A hétezer éves történelemmel büszkélkedő kínai kikötővárosban, Ningbóban július 16. és 26. között rendezik meg 10 csapat részvételével a VIII. sakkcsapat-világbajnokságot. Válogatottunk a tavaly Hanti-Manszijszkban megrendezett sakkolimpián elért negyedik helyezésével harcolta ki a részvételi jogot, Lékó Péter, Almási Zoltán, Polgár Judit, Balogh Csaba és Erdős Viktor összeállításban játszik. 2001 óta először vehetünk ismét részt a rangos csapatversenyen, a körmérkőzéses lebonyolításnak köszönhetően nagymestereink a világ legjobbjaival mérkőzhetnek meg. 1985-ben ezüstérmes volt csapatunk, négy év múlva negyedikek, 2001-ben ötödikként végzett válogatottunk. Korábban négyévente rendezték meg a vb-t, a legújabb szabályzat szerint 2011-től kétévente lesz a viadal. Címvédőként az orosz együttes játszik, 2752-es Élő-átlaggal Ningbóban is az első számú favorit.
A sakkolimpia mellett a csapat-világbajnokságot kíséri a legnagyobb érdeklődés, hiszen 10 csapat körmérkőzéses lebonyolításban vívja meg a csatáját. Ningbóban kiegyenlített erőviszonyok jellemzik az együtteseket. Egyiptom ötöse is okozhat meglepetést, de Afrika bajnokával szemben az éremesélyes gárdák a „gólarányukat” is szeretnék javítani. Oly sokszor leírtam már, hogy a svájci rendszer különlegessége, hogy valamennyi együttes a maga versenyét játssza, megmérkőznek ugyanazon ellenfelekkel is, de jelentős különbségek is vannak. Egyes csapatok könnyebb utat járnak be, mások végig az élcsoportban szenvednek, s a hajrában egyetlen botlásért is súlyos árat fizetnek. Mindenki tudja, hogy a 11 fordulós lebonyolítás mellett óriási a párosítás jelentősége, kis szerencsével nagyot lehet előrelépni. Körmérkőzés esetén legfeljebb a kedvezőtlen színelosztás miatt kesereghetnek…
A részvételre jogosult válogatottak:
Oroszország (címvédő)
Ukrajna, Izrael és Magyarország (a Hanti-Manszijszkban megrendezett olimpiáról)
Azerbajdzsán (a 2009-es Európa-bajnokság győztese)
India
Egyesült Államok
Egyiptom
Kína (rendező ország)
Örményország (a FIDE elnöke jelölte a kétszeres olimpiai bajnok együttest)
A csapat-világbajnokságok története
Az eddigi győztesek:
1985 Szovjetunió
1989 Szovjetunió
1993 Egyesült Államok
1997 Oroszország
2001 Ukrajna
2005 Oroszország
2010 Oroszország
A világbajnokságok történetében Luzern, az 1982-es sakkolimpia városa négyszer volt házigazdája a 2011-ig négyévente megrendezésre került viadalnak. Az elsőt 1985-ben rendezték meg, akkor 10 csapat részvételével, hat táblán folytak a küzdelmek. Garri Kaszparov nélkül felálló szovjet válogatott győzött, három ponttal előzte meg a Portisch Lajos vezette együttesünket. Az aranyérmes szovjet csapatban Karpov, Juszupov, Vaganjan, Szokolov, Beljavszkij, Szmiszlov, Csernyin és Polugajevszkij szerepelt. Nálunk Portisch Lajos (5,5/9), Ribli Zoltán (6,5/9), Sax Gyula(6/8), Pintér József (6/9), Adorján András (2,5/4), Faragó Iván (3/6), Csom István (4,5/7) és Grószpéter Attila (05/2) volt tagja az ezüstérmes gárdának. Harmadik helyen az angolok hatosa végzett. A világbajnokság ötödik fordulójában sakkozóink visszavágtak a Szalonikiben, 1984-ben megrendezett olimpián a szovjet csapattól elszenvedett csúfos, a magyar sakkozás történetében példátlan 4-0-s vereségért. Öt döntetlen mellett Pintér József Beljavszkij elleni nyerésével biztosította a 3,5-2,5 arányú csapatgyőzelmet.
