Impresszum Help Sales ÁSZF Panaszkezelés DSA

A Nemzetközi Sakkszövetség és a világbajnoki ciklus lebonyolítására kiírt pályázat győztese, az AGON Londonban március 14. és április 1. között rendezi meg  a nyolc résztvevős, kétfordulós világbajnok-jelölti versenyt. A nagy érdeklődéssel várt viadalon a világranglista-vezető norvég Magnus Carlsen, az orosz exvilágbajnok Vlagyimir Kramnyik, az örmény Levon Aronjan, az azeri Tejmur Radzsabov, az orosz Alekszandr Griscsuk, az ukrán Vaszilij Ivancsuk, az orosz Peter Szvidler és az izraeli Borisz Gelfand játszik. Az 510 ezer eurós összdíjazású torna győztese lesz az indiai világbajnok Viswanathan Anand kihívója. A résztvevőket bemutató sorozatban harmadikként a világranglistán 10., 2764 Élő-pontos kétszeres olimpiai bajnok, világbajnok-jelölti döntős,  Griscsuk pályafutásának legfontosabb állomásait idézzük fel. A már megtartott sorsoláson Griscsuk a 6-os rajtszámot kapta és Vaszilij Ivancsukkal játszik az első fordulóban.

Az esztendő egyik legnagyobb érdeklődéssel várt versenyének megnyitóját március 14-én rendezik meg, majd másnap indulnak a sakkórák az 510 ezer eurós összdíjazású viadalon, amelynek győztese világbajnoki kihívó lesz. A nyolc résztvevő különböző módon harcolta ki a részvételi jogot. Az izraeli Borisz Gelfand a tavalyi világbajnoki döntő veszteseként játszhat. A világranglistáról a norvég Magnus Carlsen, az örmény Levon Aronjan és az orosz Vlagyimir Kramnyik jogosult. A 2011-es Világkupáról az orosz Peter Szvidler és Alekszandr Griscsuk, valamint az ukrán Vaszilij Ivancsuk szerzett jogot. Az Azeri Sakkszövetség egy pillanatig sem tagadta, hogy szponzorálja a viadalt, lehetővé téve, hogy legjobbjuk, a világranglistán negyedik Tejmur Radzsabov „szabadkártyával” ismét harcba szállhasson a kihívó jogáért.

 

A világbajnok-jelölti verseny résztvevői a sorsolási számok sorrendjében:

1.Levon Aronjan (örmény, 2809)

2. Borisz Gelfand (izraeli, 2740)

3. Vaszilij Ivancsuk (ukrán, 2757)

4. Peter Szvidler (orosz, 2747)

5. Vlagyimir Kramnyik (orosz, 2810)

6. Alekszandr Griscsuk (orosz, 2764)

7. Tejmur Radzsabov (azeri, 2793)

8. Magnus Carlsen (norvég, 2872)

 

A teljes párosítás:

I.ford.

márc.15

VIII.ford.

márc. 24

Aronjan

-

Carlsen

Carlsen

-

Aronjan

Gelfand

-

Radzsabov

Radzsabov

-

Gelfand

Ivancsuk

-

Griscsuk

Griscsuk

-

Ivancsuk

Szvidler

-

Kramnyik

Kramnyik

-

Szvidler

II. ford.

márc.16

IX. ford.

márc. 25

Carlsen

-

Kramnyik

Kramnyik

-

Carlsen

Griscsuk

-

Szvidler

Szvidler

-

Griscsuk

Radzsabov

-

Ivancsuk

Ivancsuk

-

Radzsabov

Aronjan

-

Gelfand

Gelfand

-

Aronjan

III.ford.

márc. 17

X. ford.

márc. 27

Gelfand

-

Carlsen

Carlsen

-

Gelfand

Ivancsuk

-

Aronjan

Aronjan

-

Ivancsuk

Szvidler

-

Radzsabov

Radzsabov

-

Szvidler

Kramnyik

-

Griscsuk

Griscsuk

-

Kramnyik

IV. ford.

márc. 19

XI. ford.

márc. 28

Carlsen

-

Griscsuk

Griscsuk

-

Carlsen

Radzsabov

-

Kramnyik

Kramnik

-

Radzsabov

Aronjan

-

Szvidler

Szvidler

-

Aronjan

Gelfand

-

Ivancsuk

Ivancsuk

-

Gelfand

V. ford.

márc. 20

XII. ford.

márc. 29

Ivancsuk

-

Carlsen

Carlsen

-

Ivancsuk

Szvidler

-

Gelfand

Gelfand

-

Szvidler

Kramnyik

-

Aronjan

Aronjan

-

Kramnyik

Griscsuk

-

Radzsabov

Radzsabov

-

Griscsuk

VI. ford.

márc. 21

XIII. ford.

márc. 31

Szvidler

-

Carlsen

Radzsabov

-

Carlsen

Kramnyik

-

Ivancsuk

Griscsuk

-

Aronjan

Griscsuk

-

Gelfand

Kramnyik

-

Gelfand

Radzsabov

-

Aronjan

Szvidler

-

Ivancsuk

VII. ford.

márc. 23

XIV. ford.

ápr. 1

Carlsen

-

Radzsabov

Carlsen

-

Szvidler

Aronjan

-

Griscsuk

Ivancsuk

-

Kramnyik

Gelfand

-

Kramnyik

Gelfand

-

Griscsuk

Ivancsuk

-

Szvidler

Aronjan

-

Radzsabov

 

Griscsuk pályafutásának legfontosabb versenyei, sikerei

A kétszeres olimpiai bajnok, orosz szuperbajnok Alekszander Griscsuk 1983. október 31-én született Moszkvában. Vlagyimir Kramnyikhoz hasonlóan már 17 évesen aranyérmes a válogatottal. Isztambuli sikere után nagy meglepetésre 2000-ben Újdelhiben, a FIDE világbajnokságon az elődöntőig menetelt. Mindenki teljesen esélytelennek gondolta őt, ezért szekundáns nélkül vett részt a vb-n. Az elődöntőben  nagy csatában  a spanyol Alekszej Shirovtól szenvedett vereséget. 2001-ben már a linaresi szuperverseny résztvevője, - 1 –gyel végez. Moszkvában már a 32 között búcsúra kényszerült. 2002-ben a Corus-tornán második, Bledben ismét tagja a sakkolimpián győztes orosz válogatottnak. 2004-ben holtversenyben első lett a Karpov-versenyen. Tripoliban, a vb-n a legjobb nyolc között fatális hibákkal a későbbi győztes Rusztam Kaszimdzsanovtól szenvedett vereséget.

 

A calviai sakkolimpián az ezüstérmes válogatottban szerepelt. A szuperbajnokságon szép sikerként második Garri Kaszparov mögött. Egy évvel később világbajnoki aranyérmes a válogatottal. Hanti-Manszijszkban a Világkupán negyedik, s ezzel világbajnok-jelölt.  2006-ban világbajnoki címet szerzett a villám-sakkban. Elisztában a világbajnok-jelölti párosmérkőzésen az első körben Vlagyimir Malahov ellen nyert, majd szintén honfitársát, Szergej Rublevszkijt a rájátszásban győzte le. A mexikói vb-n számos jó állást rontott el, a legfiatalabb résztvevő érdekes, színes sakkjába sok hiba csúszott. Előszeretettel játszott csapatbajnokságokon, a spanyol, a francia mellett az orosz viadalokon is megmérettette magát. Torino után Drezdában is érem nélkül maradt az orosz válogatottal. Elisztában, a GP-versenyen hármas holtversenyben első, Linaresben Vaszilij Ivancsukkal együtt végzett az élen. A nalcsiki GP-n negyedik, a Grand Slam-döntőn Szergej Karjakinnal osztotta a második helyet. A Világkupán a nyolcaddöntőben honfitársától, Dmitrij Jakovenkotól rájátszásban a villámpartikban kapott ki. Nem sokáig búslakodott, az orosz szuperbajnokságot veretlenül nyerte meg Peter Szvidler előtt.

Bursában, a csapat-vb-n ismét aranyérmes a válogatottal. Linaresben második, de nyugodtan mondhatjuk, hogy tornagyőzelmi lehetőséget puskázott el. Az Amber-tornán „vakon” remekelt, rapidban azonban botladozott. A sakkolimpián kilenc partijából 6 pontot szerzett, emlékezetes vereséget szenvedett Lékó Pétertől, ami válogatottunk bravúros 2,5-1,5-ös győzelmét jelentette. Griscsuk második olimpiai ezüstérmét szerezte meg. A Tal-emlékversenyen + 1-gyel zárt, tőle szokatlan módon nyolc játszmája is döntetlennel végződött. Eredeti stílusa sokszor párosul időzavarral, és akkor korántsem hibátlan a játéka. Rapszodikus teljesítményének ékes bizonyítéka a szinte listáról-listára kilengéseket mutató Élő-pontszáma. 2010 novemberben 2771-gyel a világranglistán a hatodik, a világbajnok-jelölti párharcok előtt 2747-tel a 12. helyezett volt. Griscsuk a norvég Magnus Carlsen visszalépésének köszönhette meghívását és élni tudott a lehetőséggel.

Kazanyban Griscsuk a jóval esélyesebbnek tartott örmény Levon Aronjan és honfitársa, Vlagyimir Kramnyikkal szemben is jobban bírta a feszültséget, már Houdinihez hasonlították. A 28 éves nagymester nehéz, olykor reménytelennek tűnő állásokat mentett meg. A legnagyobb esélyesnek tartott örmény Levon Aronjan kiverése után honfitársa, az exvilágbajnok Vlagyimir Kramnyik sem tudta megtörni Griscsuk ellenállását.

Rájátszásban igazi gigászi csatában jutott tovább, a világranglistán harmadik Aronjan alighanem meccslabdát hibázott, majd a negyedik játszmában Griscsuk időelőnyét is kihasználva gúzsba kötötte sötét haderejét, majd a király elleni akció továbbjutását jelentette.

Kramnyik sajnálhatta, hogy a párharcuk harmadik partijában az óriási esélyt elszalasztotta, majd az  orosz exvilágbajnok a harmadik rapidpartiban is nagy lehetőséget hagyott ki, majd a villámpartikban 8 évvel fiatalabb riválisa jobban bírta a feszültséget.

Az izraeli Borisz Gelfand elleni hatjátszmás döntő játszmáinak színvonala elég sok kritikát kapott, a két rövid, küzdelem nélküli remi miatt háborgott a sakkvilág. A második és az ötödik partiban Griscsuk esélyes álláshoz jutott, de Gelfand jó védekezése meghiúsította nyerési kísérleteit. Már arra gondoltunk, hogy rájátszás dönti el csatájukat, amikor Gelfand megvillant, Griscsuk pedig a nagy tét súlyát nem tudta elviselni.

Az orosz szuperbajnokságon holtversenyben harmadik volt, majd következett a Világkupa Hanti-Manszijszkban. A döntőt barátjával, elemzőtársával Peter Szvidlerrel már világbajnok-jelöltekként vívták. A négyjátszmás döntő első partijában a világossal játszó Griscsuk súlyos időzavarban egyenlő esélyű állást vesztett el hibák sorozatával. A következő három partiban döntetlen született, Szvidler 2,5-1,5-ös győzelemmel megnyerte a Világkupát.

Az Európa-bajnokságon nagy meglepetésre csak ötödik lett az orosz válogatott, nem Griscsukon rajta múlott a siker, 8 partiból 5,5 pontot gyűjtött. Tavaly a Tal-emlékversenyen ötvenszázalékos eredményt ért el. Asztanában villám-világbajnokságot nyert. Az orosz szuperbajnokságon ötven százalékkal csak hetedikként végzett. Isztambulban a válogatott második táblása volt, végigjátszotta a sakkolimpiát, 11-ből 7 pontot szerzett, de két nagyon fontos játszmát vesztett, az amerikai Gata Kamsky és az örmény Szergej Movszeszjan is legyőzte őt, ezüstérmes a csapattal. A Klubcsapatok Európa-kupáján a nagy hajrával győztes azeri SOCAR csapatának tagja volt. A londoni GP-viadalon jó formában sakkozott, végül negyedik lett, partijaiban több volt az elért pontszámnál. Griscsuk nős, felesége, Natalija Zsukova, az ukrán olimpiai válogatott tagja, torinói aranyérmes, kislányuk hétéves.

 

Riválisai elleni mérlege a klasszikus gondolkodási idejű partikban

A világranglista-vezető Magnus Carlsennel Londonig hétszer csatázott, hatszor remiztek, a 2009-es linaresi tornán a norvég zseni győzött.

Meglepő, hogy Vlagyimir Kramnyikkal csak 12 játszmában mérhette össze erejét, egyszer kikapott, 11-szer remi lett csatározásuk vége.

Az örmény Levon Aronjannal negatív a mérlege, a 22 játszmából hatot elvesztett, kétszer nyert.

Az azeri Tejmur Radzsabovval mindössze kilencszer küzdött meg, hétszer megosztoztak a ponton, Szása kétszer győzött.

Az ukrán Vaszilij Ivancsukkal 13 partit vívott, 11 döntetlen mellett kétszer kikapott 14 évvel idősebb riválisától.

Honfitársával, Peter Szvidlerrel szemben nagyon rossz a mérlege, 2001-ben Bielben vereséggel kezdett, s még hatszor kényszerült feladásra, csak egyszer tudta megadásra kényszeríteni barátját, 16-szor remiztek.

A viadal doyenjével, az izraeli Borisz Gelfanddal 2001-ben a bieli versenyen mérkőzött meg először, remivel indítottak, azóta még 16 játszmájuk végződött pontosztozkodással, 5-5-re állnak a nyerések tekintetében.

 

Verőci Zsuzsa

Komment 0 | Reblog! 0 |

A Nemzetközi Sakkszövetség és a világbajnoki ciklus lebonyolítására kiírt pályázat győztese, az AGON Londonban március 14. és április 1. között rendezi meg  a nyolc résztvevős, kétfordulós világbajnok-jelölti versenyt. A nagy érdeklődéssel várt viadalon a világranglista-vezető norvég Magnus Carlsen, az orosz exvilágbajnok Vlagyimir Kramnyik, az örmény Levon Aronjan, az azeri Tejmur Radzsabov, az orosz Alekszandr Griscsuk, az ukrán Vaszilij Ivancsuk, az orosz Peter Szvidler és az izraeli Borisz Gelfand játszik. Az 510 ezer eurós összdíjazású torna győztese lesz az indiai világbajnok Viswanathan Anand kihívója. A résztvevőket bemutató sorozatban másodikként a világranglistán 13., 2757 Élő-pontos háromszoros olimpiai bajnok, világbajnoki döntős Ivancsuk pályafutásának legfontosabb állomásait idézzük fel. A már megtartott sorsoláson Ivancsuk a 3-as rajtszámot kapta és Alekszandr Griscsukkal játszik az első fordulóban.

Az esztendő egyik legnagyobb érdeklődéssel várt versenyének megnyitóját március 14-én rendezik meg, majd másnap indulnak a sakkórák az 510 ezer eurós összdíjazású viadalon, amelynek győztese világbajnoki kihívó lesz. A nyolc résztvevő különböző módon harcolta ki a részvételi jogot. Az izraeli Borisz Gelfand a tavalyi világbajnoki döntő veszteseként játszhat. A világranglistáról a norvég Magnus Carlsen, az örmény Levon Aronjan és az orosz Vlagyimir Kramnyik jogosult. A 2011-es Világkupáról az orosz Peter Szvidler és Alekszandr Griscsuk, valamint az ukrán Vaszilij Ivancsuk szerzett jogot. Az Azeri Sakkszövetség egy pillanatig sem tagadta, hogy a SOCAR szponzorálja a viadalt, lehetővé téve, hogy legjobbjuk, a világranglistán negyedik Tejmur Radzsabov „szabadkártyával” ismét harcba szállhasson a kihívó jogáért.

