Szolgáltató adatai Help Sales ÁSZF Panaszkezelés DSA

Mi is történt 2019-ben? A legfontosabb versenyek, események összefoglalója IV.

Címkék: Nem tartozik hozzá címke

A  sakktörténelem kiemelkedő tornákban leggazdagabb évét zártuk. Az esztendőt a négyszeres világbajnok Magnus Carlsen fantasztikus sikerei tették különösen emlékezetessé. A norvég világelső négy szuperversenyen is diadalmaskodott, Wijk aan Zee-ben hetedszer ünnepelték győztesként, megnyerte a GRENKE Chess Classic viadalt, első lett Samkirban, hazai pályán Stavangerben is győzött. A Grand Chess Tour 2019 zágrábi versenyén is ellenállhatatlan volt, sorozatban hetedik versenyét nyerte meg. St. Louisban csak a rájátszásban engedte át az elsőséget a kínai Ding Lirennek. Kisebb meglepetésre az összetett pontversenyben elért fölényes elsősége után a londoni döntőben csak harmadik lett. Az évet moszkvai sikereivel zárta, a King Salman vb-n hármadszor a rapid sakkozás világbajnoka, a villámsakkban ötödször vehette át a győztesnek járó trófeát. Carlsen klasszikus játszmában már 107 összecsapás óta nem talált legyőzőre. Izgalmas párharcokban, fordulatokban gazdag küzdelmek után az azerbajdzsáni Tejmur Radzsabov győzött a Világkupán, Ding Liren ezüstérmesként lett világbajnokjelölt. A Grand Prix 2019 négy versenye után két orosz nagymester örülhetett, Alekszandr Griscsuk és Jan Nepomnjacsij harcolta ki a jekatyerinburgi világbajnok-jelöli döntőben az indulás jogát. A Chess.com Grand Swiss nyílt versenyről a kínai Wang Hao kvalifikálta magát, a holland Anish Giri Élő-pontjainak köszönhetően játszhat, az Orosz Sakkszövetség Kirill Alekszejenkonak adott szabadkártyát, ők heten lesznek az amerikai Fabiano Caruana riválisai a kihívó jogáért folyó tornán.  Kazanyban a 20 éves orosz Alekszandra Gorjacskina győzött a 8 fős női világbajnok-jelölti döntőben és a kínai világbajnoknő Ju Wenjunnal mérkőzhet meg a címért. Moszkvában az indiai Humpy Koneru nyerte meg a rapid vb-t, az orosz Katyerina Lahno a villámsakkban megvédte címét. Asztanában a csapat-világbajnokságon kínai női és az orosz férfi válogatott győzött, női együttesünk csak a kilencedik helyet szerezte meg. A Batumiban megrendezett csapat Európa-bajnokságon kettős orosz siker született, női válogatottunk tizedikként zárta szereplését, férfi együttesünk nagy kudarcként a 26. helyen végzett. Antalyában az orosz Alina Kaslinszkaja szerezte meg az Európa-bajnoki címet, Szkopjéban is orosz siker született, Vladiszlav Artyemijev győzött, Berkes Ferenc remek szerepléssel ötödikként végzett, Gledura Benjámin tizenkilencedikként kvalifikálta magát a Világkupára. A kieséses rendszerű férfi bajnokságon Almási Zoltán győzött, kilencedszer lett aranyérmes. A női bajnokságon harmadszor ünnepelték Gara Tícia elsőségét.  A Tungsram Aquaprofit NSK együttese sorozatban tizenegyedszer nyerte meg az első osztályú csapatbajnokságot. A 2019-es esztendő szeptemberi és októberi legfontosabb versenyek, események krónikája.

A Világkupa előtt rendezték meg az amerikai sakkozás fellegvárában, Saint Louis-ban a „Champions Showdown” Fischer Random Chess viadalt. A 8 résztvevős tornán négy párharcra került sor, a nagymesterek a Fischer-sakk szabályai szerint hat rapid és tizennégy villámpartiban mérkőztek meg. A kezdő állásokat kisorsolták, a nagymestereknek sokszor okozott nehézséget a haderők fejlesztése.  A rapid partikban 30-30 perc volt a gondolkodási idő és 10-10 másodperc lépésenkénti késleltetett bónusszal. A villámpartikban 5-5 perc és késleltetett 5-5 másodperc volt a ráadás.

A legnagyobb érdeklődés a sakkozás tizenharmadik világbajnoka, az orosz Garri Kaszparov és a világbajnoki döntős, a világranglista második amerikai Fabiano Caruana csatáját kísérte. A 2005-ben visszavonult Kaszparov negyedszer nem tudott ellenállni a csábításnak, többek között 2017-ben szabadkártyával játszott a Grand Chess Tour St-Louis-i rapid-és villámversenyén, 2018-ban a Fischer Random Chess viadalra fogadta el a meghívást. Korábbi riválisával, a bolgár exvilágbajnok Veszelin Topalovval mérkőzött meg, hárompontos vereséget szenvedett, jóval többet hibázott 12 évvel fiatalabb ellenfelénél.

A 27 esztendős Fabiano Caruana elleni összecsapás még nagyobb kihívást jelentett az 56 éves exvilágbajnok számára. Rendszeresen meggyűlt a baja a gondolkodási idővel, a csodákat kereste a sakktáblán, nehezen választott a lépésjelöltek között. Tizenkét pontos veresége után nagy kérdés, hogy a jövőben vállalkozik-e még hasonló kihívásokra.

A rapid összecsapásokban a győzelem 2 pontot ért, a döntetlen egyet, a villámpartikban klasszikus volt a pontozás.

A párharcok végeredményei:

Garri Kaszparov (orosz, 2812) - Fabiano Caruana (amerikai, 2812) 7 - 19 (1 - 1, 0 – 2, 0 – 1, 0 – 1, 1 – 1, 0 – 2, 1 – 0, 0 – 1, 0 – 2, 0 – 2, 0 – 1, 0,5 – 0,5, 1 – 0, 0 – 1, 0 – 1, 0,5 – 0,5, 1 - 0, 0 - 1, 1 – 0, 0 - 1)

Wesley So (amerikai, 2767) – Veszelin Topalov (bolgár, 2736) 18 – 8 (2 – 0, 1 – 1, 1 – 0, 0 – 1, 1 – 1, 2 – 0, 0,5 – 0,5, 1 – 0, 1 – 1, 2 – 0, 0,5 – 0,5, 1 – 0, 0,5 – 0,5, 1 – 0, 1 – 0, 0,5 – 0,5, 1 - 0, 0 - 1, 0,5 – 0,5, 0,5 – 0,5)

Leinier Dominguez Perez (amerikai, 2763) – Peter Szvidler (orosz, 2729) 10 – 16 (1 - 1, 0 – 2, 0 – 1, 0,5 – 0,5, 1 – 1, 1 – 1, 0 – 1, 0 – 1, 2 – 0, 0 – 2, 1 – 0, 0,5 – 0,5, 1 – 0, 0 – 1, 0 – 1, 0,5 – 0,5, 0,5 – 0,5, 0 – 1, 1 – 0, 0,5 – 0,5)

