz megnyitású összecsapásban Vityjugov kissé kedvezőbben állt a passzívan játszó iráni sakkozó ellen, de fogást ellenfelén nem talált.

 

A „D’ csoportban Maxime Vachier-Lagrave félpontos előnnyel várhatja a befejező fordulót, Sahrijar Mamedgyarovval sötéttel mérkőzik meg. MVL az orosz huszárjátékban védekezésre kényszerítette a kétszeres olimpiai bajnok Yu Yangyit, a kínai sakkozó megküzdött az ötödik remijéért.

 

Nagy szerencséje volt Sahrijar Mamedgyarovnak, tisztet nézett el, de Alekszandr Predke nem vette észre a döntő előnyt biztosító gyaloglépést. Még hárman reménykedhetnek a továbbjutásban.

Az 5. forduló eredményei:

 

A csoport:

Sam Shankland (amerikai, 2704) - Dmitrij Andrejkin (orosz, 2724) döntetlen (Vezércsel, 24)

Etienne Bacrot (francia, 2642) - Alekszandr Griscsuk (orosz, 2758) (döntetlen Spanyol megnyitás, 23)

B csoport:

Amin Tabatabaei (iráni, 2623) - Nyikita Vityjugov (orosz, 2726) döntetlen (Olasz megnyitás, 58)

Anish Giri (holland, 2771) - Pentala Harikrishna (indiai, 2716)  döntetlen (Ragozin védelem, 31)

C csoport:

Alexei Shirov (spanyol, 2691) - Vlagyimir Fedoszejev (orosz, 2704) 1 – 0 (Szicíliai védelem, 32)

Santosh Gujrathi Vidit (indiai, 2723) - Rapport Richárd (magyar, 2762) 0 - 1 (Francia védelem, 61)

D csoport:

Alekszandr Predke (orosz, 2682) - Sahrijar Mamedgyarov (azerbajdzsáni, 2776) döntetlen (Olasz megnyitás, 58)

Maxime Vachier-Lagrave (francia, 2761) - Yu Yangyi (kínai, 2713) döntetlen (Orosz huszárjáték, 56)

 

A csoportmérkőzések utolsó fordulójának párosítása:

Dmitrij Andrejkin (orosz, 2724) - Etienne Bacrot (francia, 2642)

Alekszandr Griscsuk (2758) - Sam Shankland (amerikai, 2704)

Nyikita Vityjugov (orosz, 2726) - Anish Giri (holland, 2771)

Pentala Harikrishna (indiai, 2716) - Amin Tabatabajev (iráni, 2623)

Vlagyimir Fedoszejev (orosz, 2704) - Santosh Gujrathi Vidit (indiai, 2723)  

Rapport Richárd (magyar, 2762) - Alexei Shirov (spanyol, 2691)  

Sahrijar Mamedgyarov (azerbajdzsáni, 2776) - Maxime Vachier-Lagrave (francia, 2761)

Yu Yangyi (kínai, 2713) - Alekszandr Predke (orosz, 2682)

Verőci Zsuzsa

Fotó: fide.com chess24.com

 

Komment 0 | Reblog! 0 |

Rapport másodszor is remizett Fedoszejevvel, hét döntetlen a negyedik játéknapon, csak Vachier-Lagrave nyert

Címkék: Nem tartozik hozzá címke

A Belgrádban zajló Grand Prix viadal negyedik fordulójában Rapport Richárd sötéttel remizett az orosz Vlagyimir Fedoszejevvel. Az orosz huszárjátékban nagymesterünk pontos védekezéssel hárította Fedoszejev kísérleteit, a 42. lépés után egyeztek meg a döntetlenben. Pontosztozkodás született a spanyol Alexei Shirov és az indiai Santosh Gujrathi Vidit játszmában is, Rapport és Vidit holtversenyben vezet, a pihenőnap után vasárnap másodszor mérkőznek meg egymással. A játéknapon egyetlen partiban született döntés, bonyolult szicíliai védelmű összecsapásban a francia Maxime Vachier-Lagrave nyert az orosz Alekszandr Predke ellen, MVL félpontos előnnyel az élen. Az „A” csoportban az orosz Dmitrij Andrejkin és az amerikai Sam Shankland osztozik az első helyen, a „B” csoportban a holland Anish Giri előnye egy pont. A csoportok győztesei jutnak tovább a klgjobb négy kieséses rendszerű versengésébe. A GP összetett pontversenyének első két helyezettje játszhat a 8 fős világbajnok-jelölti döntőben.

 

Egy hónapon belül már negyedszer mérkőzött meg Rapport Richárd és Vlagyimir Fedoszejev. Nagymesterünk holtversenyes elsőként, az orosz sakkozóval szemben félpontos előnnyel játszhatta a partit. A biztonságra törekvés jellemezte a nyitás megválasztását, az orosz huszárjátékot másodszor játszotta meg, a második fordulóban Alexei Shirovval remizett.

Rapport Richárd pontos védekezéssel hárította Vlagyimir Fedoszejev kezdeményezési kísérleteit. Az orosz sakkozó kiskombinációval gyalogot nyert, de a különböző színű futók biztosították a döntetlent.

 

A rivális Santosh Gujrathi Vidit remizett Alexei Shirovval. A spanyol megnyitás nyílt változatában a torna „doyenje” a legjobbak gyakorlatában ritka folytatást játszott meg. Érdekes középjáték bontakozott ki, a vezércsere után további cserékkel egyszerűsödött az állás. A bástyavégjátékban Viditnek kellett vigyázni, jól védekezett. A vasárnapi ötödik fordulóban Rapport sötéttel Vidittel mérkőzik meg.

Az "A " csoportban is két döntetlen született, Dmitrij Andrejkin és Sam Shankland félpontos előnnyel az élen, Etienne Bacrot negyedik remijét könyvelte el, Alekszandr Griscsuk minden reményét elvesztette a kvalifikációra.

Az orosz derbin a nagymesterek kottából lehúzták a két éve játszott Jeszipenko-Antipov partit, örökös sakk lett a vége.

 

Sam Shankland és Etienne Bacrot elméleti párbajában az amerikai olimpiai bajnok kedvező esélyt szalasztott el, 34.e5 folytatásban feladta volna a leckét a francia nagymesternek.

 

A „B” csoport két döntetlene Anish Girinek kedvezett, megőrizte egypontos előnyét. Tabatabaei az első körben kikapott a holland sakkozótól, nem volt esélye a visszavágásra.

Az első fordulóban Nyikita Vityjugov sötéttel nyert a 13. lépésben nagyot hibázó Pentala Harikrishna ellen. Az orosz bajnok a biztató kezdés után a jó folytatással adós maradt. A spanyol megnyitású második partiban játékában nem volt átütő erő.

 

A „D” csoportban megtört a jég, hét döntetlen után Maxime Vachier-Lagrave nyert Alekszandr Predke ellen. A francia nagymester a bonyolult szicíliai védelmű ütközetben jobban bírta a feszültséget, a taktikai lehetőségeket jobban használta ki. Predke időzavarba került, kettős minőségáldozata se mentette meg. MVL tetszetős kiskombinációval tette fel az i-re a pontot, félpontos előnnyel vezet.

A Ragozin védelemben remizett Sahrijar Mamedgyarov és Yu Yangyi. A kétszeres kínai olimpiai bajnok kedvező esélyt szalasztott el, 22…b5 lépéssel előnybe kerülhetett volna.

A 4. forduló eredményei:

 

A csoport:

Dmitrij Andrejkin (orosz, 2724) – Alekszandr Griscsuk (orosz, 2758) döntetlen (Grünfeld védelem, 32)

Sam Shankland (amerikai, 2704) - Etienne Bacrot (francia, 2642) döntetlen (Szláv védelem, 44)

B csoport:

Nyikita Vityjugov (orosz, 2726) – Pentala Harikrishna (indiai, 2716) döntetlen (Spanyol megnyitás, 31)

Amin Tabatabaei (iráni, 2623) - Anish Giri (holland, 2771) döntetlen Szicíliai védelem, 31)

C csoport:

Vlagyimir Fedoszejev (orosz, 2704) – Rapport Richárd (magyar, 2762) döntetlen (Orosz huszárjáték, 42)

Alexei Shirov (spanyol, 2691) - Santosh Gujrathi Vidit (indiai, 2723) döntetlen (Spanyol megnyitás, 57)

D csoport:

Sahrijar Mamedgyarov (azerbajdzsáni, 2776) – Yu Yangyi (kínai, 2713) döntetlen (Ragozin védelem, 30)

Alekszandr Predke (orosz, 2682) - Maxime Vachier-Lagrave (francia, 2761)  0 – 1 (Szicíliai védelem, 44)

 

A vasárnapi 5. forduló párosítása:

Sam Shankland (amerikai, 2704) - Dmitrij Andrejkin (orosz, 2724)

Etienne Bacrot (francia, 2642) - Alekszandr Griscsuk (orosz, 2758)

Amin Tabatabaei (iráni, 2623) - Nyikita Vityjugov (orosz, 2726)

Anish Giri (holland, 2771) - Pentala Harikrishna (indiai, 2716)

Alexei Shirov (spanyol, 2691) - Vlagyimir Fedoszejev (orosz, 2704)

