Szolgáltató adatai Help Sales ÁSZF Panaszkezelés DSA

Portisch Lajost a Prima Primissima-díjra jelölték

Címkék: Prima Primissima Portisch Lajos

A 2003-ban Demján Sándor üzletember és a Vállalkozók Országos Szövetségének elnöksége által alapított Prima Primissima-díjat a hagyományoknak megfelelően idén is tíz kategóriában adják át. A kategóriánként három-három jelölt mindegyike már „primának” számít, közülük kerül ki egy-egy Prima Primissima. Az olimpiai aranyérmes, húszszoros olimpikon, nyolcszoros világbajnokjelölt Portisch Lajost a sport kategóriában a párbajtőrvívó Kulcsár Győző és a tornász Magyar Zoltán olimpiai bajnokokkal együtt jelölték a díjra. Idén is átadják az 50 ezer eurós díjazású Közönség díjat, melyet a 30 díjazott közül nyeri el a közönség kedvence. Idén július közepétől lehet szavazni az interneten a www.primaprimissima.hu honlapon, szeptembertől telefonon és SMS-ben is.

A díjak ünnepélyes átadására 2012. december 7-én (pénteken), a Magyar Vállalkozók Napja rendezvénysorozata keretein belül, immár tizedszer kerül sor a Művészetek Palotájában. A 2007. évi Gálához hasonlóan az idei Gálán is átadásra kerül 5 db Jubileumi Primissima díj, mely díjazottakat az Alapító jelöl ki a Gála napján, a korábbi évek Prima díjasai közül. A Prima díjasok 10 ezer euró, míg a Primissima díjasok 50 ezer euró díjazásban részesülnek.

A jelöltek bemutatását és munkásságuk megismerését szolgáló csaknem negyedesztendős időszakban lehetőség lesz szavazásra, mert idén is átadásra kerül a Közönség díj, melyet a 30 díjazott közül nyer el a közönség kedvence. Idén július közepétől lehet szavazni az interneten a www.primaprimissima.hu honlapon, szeptembertől telefonon és SMS-ben is. További információ a Facebookon is elérhető. A legtöbb szavazatot kapott jelölt részesül a Közönség díjban, illetőleg az azzal járó 50 ezer euró összegű pénzdíjazásban, melyet Csányi Sándor, a Kuratórium elnöke ez évben is a magánvagyonából ajánlott fel.

A Mercedes-Benz Hungária Kft., a Mercedes-Benz márka hivatalos importőre, és a Pappas Auto Magyarország Kft., a legnagyobb márkakereskedés Magyarországon, közösen támogatja a Prima Primissima-rendezvényt. A szavazók közül egy szerencsés nyertes egy új Mercedes-Benz A-osztály személygépkocsival térhet haza, amely idén decemberben kerül kisorsolásra.

Portisch Lajos sikerekben gazdag pályafutásának óriási elismerése a díjra jelölés. Sakkozásunk élő legendája húsz sakkolimpián játszott a magyar válogatottban, pályafutása során először 1956-ban, Moszkvában. Az 1978-as Buenos Aires-i aranyérmes válogatottunk éltábláján valamennyi fordulóban sakkasztalhoz ült. Portisch vezetésével szakította meg válogatottunk a szovjet sakkozók győzelmi sorozatát, és Szpasszkijjal az éltáblán felálló szovjet együttes megelőzésével nyerte el a győztesnek járó Hamilton-Russel aranyserleget. Még háromszor volt tagja ezüstérmes együttesünknek (1970, 1972, 1980), kétszer bronzérmes csapatunkban szerepelt (1956, 1966). Tizenhárom olimpián, 1962-től 1988-ig játszott az első táblán, 2000-ben játszotta huszadik, utolsó olimpiáját.  Csapat-világbajnokságon egyszer ezüstérmes (1985), Európa-bajnokságon három ezüst és négy bronzéremmel gazdagította éremgyűjteményét.  Portisch Lajos 1965 és 1989 között nyolcszor volt világbajnok-jelölt, kétszer elődöntőbe jutott. Portisch kilencszeres magyar bajnok (1958, 1959, 1961, 1962, 1964, 1965, 1971, 1975, 1981.)

A magyar sakksport Buenos Airesben érte el legfényesebb diadalát, a férficsapat olimpiai bajnoki címe, a női válogatott ezüstérme világszenzáció volt. A fantasztikus utolsó forduló igazi sakkcsemegéjeként kétfrontos magyar-jugoszláv derbire került sor, hiszen az olimpiai bajnoki címért küzdő férfi és az ezüstéremért harcba szálló női csapatunk is déli szomszédunk ellen játszott. A helyzetet még tovább bonyolította, hogy a jugoszláv férfiválogatottnak semmi esélye sem volt jó helyezésre, míg a női csapatuknak az 1,5-1,5 is elegendő lett volna az ezüstérmükhöz. A kétfrontos magyar-jugoszláv utolsó fordulóbeli összecsapásra, az olimpia legemlékezetesebb pillanataira, a lenyűgöző hajrára, Portisch Lajos, Ribli Zoltán, Sax Gyula, Adorján András, Csom István, Vadász László és az "aranykezű" kapitány, Navarovszky László diadalát idézem fel.

 

A férfi olimpián az állás az utolsó forduló előtt: 1. Magyarország 34, 2. Szovjetunió 33,5, 3. Amerikai Egyesült Államok 33, 4. Német Szövetségi Köztársaság 31, 5. Izrael 30,5, 6-12. Anglia, Lengyelország, Jugoszlávia, Hollandia, Svájc, Románia, Kanada 30 pont.