Hikaru Nakamura (amerikai, 2745) – Levon Aronjan (örmény, 2758) 14,5 – 11,5 (0 – 2, 0 – 2, 0 – 1, 0,5 – 0,5, 0 – 2, 2 – 0, 1 – 0, 0,5 – 0,5, 1 – 1, 2 – 0, 0,5 – 0,5, 1 – 0, 1 – 0, 1 – 0, 1 – 0, 0,5 – 0,5, 0,5 – 0,5, 1 – 0, 1 – 0, 0 - 1,)

Hanti-Manszijszkban az azerbajdzsáni Tejmur Radzsabov győzelmével a fejeződött be a Világkupa. A 128 résztvevős, kieséses rendszerű viadal döntőjének rájátszásában 4-2-re nyert a kínai Ding Liren ellen, összesítésben 6-4-re győzte le a rajtlistát vezető, a világranglistán harmadik riválisát. A csatározásukban a négy rapidparti döntetlennel ért véget, Radzsabov nagy izgalmak után a két villámjátszmában diadalmaskodott. Győztesként 110 ezer dolláros díjat vehetett át, Ding Liren 80 ezret nyert. Mindketten kiharcolták a jövő évi világbajnok-jelölti döntőben a szereplés jogát. A harmadik helyet a francia Maxime Vachier-Lagrave szerezte meg, a rájátszásban 2-0-ra győzte le a kínai Yu Yangyit. A Világkupa két magyar résztvevője, Berkes Ferenc és Gledura Benjámin az első körben szenvedett vereséget. Meglepetésre Rapport Richárd nem nevezett, Élő-pontjai alapján játszhatott volna. 2017-ben Tbilisziben nagy meneteléssel a legjobb nyolc közé jutott és az ezüstérmes Ding Lirentől rájátszásban szenvedett vereséget.

A két magyar résztvevő, Berkes Ferenc és Gledura Benjámin az első körben búcsúzott a további küzdelmektől. Az első játszmákban elért döntetlenek után Berkes sötéttel szenvedett vereséget a kazah Rinat Jumabajevtől, Gledura világossal kapott ki az orosz Jevgenyij Najertől. A mezőny legjobbjai kevés kivétellel továbbjutottak, meglepetés, hogy a kínai Yu Yangyi, az amerikai Hikaru Nakamura, az orosz Dmitrij Andrejkin és Jevgenyij Tomasevszkij is „pótvizsgázott”. Kiesett a lengyel Radoslaw Wojtaszek, a cseh David Navara és az ukrán exvilágbajnok Ruszlan Ponomarjov. huszonhárom továbbjutó hely sorsa a rájátszásban dőlt el, „elvérzett” a kínai Bu Xiangzhi, az amerikai Samuel Shankland és az angol Michael Adams.

A legjobb 64 között bombameglepetésre a német Liviu-Dieter Nisipeanu kettős győzelemmel búcsúztatta Hikaru Nakamurát. Könnyen vette a második akadályt is Maxime Vachier-Lagrave, az orosz Szergej Karjakin és a lengyel  Jan-Krzysztof Duda. Az amerikai Wesley So, az orosz Jan Nepomnjacsij, a címvédő örmény Levon Aronjan, az azerbajdzsáni Sahriyar Mamedgyerov, az orosz Vladiszlav Artyemijev, Dmitrij Andrejkin és Jevgenyij Tomasevszkij biztosította helyét a legjobb 32 között. A rajtlistát vezető Ding Liren, a holland Anish Giri, az amerikai Leinier Dominguez Perez és az orosz Alekszandr Griscsuk „pótvizsgázott”, de nem hibázott. A tizenöt továbbjutó helyért folyó a küzdelmekben  egyetlen igazi szenzáció sem született. Az esélyesebbnek tartott nagymesterek érvényesítették a „papírformát”.

A harmadik kör után csomagolhatott a 2016-os világbajnoki döntős, a 2015-ös Világkupa győztese, Szergej Karjakin, honfitársa, Nyikita Vityjugov győzte le. Dudaaz előző évi orosz bajnok, Dmitrij Andrejkin ellen nyert, Kirill Alekszejenko az indiai Pentala Harikrishnának okozott szomorúságot. A rájátszáson nyolc továbbjutó hely sorsa dőlt el. A legnagyobb meglepetést a rajtlista második Anish Giri kiesése jelentette, a 18 esztendős amerikai Jeffery Xiong győzte le. Ding Liren a 16 éves iráni Alireza Firouzja ellen kettős győzelemmel jutott tovább. A francia Maxime Vachier-Lagrave csak a villámpartikban múlta felül az orosz Dmitrij Jakovenkót. Az orosz derbin Jan Nepomnjacsij az idei szuperbajnok Jevgenyij Tomasevszkijnél jobban snellezett. Alaposan megszenvedett a továbbjutásért az amerikai Leinier Dominguez Perez, kétszer is egyenlítenie kellett a kínai Wang Hao-val szemben. A nyolcaddöntőben öt orosz, három amerikai, két-két kínai és azerbajdzsáni, egy-egy francia, örmény, vietnami és lengyel sakkozó folytathatja a csatározást.

A nyolcaddöntő jelentette a végállomást Jan Nepomnjacsij és Wesley So számára, Yu Yangyi és Nyikita Vityjugov jutott tovább, Maxime Vachier-Lagrave nem hibázott Peter Szvidlerrel szemben. Öt továbbjutó helyért folytatódtak a küzdelmek. Ding Liren kettős győzelemmel nyerte meg az orosz Kirill Alekszejenko elleni párharcát. Alekszandr Griscsuk az amerikai Leinier Dominguez Perezzel szemben diadalmaskodott. A címvédő Levon Aronjan alaposan megszenvedett a továbbjutásáért, a vietnami Le Quang Liem nagy esélyt szalasztott el. Az azeri testvérharcban Sahriyar Mamedgyarov hagyott ki kecsegtető lehetőséget, Tejmur Radzsabov bírta jobban a feszültséget. Drámai csatában dőlt el a két ifjú titán párbaja. A 21 éves Jan-Krzysztof Duda és a 18 esztendős Jeffery Xiong nyolc lejátszott partijából hétben is döntés született, hétszer nyertek a világossal játszók. Az utolsó villámjátszma döntött Xiong javára.

A negyeddöntőben két párharc dőlt el a két klasszikus partiban. Ding Liren az időzavarba került Alekszandr Griscsukot győzte le, Tejmur Radzsabov kalandos játszmában Jeffery Xiongot. Az előző Világkupa két elődöntőse, Maxime Vachier-Lagrave és Levon Aronjan párharcában most a francia sakkozó volt a szerencsésebb. Yu Yangyi a „hirtelen halál” partit nyerte meg Nyikita Vityjugov ellen.

Az elődöntőben MVL ismét „elbukott”, Tajmur Radzsabov győzelmével világbajnokjelölt lett. A kínai testvérharc Ding Liren sikerét hozta Yu Yangyival szemben.

