Az esztendő egyik legjelentősebb nyílt versenyét rendezik meg Gibraltáron január 24. és február 2. között. A 10 fordulós svájci rendszerű viadalon a rajtlistát a Világkupa-győztes orosz Peter Szvidler vezeti. A 246 induló között 56 nemzetközi nagymester is szerencsét próbál. A magyar színeket Polgár Judit, Almási Zoltán, Erdős Viktor és Rapport Richárd képviseli. A viadal honlapja: http://www.gibraltarchesscongress.com. A sakkfesztiválon külön tornát rendeznek az amatőrök számára.
Ismét a Tradewise a főszponzora a mesterversenynek, 20 ezer font lesz a győztes jutalma, a legjobb női résztvevő 10 ezer fontos díjat vehet át. A 10 fordulós svájci rendszerű viadal rajtlistáját a Világkupa-győztes, négyszeres olimpiai és hatszoros orosz bajnok Peter Szvidler vezeti, a mezőnyben tizenegyen tartoznak a + 2700 Élő-pontosok csoportjába. A magyar színeket a női világranglista-vezető Polgár Judit, nyolcszoros bajnokunk, Almási Zoltán, a tavalyi első Erdős Viktor és legfiatalabb nagymesterünk, Rapport Richárd képviseli.
A kiemelési rangsor élcsoportja:
Peter Szvidler (orosz, 2749), Sahriyar Mamedgyarov (azeri, 2747), Michael Adams (angol, 2724), Almási Zoltán (magyar, 2717), Le Quang Liem (vietnami, 2714), Polgár Judit (magyar, 2710), Alekszej Shirov (spanyol, 2710), Viktor Laznicka (cseh, 2704), Emil Szutovszkij (izraeli, 2703), Szergej Movszeszjan (örmény, 2700), Krishnan Sasikiran (indiai, 2700), Maxime Vachier-Lagrave (franci, 2699), Gabriel Szargiszjan (örmény, 2683), Viorel Bologan (moldáv, 2680), Nigel Short (angol, 2677)
A jó versenyzési lehetőség, a magas női különdíjak évről évre neves sakkozónőket is Gibraltárra csábítanak. Polgár Judit mellett a kínai világbajnoknő Hou Ji-fan, kihívója, az indiai Humpy Koneru, a szlovén Anna Muzicsuk, a bolgár exvilágbajnoknő Antoanete Sztefanova, a grúz Nana Dzagnidze, a katari exvilágbajnoknő Zsu Csen és a kontinensbajnok svéd Pia Cramling is játszik.
A fordulók naponta 15 órakor kezdődnek, az utolsó partikat február 2-án 11 órától játsszák. A játékidő a klasszikus, 100-100 perc az 40 lépésre, majd 50-50 a következő 20 lépésre, végül 15-15 perc a játszma befejezéséig, az első lépéstől kezdve még 30-30 bónusszal. Az első helyen előálló esetleges holtversenyt rájátszás dönti el.
Tizedszer rendeznek nagyszabású sakkfesztivált Gibraltáron. 2003-ban az első viadal főcsoportjában 24 nagymester is játszott, az angol Nigel Short és a görög Vasilios Kotronias osztozott a dicsőségen, míg a női sakkozók külön számolt versenyében szép magyar siker született, Medvegy Nóra 1 ponttal megelőzte a svéd Pia Cramlingot. Egy évvel később Short megismételte sikerét, a legszebb játszma díját is elnyerve végzett az élen, Cramling nyerte a női első díjat.
2005-ben ötös holtversennyel zárult a versenyfutás, a spanyol Alekszej Shirov, az örmény Levon Aronjan, az izraeli Emil Szutovszkij, a bolgár Kiril Georgijev éa az ukrán Zahar Efimenko egyforma pontszámmal végzett az élen. A nők versenyében is öten értek el azonos pontszámot, a grúz Ketevan Arahamija-Grant, Pia Cramling, a litván Viktorija Cmilyte, a francia Almira Skripcsenko és a lengyel Iweta Radziewicz.