 

A világbajnok-jelölti verseny résztvevői a sorsolási számok sorrendjében:

1.Levon Aronjan (örmény, 2809)

2. Borisz Gelfand (izraeli, 2740)

3. Vaszilij Ivancsuk (ukrán, 2757)

4. Peter Szvidler (orosz, 2747)

5. Vlagyimir Kramnyik (orosz, 2810)

6. Alekszandr Griscsuk (orosz, 2764)

7. Tejmur Radzsabov (azeri, 2793)

8. Magnus Carlsen (norvég, 2872)

 

A teljes párosítás:

I.ford.

márc.15

VIII.ford.

márc. 24

Aronjan

-

Carlsen

Carlsen

-

Aronjan

Gelfand

-

Radzsabov

Radzsabov

-

Gelfand

Ivancsuk

-

Griscsuk

Griscsuk

-

Ivancsuk

Szvidler

-

Kramnyik

Kramnyik

-

Szvidler

II. ford.

márc.16

IX. ford.

márc. 25

Carlsen

-

Kramnyik

Kramnyik

-

Carlsen

Griscsuk

-

Szvidler

Szvidler

-

Griscsuk

Radzsabov

-

Ivancsuk

Ivancsuk

-

Radzsabov

Aronjan

-

Gelfand

Gelfand

-

Aronjan

III.ford.

márc. 17

X. ford.

márc. 27

Gelfand

-

Carlsen

Carlsen

-

Gelfand

Ivancsuk

-

Aronjan

Aronjan

-

Ivancsuk

Szvidler

-

Radzsabov

Radzsabov

-

Szvidler

Kramnyik

-

Griscsuk

Griscsuk

-

Kramnyik

IV. ford.

márc. 19

XI. ford.

márc. 28

Carlsen

-

Griscsuk

Griscsuk

-

Carlsen

Radzsabov

-

Kramnyik

Kramnik

-

Radzsabov

Aronjan

-

Szvidler

Szvidler

-

Aronjan

Gelfand

-

Ivancsuk

Ivancsuk

-

Gelfand

V. ford.

márc. 20

XII. ford.

márc. 29

Ivancsuk

-

Carlsen

Carlsen

-

Ivancsuk

Szvidler

-

Gelfand

Gelfand

-

Szvidler

Kramnyik

-

Aronjan

Aronjan

-

Kramnyik

Griscsuk

-

Radzsabov

Radzsabov

-

Griscsuk

VI. ford.

márc. 21

XIII. ford.

márc. 31

Szvidler

-

Carlsen

Radzsabov

-

Carlsen

Kramnyik

-

Ivancsuk

Griscsuk

-

Aronjan

Griscsuk

-

Gelfand

Kramnyik

-

Gelfand

Radzsabov

-

Aronjan

Szvidler

-

Ivancsuk

VII. ford.

márc. 23

XIV. ford.

ápr. 1

Carlsen

-

Radzsabov

Carlsen

-

Szvidler

Aronjan

-

Griscsuk

Ivancsuk

-

Kramnyik

Gelfand

-

Kramnyik

Gelfand

-

Griscsuk

Ivancsuk

-

Szvidler

Aronjan

-

Radzsabov

 

Ivancsuk pályafutásának legfontosabb versenyei, sikerei

Negyedszázada tartozik már a sakkvilág elitjéhez. Kortársai, de fiatalabbak is elveszítették már előkelő helyezéseiket, s mindenkit érdekel, hogy miként tudott sikerrel megbirkózni az újabb és újabb kihívásokkal, miként tette túl magát a csalódásokon.

-Még mindig megtartottam a sakk iránti nagy érdeklődésemet, ezt az érdeklődést a fanatizmus szintjén. Még megtalálom az érdekességét, hogy leüljek és elemezzek játszmákat, új megnyitásokat tanuljak és törekedjek arra, hogy még jobban megértsem ellenfeleim stílusának sajátosságait. Még hajt a vágy a küzdelemre, és talán az ambíció, hogy  még nem vagyok teljesen elégedett. Úgy érzem, hogy van bennem motiváció, hogy újra és újra készen álljak a komoly küzdelemre – válaszolt  Ivancsuk egy interjúban arra a kérdésre, hogy miként tud lépést tartani a fiatal titánokkal.

Az ukrán nagymester úgy ítélte meg, hogy pályafutása során a világbajnoki cím megszerzésének vágya túlzott nyomást jelentett számára, más versenyeken is zavarta a koncentrációban és aggályokat okozott. Úgy gondolja, hogy világbajnok lehet, de csak normális kvalifikációs versenyről. Akkor képes lesz felkészülni az oly nagy kihívást jelentő feladatra.

Az ukránok legjobbja 1969. március 18-án született. Első nagy sikereit 1987-ben érte el, a junior Eb-n Borisz Gelfand, a vb-n Viswanathan Anand mögött lett ezüstérmes. 1989-ben Linaresben a 16-os kategóriájú tornán Anatolij Karpov előtt győzött. A luzerni sakkcsapat-világbajnokságon a nagy fölénnyel győztes szovjet válogatott legjobbja volt, 7 játszmából 6,5 pontot szerzett. A manilai zónaközi döntőn Borisz Gelfanddal holtversenyben első, és ezzel világbajnok-jelölt. A tilburgi szupertornán Gata Kamsky társaságában holtversenyben első. Újvidéken az olimpiai aranyérmes szovjet együttes éltáblása. Ivancsuk jól kezdte az 1991-es évet is. Világbajnok-jelölti páros mérkőzésen simán verte az izraeli Judaszint, négy győzelem után engedélyezett egy döntetlent ellenfelének. Pályafutása egyik kiemelkedő sikereként – Garri Kaszparovot is legyőzve -  másodszor lett első a sakkozás Wimbledonjában,  Linaresben. A világbajnok-jelölti párharcban emlékezetes csatában kapott ki a szovjet Artur Juszupovtól, a sorsdöntő utolsó parti számos díjat nyert el, de Ivancsuk volt a szenvedő fél.

Egy év múlva Dortmundban Kaszparovval végzett holtversenyben az élen. A debreceni csapat Európa-bajnokságon már az ukrán válogatottal ezüstérmes. 1993-ban balsikert hozott számára a bieli zónaközi döntő, egy pillanatra sem volt igazi esélye a továbbjutásra. Vigasztalja, hogy a luzerni csapat-világbajnokságon az első táblán remekelt, 8 partiból 6 pont, nem rajta múlott, hogy „csak” másodikok lettek az amerikai válogatott mögött.

1995-ben harmadszor is a linaresi rangos torna győztese. Rigában Kaszparov és Anand mögött harmadik, Novgorodban holtversenyben második, Horgenben Kaszparovot is legyőzve Kramnyikkal holtversenyben első, ismét egyenesben a szekere. Az 1996-os évet Wijk ann Zee-ben tornagyőzelemmel kezdte, Novgorodban második, Amszterdamban holtversenyben első. A jereváni sakkolimpián Ivancsuk vezérletével ezüstérmes az ukrán válogatott.

Balsikerek a kieséses rendszerű világbajnokságokon

Hiába győzte le ismét Kaszparovot Linaresben, kedvenc városában ezúttal botladozott, csak hetedik, Dortmundban harmadik. Kudarc az ukrán csapattal, négy meccset is elveszítve ötödikek a csapat-világbajnokságon. Belgrádban Ananddal holtversenyben első, joggal gondolta, hogy ez jó előjel az első kieséses rendszerű világbajnokságra. Groningenben kiemeltként csak a második fordulóban kezdett, de rajtengedélyesre emlékeztető játékkal kikapott az amerikai Yasser Seirawantól. Újabb bizonyíték, hogy a tétmeccseket nem bírja...

A balsikert nehezen felejti, 1998-ból csak az olimpiai bronzéremre lehetett felhőtlenül büszke. Egy év múlva a Las Vegas-i világbajnokságon kedvező a sorsolása, az angol Wahls és az orosz Sipov nem állhatta útját, de a legjobb 16 között „elvérzett” a román Liviu-Dieter Nisipeanuval szemben. A tie-break során a 12. lépésben tisztet nézett el! Újabb nagy csalódás a csapat Európa-bajnokság, az ukrán csapat legerősebb összeállításában hatodik, ráadásul Ivancsuk csak ötvenszázalékos. Közel fél évig nem látjuk versenyen, a szünet jótékonyan hatott játékára, Lvovban és Montecatini Termében is elsőként ér célba. A Világkupán a legjobb nyolc között Anandtól szenvedett vereséget.

Az isztambuli sakkolimpián minden partit játszott, vezetésével csapatuk „elhalászta” előlünk a bronzérmet. Újdelhiben a vb-n ismét korai búcsúra kényszerült, a második körben az észt Jan Elveszttől kapott ki, ezúttal is a tie-break okozta vesztét. Idegességében, elkeseredettségében elhajítja a székét, nem győzött bocsánatot kérni viselkedéséért. Wijk aan Zee-ben kezdte a 2001-es évet is. Elégedett lehetett a Kramnyikkal osztott harmadik hellyel. Jerevánban fantasztikus bravúrral csapat-világbajnoki címet szerzett a válogatottal, a leoni Eb-t lelazsálta, már a moszkvai világbajnokságra készült, és egy sokkal nyugodtabb, kiegyensúlyozottabb Ivancsuk kezdte meg a hosszú menetelést.

Honfitársával, Ruszlan Ponomarjovval vívta a döntőt

2001. december 13-án az elődöntő negyedik partijában sötéttel győzte le a címvédő Viswanathan Anandot, letaszította a trónról az indiai nagymestert. Moszkvában Ivancsuk a hat mérkőzésén összesen 20 játszmát játszott, nyolcat megnyert, 11 döntetlen mellett egyszer kapott ki. Honfitársával, Ruszlan Ponomarjovval 2002 januárjában vívta a döntőt. A 32 éves Ivancsuk nem tudott megbirkózni a párosmérkőzés lélektani terhével, a vártnál jóval gyengébb teljesítményt nyújtott, a kritikus pillanatokban rendre hibázott. Ponomarjov villámgyőzelemmel indított, majd nem kis nehézség árán kiharcolta a döntetlent a második partiban. A harmadik összecsapás korrekt játék után fejeződött be döntetlennel, majd a negyedik játszma kölcsönös tévelygésekkel, elpuskázott esélyekkel fűszerezve lett remi. A világbajnoki cím sorsát az ötödik parti döntötte el, Ivancsuk sötéttel döntő fölénybe került, de egyetlen óvatlan királylépés elegendő volt, hogy Ponomarjov „kómában” levő tisztjei feléledjenek, és a sorozatos hibákat kihasználva az ifjú titán megnyerte az ütközetet, és elhódította a FIDE világbajnoki címet.

A moszkvai döntő elvesztése, a sokadik elpuskázott lehetőség ismét „padlóra küldte”, nincs értékelhető sikere a 2004-es Eb-ig. Antalyiában vereséggel kezdte szereplését, majd eljutott a bajnoki címet eldöntő rapid meccsig, ahol legyőzte a boszniai Predrag Nikolicsot. A calviai sakkolimpián Ivancsuk igazi vezérevezősként olimpiai aranyéremig vezényelte a válogatottat, veretlenül 9,5 pontot szerzett 13 partijából.

A következő év szuperversenyeire a meghívások már nyáron eldőltek, későn jött a nagy siker, Ivancsukot egyetlen nagy viadalra sem hívták meg. A 2005. júliusi 1-től érvényes listán már ötödik volt 2752-vel, sokat versenyzett, de nem a világ legjobbjaival. Kiemelkedő sikerként győzött a Capablanca emlékversenyen, holtversenyben harmadik volt a varsói Európa-bajnokságon.

2006-ban holtversenyben harmadik Wijk aan Ze-ben, gyengébben sakkozott Linaresben. A Capablanca emlékversenyen győzött, Foroszban második. 2007-ben „beugróként” jól kezdte a linaresi verseny mexikói félidejét, de az andalúziai városban már nem bírta a tempót. Ismét első Kubában, tornagyőztes Foroszban, montreali szereplése is teljes siker.  A csapat Európa-bajnokságon nem ment neki a játék, a moszkvai Tal-emlékversenyen is – 1-gyel végez, a villám-világbajnokságon azonban brillírozott, elsőként ért célba.

Fantasztikus sikerek után doppingügy

2008-ban fantasztikus eredményt ért el Szófiában, a tíz játszmából 8 ponttal első, másfél pontot vert Topalovra. A foroszi és a dortmundi tornán második. A moszkvai Tal-emlékversenyt egypontos előnnyel nyerte meg. A Grand Slam-döntőn holtversenyben második. Igazi drámaként élte meg a világranglistán harmadik Vaszilij Ivancsuk a drezdai sakkolimpia utolsó fordulójában elszenvedett csúfos vereséget. Az ukrán együttes kálváriája nem ért véget az amerikai csapattal szemben elszenvedett 3,5-0,5-ös vesztéssel, Ivancsukot kisorsolták  doppingvizsgálatra, de a szinte eszét vesztő éltáblás ezen nem jelent meg, elérhetetlenné vált. Nehéz helyzetbe hozta a Nemzetközi Sakkszövetséget, hiszen vagy megsemmisíti az ukrán csapat minden eredményét és Ivancsukot kétéves eltiltással sújtja, vagy kivételt tesz, és ezzel vét a NOB doppingszabályzata ellen. Ivancsukot nagyon megviselte a bizonytalan helyzet.

 

Nankingban és Wijk aan Zee-ben pocsékul sakkozott, felmentésének hírére Linaresben remekelt, Alekszandr Griscsukkal holtversenyben végzett az élen. A nalcsiki GP-n ismét formán kívül játszott, Szófiában címvédőként utolsó lett. A júliusi Élő-listán csak 2703 pontja volt, de ismét rendezte sorait és megnyerte a báznai tornát. A GP-tornán Zsermukban nagyot küzdött, Fortuna is támogatta, elsőként zárta szereplését. Moszkvában fél ponttal megelőzte őt Vlagyimir Kramnyik. 2010-ben Wijk aan Zee-ben tőle szokatlan módon tíz partiban is remizett, a + 1-gyel aligha volt elégedett. Kubában sokadszor első és rapidtornák után következett a fényes diadallal zárult sakkolimpia.

Hanti-Manszijszkban másodszor nyert sakkolimpiát az ukrán válogatott

Ivancsuk vezetésével az ukrán válogatott 2004 után másodszor is aranyérmes lett, az éltáblán 10 partiból 8 pontot gyűjtött. A Hollandiában angol nyelven megjelenő New in Chess sakkmagazin 2010/7-es számának címlapja Ivancsuk fényképe, nem véletlen a képaláírás: „A sakknak él napi 24 órában, az év 365 napján”.

Két éve a gibraltári Tradewise nyílt tornán aratott szenzációs elsőséget,  a tíz partiból elért 9 pontja, a 2968-as performance-pontszám jól jellemzi fantasztikus teljesítményét. Havannában ismét első, a csapat-világbajnokságon bronzérmes a válogatottal.

A Világkupán Vaszilij Ivancsuk második volt a rajtlistán. Az egyik nagy esélyes, hogy dobogón végezzen, világbajnokjelölt legyen. A nagy kérdés az volt, hogy a korábbi kudarcokkal megbirkózik-e? Nem túlzás, hogy sakkrajongók milliói drukkoltak sikeréért. Nehéz pillanatokat élt át a legjobb 32 között az izraeli Emil Szutovszkijjal vívott párharcában. Világossal elvesztette az első partit, majd Szutovszkij nem tudta megtagadni önmagát, nyugodt játék helyett a bonyodalmakat kereste, Ivancsuk állta a próbát, kiegyenlített, majd a rájátszásban kettős győzelemmel jutott a nyolcaddöntőbe. A kínai Bu Xiangzhi ellen két döntetlen után ismét a rájátszásban diadalmaskodott.

Ivancsuk a negyeddöntőben az azeri Tejmur Radzsabov ellen is rájátszásra kényszerült. Látszólag könnyen megnyerte az első partit, de a második összecsapás során a korán tisztet áldozó Radzsabovval szemben gyengén védekezett. Az első rapidpartiban Radzsabov világossal játszva nem tudta érvényesíteni minőségelőnyét. A rangidős ukrán sakkozó 120 lépéses csatában harcolta ki a döntetlent. A második ütközetben Ivancsuk remekül koncentrált, semmi esélyt nem adott 17 évvel fiatalabb ellenfelének.

Az elődöntőben két bevezető remi után Alekszandr Griscsukkal a csatája a rájátszásban hihetetlen izgalmak után az orosz nagymester győzelmével ért véget. Szörnyű elnézések, kihagyott lehetőségek jellemezték a küzdelmet, Griscsuk 3,5-2,5-tel jutott a döntőbe.

Vajon hányan hitték, hogy Ivancsuk feledni tudja a nagy kihagyást, és honfitársával, Ruszlan Ponomarjovval szembeni, a világbajnok-jelölti címet eldöntő párharcában sem gondol a 2002-ben elvesztett FIDE világbajnoki döntőre?

Kedvező állását remire rontotta az első partiban, majd a második játszmában sötéttel már a megnyitáselméleti  párbajt megnyerve szerzett vezetést. Ivancsuk a harmadik és a negyedik összecsapás során gyaloghátránnyal a remiért küzdött, Ruszlan Ponomarjov nem tudta anyagi előnyét győzelemig fokozni.

 

A szép siker után remek formában sakkozott a Grand Slam-döntőn. Főlényesen vezetett az első félidő után, de nehezen birkózott meg a Sao Paulo-ban átélt szörnyű kalanddal, a repülőtérre készülődve, a taxiba beszállva kirabolták őt és feleségét. Ivancsuk szerencséjére a rablók nem vették észre a nagymester lábánál elhelyezett táskát, amelyben a sok-sok értékes változatot rejtő számítógépe volt. Ivancsuk az utolsó pillanatban érkezett meg Bilbaóba, de nem kért halasztást, hanem az amerikai Hikaru Nakamura elleni győzelemmel, a negyedik nyeréssel az ukrán sakkozó növelte előnyét. Váratlan vereséget szenvedett azonban Francisco Vallejo Ponstól, a kilencedik játéknapon Magnus Carlsen másodszor is legyőzte, holtversenyben végeztek az élen. Az első hely sorsa villámpartikban dőlt el. 4-4 percük volt és 3-3 másodperc lépésenként. Az első partit Magnus remire rontotta, a másodikat sötéttel megnyerte.

