A Meltwater Champions Chess Tour Aimchess US Rapid online viadal elődöntőjében a négyszeres világbajnok Magnus Carlsen és a háromszoros olimpiai bajnok Levon Aronjan első párharcában négy döntetlen született. A kiegyenlített erők küzdelmében Aronjan a második játszmában minőségáldozattal előnybe került, de a jó folytatással adós maradt. A sorozat hetedik versenyén, a Goldmoney Asian Rapid tornán is a négy között mérkőztek meg, az örmény nagymester az első elvesztett meccs után 3-1-gyel vágott vissza, majd mindkét villámpartit megnyerte. A trónkövetelők, a 23 éves orosz Vladiszlav Artyemijev és a 18 esztendős francia Alireza Firouzja párbajának első fejezete is 2-2-vel fejeződött be. Artyemijev az első partiban megadásra kényszerítette ellenfelét, majd sikerrel védelmezte meg hátrányos állását a második ütközetben. Megosztoztak a ponton a harmadik játszmában is, majd hihetetlen fordulat után Firouzja győzött, kiegyenlített. Artyemijev nyertnek tekinthető pozícióban követett el végzetes hibát.
A négyszeres világbajnok Magnus Carlsen és a háromszoros örmény olimpiai bajnok Levon Aronjan első párharcában négy döntetlen született. Különböző időkontrollok mellett a mérkőzésükig már 180 partiban mérték össze erejüket. A 2004-es kieséses rendszerű vb-n az első fordulóban találkoztak, Aronjan 2,5-1,5-re nyert. 2006-ban a Tal-emlékversenyen az örmény sakkozó először győzött klasszikus játszmában. Három döntetlen után következett Elisztában a 16 között az emlékezetes világbajnok-jelölti páros mérkőzésük. Egy-egy nyeréssel jutottak el a rájátszásig, a rapid műfajban is kiegyenlítette hátrányát a 16 éves norvég nagymester. Aronjan végül a villámjátszmákban biztosította a mexikói nyolcfős vb-döntőre a kijutását. Egy évvel később már Magnusnál volt az előny.
A legrangosabb viadalokon mérkőztek meg, Carlsen fokozatosan növelte előnyét, klasszikus kontrollal 41 döntetlen mellett 18-8-ra vezetett. Aronjan négy éve azonban kétszer is borsot tört Carlsen orra alá, a GRENKE és az Altibox viadalon a világbajnokot megelőzve lett tornagyőztes, Stavangerben le is győzte a világelsőt.
Carlsen az 5. Sinquefield Cup tornán az utolsó fordulóban vágott vissza, letaszította a dobogóról, Londonban is nyert. 2018-ban a GRENKE tornán remiztek, de Stavangerben Carlsen 31 lépésben megadásra kényszerítette az örmény sakkozót. A 6. Sinquefield Cup-on megosztoztak a ponton és az első helyen is. Két esztendeje a GRENKE tornán Carlsen világossal győzött, a stavangeri viadalon Aronjan óriási esélyt hagyott kihasználatlanul, a rájátszásban már nem volt esélye. A zágrábi GCT tornán és St. Louisban is remiztek. A Grand Chess Tour 2019 londoni fináléjában a harmadik helyért mérkőztek meg, Magnus Carlsen a három különböző időkontrollal vívott meccsen a különleges pontozással 17-11-re nyert.
Tavaly a koronavírus-járvány miatt a stavangeri Altibox Norway Chess torna kivételével csak online rapid és villámversenyeken csatáztak. A sorozat negyedik tornáján, a Magnus Carlsen Invitational viadalon a negyeddöntőben mérkőztek meg, a világbajnok kettős győzelmet aratott, 2,5 – 0,5 és 2-1-es nyerésekkel jutott az elődöntőbe.
A Meltwater Champions Chess Tour New in Chess Classic tornán az elődöntőben csatáztak, az első meccs 2-2 lett, a második párharcot Carlsen 3-1-re nyerte meg.
