A Clutch Chess International online viadalon a negyeddöntőben újabb két párharcra került sor. Az amerikai derbin Fabiano Caruana vereséggel kezdte Leinier Dominguez Perez elleni mérkőzését, majd a harmadik játszmában ellenfele súlyos elnézésének köszönhetően kiegyenlített, nyeréssel folytatta és megnyerte az ötödik „clutch” partit, 5,5 – 2,5-ös vezetéssel várhatja a szerdai hat játszmát. Az örmény Levon Aronjan és az orosz Alekszandr Griscsuk küzdelme bővelkedett a kihagyott lehetőségekben, elpuskázott esélyekben, zseniális megoldásokban. A vereséggel rajtoló Aronjan végül 5-3-as vezetést szerzett köszönhetően a 2 pontot érő „clutch” játszma megnyerésének. A mai játéknapon a világbajnok Magnus Carlsen és az amerikai Jeffery Xiong, az amerikai Wesley So és a francia Maxime Vachier-Lagrave mérkőzések befejező hat partiját játsszák le. Az izgalmakat fokozhatja, hogy a 11. és a 12. játszmában elért győzelem 3 pontot ér!
A Saint Louis Chess Club szervezésében zajló Clutch Chess International „Champions Showdown” kieséses rendszerű viadal negyeddöntőjében újabb két mérkőzés hat-hat partiját játszották le. A remek díjazású tornán különleges a pontozás. A 12 játszmás páros mérkőzéseken az első négy és a 7-10. játszmákban a győzelem 1-1 pontot ér, a döntetlen felet. Az ötödik és a hatodik partiban elért siker két pontot jelent és egyet a döntetlen. A 11. és a 12. játszma megnyerése hárommal fizet és másfél a remi.
A díjazás is különleges. A győztes 50 ezer dollárt nyer, a döntő vesztese 35, az elődöntősök 25, az első körben búcsúzok 15 ezret kapnak. A győzelmeket még külön is díjazzák az ötödik és a hatodik játszmában 2 ezer, a 11. és a 12. játszmában elért nyerés 3 ezret ér. Ha az ötödik, a hatodik és a tizenegyedik partiban nem születik döntés, akkor a tizenkettedik játszmában megszerzett győzelmet 10 ezerrel jutalmazzák! A teljes díjalap 265 ezer dollár!
Az első játéknapon az amerikai Jeffery Xiong az ötödik játszma magnyerésével tette szorossá a világbajnok Magnus Carlsen elleni mérkőzését, a norvég világelső mesterhármassal kezdett, de csak 4,5 – 3,5-ös vezetéssel zárta a félidőt. Az amerikai Wesley So a clutch partiban elért győzelmének köszönhetően 5,5 – 2,5-ös állással várhatja a francia Maxime Vachier-Lagrave elleni mérkőzésének folytatását.
A második játéknapon az amerikai házirangadón Fabiano Caruana az ötödik játszma megnyerésével növelte három pontra az előnyét Leinier Dominguez Perezzel szemben. Hihetetlen fordulatok, rendkívüli izgalmak után Levon Aronjan örülhetett.
Az amerikai derbit Leinier Dominguez Perez tetszetős győzelemmel kezdte, kettős gyalogáldozattal ragadta meg a kezdeményezést a Caro-Kann védelem útvesztőiben kissé járatlannak tűnő Fabiano Caruana ellen. Dominguez válogathatott a nyerések között.
A második játszmában megkezdték a Nimzoindiai védelemben elméleti párbajukat. Caruana kis előnyt ért el, a küzdelmük bástya és futó a bástya elleni végjátékban 95 lépésben lett döntetlen.
42...Bxe5+ 43.Kfe Bxe2+! 44.Kxe2 Fg4+ 45.Kd2 Fxd1 és világos feladta
A harmadik összecsapás óriási változást hozott. Egyenlő esélyű végjátékban Dominguez Perez fatális hibát követett el, Caruana kiskombinációval kiegyenlített.
A vereség „megfogta” az egykori kubai sakkozót, gyengén játszva került egyre nagyobb hátrányba. Gyalogszerkezeti gyengeségeit a világranglista második Caruana tökéletesen használta ki, vezetést szerzett.
A párharcokat a jól összeszokott trió, Jennifer Shahade, Yasser Seirawan és Maurice Ashley kommentálja, egyik ámulatból a másikba estek a fordulatokban gazdag játszmákat kísérve. Megoszlott a véleményük, hogy az előnyt szerzett Fabiano Caruana sötéttel a jól fizető clutch partiban milyen megnyitást választ, meglepődtek a Caro-Kann védelmen. Caruana tért el az első partiban látott változattól, a vereségektől meggyötört Dominguez Perez 35 lépés után már kapitulációra kényszerült. Caruana előnyét 3 pontra növelte.