Santosh Gujrathi Vidit (indiai, 2723) - Rapport Richárd (magyar, 2762)

Alekszandr Predke (orosz, 2682) - Sahrijar Mamedgyarov (azerbajdzsáni, 2776)

Maxime Vachier-Lagrave (francia, 2761) - Yu Yangyi (kínai, 2713)

Verőci Zsuzsa

Fotó: fide.com chess24.com

 

Komment 0 | Reblog! 0 |

Rapport remek játékkal nyert Vidit ellen, félidőben holtversenyben vezet

Címkék: Nem tartozik hozzá címke

A Belgrádban zajló Grand Prix viadal harmadik fordulójában Rapport Richárd világossal nagyszerű győzelmet aratott az éllovas indiai Santosh Gujrathi Vidit ellen, félidőben holtversenyben vezet. A Nimzoindiai védelmű játszmában nagymesterünk huszármanővereivel okozott zavart a kettős győzelemmel rajtoló Vidit soraiban, kezdeményezése egyre nagyobb előnyt biztosított, 40 lépés után fogadhatta az indiai sakkozó gratulációját. A csoportban megszerezte első győzelmét az orosz Vlagyimir Fedoszejev is, a spanyol Alexei Shirov tisztet nézett el. A játéknapon a többi játszma döntetlennel fejeződött be. A holland Anish Giri a „B” csoportban egypontos előnnyel az élen, az „A” négyes küzdelmében az orosz Dmitroj Andrejkin és az amerikai Sam Shankland osztja az első helyet, míg a „D” csoportban eddig csak döntetlenek születtek. Péntektől a második félidővel folytatódik a versengés, ellenkező színelosztással ismét megmérkőznek a nagymesterek, Rapport sötéttel Fedoszejevvel küzd meg. A csoportok győztesei jutnak a kieséses rendszerű szakaszba. A GP összetett pontversenyének első két helyezettje lesz világbajnokjelölt, jut be a 8 fős döntőbe.

 

A Grand Prix 2022 három versenyből álló sorozatának második tornáján befejeződtek az első kör küzdelmei. A holland Anish Giri egypontos előnnyel vezet, három csoportban holtverseny az élen.

 

Rapport Richárd nagyon fontos rangadót nyert meg a kettős győzelemmel rajtoló Santosh Gujrathi Vidit ellen. A Nimzoindiai védelmű partiban Ricsi huszármanővereivel okozott zavart az indiai sakkozó soraiban, kilenc huszárlépéssel érte el az ideális pozíciót, f5-re és h5-re varázsolt tisztek az erős gyalogcentrum támogatásával döntő előnyt biztosítottak. Rapport minőséget nyert, 40 lépés után állt fel győztesként a sakkasztaktól.

 

Megszerezte első győzelmét Vlagyimir Fedoszejev is, másodszor szenvedett vereséget Alexei Shirov. Az orosz nagymester kedvező állásában nem játszott kellő eréllyel, a torna „doyenje” a nagy bajokat már megúszta, amikor tisztet nézett el.

A holtversenyben vezető Dmitrij Andrejkin és Sam Shankland a Grünfeld védelemben vívtak elméleti párbajt. Világos a jól ismert gyalogáldozatos változatban minimális előnyt  ért el, a döntetlennel megőrizték kedvező pozíciójukat. A kettős vereség után Aleszandr Griscsuk békés partiban remizett, Etienne Bacrot harmadik fél pontját írhatta be a táblázatba..

 

A kettős győzelemmel kezdő Anish Giri a spanyol megnyitás nyílt változatában küzdött meg Pentala Harikrishnával. A hollandok legjobbja a 17. lépésben tért le a jól ismert elméleti ösvényről, hat lépéssel később vezéráldozattal tartotta az egyensúlyt, lépésismétléssel ért véget az összecsapás.

Nyikita Vityjugov nem sokat tett azért, hogy legyőzze Amin Tavatabajevet, az iráni sakkozó még kis előnyt is szerzett, a pontosztozkodás a világossal játszó orosz bajnok számára nagy csalódás lehetett.

A „D” csoportban a három forduló valamennyi játszma döntetlennel fejeződött be. Maxime Vachier-Lagrave kedvenc Grünfeld védelmében remizett a kétszeres olimpiai bajnok Yu Yangyival.

Nem tudta érvényesíteni gyalogelőnyét Sahrijar Mamedgyarov, a várakozást felülmúlta Alekszandr Predke a három remijével.

A 3. forduló eredményei:

 

A csoport:

Dmitrij Andrejkin (orosz, 2724) – Sam Shankland (amerikai, 2704) döntetlen (Grünfeld védelem, 30)

Alekszandr Griscsuk (orosz, 2758) – Etienne Bacrot (francia, 2642)  döntetlen (Orosz huszárjáték, 32)

B csoport:

Nyikita Vityjugov (orosz, 2726) – Amin Tabatabajev (iráni, 2623) döntetlen (Vezércsel, 40)

Pentala Harikrishna (indiai, 2716) – Anish Giri (holland, 2771) döntetlen (Spanyol megnyitás, 35)

C csoport:

Vlagyimir Fedoszejev (orosz, 2704) – Alexei Shirov (spanyol, 2691) 1 – 0 (Félszláv védelem, 31)

Rapport Richárd (magyar, 2762) – Santosh Gujrathi Vidit (indiai, 2723)  1 – 0 (Nimzoindiai védelem, 40)

D csoport:

Sahrijar Mamedgyarov (azerbajdzsáni, 2776) – Alekszandr Predke (orosz, 2682) (Ragozin védelem, 55)

Yu Yangyi (kínai, 2713) – Maxime Vachier-Lagrave (francia, 2761) döntetlen (Grünfeld védelem, 38)

 

A 4. forduló párosítása:

Dmitrij Andrejkin (orosz, 2724) – Alekszandr Griscsuk (orosz, 2758)

Sam Shankland (amerikai, 2704) - Etienne Bacrot (francia, 2642)

Nyikita Vityjugov (orosz, 2726) – Pentala Harikrishna (indiai, 2716)

Amin Tabatabajev (iráni, 2623) - Anish Giri (holland, 2771)

Vlagyimir Fedoszejev (orosz, 2704) – Rapport Richárd (magyar, 2762)

Alexei Shirov (spanyol, 2691) - Santosh Gujrathi Vidit (indiai, 2723)

Sahrijar Mamedgyarov (azerbajdzsáni, 2776) – Yu Yangyi (kínai, 2713)

Alekszandr Predke (orosz, 2682) - Maxime Vachier-Lagrave (francia, 2761)

Verőci Zsuzsa

Fotó: fide.com chess24.com

 

Komment 0 | Reblog! 0 |

Rapport remizett Shirovval, Giri és Vidit második partiját is megnyerte

Címkék: Nem tartozik hozzá címke

A Belgrádban zajló Grand Prix viadal második fordulójában Rapport Richárd sötéttel remizett a spanyol Alexei Shirovval. Az orosz huszárjátékban a sorozats cserék után a 30. lépésben egyeztek meg a döntetlenben. Az indiai Santosh Gujrathi Vidit másodszor is győzött, az orosz Vlagyimir Fedoszejev ellen nyert. A harmadik játéknapon Rapport világossal az indiai éllovassal mérkőzik meg. Az „A” csoportban az amerikai Sam Shankland az orosz Alekszandr Griscsukra mért vereséget, a francia Etienne Bacrot és az orosz Dmitrij Andrehjkin küzdelme pontosztozkodással ért véget. A „B” csoportban a holland Anish Giri az élen, második győzelmét az orosz bajnok Nyikita Vityjugov ellen érte el. A „D” csoportban ismét két döntetlen született, a francia Maxime Vachier-Lagrave hátrányos állásból remizett az azerbajdzsáni Sahrijar Mamedgyarovval. A csoportok győztesei jutnak a torna kieséses rendszerű szakaszába, a GP összetett pontversenyének első két helyezettje jut be a 8 fős világbajnok-jelölti döntőbe.

 

A GP doyenje, a 49 éves Alexei Shirov és Rapport Richárd korábban csak egyszer mérkőzött meg egymással, a bakui sakkolimpián az akkor még lett színekben játszó sakkozó spanyol megnyitású partiban legyőzte nagymesterünket. Rapport a második találkozójukon az orosz huszárjátékot választotta. A sorozatos cserékkel gyorsan egyszerűsödött az állás, egy órai küzdelem után döntetlenben egyeztek meg.

 

A játéknapon utolsóként fejezeődött be Santosh Gujrathi Vidit és Vlagyimir Fedoszejev összecsapása. Az indiai sakkozómegszerezte második győzelmét, orosz ellenfele második Nimzoindiai védelmű játszmájában mát vereséget szenvedett.

 

Vidit a 8. lépésben tért el az első fordulóban látott Rapport-Fedoszejev partitól, kölcsönös esélyű középjáték alakult ki. Az idő szorításában Fedoszejev többször is kihagyta a d5-d4-es lehetőséget, Vidit sem a legjobb tervet választotta. Fedoszejev minőséget áldozott, a remélt kompenzációt nem kapta meg. Az időzavar után az indiai sakkozó bástyáival betört a hetedik sorra, ez eldöntötte a játszma sorsát.

