Wijk aan Zee-ben megkezdődött a 84. Tata Steel Chess Masters. A szuperverseny első fordulójában Rapport Richárd sötéttel játszva 41 lépésben vereséget szenvedett a tavalyi Világkupa győztesével, a világbajnokjelölt lengyel Jan-Kryzsztof Dudával szemben. Nagymesterünk bonyolult állásban elmulasztotta a jó esélyeket adó 26…f5! lépést. A vezércserét követően a hetedik sorra betört világos bástya miatt passzivitásba kényszerült, a 39. lépésben döntő hibával megkönnyítette Duda győzelmét. A címvédő holland Jorden Van Foreest a svéd Nils Grandelius ellen nyert. Az indiai Santosh Gujrathi Vidit az amerikai Sam Shanklandot győzte le. Az ötszörös világbajnok Manus Carlsen 21 lépésben remizett az orosz Andrej Jeszipenkoval. Az amerikai Fabiano Caruana nyerőesélyes állását rontotta döntetlenere az orosz Szergej Karjakinnal vívott csatájában. Kihagyta a nyerést az azerbajdzsáni Sahrijar Mamedgyarov, az orosz Danyil Dubov örülhetett a reminek. A 16 éves indiai Pragnanandhaa a holland Anish Giri elleni döntetlennel kezdte meg szereplését. Rapport második partiját Van Foreest ellen világossal játssza.
A holland tengerparti városkában három világos partiban elért győzelemmel kezdődött meg a 84. Tata Steel Chess Masters. Vereséggel rajtolt Rapport Richárd. A 23 éves Jan-Krzstof Dudával klasszikus partiban ötödször mérte össze erejét. 2014-ban a magyar-lengyel válogatott mérkőzésen nagy csatában osztoztak meg a ponton, egy évvel később a csapat Európa-bajnokságon is remiztek. 2019-ben a 81. Tata Steel tornán nagymesterünk sötéttel győzött a lengyel sakkozó ellen, aki a prágai Masters viadalon sötéttel vágott vissza.
Jan-Krzysztof Duda a nyitásból nem tudott előnyt kihozni, a bonyolult állásban Ricsi 26…f5! lépésével jó esélyeket kaphatott volna. A vezércserét követően azonban hátrányba került. Duda bástyája betört a hetedik sorra, uralta a nyílt d vonalat, királya is akcióba lendült. A passzív állásban nagymesterünk a 39.lépésben vesztőt húzott, 41.f5 lépésre feladta a játszmát.
A játéknap játszmájaként harangozták be a 19 éves Andrej Jeszipenko és az ötszörös világbajnok Magnus Carlsen összecsapását, a küzdelem azonban csak 21 lépésig tartott, lépésismétléssel gyorsan remiztek. A norvég világelső bosszankodhatott, egy sablonos vezérlépés helyett 17…d4-es áttöréssel előnybe kerülhetett volna.
Tavaly a torna nyolcadik fordulójának szenzációjaként az orosz sakkozás egyik legnagyobb tehetségének tartott Jeszipenko legyőzte a négyszeres világbajnokot, a hétszeres Wijk aan Zee-i győztes Carlsent. A norvég világelső négy egymást követőTata Steel Masters viadalon nem talált legyőzőre!
A szicíliai védelmű ütközetben Carlsen a 16. lépésben nagy hibát vétett, kettős támadást bevezető taktikai csapást nézett el, az orosz titán jelentős előnybe került. Sikerrel hárította a világbajnok „kavarási” kísérleteit, 38 lépésben nyert. „Ezt a napot soha nem felejtem el”- ezek voltak Jeszipenko első szavai. A debütáló orosz nagymester a tornán bronzérmes lett, Carlsen a hatodik helyen végzett.
A Szocsiban megrendezett Világkupa nyolcaddöntőjében vágott vissza Magnus Carlsen a vereségéért. Csak a villámpartikban dőlt el Carlsen javára. Két döntetlen született a klasszikus partikban, majd a két 25-25 perces játszmában sem bírtak egymással, Jeszipenko a második játszmában hősies védekezéssel hárította a világelső nyerési kísérleteit. Az első 10-10 perces partiban Carlsen legyőzte ellenfelét, aki visszavágón kiegyenlített. A villámpartik feszültségét Carlsen bírta jobban, kettős győzelemmel összesítésben 5-3-ra megnyerte a meccset.
