St. Louisban ma kezdődik a nyolc résztvevős „Champions Showdown” viadal. Négy párharcra kerül sor, a legnagyobb érdeklődéssel a sakkozás legendás tizenharmadik világbajnoka, a profi sakkozástól 2005-ben visszavonult Garri Kaszparov és a világranglista második amerikai Fabiano Caruana összecsapását várjuk. Az amerikai Wesley So a bolgár exvilágbajnok Veszelin Topalovval, az amerikai Hikaru Nakamura az örmény Levon Aronjannal, az amerikai Leinier Dominguez Perez az orosz Peter Szvidlerrel mérkőzik meg a Fischer Random Chess szabályai szerint. A párbajokban a nagymesterek hat rapidpartiban és 14 villámjátszmában csatáznak. A verseny díjalapja 200 ezer dollár.
Az amerikai sakkozás fellegvárában ötödször rendezik meg a „Bajnokok kiterítik lapjaikat” elnevezésű viadalt. 2016-ban az első tornát az indiai exvilágbajnok Viswanathan Anand nyerte meg. A bolgár exvilágbajnok Veszelin Topalovval holtversenyben zárta a klasszikus gondolkodási idejű hat fordulót, a rapidverseny után Vishy már másfél pontos előnnyel vezetett Hikaru Nakamura előtt. A torna doyenje, a 46 esztendős Anand a villámversenyen is remekelt, a 24 fordulós viadal utolsó partiját már tornagyőztesként játszhatta, egypontos előnnyel diadalmaskodott. Nakamura lett a második, honfitársa, Fabiano Caruana a bronzérmes, Topalov a gyorsított tempóban már nem tudott lépést tartani riválisaival. Viswanathan Anand a 150 ezer dolláros díjalapból 60 ezret nyert.
Egy év múlva a szervezők a második versenyre változtattak a lebonyolításon, a nyolc résztvevő négy különböző időkontrollal játszott párosmérkőzést. Az első játéknapon négy 30-30 perces partival kezdtek, a második körben hatszor 20-20 perces ütközetekre került sor, majd nyolc 10-10 perces csatákat vívtak. A negyedik napon tizenkétszer snelleztek, 5-5 perc állt a nagymesterek rendelkezésére.
Az interneten kitűnően közvetített viadalt elsősorban a norvég világbajnok Magnus Carlsen részvétele fémjelzett. Különleges volt a pontozás, 5, 4, 3, 2 pontokat értek a nyerések, ennek a felét a döntetlenek. A digitális sakkórák ellenére bónuszidő nélkül játszottak, az összecsapások az idő szorításában még izgalmasabbak voltak, érthetően sok volt a rontás. Carlsen a kínai férfi sakkozás első világbajnok-jelöltjét, Ding Lirent 67-25-re győzte le. A világelső a 30 játszmából kettőt vesztett el, ezt nagyon bosszúsan vette tudomásul. A másik három párharc amerikai sikert hozott. Hikaru Nakamura 61,5-30,5-re nyert az exvilágbajnok Veszelin Topalov ellen, Fabiano Caruana az orosz Alekszandr Griscsukra mért vereséget, remekül snellezve 49-43-ra győzött. Wesley So nagy hátrányból fordítva a kubai Leinier Dominguez Perez ellen diadalmaskodott 47,5-44,5-tel. Valamennyi párharcnak 100 ezer dollár volt a díjazása, a győztes 60 ezret kapott, a vesztes 40 ezerrel vigasztalódhatott.
Tavaly öt párharcra került sor, a tíz világklasszis hat rapid-és tizennégy villámpartiban mérte össze erejét. A sakkozás tizenharmadik világbajnoka, Garri Kaszparov is elfogadta a meghívást, korábbi nagy riválisával, a bolgár exvilágbajnok Veszelin Topalovval csatázott. Ellenfelénél az időzavarokban többet hibázva végül hárompontos vereséget szenvedett. A bakui aranyérmes amerikai válogatottból hárman is játszottak, Hikaru Nakamura az orosz Peter Szvidlerrel szemben nyert, Wesley So a holland Anish Girit győzte le. Samuel Shankland nem tudta felvenni a versenyt a francia Maxime Vachier-Lagrave félelmetes gyorsaságával. Az örmény Levon Aronjan az amerikai állampolgárságra váró Leinier Dominguez Perezt kényszerítette megadásra. Robert Fischer találmánya a Random Chess, más néven a Chess960, ahol a kezdő állást kisorsolják. A nagymesterek sokszor álltak nehéz feladat előtt, hogy megoldják haderejük fejlesztését. A 250 ezer dolláros díjalapból a győztesek 30 ezer dollárt nyertek, a vesztesek 20 ezerrel vigasztalódhattak.
