Két város, a brazíliai Sao Paulo és a spanyol Bilbao szeptember 23. és október 13. között rendezi meg az V. Grand Slam-döntőt. Az indiai világbajnok Viswanathan Anand, a világranglista-vezető és a tavalyi viadal győztese, a norvég Magnus Carlsen, a 2009-es első, háromszoros olimpiai bajnok örmény Levon Aronjan, a rapid világbajnok orosz Szergej Karjakin, a dortmundi szuperversenyen győztes olasz Fabiano Caruana és a legmagasabb Élő-pontos spanyol nagymester, Francisco Vallejo Pons játszik a kétfordulós viadalon. A tornán a szófiai szabályok érvényesek, remizni csak a főbíró engedélyével lehet, a győzelem 3, a döntetlen 1 pontot ér. A viadal honlapja: http://www.bilbaomastersfinal.com.
Az esztendő egyik csúcsversenye az V. Grand Slam-döntő, amelynek idén is a költségek megosztása miatt két földrész, két város a házigazdája. A viadal első félidejének a brazíliai Sao Paulo a helyszíne, ahol szeptember 23-án tartják meg a megnyitót és a sorsolást, másnap indulnak a sakkórák a hatfős, kétfordulós, 22-es kategóriájú, 2781-es Élő-átlagú viadalon. Három fordulót követően szeptember 27-én pihenőnap lesz, majd az 5. forduló után a nagymesterek átrepülnek Európába, és október 8-án a spanyolországi Bilbaóban folytatják a küzdelmeket. Az utolsó fordulóra október 13-án kerül sor. A korábbi viadalokhoz hasonlóan az erre a célra üvegből készített építményben játszanak, Sao Paulóban az egyik legnépszerűbb helyen, az Ibirapuera Parkban. A brazil városban magyar idő szerint 20 órakor kezdődnek a játszmák. A világranglista első nyolc helyezettjéből öten is sakkasztalhoz ülnek, igazi presztízscsaták várhatóak.
A Grand Slam-döntő résztvevői az Élő-pontszámok sorrendjében:
Magnus Carlsen (norvég, 2843, 1)
Levon Aronjan (örmény, 2816, 2)
Viswanathan Anand (indiai, 2780, 6)
Szergej Karjakin (orosz, 2778, 7)
Fabiano Caruana (olasz, 2773, 8)
Francisco Vallejo Pons (spanyol, 2697, 51)
Az indiai világbajnok Viswanathan Anand címének moszkvai megvédése óta először versenyez. Kihívóját, az izraeli Borisz Gelfandot a döntőben csak a rapid rájátszásban tudta legyőzni. Hosszú ideje adós már a világelsőhöz méltó eredménnyel, elsősorban a világbajnoki döntőkre koncentrált. A tavalyi Grand Slam-döntőn nem villogott, ötvenszázalékos eredménnyel zárta szereplését. Nagy csalódást okozott a Tal-emlékversenyen, valamennyi partija remivel végződött, csak hatodik volt a 10 fős mezőnyben. A londoni szuperversenyen sem tudta túllépni az ötvenszázalékos küszöböt, egy nyerés és egy vesztés mellett hatszor megosztozott a ponton. Az Élő-pontszámok alapján összeállított világranglistán csak a hatodik.
A világranglistát vezető, címvédőként rajthoz álló norvég Magnus Carlsen idén három szuperversenyen játszott. Wijk aan Zee-ben egy ponttal a győztes örmény Levon Aronjantól elmaradva hármas holtversenyben lett második, a Tal-emlékversenyt megnyerte, Bielben a klasszikus pontozás szerint győzött, de a győzelemért 3 pontos szabály a kínai Wang Hao-nak kedvezett. Levon Aronjan januárban pályafutása során harmadszor győzött Wijk aan Zee-ben. Magnus Carlsen nem játszott a norvég válogatottban a sakkolimpián, Levon Aronjant, a harmadik olimpiai bajnoki címét megszerző örmény válogatott éltáblását fantasztikus ünnepléssel fogadták hazájában, a legmagasabb állami kitüntetést kapta meg a kapitánnyal, Arshak Petroszjannal együtt.
