Győrben december 12. és 22. között rendezik meg az U16-os ifjúsági sakkolimpiát. A tromsői sakkolimpia idején megtartott FIDE Kongresszuson hazánk sikerrel pályázott, és a kisalföldi megyeszékhely nyerte el a rendezési jogot. Az esemény sajtótájékoztatóján Seszták Miklós nemzeti fejlesztési miniszter, a Magyar Sakkszövetség elnöke bejelentette, hogy a diplomáciai siker hatására tervbe vették, hogy megpályázzák a 2020-as sakkolimpia rendezési jogát.
A sajtótájékoztatón Seszták Miklós kiemelte: Győr „bravúros beugrással” szerezte meg a decemberi esemény rendezési jogát. Hozzátette: az U16-os sakkolimpia megrendezése „nagyon jó kezdet” lehet a 2020-as sakkolimpia, majd következő állomásként a 2024-es nyári olimpia rendezési jogának elnyeréséhez.
Már jelezte részvételét a legutóbbi ifjúsági sakkolimpia első három helyezettje, India, Oroszország és Törökország, eddig öt kontinens 13 országának 20 csapata nevezett, de még messze a határidő, november 15-ig várják a nevezéseket. A Nyugat-magyarországi Egyetemen megrendezendő torna lebonyolítását 120 millió forinttal támogatja a kormány.
Seszták Miklós megválasztásakor kitűzött célként jelölte meg a sakk „láthatóvá tételét”, a sportág, valamint hazánkat a nemzetközi versenyen képviselők anyagi helyzetének stabilizálását. A célok megvalósultak: a sportág bekerült a nemzeti alaptantervbe, a sakknak juttatott források tették lehetővé például a győri verseny megszervezését is, és a sakkozók biztosabb anyagi háttérrel készülhetnek viadalaikra.
„Lassan Győr városa olimpiai város lesz” – mondta a 2017-es Európai Olimpiai Ifjúsági Fesztivál megrendezésére utalva Borkai Zsolt polgármester, majd hozzátette: igyekeznek minél több eseményt odavinni, mivel Győr alkalmas nagy nemzetközi viadalok megrendezésére.
Simicskó István sportért felelős államtitkár ismételten kiemelte, hogy a cél az, hogy minden magyar gyermek sportoljon, hiszen ez a fizikai és a szellemi fejlődését is szolgálja, a kormány pedig arra törekszik, hogy minél több nemzetközi és világversenynek adhasson otthont az ország.
Kétszeres olimpiai bajnoknőnk, a tromsői sakkolimpián ezüstéremmel az aktív pályafutástól búcsúzó Polgár Judit és válogatottunk legeredményesebb pontszerzője, Balogh Csaba szerepel az eseményt reklámozó videón. A sajtótájékoztatón Judit érthető büszkeséggel beszélt arról, hogy a sakkon keresztül tanítják a gyerekeket a stratégiai, logikus gondolkodásra.
Évről-évre növekszik az U16-os ifjúsági sakkolimpián résztvevő országok száma, a mai nemzetközi élmezőnyből is sokan ezeken a viadalokon bontogatták szárnyaikat. Válogatottunk 2003-ban aranyérmes volt, egy év múlva ezüstérmes, ezt 2007-ben megismételték ifjú reménységeink, tavaly a negyedik helyen végzett csapatunk. A szövetség négy magyar csapat indítását is tervezi, s külön együttest alkotnának legjobb leány sakkozóink. A viadalt 10 fordulós svájci rendszerben bonyolítják le, a négytáblás viadalra öt-öt főt lehet nevezni, első alkalommal kötelező egy leányt is beválogatni.
Verőci Zsuzsa