A női olimpián így festett a táblázat a záró forduló előtt: 1. Szovjetunió 14, 2. Jugoszlávia 10, 3. Német Szövetségi Köztársaság 9,5, 4. Magyarország 9 pont. (A férfiolimpiát 14 fordulós svájci rendszerben, míg a nők versenyét elődöntők, majd 8 csapat részvételével megrendezett döntővel rendezték meg.) A helyzetet bonyolította, hogy a jugoszlávok kapitánya e sorok írójának férje, Petronic Milos volt. Máig is nagyon jó érzéssel gondolok vissza arra, hogy semmiféle "árukapcsolási" ajánlat nem érkezett, a sakktáblán dőlt el minden.

Az utolsó forduló előtti szabadnap jó alkalom volt a kikapcsolódásra, városnézést szerveztek, délután követségünk fogadásán vettünk részt. A "lazítás" után már este elkezdődött a felkészülés, az otthoni kigyűjtések áttanulmányozásával, az informátorok, az enciklopédiák segítségével. Az utolsó ütközet napján sincs változás a menüben, ebédre a megszokott csirke, Portisch Lajos ismét megvívta harcát a konyhafőnökkel.

November 11-én a Sheraton Hotelből menetrendszerűen elindulnak a buszok, sokan biztatják a fiúkat, drukkolnak azért, hogy megszakadjon a szovjet sakkozók sikersorozata. A River Plate stadionban ezúttal főszerepet játszunk, igaz, nem az "igazi arénában", hanem a labdarugó-világbajnokság idején berendezett sajtóközpontban. Utolsó biztató pillantások, amikor elválunk a fiúktól, s mindenki elindul a saját táblája felé. Pattanásig feszültek az idegek, a kapitányok, a szekundánsok talán még idegesebbek, mint a játékosok.

Kedvezően alakult a férficsapat meccse, pillanatok alatt kiderült, Ljubomir Ljubojevic jóval tájékozottabb volt arról, hogy hol lehet az argentin fővárosban jó marhasültet enni, mint hogy mi történt az olimpia kilencedik fordulójában játszott Portisch-Radulov partiban. Alighanem riadtan nézte a táblát 15.Fh6 után, jobban védekezett, mint a bolgárok akkori legjobbja, de Ribli Zoltán győzelméhez egy pillanatig sem fér kétség, a riválisokkal szemben lépéselőnybe kerültünk.

Sax Gyula remek érzékkel választott megnyitást, a pozíciós küzdelmeket jobban kedvelő Alekszander Matanovic csak későn észlelte, hogy a gyalograblás mekkora veszélyeket jelentett számára. A sötét futópár, a félig nyílt g vonal adta lehetőségekkel kombinálva az olimpiai aranyérmet jelentő győzelmet biztosította. Az éltáblán a két legenda csatázott, Portisch Lajos és Szvetozar Gligoric az utolsó pillanatig küzdött, de a kölcsönös jó játék remihez vezetett. Döntetlen lett Csom István és Boriszlav Ivkov párharca is, s a 3-1-es győzelem az aranyérmet jelentette. A hollandok remekül tartották magukat a szovjet válogatottal szemben, Szpasszkijék csak 2,5-1,5-re nyertek, Viktor Korcsnoj vezetésével a svájci együttes 2 pontot rabolt az amerikaiaktól.

Válogatottunk fantasztikus hajrával megérdemelten győzött. Az óriási sikerben oroszlánrészt vállalt Portisch Lajos, aki valamennyi fordulóban szerepelt. A nyolcadik forduló után még két pont volt a hátrányuk a biztosan vezető szovjet csapattal szemben, a 11. fordulóban együttesünk befogta Szpasszkijékat, egy fordulóval később már egy ponttal vezetett. Navarovszky László kapitányként tökéletesen irányította a csapatot, a jó érzékkel elfogadott döntetlenajánlatok vagy a kínált békekötések, az összeállítások remek intuícióval történtek, s ebben nagy segítséget nyújtott szekundánsként Bilek István nemzetközi nagymester és orvosunk, dr. Liptay László nemzetközi mester.

A nagy feszültség okozta kisebb nézeteltéréseket is bámulatos hidegvérrel kezelték. Az argentin fővárosban élő magyarok kitüntető szeretete, gondoskodása is szerepet játszott a világraszóló siker elérésében. Felejthetetlen emlék marad, amikor Navarovszky László a magasba emelhette a győztesnek járó aranyserleget, a Hamilton - Russel Kupát, Portisch Lajos, Ribli Zoltán, Sax Gyula, Adorján András, Csom István és Vadász László átvehette az aranyérmet. Szerencsére az ünneplésből kijutott női együttesünknek is, vertnek látszó helyzetből ezüstérmesek lettünk a nagy fölénnyel első szovjet négyes mögött.

