Zürichben április 21. és 28. között a világranglistán második örmény Levon Aronjan és a harmadik, az orosz exvilágbajnok Vlagyimir Kramnyik hatjátszmás felkészülési párosmérkőzést vív. A sakktörténelemben még nem fordult elő, hogy hivatalos tétmeccsen kívül a legjobbak ilyen megmérettetést vállaljanak. A sakkozás 14. világbajnoka, a kétszeres olimpiai bajnok, Grand Slam-győztes Vlagyimir Kramnyik és a kétszeres olimpiai bajnok, Világkupa, Grand Slam és Grand Prix-győztes Levon Aronjan klasszikus gondolkodási idő mellett vív meg egymással, 30 lépésnél korábbi remi esetén egy rapidpartit is játszanak. A meccsen két-két partit követően lesz pihenőnap. Kramnyik és Aronjan első partjukat 2005-ben, a Klubcsapatok Európa-kupáján vívták, remivel indítottak. Azóta még negyvenszer csatáztak különböző időbeosztás mellett, Kramnyik húsz döntetlen mellett 13-8-ra vezet. Klasszikus időkontroll mellett tizenegyszer megosztoztak a ponton, az orosz exvilágbajnok négyszer nyert, Aronjan 2010-ben, a Tal-emlékversenyen tudta megadásra kényszeríteni Kramnyikot. A viadal honlapja: http://www.kramnikaronian.com/
Vlagyimir Kramnyik a tavalyi Tal-emlékverseny idején találkozott az orosz üzletember Oleg Szkvorcovval, akinek a 2012-es első félévi versenyínségről panaszkodott. A nagy sakkrajongó, Kramnyiknak drukkoló Szkvorcov párosmérkőzés megrendezését ajánlotta, de fontos kritériumként szabta meg, hogy az ellenfélnek a világranglista első öt helyezettjéből kell lennie. Levon Aronjan vállalta a felkérést, így a London Chess Classic 2011 és a Tata Steel Chess 2012 győztese, Kramnyik és Aronjan mérkőzik meg egymással a korábbi jelentős tornák színhelyéül is szolgáló Hotel Savoy Baur en Ville Hotelben.
A párharc főszponzora az IGC (International Gemological Laboratories), amelynek Oleg Szkvorcov a vezérigazgatója és társtulajdonosa, drágakövekkel, brilliánssal és gyémánttal foglalkozik. A másik jelentős szponzor az antwerpeni Aspeco N. V.
Levon Aronjan pályafutása
Az örmény sakkozás legjobbja, a 2006-os torinói és 2008-as sakkolimpián, a tavalyi csapat-világbajnokságon aranyérmes válogatott éltáblása, Levon Aronjan 1982. október 6-án született Jerevánban. 1999-ben örmény bajnok lett, 2001-ben a lausanne-i ifjú titánok tornáján győzött, egy év múlva junior világbajnokságot nyert. 2005 júliusában került be a top 10-be és egyúttal átlépte a 2700 Élő-pontos határt. A csapat-világbajnokságon bronzérmes örmény válogatott éltáblása. Hanti-Manszijszkban lenyűgöző teljesítménnyel diadalmaskodott a Világkupán. Az örmény nagymester tíz játszmát nyert meg, tíz partija döntetlennel végződött.
Torinóban olimpiai bajnok a válogatottal
2006 januárjában Wijk aan Zee-ben, a világranglista ötödik helyezettjeként pályafutása első szuperversenyén csak ötvenszázalékos, de a linaresi viadalon már tornagyőztesként ünnepelték. Az áprilisi és a júliusi világranglistán Veszelin Topalov és Viswanathan Anand mögött harmadikként jegyezték. A torinói sakkolimpián az aranyérmes örmény válogatott „vezérevezőse”, jelentős szerepet játszott a szenzációs sikerben.
