Szolgáltató adatai Help Sales ÁSZF Panaszkezelés DSA

Negyvenhat év után játszik amerikai sakkozó világbajnoki döntőt - Fabiano Caruana pályafutása

Címkék: Nem tartozik hozzá címke

Londonban november 9. és 28. között rendezik meg a címvédő norvég Magnus Carlsen és kihívója, az amerikai Fabiano Caruana 12 játszmás világbajnoki döntőjét. November 8-án tartják meg az ünnepélyes megnyitót, majd a sorsolást. Carlsen 2013-ban Csennajban hódította el a világbajnoki címet az indiai Viswanathan Anandtól, 6,5-3,5-re győzte le a hat évig uralkodó világelsőt. Egy évvel később Szocsiban kihívójával, Viswanathan Ananddal szemben 6,5-4,5-re nyert. Két éve New Yorkban az orosz Szergej Karjakin ellen 6-6 után a rapid rájátszásban győzött, 9-7-tel védte meg világbajnoki címét. Fabiano Caruana a berlini világbajnok-jelölti döntő  győzteseként harcolta ki a kihívói jogot. Carlsen a november 1-től érvényes világranglistán csak három ponttal előzi meg Caruanát. A döntő honlapja a https://worldchess.com/ Az első játszmát november 9-én játsszák.

 

Óriási érdeklődés előzi meg a világbajnoki döntőt, a 27 éves címvédő norvég Magnus Carlsen és 26 éves kihívójának, az amerikai Fabiano Caruana 12 játszmás páros mérkőzését. Carlsen 2013-ban Csennajban az indiai Viswanathan Anand Anand elleni 6,5-3,5-ös győzelemmel hódította el a világbajnoki címet, majd egy évvel később Ananddal szemben 6,5-4,5-re nyert. Két éve az orosz Szergej Karjakin támadását verte vissza, rájátszásban győzött, összesítésben 9-7-tel ünnepelhette harmadik világbajnoki címét.

Carlsen és Caruana a döntőig klasszikus időkontrollal 33 játszmában mérték össze erejüket. Tizennyolc döntetlen mellett a világelső 10-5-re vezet. Legutolsó partijukat St. Louisban vívták, a világbajnok nyerőesélyes állását döntetlenre rontotta, Levon Aronjan társaságában holtversenyben végeztek az első helyen.  Caruna idén a GRENKE Chess szuperversenyen és a stavangeri Altibox viadalon is a világbajnokot megelőzve diadalmaskodott.  Különböző gyorsított időkontrollal még 23 partiban viaskodtak, Carlsen 4 döntetlen mellett 13-szor nyert és hatszor kapott ki.

A küzdő felek a 12 játszmás párharc során két-két parti után kapnak pihenőnapot,  az első partit november 9-én játsszák.  Kivételt jelent, hogy a 11. összecsapásra november 24-én kerül sor és szükség szerint 26-án küzdenek meg a 12. partiban. A játéknapok: november 9, 10, 12, 13, 15, 16, 18, 19, 21, 22, 24, 26. Az első partit világossal játszó nagymester a párharc második félidejében színt vált, a sötét bábukat vezeti a 7. játszmában. Az időkontroll a klasszikus: 100-100 perc az első 40 lépésre, majd 50-50 perc a következő 20 lépésre, végül 15-15 perc a játszma befejezéséig, az első lépéstől 30-30 másodperc bónuszidő is a nagymesterek rendelkezésére áll.

Döntetlen, 6-6 esetén november 28-án rájátszás következne, négyjátszmás rapid párharc, 25-25 perc és 10-10 másodperc lépésenként. Ha ez sem döntene, akkor 2 villámpartira kerülne sor, 5-5 perc és 3-3 másodperc lépésenként. Szükség szerint öt ilyen meccsre kerülhet sor. Összesítésben 13-13 esetén a „hirtelen halál” játszma döntene, ahol világosnak 5, sötétnek 4 perce van, de utóbbinak remifórja. A 61. lépéstől 3-3 másodpercet kapnának a sakkozók. Egymillió euró a díjalap, a győztes hatvan százalékát kapja a díjnak, amennyiben a párharc csak a rájátszásban dől el, akkor 55-45 arányban osztoznak a díjon.

A világbajnoki kihívó Fabiano Caruana pályafutása

Fabiano Caruana Miamiban 1992. július 30-án született. 2005-ig amerikaiként vett részt az ifjúsági versenyeken, majd 2005 és 2015 között Olaszországot képviselte. Négyszer, 2008-2014 között az olasz válogatott éltáblása volt a sakkolimpiákon. 2007-2013 között a csapat Európa-bajnokságokon szerepelt az olasz csapat „vezérevezőseként”.  2015. június 25-től ismét amerikai színekben versenyez. A nemzetközi nagymesteri címet 2007-ben szerezte meg, akkor rekordot döntött.

Caruana tehetségét korán felfedezték, kétszer győzött a korosztályos pán-amerikai bajnokságon, 2004-ben költözött szüleivel Madridba, majd 2007-től Budapesten is élt, ekkor Alekszander Csernyin irányította edzéseit. A First Saturday versenyen teljesített másodszor a nagymesteri normát, majd 14 éves 11 hónapos és 20 napos korában szerezte meg a címet. 2007-ben nyert először olasz bajnokságot, sikerét 2008-ban, 2010-ben és 2011-ben megismételte.

2008-ban megnyerte a Corus „C” tornát, egy évvel később a „B” versenyen diadalmaskodott, kiharcolta a szuperversenyre szóló meghívást.  2009-ben Hanti-Manszijszkban már játszott a Világkupán, 50. volt a rajtlistán, a nyolcaddöntőig jutott, az azerbajdzsáni Vugar Gasimovtól rájátszásban kapott ki.

