Moszkvában, a Tretyjakov Képtárban megtartott záróünnepségen ötödször ünnepelték világbajnokként Viswanathan Anandot. A régi-új indiai világelsőt a Nemzetközi Sakkszövetség elnöke, Kirszan Iljumzsinov köszöntötte a világbajnoknak járó babérkoszorúval. A kiegyenlített erők párharcában végül alulmaradt izraeli Borisz Gelfandnak is kijutott az elismerésből.
A záróünnepség előtt az orosz államfő, Vlagyimir Putyin fogadta a világbajnoki döntő két résztvevőjét, Viswanathan Anandot és Borisz Gelfandot. A mintegy félórás találkozón az elnök gratulált mindkettőjüknek a nagyszerű küzdelemért, a játékért, amelyet a sakkrajongók szerte a világon követtek. A kiegyenlített erők küzdelmét Anand nyerte meg, s ezért külön is gratulált neki. Moszkva nem először rendezett világbajnoki döntőt, köszönetet mondott mindenkinek, aki ezt elősegítette. Kiemelte a sakkiskolák jelentőségét Indiában és Oroszországban és külön is megemlítette, hogy a minszki Borisz Gelfand a szovjet sakkiskolán nőtt fel. Anand sokszor játszott a kiváló orosz szuperversenyeken, s reményét fejezte ki, hogy a jövőben is látják őt versenyeiken.
Anand a gratulációt megköszönve elárulta, hogy szülővárosában, a Szovjet Kulturális Központban sokat sakkozott, itt nőtt fel. Sokat tanult a szovjet-orosz sakkozóktól, és mindig örömmel játszott a tornákon. A Tretyjakov Képtár különleges helyszíne volt a világbajnoki címért folytatott versengésnek és a híres orosz vendégszeretet övezte meccsüket. Gelfand annak a véleményének adott hangot, hogy Moszkva a remek rendezéssel visszaszerezte a sakkvilág fővárosának címét.
India ünnepli hősét, az ötszörös világbajnok Vishy Anandot, de Izraelben is soha nem látott érdeklődéssel kísérték Borisz Gelfand szereplését. Az államfő, Simon Peresz és a miniszterelnök, Benjamin Netanjahu is gratulált szerepléséhez.
Ötödször köszöntötték világbajnokként az indiai Viswanathan Anandot. A FIDE 2000-ben megrendezett kieséses rendszerű világbajnokságának döntőjében a spanyol(lett) Alekszej Shirovot győzte le. A nyolcfős, kétfordulós mexikói világbajnokságon veretlenül végzett az első helyen. Egy év múlva Bonnban az orosz Vlagyimir Kramnyikkal szemben párosmérkőzésen diadalmaskodott, 6,5-4,5-re nyert. Két éve bolgár kihívóját, Veszelin Topalovot hazai pályán győzte le. Fordulatos párharcban megnyerte a sorsdöntő utolsó partit.
Moszkvában az izraeli Borisz Gelfanddal vívott csatáját a kiegyenlített erők küzdelme jellemezte. A vártnál talán békésebb partikat láttunk a két jól felkészült, a világbajnoki címért több mint két évtizede versengő nagymesterek összecsapásán, de a 12 játszmás lebonyolítás is kevesebb alkalmat ad a nyíltsisakos játékra. A rapid rájátszás izgalmai sok mindenért kárpótolták a sakkrajongókat, a rendkívüli feszültséget a gyorsabban játszó címvédő jobban bírta.
Az orosz fővárosban június 7-én múlva kezdődik a VII. Tal-emlékverseny. A hagyományos tornának kissé szokatlan az időpontja, de a szervezők az őszre tervezett világbajnok-jelölti verseny miatt változtattak. Szenzációs küzdelmet ígér a viadal, amely az esztendő egyik legjelentősebb szuperversenye, a világranglista első tíz helyezettjéből heten játszanak! A sorsolási számokat egy villámverseny dönti el, a nagymestereknek játszmánként 2-2 perc gondolkodási idejük lesz és 2-2 másodperc lépésenként.
A VII. Tal-emlékverseny résztvevői az Élő-pontszámok sorrendjében:
Magnus Carlsen (norvég, 2835)
Levon Aronjan (örmény, 2825)
Vlagyimir Kramnyik (orosz, 2801)
Tejmur Radzsabov (azeri, 2784)
Hikaru Nakamura (amerikai, 2775)
Fabiano Caruana (olasz, 2770)
Alekszandr Morozevics (orosz, 2769)
Alekszandr Griscsuk (orosz, 2761)
Jevgenyij Tomasevszkij (orosz, 2738)
Luke McShane (angol, 2706)
A régi-új király Viswanathan Anand következő erőpróbája a június 23-án kezdődő báznai szuperverseny lesz. A torna évről-évre mind rangosabb, tavaly holtversenyben végzett az élen Magnus Carlsen és az orosz Szergej Karjakin.
A résztvevők az Élő-pontszámok sorrendjében:
Magnus Carlsen (norvég, 2835)
Viswanathan Anand (indiai, 2791)
Tejmur Radzsabov (azeri, 2784)
Szergej Karjakin (orosz, 2779)
Vaszilij Ivancsuk (ukrán, 2764)
Liviu-Dieter Nisipeanu (román, 2648)
Verőci Zsuzsa