A fantasztikus sorozat után törvényszerű volt kis visszaesésese, de Moszkvában, a Tal-emlékversenyen hármas holtversenyben első - többek között Lékó Péterrel -, majd 2007. januárjában Wijk aan Zee-ben Veszelin Topalovval és Tejmur Radzsabovval osztotta a dicsőséget. Májusban rapid párosmérkőzésen 4-2-re legyőzte Vlagyimir Kramnyikot. Elisztában a világbajnok-jelölti párosmeccsen drámai küzdelemben, csak a hosszabbítás után nyert a 16 éves norvég Magnus Carlsen ellen. A nyolc között a spanyol Alekszej Shirovval szemben egy nyeréssel és öt remivel biztosította mexikói repülőjegyét. Főpróbaként Aronjan Mainzban megnyerte a Fischer Random Chess versenyt, a döntőben Anandot győzte le. A visszavágón, a rapidtornán az indiai exvilágbajnok diadalmaskodott, három remi mellett egy nyeréssel.
Másodszor is olimpiai bajnok az örmény válogatottal
Nagy reményekkel utazott Mexikóba, az egyik titkos favoritnak tartották a nyolcfős világbajnoki döntőben. Sem betegségével, sem riválisaival nem tudott sikerrel megbirkózni. Mindössze 6 pontot ért el, az orosz Alekszandr Morozeviccsel holtversenyben hatodikként zárt.
Gyorsan feledtette a kudarcot, a Corus-tornán Magnus Carlsennel holtversenyben végzett az élen, egyetlen vereségét Kramnyiktól szenvedte el. Linaresben a harmadik helyet osztotta Topalovval. Remekelt Nizzában, 2,5 pontos előnnyel nyerte meg az Amber-versenyt. Nagyot bukott a szófiai M-tel versenyen, nyeretlenül, négy vereséggel utolsó lett! Sokáig nem búslakodott, Szocsiban első lett a Grand Prix-tornán. Amire kevesen számítottak, az örmény válogatott Drezdában megvédte olimpiai bajnoki címét. Igazi népünnepély volt az aranyérmes csapat fogadtatása. Nankingban egy értékes második hellyel zárta az évet.
Grand Prix- és Grand Slam-győztes
2009-ben a Corus-tornán holtversenyben második, Linaresben gyengélkedett, -1-gyel végzett. A GP-viadalon Nalcsikban ismét top formában, újabb első helyet szerzett. Mainzban megnyerte a rapidtornát, Zsermukban holtversenyes második hellyel a GP-versenysorozat győztese és világbajnokjelölt lett. Bilbaóban parádézott a Grand Slam-döntőn, másfél pontos előnnyel győzött. A Tal-emlékversenyen Ananddal csak a negyedik helyet osztotta. Nem látjuk őt Wijk aan Zee-ben, Linaresben harmadik. Sanghajban a Grand Slam-döntő kvalifikációs versenyén a rájátszásban kikapott Kramnyiktól. A sakkolimpián nem rajta múlott, hogy a címvédő örmények csak nyolcadikok lettek. Levon Aronjan a 2010 novemberi Élő-listán lépte át a bűvös + 2800-as Élő-ponthatárt. Moszkvában kettős sikert aratott, holtversenyben első lett a Tal-emlékversenyen, majd a villám-vb-t is megnyerte.
A tavalyi évet ismét Wijk ann Zee-ben kezdte, Carlsennel holtversenyben harmadik, majd szerencsés kézzel rapidozott a 20. Amber-tornán, övé az utolsó verseny első helye. A világbajnok-jelölti párharcokra alaposan készült, nem véletlen, hogy a sakkozás 13. világbajnoka, Garri Kaszparov az egyik legnagyobb esélyesnek tartotta a világbajnoki kihívói cím elnyerésére.
Nem bírt Griscsukkal a világbajnok-jelölti párosmeccsen
A világranglistán harmadik Levon Aronjant egyértelműen favoritnak tartottuk az orosz Alekszandr Griscsuk elleni meccsén. Az örmény sakkozó az első partiban nyerést hagyott ki, azután kiegyenlítődtek az esélyek. Négy remit követően a rájátszás döntött. Nyíltsisakos küzdelem folyt, két sötéttel elért nyeréssel kezdődött a négyjátszmás meccs. Aronjan nagyon idegesen játszotta az első partit, szinte ellenállás nélkül vesztett. A jelentős lélektani előny azonban béklyóként hatott a Griscsuk játékára, világossal ő sem remekelt, Aronjan egyenlített.