1989-ben ismét a szovjet válogatott győzött, öt (!) ponttal előzte meg az ezüstérmes jugoszláv csapatot. Ekkor már csak négy táblán folytak a csatározások, Karpov, Beljavszkij, Elveszt, Vaganjan, Ivancsuk (6,5 pontot szerzett a 7 partiból), Gurevics alkotta az aranyérmes együttest. Harmadikok ismét az angolok. Portisch Lajos és Ribli Zoltán nélkül felálló válogatottunknak nem volt esélye éremszerzésre. A negyedik helyen végzett. Sax Gyula (3/7), Adorján András (3/8), Grószpéter Attila (4/6), Horváth József (3,5/6), Lukács Péter (1,5/4), Tolnai Tibor (3,5/5) összeállításban.
A következő két világbajnokságra nem kvalifikálta magát csapatunk.1993-ban komoly fiaskó érte a Vlagyimir Kramnyik vezette orosz válogatottat, csak harmadikok lettek. Az aranyérmes amerikai csapatban Kamsky, Yermolinszkij, Gulko, Kajdanov, Benjamin és Christiansen játszott. Az ezüstérmes ukránoknál Ivancsuk villogott az első táblán, 8 partijából 6 pontot gyűjtött. Egy évvel korábban a manilai olimpián tartalékként bemutatkozott és 9 játszmából 8,5 pontot gyűjtött Kramnyiknak nem ment a játék, csak 3 pontot szerzett 7 partiból.
1997-ben nagy csatában, fej-fej melletti szoros küzdelemben, félpontos előnnyel győzött az orosz csapat. Barejev, Szvidler, Halifman, Rublevszkij, Drejev, Zvjagincsev összeállításban vágott vissza a négy évvel korábbi kudarcért, a második helyen a címvédő amerikaiak végeztek, a bronzérmet az örmények szerezték meg.
Jerevánban ukrán győzelem született
Örményország fővárosa, Jereván volt a házigazdája 2001-ben az 5. sakkcsapat-világbajnokságnak. Drámai küzdelemben, az utolsó fordulójában a nagy rangadót félpontos hátrányban kezdő Ukrajna négyese Ponomarjov győzelmével diadalmaskodott a címvédő orosz csapattal szemben, és lett világbajnok. Az ukrán együttes megőrizte veretlenségét, és a hajrában két riválisa elleni nyeréssel megérdemelten hódította el a büszke címet.
A váratlan fordulatok, előre nehezen megjósolható eredmények versenye ismét bizonyította, hogy a legjobbak is hibázhatnak, az Élő-pontszámok nem döntik el egy-egy játszma sorsát. A címvédő orosz válogatott a világbajnokság előtt többször is változtatott csapatösszeállításán, végül Morozevics és Barejev nélküli orosz csapat sebezhetőnek bizonyult, és a három „K”, Kaszparov, Kramnyik és Karpov sem játszott. Egy kilenc csapat részvételével megrendezett versenyen végzetes lehet egyetlen kisiklás is.
Balszerencsés volt tartalékos válogatottunk sorsolása. A címvédő orosz csapattal játszott együttesünk, és 3-1-es vereséget szenvedett. Négy remivel 2-2 lett a németek elleni meccs, majd váratlan 2,5-1,5-ös vereség a kubai sakkozóktól. Üzbegisztánnal 2-2-re végzett csapatunk, majd az ukránok is minimális arányban legyőzték válogatottunkat. A szabadnapunk után hármas győzelmi széria következett Irán ellen 3,5-0,5-re, Macedóniával szemben 2,5-1,5-re nyert együttesünk, majd az utolsó játéknapon az aranyéremre is pályázó örményeket 2,5-1,5-re győzték le.
