Zürichben február 23. és március 1. között négy résztvevős, kétfordulós szuperversenyt rendeznek. A világbajnok indiai Viswanathan Anand mellett a világranglistán második orosz exvilágbajnok Vlagyimir Kramnyik, a tavalyi világbajnoki döntő vesztese, az izraeli Borisz Gelfand és az olasz Fabiano Caruana csatázik egymással. Kramnyik és Gelfand számára a viadal főpróbát jelent a március 14-én Londonban kezdődő világbajnok-jelölti tornára. A viadal hivatalos honlapja: http://www.zurich-cc.com.
Az esztendő harmadik szuperversenyét rendezik meg Zürichben. Igazi presztízscsatát várunk a világbajnoki címért hosszú éveken keresztül küzdött, álmaikat is elérő rutinos nagymesterek, a nagy trió, Viswanathan Anand, Vlagyimir Kramnyik és Borisz Gelfand, valamint az egyik trónkövetelőnek tartott 20 esztendős Fabiano Caruana között.
A résztvevők az Élő-pontszámok sorrendjében:
Vlagyimir Kramnyik (orosz, 2810)
Viswanathan Anand (indiai, 2780)
Fabiano Caruana (olasz, 2757)
Borisz Gelfand (izraeli, 2740)
A világbajnoki címet 2007-től őrző Anand tornagyőzelemmel fokozta harci kedvét. Öt évvel linaresi sikere után nyert újra viadalt, Caruanát fél ponttal előzte meg Baden-Badenben a Grenke Chess Classic 19-es kategóriájú, hat résztvevős, kétfordulós versenyen.
A „madrasi tigrist” tavaly Moszkvában ötödször ünnepelték világbajnokként. A FIDE 2000-ben megrendezett kieséses rendszerű világbajnokságának döntőjében a spanyol(lett) Alekszej Shirovot győzte le. A nyolcfős, kétfordulós mexikói világbajnokságon veretlenül végzett az első helyen. Egy év múlva Bonnban az orosz Vlagyimir Kramnyikkal szemben párosmérkőzésen diadalmaskodott, 6,5-4,5-re nyert. Három éve bolgár kihívóját, Veszelin Topalovot hazai pályán győzte le. Fordulatos párharcban megnyerte a sorsdöntő utolsó partit.
Borisz Gelfanddal vívott csatáját a kiegyenlített erők küzdelme jellemezte. A vártnál talán békésebb partikat láttunk a két jól felkészült, a világbajnoki címért több mint két évtizede versengő nagymesterek összecsapásán, de a 12 játszmás lebonyolítás is kevesebb alkalmat ad a nyíltsisakos játékra. A rapid rájátszás izgalmai sok mindenért kárpótolták a sakkrajongókat, a rendkívüli feszültséget a gyorsabban játszó címvédő jobban bírta.
Kramnyik páratlan rekordot mondhat magáénak, hiszen Dortmundban tízszer is diadalmaskodott. 2000-ben Garri Kaszparovot fosztotta meg világbajnoki címétől, hat év múlva megnyerte a címegyesítő meccset Veszelin Topalovval szemben. 2007-ben a nyolc résztvevős, kétfordulós világbajnoki versenyen a győztes Anand mögött éppen Gelfand társaságában osztotta a második helyet. Egy év múlva párosmérkőzésen 6,5-4,5-re vereséget szenvedett Anandtól, két éve a világbajnok-jelölti párharcokban rájátszáson honfitársával, Alekszandr Griscsukkal szemben „vérzett el”.
„Hullámvölgy” után tavaly decemberben nagyon biztató formában sakkozott a London Chess Classic 2012 tornán. Élvezetes partikat játszott, Magnust is megszorongatta. Tetszetős pozíciós minőségáldozatai a sakkot igazán értők számára rendkívüli élményt jelentettek. Az exvilágbajnok örült annak, hogy a feje jól dolgozott, fizikailag tökéletes állapotban volt, s nem tartja magát esélytelennek a világbajnok-jelölti tornán. Idén Kramnyik jubileumot ül, húsz éve tartozik a sakkvilág top tíz játékosa közé. Igazi profiként mondta: „Joggal gondolom, hogy világranglistán elfoglalt második helyem akár elsőként is értékelhető, hiszen Magnus Carlsen pontszáma a fellegekben járó, már nem is lehet számolni. Kozmikus pontszám, az emberek között én vagyok az első…”
A torna doyenje a 44 éves Borisz Gelfand több mint két évtizede tartozik a sakkvilág elitjéhez, a nemes játékhoz való viszonyát, eredményességét így magyarázta: „A mi generációnk nagy előnye, egyik magyarázata, hogy még mindig sikereket érünk el, hogy jó alapokon tanultunk meg játszani. Később megtanultuk, hogy miként kell a számítógépes programokat hasznosan használni, míg a fiatal játékosok többsége megtanulta a programokat kezelni, de nem volt, nincs igazi tudásuk. Sokan önálló gondolkodás helyett csak megnyomják a gombokat, s várják, hogy mit mond a program” – nyilatkozta Gelfand. A szovjet válogatottal 1990-ben olimpiai bajnoki címet szerzett. Gelfand ötszörös világbajnokjelölt, Világkupa-győztes, számos nagy nemzetközi torna első helyezettje.