 

A 16 fős mezőnyben Alekszandr Griscsuk vesztette el mindkét partiját. Sam Shankland ellen sötéttel kedvezőbben állt, gyalogot áldozott, majd egy elhibázott bástyalépéssel elrontotta esélyeit. Menetrendszerű időzavarában rosszul értékelte a végjáték esélyeit, az amerikai nagymester a gyalogvégjátékban érvényesítette előnyét.

Etienne Bacrot és Dmitrj Andrejkin spanyol megnyitású ütközetében a francia nagymester kissé kedvezőbb pozíciót játszhatott, 19.Bc1 lépésével eltékozolta esélyeit, az orosz sakkozó remek ellenesélyhez jutott. A küzdelmes csata végül pontosztozkodással zárult.

 

A jó formában játszó Anish Giri nagy riválisa, az orosz bajnok Nyikita Vityjugov elleni győzelmével jelentős lépéselőnyt szerzett. Vityjugov lebecsülte világos királyszárnyi akciójának lehetőségeit, Giri kitűnően vezette a támadást, 32 lépés után örülhetett győzelmének.

Az első fordulóban elszenvedett sokkoló veresége után Pentala Harikrishnát újabb nagy csalódás érte, nyerőesélyes állását elremizte az iráni Amin Tabatabajevvel szemben.

 

A „D” csoportban a nagy rangadóra került sor, Maxime Vachier-Lagrave és Sahrijar Mamedgyarov a spanyol megnyitás nyílt változatában csapott össze. A 11.Ve1-es változatát MVL a Grand Chess Tour 2019 zágrábi tornáján már tesztelte Amish Giri ellen. Vachier-Lagrave hibázott egyenkő esélyű állásban, Mamedgyarov átvette a kezdeményezést, de a felkínált eséllyel nem tudott élni. A derbi örökös sakkal lett döntetlen.

Izgalommentes potosztozkodás született Alekszandr Predke és Yu Yangyi játszmájában.

A 2. forduló eredményei:

 

A csoport:

Etienne Bacrot (francia, 2642) – Dmitrij Andrejkin (orosz, 2724) döntetlen (Spanyol megnyitás, 41)

Sam Shankland (amerikai, 2704) - Alekszandr Griscsuk (2758) 1 – 0 (Nimzoindiai védelem, 39)

B csoport:

Anish Giri (holland, 2771) - Nyikita Vityjugov (orosz, 2726) 1 – 0 (Olasz megnyitás, 32)

Amin Tabatabajev (iráni, 2623) - Pentala Harikrishna (indiai, 2716) döntetlen (Caro-Kann védelem, 36)

C csoport:

Santosh Gujrathi Vidit (indiai, 2723) – Vlagyimir Fedoszejev (orosz, 2704) 1 – 0 (Nimzoindiai védelem, 55)

Alexei Shirov (spanyol, 2691) - Rapport Richárd (magyar, 2762) döntetlen (Orosz huszárjáték, 30)

D csoport:

Maxime Vachier-Lagrave (francia, 2761) – Sahrijar Mamedgyarov (azerbajdzsáni, 2776) döntetlen (Spanyol megnyitás, 32)

Alekszandr Predke (orosz, 2682) - Yu Yangyi (kínai, 2713) döntetlen (Orosz huszárjáték, 35)

 

A 3. forduló párosítása:

Dmitrij Andrejkin (orosz, 2724) – Sam Shankland (amerikai, 2704)

Alekszandr Griscsuk (orosz, 2758) – Etienne Bacrot (francia, 2642)

Nyikita Vityjugov (orosz, 2726) – Amin Tabatabajev (iráni, 2623)

Pentala Harikrishna (indiai, 2716) – Anish Giri (holland, 2771)

Vlagyimir Fedoszejev (orosz, 2704) – Alexei Shirov (spanyol, 2691)

Rapport Richárd (magyar, 2762) – Santosh Gujrathi Vidit (indiai, 2723)

Sahrijar Mamedgyarov (azerbajdzsáni, 2776) – Alekszandr Predke (orosz, 2682)

Yu Yangyi (kínai, 2713) – Maxime Vachier-Lagrave (francia, 2761)

Verőci Zsuzsa

Fotó: chess.com chess24.com

 

Komment 0 | Reblog! 0 |

Nem sikerült a triplázás, Rapport jobb állásból remizett Fedoszejevvel a GP első fordulójában

Címkék: Nem tartozik hozzá címke

Belgrádban megkezdődött a Grand Prix 2022 három versenyből álló sorozatának második versenye. Rapport Richárd döntetlennel kezdte meg szereplését, világossal remizett Vlagyimir Fedoszejevvel. Az orosz sakkozót a berlini első tornán kétszer is legyőzött. A Nimzoindiai védelmű partiban nagymesterünk kedvezőbben állt, Fedoszejev megküzdött a fél pontért. A csoport másik találkozóján az indiai Santosh Guhrathi Vidit legyőzte a spanyol Alexei Shirovot.  A második játéknapon Rapport sötéttel Shirovval mérkőzik meg. Az első forduló orosz derbijén Dmitrij Andrejkin sötéttel nyert Alekszandr Griscsuk ellen. A „B” csoportban az orosz Nyikita Vityjugov sötéttel, a holland Anish Giri világossal győzött. A „D” csoportban a két nagy esélyes, az azerbajdzsáni Sahrijar Mamedgyarov és a francia Maxime Vachier-Lagrave is remivel rajtolt. A GP összetett pontversenyének első két helyezettje világbajnokjelölt lesz.

Egy hónapon belül Rapport Richárd és Vlagyimir Fedoszejev harmadszor mérkőzött meg. Emlékezetes marad a berlini GP-n vívott két küzdelmük. Rapport világossal szenzációs tisztáldozattal jutott nyerőesélyhez, az orosz sakkozó szorongatott helyzetében az egyetlen védelmet nem találta meg. Nagymesterünk nyerési kényszerben a csoportmérkőzés utolsó fordulójában sötéttel remekül játszott végjátékban másodszor is legyőzte riválisát, a lengyel Radoslaw Wojtaszek ellen a rájátszásban kiharcolta a továbbjutást, harmadikként zárta szereplését.

A szerb fővárosban a Nimzoindiai védelemben küzdöttek meg. A középjátékban Fedoszejev 12…g5 lépésével éleződött ki a csata, nagymesterünk esélyei kedvezőbbek voltak, majd a taktikai adok-kapok után joggal bizakodhattunk. Rapport az idő szorításában a taktikai adok-kapok után kedvezőbb állásban nem találta meg a legtöbbet ígérő folytatásokat, a 37. lépésben döntetlenben egyeztek meg.

A csoport másik találkozóján, Santosh Gujrathi Vidit és Alexei Shirov szicíliia védelmű összecsapásában a küzdő felek eredetien kezelték a nyitást. A „veterán” spanyol sakkozó nem használta ki az ellenesélyt adó lehetőségeket, majd végzetes vezérlépése után döntő hátrányba került.

Az ’”A” csoportban orosz derbivel indult a csatározás, Dmitrij Andrejkin sötéttel győzte le honi riválisát. Alekszandr Griscsuk a rendkívül kiélezett pozícióban esélyes vezéráldozatot engedélyezett Andrejkinnek. A játszmában Griscsuk súlyos időzavarba került, a vereséget nem kerülhette el.

Bosszankodhat Etienne Bacrot, az olimpiai bajnok Sam Shankland ellen 15.e5! lépésével sokat ígérő kezdeményezéshez jutott. A kritikus állásban rossz döntést hozott, a gyalograblás helyett vezérének visszavonulásával szinte megoldhatatlan feladat elé állította volna ellenfelét. Shankland pontos védekezéssel kiharcolta a döntetlent.

Sokkolóan indult Pentala Harikrishna számára a viadal, Nyikita Vityjugov könnyű győzelemmel rajtolt. Ritka eset, hogy + 2700-as nagymester a 13. lépésben vesztőt húz, az orosz bajnok 24 lépésben nyert.

A világranglista kilencedik Anish Giri ellen az iráni Amin Tabatabajev nagy elszántsággal védelmezte hátrányos állását. A futójátékban a hollandok legjobbja tanulságos végjátékban végül érvényesítette kedvező esélyeit.

A „D” csoportban a papírforma a két világklasszis, Sahrijar Mamedgyarov és Maxime Vachier-Lagrave harcát ígéri a továbbjutásért. A kétszeres olimpiai bajnok, az utóbbi időben gyengébb formát mutató Yu Yangyi beleszólhat versengésükbe. Az első fordulóban a skót megnyitású játszmában nem is adott esélyt az azerbajdzsáni nagymesternek.

Arra kevesen számítottak, hogy MVL-nek világossal a remiért kellett megküzdenie Alekszandr Predkével szemben.