A világbajnokság végeredménye:
1. Ukrajna 21,5 pont (Ivancsuk 3,5/6, Ponomarjov 5,5/7, Baklan 3/6, Ejngorn 4/5, Romanisin 3/5 Malahatko 2,5/3)
2. Oroszország 21 (Szvidler, Drejev, Griscsuk, Rublevszkij, Szakajev, Motiljev)
3. Örményország 20 (Akopjan, Vaganjan, Lputjan, Aszrian, Anasztazian, Minaszian),
4. Németország 18,5
5. Magyarország 16,5 (Lékó Péter 3/7, Gyimesi Zoltán 4,5/7, Ruck Róbert 4/7, Varga Zoltán 2,5/5, Ács Péter 2,5/6)
6. Üzbegisztán 15,5
7. Kuba 14,5
8. Macedónia 9,5
9. Irán 7
Az orosz válogatott Beer Shevában valamennyi ellenfelét legyőzte
Az izraeli Beer Shevában 2005-ben megrendezett vb-n az orosz válogatott valamennyi ellenfelét legyőzve lett első. Az aranyérem sorsa az utolsó fordulóban dőlt el. Négy éve az orosz csapat az ukránokkal szemben elvesztette a sorsdöntő meccset, Beer Shevában nem hibáztak. A kínaiak keze megremegett, a jóval esélyesebb, rutinosabb orosz nagymesterek sorban nyertek. Meglepő, hogy a világbajnok együttes öt mérkőzést is csak 2,5-1,5-re tudott megnyerni. A négy kulcsemberük – Szvidler, Griscsuk, Morozevics és Barejev – csak egyetlen partit vesztett, Drejev és Rublevszkij kis híján elrontotta örömüket.
A kínai válogatott ezüstérme óriási meglepetés, a játszmák menete nem mindig igazolta eredményességüket, de a hajráig megőrizték hidegvérüket. Az örmények jó indulás után kissé könnyen adták meg magukat, láthatóan csak a bronzérem megszerzésére koncentráltak. Ezt meglepő módon szinte gond nélkül érték el, ehhez a címvédő ukrán válogatott nyújtott hathatós támogatást, három meccset is vesztettek. Mélyen a várakozás alatt szerepelt az izraeli együttes, hazai pályán ötször is kikaptak.
A VI. csapat-világbajnokság végeredménye:
1. Oroszország 22 pont (Peter Szvidler 5/7, Alekszandr Griscsuk 4,5/7, Alekszej Drejev 1/3, Alekszandr Morozevics 5,5/7, Jevgenyij Barejev 5,5/7, Szergej Rublevszkij 0,5/2)
2. Kína férfi válogatott 21,5 (Bu Xiangzhi 5/8, Zhang Pengxiang 3,5/6, Ni Hua 5/8, Zhang Zhong 5/7, Zhou Jianchao 2/2, Liang Chong 1/1)
3. Örményország 18,5 (Aronjan 5/8, Akopjan 4/7, Aszrjan 4,5/7, Vaganjan 0,5/2, Lputjan 2/3, Anasztazian 2,5/5)
4. Ukrajna 17,5
5. Egyesült Államok 16,5
6. Izrael 14,5
7. Grúzia 13,5
8. Kuba 13
9. Kína női válogatott 7
Bursában az orosz válogatott megvédte elsőségét
A túlzsúfolt versenynaptár miatt a 2009-re tervezett vb-t 2010. január 5. és 13. között a törökországi Bursában rendezték meg. Meglepetésre az utolsó pillanatban visszalépett a négy évvel ezelőtti vb ezüstérmes kínai együttes, a beugró indiai gárda is jó nevekből állt, bár hiányzott világbajnokuk, Viswanathan Anand. Az első helyre rangsorolt orosz csapat 2005 és 2009 között csak a vb-n és a 2007-es krétai Eb-n tudta érvényesíteni a papírformát. 2006-ban és 2008-ban a sakkolimpiát az örmények nyerték, 2009-ben az Eb-n az azeri válogatott elhalászta az aranyérmet Morozevicsék orra elől.
