Legfiatalabb nagymesterünk, a 17 éves Rapport Richárd nagy sorozata a tavalyi junior vb-n elért holtversenyes első helyével kezdődött. A Bucholz-pontszámítás a török színekben játszó Alekszandr Ipatovnak kedvezett, ahogy Wijk aan Zee-ben a Berger-Sonneborn pontszám alapján a német Arkadij Naiditsch mögött is ezüstérmes lett. A Neckar Open első helyét már begyűjtötte, Malmőben is sakkozónk vehette át a győztesnek járó trófeát. A francia csapatbajnokságon a címét megvédő Clichy legeredményesebb játékosa volt, egy év alatt 90 Élő-pontot nyert. Vezeti a 18 éven aluliak világranglistáját. Négy nap múlva már Görögországban versenyez, majd a bieli szuperversenyen szerepel. Sikereiről, a tornákról, a nemzetközi sakkélet érdekességeiről is beszélgettünk. A legközebbi cél a bűvös 2700 Élő-pont, ehhez 2 plusz kell. A pályafutásának legfontosabb állomásait jelző kupák, oklevelek mellett ez a kép Ricsi szobájának a falán.
A 2013-as esztendőt 2621 Élő-ponttal kezdted, július 1-től érvényes világranglistán már 2693(4) ponttal szerepelsz. Mi a nagyszerű eredményekben gazdag öt hónap titka, jó játékodnak kulcsa?
Visszatekintve versenyeimre úgy gondolom, hogy már egy éve tart ez a jó sorozat, minden versenyemen nyertem Élő-pontot. Amióta ismét Ruck Robival dolgozom, egyre jobbak az eredményeim. Azt nem mondhatom, hogy mindig stabilan játszottam, de az eredményeim folyamatosan javultak. Érdekes volt, hogy tavaly a görög csapatbajnokság június 30-án kezdődött, így még a régi Élő-pontommal a 2577-tel játszottam, július 1-től már 2601 pontom volt most július 3-án kezdődik a csb, így már az új Élőm számít. Gyakorlatilag egy év alatt több mint 90 Élő-pontot nyertem. Bevallom őszintén, hogy a pontok annyira nem érdekelnek, hanem a játék a fontos.
Azért az sok mindent elárul, ha a jó eredmények mellett a pontjaid is növekedtek, folyamatosan javul a világranglistás helyezésed. Ha visszanézel a januári Rapport Ricsire és összeveted a francia csb-n bajnokságot nyert csapat, a Clichy legeredményesebb játékosával – 10 partiból 8,5 pont -, akkor hogy látod magad? Magabiztosabb lettél? Nagyobb az önbizalmad? Tekintélyed lett a nagymestereknél is?
Sok múlott azon is, hogy míg korábban bizonyos varik nem jöttek ki, most már egyre gyakrabban a jól elemzett változatot játszhatom, és a pontot is begyűjtöm. A sok munkának megvan az eredménye, a tanultakat jobban hasznosítom. Sokat sakkozok, készülök, de igaz, hogy most már jobban tartanak tőlem.
Arra azért megkérlek, hogy túlzottan extravagáns ötletekkel ne borzold az idegeinket, a malmői tornán látott 2…h5-ös ötletekhez hasonló elgondolásokkal ne kínozd drukkereidet, az érted szurkolókat.
Azt ott a tábla mellett találtam ki. Befolyásolt, hogy előző nap léptem egy korai h4 lépést, ami sokáig elemzés volt, amíg ki nem jött a totálisan nyert végjáték, amit aztán remire rontottam. Ez lélektanilag egy kicsit megtört, feladat, hogy ezen javítanom kell. Meg kell tanulnom, hogy az egészséges kockázatvállalás határait nem szabad túllépnem. Szeretem a sakkomban, hogy nyerésre játszom. Megpróbálom kiélezni a küzdelmet, nem úgy, mint Carlsen, akinek mindegy, hogy milyen az állás, azt játssza nyerésre. Az erősségem egyúttal a gyengeségem is, vereségeim az állások túlzott kiélezésének köszönhetőek. A sakk az játék. Nem mindig csak objektív eszközökkel lehet partit nyerni. Az állást játszom, de az ellenfél is számít. Többet hibáznak, ha nehezebben tudnak eligazodni a bonyodalmakban.