Az Eb-n a rajtlistán második ukrán csapat a 15. helyen végzett. A Tal-emlékversenyen fél ponttal elmaradt a győztes párostól, Carlsentől és Aronjantól. A Tata Steel szuperversenyen + 2-vel zárt. A Capablana emlékversenyen ismét győzött. Elhódította az első helyet Amszterdamban is. Isztambulban a sakkolimpián drámai hajrában bronzérmes a válogatottal. A londoni Grand Prix-versenyen csalódást okozott, Bukarestben rájátszás után Topalov előtt megnyerte a „Királyok tornáját”.

 

Riválisai elleni mérlege a klasszikus gondolkodási idejű partikban

A világranglista-vezető Magnus Carlsennel a 2007-es linaresi tornán mérkőzött meg először, vesztéssel kezdte a viaskodást, s azóta hét vereség mellett csak kétszer tudta legyőzni a norvég sakkozót, 13-szor remiztek.

Az exvilágbajnok Vlagyimir Kramnyikkal már 38 partiban mérte össze erejét, élvezetes nagy csaták jellemezték mindig küzdelmeiket. Az 1993-as linaresi tornán találkoztak először, szenzációnak számított veresége. Kramnyik még hétszer volt eredményes, négyszer kényszerült feladásra, 26-szor döntetlen lett összecsapásuk.

Az örmény Levon Aronjannal szemben kedvező a mérlege, de az igazsághoz hozzátartozik, hogy győzelmeit a feltörekvő Aronjan ellen érte el. 2004-ben az Eb-n mérkőztek meg először, Ivancsuk győzelemmel mutatkozott be, azóta még 11-szer nyert, kilencszer kikapott, 14-szer megosztoztak a ponton.

A jelentős korkülönbség ellenére az azeri Tejmur Radzsabovval már 32 játszmát vívott, 23 döntetlen mellett az azeri nagymester 5-4-re vezet.

Az orosz Alekszandr Griscsukkal csak tizenháromszor mérkőzött meg, 11 döntetlen született, kétszer Ivancsuk állhatott fel győztesként a sakkasztaltól.

Az orosz Peter Szvidlerrel régi ismerősök, 1997-ben a csapat-vb-n csatáztak először, 22-szer remiztek, 5-5-re állnak a nyerések tekintetében.

A világbajnok-jelölti verseny doyenjével, az izraeli Borisz Gelfanddal már 56 játszmában csatázott. 1985-ben a szovjet junior bajnokságon vívtak meg, Borisz nyert. A statisztika Ivancsuknak kedvező, 11-8-ra nála az előny 37 döntetlen mellett.

 

Verőci Zsuzsa 

Komment 0 | Reblog! 0 |

A Nemzetközi Sakkszövetség és a világbajnoki ciklus lebonyolítására kiírt pályázat győztese, az AGON Londonban március 14. és április 1. között rendezi meg  a nyolc résztvevős, kétfordulós világbajnok-jelölti versenyt. A nagy érdeklődéssel várt viadalon a világranglista-vezető norvég Magnus Carlsen, az orosz exvilágbajnok Vlagyimir Kramnyik, az örmény Levon Aronjan, az azeri Tejmur Radzsabov, az orosz Alekszandr Griscsuk, az ukrán Vaszilij Ivancsuk, az orosz Peter Szvidler és az izraeli Borisz Gelfand játszik. Az 510 ezer eurós összdíjazású torna győztese lesz az indiai világbajnok Viswanathan Anand kihívója. A résztvevőket bemutató sorozatban elsőként a világranglistán 14., 2747 Élő-pontos ötszörös olimpiai, hatszoros orosz bajnok Szvidler pályafutásának legfontosabb állomásait idézzük fel. A már megtartott sorsoláson Szvidler a 4-es rajtszámot kapta és Vlagyimir Kramnyikkal játszik az első fordulóban.

Az esztendő egyik legnagyobb érdeklődéssel várt versenyének megnyitóját március 14-én rendezik meg, majd másnap indulnak a sakkórák az 510 ezer eurós összdíjazású viadalon, amelynek győztese világbajnoki kihívó lesz. A nyolc résztvevő különböző módon harcolta ki a részvételi jogot. Az izraeli Borisz Gelfand a tavalyi világbajnoki döntő veszteseként játszhat. A világranglistáról a norvég Magnus Carlsen, az örmény Levon Aronjan és az orosz Vlagyimir Kramnyik jogosult. A 2011-es Világkupáról az orosz Peter Szvidler és Alekszandr Griscsuk, valamint az ukrán Vaszilij Ivancsuk szerzett jogot. Az Azeri Sakkszövetség egy pillanatig sem tagadta, hogy szponzorálja a viadalt, lehetővé téve, hogy legjobbjuk, a világranglistán negyedik Tejmur Radzsabov „szabadkártyával” ismét harcba szállhasson a kihívó jogáért.

 

A világbajnok-jelölti verseny résztvevői a sorsolási számok sorrendjében:

1.Levon Aronjan (örmény, 2809)

2. Borisz Gelfand (izraeli, 2740)

3. Vaszilij Ivancsuk (ukrán, 2757)

4. Peter Szvidler (orosz, 2747)

5. Vlagyimir Kramnyik (orosz, 2810)

6. Alekszandr Griscsuk (orosz, 2764)

7. Tejmur Radzsabov (azeri, 2793)

8. Magnus Carlsen (norvég, 2872)

 

A teljes párosítás:

I.ford.

márc.15

VIII.ford.

márc. 24

Aronjan

-

Carlsen

Carlsen

-

Aronjan

Gelfand

-

Radzsabov

Radzsabov

-

Gelfand

Ivancsuk

-

Griscsuk

Griscsuk

-

Ivancsuk

Szvidler

-

Kramnyik

Kramnyik

-

Szvidler

II. ford.

márc.16

IX. ford.

márc. 25

Carlsen

-

Kramnyik

Kramnyik

-

Carlsen

Griscsuk

-

Szvidler

Szvidler

-

Griscsuk

Radzsabov

-

Ivancsuk

Ivancsuk

-

Radzsaov

Aronjan

-

Gelfand

Gelfand

-

Aronjan

III.ford.

márc. 17

X. ford.

márc. 27

Gelfand

-

Carlsen

Carlsen

-

Gelfand

Ivancsuk

-

Aronjan

Aronjan

-

Ivancsuk

Szvidler

-

Radzsabov

Radzsabov

-

Szvidler

Kramnyik

-

Griscsuk

Griscsuk

-

Kramnyik

IV. ford.

márc. 19

XI. ford.

márc. 28

Carlsen

-

Griscsuk

Griscsuk

-

Carlsen

Radzsabov

-

Kramnyik

Kramnik

-

Radzsabov

Aronjan

-

Szvidler

Szvidler

-

Aronjan

Gelfand

-

Ivancsuk

Ivancsuk

-

Gelfand

V. ford.

márc. 20

XII. ford.

márc. 29

Ivancsuk

-

Carlsen

Carlsen

-

Ivancsuk

Szvidler

-

Gelfand

Gelfand

-

Szvidler

Kramnyik

-

Aronjan

Aronjan

-

Kramnyik

Griscsuk

-

Radzsabov

Radzsabov

-

Griscsuk

VI. ford.

márc. 21

XIII. ford.

márc. 31

Szvidler

-

Carlsen

Radzsabov

-

Carlsen

Kramnyik

-

Ivancsuk

Griscsuk

-

Aronjan

Griscsuk

-

Gelfand

Kramnyik

-

Gelfand

Radzsabov

-

Aronjan

Szvidler

-

Ivancsuk

VII. ford.

márc. 23

XIV. ford.

ápr. 1

Carlsen

-

Radzsabov

Carlsen

-

Szvidler

Aronjan

-

Griscsuk

Ivancsuk

-

Kramnyik

Gelfand

-

Kramnyik

Gelfand

-

Griscsuk

Ivancsuk

-

Szvidler

Aronjan

-

Radzsabov

 

A londoni világbajnok-jelölti verseny résztvevőinek rangsorában hetedik Peter Szvidler 1976. június 17-én Szentpéterváron született. Óriási tehetségként 1994-ben már bajnokságot nyert, sikerét még ötször ismételte meg, 1995-ben, 1998-ban, 2003-ban, 2008-ban és 2011-ben vehetett át bajnoki aranyérmet. Szvidler ötszörös olimpiai bajnok (1994, 1996, 1998, 2000, 2002). Elkápráztatta a sakkvilágot, amikor 1997-ben Garri Kaszparovot Tilburgban szenzációs játszmában legyőzve holtversenyben végzett az élen a világbajnokkal és Vlagyimir Kramnyikkal. Az egyik titkos esélyesnek számított a groningeni világbajnokságon, de az angol  Michael Adams ellen a rapid rájátszásban a 16 között óriási csatában elvérzett.

1998-ban Dortmundban Kramnyikkal holtversenyben lett első. Az 1999-es Las Vegas-i vb-n meglepetésre már a 32 között kiesett, a macedón színekbe átigazolt bolgár Kirill Georgijev győzte le. A balsiker után egy év múlva Bielben fölényesen nyerte a hagyományos tornát. 2000-ben Újdelhiben ismét Adams állította pirosra a szemafort előtte, a rapid játszmák feszültségét ezúttal sem bírta. Egy év múlva Moszkvában visszavágott az angolnak a vereségért, öt döntetlen után a második villámpartiban győzte le. Szvidler az elődöntőig jutott, ahol a későbbi világbajnok ukrán Ruszlan Ponomarjovtól kapott ki 2,5-1,5-re. A 2004-es januári listán 2747 ponttal a negyedik helyre tornászta fel magát. A brissagói világbajnoki döntőben Kramnyik szekundánsa volt, a feladat, az izgalmak láthatóan megviselték, a januári Corus versenyen csak 11. lett. Dortmundban meglehetősen békésen sakkozva holtversenyben második, egyetlen győzelmét Lékó Péter ellen aratta.

2005-ben a San Luis-i vb-n racionálisan sakkozott, gyorsan belátta, hogy Veszelin Topalovval nem tud lépést tartani miután a bolgár sakkozó megfogta őt a nyitásban. Az első félidő után Topalov mögött kétpontos hátrányban volt, de Anandot és Lékót egy ponttal megelőzte. Szvidler veretlenül játszotta végig a második kört, honfitársát, Alekszander Morozevicset legyőzte. Holtversenyben Ananddal a második helyen végzett, és ezzel jogot szerzett a 2007-es mexikói világbajnoki döntőn való részvételre, ahol ötödikként zárta szereplését.  Peter Szvidler gyengén muzsikált a Grand Prix-sorozatban, az összesítésben csak a 15. lett.

 

Az öt olimpiai aranyérem mellett Szvidler még két ezüstérmet is szerzett, 2004-ben és 2010-ben volt tagja az ukránok mögött második helyen végzett orosz válogatottnak. (2006-ban és 2008-ban az oroszok lemaradtak a dobogóról.) 1997-ben és 2005-ben játszott a csapat-világbajnokságon aranyérmes orosz csapatban, 2001-ben ezüstérmes volt az együttessel. Európa-bajnokságon 1997-ben, 2003-ban és 2007-ben aranyérmes, 2009-ben ezüstérmes a válogatottal. Az isztambuli sakkolimpián nem volt tagja a hajrában aranyérmes esélyét „elpuskázó” orosz csapatnak, még Alekszandr Morozevics betegsége miattit visszalépése után sem kapott bizalmat az új kapitánytól, Garri Kaszparov egykori szekundánsától, Jurij Dohojantól.

Az orosz nagymester az ún. Fischer Random Chess világbajnoki címét 2003-ban Lékó Péter elleni 4,5-3,5-ös győzelemmel szerezte meg, az örmény Levon Aronyiannal szemben hasonló arányban védte meg titulusát. 2005-ben Mainzban Almási Zoltán volt a kihívója, az orosz nagymester szerencsésebb kézzel sakkozott, 5-3-ra nyert, majd ez év múlva Aronjan visszavágott a vereségéért.

Peter Szvidler a nagy honi konkurencia miatt riválisainál jóval kevesebb szuperversenyre kapott meghívást. Társai között nagy népserűségnek örvend, nem véletlen, hogy Kramnyik mellett Alekszandr Griscsuk is szekundánsnak kérte fel. A kazanyi világbajnok-jelölti meccseken Griscsuk az örmény Levon Aronjan mellett Kramyikot is legyőzte rájátszásban, majd a döntőben az izraeli Borisz Gelfandtól kapott ki.

Szvidler bámulatosan gyorsan számol, taktikailag nagyon erős, rendkívül képzett sakkozó, de nagy hibája, hogy a partijaira sokszor nem tud teljes erővel koncentrálni. Legendává vált, ahogy Anand ellen döntetlent ajánlott nyert állásban, vagy Kramnyikkal szemben elméleti remi végjátékban váratlanul kapitulált.

A szentpétervári nagymester a 2003-ban az áprilisi Élő-listán lépte át a 2700 pontos álomhatárt. Legmagasabb pontszámát a 2006 januárin érte el, 2765-tel a negyedik volt a rangsorban. Pontszáma sokat hullámzott, 2008 januárban ötödikként rangsorolták 2763-mal, egy év múlva csak a 20. volt 2723-mal, majd feljött 2754-re, de 2010 novemberben csak a 23. helyen találtuk 2722-vel. A mélypontról ismét felfelé vezetett az útja. Két éve Hanti-Manszijszkban a Világkupán veretlenül menetelt előre, magabiztosan, jól játszott, végső sikere teljesen megérdemelt volt. Elsősége világbajnok-jelölti címet jelentett számára.

Peter Szvidler útja a győzelemig

Darcy Lima (brazil, 2493) – Peter Szvidler (orosz, 2739)  0,5 - 1,5 (döntetlen, 0 - 1)

Peter Szvidler (orosz, 2739) – Nguyen Ngoc Truong Son (vietnami, 2639)  4 - 2 (döntetlen, döntetlen, döntetlen, döntetlen, 1 - 0, 1 - 0)

Fabiano Caruana (olasz, 2711) - Peter Szvidler (orosz, 2739)  1 - 3 (döntetlen, döntetlen, 0 - 1, 0 - 1)

Peter Szvidler (orosz, 2739)  – Gata Kamsky (amerikai, 2741) 2 – 0

Peter Szvidler (orosz, 2739)  - Polgár Judit (magyar, 2699) 1,5 - 0,5 (döntetlen, 1 - 0)

Peter Szvidler (orosz,  2739) - Ruszlan Ponomarjov (ukrán, 2764)  1,5 – 0,5 (döntetlen, 1 – 0)

Alekszandr Griscsuk (orosz, 2746) - Peter Szvidler (orosz, 2739) 1,5 – 2,5 (0 – 1, döntetlen, döntetlen, döntetlen)

 

Riválisai elleni mérlege a klasszikus gondolkodási idejű partikban

A világranglistát vezető norvég Magnus Carlsennel csak 11-szer játszott, kevesen mondhatják el, hogy pluszban vannak vele szemben. Kilenc remi mellett 2006-ban és 2007-ben győzte le a pályafutása elején levő zsenit.

Nem könnyű a sakkozó helyzete, ha jó baráttal szemben kell viaskodnia. Vlagyimir Kramnyikkal 23 partit játszott, 6 vereségét 3 győzelemmel szépítette, 14-szer remiztek. Érdekességként megjegyzem, hogy utolsó két partijukat Szvidler nyerte meg, a 2011-es Tal-emlékversenyen, majd az orosz szuperbajnokságon is diadalmaskodott.

Az örmény Levon Aronjannal 19 játszmában mérte össze erejét, 2-2-re állnak, utolsó partjukban, a 2011-es Tal-emlékversenyen Aronjan győzött. 

Az azeri Tejmur Radzsabovval 15 játszmában csatázott, 12-szer remiztek, egy nyerés és két vereség még a mérlege.

Mindkét színnel nagyon eredményesen játszott Alekszandr Griscsuk ellen, 7 nyerése kiemelkedő eredmény, csak egyszer kapott ki 16 döntetlen mellett.

Az ukrán Vaszilij Ivancsukkal döntetlenre áll, 22-szer megosztoztak a ponton, ötöt nyert, ötöt vesztett.

Az izraeli Borisz Gelfanddal 29 játszmát vívott, hatszor nyert, háromszor kapott ki, húsz a döntetlenek száma.