A viadal utolsó fordulójában gyorsan eldőlt az elsőség kérdése, négy döntetlennel 2-2-vel ért véget az amerikai-azeri mérkőzés. A címvédő orosz válogatott nyugodtan játszhatta Izrael elleni meccsét, az aranyérem már a zsebükben volt. Az orosz sakkozók a jól ismert taktikával nyertek 3-1-re, világossal győzelemre vezették partijaikat, míg sötéttel tartották az egyensúlyt. A görögök elleni botlás után többet nem hibáztak, riválisaik közül csak az örményekkel remiztek.
Nem kis meglepetésre az éremre pályázó kontinensbajnok azeri együttes Vugar Gasimov és Tejmur Radzsabov nélkül ült sakkasztalhoz a rivális amerikai csapattal szemben. Hikaru Nakamura vezetésével az amerikai sakkozók rizikót nem vállaltak, számukra a négy döntetlennel elért 2-2 ezüstérmet jelentett. Nakamura és Oniscsuk vállukon vitték a csapatot, Kamsky nélkül is remek eredményt értek el. Az azeriek pedig tálcán kínálták a lehetőséget a Kína lemondása után meghívott indiai együttesnek a bronzérem megszerzésének lehetőségét. Az esélyt magabiztos győzelemmel használták ki.
Az újvidéki Európa-bajnokságon is érem nélkül maradt a kétszeres olimpiai bajnok örmény válogatott, Bursában sem sikerült a dobogós helyezés elérése. A rajtnál elszenvedett vereség után még visszakapaszkodtak, de a görögökkel szembeni vesztés már végzetes volt. A szabadkártyás görögök várakozás felett szerepeltek. A drezdai sakkolimpián ezüstérmes izraeli együttes öt meccset is elvesztett.
A világbajnokság végeredménye:
1.Oroszország (Alekszandr Griscsuk 4,5/7, Dmitrij Jakovenko 3,5/5, Alekszandr Morozevics 2/6, Jevgenyij Tomasevszkij 3,5/5, Vlagyimir Malahov 5/7, Nyikita Vitjugov 5,6/6) 15 meccspont, 24 pont
2. Egyesült Államok (Hikaru Nakamura 6/8, Alekszander Oniscsuk 6,5/9, Yuri Shulman 2,5/6, Akobian 4,5/7, Robert L Hess 1/2, Ray Robson 1/2) 13, 21,5
3. India (Krishnan Sasikiran 5,5/9, Pentala Harikrishna 4/8, Surya Ganguly 5/7, Geetha Gopal 3/5, Arun Prasad 2,5/5, B Adhiban 1/2) 13, 21
4. Azerbajdzsán (Vugar Gasimov 2,5/7, Tejmur Radzsabov 5/7, Gadir Guszejnov 1,5/4, Sahriyar Mamedgyarov 8/9, Rauf Mamedov 3/6, Nidjat Mamedov 2/4) 12, 22
5. Örményország (Levon Aronjan 6/9, Vlagyimir Akopjan 6/9, Gabriel Szargiszjan 3/6, Arman Pashikjan 3,5/6, Tigran L Petroszjan 2,5/6, Tigran Kotanjan) 12, 20,5
6. Görögország 8, 18
7. Izrael 7, 17
8. Brazília 4, 12,5
9. Egyiptom 3, 12
10. Törökország 3, 11,5
Hely. |
Csapat |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
9 |
10 |
MP |
Pont |
1 |
Oroszország |
* |
3 |
2½ |
2½ |
2 |
1½ |
3 |
2½ |
3½ |
3½ |
15 |
24 |
2 |
Egyesült Államok |