A 23. férfi sakkolimpia végeredménye:
Olimpiai bajnok: Magyarország 37 pont (Portisch Lajos 10/14, Ribli Zoltán 9/13, Sax Gyula 8,5/12, Adorján András 2/4, Csom István 6/10, Vadász László 1,5/3)
2. Szovjetunió 36 (Borisz Szpasszkij 7/11, Tigran Petroszjan 6/9, Lev Polugajevszkij 8/11, Borisz Gulko 2/5, Oleg Romanyisin 6,5/10, Rafael Vaganjan 6,5/10)
3. Amerikai Egyesült Államok 35
4. Német Szövetségi Köztársaság 33
5. Izrael 32,5
6. Románia 32,5
7. Dánia 32
8. Lengyelország 32
9. Spanyolország 32
10. Svájc 32
11. Kanada 32
12. Anglia 31,5
13. Bulgária 31,5
14. Hollandia 31,5
15. Jugoszlávia 31 (66 résztvevő)

A magyar válogatott fordulónkénti eredményei:
Skócia 3,5 - 0,5 (Portisch 1, Ribli 1, Adorján döntetlen, Vadász 1)
Lengyelország 3 - 1 (Portisch 1, Ribli döntetlen, Sax 1, Vadász döntetlen)
Hollandia 3 - 1 (Portisch 1, Ribli döntetlen, Sax 1, Csom döntetlen)
Spanyolország 2,5 - 1,5 (Portisch 0, Ribli 1, Sax 1, Adorján döntetlen)
Amerikai Egyesült Államok 2 - 2 (Portisch, Ribli, Sax és Csom mind döntetlen)
Szovjetunió 1,5 - 2,5 (Portisch 0, Ribli, Sax és Csom döntetlen)
Dánia 2 - 2 (Portisch 1, Sax döntetlen, Adorján döntetlen, Vadász 0)
Anglia 3 - 1 (Portisch 1, Ribli döntetlen, Sax döntetlen, Csom 1)
Bulgária 2,5 - 1,5 (Portisch 1, Ribli döntetlen, Sax döntetlen, Csom döntetlen)
NSZK 2 - 2 (Portisch, Ribli, Adorján és Csom mind döntetlen)
Izland 3 - 1 (Portisch 1, Ribli 1, Sax döntetlen, Csom döntetlen)
Svédország 3,5 - 0,5 (Portisch döntetlen, Ribli 1, Sax 1, Csom 1)
Izrael 2,5 - 1,5 (Portisch 1, Ribli, Sax és Csom döntetlen)
Jugoszlávia 3 - 1 (Portisch döntetlen, Ribli 1, Sax 1, Csom döntetlen)

Ribli,Z (2585) - Ljubojevic,L (2605)
Barcza megnyitás [E04]

1.Hf3 d5 2.g3 c5 3.Fg2 Hc6 4.d4 e6 5.0-0 Hf6 6.c4 dxc4 7.Va4 Fd7 8.Vxc4 cxd4 9.Hxd4 Bc8 10.Hc3 Hxd4 11.Vxd4 Fc5 12.Vh4! Fc6 13.Bd1! Vb6 14.Fxc6+ Bxc6

                       

 

15.Fh6!!

Ribli Zoltán az olimpia kilencedik fordulójában játszott Portisch-Radulov játszma nyomán halad, míg Ljubonak halvány gőze sem volt az említett partiról. A jugoszláv nagymester azonban nehezebben adta meg magát, mint a bolgárok akkori legjobbja.

15...Ff8

Radulov elfogadta az ajándékot: 15...gxh6 16.Vxf6 0-0 17.He4 Vb4 18.Ve5! Fe7 19.a3 Vb6 20.Bd7 Fg5 21.b3! Vxb3 22.Hxg5 hxg5 23.Vxg5+ Kh8 24.Bad1 Vc2 (Nem nyújtott esélyt 24...Vb2 sem, mert 25.Bxf7! döntő csapással következett volna. 25...Bg8 (25...Bcc8 26.Bxh7+ Kxh7 27.Bd7+) 26.Vh6 és sötét tehetetlen a fenyegetésekkel szemben. 24...Vxa3-ra 25.Vf6+ Kg8 26.B1d4 végezte volna ki sötétet.) 25.Vf6+ Kg8 26.B1d4 Vg6 27.Vf3 h5 28.Bxb7 e5 29.Bh4 Bd8 30.Vxh5 Vxh5 31.Bxh5 f6 32.Bxa7 Bd2 33.e3 Bc1+ 34.Kg2 Bdd1 35.Bf5 és sötét feladta. A világos terv lényege, hogy 15...Fxf2+? azonnal veszít 16.Kg2 0-0 17.Fxg7 Kxg7 18.Vg5+ után.

16.Bd2! e5 17.Fe3 Va6 18.Bad1 Fe7

Sötét helyzete reménytelen 18...Bc8-ra is, 19.Hd5! Hxd5 20.Bxd5 f6 21.Vg4! és világos nyer.

19.Vg5! 0-0 20.Vxe5 Fb4 21.Bd8 Bc8 22.Bxc8 Bxc8 23.Vd4 Va5 24.Vxa7 Fxc3 25.bxc3 Vb5 26.Vb6! Va4 27.Bd8+ Bxd8 28.Vxd8+ He8 29.f3 h6 30.Kf2 Vc6 31.c4! Va4 32.Vc8 Kh7 33.c5 Vb5 34.a4 Vxa4 35.Vxb7 Vc4

 

36.Ve4+!

A legegyszerűbb megoldás, a vezércsere után a végjáték simán nyer.

36...Vxe4 37.fxe4 g5 38.c6 f6 39.Fb6 Kg6 40.Ke3 Kf7 41.Kd4 Ke6 42.Fd8! g4 43.c7 Hd6 44.Kc5 Kd7

Világos lépéskényszerbe hozhatja sötétet 44...Hxe4+-ra 45.Kc6 Hd6 46.Fxf6 Hc8 47.Fg7 h5 48.Kb7 Hd6+ 49.Kb8 Kd7 50.Ff8 Hc8 51.Fc5 folytatással.