Az első forduló eredményei:

A csoport:

Alekszandr Griscsuk (2758) – Dmitrij Andrejkin (orosz, 2724) 0 - 1 (Szicíliai védelem, 35)

Etienne Bacrot (francia, 2642) – Sam Shankland (amerikai, 2704) döntetlen (Szicíliai védelem, 46)

B csoport:

Pentala Harikrishna (indiai, 2716) – Nyikita Vityjugov (orosz, 2726) 0 – 1 (Szicíliai védelem 24)

Anish Giri (holland, 2771) - Amin Tabatabajev (iráni, 2623) 1 – 0 (Futójáték, 58)

C csoport:

Rapport Richárd (mahyar, 2762) – Vlagyimir Fedoszejev (orosz, 2704) döntetlen (Nimzoindiai védelem, 38)

Santosh Gujrathi Vidit (indiai, 2723) – Alexei Shirov (spanyol, 2691)  1 – 0 (Szicíliai védelem,

D csoport:

Yu Yangyi (kínai, 2713) – Sahrijar Mamedgyarov (azerbajdzsáni, 2776)  döntetlen (Skót megnyitás, 36)

Maxime Vachier-Lagrave (francia, 2761) – Alekszandr Predke (orosz, 2682)  döntetlen (Spanyol megnyitás, 54)

A 2. forduló párosítása:

Etienne Bacrot (francia, 2642) –Dmitrij Andrejkin (orosz, 2724)

Sam Shankland (amerikai, 2704) - Alekszandr Griscsuk (2758)

Anish Giri (holland, 2771) - Nyikita Vityjugov (orosz, 2726)

Amin Tabatabajev (iráni, 2623) - Pentala Harikrishna (indiai, 2716)

Santosh Gujrathi Vidit (indiai, 2723) – Vlagyimir Fedoszejev (orosz, 2704)

Alexei Shirov (spanyol, 2691) - Rapport Richárd (magyar, 2762)

Maxime Vachier-Lagrave (francia, 2761) – Sahrijar Mamedgyarov (azerbajdzsáni, 2776)

Alekszandr Predke (orosz, 2682) - Yu Yangyi (kínai, 2713)

Verőci Zsuzsa

Fotó: fide.com chess24.com

Komment 0 | Reblog! 0 |

A belgrádi GP-n Rapport világossal az orosz Fedoszejevvel játssza első partiját

Címkék: Nem tartozik hozzá címke

Belgrádban március 1. és és 14. között rendezik meg a Grand Prix 2022 három versenyből álló sorozatának második tornáját. A 24 jogosult résztvevő két-két viadalon játszik, az összetett pontverseny első két helyezettje bejut a 8 fős világbajnok-jelölti döntőbe. Versenyenként tizenhatan küzdenek meg, négy négyfős csoportban világossal és sötéttel is megmérkőznek egymással. A csoportok első helyezettjei jutnak tovább a kieséses rendszerű szakaszba, az elődöntőben és a döntőben kétjátszmás párharcokra kerül sor, 1-1-nél rájátszás dönt. Az első GP viadalon Berlinben az amerikai Hikaru Nakamura győzött, Rapport Richárd bravúros hajrával nyerte meg a csoportját, az elődöntőben Nakamurától szenvedett vereséget.  A szerb fővárosban Rapport Richárdnak a csoportmérkőzések során  az indiai Santosh Gujrathi Vidit, az orosz Vlagyimir Fedoszejev  és a spanyol Alexei Shirov lesznek az ellenfelei. Nagymesterünk első partiját világossal Fedoszejevvel játssza.

A Grand Prix 2022 második tornájának csoport beosztását két héttel a viadal megkezdése előtt hozták nyilvánosságra. Rapport Richárd a 16 fős mezőnyben a február 1-től érvényes Élő-pontszámok alapján a rajtlistán a negyedik, így az első kosárba osztották be.

Az indiai Santosh Gujrathi Vidittel, az orosz Vlagyimir Fedoszejevvel és a spanyol Alexei Shirovval szemben kell sikerrel megvívnia  a kétjátszmás párharcokat.

A berlini tornán nagymesterünk a rossz kezdés után bravúrral harcolta ki az első helyezést, emlékezetes marad Vlagyimir Fedoszejev elleni kettős győzelme, a zseniális tisztáldozat, a remekül vezetett végjáték. Rapport Richárd első partiját Fedoszejjel világossal játssza.

A résztvevők és a csoportok:

A csoport:

Alekszandr Griscsuk (orosz, 2764(

Dmitrij Andrejkin (orosz, 2724)

Sam Shankland (amerikai, 2708)

Etienne Bacrot (francia, 2642)

B csoport:

Anish Giri (holland, 2772)

Nyikita Vityjugov (orosz, 2726)

Pentala Harikrishna (indiai, 2719)

Amin Tabatabajev (iráni, 2623)

C csoport:

Rapport Richárd (magyar, 2763)

Santosh Gujrathi Vidit (indiai, 227)

Vlagyimir Fedoszejev (orosz, 2704)

Alexei Shirov

D csoport:

Sahrijar Mamedgyarov (azerbajdzsáni, 2767)

Maxime Vachier-Lagrave (francia, 2761)

Yu Yangyi (kínai, 2713)

Alekszandr Predke (orosz, 2682)

Az első forduló párosítása:

Alekszandr Griscsuk (2758) – Dmitrij Andrejkin (orosz, 2724)

Etienne Bacrot (francia, 2642) – Sam Shankland (amerikai, 2704)

Pentala Harikrishna (indiai, 2716) – Nyikita Vityjugov (orosz, 2726)

Anish Giri (holland, 2771) - Amin Tabatabajev (iráni, 2623)

Rapport Richárd (mahyar, 2762) – Vlagyimir Fedoszejev (orosz, 2704)

Santosh Gujrathi Vidit (indiai, 2723) – Alexei Shirov (spanyol, 2691)

Yu Yangyi (kínai, 2713) – Sahrijar Mamedgyarov (azerbajdzsáni, 2776)

Maxime Vachier-Lagrave (francia, 2761) – Alekszandr Predke (orosz, 2682)

Versenyenként a pontozás:

Helyezés

Grand Prix Pontok

Winner

13

Runner-up

10

Semifinalist (2 players)

7

2nd in Group (4 players)

4

3rd in Group (4 players)

2

4th in Group (4 players)

0

Versenyenként 150 ezer euró a díjalap:

Helyezés

Díj

Helyezés

Díj

Winner

24,000

3rd in Group

7,000

Runner-up

18,000

3rd in Group

7,000

Semifinalist

12,000

3rd in Group

7,000

Semifinalist

12,000

3rd in Group

7,000

2nd in Group

9,000

4th in Group

5,000

2nd in Group

9,000

4th in Group

5,000

2nd in Group

9,000

4th in Group

5,000

2nd in Group

9,000

4th in Group

5,000

A pontverseny állása:

Verőci Zsuzsa

Fotó: chess24.com

Komment 0 | Reblog! 0 |

Carlsen az új világranglistán 60 ponzzal előzi meg Firouzját, Rapport tizedik a rangsorban

Címkék: Nem tartozik hozzá címke

A Nemzetközi Sakkszövetség 2022. március 1-től érvényes világranglistáján az ötszörös világbajnok Magnus Carlsen 60 ponttal előzi meg a 18 éves Alireza Firouzját. A norvég világelső Wijk aan Zee-ben nyolcadszor lett tornagyőztes. Firouzja és Ding Liren nem játszott versenyen, a negyedik helyre a Grand Prix berlini tornájának ezüstérmese, az amerikai színekben játszó Levon Aronjan lépett előre, az amerikai Fabiano Caruana csak az ötödik. Rapport Richárd a tizedik helyezettként várja a Grand Prix második március 1-én kezdődő viadalát. Almási Zoltán a 60., Berkes Ferenc 79., Gledura Benjámin a 88. a top százas listán. A női világranglistán a kínai exvilágbajnoknő Hou Ji-fan 40 ponttal előzi meg az orosz Alekszandra Gorjacskinát.

 

A FIDE március 1-től érvényes világranglistáján az ötszörös világbajnok Magnus Carlsen 60 ponttal előzi meg a 18 éves Alireza Firouzját. A norvég világelső Weijk ann Zee-ben nyolcadszor nyerte meg a Tata Steel Chess Masters viadalt, a januárb 30-án véget ért torna eredményét a márciusi listán számolták el. Sajnálhatjuk, hogy nem jött létre Magnus Carlsen és Alireza Firouzja összecsapása.

Ding Liren vízumnehézségek miatt nem játszott a berlini Grand Prix viadalon, végül vissza is lépett a sorozattól a kétszeres olimpiai bajnok. Az amerikai színekbe átigazolt háromszoros örmény olimpiai bajnok Laevon Aronjan a világranglista negyedik helyére lépett előre, megelúzte Fabiano Caruanát, aki gyengén játszott Wijk aan Zee-ben, Aronjan ezüstérmes volt a GP-n.

Rapport Richárd változatlanul tizedik a rangsorban. Remekelt Wijk aan Zee-ben, holtversenyes második helye eddigi pályafutása egyik legjobb eredménye- Négynapos pihenője volt csak a GP előtt, bravúrral harcolta ki a csoportból a továbbjutást, az elődöntőben Hikaru Nakamurától kapott k.

A Nemzetközi Sakkszövetség számos szankciót hozott az Orosz és a Fehérorosz Sakkszövetséggel szemben. Az orosz-ukrán háború miatt visszavonták Moszkva sakkolimpiai rendezési jogát. A két ország nem rendezhet hivatalos FIDE versenyeket, sakkozóik nem játszhatnak országuk zászlója alatt, szponzori szerződést is azonnali hatállyal felbontottak.