Wijk aan Zee-ben első szereplése alkalmával – 2-vel tízedik lett. Bielben már hármas holtversenyben végzett az élen. 2010-től Luganóban élt, a szovjet származású belga nagymesterrel, Vlagyimir Csucselovval kezdett el dolgozni. 2011-ben szép siker volt Újdelhiben elért elsősége, Bielben a vártnál gyengébb eredményt ért el. A Karpov nevével fémjelzett tornán harmadik lett. A Világkupán a harmadik körben Peter Szvidlertől szenvedett vereséget.

A Grand Slam döntőben csak a rájátszásban maradt alul Magnus Carlsennel szemben

 

2012-ben Wijk ann Zee-ben kezdődött meg pályafutásának még sikeresebb időszaka, a sakkvilág abszolút elitjéhez való felzárkózása.  Magnus Carlsen és Tejmur Radzsabov társaságában holtversenyben második volt, ez a világranglistán újabb előrelépést jelentett számára. Malmőben már 2770 ponttal játszott és félpontos előnnyel tornagyőztes Lékó Péter előtt. A Tal emlékversenyen ezüstérmes.  Dortmundban Szergej Karjakinnal holtversenyben első.  A Grand Slam döntőben csak a rájátszásban maradt alul Carlsennel szemben. A Grand Prix 2012/13-as idényét Taskentben holtversenyes negyedikként kezdte.

A szép sikereket megtorpanás követte, a Tata Steel tornán – 3 a végelszámolásnál, öt játszmát is vesztett.  Baden-Badenben Viswanathan Anand mögött másodikként feledtette botlását. Zürichben Anand, Vlagyimir Kramnyik és Borisz Gelfand előtt elsőként köszönthették.  Zugban, a GP-tornán holtversenyben harmadik, Szalonikiben második. A Tal emlékversenyen a harmadik helyet osztotta. A fokozott terhelésekkel járó állandó versenyzés Dortmundban megbosszulta magát, számára a – 1 figyelmeztető jel volt. Tromsöben, a Világkupán második kiemeltként játszott, a negyeddöntőben a francia Maxime Vachier-Lagrave a rájátszásban győzte le. Párizsban a GP-sorozat utolsó versenyén holtversenyben első volt, összesítésben harmadik, így lemaradt a világbajnok-jelölti döntőről. Bukarestben tornagyőztes.

A 2014-es esztendő első versenyét is Wijk aan Zee-ben játszotta, holtversenyben negyedikként végzett, Zürichben harmadik lett. Samkirban a Gasimov emlékversenyen Carlsennel vívott kiélezett küzdelmet, az utolsó forduló döntött a világbajnok javára. Stavangerben ötven százalékot ért el. Dortmundban másfél pontos előnnyel első, átlépte a bűvös 2800 Élő-pontos határt!

St. Louisban a 22 esztendős Fabiano Caruana szenzációs sikerével ért véget a 2. Singuefield Cup szuperverseny

 

Emlékezetes marad a hetes nyerősorozata, könnyed, élvezetes játéka. Caruana a regnáló világbajnok Magnus Carlsen ellen a nyolcadik fordulóban nyerőesélyt szalasztott el, a kilencedikben Hikaru Nakamurával szemben rontotta remire könnyen nyerhető állását. A tíz játszmából szerzett 8,5 pontjával, teljesítménye jutalmaként a 35 Élő-ponttal, a 3098-as performance-pontszámmal elkápráztatta a sakkrajongókat, Carlsen következő kihívóját látták benne.

A bakui GP-viadalon Borisz Gelfanddal holtversenyben lett első, Taskentben holtversenyben negyedikként csalódást okozott, Londonban sem tudott lépést tartani az elittel.

A Grand Prix-sorozat győzteseként világbajnokjelölt

Wijk aan Zee-ben három vereségét négy győzelemmel ellensúlyozta, de a + 1 csak a hetedik helyet jelentette a Tata Steel Chess 2015 tornán. Baden-Badenben veretlenül harmadik, Zürichben nyeretlen maradt. A Gasimov emlékversenyen holtversenyben harmadik. A Grand Prix-sorozat utolsó versenyén Hanti-Manszijszkban holtversenyes első helyével bebiztosította az összetett pontversenyben a győzelmét, s ezzel világbajnok-jelölti címét!

A nagy siker után a Grand Chess Tour első versenyén, Stavangerben – 1-gyel végzett. Dortmundban ismét remekelt, megismételte tavalyi sikerét másfél pontos előnnyel lett tornagyőztes. St. Louisban csak árnyéka volt önmagának, - 2-vel zárt. Bakuban, a Világkupán harmadik kiemeltként, de igazi tét nélkül, már világbajnok-jelöltként játszhatott. A nyolcaddöntőben az azerbajdzsáni Sahriyar Mamedgyarov állta útját. Londonban ötven százalékkal zárta a Grand Chess Tour három tornából álló sorozatát, az összesített pontversenyben hatodikként végzett.

A világbajnok-jelölti döntőben holtversenyben második

 

A világbajnok-jelölti döntő főpróbájaként Wijk aan Zee-ben, a 78. Tata Steel szuperversenyen holtversenyes második helyével bizonyította jó formáját. Magnus Carlsen a moszkvai világbajnok-jelölti döntő előtt Levon Aronjant, Szergej Karjakint és Caruanát nevezte meg a legnagyobb esélyesnek. A világbajnoki kihívói cím sorsa az utolsó fordulóban, a Karjakin-Caruana összecsapáson dőlt el. Az amerikai nagymesternek kockáztatnia kellett, sötéttel megpróbálta a lehetetlent, szicíliai védelme azonban „zátonyra futott”.