A szobádba belépve a sakkasztalon Bobby Fischer 60 válogatott játszmáinak híres könyvét pillantottam meg.
Szeretem a legjobbak válogatott játszmáinak gyűjteményeit. Gyűjtöm az értékes könyveket. Új szerzeményem Ivancsuk válogatott játszmái, kár, hogy nem saját elemzéseivel jelent meg.
A 2013-ban játszott klasszikus partijaid eddigi statisztikája remek. Huszonhat partit nyertél 21 döntetlen mellett, s mindössze három vereséget szenvedtél, Mennyit készülsz egy-egy partira?
Körversenyen előre el lehet dönteni, hogy ki ellen melyik változatot játszom meg. Játszma előtt ott már kevesebbet készülök, hiszen itthon már feltérképeztük ellenfeleimet. Így készülök már a bieli tornára is. A tavalyi athéni junior világbajnokságon készültem talán legtöbbet, ott ötödik kiemelt voltam, Wijk aan Zee-ben hetedik a rajtlistán. A francia csb-re alig tudtam készülni a különleges lebonyolítás miatt.
Mesélj egy kicsit erről a lebonyolításról, mert sokan nem értik a pontozást, a táblasorrendet, a csapatösszeállítási trükköket.
Senki nem tudja, hogy miért, de 103 Élő-pont különbségig lehet cserélni. Reggel 10 óráig kell leadni a táblasorrendet, 14 órakor kezdődtek a fordulók. Nyolc táblán játszunk, kötelező egy női tábla. Nekem tetszik, hogy csak a nyert partik számítanak, csak valahol az ötödik forduló táján sikerült megértenem a pontozást, a mérkőzés megnyerése 3 pont, a remi kettőt ér, a vereségért is kapnak egy pontot a csapatok. A publikumnak is szórakoztató, hogy lehet cserélni a táblasorrendet, lehet játszani a színekkel. Megbeszélés van, taktikázni kell. Három igazi rangadó volt, ebből kétszer az első táblán küzdöttem. Vigyáztak arra, hogy a nyerésre képesek inkább világossal játszanak, így Maxime Vachier-Lagravet, az orosz Dmitrij Jakovenkót és engem is preferáltak ebből a szempontból. Megbeszéltük, kéréseimet meghallgatták, teljesítették. Világossal kezdtem az egyes táblán, majd világos voltam a másodikban a második táblán, és az sem volt gond, ha a csapat érdeke azt kívánta, hogy hátrább játsszak. Nagyon jó volt a hangulat a csapaton belül, itt szóba állnak egymással a játékosok.
A taktikázás egy kicsit a focira emlékeztet, a góllövő játékosok kapják a „labdát”…
Érdekes, hogy az egyik fontos meccset 7-0-ra nyertük meg, akkor minden bejött, csak Laurent Fressinet remizett gyorsan. Ellenfelünknél a lengyel Kamil Miton volt az egyes, a másodikon pedig a német Arkadij Naiditsch játszott. Nagyon örültem, hogy igazán jó partiban sikerült visszavágnom Wijk aan Zee-i vereségemért. Egy másik meccset csak 4-3-ra nyertünk meg, itt én David Albertot vertem. A tíz meccsen összesen csak négy partit buktunk el, ezen a találkozón ebből hármat, picit necces volt. A bajnokságnak remek volt a szervezése, apró problémák azért előfordultak. Nagyon szép kisváros Haguenau, ahol a csb-t megrendezték. A Clichy a legprofibb csapat. Nehéz összehasonlítani a francia csb-t a Bundesligával, más a lebonyolítás, itt 11 nap alatt lejátsszuk a bajnokságot, a németeknél a hosszú hétvégeken zajlanak a fordulók, a taktikázási lehetőség miatt a francia megoldás izgalmasabb.
Hogy jött létre a szakmai kapcsolatod Laurent Fressinettel, akinek szekundáltál az Aljechin emlékversenyen, majd a bajnokcsapatban is együtt játszottatok.