A négyjátszmás döntő első partija óvatos játékkal lett döntetlen. A második összecsapásban Ding Liren királyszárnyi gyalogrohammal sikert ért el. A hátrányba került azerbajdzsáni nagymester a harmadik ütközetben a Marshall támadásban megnyerte az elméleti párbajt, Ding Liren nem tudott megbirkózni Radzsabov új ötletével. A negyedik játszma döntetlennel ért véget, rájátszás döntötte el a két világbajnokjelölt küzdelmét. A rapid játszmákban négy pontosztozkodás született, a villámoartikban Tejmur Radzsabov kihasználta Ding Liren tévelygéseit. A kínai nagymester nem tudta feledni, hogy két éve Levon Aronjantól is kikapott a fináléban. Tejmur Radzsabov eddigi pályafutása egyik legnagyobb sikerét érte el. Maxime Vachier-Lagrave lett a harmadik, de nem lehetett felhőtlen az öröme, nem sikerült az áhított világbajnok-jelölti cím megszerzése.

A Világkupa döntőjének végeredménye:

Tejmur Radzsabov (azerbajdzsáni, 2758) – Ding Liren (kínai, 2811)  6 – 4

(Tejmur Radzsabov – Ding Liren döntetlen (Spanyol megnyitás, 33)

Ding Liren – Tejmur Radzsabov 1 – 0 (Angol megnyitás, 40)

Tejmur Radzsabov – Ding Liren) 1 – 0 (Spanyol megnyitás, 46)

Ding Liren - Tejmur Radzsabov döntetlen (Angol megnyitás, 31)

A rájátszás:

Tejmur Radzsabov – Ding Liren döntetlen (Semi-Tarrasch védelem, 64)

Ding Liren – Tejmur Rszsabov döntetlen (Angol megnyitás, 40)

Ding Liren – Tejmur Radzsabov (Angol megnyitás, 41)

Tejmur Radzsabov – Ding Liren döntetlen (Elfogadott vezércsel, 30)

Ding Liren – Tejmur Radzsabov 0 – 1 (Katalán megnyitás, 76)

Tejmur Radzsabov – Ding Liren 1 – 0 (Szicíliai védelem, 46)

A bronzmérkőzés végeredménye:

Yu Yangyi (kínai, 2763) – Maxime Vachier-Lagrave (francia, 2774) 2 – 4

(döntetlen, döntetlen, döntetlen, döntetlen, 0 – 1, 0 – 1)

Tejmur Radzsabov útja a győzelemig:

Tejmur Radzsabov (azerbajdzsáni, 2758) – Helgi Dam Ziska (Feröer-szigetek, 2533) 1.5 – 0.5 (1 – 0, döntetlen)

Szanan Szjugirov (orosz, 2662) – Tejmur Radzsabov 1,5 – 2,5 (döntetlen, döntetlen, döntetlen, 0 - 1)

Tejmur Radzsabov – Daniel Juffa (orosz, 2577) 1,5 – 0,5 (1 – 0, döntetlen)

Sahriyar Mamedgyarov (azerbajdzsáni, 2767) – Tejmur Radzsabov (azerbajdzsáni, 2758) 2,5 – 3,5 (döntetlen, döntetlen, döntetlen, döntetlen, döntetlen 0 - 1)

Jeffery Xiong (amerikai, 2707) – Tejmur Radzsabov 0,5 – 1,5 (döntetlen, 0 – 1)

Maxime Vachier-Lagrave (francia, 2774) - Tejmur Radzsabov   0,5 – 1,5 (döntetlen, 0 – 1)

Tejmur Radzsabov – Ding Liren (kínai, 2811) 6 – 4 (döntetlen, 0 – 1, 1 – 0, döntetlen, döntetlen, döntetlen, döntetlen, döntetlen, 1 – 0, 1 – 0)

Szkolkovóban az indiai Humpy Koneru elsőségével fejeződött be a Grand Prix 2019/20-as négy versenyből álló sorozatának első tornája. Koneru veretlenül, félpontos előnnyel végzett az élen. Az utolsó fordulóban világossal remizett legnagyobb riválisával, a kínai világbajnoknővel, Ju Wenjunnal. A világbajnoki kihívó orosz Alekszandra Gorjacskina legyőzte a svéd Pia Cramlingot és a világbajnoknővel holtversenyben végzett a második helyen. Az orosz Katyerina Lahno döntetlennel negyedik helyezettként zárta szereplését, az első hely sorsát eldöntő győzelmet aratott Ju Wenjun ellen.

Az indiai női sakkozás legjobbja, a 32 éves Humpy Koneru pályafutása egyik legnagyobb sikerét érte el a Szkolkovóban megrendezett Grand Prix-verseny megnyerésével. Az Innovációs Központban kitűnő körülmények között megrendezett viadalon régi formájában tündökölt. Esélyeit tökéletesen használta ki, négyes nyerősorozatot is elért, izgalmas volt a versenyfutása Ju Wenjunnal. Elsőségéhez Katyerina Lahno is segítséget nyújtott a világbajnoknő legyőzésével. A befejező fordulóban is biztos kézzel irányította a haderejét, a döntetlennel megőrizte félpontos előnyét. A virtuális világranglistán a harmadik helyre lépett előre a + 17 Élő-pontjával.

Ju Wenjun a negyedik fordulóban érte utol a kettős győzelemmel rajtoló Valentyina Gunyinát, majd a kilencedik körig egyedül állt az élen. A tavalyi kieséses rendszerű vb-n döntőbeli ellenfelétől, Lahnotól szenvedett vereséget, majd könnyen nyerhető bástyavégjátékot remizett el kihívójával, Alekszandra Gorjacskinával szemben, s ez az első helyébe került. A győzteshez hasonlóan megőrizte veretlenségét Alekszandra Gorjacskina, négy győzelmet ért el.

A Grand Prix verseny végeredménye:

H.

Név

Élő

FED

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

Pont

 TB1 

 TB2 

1

GM

Humpy Koneru

2560

IND

*

½

½

½

1

1

½

½

1

1

½

1

8,0

0,0

5

2

GM

Ju Wenjun

2576

CHN

½

*

½

0

½

1

½

1

1

½

1

1

7,5

0,5

5

3

GM

Alekszandra Gorjacskina

2564

RUS

½

½

*

½

½

½

1

1

½

1

½

1

7,5

0,5

4

4

GM

Katyerina Lahno

2545

RUS

½

1

½

*

½

0

½

½

½

1

½

1

6,5

0,0

3

5

IM

Elisabeth Paehtz

2479

GER

0

½

½

½

*

1

½

½

1

½

½

½

6,0

1,0

2

6

GM

Valentyina Gunyina

2502

RUS

0

0

½

1

0

*

1

1

1

½

½

½

6,0

0,0

4

7

GM

Dronavalli Harika

2503

IND

½

½

0

½

½

0

*

½

0

½

1

1

5,0

0,0

2

8

GM

Alekszandra Kosztenjuk

2495

RUS

½

0

0

½

½

0

½

*

1

0

½

1

4,5

1,0

2

9

IM

Alina Kaslinszkaja

2487

RUS

0

0

½

½

0

0

1

0

*

1

½

1

4,5

0,0

3

10

GM

Antoaneta Sztefanova

2491

BUL

0

½

0

0

½

½

½

1

0

*

½

½

4,0

0,5

1

11

GM

Marie Sebag

2450

FRA

½

0

½

½

½

½

0

½

½

½

*

0

4,0

0,5

0

12

GM

Pia Cramling

2487

SWE

0

0

0

0

½

½

0

0

0

½

1

*

2,5

0,0

1

 

Pazar mezőnnyel rendezték meg Man sziget fővárosában, Douglasban október 10. és 21. között a FIDE Chess.com Grand Swiss 154 résztvevős, 11 fordulós nyílt versenyét, a 2019/20-as világbajnoki ciklus egyik tornáját, amelynek győztese, a kínai Wang Hao világbajnok-jelölti címet szerzett.