A világbajnok-jelölti döntő végeredménye:

Helyezés

Név

Élő

1

2

3

4

5

6

7

8

Pont

Perf.

1

Szergej Karjakin

2760

RUS

* *

½1

10

½½

½½

½½

½1

2860

2

Fabiano Caruana

2794

USA

½0

* *

½1

½½

½½

½½

½1

½½

2794

3

Viswanathan Anand

2762

IND

01

½0

* *

½½

½1

½0

2809

4

Peter Szvidler

2757

RUS

½½

½½

* *

½½

½1

½½

½½

7

2781

5

Levon Aronjan

2786

ARM

½½

½½

½0

½0

* *

½½

7

2777

6

Anish Giri

2793

NED

½½

½½

½½

½½

½½

* *

½½

½½

7

2776

7

Hikaru Nakamura

2790

USA

½0

½1

½½

½½

* *

11

7

2776

8

Veszelin Topalov

2780

BUL

½0

½½

½½

½½

00

* *

2644

Fabiano Caruana pályafutása első amerikai bajnoki címével vigasztalódott. St. Louisban egypontos előnnyel, veretlenül ért elsőként a célba. Sorsdöntő volt a címvédő, négyszeres bajnok Hikaru Nakamura elleni negyedik fordulós győzelme. A bajnoki trófea mellé Caruana 50 ezer dolláros első díjat vehetett át.

 

Samkirban a 3. Vugar Gasimov emlékversenyen rájátszás döntötte el az első hely sorsát. Sahriyar Mamedgyarov a villámpartikban múlta felül az amerikai nagymestert.

A Grand Chess Tour 2016 sorozat első két tornáján, Párizsban és Leuvenben is bizonyítást nyert, hogy a rapid-és a villámverseny nem igazán fekszik Caruanának. Összesítésben a hatodik helyről várhatta a folytatást.

Dortmundban az első fordulóban világossal vesztett a későbbi győztes francia Maxime Vachier-Lagrave ellen, egész versenyére rányomta bélyegét a vereség, Vlagyimir Kramnyikkal és Leinier Dominguez Perezzel osztotta a második helyet.

St. Louisban nyolc döntetlen után az utolsó fordulóban legyőzte a holland Anish Girit, holtversenyben másodikként végzett Viswanathan Anand, Levon Aronjan és Veszelin Topalov társaságában.

Negyven év után nyert olimpiai bajnokságot az amerikai válogatott

A bakui sakkolimpia izgalmas utolsó fordulóval fejeződött be. A holtversenyben vezető amerikai és ukrán csapat győzelméhez egy pillanatig sem fért kétség. A várakozáson felül szereplő kanadai gárda végül másfél pontot tudott begyűjteni. Fabiano Caruana az egykor szovjet-orosz színekben négyszeres olimpiai bajnok Jevgenyij Barejevet kényszerítette megadásra. Az 1976-os haifai olimpia után negyven évvel lettek ismét aranyérmesek, a szocialista országok csapatai nem játszottak ezen a viadalon.

 

Caruana az éltáblán megőrizte veretlenségét, 10 partijából 7 pontot szerzett, az amerikai válogatott csak két döntetlent engedélyezett riválisaiknak. A hatodik fordulóban az amerikai-ukrán derbin Caruana legyőzte Pavel Eljanovot, ez eldöntötte a két meccspont sorsát. A nyolcadik körben játszott amerikai-orosz csúcsrangadó 2-2-vel zárult.

A Grand Chess Tour 2016 sorozatot harmadikként zárta

Man sziget fővárosában, Douglasban rendezték meg az esztendő egyik legjelentősebb nyílt versenyét. A bakui olimpián aranyérmes amerikai válogatott első három táblása, Fabiano Caruana, Hikaru Nakamura és Wesley So részvétele fémjelezte elsősorban a viadalt. A számos meglepetéssel tarkított tornát végül holtversenyben nyerte meg az ukrán Pavel Eljanov és Fabiano Caruana. Mindketten megőrizték veretlenségüket.

A Grand Chess Tour 2016 sorozatot lezáró London Chess Classic tornán veretlenül második, a pontversenyben bronzérmes. Emlékezetes marad Hikaru Nakamura elleni parádés győzelme.

Gyengébb eredmények 2017-ben

A 2017-es évet Caruana balsikeres gibraltári szerepléssel kezdte. A Tradewise nyílt verseny első kiemeltjeként csak a 13. helyen végzett, 2827 Élő-pontjából tízet vesztett el. Visszautasította a Grand Prix 2017 sorozaton való részvételt, így csak Élő-pontjaiban bízhatott, hogy kiharcolhatja a világbajnok-jelöltséget, számítása végül bevált! 

Az amerikai válogatott bakui olimpiai aranyérme után fokozott érdeklődés kísérte a St. Louisban megrendezett bajnokságot. A fordulatokban gazdag, izgalmakban bővelkedő, meglepetésekkel tarkított viadalon a nagy hármas a megszokottnál többet hibázott, váratlanul porszemek kerültek a három világklasszis „gépezetébe”, akik 25 pontot is vesztettek. Wesley So nyerte a bajnokságot, Fabiano Caruana és Hikaru Nakamura holtversenyben harmadik lett.

Baden-Badenben a győztes Levon Aronjantól másfél ponttal elmaradva Magnus Carlsennel holtversenyben végzett a második helyen. Stavangerben ötven százalékot teljesítve holtversenyben osztotta a negyedik helyezést.

Hazai pályán St. Louisban az 5. Sinquefield Cup viadalon az olimpiai bajnok trió csődöt mondott. So, Caruana és Nakamura nyolc játszmában is feladásra kényszerült.