A Bundesligában a Werder Bremen csapatában klubtársak voltunk. A Wijk aan Zee-i torna előtt kértem fel elemzőtársnak, több mint egy hétig elemeztünk együtt, jó kapcsolat alakult ki. A Bundesliga utolsó játéknapján jött oda hozzám, hogy az Aljechin emlékversenyen segítsek neki. Már Wijk aan Zee után eldőlt, hogy a címvédő Clichy játékost keres, az eredményem meggyőzte a csapatvezetést.
A Wij ann Zee-i Tata Steel nagymesterverseny igazi „mélyvíz” volt számodra. Nem csak a versenyre gondolok, hanem először játszottál a fantasztikus légkörű fesztiválon, ahol a szupernagymesterek és a lelkes amatőrök egy nagy teremben küzdenek. Testközelből láthattad a legnagyobbakat.
Wijk aan Zee-ben nagyon jól éreztem magam, persze az időjárási körülményeket meg kell szokni. Azt tudni kell, hogy nagyon hideg van, ha fúj a szél. Sokakat „élőben” most láttam először. Érdekes volt nézni elemzéseiket, beszélgetni velük. Szervezésileg nekem az Aljechin emlékverseny még jobban tetszett, a szervezők fantasztikus körülményeket biztosítottak. Nagy élmény volt, hogy Párizsból Szentpétervárra magángéppel utaztunk. Tetszettek a kommentárok, Peter Szvidler egészen zseniális, nagyon élveztem Alekszandr Griscsuk gondolatait is. Általában csak a nyertes jelent meg a parti utáni tájékoztatón. Sajnálatos, hogy eldőlt parti után elmarad a két fél között az elképzelések ütköztetése, a szakmai vita. Sokkal jobban szeretem a versenyteremben nézni a játszmákat. Nagy élmény kívülről látni az időzavaros kapkodásokat, a nagymesterek viselkedését, hallgatni az élő kommentálást. Wijk aan Zee-ben magam is játszottam, így bizonyos élményekből kimaradtam, de az Aljechin emlékverseny csodálatos volt.
A szuperversenyek internetes közvetítéseit mennyire követed nyomon? Folyamatosan, vagy néha rápillantasz?
A nyitásokat megnézem, ha valamelyik parti nagyon érdekel, akkor sűrűbben követem. Az időzavarokat figyelemmel kísérem, érdekel, hogy mennyire tudják kontrollálni a nehéz pillanatokat, pár másodperc alatt is húzni, lehetőleg a legjobbakat, az órát kezelni.
Hogy alakul a versenyprogramod. Most a görög csapatbajnokság következik, majd a bieli szuperversenyen játszol.
Ez a két verseny a biztos pont, a további programom még bizonytalan. A Bundesligán a kezdés még messze van, az osztrákok is számítanak rám.
Novemberben csapat Európa-bajnokság lesz. Szomorúan hallottam, hogy a szakvezetés még nem keresett meg, nem számítanak rád a válogatottban?
Nem volt megkeresés, nem ismertek a válogatási kritériumok, ahogy a jövő évi olimpiára sem. Úgy hallottam, hogy van, aki már megkapta a meghívót, a felkérést. Élő-pontok alapján én most a negyedik vagyok a rangsorban.
A sakkvilág fokozott érdeklődéssel várja a novemberi világbajnoki döntőt, Viswanathan Anand és Magnus Carlsen párharcát. Hogy ítéled meg az esélyeket?
Bevallom őszintén, hogy én nem örülök ennek a párosításnak, jobb lett volna, ha Vlagyimir Kramnyik kapta volna meg az esélyt. Anand őt legyőzve lett világbajnok, és Kramnyik a vereség után teljesen megváltoztatta a sakkját, szépen játszik.
A Tal-emlékversenyen nyilatkozta Kramnyik, hogy lélektanilag megviselte őt a londoni világbajnok-jelölti verseny, úgy érezte, hogy jól felkészült, jók voltak a partijai, az utolsó pillanatban hibázott. De szeretné gyorsan feledni a gyengébb eredménnyel zárult tornákat, és készülni az új versenyekre, elsősorban a jövő évi világbajnok-jelölti megmérettetésre.