A chess.com és a Scheinberg család szponzorálta viadal díjalapja 435 ezer dollár volt, az első helyezett 70 ezer dollárt nyert. A magas díjalap is ösztönözhette a világranglista első és második helyezettjét  az indulásra. A világbajnok-jelölti címért folyó versengésbena taktikázás jegyében a szupernagymesterek közül többen nem játszottak. Visszalépett a holland Anish Giri, nem nevezett a francia Maxime Vachier-Lagrave, azerbajdzsáni Sahriyar Mamedgyarov és az orosz Jan Nepomnjacsij. A világbajnok-jelölti címet a hátralevő két GP viadalról, illetve az Élő-pontok alapján remlték kiharcolni. Sakkozásunkat hárman képviselték,  Lékó Péter 2670 Élő-ponttal a 42., Berkes Ferenc 2667-tel a 45., míg a rendezők meghívására játszó Erdős Viktor 2604 ponttal a 108. volt a rajtlistán. 

Az esztendő egyik csúcsversenye nagy meglepetésre a rajtlistán tizenötödik kínai Wang Hao nagy sikerével fejeződött be. Wang Hao a befejező játéknap előtt félpontos hátránnyal a hétfős üldöző boly tagja volt az élen álló amerikai Fabiano Caruana mögött. A kínai sakkozónak az utolsó forduló előtt a párosítás mellett kedvező mezőnyérték pontszáma is reményt adott, hogy eddigi pályafutása legnagyobb sikerét érje el. A felkínált eséllyel élni tudott, az angol David Howell elleni győzelmével célba ért. Caruana remizett honfitársával, Hikaru Nakamurával, ezholtversenyes elsőségét jelentette, a 2018-as világbajnok döntő veszteseként játszhat a világbajnok-jelölti döntőben.

A 22 esztendős orosz Kirill Alekszejenko harmadik helyezése végül nagy értékes lett, a rendező Orosz Sakkszövetség szabadkártyájával játszhat a világbajnok-jelölti döntőben. Levon Aronjan gyengébb rajtja után tört előre, de a hajrában nagyon nehéz párosítást kapott. A világbajnok Magnus Carlsen megőrizte veretlenségét, de nem állhatott dobogóra. A svájci rendszerű versenyekre jellemzően hullámzott a mezőny, a feszültséget, a nagy tétet Wang Hao bírta a legjobban.

Lékó Péter megőrizte veretlenségét, kilenc döntetlen mellett két játszmát tudott nyerni, 2655 a performance-pontszáma, 1,7 Élő-pont a vesztesége. Saját eredménye miatt csalódott lehet, tanítványát, a német Vincent Keimert harmadik nagymesteri normájához, így a cím megszerzéséhez segítette.

Erdős Viktor valamennyi játszmája döntetlennel ért véget, krónikus időzavarai gátolták jobb eredmény elérésében. Túlteljesítette az elvárást, 2661 performance-pontszáma 2661, 8,8 Élő-pontot gyűjtött. Berkes Ferenc ötven százalékával 14,4 Élő-pontot vesztett, 2570 teljesítményének performance-pontszáma.     

A FIDE Chess.com Grand Swiss végeredménye:

H.

R.

Név

FED

Élő

Pont

 TB1 

 TB2 

 TB3 

1

15

Wang Hao

CHN

2726

8,0

2735

67,5

73,0

2

2

Fabiano Caruana

USA

2812

8,0

2720

69,5

75,0

3

38

Kirill Alekszejenko

RUS

2674

7,5

2716

64,5

69,5

4

8

Levon Aronjan

ARM

2758

7,5

2708

70,5

75,5

5

39

David Anton Guijarro

ESP

2674

7,5

2702

66,5

70,5

6

1

Magnus Carlsen

NOR

2876

7,5

2698

67,5

73,0

7

12

Hikaru Nakamura

USA

2745

7,5

2674

62,0

67,0

8

13

Nyikita Vityjugov

RUS

2732

7,5

2663

65,0

70,0

9

7

Alekszandr Griscsuk

RUS

2759

7,0

2682

66,5

72,0

10

110

David Paravjan

RUS

2602

7,0

2675

60,0

64,5

11

24

David Howell

ENG

2694

7,0

2657

60,0

65,0

12

17

Dantosh Gujrathi Vidit

IND

2718

7,0

2644

60,0

65,0

13

19

Le Quang Liem

VIE

2708

7,0

2631

58,5

63,0

14

48

Parham Maghsoodloo

IRI

2664

6,5

2703

65,0

69,5

15

83

Nijat Abaszov

AZE

2632

6,5

2703

62,5

66,5

16

53

Vladiszlav Kovalev

BLR

2661

6,5

2699

61,5

65,0

17

47

Vlagyimir Fedoszejev

RUS

2664

6,5

2691

63,5

67,0

18

95

Alekszandr Rahmanov

RUS

2621

6,5

2689

61,0

64,0

19

44

Jurij Krivorucsko

UKR

2669

6,5

2680

61,0

65,0

20

71

Constantin Lupulescu

ROU

2643

6,5

2676

57,5

60,0

21

63

Hrant Melkumjan

ARM

2650

6,5

2675

63,5

67,0

22

18

Makszim Matlakov

RUS

2716

6,5

2667

62,0

67,5

23

6

Szergej Karjakin

RUS

2760

6,5

2659

65,5

71,0

24

5

Yu Yangyi

CHN

2763

6,5

2658

61,0

66,5

25

78

Jurij Kuzibov

UKR

2636

6,5

2657

60,0

63,5

26

4

Viswanathan Anand

IND

2765

6,5

2654

64,5

69,5

27

3

Wesley So

USA

2767

6,5

2654

60,5

65,5

28

10

Radoslaw Wojtaszek

POL

2748

6,5

2652

59,5

64,5

29

14

Peter Szvidler

RUS

2729

6,5

2648

60,0

65,5

30

76

Nguyen Ngoc Truong Son

VIE

2638

6,5

2642

59,0

61,5

31

61

Samuel Sevian

USA

2654

6,5

2641

61,0

65,0

32

20

Jeffery Xiong

USA

2708

6,5

2640

58,0

62,5

33

9

Pentala Harikrishna

IND

2748

6,5

2640

57,0

62,0

34

43

Ray Robson

USA

2670

6,5

2636

59,5

64,0

35

60

Grigorij Oparin

RUS

2654

6,5

2635

57,5

62,0

36

94

Setheraman S. P.