1 |
* |
3 |
2 |
1½ |
2½ |
2½ |
3 |
3 |
3 |
13 |
21½ |
3 |
India |
1½ |
1 |
* |
2½ |
2 |
2½ |
2½ |
3½ |
2½ |
3 |
13 |
21 |
4 |
Azerbajdzsán |
1½ |
2 |
1½ |
* |
2½ |
3 |
2 |
3½ |
3 |
3 |
12 |
22 |
5 |
Örményország |
2 |
2½ |
2 |
1½ |
* |
1 |
2½ |
2½ |
3 |
3½ |
12 |
20½ |
6 |
Görögország |
2½ |
1½ |
1½ |
1 |
3 |
* |
1½ |
3 |
1½ |
2½ |
8 |
18 |
7 |
Izrael |
1 |
1½ |
1½ |
2 |
1½ |
2½ |
* |
2½ |
3 |
1½ |
7 |
17 |
8 |
Brazília |
1½ |
1 |
½ |
½ |
1½ |
1 |
1½ |
* |
2½ |
2½ |
4 |
12½ |
9 |
Egyiptom |
½ |
1 |
1½ |
1 |
1 |
2½ |
1 |
1½ |
* |
2 |
3 |
12 |
10 |
Törökország |
½ |
1 |
1 |
1 |
½ |
1½ |
2½ |
1½ |
2 |
* |
3 |
11½ |
Sok meglepő eredmény született a viadalon. Az első nagy szenzációt a második játéknapon a görögök győzelme jelentette az oroszok ellen. Meglepődtünk, amikor az örmények elleni nyeréssel rajtoló azeriek a harmadik fordulóban kikaptak az indiai négyestől. A címvédő oroszok az amerikaiakat 3-1-re verték, majd a kontinensbajnok azeriekkel szemben is fontos rangadót nyertek 2,5-1,5-re. Az ötödik fordulóban India pontot rabolt az örményektől, az amerikaiak Izrael legyőzésével javítottak.
A hatodik körben újabb hidegzuhany érte a kétszeres olimpiai bajnok örmény válogatottat, 3-1-re kaptak ki a görögöktől. A hetedik játéknapon nagy esélyt szalasztottak el az oroszok ellen, a 2-2 a címvédőnek kedvezett, igaz át kellett adniuk az éllovasi pozíciót az amerikaiaknak. A nyolcadik fordulóban gyakorlatilag eldőlt az elsőség kérdése, az örmények megfosztották Nakamuráékat „aranyálmaiktól”.
A világbajnokság tanulságaként megállapíthattuk, hogy még jobban kiegyenlítődtek az erőviszonyok, csak egészséges kockázatvállalással, nagy küzdőkedvvel lehetett játszmát nyerni. Meglepő, hogy a rangadók, az orosz, amerikai, azeri és örmény nagy négyes egymás elleni találkozói közül csak az orosz-örmény és az amerikai-azeri végződött döntetlennel.
A legjobb egyéni eredmények:
Első tábla: HikaruNakamura (amerikai, 2708) 6/8, 2851 Levon Aronjan (örmény, 2781) 6/9, 2789 Alekszandr Griscsuk (orosz, 2736) 4,5/7 2797 2. tábla: Alekszander Oniscsuk (amerikai, 2670) 6,5/9, 2809 Tejmur Radzsabov (azeri, 2733) 5/7, 2808 Vlagyimir Akopjan (örmény, 2678) 6/9, 2762 3. tábla: Surya Ganguly (indiai, 2654) 5/7, 2804 Hristos Banikas (görög, 2608) 4,5/8 2688 Gabriel Szargiszjan (örmény, 2680) 3/6, 2613 4. tábla: Sahriyar Mamedgyarov (azeri, 2741) 8/9, 2950 Emil Szutovszkij (izraeli, 2657) 4,5/7, 2689 Arman Pashikjan (örmény, 2647) 3,5/6, 2671 Tartalékok: Vlagyimir Malahov (orosz, 2716) 5/7, 2771 Nyikita Vitjugov (orosz, 2692) 5,5/6, 2939
Verőci Zsuzsa |