Az Oslo közelében fekvő Høvikoddenben az amerikai Wesley So a FIDE első hivatalos Fischer Random Chess világbajnokságának döntőjében 13,5 – 2,5-re legyőzte a címvédő norvég Magnus Carlsent. So négy rapidparti után már 10,5 – 1,5-re vezetett, a harmadik játéknapon az első 15 – 15 perces és lépésenként 2 – 2 másodperc bónusszal játszott parti döntetlen lett, a második ütközetben So világossal nyert, s ezzel eldőlt a világbajnoki címsorsa. A harmadik helyért folyó küzdelemben az orosz Jan Nepomnjacsij 12,5 – 5,5-re nyert az amerikai Fabiano Caruana ellen. A Fischer Random Chess szabályai szerint a tisztek helyzetét számítógépes sorsolással határozzák meg. A viadal díjalapja 290 ezer dollár volt, a győztes, az új világbajnok Wesley So ebből 125 ezret nyert, Magnus Carlsen 75 ezret kapott, Jan Nepomnjacsij 50, Fabiano Caruana 40 ezerrel vigasztalódhatott.
Az Oslo közelében fekvő Høvikoddenben, a híres Henin Onstad Művészeti Központban befejeződött a FIDE első hivatalos Fischer Random Chess világbajnokságának döntője és a harmadik helyért vívott párharc. Az elődöntő két győztese, a címvédő, a klasszikus sakkozás négyszeres világbajnoka Magnus Carlsen és az amerikai Wesley So küzdött meg a világbajnoki címért. A harmadik hely sorsa az amerikai Fabiano Caruana és az orosz Jan Nepomnjacsij mérkőzésén dőlt el.
A Fischer Random Chess, más néven Chess960 a sakkozás legendás világbajnokának, Robert Fischernek a találmánya. Először 1996. június 19-én Buenos Airesben játszottak bemutató játszmát, ahol Fischer ellenfele a Fülöp-szigeteki Eugenio Torre volt. Az új sakkal a világbajnok célul tűzte ki, hogy a sakkozók kerüljék el a hosszú megnyitáselméleti változatokat, a partikban a kreativitásuk érvényesüljön a hosszas elemzések helyett. A kezdőállásokat már számítógép sorsolja ki, korábban dobókockás megoldás is volt, 960 állás létezik, innen az elnevezés.
Alapállásban a gyalogok a hagyományos sakkhoz hasonlóan a második és a hetedik soron helyezkednek el. A király mindig a bástyák között, a sötét haderő a világoséval megegyezően áll, a figurák ugyanúgy lépnek, ütnek, mint a hagyományos sakkban. Csak a sáncolás módja különleges, a célok is megegyeznek: a király bemattolása, döntő anyagi előny kiharcolása, a döntetlen elérése.
A négyes döntőt előcsatározások előzték meg, a világbajnok Magnus Carlsen várt három ellenfelére. A sorsolás szeszélye folytán a norvég világelső tavalyi világbajnoki döntős ellenfelével, Fabiano Caruanával küzdött meg, a másik elődöntőt Wesley So és Jan Nepomnjacsij játszotta.
A versenykiírás szerint a döntőben és a bronzmeccsen is a nagymesterek három különböző időkontrollal csatáztak volna. Az első két napon két-két hosszabb idejű rapidpartira került sor, 45-45 perc gondolkodási idő az első 40 lépésre, majd 15-15 perc a játszma befejezéséig. A győzelem 3 pontot ért, a döntetlen másfelet.
A harmadik napon először gyorsított rapid tempóban játszottak volna négy partit, 15-15 perc és 2-2 másodperc lépésenkénti gondolkodási idővel, a nyerésért 2 pont járt.
Két játéknap, négy rapidparti után Wesley So 10,5 – 1,5-re vezetett Magnus Carlsennel szemben és nagy meglepetésre mérkőzésük csak két további játszmáig tartott. Carlsen világossal remizett, majd So negyedszer is feladásra kényszerítette a címvédőt és 13,5 – 2,5 arányú győzelmével elhódította a világbajnoki címet.
A hazai pályán játszó világbajnok Magnus Carlsen számára már az első játéknap is csalódást okozott. A nyitányon fölényes állását eltékozolva csak remizett, Wesley So szerencsés kézzel sakkozva mentette meg reménytelennek tűnő állását.
A folytatásban meglepetésre a bonyodalmakban az amerikai nagymester kerekedett felül, győzelmével vezetést szerzett.
Új kezdőállással játszották le a második játéknap két rapidpartiját és nem várt eredményként a címvédő Magnus Carlsen mindkét partit elvesztette. Wesley So sorozatban háromszor mért csapást a címvédőre.
Wesley So 10,5 – 1,5-ös vezetéssel kezdhette a mai játéknapot. Arra kevesen számítottak, hogy csak két játszmára lesz szüksége végső győzelméhez.
Magnus Carlsen világossal játszva sem tudott gondot okozni riválisának, fokozatosan került hátrányba. Egy kissé megalázó is volt, hogy Wesley So fölényes állásban lépésismétlést engedélyezett.
Az utolsó játszmában Carlsen már a nyolcadik lépésben gyalogot vesztett, igazi ellenjátékot nem kapott, So könnyű lépésekkel egyre közelebb került győzelméhez. Magnus Carlsen a 28. lépést követően gratulált legyőzőjének.
A világbajnoki döntő végeredménye:
Magnus Carlsen (norvég, 2876) – Wesley So (amerikai, 2767) 2,5 – 13,5
Magnus Carlsen –Wesley So 1,5 – 1,5
Wesley So – Magnus Carlsen 3 – 0
Wesley So – Magnus Carlsen 3 – 0
Magnus Carlsen – Wesley So 0 – 3
Magnus Carlsen – Wesley So 1 – 1
Wesley So – Magnus Carlsen 2 - 0
A bronzéremért folyó küzdelemben Jan Nepomnjacsij hárompontos előnnyel, 7,5 – 4,5-re vezetett Fabiano Caruanával szemben. Az első 15 – 15 perces rapidpartiban az orosz nagymester növelte előnyét. A második játszma 25 lépésben ért véget döntetlennel.
Új kezdőállással játszották le a mérkőzés hetedik partiját, s ez eldöntötte a bronzérem sorsát. Fabiano Caruana sokáig jól játszotta az állást, de a bonyodalmakban az amerikai sakkozó ismét eltévedt. Védhetetlen matt előtt a 45. lépésben feladásra kényszerült. Jan Nepomnjacsij három nap múlva már Hamburgban játszik a Grand Prix 2019-es sorozatának negyedik tornáján.
A bronzmérkőzés végeredménye:
Fabiano Caruana (amerikai, 2812) - Jan Nepomnjacsij (orosz, 2776) 5,5 – 12,5
Fabiano Caruana - Jan Nepomnjacsij 3 - 0
Jan Nepomnjacsij – Fabiano Caruana 3 – 0
Jan Napomnjacsij – Fabiano Caruana 3 – 0
Fabiano Caruana – Jan Nepomnjacsij 1,5 – 1,5
Jan Nepomnjacsij – Fabano Caruana 2 – 0
Fabiano Caruana – Jan Nepomnjacsij 1 – 1
Fabiano Caruana - Jan Nepomnjacsij 0 - 2
Verőci Zsuzsa
Fotók: Maria Emalianova és Lennart Ootes