 

A Világkupán Caruana a harmadik kiemeltként 2807 Élő-ponttal játszott. A legjobb 32 között a rájátszásban az orosz Jevgenyij Najertől szenvedett vereséget. Man szigetén próbált vigasztalódni,  a nyolcadik fordulóban küzdött meg Magnus Carlsennel, rossz taktikával, elhibázott stratégiával vágott neki a presztízscsatának, s vereségével búcsúzhatott a dobogós helyezés reményétől, holtversenyben negyedik lett.

Londonban tornagyőzelemmel zárta az évet

 

Londonban Fabiano Caruana győzött a Grand Chess Tour 2017 öt versenyből álló sorozatának utolsó viadalán. Caruana és az orosz Jan Nepomnjacsij holtversenyben végzett az élen, az első hely sorsát rájátszás döntötte el az amerikai nagymester javára. Az összetett pontversenyben Caruana ötödikként végzett.

Fabiano Caruana a vb-jelölti döntő előtti főpróbája a Tata Steel Chess viadal volt, gyengére sikerült a szereplése. Négy játszmát is vesztett, csak 5 pontot szerzett, a 11. helyen végzett. A világranglista második helyéről a hetedikre csúszott vissza, 27 Élő-pontja bánta a botladozását.

 

Berlinben valóra vált Caruana álma. A 25 esztendős amerikai nagymester a berlini világbajnok-jelölti döntő győzteseként a világbajnok Magnus Carlsen kihívója lett. Két éve a moszkvai világbajnok-jelölti döntő utolsó fordulójában vereséget szenvedett Szergej Karjakintól, az orosz sakkozó csatázhatott New Yorkban Magnus Carlsennel. A német fővárosban két fordulóval a befejezés előtt felrémlett egy hasonló forgatókönyv lehetősége, Karjakin legyőzte Caruanát, s átvette a vezetést. A hajrában az amerikai nagymester rendezte sorait, előbb izgalmas partiban Levon Aronjan ellen nyert. A sorsdöntő csatát Alekszandr Griscsukkal szemben nagyon nyugodtan, remekül koncentrálva játszotta, az orosz sakkozó időzavarban elkövetett hibáját kihasználva győzött.

Fabiano Caruana a viadalon riválisainál jóval kiegyensúlyozottabb teljesítményt nyújtott, a lehetőségeket egy kivétellel – Ding Liren – tökéletesen használta ki. Az exvilágbajnok Vlagyimir Kramnyik ellen a negyedik fordulóban nagy bajban volt, de hidegvérrel védekezve fordítani tudott. Caruana a rajtlistán csak negyedik volt, a vb-jelölti döntőn mutatott eredményes játékának, kitűnő teljesítményének hű tükre a 2888-as performance-pontszám, a + 20,2 Élő-pont. A 420 ezer eurós díjalapból 95 ezret nyert.

A világbajnok-jelölti döntő végeredménye:

Helyezés

Név

Élő

1

2

3

4

5

6

7

8

Pont

Perf.

1

Fabiano Caruana

2784

USA

* *

½½

½0

½½

½1

11

9

2888

2

Sahriyar Mamedgyarov

2809

AZE

½½

* *

½0

½1

½½

½½

8

2832

3

Szergej Karjakin

2763

RUS

½1

* *

½½

½1

½½

01

8

2839

4

Ding Liren

2769

CHN

½½

½1

½½

* *

½½

½½

½½

½½

28171

5

Vlagyimir Kramnyik

2800

RUS

½0

½½

* *

10

½½

11

2755

6

Alekszandr Griscsuk

2767

RUS

½0

½0

½½

½½

01

* *

½½

2759

7

Wesley So

2799

USA

½½

½½

½½

* *

6

2734

8

Levon Aronjan

2794

ARM

00

½½

10

½½

00

½½

* *

2651

 

Caruana nem pihent sokáig a babérjain, Baden-Badenben, az 5. GRENKE Chess Classic szuperverseny megnyerésével újabb nagyszerű sikert ért el. Az utolsó fordulóban a játszmáig még veretlen orosz Nyikita Vityjugov legyőzésével Magnus Carlsent egy ponttal megelőzve végzett az élen. Fáradtságát feledve, Carlsen és Hou Ji-fan elleni reménytelen állásainak megmentésével újabb értékes trófeát szerzett. Az amerikai bajnokságon csak második lett a nagy formát kifogó Samuel Shankland mögött, irigykedhetünk, hogy minden évben a legjobbak játszanak a viadalon.

 

Stavangerben Fabiano Caruana nagyszerű sikerével ért véget az Altibox Norway Chess 2018 szuperverseny. Fabiano Caruana a norvég városban is folytatta sikerszériáját. A tornán presztízsvereséggel rajtolt, Magnus Carlsen ellen a 77. lépésben feladásra kényszerült, majd két döntetlennel folytatta szereplését. Carlsen a harmadik körben Levon Aronjant is megadásra kényszerítette, egypontos előnnyel vezetett.

Caruana első győzelmét az ötödik fordulóban érte el, az első két stavangeri verseny győztesét, Szergej Karjakint fosztotta meg veretlenségétől. A hatodik játéknapon botlott a világbajnok, Wesley So nagyszerű győzelemmel nyílttá tette a versenyt. A hetedik forduló után hármas holtversenyben So, Carlsen és a torna doyenje, a 48 esztendős indiai exvilágbajnok Viswanathan Anand állt az élen, Caruana félpontos hátránnyal követte a triót.