IND

2624

6,5

2634

56,0

59,5

37

74

Robert Hovhanniszjan

ARM

2639

6,5

2633

58,0

61,0

38

25

Francisco Vallejo Pons

ESP

2694

6,5

2628

56,0

60,5

39

27

Nils Grandelius

SWE

2691

6,5

2619

57,5

61,5

40

51

Alekszej Drejev

RUS

2662

6,5

2615

61,0

65,5

41

37

Krishnan Sasikiran

IND

2675

6,5

2604

57,5

62,5

42

42

Lékó Péter

HUN

2670

6,5

2601

56,0

60,0

79

108

Erdős Viktor

HUN

2604

5,5

2663

59,0

64,5

99

45

Berkes Ferenc

HUN

2667

5,5

2580

56,5

61,0

Wang Hao ellenfelei és eredményei:

F.

R.

Név

Élő

Pont

Eredmény

1

92

Andrej Jeszipenko (RUS)

2624

6,0

w 1

2

65

Rauf Mamediv (AZE)

2645

5,5

s 1

3

16

Bu iangzhi (CHN)

2721

5,5

w 1

4

2

Fabiano Caruana (USA)

2812

8,0

s ½

5

48

Parham Maghsoodloo (IRI)

2664

6,5

w ½

6

34

Luke McShane (ENG)

2682

5,5

w 1

7

8

Levon Aronjan (ARM)

2758

7,5

s 0

8

1

Magnus Carlsen (NOR)

2876

7,5

w ½

9

13

Nyikita Vityjugov (RUS)

2732

7,5

s ½

10

4

Viswanathan Anand (IND)

2765

6,5

s 1

11

24

David Howell (ENG)

2694

7,0

w 1

A Batumiban megrendezett csapat Európa-bajnokság záróünnepségén ünnepelték a hatodszor kontinensbajnokságot nyert Oroszország női és az ötödször győztes férfi együttesét. Köszöntették az érmeseket, a grúz és az azerbajdzsáni női, az ukrán és az angol férfi válogatottakat, a tábladíjasokat. A rajtlistán tizedik férficsapatunk a 26. helyen végzett.  A hetedik helyre rangsorolt női együttesünk tizedikként zárta szereplését. Berkes Ferenc aranyérmet kapott a második-harmadik táblán elér kitűnő eredményéért.

A férficsapatok versenyében az első helyre rangsorolt orosz együttes nélkülözte három klasszisát, Jan Napomnjacsijt, Alekszandr Griscsukot és Szergej Karjakint. A címvédő azerbajdzsáni csapatban nem játszott az idei Világkupa győztese, Tejmur Radzsabov. Sajnos válogatottunk nélkülözte három legjobbját, Rapport Richárdot, Lékó Pétert és Almási Zoltán. Új kapitányt választottak a szerb válogatottban is szerepelt Márkus Róbert személyében, aki az Eb előtt az első tízbe kerülést tűzte ki célul. Taktikai táblasorrendben nevezték csapatunkat, a 20 esztendős Gledura Benjámint jelölték az éltáblára, a nyolcszoros bajnok, a legmagasabb Élő-pontos Berkes Ferenctől a harmadik (második) táblán várták a győzelmeket. A két újonc, Bánusz Tamás és Prohászka Péter nagy reményekkel vágott neki a viadalnak, Erdős Viktor remijeiben „bíztak”.

Az elképzelést Berkes tökéletesen megvalósította, a társak messze a várakozás alatt szerepeltek. A statisztika sok mindent megmagyaráz, négyen 53,6 Élő-pontot vesztettek, kilenc játszmában szenvedtek vereséget és mindössze három partit tudtak nyerni a 29 partijukból. Berkes hét játszmájából ötöt nyert meg, 13,2 Élő-pontot is gyűjtött, tábláján aranyérmes lett és az Eb legjobb performance-pontszámot érte el.

A puszta számok mellett elgondolkodtató, hogy a gyenge eredményeket milyen csapatok ellen érték el. Az első tizenöt helyen végzett együttesek közül csak a későbbi győztes orosz négyessel mérkőztek meg. Sorban kapták a jóval gyengébben rangsorolt ellenfeleket, csak a szlovákokat és a norvégokat tudták legyőzni, négy találkozó lett döntetlen és hármat elvesztett a csapat.

Nagy felelősség az éltáblán játszani, ez túlzott tehernek bizonyult Gledura számára. Időzavaros rontásai végzetesek voltak. Erdős folytatta a FIDE Chess.com Grand Swiss tornán megkezdett remisorozatát, fáradtságra panaszkodott. Berkes Ferencnek Man szgetén gyengébben ment a játék, Batumiban a csapat sikeréért mindent megtett. Többet vártunk Bánusztól és Prohászkától. Elkeserítő a helyezés, méltatlan sakkozásunk hagyományaihoz, de nincs sok idő a kesergésre, jövőre Hanti-Manszijszkban ismét sakkolimpia. Meg kell oldani a csapatösszeállítási gondokat, mert csak a legerősebb válogatottal van esélyünk jó eredmény elérésére két sikertelen olimpiai szereplés után. Igazi szakmai munkára van szükség, gondosan megtervezett versenyeztetésre.

Válogatottunk eredményei, ellenfeleinek rajtszáma, helyezésük, pontszámuk:

Szlovákia (30, 37, 6) - Magyarország (10, 26, 8) 1,5 – 2,5

Magyarország - Svédország (20, 21, 9)  2 - 2

Oroszország (1, 1, 15) - Magyarország  2,5 – 1,5

Magyarország - Finnország (34, 34, 7) 2 - 2

Románia (16, 20, 9) - Magyarország) 2 – 2

Magyarország – Fehéroroszország (23, 24, 9) 2 - 2

Szerbia (24, 23, 9) – Magyarország 3 – 1

Magyarország – Norvégia (25, 22. 9) 3 - 1

Törökország (17, 16, 10) Magyarország 2,5 – 1,5

Az Európa-bajnokság két váratlan eredménnyel kezdődött, a nyitányon pontot vesztett az orosz és az angol csapat, a dánok és az osztrákok gondoskodtak a meglepetésről. A negyedik játéknapot követően már a négy favorit, az örmény, az ukrán, az orosz és az angol együttes állt az élen. Az oroszok megnyerték a két fontos rangadót az örmények és az ukránok ellen, de a németekkel, majd az angolokkal szemben is csak 2-2-öt értek el. Az utolsó fordulóra maradt a döntés. Az ukrán sakkozás ikonja, Vaszilij Ivancsuk nem tudta megnyerni oly kecsegtető állását a horvát Ivan Saric ellen, az orosz csapat újonca, a 22 esztendős Kirill Alekszejenko megszerezte a „győztes gólt” a lengyel Kacper Piorunnal vívott csatájában. Ötödször lett kontinensbajnok az orosz válogatott, a Szovjetunió legjobbjai kilencszer nyertek. A ukránok csak nyolcadikként voltak rangsorolva, kis híján elsők lettek. Az angolok Michael Adams vezetésével kitűnően hajráztak.

