A tizenhat kiemelt olimpiai sportág mellett a kormány egyszeri, 300 millió forintos többlettámogatásban részesíti a sakkszövetséget. A mai sajtótájékoztatón Simicskó István sportért és ifjúságért felelős államtitkár kiemelte, hogy a sakk olyan eredményeket ért el, és olyan képességeket - például a stratégiai gondolkodást - fejleszt, amiért megérdemli a támogatást. Az összeg a jövő év első félének végéig használható fel.
"A sakk a magyar sport egyik bástyája, ezt tovább kell erősítenünk. Remélem, ez a jelentős támogatás megnyugtató módon rendezi a sportág helyzetét, és egyben biztosítja a jövőjét" - jegyezte meg Simicskó István.
Seszták Miklós, a Magyar Sakkszövetség elnöke kihangsúlyozta, hogy a 300 millió forint a szövetség közel 10 éves támogatásának felel meg, s az összeget nagyrészt az élsportolók nagyobb megbecsülésére fordítják majd, de célként jelölte meg az iskolai sakkoktatás népszerűsítését, valamint egy kiemelt verseny megrendezését. Az elnök egyszerűen csodának nevezte, hogy a sportág ekkora állami támogatást nyert el, és a sakk bekerült a Nemzeti Alaptantervbe. Köszönetét fejezte ki, hogy a magyar kormány a sportágat érdemesnek tartotta a többlettámogatásra.
A sajtótájékoztatón értékelték a közelmúltban véget ért varsói csapat Európa-bajnokságot, ahol férficsapatunk az ötödik, a női válogatottunk a hatodik helyen végzett. Női együttesünk kapitánya, Hazai László a szereplést kiválónak minősítette, voltak nehéz pillanatok a versengés során, a 32 válogatottat felvonultató mezőnyben nyolcadikként rangsorolták csapatunkat. A kapitány reményét fejezte ki, hogy a többlettámogatásból jut majd a női sakkozóknak is, jelenleg egyáltalán nem nevezhetők profinak élsakkozónőink helyzete.
Horváth Tamás férfi szövetségi kapitány úgy értékelte, hogy bár a válogatott az előző Eb-n bronzérmes volt, a mostani ötödik helyet az ellenfelek ismeretében szakmailag jobb eredményként értékeli. Véleményét osztották a csapat tagjai is. Bevált a taktika, hogy két klasszisunk, Almási Zoltán a harmadik, Polgár Judit a negyedik táblán játszott. Judit örömét fejezte ki, hogy az újoncok jól beépültek a csapatba. Almási vállalta a több sötét táblát, érthetően fájlalta az örmény Szergej Movszeszjan elleni, kedvezőbb állásból elszenvedett vereségét. Balogh Csaba kiemelte, a többéves, Lékó Péterrel folytatott elemzői munkának megvolt az eredménye, jól kidolgozott megnyitási repertoárjával sikerrel vette fel a küzdelmet a nálánál előkelőbben rangsorolt ellenfelekkel szemben is. Pályafutása egyik legjobb eredményének tartja a tábladíjat. Bánusz Tamás egyik nagy álma megvalósulásaként élte meg a felnőtt csapatban való bemutatkozását. Erdős Viktor az éltáblán levetkőzte kezdeti megilletődöttségét. Nagymestereink dicsérték a kapitányt, aki számos nehéz döntést is felvállalt, a kitűnő csapatszellem jelentős szerepet játszott a siker elérésében.
Beszámoltak arról is, hogy Hévíz két férfi bajnokság megrendezése után a női viadalnak lesz a helyszíne, míg a férfiak versenyének Erkel Ferenc szülővárosa, Gyula a házigazdája. A két város polgármestere, Papp Gábor és dr. Görgényi Ernő egymás elleni rövid partijukkal jelképesen is megnyitották a két bajnokságot, amelyet december 2. és 10. között rendeznek meg. Békés döntetlennel végződött „összecsapásukhoz” Simicskó István és Seszták Miklós szekundált.
Verőci Zsuzsa