A hajrá izgalmait Fabiano Caruana bírta a legjobban. Először sötéttel Anandot győzte le, s négyes holtversenyben az élre állt. Carlsen az amerikai trióval, a bakui sakkolimpián aranyérmes válogatott legjobbjaival osztotta az első helyet, So, Caruana és Nakamura fenyegette elsőségét. Az utolsó forduló előtt még hatan is pályáztak az első helyre, különböző forgatókönyvek léteztek, akár ötös holtverseny is kialakulhatott volna és rájátszás dönt…

A befejező játéknapon Carlsen játszmája mindössze 17 lépésig tartott Maxime Vachier-Lagrave ellen, a villámgyors békekötéssel a világbajnok abban reménykedhetett, hogy riválisai sem tudnak nyerni. Viswanathan Anand meglepően könnyen, 32 lépésben legyőzte az esélyeit túlértékelő Szergej Karjakint és befogta Carlsent és Nakamurát.

Caruana és So összecsapása nem nélkülözte az óriási izgalmakat. Ők ketten nyíltsisakos küzdelmet vívtak, a spanyol megnyitású csatában ellenkező oldalra sáncoltak, So a királyszárnyon gyalogokkal is rohamozott. Ellenfele időzavarában a végsőkig kiélezte a partit. Caruana védte a fenyegetéseket, győzelmét vártuk, amikor a 40. lépésben nagyot hibázott, So örökös sakkal döntetlenre menthette volna a játszmát és ötös holtverseny alakult volna ki! Caruana többé már nem hibázott, félpontos előnnyel megnyerte a tornát Carlsen, Nakamura és Anand előtt.

A Grand Chess Tour 2018 első két tornáján, a leuveni és a párizsi rapid-és villámversenyeken gyorsaságban nem tudta felvenni a versenyt riválisaival, szinte reménytelen ponthátrányba került az összesítésben az első négy helyért folyó csatározásban. A nagy sorozat utáni pihenő alatt azonban sikerrel regenerálódott, és St. Louisban remekelt. A rapid-és villámverseny után a pontversenyben még mindig jelentős hátrányban volt.

A 6. Sinquefield Cup viadalon három győztest hirdettek ki. Fabiano Caruana, Levon Aronjan és Magnus Carlsen holtversenyben végzett az élen, váratlan döntéssel elmaradt a rájátszás. A Grand Chess Tour 2018 összetett pontversenyét Hikaru Nakamura nyerte meg, fél ponttal előzte meg Aronjant, harmadikként Maxime Vachier-Lagrave végzett. A londoni döntő negyedik helyéért vívott rájátszásban Caruana legyőzte honfitársát, Wesley So-t.

 

A sakkvilág fokozott érdeklődéssel várta a hetedik forduló csúcsrangadóját, Magnus Carlsen és Fabiano Caruana harmincharmadik klasszikus összecsapását. A novemberi világbajnoki döntőjük előtt utoljára néztek farkasszemet. A puszta statisztika Carlsen előnyét mutatta, 10-5-re vezetett legnagyobb riválisa ellen. A játszmának még külön tétje volt, hogy Caruana esetleges győzelmével letaszíthatta volna Carlsent a világranglista vezető pozíciójáról. Az orosz huszárjátékban Carlsen nagy támadáshoz jutott, már zsebben érezhette a győzelmet, amikor rossz döntést hozott. A világbajnokot nagyon bosszantotta, hogy nem hallgatott intuíciójára, érezte, hogy melyik a jó lépés, de a különbséget csak később fedezte fel. Caruana a reménytelennek látszó pozícióban nagy hidegvérrel védekezett, a világelső került időzavarba, de megoldást nem talált, háromszori tükörképpel lett döntetlen a játszma.

Batumiban az amerikai válogatott nem tudta megvédeni olimpiai bajnoki címét. A viadal kilencedik fordulójában messze a várakozáson felül szereplő lengyel együttestől szenvedtek vereséget. Az első helyen előállt holtversenyt az ún. olimpiai Berger-Sonneborn pontszámítás a kínaiak javára döntötte el. Az ezüstérmes csapatban Caruana az éltáblán veretlenül 10 partijából 7 pontot szerzett. A november 1-től érvényes világranglistán mindössze 3 pont a hátránya a 2835 ponttal vezető Magnus Carlsen mögött.

Kiemelkedő egyéni eredményei:

2008 Corus „C” I.

2009 Corus „B” I.

2010 Biel hv. I.

2011 Újdelhi I.

2012 Wijk ann Zee hv. II.

2012 Malmö I.

2012 Moszkva hv. II.

2012 Dortmund hv. I.

2012 Bilbao Grand Slam-döntő II.

2013 Baden-Baden II.

2013 Zürich I.

2013 Párizs GP hv. I.

2013 Bukarest I.

2014 Gasimov emlékverseny II., Dortmund I., St. Louis I., Baku GP hv. I.

2015 Hanti-Manszijszk GP hv. I., Dortmund I.

2016 Tata Steel Chess hv. II., Világbajnok-jelölti döntő hv. II., USA bajnokság I., Gasimov emlékverseny hv. I., St. Louis hv. II., London Chess Classic II.

2017 Baden-Baden hv. II., London Chess Classic I.

2018 Világbajnok-jelölti döntő I., GRENKE Chess Classic I., Altibox Norway Chess I., St. Louis hv. I.

Verőci Zsuzsa

 

| Reblog! 0 |
Reblog hírfolyam | Like hírfolyam

Legfrissebb bejegyzések

Fabiano Caruana a GCT SuperUnited Croatia rapidverseny győzteae, 3 pont az előnye 
2024. 07. 13.

Zágrábban ma kezdődik a Grand Chess Tour 2024 harmadik versenye, a SuperUnited Croatia
2024. 07. 10.

Fabiano Caruana a bukaresti Superbet Chess Classic győztese, rapid rájátszádban legyőzte ruválisait
2024. 07. 06.

Az új világranglistán Magnus Carlsen 30 pontos  előnnyel vezet Hikaru Nakamura előtt 
2024. 07. 02.

A bukaresti Superbet Chess Classsic viadalon Fabiano Caruana játszik címvédőként
2024. 06. 26.