45.Kd5 Hb5 46.e5 fxe5 47.Kxe5 Hc3 48.e4 Hd1 49.Kf6 és sötét feladta

 

Matanovic,A (2505) - Sax,G (2550)
Szicíliai védelem [B33]

1.e4 c5 2.Hf3 e6 3.d4 cxd4 4.Hxd4 Hf6 5.Hc3 Hc6 6.Hdb5 d6 7.Ff4 e5 8.Fg5 a6 9.Ha3 b5 10.Fxf6 gxf6 11.Hd5 f5 12.Fd3 Fe6 13.Vh5 Fg7 14.0-0 f4 15.c4 bxc4 16.Fxc4 0-0 17.Bac1 He7

Sötét másik, talán jobb lehetősége 17...Bb8!? változat.

18.Bfd1

18.Hc7 Fxc4 19.Bxc4 Ba7 20.Bfc1 d5 21.Hxd5 Hxd5 22.exd5 Vxd5 kölcsönös esélyekhez vezet.

18...Bc8 19.Hxe7+ Vxe7 20.Ve2

Matanovic lebecsülte a sötét támadás lehetőségét, világosnak jobb esélyeket nyújtott volna 20.Bc3 Kh8 21.b3 f5 22.Bh3 h6 23.Fxe6 Vxe6 24.Bhd3 Bcd8 25.Ve2 folytatás.

20...Kh8! 21.Fxa6?

Matanovic elfogadta az áldozatul felkínált gyalogot, s a sötét királyszárnyi akció nagy erővel bontakozik ki. Jobb volt 21.Fxe6.

21...Bxc1 22.Bxc1 f5 23.exf5 Fxf5 24.Hb5

 

24...e4!

Sötét támadása óriási erővel bontakozott ki, s a pozíciós játék híveként ismert jugoszláv nagymester nem tudott megbirkózni a taktikai jellegű állással.

25.Hc3 Vg5! 26.f3

Azonnal vesztett 26.Hxe4 Fxe4 27.Vxe4, mert 27...f3 a kettős fenyegetés miatt döntő anyagi előnyhöz juttatta volna nagymesterünket.

26...exf3 27.Vxf3 Fg4 28.Vd5 Fe5! 29.He4 Vg7! 30.Ff1 f3 31.Bc2

A jugoszláv nagymester már nem talált védelmet, a sötét támadásvezetés, a futópár erejét remekül mutatják a látványos változatok is: 31.g3 f2+ 32.Kh1 ( 32.Hxf2 Ff3 33.Vd2 Fxg3) 32...Ff3+ 33.Fg2 Vh6 34.Bf1 Fxg3; 31.Hf2 fxg2 32.Vxg2 Bxf2 a nyerés útja.

31...fxg2 32.Fxg2

Matthoz vezetett a 32.Bxg2 Fd4+ 33.Hf2 Bxf2 34.Bxf2 Ff3+ 35.Fg2 Vxg2 változat.

32...Ff3 és a világos a reménytelen állásban túllépte a gondolkodási időt. 33.Bd2-re (33.Vd3 Fxe4 34.Vxe4 Fd4+ 35.Kh1 Bf1+; 33.Kh1 Fxg2+ 34.Bxg2 Bf1+ 35.Bg1 Vxg1 matt) 33...Bc8 vezetett volna nyeréshez.

Az aranyérmes férfi válogatott motorja, Portisch Lajos egyik emlékezetes győzelmét a hollandok éltáblása, Jan Timman ellen aratta.

 

Portisch,L (2630) - Timman,J (2585)
Angol megnyitás [A10]

1.c4 g6 2.e4 e5 3.d4 Hf6 4.Hf3! Hxe4?!

Egy évvel később, a Rio de Janeiróban megrendezett a zónaközi döntőn a magyar rangadón 4...Fb4+ 5.Fd2 Fxd2+ 6.Vxd2 Hxe4 7.Ve3 d5 8.dxe5 Hc6 9.Ha3! Ff5 10.Hc2 Hg5?! 11.Hxg5 Fxc2 12.e6 Ff5 13.exf7+ Kf8 14.0-0-0 történt Portisch és Sax partijában.

5.Fd3! d5

Gyengébb 5...Fb4+ 6.Kf1! d5? 7.Va4+ Hc6 8.Hxe5 változat.

6.0-0 Hd6! 7.dxe5 Hxc4 8.Fxc4! dxc4 9.Va4+ c6 10.Bd1! Vc7 11.Vxc4 Fe6 12.Vh4! Hd7 13.Hc3 Fe7

A holland nagymester már gondban volt, 13...Hxe5? 14.Hg5! Fg7 (14...Fe7 15.Ff4 Va5 16.Vg3; 14...Ve7 15.Hce4 Fg7 16.Hd6+ Kf8 17.Hxh7+ Bxh7 18.Vxh7 Bd8 19.Fh6) 15.Hxe6 fxe6 16.He4 is világos előnyéhez vezetett volna.

14.Fg5 Fxg5 15.Vxg5 h6 16.Ve3 Vb6 17.Bd4! 0-0-0 18.b4! Vc7 19.Bc1

Jobb volt azonnal 19.a4-gyel játszani az állást.