 

Verőci Zsuzsa

Komment 0 | Reblog! 0 |

Pekingben befejeződtek a SportAccord Szellemi Világjátékok sakkversenyei. Kínai és örmény győzelem született a „vakversenyen”, az exvilágbajnoknő Hou Ji-fan és a háromszoros olimpiai bajnok Levon Aronjan ért elsőként a célba. Lékó Péter a második helyről kezdte a befejező játéknapot, Aronjannal remizett,  majd a kínai Ding Lirennel is megosztozott a ponton. Az amerikai Gata Kamskytól a taktikai bonyodalmakban és a kapkodásban vereséget szenvedett, ötödikként zárta szereplését. A női viadalon Hou Ji-fan mesterhármassal végül fél ponttal megelőzte az első játéknap után még vezető litván Viktorija Cmilytét. Az amerikai Anna Zatonskih lett a bronzérmes. A férfiaknál öt, a nőknél hét ország sakkozói osztoztak az érmeken.

 

Pekingben a rapidversenyen elszenvedett nagy fiaskó, a villámtornán elszalasztott éremszerzés után a rajtlistán első örmény Levon Aronjan aranyérmes lett a „vakversenyen”. A háromszoros olimpiai bajnok riválisainál kevesebbet hibázva, gyorsabban játszva győzött. A nagymestereknek játszmánként 20-20 perc gondolkodási idejük  volt és lépésenként még 20-20 másodperc.

 

Az örmény Levon Aronjan nyerte a vakversenyt 

Lékó Péter a második helyről kezdhette a játéknapot, az éllovas Aronjannal sötéttel remizett, majd a kínai Ding Lirennel is megosztozott a ponton. Utolsó partiját az amerikai Gata Kamskyval játszotta, nagyon biztató állásban, az idő szorításában, kicsit kedvezőbb pozícióban azonnal vesztőt húzott, ötödikként végzett. Nagymesterünk nyolcadik volt a rapidtornán, tízedik a villámversenyen.

 

Lékó Péter éremesélyt szalasztott el 

Az érmeken öt ország sakkozói osztoztak. Az amerikai Hikaru Nakamura mutatta a legkiegyensúlyozottabb formát, aranyérmet nem szerzett, de mindhárom műfajban ezüstérmes lett. Az azeri Sahriyar Mamedgyarov két bronzéremnek örülhet csúfos rapidozása után. A francia Laurent Fressinet nyerte a rapidversenyt, az orosz Alekszandr Griscsuk a bronzérmes. Az orosz Szergej Karjakin fölényes elsőségével ért véget a snellverseny.

 

Az amerikai Hikaru Nakamura három ezüstérmet szerzett

 

Az 5. forduló eredményei:

Levon Aronjan (örmény, 2815, 3,5) – Lékó Péter (magyar, 2732, 3) döntetlen

Ding Liren (kínai, 2702, 3) – Sahriyar Mamedgyarov (azeri, 2764, 2,5)  0 - 1

Hikaru Nakamura (amerikai, 2760, 2,5) – Tejmur Radzsabov (azeri, 2793, 2,5)  1 - 0

Gata Kamsky (amerikai, 2762, 2) – Wang Hao (kínai, 2737, 2,5) döntetlen

Alekszandr Morozevics (orosz, 2748, 1,5) – Anish Giri (holland, 2720, 2)  1 - 0

Alekszandr Griscsuk (orosz, 2764, 1,5) – Szergej Karjakin (orosz, 2775, 1,5)  0 - 1

Baadur Zsobava (grúz, 2711, 1,5) – Viorel Bologan (moldáviai, 2681, 1) 0 - 1

Vaszilij Ivancsuk (ukrán, 2766, 1) – Laurent Fressinet (francia, 2700, 0,5)  1 - 0

 

A 6. forduló eredményei:

Wang Hao (3) – Levon Aronjan (4)  0 - 1

Sahriayar Mamedgyarov (3,5) – Hikaru Nakamura (3,5) 0 - 1

Lékó Péter (3,5) – Ding Liren (3) döntetlen

Szergej Karjakin (2,5) – Gata Kamsky (2,5) 0 - 1

Tejmur Radzsabov (2,5) – Alekszandr Morozevics (2,5)  1 - 0

Viorel Bologan (2) – Vaszilij Ivancsuk (2)  döntetlen

Anish Giri (2) – Laurent Fressinet (0,5)  1 - 0

Alekszandr Griscsuk (1,5) – Baadur Zsobava (1,5)  1 - 0

 

Az utolsó forduló eredményei:

Levon Aronjan (5) – Tejmur Radzsabov (3,5)  döntetlen

Hikaru Nakamura (4,5) – Ding Liren (3,5)  döntetlen

Gata Kamsky (3,5) – Lékó Péter (4)  1 - 0

Anish Giri (3) – Sahriyar Mamedgyarov (3,5)  0 - 1

Vaszilij Ivancsuk (2,5) – Wang Hao (3)  döntetlen

Szergej Karjakin (2,5) – Viorel Bologan (2,5) 0 - 1

Alekszandr Morozevics (2,5) – Alekszandr Griscsuk (2,5)  1 - 0

Laurent Fressinet (0,5) – Baadur Zsobava (1,5)  döntetlen

 

A SportAccord Szellemi Világjátékok férfi vakversenyének végeredménye:

 

Helyezés

Név

Élő

FED

Pont

+-

=

-

Élő-átlag

1

Levon Aronjan

2815

ARM

4

3

0

2741

2

Hikaru Nakamura

2760

USA

5

4

2

1

2744

3

Sahriyar Mamedgyarov

2764

AZE

4

1

2

2736

4

Gata Kamsky

2762

USA

3

3

1

2730

5

Lékó Péter

2732

HUN

4

2

4

1

2780

6

Ding Liren

2702

CHN

4

2

4

1

2769

7

Tejmur Radzsabov

2793

AZE

4

2

4

1

2741

8

Viorel Bologan

2681

MDA

3

1

3

2755

9

Alekszandr Morozevics

2748

RUS

3

1

3

2764

10

Wang Hao

2737

CHN

2

3

2

2768

11

Anish Giri

             2720

NED

3

2

2

3

2753

12

Vaszilij Ivancsuk

2766

UKR

3

1

4

2

2714

13

Szergej Karjakin

2775

RUS

2

1

4

2731

14

Alekszandr Griscsuk

2764

RUS

1

3

3

2738

15

Baadur Zsobava

2711

GEO

2

1

2

4

2759

16

Laurent Fressinet

2700

FRA

1

0

2

5

2756

 

 

 Az exvilágbajnoknő Hou Ji-fan két éremmel zárta szereplését

A női vakversenyen megszületett az idei Világjátékok egyetlen kínai aranyérme. Az exvilágbajnoknő Hou Ji-fan mesterhármassal tört előre, fél ponttal előzte meg az első játéknapon őt legyőző litván Viktorija Cmilytét. Meglepetés az amerikai Anna Zatonskih bronzérme, esélyesebbe nagymesternők a hajrát kevésbé bírták.

Az érmeken hét ország sakkozónői osztoztak. A három műfajban Hou Ji-fan volt a legeredményesebb, aranyérme mellett még a rapidtornán második volt, ahol az ukrán Katyerina Lahno győzött, a rajtlistán első indiai Humpy Koneru bronzérmet szerzett. Az orosz Alekszandra Kosztenjuk snellezett a legjobban, a szlovén Anna Muzicsuk ezüstérmes, a német Elisabeth Paehtz lett a harmadik.

 

Az 5. forduló eredményei:

Humpy Koneru (indiai, 2610, 3) – Viktorija Cmilyte (litván, 2524, 3,5)  0 - 1

Hou Ji-fan (kínai, 2606, 3) – Katyerina Lahno (ukrán, 2553, 2,5)  1 - 0

Zsu Csen (katari, 2491, 2,5) – Dronavalli Harika (indiai, 2512, 2,5)  döntetlen

Alekszandra Kosztenjuk (orosz, 2501, 2) – Anna Zatonskih (amerikai, 2489, 2)  0 - 1

Zhao Xue (kínai, 2565, 2) – Pia Cramling (svéd, 2516, 2)  1 - 0

Elisabeth Paehtz (német, 2482, 1,5) – Elina Danieljan (örmény, 2476, 2)  döntetlen

Bela Hotenasvili (grúz, 2504, 1) – Anna Muzicsuk (szlovén, 2586, 1,5) 0 - 1

Antoaneta Sztefanova (bolgár, 2491, 0,5) – Monika Socko (lengyel, 2445, 0,5)  döntetlen

 

A 6. forduló eredményei:

Dronavalli Harika (3) – Viktorija Cmilyte (4,5)  döntetlen

Zhao Xue (3) – Hou Ji-fan (4)  0 - 1

Anna Zatonskih (3) – Humpy Koneru (3)  1 - 0

Elina Danieljan (2,5) – Zsu Csen (3)  döntetlen

Anna Muzicsuk (2,5) – Katyerina Lahno (2,5)  döntetlen

Pia Cramling (2) – Elisabeth Paehtz (2)  döntetlen

Monika Socko (1) – Alekszandra Kosztenjuk (2)  0 - 1

Bela Hotenasvili (1) – Antoaneta Sztefanova (1) döntetlen

 

Az utolsó forduló eredményei:

Viktorija Cmilyte (5) – Anna Zatonskih (4)  döntetlen

Hou Ji-fan (5) – Dronavalli Harika (3,5)  1 - 0

Zsu Csen (3,5) – Humpy Koneru (3) 0 - 1

Katyerina Lahno (3) – Elina Danieljan (3)  döntetlen

Alekszandra Kosztenjuk (3) – Zhao Xue (3)  0 - 1

Monika Socko (1) – Anna Muzicsuk (3)  0 - 1

Antoaneta Sztefanova (1,5) – Pia Cramling (2,5)  1 - 0

Elisabeth Paehtz (2,5) – Bela Hotenasvili (1,5)  1 - 0

 

A SportAccord Szellemi Világjátékok női vakversenyének végeredménye:

 

Helyezés

Név

Élő

FED

Pont

+-

=

-

1

Hou Ji-fan

2606

CHN

6

6

0

1

2548

2

Viktorija Cmilyte

2524

LTU

4

3

0

2550

3

Anna Zatonskih

2489

USA

4

1

2

2570

4

Humpy Koneru

2610

IND

4

4

0

3

2546

5

Zhao Xue

2565

CHN

4

3

2

2

2550

6

Anna Muzicsuk

2586

SLO

4

2

4

1

2514

7

Katyerina Lahno

2553

UKR

2

3

2

2552

8

Zsu Csen

2491

QAT

2

3

2

2566

8

Elisabeth Paehtz

2482

GER

2

3

2

2498

10

Dronavalli Harika

2512

IND

1

5

1

2545

11

Elina Danieljan

2476

ARM

1

5

1

2537

12

Alekszandra Kosztenjuk

2501

RUS

3

2

2

3

2515

13

Antoaneta Sztefanova

2491

BLG

1

3

3

2485

14

Pia Cramling

2516

SWE

2

1

4

2524

15

Bela Hotenasvili

2504

GEO

0

3

4

2547

16

Monika Socko

2445

POL

1

0

2

5

2543

 (fotók: Anasztazia Karlovics, http://sportaccord2012,fide.com)

 

Verőci Zsuzsa

Komment 0 | Reblog! 0 |

Pekingben, a SportAccord Szellemi Sportok Világjátékokon a „vakverseny”   első játéknapján négy fordulóra került sor. A nagymestereknek 20-20 perc gondolkodási idejük van és 20-20 másodperc lépésenként. Lékó Péter remekül kezdte a hétfordulós tornát, a villámversenyen győztes Szergej Karjakin ellen nyert, majd az azeri Sahriyar Mamedgyarovval remizett. Az amerikai Hikarura is vereséget mért, az azeri Tejmur Radzsabovval megosztozott a ponton, 3 pontjával a második helyen várja a holnapi folytatást, a vezető örmény Levon Aronjannal kezd. A női versenyen a litván Viktorija Cmilyte 3,5 ponttal áll az élen, a kínai exvilágbajnok Hou JI-fan és az indiai Humpy Koneru féllel kevesebbet gyűjtött. Szerdán három fordulóval fejeződik be a viadal.

A kínai fővárosban megkezdődtek a vakon vívott csaták. A nagymesterek az Amber-versenyekről jól ismert módon játsszák a partikat, a monitoron csak az üres sakktáblát látják és az egér segítségével húzzák a lépéseket, az ellenfél lépésénél pedig látják a kiinduló, illetve az érkező mezőt. Nagy koncentrálást igényel a játék, kitűnő játszmákat láttunk, érthetően elpuskázott lehetőségeket is.

 

Lékó Péter ezúttal is az orosz Szergej Karjakinnal szemben játszotta első partiját és remek játékkal nyerte meg a spanyol megnyitásban vívott ütközetet. Az azeri Sahriyar Mamedgyarovval a Nimzoindiai védelemben mérkőzött meg, a gyalogáldozatért jó játékot kapott, az összecsapás örökös sakkal lett döntetlen. Az amerikai Hikaru Nakamurának a legkisebb esélyt sem engedélyezett, korán minőséget nyert, és magabiztos játékkal vezette győzelemre haderejét. Az azeri Tejmur Radzsabovval szemben is biztatóan alakult a parti, végül remire egyszerűsödött. A szerdai játéknapon a félpontos előnnyel vezető örmény Levon Aronjannal folytatja a csatározást.

 

Az első forduló eredményei:

Lékó Péter (magyar, 2732) – Szergej Karjakin (orosz, 2775)  1 – 0

Levon Aronjan (örmény, 2815) – Alekszandr Morozevics (orosz, 2748)  1 - 0

Anish Giri (holland, 2720) – Alekszandr Griscsuk (orosz, 2764)  döntetlen

Gata Kamsky (amerikai, 2762) – Baadur Zsobava (grúz, 2711)  döntetlen

Laurent Fressinet (francia, 2700) – Sahriyar Mamedgyarov (azeri, 2764)  0 - 1

Hikaru Nakamura (amerikai, 2760) – Viorel Bologan (moldáviai, 2681)  1 - 0

Wang Hao (kínai, 2737) – Tejmur Radzsabov (azeri, 2793)  döntetlen

Vaszilij Ivancsuk (ukrán, 2766) – Ding Liren (kínai, 2702)  döntetlen

 

A 2. forduló eredményei:

Hikaru Nakamura (1) – Levon Aronjan (1)  döntetlen

Sahriyar Mamedgyarov (1) – Lékó Péter (1)  döntetlen

Alekszandr Griscsuk (0,5) – Wang Hao (0,5)  0 - 1

Ding Liren (0,5) – Gata Kamsky (0,5)  1 - 0

Tejmur Radzsabov (0,5) – Anish Giri (0,5)  1 - 0

Baadur Zsobava (0,5) – Vaszilij Ivancsuk (0,5)  1 - 0

Szergej Karjakin (0) – Laurent Fressinet (0) 1 - 0

Alekszandr Morozevics (0) – Viorel Bologan (0)  1 – 0

 

A 3. forduló eredményei:

Levon Aronjan (1,5) – Baadur Zsobava (1,5)  1 - 0

Wang Hao (1,5) – Sahriyar Mamedgyarov (1,5)  0 - 1

Lékó Péter (1,5) – Hikaru Nakamura (1,5)  1 - 0

Ding Liren (1,5) – Tejmur Radzsabov (1,5)  döntetlen

Alekszandr Morozevics (1) – Szergej Karjakin (1)  döntetlen

Vaszilij Ivancsuk (0,5) – Alekszandr Griscsuk (0,5)  döntetlen

Gata Kamsky (0,5) – Anish Giri (0,5)  döntetlen

Viorel Bologan (0) – Laurent Fressinet (0)  1 – 0

 

A 4. forduló eredményei:

Sahriyar Mamedgyarov (2,5) – Levon Aronjan (2,5) 0 – 1

Tejmur Radzsabov (2) – Lékó Péter (2,5) döntetlen

Szergej Karjakin (1,5) – Ding Liren (2) 0 – 1

Baadur Zsobava (1,5) – Hikaru Nakamura (1,5) 0 – 1

Wang Hao (1,5) – Alekszandr Morozevics (1,5) 1 – 0

Viorel Bologan (1) – Gata Kamsky (1) 0 – 1

Anish Giri (1) – Vaszilij Ivancsuk (1) 1 – 0

Laurent Fressinet (0) – Alekszandr Griscsuk (1) döntetlen

 

A SportAccord Szellemi Világjátékok férfi vakversenyének állása:

 

Hely.

