Norvégiában óriási érdeklődés kísérte Magnus Carlsen londoni szereplését, elsősége, a világbajnoki kihívói jog megszerzése még népszerűbbé tette a sakkozást. Carlsen a tornáról, a kritikus pillanatokról, a szabályzatról is nyilatkozott a viadal honlapján. A 22 éves norvég nagymester nem félt attól, hogy az ex-szovjet nagymesterek összefognak ellene. A címvédő indiai világbajnok Viswanathan Anandot is lenyűgözte a viadal, Carlsenhez hasonlóan nagy elismeréssel szólt Vlagyimir Kramnyikról. Nem tartja magát esélytelennek a világranglistát fölényesen vezető Magnus Carlsennel szemben, akivel májusban tíz résztvevős szuperversenyen is együtt játszik.
Nagy megkönnyebbülést jelentett Magnus Carlsen számára, amikor befejeződött a verseny, amely hosszú és nehéz volt, senki nem tudott ugyanazon a színvonalon játszani a torna elejétől a végéig. Nagy örömöt jelent a győzelem, mindig szerette bizonyítani, hogy a világranglistán nem véletlenül az első. A világbajnoki cím elnyerése valami más, nagy érdeklődéssel várja a döntőt.
Londoni teljesítményéről azt mondta, hogy nem mindig sikerült a maximumot kihoznia a partikból, de a fő célt, az első helyet elérte, a többi már másodlagos. „Amikor alaposabban elemzed a játékodat, megérted, hogy itt-ott jobban is játszhattál volna, más döntést is hozhattál volna. Nem minden sikerült a legjobban, de leginkább azzal vagyok elégedetlen, hogy idegen játszmák eredményétől függött a sorsom” – mondta a norvég nagymester. Az első 11 játszmájának színvonalával elégedett. Voltak hibák is, de legtöbbnyire kontrollálta azokat.
Három utolsó partija, Ivancsuk, Radzsabov és Szvidler ellen kritikusak voltak, míg korábbi játszmáiban durva hibákat nem követett el, ezekben az összecsapásokban az egyik hiba követte a másikat. Ennek oka a fáradtság is volt. Erős ellenfelek, óriási feszültség. A második félidőben magára talált Kramnyik, amikor Carlsennél már a fáradtság jelei mutatkoztak.
Ivancsuk elleni veresége után alig aludt, csak arra tudott gondolni, hogy mekkorát hibázott. Nehezen nyugodott meg, de sikerült elhinnie, hogy még nem veszett el minden, két parti maradt…
Carlsen nem félt attól, hogy az ex-szovjet nagymesterek összefognak ellene. Profi sakkozóként tisztelik egymást, Londonban a csata tisztességes volt. Lenyűgözte őt Kramnyik fantasztikus második félideje. Már az első körben is megmutatta ragyogó felkészültségét, de kimaradtak az esélyek. Utána Vlagyimir a nyitásból is előnnyel jött ki, s jöttek a nyerései.
Magnus Carlsen utolsó partijában nyerésre játszott, nem akarta, hogy a másik játszmától függjön a sorsa, egy pillanatig sem hitte, hogy világossal második partiját is elbukhatja. Azt senki sem gondolta, hogy mindketten vereséget szenvednek, s így lesz holtverseny a végén. A 12. fordulóig nem úgy nézett ki, hogy ez pályafutása legnehezebb kihívása lesz, számára tipikusan alakult a verseny, semmi túlzottan eredetit nem mutatott, + 4-gyel állt, de utána többet hibázott, mint korábbi versenyei közül bármelyiken. Három forduló alatt még nem vesztett két partit, ráadásul mindkettőt világossal.
A holtversenyt eldöntő szabályzatról Magnus így nyilatkozott „Nem lett volna rossz, ha rapid rájátszásra kerül sor, ahogy ez a világbajnokságon is történt. A résztvevők tudták a szabályzatot előre, ennek szellemében játszottak. Legközelebb talán másképp lesz.” Magnus Carlsen a világbajnoknak adott privilégiumot nem először bírálta, helyeselte, hogy körverseny döntött a kihívó személyéről, mert ez több esélyt ad a legerősebb játékosnak, hogy nyerjen. Ha már a világbajnok két évig ül a trónon, komoly szisztéma kell, amelyik eldönti, hogy ki a kihívó.