A rapid világbajnok orosz Szergej Karjakin az olasz Fabiano Caruanával Dortmundban holtversenyben végzett az élen. 2004-ben még az ukrán csapattal olimpiai bajnok, az elmúlt két sakkolimpián az orosz válogatottal ezüstérmes. Az idei versenyévad egyik legjobbja Fabiano Caruana. A Tata Steel tornán hármas holtversenyben második, Moszkvában az azeri Tejmur Radzsabov társaságában ezüstérmes, Dortmundban kedvezőbb színelosztása miatt győztesként hirdették ki. A spanyolok legjobbja, Francisco Vallejo Pons egy-egy partiban okozhat meglepetést.
Az eddigi Grand Slam-döntők eredményei
A bolgár exvilágbajnok Veszelin Topalov fölényes győzelmével fejeződött be 2008-ban az első Grand Slam-döntő. A bruttó 400 ezer eurós díjalapból Topalov 150 ezret kapott, a nagyszerű győzelemmel Topalov október 1-től átvette világranglistán is a vezető szerepet. A bolgár exvilágbajnok remek megnyitáselméleti felkészültsége a tőle megszokott harcias játékkal párosulva győzedelmeskedett. Ezúttal büszke lehet menedzserére, Szilvio Danajlovra, aki kezdeti nehézségek után sikerrel szervezte meg a Bilbao Master’s tornát, tőkeerős szponzorokat talált, és a sakktörténelem egyik legjobban díjazott viadalára került sor.
A tornát a Plaza Nuevo-n felállított üvegkalitkában játszották, a járókelők is megtekinthették a küzdelmeket, eligazodásukat neves sakkozók kommentárjai segítették. A torna 30 partijából 13 dőlt el, a győzelem 3, a remi1 pontot ért.
Az I. Grand Slam-döntő végeredménye:
1.Veszelin Topalov (bolgár, 2777) 17 pont
2-3. Magnus Carlsen (norvég, 2775) és Levon Aronjan (örmény, 2737) 13
4. Vaszilij Ivancsuk (ukrán, 2781) 12
5. Tejmur Radzsabov (azeri, 2744) 10
6. Viswanathan Anand (indiai, 2798) 8
A klasszikus pontozás alapján a végeredmény:
1.Veszelin Topalov 6,5 pont
2-4. Levon Aronjan, Vaszilij Ivancsuk és Magnus Carlsen 5
5.Tejmur Rdzsabov 4,5
6. Viswanathan Anand 4
A második viadal megrendezését már komoly anyagi nehézségek kísérték, a díjalap lecsökkentése miatti tiltakozásul a címvédő Veszelin Topalov visszautasította a részvételt. A „beugró” örmény Levon Aronjan fölényes biztonsággal ért elsőként célba.
A II. Grand Slam-döntő végeredménye:
1.Levon Aronjan (örmény, 2773) 13 pont
2. Alekszandr Griscsuk (orosz, 2733) 8
3. Szergej Karjakin (orosz, 2722) 7
4. Alekszej Shirov (spanyol, 2730) 4
A klasszikus pontozás szerint:
1.Levon Aronjan 4,5
2-3. Szergej Karjakin és Alekszandr Griscsuk 3
4. Alekszej Shirov 1,5
Egy év múlva változtattak a lebonyolításon. Viswanathan Anand és Magnus Carlsen meghívása mellett a még kiadó két helyre Sanghajban kétfordulós viadalt rendeztek az orosz exvilágbajnok Vlagyimir Kramnyik, az örmény Levon Aronjan, a spanyol Alekszej Shirov és a kínai Wang Hao részvételével. Kramnyik és Shirov kvalifikálta magát a döntőre.
Bilbaóban, a sakktörténelem első 22-es kategóriájú viadalán Vlagyimir Kramnyik rajt-cél győzelmet aratott. Az első fordulóban Magnus Carlsen elleni győzelemmel lépéselőnyt szerzett. Alekszej Shirovot tudta még megadásra kényszeríteni, a többi négy játszmája döntetlennel ért véget. Tökéletesen működött a megnyitási repertoárja, egyetlen partiban sem volt gondja.