Név

Élő

FED

Pont

+-

=

-

1

Levon Aronjan

2815

ARM

3

1

0

2

Lékó Péter

2732

HUN

3

2

2

0

3

Ding LIren

2702

CHN

3

2

2

0

4

Sahriyar Mamedgyarov

2764

AZE

2

1

1

5

Hikaru Nakamura

2760

USA

2

1

1

5

Wang Hao

2737

CHN

2

1

1

7

Tejmur Radzsabov

2793

AZE

1

3

0

8

Gata Kamsky

2762

USA

2

1

2

1

9

Anish Giri  

2720

NED

2

1

2

1

10

Szergej Karjakin

2775

RUS

1

1

2

10

Alekszandr Morozevics

2748

RUS

1

1

2

12

Baadur Zsobava

2711

GEO

1

1

2

13

Alekszandr Griscsuk

2764

RUS

0

3

1

14

Viorel Bologan

2681

MDA

1

1

0

3

15

Vaszilij Ivancsuk

2766

UKR

1

0

2

2

16

Laurent Fressinet

2700

FRA

½

0

1

3

 

Az 5. forduló párosítása:

Levon Aronjan (3,5) – Lékó Péter (3)

Ding LIren (3) – Sahriyar Mamedgyarov (2,5)

Hikaru Nakamura (2,5) – Tejmur Radzsabov (2,5)

Gata Kamsky (2) – Wang Hao (2,5)

Alekszandr Morozevics (1,5) – Anish Giri (2)

Alekszandr Griscsuk (1,5) – Szergej Karjakin (1,5)

Baadur Zsobava (1,5) – Viorel Bologan (1)

Vaszilij Ivancsuk (1) – Laurent Fressinet (0,5)

 

Műfajonként változó eredményességgel sakkoznak a női nagymesterek is. A tavalyi viadal győztese, a kínai Hou Ji-fan mesterhármassal rajtolt, nagy riválisát, az indiai Humpy Konerut is legyőzte. Negyedik partiját azonban a litván Viktorija Cmilyte ellen elvesztette, a tavalyi kontinens-bajnoknő félpontos előnnyel vezet.  

 

Az első forduló eredményei:

Zhao Xue (kínai, 2565) - Humpy Koneru (indiai, 2610)  0 - 1

Hou Ji-fan (kínai, 2606) - Anna Zatonskih (amerikai, 2489)  1 - 0

Zsu Csen (katari, 2491) - Katyerina Lahno (ukrán, 2553)  0 - 1

Antoaneta Sztefanova (bolgár, 2491) - Elisabeth Paehtz (német, 2482)  döntetlen

Viktorija Cmilyte (litván, 2524) - Anna Muzicsuk (szlovén, 2586)  döntetlen

Alekszandra Kosztenjuk (orosz, 2501) - Elina Danieljan (örmény, 2476)  döntetlen

Monika Socko (lengyel, 2445) - Pia Cramling (svéd, 2516)  0 - 1

Dronavalli Harika (indiai, 2512) - Bela Hotenasvili (grúz, 2504)  döntetlen

 

A 2. forduló eredményei:

Humpy Koneru (1) – Katyerina Lahno (1)  1 - 0

Pia Cramling (1) – Hou Ji-fan (1)  0 - 1

Elina Danieljan (0,5) – Antoaneta Sztefanova (0,5)  1 - 0

Anna Muzicsuk (0,5) – Dronavalli Harika (0,5)  döntetlen

Bela Hotenasvili (0,5) –  Alekszandra Kosztenjuk (0,5) 0 - 1

Elisabeth Paehtz (0,5) – Viktorija Cmilyte (0,5)  0 - 1

Zsu Csen (0) – Zhao Xue (0)  döntetlen

Anna Zatonskih (0) – Monika Socko (0)  1 – 0

 

A 3. forduló eredményei:

Hou Ji-fan (2) – Humpy Koneru (2)  1 - 0

Viktorija Cmilyte (1,5) – Elina Danieljan (1,5)  1 - 0

Alekszandra Kosztenjuk (1,5) – Anna Muzicsuk (1)  döntetlen

Katyerina Lahno (1) – Anna Zatonskih (1)  1 - 0

Dronavalli Harika (1) – Pia Cramling (1) 1 - 0

Antoaneta Sztefanova (0,5) – Zsu Csen (0,5)  0 - 1

Zhao Xue (0,5) – Elisabeth Paehtz (0,5)  1 - 0

Monika Socko (0,5) – Bela Hotenasvili (0,5)  döntetlen

 

A 4. forduló eredményei:

Viktorija Cmilyte (2,5) – Hou Ji-fan (3) 1 – 0

Humpy Koneru (2) – Alekszandra Kosztenjuk (2) 1 – 0

Katyerina Lahno (2) – Dronavalli Harika (2) döntetlen

Anna Muzicsuk (1,5) – Zsu Csen (1,5) 0 – 1

Elina Danieljan (1,5) – Zhao Xue (1,5) döntetlen

Pia Cramling (1) – Bela Hotenasvili (1) 1 – 0

Anna Zatonskih (1) – Antoaneta Sztefanova (0,5) 1 – 0

Elisabeth Paehtz (0,5) – Monika Socko (1) 1 – 0

 

A SportAccord Szellemi Világjátékok női vakversenyének állása:

 

Hely.

Név

Élő

FED

Pont

+-

=

-

1

Viktorija Cmilyte

2524

LTU

3

1

0

2

Hou Ji-fan

2606

CHN

3

3

0

1

3

Humpy Koneru

2610

IND

3

3

0

1

4

Zsu Csen

2491

QAT

2

1

1

5

Katyerina Lahno

2553

UKR

2

1

1

6

Dronavalli Harika

2512

IND

1

3

0

7

Pia Cramling

2516

SWE

2

2

0

2

8

Anna Zatonskih

2489

USA

2

2

0

2

9

Elina Danieljan

2476

ARM

2

1

2

1

10

Alekszandra Kosztenjuk

2501

RUS

2

1

2

1

11

Zhao Xue

2565

CHN

2

1

2

1

12

Elisabeth Paehtz

2482

GER

1

1

2

13

Anna Muzicsuk

2586

SLO

0

3

1

14

Bela Hotenasvili

2504

GEO

1

0

2

2

15

Antoaneta Sztefanova

2491

BLG

½

0

1

3

16

Monika Socko

2445

POL

½

0

1

3

 

Az 5. forduló párosítása:

Humpy Koneru (3) – Viktorija Cmilyte (3,5)

Hou Ji-fan (3) – Katyerina Lahno (2,5)

Zsu Csen (2,5) – Dronavalli Harika (2,5)

Alekszandra Kosztenjuk (2) – Anna Zatonskih (2)

Zhao Xue (2) – Pia Cramling (2)

Elisabeth Paehtz (1,5) – Elina Danieljan (2)

Bela Hotenasvili (1) – Anna Muzicsuk (1,5)

Antoaneta Sztefanova (0,5) – Monika Socko (0,5)

 

Verőci Zsuzsa

 

Komment 0 | Reblog! 0 |

Pekingben kettős orosz sikerrel fejeződtek be a SportAccord Szellemi Világjátékok villámversenyei. A női tornán holtverseny után az exvilágbajnoknő Alekszandra Kosztenjukot hirdették ki győztesként, a szlovén Anna Muzicsukkal szemben az egymás elleni eredmény döntött a javára. Harmadik a német Elisabeth Paehtz. A férfiak küzdelmében Szergej Karjakin másfél pontos előnnyel végzett az élen, az amerikai Hikaru Nakamura lett a második, a bronzérmet az azeri Sahriyar Mamdegyarov vehette át. Lékó Péter tízedikként zárta szereplését. Kedden és szerdán a hétfordulós „vakversenyre” kerül sor, ez zárja a programot.

 

Az első játéknap után hármas holtversenyben az amerikai Hikaru Nakamura és az örmény Levon Aronjan társaságában vezető orosz Szergej Karjakin a befejező hét fordulóban 6,5 pontot gyűjtve másfél pontos előnnyel ért elsőként célba. Sorsdöntő volt, hogy a 13. fordulóban legyőzte Aronjant, aki bánatában még utolsó két partiját is elvesztette, s végül leszorult a dobogóról is. Nakamura másodszor állhatott fel a dobogó második fokára, az azeri Sahriyar Mamedgyarov kedvezőbb egymás elleni eredménnyel lett a harmadik.

 

Lékó Péter kettős vereséggel kezdte a második játéknapot, a rapidverseny győztese, a francia Laurent Fressinet és az amerikai Gata Kamsky is nyert ellene. A kínai Ding Lirent megadásra kényszerítette, Mamedgyarovval remizett. Az orosz Alekszandr Griscsuktól kikapott, majd Aronjant és Bologant legyőzve a 10. helyen végzett.

 

A SportAccord Szellemi Világjátékok férfi villámversenyének végeredménye:

 

Hely.

Név

FED

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

Pont

SB

1

Szergej Karjakin

RUS

*

0

½

1

0

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

12½

83.00

2

Hikaru Nakamura

USA

1

*

1

½

1

1

1

½

½

1

1

0

1

0

½

1

11

83.75

3

Sahriyar Mamedgyarov

AZE

½

0

*

½

1

0

½

0

1

½

1

½

½

1

1

1

9

59.75

4

Levon Aronjan

ARM

0

½

½

*

½

1

1

1

0

0

1

1

1

½

½

½

9

63.75

5

Laurent Fressinet

FRA

1

0

0

½

*

0

0

1

1

1

½

1

1

1

0

1

9

61.50

6

Alekszandr Morozevics

RUS

0

0

1

0

1

*

1

1

1

½

1

1

0

0

1

0

60.75

7

Alekszandr Griscsuk

RUS

0

0

½

0

1

0

*

1

1

1

½

0

1

1

½

1

55.00

8

Vaszilij Ivancsuk

UKR

0

½

1

0

0

0

0

*

1

½

1

1

1

1

0

1

8

50.75

9

Wang Hao

CHN

0

½

0

1

0

0

0

0

*

1

1

½

1

0

1

½

42.25

10

Lékó Péter

HUN

0

0

½

1

0

½

0

½

0

*

0

1

0

1

1

1

41.75

11

Gata Kamsky

USA

0

0

0

0

½

0

½

0

0

1

*

1

1

0

1

1

6

35.25

12

Baadur Zsobava

GEO

0

1

½

0

0

0

1

0

½

0

0

*

½

1

0

1

39.50

13

Tejmur Radzsabov

AZE

0

0

½

0

0

1

0

0

0

1

0

½

*

1

½

1

34.25

14

Viorel Bologan

MDA

0

1

0

½

0

1

0

0

1

0

1

0

0

*

1

0

41.50

15

Anish Giri

NED

0

½

0

½

1

0

½

1

0

0

0

1

½

0

*

0

5

39.50

16

Ding Liren

CHN

0

0

0

½

0

1

0

0

½

0

0

0

0

1

1

*

4

26.75

 

A női versenyben az orosz Alekszandra Kosztenjuk az első játéknap után másfél pontos előnnyel vezetett, de az indiai Dronavalli Harikától a 9. fordulóban elszenvedett vereségével és Pia Cramling elleni remijével nyílttá tette az aranyérem sorsát, a szlovén Anna Muzicsuk befogta őt.  Fej-fej mellett haladtak, a 14. körben az exvilágbajnoknő kikapott a grúz Bela Hotenasvilitől, Muzicsuk remizett az indiai Humpy Koneruval és félpontos előnnyel kezdhette a befejező fordulót. A szlovén nagymesternő és a német Elisabeth Paehtz megosztozott a ponton, Alekszandra nyert és az első hely sorsát az egymás elleni eredmény a javára döntötte el, ahogy Paehtz is megelőzte Konerut. A címvédő kínai exvilágbajnoknő Hou Ji-fan csak nyolcadik lett. 

 

A SportAccord Szellemi Világjátékok női villámversenyének végeredménye:

 

Hely.

Név

FED

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

Pont

SB

1

Alekszandra Kosztenjuk

RUS

*

1

1

0

1

0

1

1

0

1

½

1

1

1

1

1

11½

81.75

2

Anna Muzicsuk

SLO

0

*

½

½

1

1

1

0

1

½

1

1

1

1

1

1

11½

77.25

3

Elisabeth Paehtz

GER

0

½

*

1

½

1

1

0

1

1

0

½

1

0

1

1

66.75

4

Humpy Koneru

IND

1

½

0

*

½

½

0

0

1

½

1

1

1

1

1

½

67.25

5

Viktorija Cmilyte

LTU

0

0

½

½

*

0

0

1

1

1

½

1

1

0

½

1

8

52.50

6

Dronavalli Harika

IND

1

0

0

½

1

*

1

½

½

0

1

0

0

½

1

½

56.00

7

Zhu Chen

QAT

0

0

0

1

1

0

*

1

1

0

½

1

0

0

1

1

50.75

8

Hou Ji-fan

CHN

0

1

1

1

0

½

0

*

0

1

0

0

1

1

0

½

7

55.25

9

Bela Hotenasvili

GEO

1

0

0

0

0

½

0

1

*

0

1

1

0

1

0

1

45.75

10

Katyerina Lahno

UKR

0

½

0

½

0

1

1

0

1

*

0

0

½

0

1

1

45.50

11

Pia Cramling

SWE

½

0

1

0

½

0

½

1

0

1

*

½

½

0

½

½

47.75

12

Antoaneta Sztefanova

BUL

0

0

½

0

0

1

0

1

0

1

½

*

1

1

0

0

6

41.00

13

Elina Danieljan

ARM

0

0

0

0

0

1

1

0

1

½

½

0

*

1

1

0

6

39.50

14

Anna Zatonskih

USA

0

0

1

0

1

½

1

0

0

1

1

0

0

*

½

0

6

44.50

15

Monika Socko

POL

0

0

0

0

½

0

0

1

1

0

½

1

0

½

*

1

34.75

16

Zhao Xue

CHN

0

0

0

½

0

½

0

½

0

0

½

1

1

1

0

*

5

33.25

 (fotó: Anasztazia Karlovics, http://sportaccord2012.fide.com)

Verőci Zsuzsa

Komment 0 | Reblog! 0 |

A Pekingben zajló SportAccord Szellemi Világjátékokon a villámversenyek első nyolc fordulóját játszották le. A női tornán másfél pontos előnnyel vezet az orosz exvilágbajnoknő Alekszandra Kosztenjuk. Hét partit is nyert, egyetlen vereségét az indiai Humpy Konerutól szenvedte el, aki hármas holtversenyben osztja a második helyet a német Elisabeth Paehtz és a szlovén Anna Muzicsukkal. A férfiak versenyében 6-6 pontot gyűjtve az amerikai Hikaru Nakamura, az örmény Levon Aronjan és az orosz Szergej Karjakin áll az élen. Lékó Péter 3 ponttal 13.  Hétfőn hét fordulóra kerül sor, majd kétnapos „vakverseny” fejezi be a programot.

A gyorsaság játssza a főszerepet a 3-3 perces és 2-2 másodperces villámversenyeken. A rapidtornához képest kissé változtak az „erőviszonyok”, az amerikai Hikaru Nakamura azonban villámsakkban is remekel. Az örmény Levon Aronjan és az idei rapid világbajnok orosz Szergej Karjakin meglepetésre rapidozva gyengélkedett, ezúttal viszik a pálmát, ahogy az ukrán Vaszilij Ivancsuk formája is javult. A rapidverseny győztese, a francia Laurent Fressinet az üldözőbolyban. A kétszeres villám-világbajnok orosz Alekszandr Griscsuk a vert mezőnyben, az azeri Tejmur Radzsabov már öt partit is vesztett.

 

Lékó Péter a rapidtornához hasonlóan Karjakinnal kezdett, az orosz nagymester visszavágott a vereségéért. Péter remizett Ivancsukkal, vesztett a kínai Wang Hao és Radzsabov ellen. Alekszandr Morozeviccsel megosztozott a ponton, Nakamurával nem bírt, a grúz Baadur Zsobava és a holland Anish Giri elleni győzelmével zárta az első játéknapot.

 

 

Hely.

Név

FED

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

Pont

SB

1

Hikaru Nakamura

USA

*

½

1

1

0

1

½

1

1

6

25.00

2

Levon Aronjan

ARM

½

*

½

1

1

1

1

½

½

6

20.25

3

Szergej Karjakin

RUS

0

*

0

1

1

1

1

1

1

6

17.50

4

Vaszilij Ivancsuk

UKR

*

0

1

0

1

1

½

1

1

17.00

5

Laurent Fressinet

FRA

½

1

1

*

0

1

0

½

1

5

22.50

6

Sahriyar Mamedgyarov

AZE

0

0

1

*

½

½

1

1

1

5

14.25

7

Viorel Bologan

MDA

1

0

*

0

1

1

0

1

1

5

16.50

8

Baadur Zsobava

GEO

0

0

½

1

*

1

½

0

1

4

14.00

9

Alekszandr Morozevics

RUS

0

0

1

0

*

1

1

0

½

13.50

10

Alekszandr Griscsuk

RUS

0

1

½

0

0

*

½

1

½

11.00

11

Wang Hao

CHN

½

0

0

0

½

0

*

1

1

3

11.00

12

Teimur Radzsabov

AZE

0

0

0

0

1

1

0

*

1

3

11.50

13

Lékó Péter

HUN

0

0

½

1

½

0

0

*

1

3

9.50

14

Gata Kamsky

USA

0

0

½

0

0

½

*

1

1

3

6.75

15

Ding Liren

CHN

½

0

0

0

0

0

0

*

1

4.00

16

Anish Giri

NED

½

0

0

0

½

0

0

0

*

1

4.75

 

 

A női versenyben remekel az orosz exvilágbajnoknő Alekszandra Kosztenjuk, másfél pontos előnnyel vezet. Hét partiját is győztesként fejezte be, csak az indiai Humpy Koneru tudta őt legyőzni. A német Elisabeth Paehtz és a szlovén Anna Muzicsuk a villámpartikban is jeleskedett. A legnagyobb meglepetés, hogy a tavalyi első kínai exvilágbajnok Hou Ji-fan négy vereséget is begyűjtve, 3,5 ponttal csak a nyolcadik. A bolgár exvilágbajnoknő Antoaneta Sztefanova nem tudta túltenni magát a rapidverseny utolsó fordulójában elkövetett bakiján. A két évvel ezelőtti villám-világbajnokság győztese, az ukrán Katyerina Lahno is gyengélkedik.