A sorozat hetedik versenyén, a Goldmoney Asian Rapid viadal elődöntőjében Levon Aronjan az első párharcot 2,5-1,5-re elvesztette Magnus Carlsennel szemben, de a második meccsen szerencsésebb kézzel sakkozott. A norvég világelsőt hosszú évek óta nem láttuk ennyit hibázni, jó, nyert állásokat is elveszteni. A visszavágón vereséggel kezdett, remivel folytatták, nagyot rontott a harmadik játszmában is, majd a negyedik partiban is kikapott. Aronjan 3-1-es győzelme után Carlsen nem tudta rendezni megtépázott sorait, mindkét villámpartiban is vereséget szenvedett. Levon Aronjan a fináléban Vladiszlav Artyemijevet legyőzve lett első.
Magnus Carlsen rapid és villám tempóban is eredményes ősi riválisával szemben, 38-25-re vezetett, 50 partiban megosztoztak a ponton. Az Aimchess US Rapid kvalifikációs versenyén küzdelmük döntetlennel ért véget.
Az elődöntő első párharcában az óvatosság nyomta rá a bélyegét. A párbajuk a Ragozin védelemben kezdődött meg, az egyenlő erők játszmájában nem bírtak egymással.
A második összecsapásuk a spanyol megnyitás berlini védelmében zajlott, Levon Aronjan a 25. lépésben minőséget áldozott, két lépés múlva az örmény nagymester jó esélyt hagyott kihasználatlanul. Magnus Carlsen megküzdött a nehézségekkel, a csata lépésismétléssel fejeződött be.
A harmadik döntetlen az olasz megnyitásban született meg. A nagymesterek gyorsan döntöttek a lépésjelöltek között, választásaik helyesnek bizonyultak, megosztoztak a ponton.
A spanyol megnyitásban született meg a negyedik döntetlen. Magnus Carlsen gyalogáldozatáért elegendő ellenjátékot kapott.
Magnus Carlsen és Levon Aronjan játszmáiban gyorsan peregtek a lépések, már lejátszották mind négy partijukat, míg Vladiszlav Artyemijev és Alireza Firouzja találkozóján még csak elkezdték a harmadik összecsapást. Korábban tízszer mérkőztek meg. A három klasszikus partijukban az orosz nagymester kétszer nyert, egyszer feladásra kényszerült. A hét rapid partiban mindketten kétszer győztek.
Az ifjú titánok párbajának első ütközete Vladiszlav Artyemijev sikerét hozta. A sorozatos cserék után az orosz sakkozó gyalogot nyert, Firouzja számára a különböző színű futók mentsget is jelenthettek volna, az idő szorításában Firouzja rosszul védekezett.
A második játszmában az orosz nagymesternek komoly gondjai voltak, de a nehéz pillanatokat túlélte, döntetlenre mentette az összecsapást.
Nagy küzdelmet vívtak a harmadik játszmában, 61 lépés után kötöttek békét. A játéknapot lezáró negyedik parti váratlan fordulattal ért véget. A spanyol megnyitásban elkerülték a divatos változatokat, a kreatív játékban Artyemijev volt a jobb, 28…Hxc5 után fölényesen állt, amikor fatális hibát követett el. Az elhibázott bástyacserével tálcán kínálta riválisának a nagy lehetőséget, amivel Firozja élt, a szerencsés győzelemmel kiegyenlített!
Az elődöntő első párharcainak eredményei:
Vladiszlav Artyemijev (orosz, 2704) – Alireza Firouzja (francia, 2759) 2 - 2
Vladiszlav Artyemijev – Alireza Firouzja 1 – 0
Alireza Firouzja – Vladiszlav Artyemijev döntetlen
Vladiszlav Artyemijev – Alireza Firouzja döntetlen
Alireza Firouzja – Vladiszlav Artyemijev 1 - 0
Magnus Carlsen (norvég, 2847) – Levon Aronjan (örmény, 2847) 2 - 2
Magnus Carlsen – Levon Aronjan döntetlen
Levon Aronjan – Magnus Carlsen döntetlen
Magnus Carlsen – Levon Aronjan döntetlen
Levon Aronjan – Magnus Carlsen döntetlen
Verőci Zsuzsa
Fotó: chess24.com