A 20 éves Fabiano Caruana érthető módon riválisaihoz hasonló sikerekkel nem dicsekedhet. Tavaly fantasztikus évet zárt. Januárban holtversenyben második volt a Tata Steel szuperversenyen, a Tal-emlékversenyen is osztotta a második helyet, a dortmundi tornán Szergej Karjakin társaságában lett első. A Grand Slam-döntőn Fortuna is segítette Sao Paulóban, gondoljunk csak Carlsen elleni nyerésére, vagy csodával határos megmenekülésére Aronjannal szemben. Caruana végül csak a rájátszásban maradt alul Magnus Carlsennel szemben, a világranglistán az ötödik helyre lépett előre. Januárban a Tata Steel szuperversenyen megszakadt nagy sikersorozata, 25 Élő-pontot vesztett, nyolc helyezést rontott a sok-sok hibával tarkított játékával. Baden-Badenben a hajrában ingott meg, biztosnak látszó tornagyőzelmet szalasztott el.
Zürichben a klasszikus időkontroll mellett játszanak, 2-2 óra gondolkodási idő az első 40 lépésre, majd 1-1 óra a következő 20 lépésre, végül 15-15 perc és lépésenként 30-30 másodperc a játszma befejezéséig. Amennyiben a nagymesterek partija 40 lépés előtt döntetlennel végződne, akkor rapidpartit vívnak, ennek eredményét a végső sorrendbe nem számítanák be. Február 22-én tartják meg az ünnepélyes megnyitót, másnap 15 órakor indulnak a sakkórák. 26-án pihenőnap lesz, az utolsó játéknapon, március 1-én 13 órakor kezdődnek az ütközetek.
Zürichi sakktörténelem
A svájci városban hatvan évvel ezelőtt emlékezetes világbajnok-jelölti versenyt rendeztek. A 15 résztvevő kétfordulós viadalán a szovjet Vaszilij Szmiszlov 18 pontot gyűjtött, két ponttal előzte meg a holtversenyben második helyen végzett honfitársait, David Bronstejnt és Paul Kereszt és lett Mihail Bovinnik kihívója. Szabó László a 13. helyen zárta szereplését. A tornáról Bronstejn írt korszakalkotó könyvet. A nyitásokra kevesebb figyelmet fordított, a középjátékok és végjátékok elemzésén számos generáció nőtt fel.
2009-ben a világ legrégebbi sakk-klubja, a Schachgesellschaft Zürich megalakításának 200. évfordulóját nagyszabású fesztivállal ünnepelték. A gálát a bajnokok rapidversenye zárta, amelyre Polgár Judit is meghívást kapott. A 8 résztvevő tornáját az orosz exvilágbajnok Vlagyimir Kramnyik félpontos előnnyel nyerte meg az indiai világbajnok Viswanathan Anand előtt. Holtversenyben harmadikként a bolgár exvilágbajnok Veszelin Topalov és az ukrán exvilágbajnok Ruszlan Ponomarjov végzett. Polgár Judit hatodikként zárta a viadalt.
Kramnyik a 2011-es Tal-emlékverseny idején találkozott az orosz üzletember Oleg Szkvorcovval, akinek a 2012-es első félévi versenyínségéről panaszkodott. A nagy sakkrajongó, Kramnyiknak drukkoló Szkvorcov párosmérkőzés megrendezését ajánlotta Kramnyiknak, de fontos kritériumként szabta meg, hogy az ellenfélnek a világranglista első öt helyezettjéből kell lennie. Az örmény Levon Aronjan vállalta a felkérést, így a London Chess Classic 2011 és a Tata Steel Chess 2012 győztese, Kramnyik és Aronjan mérkőzött meg egymással a korábbi jelentős tornák színhelyéül is szolgáló Hotel Savoy Baur en Ville Hotelben.
A párharc főszponzora az IGC (International Gemological Laboratories) volt, amelynek Oleg Szkvorcov a vezérigazgatója és társtulajdonosa, drágakövekkel, briliánssal és gyémánttal foglalkozik. A sakktörténelemben még nem fordult elő, hogy hivatalos tétmeccsen kívül a legjobbak ilyen megmérettetést vállaljanak. Klasszikus gondolkodási idő mellett csatároztak, párharcuk 3-3-mal végződött. Aronjan győzelemmel kezdett, Kramnyik a harmadik játszmában egyenlített ki. Különösen izgalmasan alakult a befejező parti. majd. Aronjan játszott világossal, a spanyol megnyitásban ezúttal elkerülte a berlini változatot. Kezdeményezett, de Kramnyik pontos játékkal ellenesélyt teremtett. Minőségáldozatát követően kiéleződött a csata, az exvilágbajnok nyerőesélyt szalasztott el, Aronjan kiharcolta a döntetlent.
A párosmérkőzés végeredménye:
Vlagyimir Kramnyik (orosz, 2801) – Levon Aronjan (örmény, 2820) 3 - 3 (0 – 1, döntetlen, 1 – 0, döntetlen, döntetlen, döntetlen)
Verőci Zsuzsa