Az amerikai Hikaru Nakamura a Grand Chess Tour 2018 versenysorozat győztese. A döntőben, a X. London Chess Classic viadalon hét döntetlen után megnyerte a negyedik villámpartit, 15-13-ra győzött a francia Maxime Vachier-Lagrave ellen. A harmadik helyért vívott csatározásban, az amerikai Fabiano Caruana és Levon Aronjan párharcában öt parti is döntéssel végződött, Caruana 16-12-re nyert. A GCT 2018 első három helyezettje kvalifikálta magát a jövő évi versenysorozatra, a további résztvevők az Élő-pontszámok alapján kapnak meghívást. Nakamura 120, Vachier-Lagrave 80, Caruana 60, Aronjan 40 ezer dolláros díjat vehetett át.
A GCT 2018 döntője, Hikaru Nakamura és Maxime Vachier-Lagrave párbaja a várakozásnak megfelelően kiegyenlített erők küzdelmét hozta. Elméleti párbajokat a spanyol megnyitás berlini változatában, négyszer is az angol megnyitás került megjátszásra. Hét döntetlen után Nakamura diadalát az angol megnyitásban elért 29 lépéses győzelme jelentette.
A két klasszikus játszma után a mai harmadik játéknapon két 25-25 perces és lépésenként 10-10 másodperces partikkal kezdődött meg. Gyorsult a tempó, négy villámpartiban mérték össze erejüket, 5-5 perc és 3-3 másodperc gondolkodási idővel. Az amerikai nagymester a negyedik összecsapást nyerte meg.
A Grand Chess Tour 2018 döntő:
Hikaru Nakamura (amerikai, 2746) – Maxime Vachier-Lagrave (francia, 2781) 15 - 13
Hikaru Nakamura – Maxime Vachier-Laggrave döntetlen (Grünfeld védelem, 50)
Maxime Vachier-Lagrave – Hikaru Nakamura döntetlen (Spanyol megnyitás, 53)
Maxime Vachier-Lagrave – Hikaru Nakamura döntetlen (Spanyol megnyitás,
Hikaru Nakamura – Maxime Vachier-Lagrave döntetlen (Angol megnyitás, 61)
Maxime Vachier-Lagrave – Hikaru Nakamura döntetlen (Angol megnyitás, 61)
Hikaru Nakamura – Maxime Vachier-Lagrave döntetlen (Angol megnyitás, 41)
Maxime Vachier-Lagrave – Hikaru Nakamura döntetlen (Spanyol megnyitás, 47)
Hikaru Nakamura – Maxime Vachier-Lagrave 1 – 0 (Angol megnyitás, 29)
A harmadik helyért Fabiano Caruana és Levon Aronjan csatázott. Döntetlennel indítottak, majd az amerikai sakkozó 4 pontot érő győzelmet aratott. Az olimpiai bajnokok küzdelmében Aronjan két villámparti megnyerésével kiegyenlített, a blitzben a nyerés 2 pontot ér. Caruana sikerrel rendezte sorait és kettős győzelemmel bronzérmesként zárta viadalt.
Caruana eddigi pályafutása legsikeresebb évét zárta. A berlini világbajnok-jelölti döntőben elért elsőségével világbajnoki kihívó lett. Győzött Baden-Badenben a Grand Chess Classic szuperversenyen, első lett Stavangerben, mindkétszer megelőzte a regnáló világbajnokot, Magnus Carlsent. St. Louisban Carlsennel és Aronjannal osztotta az első helyet. A sakkolimpián az ún. olimpiai Berger-Sonneborn pontszámítással a második helyre szorult amerikai válogatott éltáblása volt. A londoni világbajnoki döntőben Carlsennel vívott csatájában a tizenkét klasszikus partiban tartotta az egyensúlyt, a rájátszásban már nem tudta felvenni a versenyt a norvég világelsővel.
A 3. helyért:
Fabiano Caruana (amerikai, 2832) – Levon Aronjan (örmény, 2765) 16 - 12
Fabiano Caruana – Levon Aronjan döntetlen (Spanyol megnyitás, 28)
Levon Aronjan – Fabiano Caruana döntetlen (Spanyol megnyitás, 21)
Levon Aronjan – Fabiano Caruana döntetlen (Vezércsel, 46)
Fabiano Caruana – Levon Aronjan 1 – 0 (Spanyol megnyitás, 53)
Levon Aronjan – Fabiano Caruana 1 – 0 (Vezérgyalog megnyitás, 76)
Fabiano Caruana – Levon Aronjan 0 – 1 (Spanyol megnyitás, 77)
Lavon Aronjan – Fabiano Caruana 0 – 1 (Trompowsky támadás, 50)
Fabiano Caruana – Levon Aronjan 1 – 0 (Modern védelem, 45)
Verőci Zsuzsa
Fotók: Lennart Ootes