 

A FIDE fegyelmi eljárást kezdeményezett Szergej Karjakin ellen, miután az orosz sakkozó nyílt levélben támogatta a Vlagyimir Putyin orosz elnök Ukrajna ellen indított háborúját.

Karjakin 1990-ben Szimferopolban született, a világ legfiatalabb nagymestere lett, 2004-ben az aranyérmes ukrán válogatott tagja volt. 2009-ben váltott állampolgárságot, a világbajnoki cím megszerzése volt az álma, s ehhez nagyobb segítséget remélt új hazájától. 2016-ban világbajnoki döntőt játszott Magnus Carlsennel, 6-6 után a rájátszásban szenvedett vereséget. A tavalyi Világkupán Karjakin ezüstérmesként harcolta ki ismét a világbajnok-jelölti címet, a döntőben részvétele az eljárás miatt korántsem biztos.

Hat orosz, öt amerikai, három kínai, két-két francia, indiai és azerbajdzsáni sakkozó mellett egy-egy norvég, holland, magyar, lengyel és bolgár játékos a 25 fős elitben.

A férfi világranglista élcsoportja:                 

név

nemzet

0122

0222

0322

 J.

 Sz.

1.

Carlsen,M

norvég

2865

2865

2864

13

1990

2.

     Firouzja,A    

francia

2804     

2804

      2804

 0

2003

3.

Ding Liren

kínai

2799

2799

2799

   0

1992

4.

           Aronjan,L

  amerikai

  2772

2772

     2785

 10  

1982

5.

Caruana,F

amerikai

2792

2792

     2781

13

1992

6.

              So,W

          amerikai

  2772

2772

    2778

  6  

1993

            7.

       Mamedgyarov,S

          azeri

 2767

2767

    2776

 13

1985

8.     

Nepomnjacsij,J

         orosz

2773

2773

   2773

  0

1990

9.

     Giri,A               

                     holland

2774

2772

   2772

 12

1994

10.

     Rapport,R

              magyar

2763

   2763

   2762

 20

1996

11.

       Vachier-Lagrave,M

          francia

2761

2761

     2761

  0

1990

12.

Griscsuk,A

           orosz

2764

2764

2758

  6

1983

13.

    Dominguez    Perez,L                                   

          amerikai

2752

2752

     2756

 8   

1983

14.

  Radzsabov,T

            azeri

2753

2753

 2753

  0

1987

15.

                 Anand,V                               

           indiai

2751

2751

      2751

  0

1969

16.

     Duda, J-K

           lengyel

2760

2760

       2750

 13

1998

17.

   Nakamura,H

          amerikai

 2736

2736

2750

 10

1987

,,      18.

   Karjakin,S

         orosz

2743

2743

2747

13

1990

       19.

     Wang Hao

          kínai

   2744

2744

2744

   0

1989

20.

   Topalov,V

         bolgár

2730

2730

2730

0

1975

21.

      Wei Yi

         kínai

2729

2729

2729

0

1999

22.

     Vityjugov,N

         orosz

  2736

2726

2726

   0

1987

23.

     Andrejkin,D

 orosz

  2724

2724

2724

0

1990

24.

    Jeszipenko,A

             orosz

  2714

   2723

2723

19

2002

25.

         Vidit, S

indiai

   2727

     2727

 2723

19

1994

60.

Almási,Z

magyar

2678

2678

2678

0

1976

           ---

Lékó,P

magyar

2663

2663

2663

0

1979

       75.                    Berkes,F                 magyar          2660       2680   2659        1    1985

       88.                  Gledura,B              magyar           2652      2652  2652         0      1999

Az országok rangsorát a legjobb tíz sakkozó Élő-átlaga alapján számolják ki. Az orosz sakkozók két ponttal vezetnek az amerikaiak előtt. Legjobbjaink a tizenkettedik helyezettek, Lékó Péter inaktív lett, egy éve nem játszott versenyen.

1.Oroszország 2728  

2. Egyesült Államok 2726

3. Kína 2698

4. India 2671

5, Ukrajna 2669

6. Azerbajdzsán 2649

7. Franciaország 2646

8. Spanyolország 2637

9. Örményország 2635

10. Nénetország 2634

11. Lengyelország 2631

12. Magyarország 2629

A magyar ranglista élcsoportja:

Rapport Richárd 2762, Almási Zoltán 2678, Lékó Péter  2663, Berkes Ferenc 2659,  Gledura Benjámin 2652, Erdős Viktor 2607, Bánusz Tamás 2600, Ács Péter 2591, Kántor Gergely 2587, Héra Imre 2579, Balogh Imre 2578, Papp Gábor 2574

A rapid világranglista élcsoportja:

1.Magnus Carlsen (norvég) 2847

2. Hikaru Nakamura (amerikai) 2837

3. Jan Nepomnjacsij (orosz) 2821

4. Jan-Krzysztof Duda (lengyel) 2806

5. Rapport Richárd (magyar) 2785

6. Fabiano Caruana (amerikai) 2784

7. Wesley So (amerikai) 2769

8. Alekszandr Griscsuk (orosz) 2759

9. Peter Szvidler (orosz) 2752

10. Tejmur Radzsabov (azerbajdzsáni, 2747)

A blitz világranglista élcsoportja:

1.Hikaru Nakamura (amerikai) 2850

2. Magnus Carlsen (norvég) 2832

3. Wesley So (amerikai)  2814

4. Maxime Vachier-Lagrave (francia) 2813

5. Vladiszlav Artyemijev (orosz) 2811

6. Danyil Dubov (orosz) 2791

7. Alireza Firouzja (francia) 2791

8. Levon Aronjan (amerikai) 2773

9. Sahrijar Mamedgyarov (azerbajdzsáni) 2769

10. Anish Giri (holand) 2766

A női világranglistán változás, ahogy az indiai világbajnokjelölt Hunpy Koneru egy éve nem játszott versebybe, inaktív lett. Az exvilágbajnoknő Hou Ji-fan 40 ponttal előzi meg a az orosz Alekszandra Gorjacskinát.

A női világranglista élcsoportja:

1.Hou Ji-fan (kínai) 2650

2. Alekszandra Gorjacskina (orosz) 2610

Humpy Koneru (indiai) 2586

3. Ju Wenjun (kínai) 2560

4. Katyerina Lahno (orosz) 2550  

5. Marija Muzicsuk (ukrán) 2544  (+ 5, 10)

6 Lei Tingjie (kínai) 2535

7. Nana Dzagnidze (grúz) 2531

8. Anna Muzicsuk (ukrán) 2531

9. Tan Zhongyi (kínai) 2525

70. Hoang Thanh Trang (magyar) 2383

94. Marjanovics Annamária (magyar) 2363)

98. Gara Tícia (magyar) 2360

99. Gara Anita (magyar) 2360

A magyar ranglista élcsoportja:

Hoang Thanh Trang 2383, Marjanovics Annamária 2663, Gara Tícia 2360, , Gara Anita 2360, Gaál Zsóka 2336, Papp Petra 2336, Mádl Ildikó 2321, Lázárné Vajda Szidónia 2310, Terbe Julianna 2292, Mihók-Juhász Barbara 2253

A juniorok világranglistáján a 18 éves Alireza Firouzja 81 ponttal előzi meg a 19 esztendős orosz Andrej Jeszipenkot. Az indiai Arjun Erigaisi megelőzte a német Vincent Keymert.

A legjobb juniorok:

1.Alireza Firouzja (FIDE) 2804  2003

2. Andrej Jeszipenko (orosz) 2723  2002

3. Arjun Erigaisi (indiai) 2660  2003

4. Vincent Keymer (német) 2655 2004

5. Sarin Nihal (indiai) 2662 2004

31. Kozák Ádám (magyar) 2525 2002

A legjobb 20 éven aluli lányoknál kínai Zhu Jiner az élen. A 14 éves Gaál Zsóka a 13.

A legjobb 20 éven aluli lányok:

1.Zhu Jiner (kínai) 2478   2002

2. Olga Badelka (orosz)  2453  2002

3, Bibiszara Asszaubajeva (kazah) 2434  2004

4. Carissa Yip (amerikai) 2418  2003

5.Leja Garifullina (oros) 2412 2003

13. Gaál Zsóka (magyar) 2336  2007

Verőci Zsuzsa

 

Komment 0 | Reblog! 0 |

Magnus Carlsen az Airthings Masters győztese, a második mérkőzésen 2,5-0,5-re győzte le Nepomnjacsijt

Címkék: Nem tartozik hozzá címke

A világbajnok Magnus Carlsen a Meltwater Champions Chess Tour 2022 első versenyének, az Airthings Masters viadalnak a győztese. A döntőben az orosz Jan Nepomnjacsij elleni első párharca négy döntetlennel 2-2-vel ért véget. A második mérkőzés is remivel kezdődött, a második játszmában Nepomnjacsij elszámolta magát, a tisztáldozatért nem kapott elegendő kompenzációt. A szicíliai védelmű  harmadik ütközetben Nepomnjacsij  meglepte Carlsent, a norvég világelső jelentős időhátrányba is került. Jan Nepomnjacsij a kritikus állásban vesztőt húzott, Magnus Carlsen 2,5-0,5-ös győzelmet aratott.