A 22. csapat Európa-bajnokság végeredménye:

H.

R.

Csapat

F.

  + 

  = 

  - 

 TB1 

 TB2 

 TB3 

1

1

Oroszország

9

6

3

0

15

224,5

22,5

2

8

Ukrajna

9

6

2

1

14

236,5

22,5

3

2

Anglia

9

6

2

1

14

219,0

22,5

4

5

Örményország

9

6

1

2

13

222,5

22,5

5

15

Horvátország

9

5

2

2

12

187,0

19,0

6

4

Azerbajdzsán

9

5

1

3

11

197,5

20,5

7

6

Spanyolország

9

4

3

2

11

184,5

22,0

8

9

Németország

9

4

3

2

11

180,0

18,5

9

13

Franciaország

9

4

3

2

11

169,0

20,5

10

12

Csehország

9

5

1

3

11

166,0

19,5

11

14

Grúzia

9

3

4

2

10

171,0

21,0

12

3

Lengyelország

9

4

2

3

10

170,0

19,5

13

11

Izrael

9

2

6

1

10

158,5

19,5

14

18

Görögország

9

4

2

3

10

157,0

19,5

15

19

Szlovénia

9

5

0

4

10

156,0

19,5

16

17

Törökország

9

4

2

3

10

139,0

17,5

17

7

Hollandia

9

4

1

4

9

155,0

17,5

18

28

Svájc

9

4

1

4

9

148,0

19,0

19

22

Ausztria

9

2

5

2

9

139,5

17,0

20

16

Románia

9

3

3

3

9

135,5

18,0

21

20

Svédország

9

3

3

3

9

130,5

18,5

22

25

Norvégia

9

3

3

3

9

130,0

17,5

23

24

Szerbia

9

4

1

4

9

126,5

16,5

24

23

Fehéroroszország

9

3

3

3

9

126,0

18,0

25

26

Olaszország

9

3

3

3

9

92,0

18,0

26

10

Magyarország

9

2

4

3

8

141,5

17,5

(40 csapat)

A magyar csapatban az egyéni eredmények:

T.

Név

Élő

1

2

3

4

5

6

7

8

9

Pont

J.

Élő-átlag

Perf.

Élő+/-

1

Gledura Benjámin

2654

½

½

0

0

0

0

1,0

6

2625

2352

-22,3

2

Erdős Viktor

2604

½

½

½

½

½

0

½

½

3,5

8

2596

2553

-5,8

3

Berkes Ferenc

2667

1

½

1

½

1

1

1

6,0

7

2535

2844

13,2

4

Bánusz Tamás

2619

1

½

½

0

0

1

½

3,5

7

2501

2501

-10,7

5

Prohászka Péter

2610

0

½

½

1

½

0

½

½

3,5

8

2519

2476

-14,8

A női csapatok versenyében a címvédő orosz válogatott fölényesen vezette a rajtlistát, a két legjobbját nélkülöző ukrán együttes helyett a házigazdák gárdája volt a legnagyobb rivális. Az aranyérem sorsa a negyedik fordulóban dőlt el, a csúcsrangadón három döntetlen mellett a háromszoros olimpiai bajnok Valentyina Gunyina győzelmével. Hét meccset megnyertek, kettő végződött döntetlennel. A 36 lejátszott partiból csak hármat vesztettek el.

A tavalyi sakkolimpián a hazai pályán játszó grúzok sokat bizonytalankodtak, nem kis szerencsével végül harmadikok lettek. Batumiban most magabiztos játékkal lettek másodikok, az éltáblán Nana Dzagnidze remekelt, 9 partiból 7 pontot szerzett.

Meglepetés  az azerbajdzsáni együttes bronzérme. A második fordulóban nagy fiaskót szenvedtek el, a spanyolok ellen csak fél pontot szereztek, de rendezték soraikat, fokozatosan törtek előre, nagyot küzdve remiztek az oroszokkal és a grúzokkal.

Válogatottunk tizedik helyezése a tavalyi olimpiai ötödik hely után csalódás. A horvátok elleni váratlan pontvesztést három győzelem követte. Volt izgalom bőven, a görcsös akarás miatti időzavarokban rontások borzolták az idegeket, de csapatunk második helyezettként várhatta az oroszok elleni rangadót. Gara Anita kontumált vesztése rányomta bélyegét a találkozó lefolyására, megingott együttesünk. A pihenőnap is kevés volt a döbbenetes figyelmetlenség feldolgozására, s jött az ukrán, majd a francia csapattól elszenvedett vereség, a tizenhatodik helyre esett vissza válogatottunk, innen sikerült visszakapaszkodni a tizedikre. A sikertelen szereplés egyik fő oka, hogy a riválisokkal összehasonlítva sakkozónőink jóval kevesebb tornán játszanak, joggal érzik azt, hogy kevesebb támogatást kapnak.

Csapatunkban csak ketten nyújtottak jó teljesítményt, Hoang Thanh Trang és Gara Tícia. Ők ketten hat játszmát nyertek, Lázárné Vajda Szidónia és Terbe Julianna egyet-egyet. Éltáblásunk megőrizte veretlenségét, a többiek kilenc partit vesztettek és ehhez jött még a játék nélküli vereség. Az előttünk végzett együttesek közül kettővel játszottunk.

Válogatottunk eredményei, ellenfeleinek rajtszáma, helyezésük, pontszámuk:

Horvátország (23, 24, 7) Magyarország (7, 10, 10) 2 - 2

Magyarország – Görögország (20, 16, 9) 2,5 – 1,5

Lengyelország (4, 12, 10) – Magyarország 1,5 – 2,5

Magyarország Olaszország (11, 15, 9) 2,5 – 1,5

Oroszország (1, 1, 16) - Magyarország 3 - 1

Ukrajna (3, 4, 12) – Magyarország 2,5 – 1,5

Magyarország – Franciaország (6, 14, 9) 0,5 – 3,5

Magyarország – Szlovénia (25, 17, 9) 2,5 – 1,5

Szerbia (15, 11, 10) - Magyarország 2 - 2

A 13. Európa-bajnokság végeredménye:

H.

R.

Csapat

F.

  + 

  = 

  - 

 TB1 

 TB2 

 TB3 

1

1

Oroszország

9

7

2

0

16

256,0

26,0

2

2

Grúzia

9

7

1

1

15

257,0

25,5

3

5

Azerbajdzsán

9

6

2

1

14

230,0

22,5

4

3

Ukrajna

9

6

0

3

12

173,5

19,0

5

14

Hollandia

9

6

0

3

12

144,5

19,5

6

8

Románia

9

5

1

3

11

184,0

22,5

7

13

Örményország

9

4

3

2

11

181,5

20,5

8

10

Törökország

9

5

1

3

11

168,5

19,0

9

9

Grúzia 2

9

4

2

3

10

178,0

19,5

10

7

Magyarország

9

4

2

3

10

151,0

17,0

11

15

Szerbia

9

4

2

3

10

150,5

20,0

12

4

Lengyelország

9

4

2

3

10

147,0

19,0

13

17

Izrael

9

4

2

3

10

145,5

19,5

(32 csapat)

A magyar csapatban az egyéni eredmények:

T.