A 2018-ban világbajnoki kihívó Fabiano Caruana és a 2016-ban a címért Magnus Carlsennel viaskodó és az amerikai nagymesterhez hasonlóan csak a rájátszásban vereséget szenvedő Szergej Karjakin összecsapása volt az első forduló egyik slágermeccse. Caruana 7-4-es vezetése mellett kezdték meg a harmincnyolcadik klasszikus csatájukat. Tizenegy éve Wijk aan Zee-ben remivel indítottak, két év elteltével Caruana megszerezte első győzelmét, a Grand Slam döntőben kettőre növelte előnyét. 2014-ben Wijk aan Zee-ben ismét győzött, Karjakin először Stavangerben tudta megadásra kényszeríteni ellenfelét. A GP bakui tornáján Caruana nyert. 2016-ban a moszkvai világbajnok-jelölti döntő utolsó fordulójának nagy tétje volt a kihívói jog megszerzése, Karjakin világossal győzött. 2017-ben a London Chess Classic viadalon Caruana ötödször nyert, Karjakin a Tata Steel Chess tornán megszerezte harmadik győzelmét, majd a londoni világbajnok-jelölti döntőben megnyerte a minimeccset. Caruana Stavangerben nyert, hetedik győzelmét a 6. Sinquefield Kupán aratta.
Wijk aan Zee-ben hatodszor néztek farkasszemet, Fabiano Caruana remek nyerőesélyt hagyott kihasználatlanul. Gyalogáldozattal jelentős előnybe kerülhetett volna, de az idő szorításában fokozatosan rontotta el állását, Szergej Karjakin védvonala hárított a világranglista harmadik amerikai nagymester kezdeményezését.
Bosszankodhat Sahrijar Mamedgyarov is, Danyil Dubov a katalán megnyitású partiban jelentős hátrányba került, az azerbajdzsáni sakkozó remek esélyt hagyott kihasználatlanul.
A tavalyi tornán Jorden Van Foreest az utolsó fordulóban legyőzte Nils Grandeliust, a nyeréssel kiharcolta, hogy rájátszás döntse el az első hely sorsát. Az Armageddon játszma döntött a javára honfitársával, Anish Girivel szemben. A címvédő 22 éves Van Foreest idei szereplését a svéd nagymester elleni győzelemmel kezdte meg. Szépen túljátszotta ellenfelét, a még hatásosabb folytatással adós maradt, de Grandelius újabb hibája már végzetes volt, a b szabadgyalog eldöntötte a játszma sorsát.
Az indiai válogatott kapitánya, Santosh Gujrathi Vidit „túlórázott”, de értékes győzelmet ért el az olimpiai bajnok Sam Shankland ellen.
A torna legfiatalabb résztvevője, a 16 éves Praggnnanandhaa sötéttel harcolta ki a döntetlent Anish Girivel szemben. Az indiai sakkozó hátrányosabb pozícióját sikerrel védte meg.
z első forduló eredményei:
Santosh Gujrathi Vidit (indiai, 2727) - Sam Shankland (amerikai, 2708) 1 – 0 (Vezércsel, 73)
Fabiano Caruana (amerikai, 2792) - Szergej Karjakin (orosz, 2743) döntetlen (Vezércsel, 50)
Danyil Dubov (orosz, 2720) - Sahrijar Mamedgyarov (azerbajdzsáni, 2767) döntetlen (Katalán megnyitás, 21)
Andrej Jeszipenko (orosz, 2714) - Magnus Carlsen (norvég, 2865) döntetlen (Félszláv védelem, 21)
Anish Giri (holland, 2772) - Rameshbabu Praggnanandhaa (indiai, 2612) döntetlen (Angol megnyitás, 44)
Jan-Krzysztof Duda (lengyel, 2760) - Rapport Richárd (magyar, 2763) 1 – 0 (Vezérgyalog megnyitás, 41)
Jorden Van Foreest (holland, 2702) - Nils Grandelius (svéd, 2672) 1 – 0 (Spanyol megnyitás, 44)
A 2. forduló párosítása:
Sam Shankland (amerikai, 2708) - Nils Grandelius (svéd, 2672)
Rapport Richárd (magyar, 2763) - Jorden Van Foreest (holland, 2702)
Rameshbabu Praggnanandhaa (indiai, 2612) - Jan-Krzysztof Duda (lengyel, 2760)
Magnus Carlsen (norvég, 2865) - Anish Giri (holland, 2772)
Sahrijar Mamedgyarov (azerbajdzsáni, 2767) - Andrej Jeszipenko (orosz, 2714)
Szergej Karjakin (orosz, 2743) - Danyil Dubov (orosz, 2720)
Santosh Gujrathi Vidit (indiai, 2727) - Fabiano Caruana (amerikai, 2792)
Verőci Zsuzsa
Fotó: tatasteelchess.com chess24.com