19...Kb8 20.a4 Hb6! 21.b5 Hd5

Sötét a cserével könnyebbül, egy támadó világos tiszttől szabadul meg. 21...c5? 22.Bxd8+ Bxd8 23.Vxh6 világos nyerésével; 21...Bxd4 22.Vxd4 Bd8 23.Ve3 is egyértelmű fölény.

22.Hxd5 Fxd5 23.bxc6 Fxc6 24.Bxd8+

A kivitelezésbe egy kis hiba csúszik. 24.Bdc4! Vb6 (24...Va5!? 25.Hd4 Fd5 26.Bc5 Vxa4 27.h3; 24...Vd7 25.Hd4 Fxa4 26.e6! fxe6 27.Ve5+ Ka8 28.Bc7! Vd5 29.Vxh8) 25.Hd4 Fd5 26.Bc5 a6 27.Vg3 Ka7 28.Vc3 volt a következetes folytatás, világos nagy fölényével.

24...Bxd8 25.Hd4 Vd7?

A világos alapsor gyengeségére 25...Vb6! 26.Hxc6+ Vxc6! folytatás mutatott volna rá.

26.Bd1! Ka8

 

27.Bd2! b6?!

Világosnak még meg kellett volna dolgoznia a nyerésért 27...Fxa4 28.Hb5 Fxb5 29.Bxd7 Fxd7 30.Vxh6 Fe6 31.Kf1 a5 32.Vh4 után.

28.a5! Be8 29.axb6 Fb7

Nyert 29...axb6-ra a 30.Va3+ Kb8 31.Hb5! változat.

30.h3! g5

Tetszetős a nyerés 30...axb6 31.Vb3! Bxe5 (31...Vd5? 32.Va4+; 31...b5 32.Hxb5! Vxd2 33.Va4+ Kb8 34.Va7+ Kc8 35.Hd6+ Kd7 36.Vxb7+ Ke6 37.Vxf7+ Kxe5 38.Hxe8) 32.Vxb6 Be1+ ( 32...Va4 33.He6!!) 33.Kh2 Bh1+ 34.Kg3! Ba1 35.Hb3 folytatásban.

31.Va3 a6 32.Vd6! Va4

Nincs védelem a 32...Vxd6 33.exd6 Bd8 34.Hb3 Kb8 35.Hc5 és nincs védelem Be2-e7 fenyegetés ellen.

33.e6 Va1+ 34.Kh2 Vf1 35.f3 Vc4 36.e7 Vc8 37.Bc2 Vb8 38.Bc7 és sötét feladta, védhetetlenül fenyeget 39.Hc6.

Harminckét éve, december 6-án játszottuk a máltai Mediterrán Kongresszusi Központ nagytermében a 24. sakkolimpia utolsó fordulóját. A magyar és szovjet női és férfi  válogatottak hihetetlen versenyfutása jellemezte az olimpiát. A zárónapon dőlt csak el az aranyérmek sorsa. Két arany vagy két ezüst? Egy arany és egy ezüst? Két perccel a játékidő vége előtt a két aranyérem látszott biztosnak, aztán egy-egy hiba, s az aranyak ezüstökké váltak. Portisch Lajos vezetésével férfi csapatunk a szovjet válogatottal holtversenyben az élen végzett, de a Bucholz-pontszámítás Karpovéknak kedvezett. Női együttesünk félpontos hátránnyal végzett a második helyen. Mindkét válogattunk megőrizte veretlenségét, férficsapatunk 11 fordulón keresztül egyedül vezette a mezőnyt, mi 8 fordulón át álltunk  az élen. December 7-én, a záróünnepségen hatalmas tapssal, lelkesen ünnepelték a világ sakkozói az ezüstérmes magyar válogatottakat.

 

Verőci Zsuzsa

Komment 0 | Reblog! 0 |

Legfrissebb bejegyzések

Budapest 12 napig a sakkozás fővárosa, kezdődik a 45. Sakkpépmpia7
2024. 09. 11.

Fabiano Caruana a GCT SuperUnited Croatia rapidverseny győzteae, 3 pont az előnye 
2024. 07. 13.

Zágrábban ma kezdődik a Grand Chess Tour 2024 harmadik versenye, a SuperUnited Croatia
2024. 07. 10.

Fabiano Caruana a bukaresti Superbet Chess Classic győztese, rapid rájátszádban legyőzte ruválisait
2024. 07. 06.

Az új világranglistán Magnus Carlsen 30 pontos  előnnyel vezet Hikaru Nakamura előtt 
2024. 07. 02.

A bukaresti Superbet Chess Classsic viadalon Fabiano Caruana játszik címvédőként
2024. 06. 26.

Stavangerben Carlsen hatodszor győzött, két ponttal előzte meg Nakamurát, Ju Wenjun 3 pontos előnnyel nyert
2024. 06. 08.

A Norway Chess 2024 viadalok utolsó fordulója előtt Carlsen és Ju Wenjun is másfél pontos előnnyel vezet
2024. 06. 07.

Carlsen wlőnye egy pontra nőtt, Ju Wenjun ismlt az élen
2024. 06. 05.

Carlsen udőtúllépéssel vesztett, Nakamura hátránya fél pontra csökkent, Muzicsuk előnye fél pont
2024. 06. 04.

Ding Liren kétlépéses mattot nézett el Carlsen ellen, a norvég világelsp átvette a vezetést
2024. 06. 03.

