A St. Louisban zajló 9. Sinquefield Cup második fordulójában az amerikai Levon Aronian és a világbajnok Magnus Carlsen rangadója békés küzdelemben fejeződött be döntetlennel. Az orosz Jan Nepomnjacsij legyőzte a francia Alireza Firouzjat. A játéknap meglepetéseként a 19 éves amerikai Hans Moke Nuemann az azerbajdzsni Sahrihar Mamedgyarov ellen nyert és Carlsennel holtversenyben áll az élen. Az amerikai derbin Fabiano Caruana fölényes állását remire rontotta Leinier Dominguez Perezzel vívott partijában. Pontosztozkodás született a címvédő francia Maxime Vachier-Lagrave és az amerikai Wesley So játszmájában is.
Az ötszörös világbajnok Magnus Carlsen és a háromszoros örmény olimpiai bajnok Levon Aronian különböző időkontrollok mellett a játszmájukig már 198 partiban mérték össze erejüket. A 2004-es kieséses rendszerű vb-n az első fordulóban találkoztak, Aronian 2,5-1,5-re nyert a 14 éves Magnus ellen.. 2006-ban a Tal-emlékversenyen az örmény sakkozó először győzött klasszikus játszmában. Három döntetlen után következett Elisztában a 16 között az emlékezetes világbajnok-jelölti páros mérkőzésük. Egy-egy nyeréssel jutottak el a rájátszásig, a rapid műfajban is kiegyenlítette hátrányát a 16 éves norvég nagymester. Aronjan végül a villámjátszmákban biztosította a mexikói nyolcfős vb-döntőre a kijutását. Egy évvel később már Magnusnál volt az előny.
A legrangosabb viadalokon mérkőztek meg, Carlsen fokozatosan növelte előnyét, klasszikus kontrollal 43 döntetlen mellett 18-8-ra vezet. Aroniannak többször is sikerült borsot törnie Carlsen orra alá. Öt éve a GRENKE és az Altibox viadalon a világbajnokot megelőzve lett tornagyőztes, Stavangerben le is győzte a világelsőt.
Carlsen az 5. Sinquefield Cup tornán az utolsó fordulóban vágott vissza, letaszította a dobogóról, Londonban is nyert. 2018-ban a 6. Sinquefield Cup-on megosztoztak a ponton és az első helyen is. Két esztendeje a GRENKE tornán Carlsen világossal győzött, a stavangeri viadalon Aroojan óriási esélyt hagyott kihasználatlanul, a rájátszásban már nem volt esélye. A zágrábi GCT tornán és St. Louisban is remiztek. A Grand Chess Tour 2019 londoni fináléjában a harmadik helyért mérkőztek meg, Magnus Carlsen a három különböző időkontrollal vívott meccsen a különleges pontozással 17-11-re nyert.
Két éve a koronavírus-járvány miatt a stavangeri Altibox Norway Chess torna kivételével csak online rapid és villámversenyeken csatáztak. Utoljára Miamiban a Meltwater Champions Chess Tour FTX Crypto Cup viadalán mérkőztek meg, Magnus Carlsen 2,5 – 1,5-ös győzelemmel tovább javította a tekintélyt parancsoló statisztikáját, 61 döntetlen mellett 41-27-re vezet.
A hetvenedik klasszikus játszmájuk békés mederben folyt, a Bogo-indiai védelmú partiban a nagymesterek a sorozatos cserékhez vezető lépésjelöltek között gyorsan döntöttek, végül lépésismétléssel 36 lépésben osztoztak meg a ponton.
Fokozott érdeklődés kísérte Jan Nepomnjacsij és Alireza Firouzja összecsapását. A madridi világbajnok-jelölti döntőben a 19 éves francia nagymester nem tudott megbirkózni az esélyesség tehvel, míg Nepomnjacsij feledve a világbajnoki döntőben elszenvedett vereségét másfél pontos előnnyel győzött és lett másodszor világbajnoki kihívó, de Carlsen nem akar vele megmérkőzni, lemondana a világbajnoki címéről.
Alireza Firouzja szenzációs sikert ért el a St. Lous-i rapid és villámversenyen, ötpontos előnnyel végzett az élen, Jan Nepomnjacsij ötödikként zárta a szereplését. A szuperverseny első fordulójában Nepomnjacsij igazi ellenállás nélkül vesztett Magnus Carlsennel szemben, míg Firouzja remizett Fabiano Caruanával.
Hatodik klasszikus partijukat játszották, Nepomnjacsij 3-1-re vezetett. A katalán megnyitású játszmában az orosz nagymester a tőle megszokott módon gyorsan hozott döntéseket, Firouzja kevésbé érezte magát otthonosan, a cseék után Nepomnjacsij kedvező esélyű bástyavégjátékot játszhatott. Aktív bástyája lekötötte Firouzja bástyájának erejét, királyával betörhetett a francia sakkozó állásába, fontos győzelmet aratott.
A játéknapon a legjobbak mezőnyében debütáló 19 éves Hans Moke Niemann legyőzte Sahrijar Mamedgyarovot. Az azerbajdzsáni nagymester éberségét „elaltathatta” az amerikai sakkozónak a rapid és villámversenyen nyjtott teljesítménye, pontatlanul vezette a világos király elleni vezérszárnyi akcióját. A bonyodalmakban minőségáldozattal próbálkozott. A taktikai adok-kpok végén a küzdelmük vezérvégjátékban folytatódott, Niemann királya sikerrel támogatta a szabadgyalog előretörését és 49 lépés után boldogan fogadhatta a gratulációkat.
A címvédő Maxime Vachier-Lagrave és Wesley So a spayol megnyitás berlini változatban vívott elméleti párbajt, világos minimális előnye kevésnek bizonyult, 43 lépés után kötöttel békét a huszonhetedik klasszikus partijukban, huszadszor remiztek MVL6 – 1-es vezetése mellett.
Joggal bosszankodhatott Fabiano Caruana, az amerikai derbin 3 – 2-es vezetésénél tizenharmadik döntetlenét könyvelhette el Leinier Dominguez Perezzel szemben. A várakozásnak megfelelően az orosz huszárjátékban vívtak meg és Dominguez hibázott. Caruana kihasználta a felkínált taktikai lehetőséget és nyerőesélyhez jutott. A kivitelezésbe hiba csúszott, Dominguez megvédte pozícióját, két bástyája a vezér ellenében tartotta az állást, majd lépésismétléssel megosztoztak a ponton.
A 2. forduló eredményei:
Hans Moke Niemann (amerikai, 2688) – Sahrijar Mamedgyarov (azerbajdzsáni, 2757) 1 – 0 (Angol megnyitás, 49)
Fabiano Caruana (amerikai, 2758) – Leinier Dominguez Perez (amerikai, 2745) döntetlen (Orosz huszárjáték, 46)
Jan Nepomnjacsij (FID, 2792) – Alireza Firouzja (francia, 2778)1 – 0 (Katalán megnyitás, 50)
Levon Aronian (amerikai, 2759) – Magnus Carlsen (norvég, 2861) döntetlen (Bogo-indiai védelem, 36)
Maxime Vachier-Lagrave (francia, 2757 – Wesley So (amerikai, 2771) döntetlen (Spanyol megnyitás, 43)
A 3. forduló párosítása:
Sahrijar Mamedgyarov - Maxime Vachier-Lagrave
Leinier Dominguez Perez - Jan Nepomnjacsij
Alireza Firouzja - Levon Aronian
Magnus Carlsen – Hans Moke Niemann
Wesley So - Fabiano Caruana
Verőci Zsuzsa
Fotó: Lennart Ootes grandchesstour.com chess24-com