Viswanathan Anand az ötödik játéknapon nagy esélyt szalasztott el Shirovval vívott partijában, a végelszámoláskor hiányzott ez a 2 (fél) pont. Hosszú versenyzési szünet után elégedett lehetett teljesítményével.
Magnus Carlsen szédületes sikerszéria után csalódást okozott. A nankingi, a Wijk aan Zee-i és a báznai elsősége, moszkvai második helyét követően a sakkolimpián és a GS-döntőn is sebezhetőnek bizonyult. Pontatlanul számolt, riválisainál jóval többet hibázott, értékes Élő-pontokat vesztett.
A Grand Slam-döntő végeredménye:
1.Vlagyimir Kramnyik (orosz, 2780) 10 pont
2. Viswanathan Anand (indiai, 2800) 8
3. Magnus Carlsen (norvég, 2826) 6
4. Alekszej Shirov (spanyol, 2749) 4
A klasszikus pontozás alapján a végeredmény:
1.Vlagyimir Kramnyik 4 pont
2. Viswanathan Anand 3,5
3. Magnus Carlsen 2,5
4. Alekszej Shirov 2
Tavaly Magnus Carlsen győzelmével fejeződött be a IV. Grand Slam-döntő, amelyet először rendeztek meg két kontinensen. Az első félidőt a brazíliai Sao Paulóban bonyolították le, majd a spanyolországi Bilbaóban ért véget a 22-es kategóriájú viadal. A címvédő Vlagyimir Kramnyik akklimatizációs nehézségekre hivatkozva nem szállt harcba elsősége megvédéséért, Carlsen harmadszor játszott a Grand Slam-döntőn és szereplését ezúttal siker koronázta. Az utolsó fordulóban sötéttel gond nélkül remizett a kilencedik játéknapon pályafutása egyik legfájóbb vereségét elszenvedő Hikaru Nakamurával. A kétszeres amerikai bajnok megóvta Francisco Vallejo Pons elleni partiját, de maga is belátta, hogy döbbenetes bakit követett el. Úgy gondolta, hogy meghúzta a 40. lépést és gyalogelőnyös állásának megnyerését könnyebbnek gondolta, ha egy pohár üdítővel segíti gondolkodását. A sakktáblához visszatérve döbbent rá, hogy időtúllépéssel vesztett, csak 39 lépést tett meg, a bíró vesztesnek nyilvánította.
A zárónapon Vaszilij Ivancsuk és Levon Aronjan örökös sakkal osztozott meg a ponton. Holtversenyben végzett Carlsen és Ivancsuk, párharcuk villámpartikban dőlt el. 4-4 percük volt és 3-3 másodperc lépésenként. Az ukrán sakkozó gyorsabban játszott, a norvég világranglista-vezető több fantáziával. Magnus nem mutatott kirobbanó formát, de elsősége megérdemelt, hiszen Ivancsukot kétszer is legyőzte. Az ukrán fenomént a hatodik forduló után már-már tornagyőztesnek gondoltuk, a hajrában azonban megingott. Ebben szerepe volt a Sao Paulói kirablásának, hogy Bilbaóba az utolsó pillanatban érkezett meg. Az átélt izgalmak, az akklimatizálódás hiánya érződött játékán. Holtversenyben végzett Hikaru Nakamura, Levon Aronjan és Viswanathan Anand, míg a várakozásnak megfelelően Francisco Vallejo Pons lett az utolsó.
A IV. Grand Slam-döntő végeredménye:
1.Magnus Carlsen (norvég, 2823) 15 pont
2. Vaszilij Ivancsuk (ukrán, 2765) 15
3-5. Hikaru Nakamura (amerikai, 2753), Levon Aronjan (örmény, 2807) és Viswanathan Anand (indiai, 2817) 12
6. Francisco Vallejo Pons (spanyol, 2716) 10
A klasszikus pontozás szerint a végeredmény:
1.Magnus Carlsen 6 pont
2. Vaszilij Ivancsuk 5,5
3-5. Hikaru Nakamura, Levon Aronjan és Viswanathan Anand 5
6. Francisco Vallejo Pons 3,5
Verőci Zsuzsa