Név

Élő

1

2

3

4

5

6

7

8

9

Pont

J.

Élő-átlag

Perf.

Élő+/-

1

Hoang Thanh Trang

2414

1

½

1

½

½

½

½

½

5,0

8

2377

2472

5,9

2

Gara Anita

2366

½

½

½

-

½

0

0

½

2,5

8

2299

2197

-16,1

3

Lázárné Vajda Szidónia

2353

½

0

1

½

0

0

0

½

2,5

8

2318

2177

-18,7

4

Gara Tícia

2322

1

1

½

1

½

½

0

1

½

6,0

9

2266

2391

17,0

5

Terbe Julianna

2280

0

0

1

1,0

3

2176

2051

-18,4

Az Oslo közelében fekvő Høvikoddenben  a FIDE első hivatalos Fischer Random Chess világbajnokságának döntőjében az amerikai Wesley So 13,5 – 2,5-re legyőzte a címvédő norvég Magnus Carlsent. So a négy rapidparti után már 10,5 – 1,5-re vezetett, a harmadik játéknapon az első 15 – 15 perces és lépésenként 2 – 2 másodperc bónusszal játszott parti döntetlen lett, a második ütközetben So világossal nyert, s ezzel eldőlt a világbajnoki címsorsa.  A harmadik helyért folyó küzdelemben az orosz Jan Nepomnjacsij 12,5 – 5,5-re nyert az amerikai Fabiano Caruana ellen. A Fischer Random Chess szabályai szerint a tisztek helyzetét számítógépes sorsolással határozzák meg. A viadal díjalapja 290 ezer dollár volt, a győztes, az új világbajnok Wesley So ebből 125 ezret nyert, Magnus Carlsen 75 ezret kapott, Jan Nepomnjacsij 50, Fabiano Caruana 40 ezerrel vigasztalódhatott.

Az elődöntő végeredménye:

Magnus Carlsen 8norvég, 2876) – Fabiano Caruana (amerikai, 2812)  12,5 – 7,5

(0 – 3, 3 – 0, 0 – 3, 1,5 – 1,5, 1 – 1, 2 – 0, 0 – 2, 2 – 0)

Jan Nepomnjacsij (orosz, 2776) – Wesley So (amerikai, 2767)  5 – 13

(1, 5 – 1,5, 1,5 – 1,5, 0 – 3, 0 – 3, 1 – 1, 0 – 2, 1 – 1)

A döntő végeredménye:

Magnus Carlsen (norvég, 2876) – Wesley So (amerikai, 2767) 2,5 – 13,5

(1,5 – 1,5, 0 – 3, 0 – 3, 0 – 3, 1 – 1, 0 – 2)

A bronzmérkőzés végeredménye:

Fabiano Caruana (amerikai, 2812) - Jan Nepomnjacsij (orosz, 2776) 5,5 – 12,5

(3 – 0, 0 – 3, 0 – 3, 1,5 – 1,5, 0 – 2, 1 – 1, 0 – 2)

Verőci Zsuzsa

| Reblog! 0 |
Reblog hírfolyam | Like hírfolyam

Legfrissebb bejegyzések

Budapest 12 napig a sakkozás fővárosa, kezdődik a 45. Sakkpépmpia7
2024. 09. 11.

Fabiano Caruana a GCT SuperUnited Croatia rapidverseny győzteae, 3 pont az előnye 
2024. 07. 13.

Zágrábban ma kezdődik a Grand Chess Tour 2024 harmadik versenye, a SuperUnited Croatia
2024. 07. 10.

Fabiano Caruana a bukaresti Superbet Chess Classic győztese, rapid rájátszádban legyőzte ruválisait
2024. 07. 06.

Az új világranglistán Magnus Carlsen 30 pontos  előnnyel vezet Hikaru Nakamura előtt 
2024. 07. 02.

A bukaresti Superbet Chess Classsic viadalon Fabiano Caruana játszik címvédőként
2024. 06. 26.

Stavangerben Carlsen hatodszor győzött, két ponttal előzte meg Nakamurát, Ju Wenjun 3 pontos előnnyel nyert
2024. 06. 08.

A Norway Chess 2024 viadalok utolsó fordulója előtt Carlsen és Ju Wenjun is másfél pontos előnnyel vezet
2024. 06. 07.

Carlsen wlőnye egy pontra nőtt, Ju Wenjun ismlt az élen
2024. 06. 05.

Carlsen udőtúllépéssel vesztett, Nakamura hátránya fél pontra csökkent, Muzicsuk előnye fél pont
2024. 06. 04.

Ding Liren kétlépéses mattot nézett el Carlsen ellen, a norvég világelsp átvette a vezetést
2024. 06. 03.

Félidőben Nakamura egypontos előnnyel vezet Carlsen előtt, Vaishali előnye is egy pont, Muzicsuk a mésodik
2024. 06. 02.

A világranglisták éllovasai megőrizték vezető pozíciójukat
2024. 06. 01.

A Norway Chess 2024 Noway viadallokon a négy forduló után Nakamura és Vaishali vezet
2024. 05. 31.

A 18 éves Praggnanandhaa legyőzte Carlsent, átvette a vezetést, Caruana nyert Ding Liren ellen
2024. 05. 30.