Kramnyiknak nagyok lettek volna az ambíciói, a nagy visszatérés, a világbajnoki cím visszahódításának esélye. Carlsen egyértelműen favoritja a döntőnek, ahogy most Anand játszott, az nem méltó hozzá. Az elmúlt egy év versenyei alapján talán tízen is vannak, akik most nála jobban sakkoznak. Nagy kérdés, hogy a klímával Magnus hogy tud majd megbirkózni, a hazai pálya akár teher is lehet Anand számára. Címét akkor tudná megvédeni, ha korán vezetést szerezne, s akkor megremeghetne Carlsen. Vishy nagyon szép sakkot játszott, mostani partijait nézve olyan érzésem van, hogy csak túl akarja élni a játszmákat. Azt nyilatkozta, hogy versenyekkel készül a párharcra, szerintem a sok tornán való részvétele elhibázott volt, túljátszotta magát. Anyagilag biztosan megérte neki, hogy világbajnokként játszhatott a versenyeken.
Kellemesen megleptél, hogy nézed a most folyó női Grand Prix-versenyt is. Mi a véleményed a női sakkról, az elitről?
Megnyitási elméleti felkészültségük félelmetes. Sokkal érdekesebbek a nyitásaik, mint például Carlsen hatvanadik spanyolja. A legjobbak vezető nagymesterekkel dolgoznak együtt, ez meglátszik a játékukon. Időnként szórakoztatóbbak a női partik, a küzdelem nagyobb, kiszámíthatatlanabb a játszmák végkimenetele. A női sakk elitjében nem alakult ki olyan hierarchia, mint a férfiaknál, szinte mindenki bárkit legyőzhet, ez nekem tetszik. Jó példa erre a kimondhatatlan nevű mongol sakkozónő. Élő-pontja alapján jóval gyengébb a többieknél, de játékban felveszi a versenyt. Arra nem tudok mit mondani, hogy a világbajnoknő nem adta be a mattot futóval és huszárral. Én az érdekességeket keresem és találom meg. Kimondottan rossz volt, amikor egyszerre volt pihenőnap a Tal-emlékversenyen és a női GP-n, nem volt mit néznem az interneten…
Ha már ennyire figyeled a női sakkot, hogy ítéled meg a világbajnoki döntő esélyeit?
Én a tavalyi vb-n Sztefanovának szurkoltam, vele jóban is vagyok. Szép lett volna, ha sikerül az ő visszatérése, és nyolc év után ismét nyert volna. A kínai helyszín miatt is Hou Ji-fan az esélyes, de eléggé rapszodikusan játszik, képes 2700 Élő-pontos nagymestert is legyőzni, majd másnap már jóval gyengébbtől kikapni. Ha úgy játszik, mint tavaly Gibraltáron, akkor Usenyinának kevés esélye van. Sok múlik majd a megnyitáselméleti felkészültségen.
A sikerek elérésében kik segítenek? Fontos a megfelelő szponzori háttér, a Felix Promotion menedzserirodával a remek kapcsolatod. A szakmai stábod?
Szakmai kérdésekben dr. Flumbort András nagymesteré a főszerep, ő szervezi a munkát, napi kapcsolatban vagyunk. Ruck Robi mellett Erdős Viktor állandó segítőm. Az osztrák Markus Raggerrel és Laurenttel is rendszeresen edzőtáborozom.
Beszélgessünk kicsit a sportról, és nehéz ebből a témából kihagyni a focit. Kedvenc csapatod?
Egyértelműen a Bayern München. Előfordul, hogy az edzések időpontjait nagy sportversenyekhez igazítjuk. A junior vb-n fordulók előtt lazításként például teniszt néztük a londoni olimpiáról. A jó sportot szeretem, a teljesítményt, az eredményeket tisztelem. Most már a birkózás nem szerepel a programomban, esténként ezt lazításként kétórás biciklizés váltotta fel.
Verőci Zsuzsa