Norvégiában óriási érdeklődés kísérte szereplését, az újságokban nagy teret szenteltek eredményének, röviddel tornagyőzelme után már érkeztek a gratuláló táviratok. Londonból öt újságíró és két televíziós stáb is tudósított. A sakk még fokozódó népszerűségét szolgálta sikere. Másfél év múlva Norvégiában rendezik a sakkolimpiát. Idén a Világkupának ad otthont Tromsö. Májusban az első szuperversenyre kerül sor, ahol a tíz résztvevő között a ranglista első nyolc helyezettje is játszik. Első alkalommal mérkőzik meg Ananddal új szerepkörében. Anandot nagy sakkozónak tartja, de érez magában elegendő energiát, hogy teljes odaadással készüljön fel a párharcra, bízik abban, hogy van esélye a győzelemre. Jó segítői csapatot szeretne kialakítani, vannak ajánlatai, elképzelései.
Vishy Anand nagy érdeklődéssel követte a tornát
A 2007 óta világbajnok, Vlagyimir Kramnyik, Veszelin Topalov és Borisz Gelfand elleni párharcokban címét megvédő Viswanathan Anand fokozott érdeklődéssel kísérte a viadalt, és benyomásairól a The Indian Express-nek nyilatkozott.
„A sakktörténelem legjobb világbajnok-jelölti versenye volt. Még nem fordult elő, hogy az utolsó játéknapig, a játéknap utolsó órájáig bármi történhetett, ez tette egyszerűen hihetetlenné a tornát. Nem kellett sokáig fennmaradnom, hiszen a partik legtöbbje éjfélig befejeződött, s utána mentem aludni. Már nem láttam Vlad kapitulációját, de biztos voltam, hogy ez bekövetkezik. Pozíciója reménytelen volt, és ismerem Ivancsukot, hogy ezt nem ronthatta el. Az első három-négy napban már azt gondoltam, hogy Aronjannal játszom majd – ez nem azt jelentette, hogy már terveztem, de gondolataim már ebben az irányba kóboroltak. Ezután Magnus a versenyen határozottan megragadta az esélyt, és ez tartósnak tűnt a 12. fordulóig, amikor Kramnyik nyert, Carlsen vesztett. Amikor aludni mentem, úgy éreztem, hogy Magnus megmenekülhet, másnap felébredve olvastam a hírt, hogy duplán hibáztam. Magnus kikapott, Kramnyik átvette a vezetést” - nyilatkozta a világbajnok.
Anand nagy szimpátiát érzett Kramnyik iránt, megérdemelte volna a győzelmet, játéka elnyerte tetszését. A versenyre sokat változott a sakkja és stílusa. Magnus a tőle megszokott teljesítményt nyújtotta, de Vlad hihetetlen mércével sakkozott, naponta új ötlettel jelentkezett, játszott. Szimpátiát érzett irányába, mint generációs testvére iránt. A holtversenyt eldöntő szabály miatt a sorsdöntő partit a komfort zónáján kívül játszotta, túlzott rizikót vállalt.
Kramnyik egy tragikus tie-break szabály miatt vesztett, amely jobban emlékeztet a szerencsejátékra. Torna előtt mindenki tudta ezt a szabályt, de ez messze nem ideális, kicsit ostobának érzi, hogy a győzelmek száma döntött. Anand nem tagadta, hogy az utolsó két évben ő is szeretett volna változtatni stílusán, de korántsem volt annyira eredményes, mint Kramnyik. Keményen küzdött és ebben az évben már jelentkeztek ennek pozitív eredményei és úgy érzi, hogy visszatalált a helyes útra és talán még nincs egálban, de mindent megtesz azért, hogy az óriási tehetség Magnussal és Levonnal szemben lépést tartson.
„Talán sokan úgy gondolják, hogy Magnus egyértelmű favorit. Ez hidegen hagy. Tényleg kevéssé izgat. Pontosan tisztában vagyok a rám váró feladat nagyságával, Magnus helyezése és Élő-pontja önmagáért beszél. De nem érzek semmi kötelezettséget a jóslások követésére. Ezért játsszuk a meccset. Esély, hogy megírjuk a saját forgatókönyvünket” – értékelte az esélyeket..