 

Hely.

Név

FED

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

Pont

SB

1

Alekszandra Kosztenjuk

RUS

*

1

1

0

1

1

1

1

1

7

30.50

2

Elisabeth Paehtz

GER

0

*

1

1

0

1

1

1

½

20.25

3

Anna Muzicsuk

SLO

0

*

0

1

½

1

1

1

1

15.25

4

Humpy Koneru

IND

1

0

*

½

1

½

½

1

1

20.25

5

Zsu Csen

QAT

0

*

1

1

1

0

0

1

1

5

16.50

6

Viktorija Cmilyte

LTU

0

0

*

1

½

1

0

1

1

13.25

7

Zhao Xue

CHN

0

½

0

*

½

½

1

½

1

4

13.75

8

Hou Ji-fan

CHN

0

1

0

0

½

*

1

1

0

13.50

9

Pia Cramling

SWE

1

0

0

½

½

*

1

0

½

14.75

10

Elina Danieljan

ARM

0

1

0

0

*

½

1

0

1

11.25

11

Katyerina Lahno

UKR

0

½

½

0

0

½

*

1

1

13.25

12

Dronavalli Harika

IND

0

0

½

½

1

0

*

1

0

3

11.25

13

Monika Socko

POL

0

0

½

0

0

*

½

1

1

3

7.50

14

Anna Zatonskih

USA

0

1

1

0

0

0

½

*

0

11.00

15

Antoaneta Sztefanova

BUL

½

0

0

0

0

1

1

0

*

9.25

16

Bela Hotenasvili

GEO

0

0

0

0

1

0

0

1

*

2

6.00

 (fotók: Anasztazia Karlovics, http://sportaccord2012.fide.com)

 

Verőci Zsuzsa

Komment 0 | Reblog! 0 |

Pekingben a SportAccord Szellemi Világjátékok rapidversenyein ukrán és francia győzelem született. A női tornán négyes holtverseny után Katyerina Lahno győzött, a kínai exvilágbajnoknő Hou Ji-fan lett az ezüstérmes, az indiai Humpy Koneru végzett a harmadik helyen, a szlovén Anna Muzicsuk lemaradt a dobogóról. A férfiak versengésében Laurent Fressinet diadalmaskodott, a pontszámítás az ő javára döntött az amerikai Hikaru Nakamurával szemben. A bronzérmet az orosz Alekszandr Griscsuk vehette át.  Lékó Péter holtversenyben nyolcadikként zárta szereplését. Vasárnap és hétfőn a villámjátszmákra kerül sor, a 15 fordulós viadalon 3-3 perc és 2-2 másodperc gondolkodási idővel zajlanak majd a csatározások.

 

Három fordulóval fejeződött be a svájci rendszerű rapidverseny, 20-20 perc gondolkodási idővel és lépésenkénti 10-10 másodperccel zajlottak a csatározások. Bőven akadtak drámai pillanatok, váratlan fordulatok, az idő szorításában óriási hibák. Lékó Péter az üldözőboly tagjaként kezdte a második játéknapot. A Nimzoindiai védelmű partiban 4.f3-as változatában csatázott a kínai Ding Lirennel. A nyitásban egy kis pontatlanságot követett el, pici hátrányban volt, amikor tisztjei között az összjáték megbomlott, huszárja végzetes kötésbe került, majd tisztet nézett el, a 27. lépést követően feladásra kényszerült.

Az éltáblán az amerikai Hikaru Nakamura és a francia Laurent Fressinet partija 95 lépésig tartott. Fressinet már a középjátékban megnyerhette volna  a pontot, végül csak tisztelőnyös végjátékra bonyolított le. Hullámzott Alekszandr Griscsuk és az amerikai Gata Kamsky játszmája, az orosz nagymester rontott, a kapkodásban azért csak megnyerte az ütközetet. Fontos rangadót vívott meg sikerrel az orosz Szergej Karjakin, az örmény Levon Aronjan a vereséggel minden reményét elvesztette jó helyezésre. Megtört az átok, az azeri Sahriyar Mamedgyarov első nyerését könyvelhette el.

A hatodik körben a holtversenyben vezető Laurent Fressinet és Ding Liren megosztozott a ponton. Alekszandr Griscsuk már a nyitásban döntő előnybe került Hikaru Nakamurával szemben, de egyenesen vesztésre rontotta oly kecsegtető állását. Gata Kamsky megállította Szergej Karjakint. Lékó Péter második partiját is elvesztette, Tejmur Radzsabovtól kapott ki. Alekszandr Morozevics lendületes támadással Baadur Zsobava királyát g8-ról f3-ig kergette.

 

Laurent Fressinet (balról) sorsdöntő partit nyert Szergej Karjakin ellen 

Érdekes párosítással játszották az utolsó fordulót. A hármas holtversenyben vezetők közül Hikaru Nakamura különösebb gond nélkül győzte le Alekszandr Morozevicset. A tartaléksorból főszereplővé előrelépett Laurent Fressinet nyerőesélyes állásban szédületes párbajt vívott a gondolkodási idővel, a lépésenként kapott 10-10 másodpercek tartották életben reményeit. A párharcot végül a sakkórával és Szergej Karjakinnal szemben is megnyerte, a holtversenyt eldöntő pontszámítás neki kedvezett, „beugróként” megnyerte a viadalt!

Ding Liren kevésbé bírta a feszültséget, remek pozícióban játszhatott az idővel bajlódó Alekszandr Griscsukkal, de ellenfele időzavarában hibázott, majd mattot nézett el. Lékó Péter győzelemmel zárta a tornát, Vaszilij Ivancsuk addig erőszakoskodott az egyenlő állásban, míg nagymesterünk királya betört, és világos uralkodója végzetes helyzetbe került. Nagymesterünk ötvenszázalékos eredménnyel holtversenyben nyolcadik lett. A rajtlistán első Levon Aronjan utolsó három partijából csak fél pontot szerzett, hét partijából egyet sem tudott megnyerni!

 

Az 5. forduló eredményei:

Hikaru Nakamura (amerikai, 2760, 3,5) – Laurent Fressinet (francia, 2700, 3)  0 - 1

Ding Liren (kínai, 2702, 3) – Lékó Péter (magyar, 2732, 2,5)  1 - 0

Alekszandr Griscsuk (orosz, 2764, 2,5) – Gata Kamsky (amerikai, 2762, 2,5) 1 - 0

Szergej Karjakin (orosz, 2775, 2) – Levon Aronjan (örmény, 2815, 2)  1 - 0

Tejmur Radzsabov (azeri, 2793, 2) – Alekszandr Morozevics (orosz, 2748, 2)  0 - 1

Baadur Zsobava (grúz, 2711, 1,5) – Anish Giri (holland, 2720,1,5)  1 - 0

Vaszilij Ivancsuk (ukrán, 2766, 1) – Wang Hao (kínai, 2737, 1,5)  döntetlen

Viorel Bologan (moldáviai, 2681, 1,5) – Sahriyar Mamedgyarov (azeri, 2764, 0)  0 – 1

 

A 6. forduló eredményei:

Laurent Fressinet (4) – Ding Liren (4)  döntetlen

Alekszandr Griscsuk (3,5) – Hikaru Nakamura (3,5)  0 - 1

Gata Kamsky (2,5) – Szergej Karjakin (3)  1 - 0

Alekszandr Morozevics (3) – Baadur Zsobava (2,5)  1 - 0

Lékó Péter (2,5) – Tejmur Radzsabov (2)  0 - 1

Levon Aronjan (2) – Vaszilij Ivancsuk (1,5)  döntetlen

Wang Hao (2) – Viorel Bologan (1,5)  1 - 0

Sahriyar Mamedgyarov (1) – Anish Giri (1,5)  0 – 1

 

Az utolsó forduló eredményei:

Hikaru Nakamura (4,5) – Alekszandr Morozevics (4)  1 - 0

Ding Liren (4,5) – Alekszandr Griscsuk (3,5)  0 - 1

Szergej Karjakin (3) – Laurent Fressinet (4,5)  0 - 1

Tejmur Radzsabov (3) – Gata Kamsky (3,5)  1 - 0

Anish Giri (2,5) – Wang Hao (3)  döntetlen

Vaszilij Ivancsuk (2) – Lékó Péter (2,5)  0 - 1

Baadur Zsobava (2,5) – Viorel Bologan (1,5)  1 - 0

Sahriyar Mamedgyarov (1) – Levon Aronjan (2,5)  1 – 0

 

A SportAccord Szellemi Világjátékok férfi rapidversenyének végeredménye:

 

Hely.

Név

Élő

FED

Pont

+-

=

-

MBI

Élő-átlag

1

Laurent Fressinet

2700

FRA

4

3

0

4

2767

2

Hikaru Nakamura

2760

USA

5

1

1

3

2744

3

Alekszandr Griscsuk

2764

RUS

3

3

1

3

2724

4

Ding Liren

2702

CHN

4

1

2

3

2746

5

Alekszandr Morozevics

2748

RUS

4

3

2

2

4

2773

6

Tejmur Radzsabov

2793

AZE

4

3

2

2

3

2741

7

Gata Kamsky

2762

USA

3

1

3

4

2760

8

Lékó Péter

2732

HUN

3

1

3

4

2746

8

Baadur Zsobava

2711

GEO

3

1

3

3

2739

10

Wang Hao

2737

CHN

1

5

1

4

2759

11

Anish Giri  

2720

NED

3

2

2

3

4

2737

12

Szergej Karjakin

2775

RUS

3

2

2

3

3

2746

13

Levon Aronjan

2815

ARM

0

5

2

4

2762

14

Vaszilij Ivancsuk

2766

UKR

2

1

2

4

3

2754

15

Sahriyar Mamedgyarov

2764

AZE

2

2

0

5

3

2736

16

Viorel Bologan

2681

MDA

1

1

5

4

2754

 

 

Katyerina Lahno (balról)  az exvilágbajnoknő  Antoaneta Sztefanova elleni nyeréssel lett győztes

A női viadalon is érdekesen alakultak az eredmények. A vezető exvilágbajnoknő Hou Ji-fan remivel kezdte a játéknapot, az indiai Humpy Koneru riválist győzött le, ketten holtversenyben várhatták a hatodik kört. Az utolsó előtti fordulóban azonban mindketten vereséget szenvedtek, Hou Ji-fant legyőző német Elisabeth Paehtz félpontos előnnyel az élre állt, öten követték őt. Az utolsó csaták a korábbiaktól is izgalmasabban alakultak. Paehtz óriási elnézéssel anyagi hátrányba került és vesztett Koneruval szemben. Az exvilágbajnoknő Antoaneta Sztefanova fölényes pozícióból addig ügyetlenkedett, míg mattba lépett az ukrán Katyerina Lahnó ellen. A sötét vezér a1-ről h8-ra lépve adta be a „halálos” sakkot, ami Lahnó számára az aranyérmet jelentette. Koneru végzett a  Komoly nehézségek árán érvényesítette Hou Ji-fan minőségelőnyét a svéd Pia Cramlinggal szemben, be kellett érnie az ezüstéremmel. A szlovén Anna Muzicsuk kettős győzelemmel a holtversenyes elsők négyes táborába lépett, de végül nem került dobogóra.

 

Az 5. forduló eredményei:

Antoaneta Sztefanova (bolgár, 2491, 2,5) – Hou Ji-fan (kínai, 2606, 3,5)  döntetlen

Humpy Koneru (indiai, 2610, 3) – Katyerina Lahno (ukrán. 2553, 3)  1 - 0

Anna Muzicsuk (szlovén, 2586, 2,5) – Pia Cramling (svéd, 2516, 2,5)  döntetlen

Elina Danieljan (örmény, 2476, 2) – Elisabeth Paehtz (német, 2482, 2,5)  0 - 1

Dronavalli Harika (indiai, 2512, 1,5) – Alekszandra Kosztenjuk (orosz, 2501, 2)  0 - 1

Viktorija Cmilyte (litván, 2524, 1,5) – Zsu Csen (katari, 2491, 1,5)  1 - 0

Zhao Xue (kínai, 2565, 1) – Monika Socko (lengyel, 2445, 1,5)  0 - 1

Anna Zatonskih (amerikai, 2489, 1) – Bela Hotenasvili (grúz, 2504, 0,5) 1 – 0

 

A 6. forduló eredményei:

Hou Ji-fan (4) – Elisabeth Paehtz (3,5)  0 - 1

Humpy Koneru (4) – Antoaneta Sztefanova (3)  0 - 1

Katyerina Lahno (3) – Pia Cramling (3)  1 - 0

Alekszandra Kosztenjuk (3) – Anna Muzicsuk (3)  0 - 1

Monika Socko (2,5) – Viktorija Cmilyte (2,5)  1 - 0

Elena Danieljan (2) – Anna Zatonskih (2)  döntetlen

Dronavalli Harika (1,5) – Zhao Xue (1)  0 - 1

Bela Hotenasvili (0,5) – Zsu Csen (1,5)  döntetlen

 

Az utolsó forduló eredményei:

Elisabeth Paehtz (4,5) - Humpy Koneru (4)  0 - 1

Antoaneta Sztefanova (4) – Katyerina Lahno (4)  0 - 1

Anna Muzicsuk (4) – Monika Socko (3,5)  1 - 0

Pia Cramling (3) – Hou Ji-fan (4)  0 - 1

Anna Zatonskih (2,5) – Alekszandra Kosztenjuk (3)  0 - 1

Viktorija Cmilyte (2,5) – Zhao Xue (2)  0 - 1

Bela Hotenasvili (1) – Elina Danieljan (2,5)  0 - 1

Zsu Csen (2) – Dronavalli Harika (1,5)  0 – 1

 

A SportAccord Szellemi Világjátékok női rapidversenyének végeredménye:

 

Hely.

Név

Élő

FED

Pont

+-

=

-

Élő-átlag

1

Katyerina Lahno

2553

UKR

5

5

0

2

2573

2

Hou Ji-fan

2606

CHN

5

4

2

1

2568

3

Humpy Koneru

2610

IND

5

4

2

1

2568

4

Anna Muzicsuk

2586

SLO

5

4

2

1

2526

5

Elisabeth Paehtz

2482

GER

3

3

1

2575

6

Alekszandra Kosztenjuk

2501

RUS

4

3

2

2

2548

7

Antoaneta Sztefanova

2491

BLG

4

2

4

1

2560

8

Elina Danieljan

2476

ARM

3

1

3

2499

9

Monika Socko

2445

POL

3

1

3

2508

10

Zhao Xue

2565

CHN

3

3

0

4

2494

11

Pia Cramling

2516

SWE

3

2

2

3

2582

12

Viktorija Cmilyte

2524

LTU

2

1

4

2517

13

Zsu Csen

2491

QAT

1

3

3

2519

14

Anna Zatonskih

2489

USA

1

3

3

2503

15

Dronavalli Harika

2512

IND

2

1

2

4

2548

16

Bela Hotenasvili

2504

GEO

2

0

2

5

2491

 (fotók Anasztazia Karlovics, http://sportaccord2012.fide.com)

 

Verőci Zsuzsa

Komment 0 | Reblog! 0 |

Pekingben, a SportAccord Szellemi Világjátékok rapidversenyén négy fordulót bonyolítottak le. A férfiak mezőnyében az amerikai Hikaru Nakamura 3,5 pontot gyűjtött, félpontos előnnyel vezet a kínai Ding Liren és a francia Laurent Fressinet előtt. Lékó Péter a rapid világbajnok orosz Szergej Karjakin elleni győzelemmel rajtolt, majd kikapott az amerikai Gata Kamskytól. Remizett a kínai Wang Haóval és a moldáviai Viorel Bologan elleni nyeréssel zárta a játéknapot. A nők versenyében a kínai Hou Ji-fan vezet 3,5 ponttal, féllel előzi meg az ukrán Katyerina Lahnót és az indiai Humpy Konerut. Szombaton három fordulóval fejeződik be a rapidverseny, vasárnap és hétfőn a villámpartik következnek, majd a kétnapos "vakverseny" zárja a programot.

 

A férfiak 16 fős mezőnye az utolsó pillanatban megváltozott, a bolgár exvilágbajnok Veszelin Topalov helyett a francia Laurent Fressinet játszik. A hétfordulós svájci rendszerű viadalon Lékó Péter remek győzelemmel rajtolt, a rapid világbajnok orosz Szergej Karjakinra sötéttel mért vereséget. Második partiját is másodhúzóként játszotta, az amerikai Gata Kamsky ellen már a kapkodásban rossz mezőt választott királyának és a nagy hiba miatt vesztett. A kínai Wang Haóval gyorsan remizett, majd a moldáviai Viorel Bologannak nem adott esélyt, jó technikával érvényesítette anyagi előnyét.