Levon alighanem meccslabdát hibázott a harmadik játszmában, nyerőesélyt hagyott kihasználatlanul, sőt a remiért kellett megküzdenie. A negyedik ütközet során Aronjan tőle szokatlan módon jelentős időhátrányba került, Griscsuk a vezérszárnyon kezdeményezéshez jutott. Aronjan mindent megkísérelt, hogy mentse állását, Griscsuk némi bizonytalankodás után kiskombinációval anyagi előnyt szerzett. Időelőnyét is kihasználva gúzsba kötötte sötét haderejét, majd a király elleni akció továbbjutását jelentette.
Aronjan a kudarcért a ningbói csapat-világbajnokságon aranyéremmel kárpótolta magát, s egyúttal sokadszor bizonyította, hogy társaival igazi csapatot alkot, veretlenül lettek elsők. Két olimpiai aranyérem után a top csapatversenyt is megnyerték.
A csapat Európa-bajnokságon, Moszkvában és Wijk aan Zee-ben remekelt
A Grand Slam-döntőn Crlsen és Ivancsuk mögött, Nakamura és Anand társaságában lett harmadik. A csapat Európa-bajnokságon az örmény válogatott az utolsó forduló előtt még vezetett, de a németektől elszenvedett váratlan vereségnek köszönhetően még a dobogóról is lecsúsztak. Aronjan az éltáblán eredményesen játszott. A nagy presztízsű Tal-emlékversenyen harmadszor végzett holtversenyben az élen. 2006-ban Lékó Péterrel és az ukrán Ruszlan Ponomarjovval, 2010-ben az orosz Szergej Karjakinnal és az azeri Sahriyar Mamedgyarovval osztotta a dicsőséget. Az első tornán Lékó jobb Berger-Sonneborn pontszámával kapta meg a győztesnek járó kupát, tavaly Karjakinnal teljes volt a holtversenye. Tavaly Aronjan a Berger-Sonneborn pontszámmal megelőzte volna a norvég Magnus Carlsent, de a versenykiírás a több sötét partit játszót díjazta, így a világranglistát vezető Magnus lett a kedvezményezett, mindketten megőrizték veretlenségüket.
A moszkvai nagy sikert követően a London Chess Classic szuperversenyen csalódást okozott. Fölényes állást elvesztett Hikaru Nakamurával szemben, s tőle szokatlan módon a vereség túlzottan is megviselte, Vishy Ananddal együtt csak ötvenszázalékos eredményt ért el. Levon a sakkot nélkülöző pihenést választotta, a Malaysiában és Vietnamban eltöltött kellemes napok felfrissítették, új energiákat gyűjtött és idén januárban a Tata Steel szuperversenyen, Wijk aan Zee-ben partijai pályafutásában új színvonalat jelentettek. Úgy érezte, hogy a nyitások alaposabb kidolgozására fordított munka is nagyon hasznos volt. Kreatívabb lett a felkészülése, bár érzi még a hibákat is. Erre példa a vezércsel, ahol sokszor úgy érezte. hogy nem felel meg a stílusának, de mégis meg kell tanulnia, sajátjává kell tennie. Nagyon fontosnak érezte a számtalan jó tanácsot, meg kell tanulnia a számítógép helyes használatát.
Wijk aan Zee-ben kettős győzelemmel rajtolt, Karjakin legyőzése után visszavágott Nakamurának a londoni vereségért. A harmadik fordulóban azonban kikapott a nagy riválistól, Magnus Carlsentől. A vesztés ezúttal nem törte le, higgadtan értékelte, hogy a rossz nyitást követően nagyot nem hibázott, mindent elkövetett, hogy megnehezítse Magnus nyerését. Belátta, hogy egy ilyen jó sakkozó ellen lehet partit veszíteni. A cseh David Navarával szemben érte meg „baleset”, de hét játszmát tudott nyerni, s a plusz öt az első helyet jelentette számára. „Életem versenyét játszottam” – nyilatkozta a torna végén.
Levon Aronjan nyolc év alatt 26 szuperversenyen vett részt, tíz tornát nyert meg. Kétszeres olimpiai bajnok, Világkupa-győztes, a Grand Prix-versenysorozat első helyezettje, Grand Slam-győztes. Már csak egy titulus hiányzik gyűjteményéből, sokan tartják a jövő évi világbajnok-jelölti verseny favoritjának.
Verőci Zsuzsa