Stavangerben Carlsen hatodszor győzött, két ponttal előzte meg Nakamurát, Ju Wenjun 3 pontos előnnyel nyert
2024. 06. 08.

A Norway Chess 2024 viadalok utolsó fordulója előtt Carlsen és Ju Wenjun is másfél pontos előnnyel vezet
2024. 06. 07.

Carlsen wlőnye egy pontra nőtt, Ju Wenjun ismlt az élen
2024. 06. 05.

Carlsen udőtúllépéssel vesztett, Nakamura hátránya fél pontra csökkent, Muzicsuk előnye fél pont
2024. 06. 04.

Ding Liren kétlépéses mattot nézett el Carlsen ellen, a norvég világelsp átvette a vezetést
2024. 06. 03.

Félidőben Nakamura egypontos előnnyel vezet Carlsen előtt, Vaishali előnye is egy pont, Muzicsuk a mésodik
2024. 06. 02.

A világranglisták éllovasai megőrizték vezető pozíciójukat
2024. 06. 01.

A Norway Chess 2024 Noway viadallokon a négy forduló után Nakamura és Vaishali vezet
2024. 05. 31.

A 18 éves Praggnanandhaa legyőzte Carlsent, átvette a vezetést, Caruana nyert Ding Liren ellen
2024. 05. 30.

Carlsen az Armageddon játszmában legyőzte a címvédő Nakamurát, Vaishali 3 pontos nyeréssel vezet
2024. 05. 29.