 

Az első játéknapon az amerikai Hikaru Nakamura mesterhármassal kezdett, majd nyerőesélyes állását elrontva 104 lépésben remizett Levon Aronjannal, így is tisztes távolságba tartva a viadal legnagyobb esélyesének tartott  örmény nagymestert. A házigazdák örömére a háromszoros kínai bajnok Ding Liren dobogós helyen várhatja a folytatást, a beugró Fressinet sikeres szereplése meglepetés. Nehezen lendült bele a rajtlistán előkelően jegyzett azeri Tejmur Radzsabov, gyengélkedik az ukrán Vaszilij Ivancsuk, de az igazi szenzáció, hogy az azeri Sahriyar Mamedgyarov mind a négy játszmáját elvesztette.

 

Az első forduló eredményei:

Szergej Karjakin (orosz, 2775) – Lékó Péter (magyar, 2732)  0 - 1

Alekszandr Morozevics (orosz, 2748) – Levon Aronjan (örmény, 2815)  döntetlen

Alekszandr Griscsuk (orosz, 2764) – Anish Giri (holland, 2720)  döntetlen

Baadur Zsobava (grúz, 2711) – Gata Kamsky (amerikai, 2762)  0 - 1

Sahriayar Mamedgyarov (azeri, 2764) – Laurent Fressinet (francia,  2700) 0 - 1

Viorel Bologan (moldáviai, 2681)) – Hikaru Nakamura (amerikai, 2760)  0 – 1

Tejmur Radzsabov (azeri, 2793) – Wang Hao (kínai, 2737)  döntetlen

Ding Liren (kínai, 2702) – Vaszilij Ivancsuk (ukrán, 2766)  1 – 0

 

A 2. forduló eredményei:

Gata Kamsky (1) – Lékó Péter (1) 1 – 0

Hikaru Nakamura (1) – Ding Liren  (1) 1 - 0

Laurent Fressinet (1) – Alekszandr Griscsuk (0,5) döntetlen

Levon Aronjan (0,5) - Tejmur Radzsabov (0,5) döntetlen

Anish Giri (0,5) – Alekszandr Morozevics (0) 1 – 0

Wang Hao (0,5) – Szergej Karjakin  (0) döntetlen

Baadur Zsobava (0)Sahriyar Mamedgyarov (0) 1 - 0

Vaszilij Ivancsuk (0) – Viorel Bologan (0) 0 – 1

 

A 3. forduló eredményei:

Hikaru Nakamura (2) – Gata Kamsky (2) 1 - 0

Laurent Fressinet (1,5) – Anish Giri (1,5) 1 – 0

Viorel Bologan (1) – Levon Aronjan (1) döntetlen

Alekszandr Griscsuk (1) – Baadur Zsobava (1) döntetlen

Tejmur Radzsabov (1) – Ding Liren (1) 0 – 1

Lékó Péter (1) – Wang Hao (1) döntetlen

Szergej Karjakin (0,5) – Alekszandr Morozevics (0,5) döntetlen

Sahriyar Mamedgyarov (0) – Vaszilij Ivancsuk (0) 0 – 1

 

A 4. forduló eredményei:

Levon Aronjan (1,5) – Hikaru Nakamura (3)  döntetlen

Gata Kamsky (2) – Laurent Fressinet (2,5)  döntetlen

Ding Liren (2) – Baadur Zsobava (1,5)  1 - 0

Wang Hao (1,5) – Alekszandr Griscsuk (1,5) 0 - 1

Lékó Péter (1,5) – Viorel Bologan (1,5) 1 - 0

Anish Giri (1,5) – Tejmur Radzsabov (1)  0 - 1

Vaszilij Ivancsuk (1) – Szergej Karjakin (1)  0 - 1

Alekszandr Morozevics (1) – Sahriyar Mamedgyarov (0)  1 – 0

 

Az első játéknap után a rapidverseny állása:

1.Hikaru Nakamura (amerikai) 3,5 pont

2-3. Ding Liren (kínai) és Laurent Fressinet (francia) 3

4-6. Lékó Péter (magyar), Gata Kamsky (amerikai) és Alekszandr Griscsuk (orosz) 2,5

7-10. Alekszandr Morozevics (orosz), Tejmur Radzsabov (azeri), Szergej Karjakin (orosz) és Levon Aronjan (örmény) 2

11-14. Viorel Bologan (moldáviai), Baadur Zsobava (grúz), Anish Giri (holland) és Wang Hao (kínai) 1,5

15. Vaszilij Ivancsuk (ukrán) 1

16. Sahriyar Mamedgyarov (azeri) 0

 

Az 5. forduló párosítása:

Hikaru Nakamura (3,5) – Laurent Fressinet (3)

Ding Liren (3) – Lékó Péter (2,5)

Alekszandr Griscsuk (3) – Gata Kamsky (2,5)

Szergej Karjakin (2) – Levon Aronjan (2)

Tejmur Radzsabov (2) – Alekszandr Morozevics (2)

Baadur Zsobava (1,5) – Anish Giri (1,5)

Vaszilij Ivancsuk (1) – Wang Hao (1,5)

Viorel Bologan (1,5) – Sahriyar Mamedgyarov (0)

 

A nők viadalán a kínai exvilágbajnoknő Hou Ji-fan kezdett mesterhármassal, majd legnagyobb riválisával, az indiai Humpy Koneruval remizve őrizte meg félpontos előnyét. Az ukrán Katyerina Lahno nem ingott meg Hou Ji-fantól elszenvedett vereségétől, Koneruval holtversenyben második. A tavalyi bajnok orosz Alekszandra Kosztenjuk csak ötvenszázalékos.

 

Az első forduló eredményei:

Humpy Koneru (indiai, 2610) – Zhao Xue (kínai, 2565)  1 - 0

Anna Zatonskih (amerikai, 2489) – Hou Ji-fan (kínai, 2606)  0 - 1

Katyerina Lahno (ukrán, 2553) – Zsu Csen (katari, 2491)  1 - 0

Elisabeth Paehtz (német, 2482) – Antoaneta Sztefanova (bolgár, 2491)  döntetlen

Anna Muzicsuk (szlovén, 2586) – Viktorija Cmilyte (litván, 2524)  1 - 0

Elina Danieljan (örmény, 2476) – Alekszandra Kosztenjuk (orosz, 2501)  0 - 1

Pia Cramling (svéd, 2516) – Monika Socko (lengyel, 2445)  1 - 0

Bela Hotenasvili (grúz, 2504) – Dronavalli Harika (indiai, 2512)  0 – 1

 

A 2. forduló eredményei:

Alekszandra Kosztenjuk (1) – Humpy Koneru (1)  döntetlen

Hou Ji-fan (1) – Anna Muzicsuk (1) 1 – 0

Dronavalli Harika (1) – Katyerina Lahno (1)  0 - 1

Antoaneta Sztefanova (0,5) – Pia Cramling (1)  döntetlen

Zhao Xue (0) – Elisabeth Paehtz (0,5)  0 - 1

Monika Socko (0)Anna Zatonskih (0)  döntetlen

Zsu Csen (0) – Elina Danieljan (0) 1 - 0

Viktorija Cmilyte (0) – Bela Hotenasvili (0)  döntetlen

 

A 3. forduló eredményei:

Katyerina Lahno (2) – Hou Ji-fan (2)  0 – 1

Humpy Koneru (1,5) – Pia Cramling (1,5) 1 – 0

Elisabeth Paehtz (1) – Alekszandra Kosztenjuk (1,5) döntetlen

Dronavalli Harika (1)  - Antoaneta Sztefanova (1) döntetlen

Anna Muzicsuk (1) – Zsu Csen (1) 1 – 0

Anna Zatonskih (0,5) – Viktorija Cmilyte (0,5) 0 – 1

Bela Hotenasvili (0,5) – Monika Socko (0,5) 0 – 1

Elena Danieljan (0) – Zhao Xue (0) 1 – 0

 

A 4. forduló eredményei:

Hou Ji-fan (3) – Humpy Koneru (2,5) döntetlen

Alekszandra Kosztenjuk (2) – Katyerina Lahno (2) 0 – 1

Elisabeth Paehtz (1,5) – Anna Muzicsuk (2) döntetlen

Antoaneta Sztefanova (1,5) – Viktorija Cmilyte (1,5) 1 – 0

Pia Cramling (1,5) – Dronavalli Harika (1,5) 1 – 0

Monika Socko (1,5) – Elina Danieljan (1) 0 – 1

Zsu Csen (1) – Anna Zatonskih (1) döntetlen

Zhao Xue (0) – Bela Hotenasvili (0,5) 1 – 0

 

Az első játéknap után a rapidverseny állása:

1.Hou Ji-fan (kínai) 3,5 pont

2-3. Katyerina Lahno (ukrán) és Humpy Koneru (indiai) 3

4-7. Pia Cramling (svéd), Anna Muzicsuk (szlovén), Antoaneta Sztefanova (bolgár) és Elisabeth Paehtz (német) 2,5

8-9. Alekszandra Kosztenjuk (orosz) és Elina Danieljan (örmény) 2

10-13. Viktorija Cmilyte (litván), Dronavalli Harika (indiai), Zsu Csen (katari) és Monika Socko (lengyel) 1,5

14-15. Zhao Xue (kínai) és Anna Zatonskih (amerikai) 1

16. Bela Hotenasvili (grúz) 0,5

 

Az 5. forduló párosítása:

Antoaneta Sztefanova (2,5) – Hou Ji-fan (3,5)

Humpy Koneru (3) – Katyerina Lahno (3)

Anna Muzicsuk (2,5) – Pia Cramling (2,5)

Elina Danieljan (2) – Elisabeth Paehtz (2,5)

Dronavalli Harika (1,5) – Alekszandra Kosztenjuk (2)

Viktorija Cmilyte (1,5) – Zsu Csen (1,5)

Zhao Xue (1) – Monika Socko (1,5)

Anna Zatonskih (1) – Bela Hotenasvili (0,5)

 

Verőci Zsuzsa

Komment 0 | Reblog! 0 |

Pekingben december 12. és 19. között rendezik meg a SportAccord Szellemi Sportok Világjátékát. A sakk mellett többek között a bridzs, a go, a kínai sakk is szerepel a műsoron. Olimpiai bajnokok, világbajnokok, világbajnok-jelöltek, szupernagymesterek játszanak a 16-16 meghívott férfi és női sakkozó vetélkedésében. A magyar színeket Lékó Péter képviseli. Hétfordulós a svájci rendszerű rapidtorna, 15 fordulós a villámverseny és hét fordulót játszanak „vakon”. A viadal honlapja: http://sportaccord2012.fide.com. Magyar idő szerint reggel 7 órától csatáznak, az első játéknap december 14.

 

Pekingben négy évvel ezelőtt rendezték meg az I. Szellemi Világjátékokat. Szép magyar siker született a villámsakk csapatversenyén, hazánk válogatottja a döntőben éppen a házigazdák együttesét győzte le. Almási Zoltán vezetésével remekelt csapatunk, nyolcszoros bajnokunk meghívottként tavaly a SportAccord viadalon rangos mezőnyben szerepelt. A világranglista első négy helyezettje, Magnus Carlsen, Viswanathan Anand, Levon Aronjan és Vlagyimir Kramnyik a londoni szuperversenyen játszott, de nélkülük is fantasztikus volt a résztvevők névsora. A nők mezőnyében világbajnok, exvilágbajnoknők, olimpiai és kontinensbajnokok versengtek.

A hétfordulós rapidtornán a kínai Wang Hao győzött, fél ponttal előzte meg az azeri Vugar Gasimovot, eggyel az amerikai Gata Kamskyt. Nagymesterünk sokat rontott, csak 13. lett, míg az igazi meglepetést az ukrán Vaszilij Ivancsuk utolsó helye jelentette.

A nők viadalán elsöprő győzelmet aratott az orosz exvilágbajnoknő Alekszandra Kosztenjuk, 6 pontot gyűjtve másfél pontot vert az ukrán Katyerina Lahnóra és a grúz Nana Dzagnidzére.

A 15 fordulós villámversenyben a kínai világbajnoknő Hou Ji-fan és a francia Maxime Vachier-Lagrave győzött. A francia nagymester másfél ponttal előzte meg az orosz Alekszandr Griscsukot, az első nap után még vezető azeri Sahriyar Mamedgyarov bronzérmes lett. Almási Zoltán nyolcadikként zárta szereplését. Hou Ji-fan kétpontos előnnyel végzett az élen, a bolgár Antoaneta Sztefanova az ezüstérmet vehette át, a szlovén Anna Muzicsuk a harmadik helyet szerezte meg.  ahol 3-3 perces gondolkodási idejű és lépésenkénti 2-2 másodperces partikban csatáztak.

A „vakversenyen”   remek magyar siker született. Almási Zoltán több győzelmének köszönhetően megnyerte a tornát. A francia Maxime Vachier-Lagrave és az azeri Vugar Gasimov is 5-5 pontot gyűjtött, de csak három-három nyerést könyvelhettek el. 

A nők versenyében duplázott Hou Ji-fan, a kínai sakkozás a harmadik aranyérmet ünnepelhette. A hajrában megingó litván Viktorija Cmilyte lett a második, Alekszandra Kosztenjuk még egy bronzéremmel tette még sikeresebbé pekingi szereplését. A viadalon a nagymestereknek 20-20 perc gondolkodási idejük volt és 20-20 másodperc lépésenként.

 

Az idei SportAccord Világjátékokon a női és a férfi sakkozás elitje vesz részt, természetesen azért vannak nagy hiányzók is. A nőknél az exvilágbajnoknő Hou Ji-fan az első számú kiemelt, a férfiaknál a világranglistán még második, a virtuális ranglistán már csak harmadik örmény Levon Aronjan a legnagyobb név és az első számú esélyes, de az azeri Tejmur Radzsabov, vagy éppen az idei rapid világbajnok orosz Szergej Karjakin lehet nagy ellenfél. Lékó Péter  ezúttal rapid műfajban mérkőzik a nagy riválisokkal.

 

A férfi verseny résztvevői az Élő-pontszámok sorrendjében:

Levon Aronjan  (örmény, 2815)

Tejmur Radzsabov (azeri, 2793) 

Szergej Karjakin (orosz, 2775)

Veszelin Topalov (bolgár, 2771) 

Vaszilij Ivancsuk  (ukrán, 2766)

Alekszandr Griscsuk (orosz, 2764)

Sahriyar Mamedgyarov (azeri, 2764)

Gata Kamsky  (amerikai, 2762)

Hikaru Nakamura  (amerikai, 2760)

Alekszandr Morozevics (orosz, 2748)

Wang Hao  (kínai, 2737)

Lékó Péter  (magyar, 2732)

Anish Giri  (holland, 2720)

Baadur Zsobava (grúz, 2711)

Ding Liren (kínai, 2702)

Viorel Bologan (moldáviai, 2681

 

A női résztvevők az Élő-pontszámok sorrendjében:

Humpy Koneru (indiai, 2610)

Hou Ji-fan (kínai, 2606)

Anna Muzicsuk (szlovén, 2586)

Zhao Xue (kínai, 2565)

Katyerina Lahno (ukrán, 2553)

Viktorija Cmilyte (litván, 2524)

Pia Cramling (svéd, 2516)

Dronavalli Harika (indiai, 2512)

Bela Hotenasvili (grúz, 2504)

Alekszandra Kosztenjuk (orosz, 2501)

Antoaneta Sztefanova (bolgár, 2491)

Zsu Csen (katari, 2491)

Anna Zatonskih (amerikai, 2489)

Elisabeth Paehtz (német, 2482)

Elina Danieljan (örmény, 2476)

Monika Socko (lengyel, 2445)

 

Ma tartják az ünnepélyes megnyitót. Az első két napon a nagymesterek rapidoznak, december 14-én három, 15-én négy fordulóra kerül sor. December 16-17-én a villámtorna következik, végül a „vakverseny” zárja a programot, négy, illetve három fordulóval.  A rapidjátszmákban 20-20 perc a gondolkodási idő és 10-10 másodperc lépésenként. A villámpartik 3-3 percesek és 2-2 másodperc lépésenként, végül vakon 20-20 perc és 20-20 másodperc. A teljes díjalap 320 ezer dollár.

 

Verőci Zsuzsa

Komment 0 | Reblog! 0 |

Legfrissebb bejegyzések

A 17 éves indiai világbajnoki kihívó, Gukesh D hatodik az új világranglistán
2024. 05. 02.

Az azerbajdzsáni Ulvijja Fatalijeva az új Európa-bajnok, egypontos előnnyel győzött
2024. 04. 30.

Rodoszon félidejéhez érkezett a női Európa-bajnokság
2024. 04. 25.

A 17 éves indiai Gukesh és a kínai Tan Zhongyi a világbajnok-jelölti döntők győztesei
2024. 04. 22.