Idén februárban szép magyar siker született a ”Champions Showdown” viadalon, Rapport Richárd meggyőző fölénnyel, összesítésben 31,5-16,5-re nyert a tavalyi amerikai bajnok Samuel Shankland ellen. Három párharcban az amerikai sakkozók örülhettek, Fabiano Caruana az indiai Pentala Harikrishna, Hikaru Nakamura a lengyel Jan-Krzysztof Duda, Wesley So a cseh David Navara ellen győzött. A bolgár exvilágbajnok Veszelin Topalov a rapid partikban megszerzett előnyének köszönhetően nyert Leinier Dominguez Perezzel szemben. A kitűnő hangulatú torna párharcainak győztesei 36 ezer, a vesztesek 24 ezer dolláros díjat vehettek át.
A 2005-ben 42 évesen az aktív játéktól visszavonult Garri Kaszparov negyedszer játszik versenyen. Három esztendeje az amerikai bajnokság első három helyezettjével, Fabiano Caruanával, Hikaru Nakamurával és Wesley So-val csatázott négyfordulós villámversenyen. Két éve a Grand Chess Tour 2017 negyedik tornáján szabadkártyával szerepelt, a tízfős mezőnyben korunk legjobbjaival szemben önmagának csalódást okozó nyolcadik hellyel kellett beérnie. Tavaly sem tudott ellenállni a csábításnak és a Fischer Random Chess viadalra elfogadta a meghívást. Csalódnia kellett, kikapott Veszelin Topalovtól.
Az orosz exvilágbajnokra a ma kezdődő viadalon még nehezebb ellenfél vár, az első számú amerikai sakkozó, Fabiano Caruana. A szeptember 9-én Hanti-Manszijszkban kezdődő Világkupa öt résztvevője is a Fischer-sakkal fejezi be felkészülését, a bolgár exvilágbajnok Veszelin Topalov nem élt részvételi jogával.
A párharcok:
Fabiano Caruana (amerikai) – Garri Kaszparov (orosz)
Wesley So (amerikai) – Veszelin Topalov (bolgár)
Leinier Dominguez Perez (amerikai) – Peter Szvidler (orosz)
Hikaru Nakamura (amerikai) – Levon Aronjan (örmény)
A Fischer Random Chess a sakkozás legendás világbajnokának, Robert Fischernek a találmánya. Először 1996. június 19-én Buenos Airesben játszottak bemutató játszmát, ahol Fischer ellenfele a Fülöp-szigeteki Eugenio Torre volt. Az új sakkal az amerikai világbajnok célként tűzte ki, hogy a sakkozók kerüljék el a megnyitáselméleti változatokat, a partikban a hosszas elemzések helyett a kreativitásuk érvényesüljön. A kezdő állásokat már számítógép sorsolja ki, korábban dobókockás megoldást is alkalmaztak, 960 állás létezik, innen az elnevezés.
Alapállásban a gyalogok a hagyományos sakkhoz hasonlóan a második és a hetedik soron helyezkednek el. A király mindig a bástyák között, a sötét haderő a világoséval megegyezően áll. A figurák ugyanúgy lépnek, ütnek, mint a hagyományos sakkban. Csak a sáncolás módja különleges, a célok is megegyeznek: a király bemattolása, döntő anyagi előny kiharcolása, a döntetlen elérése.
Magyar idő szerint 20 órakor kezdődnek a küzdelmek. Az első három napon 19 órakor sorsolják ki a játéknapra a kezdő állásokat, két-két rapid-és két-két villámpartit játszanak. Szeptember 5-én nyolc-nyolc villámpartiban mérik össze erejüket, sorsolnak a hetedik és a tizenegyedik játszma előtt. A rapid játszmákban 30-30 perc a gondolkodási idő és lépésenként 10-10 másodperc késleltetett bónusz, a győzelem 2 pontot ér. A villámpartiban 5-5 perc a gondolkodási idő és 5-5 másodperc a bónusz, a győzelmet 1 ponttal jutalmazzák. A kezdő állások kisorsolása után a nagymesterek a versenytermet nem hagyhatják el, felkészüléshez számítógépet nem használhatnak, csak szekundánsaikkal beszélhetnek.
Verőci Zsuzsa