Hirdetés

Feedek

Archívum

Címkefelhő

Sakk Carlsen Lékó Polgár Judit, Aeroflot-verseny Rapport Richárd, Csapat-világbajnokság 2015, Grand Chess Tour, Sparkassen Chess Meeting, Biel Sakkfesztivál, Világkupa Baku, Grand Prix 2015/16, Csapat Európa-bajnokság, Tata Steel Chess 2016, Altibox Norway Chess 2016, Világkupa 2017 Tbiliszi, Világbajnoki döntő Viswanathan Anand Magnus Carlsen, Teherán Női kieséses rendszerű világbajnokság, Világbajnok-jelölti torna Hanti-Manszijszk Anand Aronjan Kramnyik Topalov Karjakin, Világkupa Hanti Manszijszk, Sakkolimpia Tromsø, Világbajnoki döntő 2014 Magnus Carlsen Viswanathan Anand, Csapatbajnokság, Világranglista, Női Európa-bajnokság, Világbajnok-jelölti verseny London Carlsen Kramnyik Aronjan Radzsabov Griscsuk Ivancsuk Szvidler Gelfand, Tata Steel 2015 Carlsen Caruana Aronjan Giri Ivancsuk Hou Ji-fan, Grand Prix London, Európa-bajnokság Jereván Polgár Judit Almási Zoltán Balogh Csaba, Riga Női Európa-bajnokság 2017, Női Grand Prix Sardzsa Hou JI-fan Humpy Koneru, Csapat Európa-bajnokság 2013, Női Európa-bajnokság 2016, Grand Prix Peking Lékó Griscsuk Karjakin Gelfand Topalov Kamsky Mamedgyarov, 40. sakkolimpia Isztambul, Grand Prix Párizs Griscsuk Caruana Nakamura Gelfand Ponomarjov, Férfi Európa-bajnokság 2012, Női Európa-bajnokság Plovdiv Hoang Thanh Trang Dzagnidze Gunyina Sztefanova, Wijk aan Zee 2012, Tata Steel 2013 Rapport Richárd, Grand Prix Taskent Caruana Karjakin Nakamura Giri Vachier-Lagrave Gelfand, Grand Prix-verseny Tbiliszi Griscsuk Giri Vachier-Lagrave Mamedgyarov Szvidler, Európa-bajnokság 2015 Jeruzsálem, Grand Prix Szaloniki Topalov Griscsuk Nakamura Caruana Morozevics Ivancsuk, 51. Capablanca emlékverseny, Dortmund Vlagyimir Kramnyik Ruszlan Ponomarjov Hikaru Nakamura Anish Giri, Grand Slam-döntő Anand Carlsen Aronjan Ivancsuk Nakamura, Női Grand Prix Lopota Hou Ji-fan Humpy Koneru Anna Muzicsuk Nana Dzagnidze, Tal-emlékverseny, Baden-Baden 2013 Anand Caruana Adams Naiditsch, Stavanger 2014 Carlsen Aronjan Griscsuk Caruana Kramnyik Topalov Karjakin, St. Louis Carlsen Aronjan Caruana Nakamura Topalov Vachier-Lagrave, 42. sakkolimpia Baku, Tata Steel 2013 Carlsen Anand Aronjan Caruana Karjakin Nakamura Lékó Péter, Európa-bajnokság Legnica Almási Zoltán Berkes Ferenc Balogh Csaba, Női csapat-világbajnokság 2013, Gibraltár 2015 Hou Ji-fan Topalov Nakamura Szvidler Rapport, Orosz szuperbajnokság Novoszibirszk, St. Louis USA ch 2017, 18. Európa-bajnokság 2017 Minszk, Wijk aan Zee Tata Steel Chess 2014 Aronjan Nakamura Caruana Gelfand Karjakin Rapport, Királyi verseny Bukarest Caruana Ponomarjov Wang Hao Radzsabov, Csapatbajnokság 2013/14, Taskent GP-verseny Humpy Koneru Zhao Xue Ju Wenjun Katyerina Lahno, Orosz szuperbajnokság Kramnyik Karjakin Szvidler Andrejkin Nepomnjacsij, VIII. Tal-emlékverseny Anand Carlsen Kramnyik Nakamura Karjakin Caruana Gelfand, Csapat-világbajnokság 2013, Rosztov Grand Prix Hou Ji-fan Humpy Koneru, Aeroflot 2012, Gibraltár, Grand Chess Tour 2016 London, Katar 2014 Kramnyik Giri Mamedgyarov Vachier-Lagrave Berkes Gara, Biel Magnus Carlsen Hikaru Nakamura, Orosz szuperbajnokság Szergej Karjakin Alekszandr Griscsuk Peter Szvidler, Grand Prix Genf Usenyina Hou Ji-fan Muzicsuk Dzagnidze Lahno, Aljechin emlékverseny Anand Aronjan Kramnyik Szvidler Gelfand Adams, Capablanca emlékverseny Almási Zoltán, Világbajnoki döntő New York Carlsen Karjakin, Biel 2013 Vachier-Lagrave Nepomnjacsij Rapport, Férfi sakkbajnokság, Vugar Gasimov emlékverseny Carlsen Caruana Nakamura Karjakin Mamedgyarov Radzsabov, Capablanca emlékverseny Leinier Dominguez Perez Vaszilij Ivancsuk Almási Zoltán, Mitropa Kupa, VII. Tal-emlékverseny, Grand Prix Zug Lékó Radzsabov Karjakin Caruana Topalov Mamedgyarov Morozevics, Dortmund Lékó Péter Vlagyimir Kramnyik Szergej Karjakin, La Coruna Rapport Richárd, Világbajnoki döntő Viswanathan Anand Borisz Gelfand, Grand Prix Zsermuk Hou Ji-fan Humpy Koneru, 60. női bajnokság, Grand Prix 2017 Genf Rapport Richárd, Mitropa-kupa 2017 Balatonszárszó, Grand Prix Taskent Fabiano Caruana Szergej Karjakin Lékó Péter, Női világbajnokság, ACP-verseny Almási Zoltán Wesley So Jan Nepomnjacsij, Hans Suri emlékverseny Biel Hou Ji-fan Maxime Vachier-Lagrave Radoslaw Wojtaszek, Grand Prix Baku Caruana Griscsuk Karjakin Nakamura, 33. Zalakarosi Sakkfesztivál Rapport Berkes Portisch Hoang Mádl, Grand Prix-verseny Chengdu, Ningbo csapat-világbajnokság, Szeged Női bajnokság, Női világbajnoki döntő Hou Ji-fan Humpy Koneru, 61. Női bajnokság Hévíz, Petroszjan emlékverseny Aronjan Griscsuk Kramnyik Gelfand Lékó, Stavanger Altibox Norway Chess 2017 Carlsen So Kramnyik Caruana Anand, Klubcsapatok Európa-kupája, Női csapat-világbajnokság, Grand Prix Ankara, Gibraltár 2013 Ivancsuk Kamsky Adams Hoang Thanh Trang, GRENKE Chess Classic 2015 Carlsen Caruana Anand Aronjan, Stavanger Anand Carlsen Aronjan Topalov Nakamura Szvidler Karjakin, Grand Prix 2017 Moszkva, 32. Mitropa-kupa Meissen, Csapatbajnokság 2016/17, Hoogeveen Polgár Judit Vlagyimir Kramnyik, 63. Férfi bajnokság Gyula, U16-os sakkolimpia Győr, Csigorin emlékverseny Almási Zoltán Portisch Lajos, Zürich 2015 Caruana Anand Kramnyik Aronjan Nakamura Karjakin, SportAccord Peking, 62. férfi bajnokság, Fabiano Caruana Veszelin Topalov Vaszilij Ivancsuk, Szaratov Lékó Péter, SportAccord 2014 Griscsuk Aronjan Lékó Hou Ji-fan Koneru, 