 

Az Airthings Masters döntőjének első párharcában, Magnus Carlsen és Jan Nepomnjacsij fordulatokban oly gazdag mérkőzésén négy döntetlen született. Kölcsönösen kihagyott nyerőesélyek, elszalasztott nagy lehetőségek után a második meccs egy békésebb pontosztozkodással kezdődött. Carlsen kissé kedvezőbb állásban nem tudott döntő előnyt kiharcolni.

 

A fináléban a döntő fordulatot a hatodik játszma hozta meg, a dubaji párbajukhozz hasonlóan öt döntetlen után nyert Magnus Carlsen. Ezúttal könnyebb dolga volt, a világbajnoki döntőben 136 lépésben törte meg Jan Nepomnjacsij ellenállását, a rapid játszmában 50 lépésre volt szüksége.

 

Az orosz sakkozó tisztet áldozott, két gyalogot kapott ellenértékként, ami kevésnek bizonyult. A meggyengült királyállás elleni akciójához nem volt elegendő muníciója. Nepomnjacsij egy lépéssel a matt előtt ismerte el vereségét.

A döntő hetedik játszmája szicíliai védelmű összecsapást hozott. A Grand Chess Tour 2021 zágrábi rapid versenyen látott Viswanathan Anand és Jorden Van Foreest játszma nyomán haladtak, Nepomnjacsij a 17. lépésben tért el.  Carlsent meglepte a folytatás, jelentős időhátrányba került, az orosz nagymester láthatóan „kottából” játszott.

 

Nepomnjacsij 20.Hf6+-kal vígan nézhetett volna a jövőbe, két lépéssel később már jelentős hibát követett el, 23…Bg8 után teljesen összeomlott.  Magnus Carlsen bástyája betört a második sorra, minden lépése pörölycsapás volt, a 30. lépése után idei második tornagyőzelmét ünnepelhette, a Wijk aan Zee-i Tata Steel Masters megnyerése után az Airthings Masters viadalon is diadalmaskodott.

 

Az Airthings Masters döntő végeredménye:

Magnus Carlsen (norvég, 2865) – Jan Nepomnjacsij (orosz, 2773) 2 – 2, 2,5 – 0,5

Magnus Carlsen – Jan Nepomnjacsij  2 - 2

Magnus Carlsen – Jan Nepomnjacsij döntetlen

Jan Nepomnjacsij – Magnus Carlsen döntetlen

Magnus Carlsen – Jan Nepomnjacsij döntetlen

Jan Nepomnjacsij – Magnus Carlsen döntetlen

Jan Nepomnjcsij – Magnus Carlsen 0,5 – 2,5

Jan Nepomnjacsij – Magnus Carlsen döntetlen

Magnus Carlsen – Jan Nepomnjacsij  1 - 0

Jan Nepomnjacsij – Magnus Carlsen 0 – 1

 

 

Verőci Zsuzsa

Fotó: chess24.com

 

Komment 0 | Reblog! 0 |

Az Airthings Masters döntőjében Carslen és Nepomnjacsij első mérkőzésén négy döntetlen született

Címkék: Nem tartozik hozzá címke

A Meltwater Champions Chess Tour első versenyén, az Airthings Masters döntőjében az ötszörös világbajnok Magnus Carlsen és tavalyi kihívója, az orosz Jan Nepomnjacsij első mérkőzése négy döntetlennel, 2-2-vel fejeződött be. A meccs első partija izgalommentesen ért véget pontosztozkodással. A második ütközettől kezdve az összecsapások fordulatokban hihetetlenül gazdagok voltak. A nagymesterek az idő szorításában sokat hibáztak, kölcsönösen nyerőesélyeket szalasztottak el, Magnus Carlsen állt közelebb a mérkőzés megnyeréséhez. Szombaton újabb négyjátszmás párharcra kerül sor,

 

Az Airthings Masters fináléjában alig több mint két hónappal a dubaji döntőjük után Magnus Carlsen és Jan Nepomnjacsij ismét összecsap. A két négyjátszmás mérkőzésük első játéknapján négy döntetlen született. Egyik ámulatból a másikba estünk, a küzdelmük hevességére jellemzően három partiban is a kölcsönös hibák, a kihagyott lehetőségek domináltak, a második párharc dönti el a finálét.

A dubaji döntőig Magnus Carlsen és Jan Nepomnjacsij csak tizenhárom klasszikus játszmában mérkőzött meg, Nepomnjacsij 8 döntetlen mellett 4-1-re vezetett! 2002-ben a korcsoportos Európa-bajnokságon, majd egy év múlva a korcsoportos vb-n is Nepomnjacsij győzött. 2011-ben a Tata Steel Chess viadalon az orosz nagymester harmadszor nyert, 2017-ben a Grand Chess Tour londoni fináléjában is Nepomnjacsij volt eredményes. Magnus Carlsen egyetlen győzelmét 2019-ben Zágrábban aratta a GCT sorozat  első klasszikus tornáján.

 

Talán még a legoptimistább Carlsen-hívők sem gondolták, remélték, hogy kedvencük a 14 játszmásra tervezett világbajnoki döntőben már a tizenegyedik összecsapás után címvédésének örülhetnek. Magnus Carlsen a 2013-ban hódította el világbajnoki trónust, negyedszer védte meg.

Dubajban a kritikus hatodik játszmáig Jan Nepomnjacsij felvette a versenyt a norvég világbajnokkal, a 136 lépésben elszenvedett vereségét nem tudta feledni, a párosmérkőzés befejező öt partijában háromszor is kikapott. Gyalogot nézett el, futója került fogságba, a párharc utolsó ütközetében a minőségáldozat erejét becsülte le.

 

Az orosz nagymesternek „köszönhetően” Magnus Carlsen rutinból megoldotta feladatát, könnyű győzelmet ért el. A sakkvilág a régi-új világbajnokot ünnepli, de sajnálhatjuk, hogy elmaradt az igazi párbaj, Nepomnjacsij megbukott a vizsgán.

A rapid-és villámpartikban Carlsen dominált, 32 döntetlen mellett 22-10-re vezetett. A Meltwater Champions Chess Tour tavalyi sorozatának első versenyén, a Skilling Open viadalon az elődöntőben csatáztak, Carlsen az első meccset 2,5-1,5.re nyerte meg, a második találkozó 2-2- vel fejeződött be.

 

A negyedik versenyen, a Magnus Carlsen Invitational elődöntőjében hihetetlen izgalmak után az orosz bajnok a rájátszásban győzte le a négyszeres világbajnokot. Az első párharc elvesztése után Carlsen a második ütközet második játszmáját is elbukta. A harmadik játszmában Nepomnjacsij továbbjutását biztosító tisztáldozatot hagyott ki, a norvég világelső kiegyenlített, majd a negyedik összecsapást megnyerve 2,5-1,5-re legyőzte ellenfelét. A rájátszásban két 5-5 perces villámpartit vívtak, lépésenként 3-3 másodperc bónusszal. Az első játszma jelentős fordulatok után 142 lépésben lett döntetlen. Igazi thriller volt viaskodásuk tizedik, sorsdöntő ütközete. Carlsen kedvező esélyű állást rontott el, de nem nyugodott bele a döntetlenbe. Erőszakoskodásáért nagy árat fizetett, a vezérvégjátékban Nepomnjacsij szabadgyalogja győzedelmesen robogott az átváltozási mező felé. Nepomnjacsij szerencsésebb kézzel sakkozott.

A két párbaj és a dubaji döntő után fokozott érdeklődés kíséri az új párharcukat. A kvalifikációs versenyt Jan Nepomnjacsij meggyőző fölénnyel nyerte meg, Magnus Carlsen botladozott az előcsatározásokban. Az orosz nagymester gyorsasága imponáló volt, a világbajnok az idő szorításában többet hibázott.

A kieséses rendszerű szakaszban a nagymesterek kerülték a fokozott kockázatokat, a várakozásnak megfelelően Magnus ícarlsen és Jan Nepomnjacsij jutott a döntőbe.

A finálé első partija még békés küzdelemben lett döntetlen, a további három játszma történéseit nem könnyű összefoglalni. Könnyű a krónikás dolga, hogy a játszmák élőben követése mellett óhatatlanul is támaszkodik az elemzőprogramokra, hallgatja Lékó Péter kommentálását, aki próbál segíteni az eligazodásban, de a pillanat törtrésze alatt is változik a helyzet. Kimarad a nyerőlépés, a másik félnél az előny megragadása. Az idő szorításában a gyors tájékozódás, a váratlan lépésekre a reagálás, az „egérrel” való viaskodás. Nehéz műfaj az online sakk!

 

Az első játszma döntetlene után a második ütközetben Jan Nepomnjacsij kedvezőbb állásban hibázott, Magnus Carlsen került előnybe. A világbajnok a 36. lépésben bakizott, ellenfele négy lépéssel később nyerést hagyott ki, a csata 74 lépésben lett remi.

 

Kevés idő volt az elszalasztott esélyek feletti búslakodásra, következett az újabb összecsapás. Magnus Carlsen fölényes állásban nem találta meg a nyeréshez vezető folytatást, Jan Nepomnjacsij megragadta a „mentőövet”, kiharcolta a döntetlent.