A következő győztes Georgijev volt, pályafutása egyik legszebb sikereként Shirov, Short, Szutovszkij és a moldáv Viorel Bologan előtt lett első. A hölgyeknél hármas holtverseny született, a bolgár Antoaneta Sztefanova, a katari Zsu Csen és az ukrán Natalija Zsukova között. Szép örmény siker született a következő évben, Vlagyimir Akopjan neves nagymesterek, az angol Michael Adams, a török Mikhail Gurevics, a holland Ivan Szokolov, az amerikai Hikaru Nakamura, Georgijev és Szutovszkij előtt győzött. A résztvevők, ezen belül a nagymesterek száma minden korábbi rekordot megdöntött, az esztendő egyik legerősebb nyílt versenye volt. A női első díjat az angol Jovanka Houska kapta, többek között Zsu Csent, Cramlingot és Sztefanovát előzte meg.
2008-ban Hikaru Nakamura holtversenyben végzett a kínai Bu Xiangzhival, a rájátszást az amerikai sakkozó nyerte meg, 12 ezer font volt a jutalma. A nőknél a skót színekbe átigazolt Ketevan Arahamija-Grant, Viktorija Cmilyte, az indiai Harika Dronavalli és Antoaneta Sztefanova végzett 6,5 ponttal, 2.250 fontot kaptak valamennyien.
2009-ben 31 nagymester is szerencsét próbált, ami igazán szép szám, hiszen a Curos sakkfesztivál különböző tornáin sokan játszottak. A legrangosabb résztvevő az orosz Peter Szvidler volt, a négyszeres olimpiai és ötszörös orosz bajnok svájci rendszerű viadalon hat éve, a moszkvai Aeroflot-tornán játszott! Élő-pontjainak csökkenése azonban negatívan hatott meghívásaira, a szuperversenyek szervezői magasabb pontszámú nagymesterek kegyeit keresik. Szvidler végül veretlenül ért célba, a rájátszáson gond nélkül győzte le holtversenyes társát, a svájci Vadim Milovot. A 15 ezer fontos első díj mellé még 13 Élő-pontot is gyűjtött. Nyolc ellenfele a végső rangsor első 21 helyezettjéből került ki, Milov csak négy ilyen riválissal mérkőzött meg.
Két éve rájátszás után az angol Michael Adams diadalmaskodott, a spanyol Francisco Vallejo Pons-szal vívta a döntő csatát. A nők versenyében az ukrán Natalija Zsukova volt a legsikeresebb, az első díj mellé még a férfi nemzetközi nagymesteri címet is megszerezte.
Tavaly Vaszili Ivancsuk sikerével fejeződött be a Tradewise nyílt verseny. Az ukránok kétszeres olimpia bajnoka veretlenül, riválisait is legyőzve végzett az élen, 17 ezer ötszáz fontos díjat nyert. Fantasztikus volt teljesítményének performance-pontszáma, 2968! Sikerével a virtuális ranglistán az ötödik helyre lépett előre, 2779-re növelte Élő-pontját. Messze a várakozáson felül szerepelt a 45 esztendős, Garri Kaszparovval 1993-ban világbajnoki döntőt játszó angol Nigel Short, 2883-mal nyűgözte le a sakkrajongókat. Egyetlen vereségét Ivancsuktól szenvedte el.
A nők versenyében a 2008-as sakkolimpián aranyérmes grúz csapat tagja, Nana Dzagnidze volt a legsikeresebb, 10 ezer font lett a jutalma. Erdős Viktor jól hajrázott, betegségével is megbirkózva a negyedik pontcsoportban végzett. Rapport Richárd a hajrában elfáradt, sok tanulsággal szolgált számára a torna, amelyen 232-en vettek részt.
A verseny végeredménye:
1.Vaszilij Ivancsuk (ukrán) 9 pont
2. Nigel Short (angol) 8,5
3-4. Kaido Kulaots (észt) és Michael Roiz (izraeli) 7,5
5-18. Fabiano Caruana (olasz), Nana Dzagnidze (grúz), Narayan Geetha Gopal (indiai), Francisco Vallejo Pons (spanyol), Pentala Harikrishna (indiai), Kiril Georgijev (bolgár), Pablo Lafuente (argentin), Liviu-Dieter Nisipeanu (román), Salome Melia (grúz), Giorgi Kahesvili (grúz), Erdős Viktor (magyar), Vjacseszlav Ikonnikov (orosz), Viorel Iordachescu (moldáviai) és Alekszandr Fier (brazil) 7
…
65-94. Rapport Richárd 5,5…
Verőci Zsuzsa