A hatodik összecsapás örökös sakkos döntetlennel fejeződött be. Fabiano Caruana visszafogottan örült hárompontos előnyének. Dominguez Perez sikertelenségét részben rutintalanságával magyarázta, az online versenyzés számára újszerű feladat, de próbál javítani a második félidőben.
Levon Aronjan és Alekszandr Griscsuk küzdelme minden képzeletet felülmúlt. Mindketten sokat hibáztak, az orosz nagymester elsősorban magát okolhatja, hogy hátrányba került. Állandó időzavarai károsan befolyásolták teljesítményét, a játszmák befejező szakaszában legtöbbször a lépésenként kapott 5-5 másodpercekből élt.
A háromszoros örmény olimpiai bajnok számára rosszul indult a mérkőzés. Gondos felkészülésének eredményeként egyre nagyobb előnybe került, de váratlanul elvesztette a fonalat, Griscsuk minőségáldozattal végül megnyerte az oly reménytelennek tűnő partit.
Kevés hiányzott ahhoz, hogy növelje előnyét. Zseniális bástyaáldozata után Aronjan királya körül viharfelhők gyülekeztek. Az orosz nagymester sokáig tépelődött, hogy melyik huszárlépéssel fokozza támadásának erejét, a gyengébbet választotta, Aronjan nagy nehézségek után kiharcolta a döntetlent.
A kimaradt esély rányomta bélyegét a harmadik játszmára. Aronjan egyszerűbb eszközökkel növelhette volna előnyét, az örmény sakkozó minőséget áldozott. Griscsuk a kapkodásban többször is hibázott, királya matthálóba került.
Alekszandr Griscsuk a negyedik ütközetben kecsegtető esélyű állást tékozolt el, következtek a „clutch” partik. Két bástyavégjáték, amelyeket a késői órában is oly sokan követtek a világhálón.
Az ötödik játszmában Levon Aronjan kiskombinációval gyalogot nyert, Alekszandr Griscsuk elmulasztotta a helyes védekezést. Az örmény nagymester túl korán szöktette szabadgyalogját, a végjáték döntetlent ígért, amikor Griscsuk a 74. lépésben végzetes királylépést húzott. A büntetés azonban elmaradt, Aronjan a nyerést adó motívumot nem vette észre.
Alig fújták ki magukat a nagymesterek, ismét a számítógépeik elé ülhettek. A hatodik játszma izgalmai döbbenetesek voltak. Alekszandr Griscsuk kezdeményezett, kissé kedvezőbben állt, amikor az idő múlásával egyre kevésbé tudta objektíven értékelni az állást. Levon Aronjan bástyája életre kelt, világos vezérszárnyi gyengeségei támadhatóak. Szabadgyalogok versenyfutása, elpuskázott nyerés, kimaradt döntetlenre mentési esély, újabb pontatlanságok mindkét oldalon. Aronjan némi bizonytalankodás után megnyerte a vezér a bástya elleni végjátékot, a 133. lépésben bemattolta Griscsukot és kétpontos vezetést szerzett.
A negyeddöntő második játéknapjának eredményei:
Leinier Dominguez Perez (amerikai, 2786) – Fabiano Caruana (amerikai, 2773) 2,5 – 5,5
Leinier Dominguez Perez – Fabiano Caruana 1 – 0 (Caro-Kann védelem, 49)
Fabiano Caruana – Leinier Dominguez Perez döntetlen (Nimzoindiai védelem, 95)
Leinier Dominguez Perez – Fabiano Caruana 0 – 1 (Spanyol megnyitás, 45)
Fabiano Caruana – Leinier Dominguez Perez 1 – 0 (Nimzoindiai védelem, 43)
Leinier Dominguez Perez – Fabiano Caruana 0 – 1 (Caro-Kann védelem, 35)
Fabiano Caruana – Leinier Dominguez Perez döntetlen (Nimzoindiai védelem, 44)
Levon Aronjan (örmény, 2778) – Alekszandr Griscsuk (orosz, 2784) 5 - 3
Levon Aronjan – Alekszandr Griscsuk 0 – 1 (Semi-Tarrasch védelem, 73)
Alekszandr Griscsuk – Levon Aronjan döntetlen (Nimzoindiai védelem, 59)
Levon Aronjan – Alekszandr Griscsuk 1 – 0 (Félszláv védelem, 43)
Alekszandr Griscsuk – Levon Aronjan döntetlen (Katalán megnyitás, 58)
Levon Aronjan – Alekszandr Griscsuk döntetlen (Félszláv védelem, 82)
Alekszandr Griscsuk – Levon Aronjan 0 – 1 (Spanyol megnyitás, 133)
Verőci Zsuzsa
Fotók: chess24.com