30. Klubcsapatok Európa-kupája Lékó Péter Caruana Griscsuk Topalov Nakamura, X. Tal-emlékverseny Moszkva, Dortmund Lékó Péter Vlagyimir Kramnyik Fabiano Caruana, 28. Klubcsapatok Európa-kupa, 42. Sparkassen Chess-Meeting Lékó Kramnyik Caruana Adams, Orosz szuperbajnokság Kramnyik Karjakin Szvidler Nepomnjacsij, St. Louis Carlsen Aronjan Nakamura Kamsky, Grand Slam-döntő Aronjan Mamedgyarov Adams Vachier-Lagrave, Klubcsapatok Európa-kupája 2013, Orosz csapatbajnokság 2013, Orosz csapatbajnokság 2012, Európa-bajnokság 2016, 3. Vugar Gasimov emlékverseny, London Chess Classic 2014 Carauna Anand Nakamura Kramnyik Giri Adams, 42. sakkolimpia Baku, Grand Chess Tour 2017 Leuven, Grand Chess Tour 2017 Párizs, Biel Magnus Carlsen Alekszandr Morozevics Alekszej Shirov, 50. Bieli Sakkfesztivál Lékó Péter, 33. Klubcsapatok Európa-kupája Antalya, Sencsen 2017, Grand Prix 2017 Rapport, 35. Mitropa-kupa Prága, Női világbajnoki döntő, 4. Sinquefield Kupa St. Louis, 32. Klubcsapatok Európa-kupa, Wijk aan Zee Tata Steel Chess 2017, Szombathely Rapport Richárd Markus Ragger, Rapport Richard, Orosz csapatbajnokság 2014 Lékó Péter, Hanti-Manszijszk Női GP-verseny Hou Ji-fan Anna Muzicsuk Zhao Xue Nana Dzagnidze Katyerina Lahno, Grand Slam-döntő Anand Aronjan Ponomarjov, Női világbajnoki döntő 2013 Anna Usenyina Hou Ji-fan, Junior világbajnokság Rapport Richárd, Grand Prix Kazany, Zürich 2014 Carlsen Anand Aronjan Nakamura Caruana Gelfand, Gibraltár 2014 Hoang Thanh Trang Rapport Richárd, Női Európa-bajnokság Belgrád Hoang Thanh Trang Papp Petra Muzicsuk Dzagnidze Lahno Koszinceva Cramling, Zürich 2013 Anand Kramnyik Caruana Gelfand, Malmő Rapport Van Wely Short Szokolov, Női Grand Prix Dilijan Usenyina Koneru Muzicsuk Dzagnidze Sztefanova, London Chess Classic 2012 Anand Carlsen Aronjan Kramnyik Polgár Judit, 40. sakkolimpia Isztambul, Női Grand Prix 2015/16 Hanti-Manszijszk, Wijk aan Zee Tata Steel Chess 2017, Kazany Grand Prix, Világkupa 2013 Kramnyik Karjakin, Mi is történt 2016-ban, 7. Danzhou szuperverseny Lékó Péter, 44. Sparkassen Chess Meeting Dortmund, Világbajnok-jelölti döntő Moszkva 2016, 7. Danzhou szuperverseny Lékó Péter, Genf Polgár Judit Vlagyimir Kramnyik Hikaru Nakamura Sahriyar Mamedgyarov, Zürich Korcsnoj Chess Challenge, V. Grand Slam-döntő, Hoogeveen Nakamura Hou Ji-fan Giri, Szaratov Lékó Péter Alekszandr Morozevics, Grand Chess Tour 2017 5. Sinquefield Cup St. Louis, Grand Chess Tour 2017 St. Louis, Hikaru Nakamura Levon Aronjan, Női világbajnokság Hou Ji-fan Humpy Koneru Hoang Thanh Trang, Chess.com Man sziget 2017, 33. Mitropa-kupa, Világbajnoki döntő Viswanathan Anand Borisz Gelfand, 45. Sparkassen Chess-Meeting 2017 Dortmund, Csapatbajnokság 2014/15, Világkupa Hanti Manszijszk Szvidler Griscsuk Ivancsuk Ponomarjov, Női Európa-bajnokság Belgrád Hoang Thanh Trang Papp Petra Muzicsuk Dzagnidze Lahno Koszinceva Camling, Csapatbajnokság 2012/13, Női Grand Prix 2015/16 Hanti-Manszijszk, 21. csapat Európa-bajnokság Kréta, Budapesti Tavaszi Fesztivál Szabó László emlékverseny, Sharjah Masters 2017 Gledura, Női Grand Prix Dilijan Usenyina Koneru Muzicsuk Sztefanova, Zürich párosmeccs Kramnyik Aronjan, ACP Tbiliszi, Világbajnok-jelölti verseny London 2013 Carlsen Kramnyik Aronjan Radzsabov Griscsuk Ivancsuk Szvidler Gelfand, 4. Gasimov emlékverseny So Kramnyik, GRENKE Chess Classic 2017 Carlsen Caruana, Világkupa 2013 Aronjan Kramnyik Caruana Griscsuk Karjakin Nakamura Szvidler, A 2012-es év krónikája, Grand Chess Tour 2016 Párizs, Aeroflot 2013, London Chess Classic 2011 Anand Carlsen Aronjan Kramnyik Nakamura, Malmő Lékó Péter, Mitropa-kupa 2014, Dubai rapid-és villámvb Magnus Carlsen Viswanathan Anand Hikaru Nakamura Fabiano Caruana Polgár Judit, Hanti-Manszijszk Női Grand Prix-verseny Hou Ji-fan Anna Muzicsuk Zhao Xue Nana Dzagnidze Katyerina Lahno, 45. Bieli Sakkfesztivál Lékó Péter, Tata Steel 2013 Carlsen Anand Aronjan Caruana Nakamura Lékó Péter, Hanti-Manszijszk Csapat-világbajnokság 2017, SportAccord Peking Hou Ji-fan Aronjan Radzsabov Karjakin Lékó Péter, Ningbo csapat-világbajnokság Lékó Péter Polgár Judit Almási Zoltán, Világkupa 2013 Lékó Péter Polgár Judit Aronjan Kramnyik Caruana Karjakin Nakamura, London Chess Classic 2011 Anand Carlsen Aronjan Kramnyik, Malmő Lékó Péter, Világbajnoki döntő Viswanathan Anand Borisz Gelfand, Lékó Péter, A 2013-as esztendő krónikája, Világbajnoki ciklus, Rapport Richárd, Magyar Sakkozásért Alapítvány Portisch Lajos, Orosz csapatbajnokság, Grand Prix Baku Caruana Griscsuk Karjakin Gelfand, Rapid és villám-vb Dubai Carlsen Anand Nakamura Caruana Griscsuk Polgár Judit, Rapid-világbajnokság Asztana, Grand Chess Tour 2016 Leuven, Világbajnoki döntő New York Carlsen Karjakin, Chess.com Masters Man sziget, Világbajnoki döntő New York Carlsen Karjakin, Grand Prix 2017, Rapid és villám-világbajnokság Doha 2016, X. Tal-emlékverseny Moszkva, Dortmund Lékó Péter Vlagyimir Kramnyik Fabiano Caruana Michael Adams, Világkupa 2013 Lékó Péter Aronjan Kramnyik Caruana Karjakin Nakamura Szvidler, Grand Prix-verseny Chengdu, IX. Chess Masters Final Bilbao Carlsen Karjakin, IX. Chess Masters Final Bilbao Carlsen Karjakin, Világkupa Hanti Manszijszk Polgar Judit

Sakkblog

A hazai és a külföldi legjelentősebb tornákról híradás, értékelés, játszmaelemzés. Sztorik, interjúk. Mi újság a sakkvilágban?

Naptár

Reblog