Félidőben Nakamura egypontos előnnyel vezet Carlsen előtt, Vaishali előnye is egy pont, Muzicsuk a mésodik
2024. 06. 02.

A világranglisták éllovasai megőrizték vezető pozíciójukat
2024. 06. 01.

A Norway Chess 2024 Noway viadallokon a négy forduló után Nakamura és Vaishali vezet
2024. 05. 31.

A 18 éves Praggnanandhaa legyőzte Carlsent, átvette a vezetést, Caruana nyert Ding Liren ellen
2024. 05. 30.

Hirdetés

Feedek

Címkefelhő

Sakk Carlsen Lékó Polgár Judit, Aeroflot-verseny Rapport Richárd, Csapat-világbajnokság 2015, Grand Chess Tour, Sparkassen Chess Meeting, Biel Sakkfesztivál, Világkupa Baku, Grand Prix 2015/16, Csapat Európa-bajnokság, Tata Steel Chess 2016, Altibox Norway Chess 2016, Világkupa 2017 Tbiliszi, Világbajnoki döntő Viswanathan Anand Magnus Carlsen, Teherán Női kieséses rendszerű világbajnokság, Világbajnok-jelölti torna Hanti-Manszijszk Anand Aronjan Kramnyik Topalov Karjakin, Világkupa Hanti Manszijszk, Sakkolimpia Tromsø, Világbajnoki döntő 2014 Magnus Carlsen Viswanathan Anand, Csapatbajnokság, Világranglista, Női Európa-bajnokság, Világbajnok-jelölti verseny London Carlsen Kramnyik Aronjan Radzsabov Griscsuk Ivancsuk Szvidler Gelfand, Tata Steel 2015 Carlsen Caruana Aronjan Giri Ivancsuk Hou Ji-fan, Grand Prix London, Európa-bajnokság Jereván Polgár Judit Almási Zoltán Balogh Csaba, Riga Női Európa-bajnokság 2017, Női Grand Prix Sardzsa Hou JI-fan Humpy Koneru, Csapat Európa-bajnokság 2013, Női Európa-bajnokság 2016, Grand Prix Peking Lékó Griscsuk Karjakin Gelfand Topalov Kamsky Mamedgyarov, 40. sakkolimpia Isztambul, Grand Prix Párizs Griscsuk Caruana Nakamura Gelfand Ponomarjov, Férfi Európa-bajnokság 2012, Női Európa-bajnokság Plovdiv Hoang Thanh Trang Dzagnidze Gunyina Sztefanova, Wijk aan Zee 2012, Tata Steel 2013 Rapport Richárd, Grand Prix Taskent Caruana Karjakin Nakamura Giri Vachier-Lagrave Gelfand, Grand Prix-verseny Tbiliszi Griscsuk Giri Vachier-Lagrave Mamedgyarov Szvidler, Európa-bajnokság 2015 Jeruzsálem, Grand Prix Szaloniki Topalov Griscsuk Nakamura Caruana Morozevics Ivancsuk, 51. Capablanca emlékverseny, Dortmund Vlagyimir Kramnyik Ruszlan Ponomarjov Hikaru Nakamura Anish Giri, Grand Slam-döntő Anand Carlsen Aronjan Ivancsuk Nakamura, Női Grand Prix Lopota Hou Ji-fan Humpy Koneru Anna Muzicsuk Nana Dzagnidze, Tal-emlékverseny, Baden-Baden 2013 Anand Caruana Adams Naiditsch, Stavanger 2014 Carlsen Aronjan Griscsuk Caruana Kramnyik Topalov Karjakin, St. Louis Carlsen Aronjan Caruana Nakamura Topalov Vachier-Lagrave, 42. sakkolimpia Baku, Tata Steel 2013 Carlsen Anand Aronjan Caruana Karjakin Nakamura Lékó Péter, Európa-bajnokság Legnica Almási Zoltán Berkes Ferenc Balogh Csaba, Női csapat-világbajnokság 2013, Gibraltár 2015 Hou Ji-fan Topalov Nakamura Szvidler Rapport, Orosz szuperbajnokság Novoszibirszk, St. Louis USA ch 2017, 18. Európa-bajnokság 2017 Minszk, Wijk aan Zee Tata Steel Chess 2014 Aronjan Nakamura Caruana Gelfand Karjakin Rapport, Királyi verseny Bukarest Caruana Ponomarjov Wang Hao Radzsabov, Csapatbajnokság 2013/14, Taskent GP-verseny Humpy Koneru Zhao Xue Ju Wenjun Katyerina Lahno, Orosz szuperbajnokság Kramnyik Karjakin Szvidler Andrejkin Nepomnjacsij, VIII. Tal-emlékverseny Anand Carlsen Kramnyik Nakamura Karjakin Caruana Gelfand, Csapat-világbajnokság 2013, Rosztov Grand Prix Hou Ji-fan Humpy Koneru, Aeroflot 2012, Gibraltár, Grand Chess Tour 2016 London, Katar 2014 Kramnyik Giri Mamedgyarov Vachier-Lagrave Berkes Gara, Biel Magnus Carlsen Hikaru Nakamura, Orosz szuperbajnokság Szergej Karjakin Alekszandr Griscsuk Peter Szvidler, Grand Prix Genf Usenyina Hou Ji-fan Muzicsuk Dzagnidze Lahno, Aljechin emlékverseny Anand Aronjan Kramnyik Szvidler Gelfand