A negyedik játszma sem nélkülözte a váratlan fordulatot. egy elhibázott vezérlépéssel tovaszálltak Carlsen nyerési esélyei.

Az Airthings Masters döntő első mérkőzésének végeredménye:

Magnus Carlsen (norvég, 2865) – Jan Nepomnjacsij (orosz, 2773)  2 - 2

Magnus Carlsen – Jan Nepomnjacsij döntetlen

Jan Nepomnjacsij – Magnus Carlsen döntetlen

Magnus Carlsen – Jan Nepomnjacsij döntetlen

Jan Nepomnjacsij – Magnus Carlsen döntetlen

Verőci Zsuzsa

Fotó: chess24.com

 

Komment 0 | Reblog! 0 |

Legfrissebb bejegyzések

Budapest 12 napig a sakkozás fővárosa, kezdődik a 45. Sakkpépmpia7
2024. 09. 11.

Fabiano Caruana a GCT SuperUnited Croatia rapidverseny győzteae, 3 pont az előnye 
2024. 07. 13.

Zágrábban ma kezdődik a Grand Chess Tour 2024 harmadik versenye, a SuperUnited Croatia
2024. 07. 10.

Fabiano Caruana a bukaresti Superbet Chess Classic győztese, rapid rájátszádban legyőzte ruválisait
2024. 07. 06.

Az új világranglistán Magnus Carlsen 30 pontos  előnnyel vezet Hikaru Nakamura előtt 
2024. 07. 02.

A bukaresti Superbet Chess Classsic viadalon Fabiano Caruana játszik címvédőként
2024. 06. 26.

Stavangerben Carlsen hatodszor győzött, két ponttal előzte meg Nakamurát, Ju Wenjun 3 pontos előnnyel nyert
2024. 06. 08.

A Norway Chess 2024 viadalok utolsó fordulója előtt Carlsen és Ju Wenjun is másfél pontos előnnyel vezet
2024. 06. 07.

Carlsen wlőnye egy pontra nőtt, Ju Wenjun ismlt az élen
2024. 06. 05.

Carlsen udőtúllépéssel vesztett, Nakamura hátránya fél pontra csökkent, Muzicsuk előnye fél pont
2024. 06. 04.

Ding Liren kétlépéses mattot nézett el Carlsen ellen, a norvég világelsp átvette a vezetést
2024. 06. 03.

Félidőben Nakamura egypontos előnnyel vezet Carlsen előtt, Vaishali előnye is egy pont, Muzicsuk a mésodik
2024. 06. 02.

A világranglisták éllovasai megőrizték vezető pozíciójukat
2024. 06. 01.

A Norway Chess 2024 Noway viadallokon a négy forduló után Nakamura és Vaishali vezet
2024. 05. 31.

A 18 éves Praggnanandhaa legyőzte Carlsent, átvette a vezetést, Caruana nyert Ding Liren ellen
2024. 05. 30.