A korábbi mérkőzéseihez képest változás, hogy Carlsen nem tartozik Anand generációjához. Ez életkori és szemléletmód különbség, valamennyi generáció egyik legtehetségesebb sakkozója, aki ellen a világbajnok szerint nevetségesen nehéz lesz játszania.
Idézzük fel az utolsó forduló drámai pillanatait.
„Nyerésre kellett játszanom, felégetve magam mögött a hidat, mert arra egy pillanatig sem gondoltam, hogy Magnus veszít. Érdekes, bonyolult állás volt, úgy tűnt, hogy elértem, amit akartam. De később vesztettem a koncentrációmból, nem tudtam, hogy mitévő legyek. Lehetséges, hogy túlértékeltem esélyeimet” - értékelte az orosz exvilágbajnok utolsó partiját, aki időzavarban sokat hibázott, nagy lehetőséget szalasztott el.
Ivancsuk,V (2757) - Kramnyik,V (2810)
35...Bc8?
Vlagyimir Kramnyik nem bírta a feszültséget, nem tudta higgadtan számolni a 35...Bxa6 36.Bxa6 Hf4+!! 37.Fxf4 exf4 38.Fxf7+ Kh8
39.Vd3 (39.Fxe8?? Vd2+ 40.Kh1 Ve1+ 41.Kg2 Fd4 védhetetlen matt.) 39...Vxh4 40.Fxe8 Vg3+ 41.Kf1 Vh3+ 42.Ke2 Vg2+ 43.Ke1 Vg1+ 44.Kd2 Vf2+ 45.Kc1 (45.Ve2?! Fc3+ 46.Kxc3 Vxe2 47.Ba8 Vxf3+ 48.Kb2 Kg7) 45...Vg1+ 46.Kd2 a kihívói jogot jelentő változatot!
36.Bh1 Bc7 37.Fxe6 Bxe6
38.b5! Bb7 39.b6 c5 40.Bb1 Ff8?!
41.Vd5! Vb8 42.Bba1 Bd6 43.Ba8!? Bxd5 44.Bxb8 Bxb8 45.exd5 Fd6 46.Ba6 Bb7 47.Kf1 és sötét feladta
Carlsen,M (2872) - Szvidler,P (2747)
27.Ff6+ Kg8 28.Hh6+ Kf8 29.Ve3
Nagy bonyodalmakhoz vezetett a 29.Hxf7 Hxf6 30.Vh6+ Kg8 (30...Ke7? 31.Hg5) 31.Hd6+ Fd5 32.Hxe8 Vxe8 33.Fxd5+ Hxd5 34.Vh4 folytatás.
29...Fb7 30.Fh4?!
Jó esélyt adott a 30.Fh8! Be7 31.f3 változat.
30...Vh3
31.f3?
A világranglista-vezetőnek már nem volt ideje, hogy megtalálja a [31.Fd5! Fxd5 32.Vxc5+ Kg7 33.Vxd5 Kxh6 34.Vxf7 Fa5 35.Vxe8 Fxe1 36.Vxe5 Fxf2+ 37.Kxf2 Vxh2+ 38.Ke3 Vg1+ 39.Kd2 remihez vezető folytatást.
31...Hf4! 32.gxf4 Vxh4 33.Hxf7 Fxf3! 34.Vf2 Vg4+?!
Erősebb volt a 34...Vxf4 35.Be3 Fg4 36.Hg5 Vxf2+ 37.Kxf2 Fd8 38.He4 Fh4+ 39.Kg1 Bb8 folytatás.
35.Vg3?
Magnus még halvány reményeket táplálhatott volna a 35.Kf1 Vh3+ 36.Kg1 exf4 37.Bxe8+ Kxe8 38.Hg5 Vg4+ 39.Kf1 Vxg5 40.Vxf3 változatban.
35...exf4 36.Bxe8+ Kxe8 37.Vxg4 Fxg4 38.Hg5 h6 39.Hf7 h5 40.Hh6 Fd1 41.Kf2
41...f3! 42.h3 Ff4 43.Hf7 g5 44.Ke1 g4 45.hxg4 hxg4 46.Kxd1 g3 47.Ke1 g2 48.Kf2 Fh2 és világos feladta
Verőci Zsuzsa