Adams, Capablanca emlékverseny Almási Zoltán, Világbajnoki döntő New York Carlsen Karjakin, Biel 2013 Vachier-Lagrave Nepomnjacsij Rapport, Férfi sakkbajnokság, Vugar Gasimov emlékverseny Carlsen Caruana Nakamura Karjakin Mamedgyarov Radzsabov, Capablanca emlékverseny Leinier Dominguez Perez Vaszilij Ivancsuk Almási Zoltán, Mitropa Kupa, VII. Tal-emlékverseny, Grand Prix Zug Lékó Radzsabov Karjakin Caruana Topalov Mamedgyarov Morozevics, Dortmund Lékó Péter Vlagyimir Kramnyik Szergej Karjakin, La Coruna Rapport Richárd, Világbajnoki döntő Viswanathan Anand Borisz Gelfand, Grand Prix Zsermuk Hou Ji-fan Humpy Koneru, 60. női bajnokság, Grand Prix 2017 Genf Rapport Richárd, Mitropa-kupa 2017 Balatonszárszó, Grand Prix Taskent Fabiano Caruana Szergej Karjakin Lékó Péter, Női világbajnokság, ACP-verseny Almási Zoltán Wesley So Jan Nepomnjacsij, Hans Suri emlékverseny Biel Hou Ji-fan Maxime Vachier-Lagrave Radoslaw Wojtaszek, Grand Prix Baku Caruana Griscsuk Karjakin Nakamura, 33. Zalakarosi Sakkfesztivál Rapport Berkes Portisch Hoang Mádl, Grand Prix-verseny Chengdu, Ningbo csapat-világbajnokság, Szeged Női bajnokság, Női világbajnoki döntő Hou Ji-fan Humpy Koneru, 61. Női bajnokság Hévíz, Petroszjan emlékverseny Aronjan Griscsuk Kramnyik Gelfand Lékó, Stavanger Altibox Norway Chess 2017 Carlsen So Kramnyik Caruana Anand, Klubcsapatok Európa-kupája, Női csapat-világbajnokság, Grand Prix Ankara, Gibraltár 2013 Ivancsuk Kamsky Adams Hoang Thanh Trang, GRENKE Chess Classic 2015 Carlsen Caruana Anand Aronjan, Stavanger Anand Carlsen Aronjan Topalov Nakamura Szvidler Karjakin, Grand Prix 2017 Moszkva, 32. Mitropa-kupa Meissen, Csapatbajnokság 2016/17, Hoogeveen Polgár Judit Vlagyimir Kramnyik, 63. Férfi bajnokság Gyula, U16-os sakkolimpia Győr, Csigorin emlékverseny Almási Zoltán Portisch Lajos, Zürich 2015 Caruana Anand Kramnyik Aronjan Nakamura Karjakin, SportAccord Peking, 62. férfi bajnokság, Fabiano Caruana Veszelin Topalov Vaszilij Ivancsuk, Szaratov Lékó Péter, SportAccord 2014 Griscsuk Aronjan Lékó Hou Ji-fan Koneru, 30. Klubcsapatok Európa-kupája Lékó Péter Caruana Griscsuk Topalov Nakamura, X. Tal-emlékverseny Moszkva, Dortmund Lékó Péter Vlagyimir Kramnyik Fabiano Caruana, 28. Klubcsapatok Európa-kupa, 42. Sparkassen Chess-Meeting Lékó Kramnyik Caruana Adams, Orosz szuperbajnokság Kramnyik Karjakin Szvidler Nepomnjacsij, St. Louis Carlsen Aronjan Nakamura Kamsky, Grand Slam-döntő Aronjan Mamedgyarov Adams Vachier-Lagrave, Klubcsapatok Európa-kupája 2013, Orosz csapatbajnokság 2013, Orosz csapatbajnokság 2012, Európa-bajnokság 2016, 3. Vugar Gasimov emlékverseny, London Chess Classic 2014 Carauna Anand Nakamura Kramnyik Giri Adams, 42. sakkolimpia Baku, Grand Chess Tour 2017 Leuven, Grand Chess Tour 2017 Párizs, Biel Magnus Carlsen Alekszandr Morozevics Alekszej Shirov, 50. Bieli Sakkfesztivál Lékó Péter, 33. Klubcsapatok Európa-kupája Antalya, Sencsen 2017, Grand Prix 2017 Rapport, 35. Mitropa-kupa Prága, Női világbajnoki döntő, 4. Sinquefield Kupa St. Louis, 32. Klubcsapatok Európa-kupa, Wijk aan Zee Tata Steel Chess 2017, Szombathely Rapport Richárd Markus Ragger, Rapport Richard, Orosz csapatbajnokság 2014 Lékó Péter, Hanti-Manszijszk Női GP-verseny Hou Ji-fan Anna Muzicsuk Zhao Xue Nana Dzagnidze Katyerina Lahno, Grand Slam-döntő Anand Aronjan Ponomarjov, Női világbajnoki döntő 2013 Anna Usenyina Hou Ji-fan, Junior világbajnokság Rapport Richárd, Grand Prix Kazany, Zürich 2014 Carlsen Anand Aronjan Nakamura Caruana Gelfand, Gibraltár 2014 Hoang Thanh Trang Rapport Richárd, Női Európa-bajnokság Belgrád Hoang Thanh Trang Papp Petra Muzicsuk Dzagnidze Lahno Koszinceva Cramling, Zürich 2013 Anand Kramnyik Caruana Gelfand, Malmő