Az utolsó forduló dönt, a 17 éves indiai Gukesh félpontos előnnyel vezet. Nakamurával sötéttel mérkőzik meg
2024. 04. 21.

Gukesh, Nakamura és Nepomnjacsij holtversenyben az élen, Tan Zhongyi félpontos előnnyel vezet
2024. 04. 19.

Nepomnjacsij és Tan Zhongyi félpontoe előnnyel vezet
2024. 04. 18.

Nepomnjaxsij és Gukesh D reizett, Caruana és Nakamura nyert, Lei Tingjie legyőzte Gorjacskinát
2024. 04. 16.

Gukesh D és Nepomnjacsij döntetlennel is megőrizte éllovasi pozícióját, Tan Zhongyi ismét egyedül az élen
2024. 04. 15.

A nyolcadik forduló után Gukesh és Nepomnjaxsij vezet, a női viadalon hármas holtverseny az élen
2024. 04. 14.

A világbajnok-jelölti döntők félidejében Jan Nepomnjacsij és Tan Zhongyi félpontos előnnyel vezet
2024. 04. 12.

Gukesh és Nepomnjacsij remizett, megőrizték holtversenyes első helyüket, Tan Zhongyi előnye is fél pont
2024. 04. 11.

Gukesh 87 lépéses győzelemmel beérte Neomnjacsujt, Nakamura ekőször nyert
2024. 04. 10.

A világbajnok-jelölti döntők negyedik fordulójában Nepomnjacsij myert Vidit ellen, Szalimova legyőzte Konerut
2024. 04. 08.

Praggnanandhaa sötéttel nyert az indiai rangadón Vidit ellen, már a nyitásban meglepte riválisát
2024. 04. 07.

Hirdetés

Feedek

Archívum

Címkefelhő

Sakk Carlsen Lékó Polgár Judit, Aeroflot-verseny Rapport Richárd, Csapat-világbajnokság 2015, Grand Chess Tour, Sparkassen Chess Meeting, Biel Sakkfesztivál, Világkupa Baku, Grand Prix 2015/16, Csapat Európa-bajnokság, Tata Steel Chess 2016, Altibox Norway Chess 2016, Világkupa 2017 Tbiliszi, Világbajnoki döntő Viswanathan Anand Magnus Carlsen, Teherán Női kieséses rendszerű világbajnokság, Világbajnok-jelölti torna Hanti-Manszijszk Anand Aronjan Kramnyik Topalov Karjakin, Világkupa Hanti Manszijszk, Sakkolimpia Tromsø, Világbajnoki döntő 2014 Magnus Carlsen Viswanathan Anand, Csapatbajnokság, Világranglista, Női Európa-bajnokság, Világbajnok-jelölti verseny London Carlsen Kramnyik Aronjan Radzsabov Griscsuk Ivancsuk Szvidler Gelfand, Tata Steel 2015 Carlsen Caruana Aronjan Giri Ivancsuk Hou Ji-fan, Grand Prix London, Európa-bajnokság Jereván Polgár Judit Almási Zoltán Balogh Csaba, Riga Női Európa-bajnokság 2017, Női Grand Prix Sardzsa Hou JI-fan Humpy Koneru, Csapat Európa-bajnokság 2013, Női Európa-bajnokság 2016, Grand Prix Peking Lékó Griscsuk Karjakin Gelfand Topalov Kamsky Mamedgyarov, 40. sakkolimpia Isztambul, Grand Prix Párizs Griscsuk Caruana Nakamura Gelfand Ponomarjov, Férfi Európa-bajnokság 2012, Női Európa-bajnokság Plovdiv Hoang Thanh Trang Dzagnidze Gunyina Sztefanova, Wijk aan Zee 2012, Tata Steel 2013 Rapport Richárd, Grand Prix Taskent Caruana Karjakin Nakamura Giri Vachier-Lagrave Gelfand, Grand Prix-verseny Tbiliszi Griscsuk Giri Vachier-Lagrave Mamedgyarov Szvidler, Európa-bajnokság 2015 Jeruzsálem, Grand Prix Szaloniki Topalov Griscsuk Nakamura Caruana Morozevics Ivancsuk, 51. Capablanca emlékverseny, Dortmund Vlagyimir Kramnyik Ruszlan Ponomarjov Hikaru Nakamura Anish Giri, Grand Slam-döntő Anand Carlsen Aronjan Ivancsuk Nakamura, Női Grand Prix Lopota Hou Ji-fan Humpy Koneru Anna Muzicsuk Nana Dzagnidze, Tal-emlékverseny, Baden-Baden 2013 Anand Caruana Adams Naiditsch, Stavanger 2014 Carlsen Aronjan Griscsuk Caruana Kramnyik Topalov Karjakin, St. Louis Carlsen Aronjan Caruana Nakamura Topalov Vachier-Lagrave, 42. sakkolimpia Baku, Tata Steel 2013 Carlsen Anand Aronjan Caruana Karjakin Nakamura Lékó Péter, Európa-bajnokság Legnica Almási Zoltán Berkes Ferenc Balogh Csaba, Női csapat-világbajnokság 2013, Gibraltár 2015 Hou Ji-fan Topalov Nakamura Szvidler Rapport, Orosz szuperbajnokság Novoszibirszk, St. Louis USA ch 2017, 18. Európa-bajnokság 2017 Minszk, Wijk aan Zee Tata Steel Chess 2014 Aronjan Nakamura Caruana Gelfand Karjakin Rapport, Királyi verseny Bukarest Caruana Ponomarjov Wang Hao Radzsabov, Csapatbajnokság 2013/14, Taskent GP-verseny Humpy Koneru Zhao Xue Ju Wenjun Katyerina Lahno, Orosz szuperbajnokság Kramnyik Karjakin Szvidler Andrejkin Nepomnjacsij, VIII. Tal-emlékverseny Anand Carlsen Kramnyik Nakamura Karjakin Caruana Gelfand, Csapat-világbajnokság 2013, Rosztov Grand Prix Hou Ji-fan Humpy Koneru, Aeroflot 2012, Gibraltár, Grand Chess Tour 2016 London, Katar 2014 Kramnyik Giri Mamedgyarov Vachier-Lagrave Berkes Gara, Biel Magnus Carlsen Hikaru Nakamura, Orosz szuperbajnokság Szergej Karjakin Alekszandr Griscsuk Peter Szvidler, Grand Prix Genf Usenyina Hou Ji-fan Muzicsuk Dzagnidze Lahno, Aljechin emlékverseny Anand Aronjan Kramnyik Szvidler Gelfand Adams, Capablanca emlékverseny Almási Zoltán, Világbajnoki döntő New York Carlsen Karjakin, Biel 2013 Vachier-Lagrave Nepomnjacsij Rapport, Férfi sakkbajnokság, Vugar Gasimov emlékverseny Carlsen Caruana Nakamura Karjakin Mamedgyarov Radzsabov, Capablanca emlékverseny Leinier Dominguez Perez Vaszilij Ivancsuk Almási Zoltán, Mitropa Kupa, VII. Tal-emlékverseny, Grand Prix Zug Lékó Radzsabov Karjakin Caruana Topalov Mamedgyarov Morozevics, Dortmund Lékó Péter Vlagyimir Kramnyik Szergej Karjakin, La Coruna Rapport Richárd, Világbajnoki döntő Viswanathan Anand Borisz Gelfand, Grand Prix Zsermuk Hou Ji-fan Humpy Koneru, 60. női bajnokság, Grand Prix 2017 Genf Rapport Richárd, Mitropa-kupa 2017 Balatonszárszó, Grand Prix Taskent Fabiano Caruana Szergej Karjakin Lékó Péter, Női világbajnokság, ACP-verseny Almási Zoltán Wesley So Jan Nepomnjacsij, Hans Suri emlékverseny Biel Hou Ji-fan Maxime Vachier-Lagrave Radoslaw Wojtaszek, Grand Prix Baku Caruana Griscsuk Karjakin Nakamura, 33. Zalakarosi Sakkfesztivál Rapport Berkes Portisch Hoang Mádl, Grand Prix-verseny Chengdu, Ningbo csapat-világbajnokság, Szeged Női bajnokság, Női világbajnoki döntő Hou Ji-fan Humpy Koneru, 61. Női bajnokság Hévíz, Petroszjan emlékverseny Aronjan Griscsuk Kramnyik Gelfand Lékó, Stavanger Altibox Norway Chess 2017 Carlsen So Kramnyik Caruana Anand, Klubcsapatok Európa-kupája, Női csapat-világbajnokság, Grand Prix Ankara, Gibraltár 2013 Ivancsuk Kamsky Adams Hoang Thanh Trang, GRENKE Chess Classic 2015 Carlsen Caruana Anand Aronjan, Stavanger Anand Carlsen Aronjan Topalov Nakamura Szvidler Karjakin, Grand Prix 2017 Moszkva, 32. Mitropa-kupa Meissen, Csapatbajnokság 2016/17, Hoogeveen Polgár Judit Vlagyimir Kramnyik, 63. Férfi bajnokság Gyula, U16-os sakkolimpia Győr, Csigorin emlékverseny Almási Zoltán Portisch Lajos, Zürich 2015 Caruana Anand Kramnyik Aronjan Nakamura Karjakin, SportAccord Peking, 62. férfi bajnokság, Fabiano Caruana Veszelin Topalov Vaszilij Ivancsuk, Szaratov Lékó Péter, SportAccord 2014 Griscsuk Aronjan Lékó Hou Ji-fan Koneru, 30. Klubcsapatok Európa-kupája Lékó Péter Caruana Griscsuk Topalov Nakamura, X. Tal-emlékverseny Moszkva, Dortmund Lékó Péter Vlagyimir Kramnyik Fabiano Caruana, 28. Klubcsapatok Európa-kupa, 42. Sparkassen Chess-Meeting Lékó Kramnyik Caruana Adams, Orosz szuperbajnokság Kramnyik Karjakin Szvidler Nepomnjacsij, St. Louis Carlsen Aronjan Nakamura Kamsky, Grand Slam-döntő Aronjan Mamedgyarov Adams Vachier-Lagrave, Klubcsapatok Európa-kupája 2013, Orosz csapatbajnokság 2013, Orosz csapatbajnokság 2012, Európa-bajnokság 2016, 3. Vugar Gasimov emlékverseny, London Chess Classic 2014 Carauna Anand Nakamura Kramnyik Giri Adams, 42. sakkolimpia Baku, Grand Chess Tour 2017 Leuven, Grand Chess Tour 2017 Párizs, Biel Magnus Carlsen Alekszandr Morozevics Alekszej Shirov, 50. Bieli Sakkfesztivál Lékó Péter, 33. Klubcsapatok Európa-kupája Antalya, Sencsen 2017, Grand Prix 2017 Rapport, 35. Mitropa-kupa Prága, Női világbajnoki döntő, 4. Sinquefield Kupa St. Louis, 32. Klubcsapatok Európa-kupa, Wijk aan Zee Tata Steel Chess 2017, Szombathely Rapport Richárd Markus Ragger, Rapport Richard, Orosz csapatbajnokság 2014 Lékó Péter, Hanti-Manszijszk Női GP-verseny Hou Ji-fan Anna Muzicsuk Zhao Xue Nana Dzagnidze Katyerina Lahno, Grand Slam-döntő Anand Aronjan Ponomarjov, Női világbajnoki döntő 2013 Anna Usenyina Hou Ji-fan, Junior világbajnokság Rapport Richárd, Grand Prix Kazany, Zürich 2014 Carlsen Anand Aronjan Nakamura Caruana Gelfand, Gibraltár 2014 Hoang Thanh Trang Rapport Richárd, Női Európa-bajnokság Belgrád Hoang Thanh Trang Papp Petra Muzicsuk Dzagnidze Lahno Koszinceva Cramling, Zürich 2013 Anand Kramnyik Caruana Gelfand, Malmő Rapport Van Wely Short Szokolov, Női Grand Prix Dilijan Usenyina Koneru Muzicsuk Dzagnidze Sztefanova, London Chess Classic 2012 Anand Carlsen Aronjan Kramnyik Polgár Judit, 40. sakkolimpia Isztambul, Női Grand Prix 2015/16 Hanti-Manszijszk, Wijk aan Zee Tata Steel Chess 2017, Kazany Grand Prix, Világkupa 2013 Kramnyik Karjakin, Mi is történt 2016-ban, 7. Danzhou szuperverseny Lékó Péter, 44. Sparkassen Chess Meeting Dortmund, Világbajnok-jelölti döntő Moszkva 2016, 7. Danzhou szuperverseny Lékó Péter, Genf Polgár Judit Vlagyimir Kramnyik Hikaru Nakamura Sahriyar Mamedgyarov, Zürich Korcsnoj Chess Challenge, V. Grand Slam-döntő, Hoogeveen Nakamura Hou Ji-fan Giri, Szaratov Lékó Péter Alekszandr Morozevics, Grand Chess Tour 2017 5. Sinquefield Cup St. Louis, Grand Chess Tour 2017 St. Louis, Hikaru Nakamura Levon Aronjan, Női világbajnokság Hou Ji-fan Humpy Koneru Hoang Thanh Trang, Chess.com Man sziget 2017, 33. Mitropa-kupa, Világbajnoki döntő Viswanathan Anand Borisz Gelfand, 45. Sparkassen Chess-Meeting 2017 Dortmund, Csapatbajnokság 2014/15, Világkupa Hanti Manszijszk Szvidler Griscsuk Ivancsuk Ponomarjov, Női Európa-bajnokság Belgrád Hoang Thanh Trang Papp Petra Muzicsuk Dzagnidze Lahno Koszinceva Camling, Csapatbajnokság 2012/13, Női Grand Prix 2015/16 Hanti-Manszijszk, 21. csapat Európa-bajnokság Kréta, Budapesti Tavaszi Fesztivál Szabó László emlékverseny, Sharjah Masters 2017 Gledura, Női Grand Prix Dilijan Usenyina Koneru Muzicsuk Sztefanova, Zürich párosmeccs Kramnyik Aronjan, ACP Tbiliszi, Világbajnok-jelölti verseny London 2013 Carlsen Kramnyik Aronjan Radzsabov Griscsuk Ivancsuk Szvidler Gelfand, 4. Gasimov emlékverseny So Kramnyik, GRENKE Chess Classic 2017 Carlsen Caruana, Világkupa 2013 Aronjan Kramnyik Caruana Griscsuk Karjakin Nakamura Szvidler, A 2012-es év krónikája, Grand Chess Tour 2016 Párizs, Aeroflot 2013, London Chess Classic 2011 Anand Carlsen Aronjan Kramnyik Nakamura, Malmő Lékó Péter, Mitropa-kupa 2014, Dubai rapid-és villámvb Magnus Carlsen Viswanathan Anand Hikaru Nakamura Fabiano Caruana Polgár Judit, Hanti-Manszijszk Női Grand Prix-verseny Hou Ji-fan Anna Muzicsuk Zhao Xue Nana Dzagnidze Katyerina Lahno, 45. Bieli Sakkfesztivál Lékó Péter, Tata Steel 2013 Carlsen Anand Aronjan Caruana Nakamura Lékó Péter, Hanti-Manszijszk Csapat-világbajnokság 2017, SportAccord Peking Hou Ji-fan Aronjan Radzsabov Karjakin Lékó Péter, Ningbo csapat-világbajnokság Lékó Péter Polgár Judit Almási Zoltán, Világkupa 2013 Lékó Péter Polgár Judit Aronjan Kramnyik Caruana Karjakin Nakamura, London Chess Classic 2011 Anand Carlsen Aronjan Kramnyik, Malmő Lékó Péter, Világbajnoki döntő Viswanathan Anand Borisz Gelfand, Lékó Péter, A 2013-as esztendő krónikája, Világbajnoki ciklus, Rapport Richárd, Magyar Sakkozásért Alapítvány Portisch Lajos, Orosz csapatbajnokság, Grand Prix Baku Caruana Griscsuk Karjakin Gelfand, Rapid és villám-vb Dubai Carlsen Anand Nakamura Caruana Griscsuk Polgár Judit, Rapid-világbajnokság Asztana, Grand Chess Tour 2016 Leuven, Világbajnoki döntő New York Carlsen Karjakin, Chess.com Masters Man sziget, Világbajnoki döntő New York Carlsen Karjakin, Grand Prix 2017, Rapid és villám-világbajnokság Doha 2016, X. Tal-emlékverseny Moszkva, Dortmund Lékó Péter Vlagyimir Kramnyik Fabiano Caruana Michael Adams, Világkupa 2013 Lékó Péter Aronjan Kramnyik Caruana Karjakin Nakamura Szvidler, Grand Prix-verseny Chengdu, IX. Chess Masters Final Bilbao Carlsen Karjakin, IX. Chess Masters Final Bilbao Carlsen Karjakin, Világkupa Hanti Manszijszk Polgar Judit

Sakkblog

A hazai és a külföldi legjelentősebb tornákról híradás, értékelés, játszmaelemzés. Sztorik, interjúk. Mi újság a sakkvilágban?

Naptár

Reblog