Hirdetés

Feedek

Címkefelhő

Sakk Carlsen Lékó Polgár Judit, Aeroflot-verseny Rapport Richárd, Csapat-világbajnokság 2015, Grand Chess Tour, Sparkassen Chess Meeting, Biel Sakkfesztivál, Világkupa Baku, Grand Prix 2015/16, Csapat Európa-bajnokság, Tata Steel Chess 2016, Altibox Norway Chess 2016, Világkupa 2017 Tbiliszi, Világbajnoki döntő Viswanathan Anand Magnus Carlsen, Teherán Női kieséses rendszerű világbajnokság, Világbajnok-jelölti torna Hanti-Manszijszk Anand Aronjan Kramnyik Topalov Karjakin, Világkupa Hanti Manszijszk, Sakkolimpia Tromsø, Világbajnoki döntő 2014 Magnus Carlsen Viswanathan Anand, Csapatbajnokság, Világranglista, Női Európa-bajnokság, Világbajnok-jelölti verseny London Carlsen Kramnyik Aronjan Radzsabov Griscsuk Ivancsuk Szvidler Gelfand, Tata Steel 2015 Carlsen Caruana Aronjan Giri Ivancsuk Hou Ji-fan, Grand Prix London, Európa-bajnokság Jereván Polgár Judit Almási Zoltán Balogh Csaba, Riga Női Európa-bajnokság 2017, Női Grand Prix Sardzsa Hou JI-fan Humpy Koneru, Csapat Európa-bajnokság 2013, Női Európa-bajnokság 2016, Grand Prix Peking Lékó Griscsuk Karjakin Gelfand Topalov Kamsky Mamedgyarov, 40. sakkolimpia Isztambul, Grand Prix Párizs Griscsuk Caruana Nakamura Gelfand Ponomarjov, Férfi Európa-bajnokság 2012, Női Európa-bajnokság Plovdiv Hoang Thanh Trang Dzagnidze Gunyina Sztefanova, Wijk aan Zee 2012, Tata Steel 2013 Rapport Richárd, Grand Prix Taskent Caruana Karjakin Nakamura Giri Vachier-Lagrave Gelfand, Grand Prix-verseny Tbiliszi Griscsuk Giri Vachier-Lagrave Mamedgyarov Szvidler, Európa-bajnokság 2015 Jeruzsálem, Grand Prix Szaloniki Topalov Griscsuk Nakamura Caruana Morozevics Ivancsuk, 51. Capablanca emlékverseny, Dortmund Vlagyimir Kramnyik Ruszlan Ponomarjov Hikaru Nakamura Anish Giri, Grand Slam-döntő Anand Carlsen Aronjan Ivancsuk Nakamura, Női Grand Prix Lopota Hou Ji-fan Humpy Koneru Anna Muzicsuk Nana Dzagnidze, Tal-emlékverseny, Baden-Baden 2013 Anand Caruana Adams Naiditsch, Stavanger 2014 Carlsen Aronjan Griscsuk Caruana Kramnyik Topalov Karjakin, St. Louis Carlsen Aronjan Caruana Nakamura Topalov Vachier-Lagrave, 42. sakkolimpia Baku, Tata Steel 2013 Carlsen Anand Aronjan Caruana Karjakin Nakamura Lékó Péter, Európa-bajnokság Legnica Almási Zoltán Berkes Ferenc Balogh Csaba, Női csapat-világbajnokság 2013, Gibraltár 2015 Hou Ji-fan Topalov Nakamura Szvidler Rapport, Orosz szuperbajnokság Novoszibirszk, St. Louis USA ch 2017, 18. Európa-bajnokság 2017 Minszk, Wijk aan Zee Tata Steel Chess 2014 Aronjan Nakamura Caruana Gelfand Karjakin Rapport, Királyi verseny Bukarest Caruana Ponomarjov Wang Hao Radzsabov, Csapatbajnokság 2013/14, Taskent GP-verseny Humpy Koneru Zhao Xue Ju Wenjun Katyerina Lahno, Orosz szuperbajnokság Kramnyik Karjakin Szvidler Andrejkin Nepomnjacsij, VIII. Tal-emlékverseny Anand Carlsen Kramnyik Nakamura Karjakin Caruana Gelfand, Csapat-világbajnokság 2013, Rosztov Grand Prix Hou Ji-fan Humpy Koneru, Aeroflot 2012, Gibraltár, Grand Chess Tour 2016 London, Katar 2014 Kramnyik Giri Mamedgyarov Vachier-Lagrave Berkes Gara, Biel Magnus Carlsen Hikaru Nakamura, Orosz szuperbajnokság Szergej Karjakin Alekszandr Griscsuk Peter Szvidler, Grand Prix Genf Usenyina Hou Ji-fan Muzicsuk Dzagnidze Lahno, Aljechin emlékverseny Anand Aronjan Kramnyik Szvidler Gelfand Adams, Capablanca emlékverseny Almási Zoltán, Világbajnoki döntő New York Carlsen Karjakin, Biel 2013 Vachier-Lagrave Nepomnjacsij Rapport, Férfi sakkbajnokság, Vugar Gasimov emlékverseny Carlsen Caruana Nakamura Karjakin Mamedgyarov Radzsabov, Capablanca emlékverseny Leinier Dominguez Perez Vaszilij Ivancsuk Almási Zoltán, Mitropa Kupa, VII. Tal-emlékverseny, Grand Prix Zug Lékó Radzsabov Karjakin Caruana Topalov Mamedgyarov Morozevics, Dortmund Lékó Péter Vlagyimir Kramnyik Szergej Karjakin, La Coruna Rapport Richárd, Világbajnoki döntő Viswanathan Anand Borisz Gelfand, Grand Prix Zsermuk Hou Ji-fan Humpy Koneru, 60. női bajnokság, Grand Prix 2017 Genf Rapport Richárd, Mitropa-kupa 2017 Balatonszárszó, Grand Prix Taskent Fabiano Caruana Szergej Karjakin Lékó Péter, Női világbajnokság, ACP-verseny Almási Zoltán Wesley So Jan Nepomnjacsij, Hans Suri emlékverseny Biel Hou Ji-fan Maxime Vachier-Lagrave Radoslaw Wojtaszek, Grand Prix Baku Caruana Griscsuk Karjakin Nakamura, 33. Zalakarosi Sakkfesztivál Rapport Berkes Portisch Hoang Mádl, Grand Prix-verseny Chengdu, Ningbo csapat-világbajnokság, Szeged Női bajnokság, Női világbajnoki döntő Hou Ji-fan Humpy Koneru, 61. Női bajnokság Hévíz, Petroszjan emlékverseny Aronjan Griscsuk Kramnyik Gelfand Lékó, Stavanger Altibox Norway Chess 2017 Carlsen So Kramnyik Caruana Anand, Klubcsapatok Európa-kupája, Női csapat-világbajnokság, Grand Prix Ankara, Gibraltár 2013 Ivancsuk Kamsky Adams Hoang Thanh Trang, GRENKE Chess Classic 2015 Carlsen Caruana Anand Aronjan, Stavanger Anand Carlsen Aronjan Topalov Nakamura Szvidler Karjakin, Grand Prix 2017 Moszkva, 32. Mitropa-kupa Meissen, Csapatbajnokság 2016/17, Hoogeveen Polgár Judit Vlagyimir Kramnyik, 63. Férfi bajnokság Gyula, U16-os sakkolimpia Győr, Csigorin emlékverseny Almási Zoltán Portisch Lajos, Zürich 2015 Caruana Anand Kramnyik Aronjan Nakamura Karjakin, SportAccord Peking, 62. férfi bajnokság, Fabiano Caruana Veszelin Topalov Vaszilij Ivancsuk, Szaratov Lékó Péter, SportAccord 2014 Griscsuk Aronjan Lékó Hou Ji-fan Koneru, 30. Klubcsapatok Európa-kupája Lékó Péter Caruana Griscsuk Topalov Nakamura, X. Tal-emlékverseny Moszkva, Dortmund Lékó Péter Vlagyimir Kramnyik Fabiano Caruana, 28. Klubcsapatok Európa-kupa, 42. Sparkassen Chess-Meeting Lékó Kramnyik Caruana Adams, Orosz szuperbajnokság Kramnyik Karjakin Szvidler Nepomnjacsij, St. Louis Carlsen Aronjan Nakamura Kamsky, Grand Slam-döntő Aronjan Mamedgyarov Adams Vachier-Lagrave, Klubcsapatok Európa-kupája 2013, Orosz csapatbajnokság 2013, Orosz csapatbajnokság 2012, Európa-bajnokság 2016, 3. Vugar Gasimov emlékverseny, London Chess Classic 2014 Carauna Anand Nakamura Kramnyik Giri Adams, 42. sakkolimpia Baku, Grand Chess Tour 2017 Leuven, Grand Chess Tour 2017 Párizs, Biel Magnus Carlsen Alekszandr Morozevics Alekszej Shirov, 50. Bieli Sakkfesztivál Lékó Péter, 33. Klubcsapatok Európa-kupája Antalya, Sencsen 2017, Grand Prix 2017 Rapport, 35. Mitropa-kupa Prága, Női világbajnoki döntő, 4. Sinquefield Kupa St. Louis, 32. Klubcsapatok Európa-kupa, Wijk aan Zee Tata Steel Chess 2017, Szombathely Rapport Richárd Markus Ragger, Rapport Richard, Orosz csapatbajnokság 2014 Lékó Péter, Hanti-Manszijszk Női GP-verseny Hou Ji-fan Anna Muzicsuk Zhao Xue Nana Dzagnidze Katyerina Lahno, Grand Slam-döntő Anand Aronjan Ponomarjov, Női világbajnoki döntő 2013 Anna Usenyina Hou Ji-fan, Junior világbajnokság Rapport Richárd, Grand Prix Kazany, Zürich 2014 Carlsen Anand Aronjan Nakamura Caruana Gelfand, Gibraltár 2014 Hoang Thanh Trang Rapport Richárd, Női Európa-bajnokság Belgrád Hoang Thanh Trang Papp Petra Muzicsuk Dzagnidze Lahno Koszinceva Cramling, Zürich 2013 Anand Kramnyik Caruana Gelfand, Malmő Rapport Van Wely Short Szokolov, Női Grand Prix Dilijan Usenyina Koneru Muzicsuk Dzagnidze Sztefanova, London Chess Classic 2012 Anand Carlsen Aronjan Kramnyik Polgár Judit, 40. sakkolimpia Isztambul, Női Grand Prix 2015/16 Hanti-Manszijszk, Wijk aan Zee Tata Steel Chess 2017, Kazany Grand Prix, Világkupa 2013 Kramnyik Karjakin, Mi is történt 2016-ban, 7. Danzhou szuperverseny Lékó Péter, 44. Sparkassen Chess Meeting Dortmund, Világbajnok-jelölti döntő Moszkva 2016, 7. Danzhou szuperverseny Lékó Péter, Genf Polgár Judit Vlagyimir Kramnyik Hikaru Nakamura Sahriyar Mamedgyarov, Zürich Korcsnoj Chess Challenge, V. Grand Slam-döntő, Hoogeveen Nakamura Hou Ji-fan Giri, Szaratov Lékó Péter Alekszandr Morozevics, Grand Chess Tour 2017 5. Sinquefield Cup St. Louis, Grand Chess Tour 2017 St. Louis, Hikaru Nakamura Levon Aronjan, Női világbajnokság Hou Ji-fan Humpy Koneru Hoang Thanh Trang, Chess.com Man sziget 2017, 33. Mitropa-kupa, Világbajnoki döntő Viswanathan Anand Borisz Gelfand, 45. Sparkassen Chess-Meeting 2017 Dortmund, Csapatbajnokság 2014/15, Világkupa Hanti Manszijszk Szvidler Griscsuk Ivancsuk Ponomarjov, Női Európa-bajnokság Belgrád Hoang Thanh Trang Papp Petra Muzicsuk Dzagnidze Lahno Koszinceva Camling, Csapatbajnokság 2012/13, Női Grand Prix 2015/16 Hanti-Manszijszk, 21. csapat Európa-bajnokság Kréta, Budapesti Tavaszi Fesztivál Szabó László emlékverseny, Sharjah Masters 2017 Gledura, Női Grand Prix Dilijan Usenyina Koneru Muzicsuk Sztefanova, Zürich párosmeccs Kramnyik Aronjan, ACP Tbiliszi, Világbajnok-jelölti verseny London 2013 Carlsen Kramnyik Aronjan Radzsabov Griscsuk Ivancsuk Szvidler Gelfand, 4. Gasimov emlékverseny So Kramnyik, GRENKE Chess Classic 2017 Carlsen Caruana, Világkupa 2013 Aronjan Kramnyik Caruana Griscsuk Karjakin Nakamura Szvidler, A 2012-es év krónikája, Grand Chess Tour 2016 Párizs, Aeroflot 2013, London Chess Classic 2011 Anand Carlsen Aronjan Kramnyik Nakamura, Malmő Lékó Péter, Mitropa-kupa 2014, Dubai rapid-és villámvb Magnus Carlsen Viswanathan Anand Hikaru Nakamura Fabiano Caruana Polgár Judit, Hanti-Manszijszk Női Grand Prix-verseny Hou Ji-fan Anna Muzicsuk Zhao Xue Nana Dzagnidze Katyerina Lahno, 45. Bieli Sakkfesztivál Lékó Péter, Tata Steel 2013 Carlsen Anand Aronjan Caruana Nakamura Lékó Péter, Hanti-Manszijszk Csapat-világbajnokság 2017, SportAccord Peking Hou Ji-fan Aronjan Radzsabov Karjakin Lékó Péter, Ningbo csapat-világbajnokság Lékó Péter Polgár Judit Almási Zoltán, Világkupa 2013 Lékó Péter Polgár Judit Aronjan Kramnyik Caruana Karjakin Nakamura, London Chess Classic 2011 Anand Carlsen Aronjan Kramnyik, Malmő Lékó Péter, Világbajnoki döntő Viswanathan Anand Borisz Gelfand, Lékó Péter, A 2013-as esztendő krónikája, Világbajnoki ciklus, Rapport Richárd, Magyar Sakkozásért Alapítvány Portisch Lajos, Orosz csapatbajnokság, Grand Prix Baku Caruana Griscsuk Karjakin Gelfand, Rapid és villám-vb Dubai Carlsen Anand Nakamura Caruana Griscsuk Polgár Judit, Rapid-világbajnokság Asztana, Grand Chess Tour 2016 Leuven, Világbajnoki döntő New York Carlsen Karjakin, Chess.com Masters Man sziget, Világbajnoki döntő New York Carlsen Karjakin, Grand Prix 2017, Rapid és villám-világbajnokság Doha 2016, X. Tal-emlékverseny Moszkva, Dortmund Lékó Péter Vlagyimir Kramnyik Fabiano Caruana Michael Adams, Világkupa 2013 Lékó Péter Aronjan Kramnyik Caruana Karjakin Nakamura Szvidler, Grand Prix-verseny Chengdu, IX. Chess Masters Final Bilbao Carlsen Karjakin, IX. Chess Masters Final Bilbao Carlsen Karjakin, Világkupa Hanti Manszijszk Polgar Judit

Sakkblog

A hazai és a külföldi legjelentősebb tornákról híradás, értékelés, játszmaelemzés. Sztorik, interjúk. Mi újság a sakkvilágban?

Naptár

Reblog