Rapport Van Wely Short Szokolov, Női Grand Prix Dilijan Usenyina Koneru Muzicsuk Dzagnidze Sztefanova, London Chess Classic 2012 Anand Carlsen Aronjan Kramnyik Polgár Judit, 40. sakkolimpia Isztambul, Női Grand Prix 2015/16 Hanti-Manszijszk, Wijk aan Zee Tata Steel Chess 2017, Kazany Grand Prix, Világkupa 2013 Kramnyik Karjakin, Mi is történt 2016-ban, 7. Danzhou szuperverseny Lékó Péter, 44. Sparkassen Chess Meeting Dortmund, Világbajnok-jelölti döntő Moszkva 2016, 7. Danzhou szuperverseny Lékó Péter, Genf Polgár Judit Vlagyimir Kramnyik Hikaru Nakamura Sahriyar Mamedgyarov, Zürich Korcsnoj Chess Challenge, V. Grand Slam-döntő, Hoogeveen Nakamura Hou Ji-fan Giri, Szaratov Lékó Péter Alekszandr Morozevics, Grand Chess Tour 2017 5. Sinquefield Cup St. Louis, Grand Chess Tour 2017 St. Louis, Hikaru Nakamura Levon Aronjan, Női világbajnokság Hou Ji-fan Humpy Koneru Hoang Thanh Trang, Chess.com Man sziget 2017, 33. Mitropa-kupa, Világbajnoki döntő Viswanathan Anand Borisz Gelfand, 45. Sparkassen Chess-Meeting 2017 Dortmund, Csapatbajnokság 2014/15, Világkupa Hanti Manszijszk Szvidler Griscsuk Ivancsuk Ponomarjov, Női Európa-bajnokság Belgrád Hoang Thanh Trang Papp Petra Muzicsuk Dzagnidze Lahno Koszinceva Camling, Csapatbajnokság 2012/13, Női Grand Prix 2015/16 Hanti-Manszijszk, 21. csapat Európa-bajnokság Kréta, Budapesti Tavaszi Fesztivál Szabó László emlékverseny, Sharjah Masters 2017 Gledura, Női Grand Prix Dilijan Usenyina Koneru Muzicsuk Sztefanova, Zürich párosmeccs Kramnyik Aronjan, ACP Tbiliszi, Világbajnok-jelölti verseny London 2013 Carlsen Kramnyik Aronjan Radzsabov Griscsuk Ivancsuk Szvidler Gelfand, 4. Gasimov emlékverseny So Kramnyik, GRENKE Chess Classic 2017 Carlsen Caruana, Világkupa 2013 Aronjan Kramnyik Caruana Griscsuk Karjakin Nakamura Szvidler, A 2012-es év krónikája, Grand Chess Tour 2016 Párizs, Aeroflot 2013, London Chess Classic 2011 Anand Carlsen Aronjan Kramnyik Nakamura, Malmő Lékó Péter, Mitropa-kupa 2014, Dubai rapid-és villámvb Magnus Carlsen Viswanathan Anand Hikaru Nakamura Fabiano Caruana Polgár Judit, Hanti-Manszijszk Női Grand Prix-verseny Hou Ji-fan Anna Muzicsuk Zhao Xue Nana Dzagnidze Katyerina Lahno, 45. Bieli Sakkfesztivál Lékó Péter, Tata Steel 2013 Carlsen Anand Aronjan Caruana Nakamura Lékó Péter, Hanti-Manszijszk Csapat-világbajnokság 2017, SportAccord Peking Hou Ji-fan Aronjan Radzsabov Karjakin Lékó Péter, Ningbo csapat-világbajnokság Lékó Péter Polgár Judit Almási Zoltán, Világkupa 2013 Lékó Péter Polgár Judit Aronjan Kramnyik Caruana Karjakin Nakamura, London Chess Classic 2011 Anand Carlsen Aronjan Kramnyik, Malmő Lékó Péter, Világbajnoki döntő Viswanathan Anand Borisz Gelfand, Lékó Péter, A 2013-as esztendő krónikája, Világbajnoki ciklus, Rapport Richárd, Magyar Sakkozásért Alapítvány Portisch Lajos, Orosz csapatbajnokság, Grand Prix Baku Caruana Griscsuk Karjakin Gelfand, Rapid és villám-vb Dubai Carlsen Anand Nakamura Caruana Griscsuk Polgár Judit, Rapid-világbajnokság Asztana, Grand Chess Tour 2016 Leuven, Világbajnoki döntő New York Carlsen Karjakin, Chess.com Masters Man sziget, Világbajnoki döntő New York Carlsen Karjakin, Grand Prix 2017, Rapid és villám-világbajnokság Doha 2016, X. Tal-emlékverseny Moszkva, Dortmund Lékó Péter Vlagyimir Kramnyik Fabiano Caruana Michael Adams, Világkupa 2013 Lékó Péter Aronjan Kramnyik Caruana Karjakin Nakamura Szvidler, Grand Prix-verseny Chengdu, IX. Chess Masters Final Bilbao Carlsen Karjakin, IX. Chess Masters Final Bilbao Carlsen Karjakin, Világkupa Hanti Manszijszk Polgar Judit

Sakkblog

A hazai és a külföldi legjelentősebb tornákról híradás, értékelés, játszmaelemzés. Sztorik, interjúk. Mi újság a sakkvilágban?

Naptár

Reblog