Hirdetés

Feedek

Címkefelhő

Sakk Carlsen Lékó Polgár Judit, Aeroflot-verseny Rapport Richárd, Csapat-világbajnokság 2015, Grand Chess Tour, Sparkassen Chess Meeting, Biel Sakkfesztivál, Világkupa Baku, Grand Prix 2015/16, Csapat Európa-bajnokság, Tata Steel Chess 2016, Altibox Norway Chess 2016, Világkupa 2017 Tbiliszi, Világbajnoki döntő Viswanathan Anand Magnus Carlsen, Teherán Női kieséses rendszerű világbajnokság, Világbajnok-jelölti torna Hanti-Manszijszk Anand Aronjan Kramnyik Topalov Karjakin, Világkupa Hanti Manszijszk, Sakkolimpia Tromsø, Világbajnoki döntő 2014 Magnus Carlsen Viswanathan Anand, Csapatbajnokság, Világranglista, Női Európa-bajnokság, Világbajnok-jelölti verseny London Carlsen Kramnyik Aronjan Radzsabov Griscsuk Ivancsuk Szvidler Gelfand, Tata Steel 2015 Carlsen Caruana Aronjan Giri Ivancsuk Hou Ji-fan, Grand Prix London, Európa-bajnokság Jereván Polgár Judit Almási Zoltán Balogh Csaba, Riga Női Európa-bajnokság 2017, Női Grand Prix Sardzsa Hou JI-fan Humpy Koneru, Csapat Európa-bajnokság 2013, Női Európa-bajnokság 2016, Grand Prix Peking Lékó Griscsuk Karjakin Gelfand Topalov Kamsky Mamedgyarov, 40. sakkolimpia Isztambul, Grand Prix Párizs Griscsuk Caruana Nakamura Gelfand Ponomarjov, Férfi Európa-bajnokság 2012, Női Európa-bajnokság Plovdiv Hoang Thanh Trang Dzagnidze Gunyina Sztefanova, Wijk aan Zee 2012, Tata Steel 2013 Rapport Richárd, Grand Prix Taskent Caruana Karjakin Nakamura Giri Vachier-Lagrave Gelfand, Grand Prix-verseny Tbiliszi Griscsuk Giri Vachier-Lagrave Mamedgyarov Szvidler, Európa-bajnokság 2015 Jeruzsálem, Grand Prix Szaloniki Topalov Griscsuk Nakamura Caruana Morozevics Ivancsuk, 51. Capablanca emlékverseny, Dortmund Vlagyimir Kramnyik Ruszlan Ponomarjov Hikaru Nakamura Anish Giri, Grand Slam-döntő Anand Carlsen Aronjan Ivancsuk Nakamura, Női Grand Prix Lopota Hou Ji-fan Humpy Koneru Anna Muzicsuk Nana Dzagnidze, Tal-emlékverseny, Baden-Baden 2013 Anand Caruana Adams Naiditsch, Stavanger 2014 Carlsen Aronjan Griscsuk Caruana Kramnyik Topalov Karjakin, St. Louis Carlsen Aronjan Caruana Nakamura Topalov Vachier-Lagrave, 42. sakkolimpia Baku, Tata Steel 2013 Carlsen Anand Aronjan Caruana Karjakin Nakamura Lékó Péter, Európa-bajnokság Legnica Almási Zoltán Berkes Ferenc Balogh Csaba, Női csapat-világbajnokság 2013, Gibraltár 2015 Hou Ji-fan Topalov Nakamura Szvidler Rapport, Orosz szuperbajnokság Novoszibirszk, St. Louis USA ch 2017, 18. Európa-bajnokság 2017 Minszk, Wijk aan Zee Tata Steel Chess 2014 Aronjan Nakamura Caruana Gelfand Karjakin Rapport, Királyi verseny Bukarest Caruana Ponomarjov Wang Hao Radzsabov, Csapatbajnokság 2013/14, Taskent GP-verseny Humpy Koneru Zhao Xue Ju Wenjun Katyerina Lahno, Orosz szuperbajnokság Kramnyik Karjakin Szvidler Andrejkin Nepomnjacsij, VIII. Tal-emlékverseny Anand Carlsen Kramnyik Nakamura Karjakin Caruana Gelfand, Csapat-világbajnokság 2013, Rosztov Grand Prix Hou Ji-fan Humpy Koneru, Aeroflot 2012, Gibraltár, Grand Chess Tour 2016 London, Katar 2014 Kramnyik Giri Mamedgyarov Vachier-Lagrave Berkes Gara, Biel Magnus Carlsen Hikaru Nakamura, Orosz szuperbajnokság Szergej Karjakin Alekszandr Griscsuk Peter Szvidler, Grand Prix Genf Usenyina Hou Ji-fan Muzicsuk Dzagnidze Lahno, Aljechin emlékverseny Anand Aronjan Kramnyik Szvidler Gelfand Adams, Capablanca emlékverseny Almási Zoltán, Világbajnoki döntő New York Carlsen Karjakin, Biel 2013 Vachier-Lagrave Nepomnjacsij Rapport, Férfi sakkbajnokság, Vugar Gasimov emlékverseny Carlsen Caruana Nakamura Karjakin Mamedgyarov Radzsabov, Capablanca emlékverseny Leinier Dominguez Perez Vaszilij Ivancsuk Almási Zoltán, Mitropa Kupa, VII. Tal-emlékverseny, Grand Prix Zug Lékó Radzsabov Karjakin Caruana Topalov Mamedgyarov Morozevics, Dortmund Lékó Péter Vlagyimir Kramnyik Szergej Karjakin, La Coruna Rapport Richárd, Világbajnoki döntő Viswanathan Anand Borisz Gelfand, Grand Prix Zsermuk Hou Ji-fan Humpy Koneru, 60. női bajnokság, Grand Prix 2017 Genf Rapport Richárd, Mitropa-kupa 2017 Balatonszárszó, Grand Prix Taskent Fabiano Caruana Szergej Karjakin Lékó Péter, Női világbajnokság, ACP-verseny Almási Zoltán Wesley So Jan Nepomnjacsij, Hans Suri emlékverseny Biel Hou Ji-fan Maxime Vachier-Lagrave Radoslaw Wojtaszek, Grand Prix Baku Caruana Griscsuk Karjakin Nakamura, 33. Zalakarosi Sakkfesztivál Rapport Berkes Portisch Hoang Mádl, Grand Prix-verseny Chengdu, Ningbo csapat-világbajnokság, Szeged Női bajnokság, Női világbajnoki döntő Hou Ji-fan Humpy Koneru, 61. Női bajnokság Hévíz, Petroszjan emlékverseny Aronjan Griscsuk Kramnyik Gelfand Lékó, Stavanger Altibox Norway Chess 2017 Carlsen So Kramnyik Caruana Anand, Klubcsapatok Európa-kupája, Női csapat-világbajnokság, Grand Prix Ankara, Gibraltár 2013 Ivancsuk Kamsky Adams Hoang Thanh Trang, GRENKE Chess Classic 2015 Carlsen Caruana Anand Aronjan, Stavanger Anand Carlsen Aronjan Topalov Nakamura Szvidler Karjakin, Grand Prix 2017 Moszkva, 32. Mitropa-kupa Meissen, Csapatbajnokság 2016/17, Hoogeveen Polgár Judit Vlagyimir Kramnyik, 63. Férfi bajnokság Gyula, U16-os sakkolimpia Győr, Csigorin emlékverseny Almási Zoltán Portisch Lajos, Zürich 2015 Caruana Anand Kramnyik Aronjan Nakamura Karjakin, SportAccord Peking, 62. férfi bajnokság, Fabiano Caruana Veszelin Topalov Vaszilij Ivancsuk, Szaratov Lékó Péter, SportAccord 2014 Griscsuk Aronjan Lékó Hou Ji-fan Koneru, 30. Klubcsapatok Európa-kupája Lékó Péter Caruana Griscsuk Topalov Nakamura, X. Tal-emlékverseny Moszkva, Dortmund Lékó Péter Vlagyimir Kramnyik Fabiano Caruana, 28. Klubcsapatok Európa-kupa, 42. Sparkassen Chess-Meeting Lékó Kramnyik Caruana Adams, Orosz szuperbajnokság Kramnyik Karjakin Szvidler Nepomnjacsij, St. Louis Carlsen Aronjan Nakamura Kamsky, Grand Slam-döntő Aronjan Mamedgyarov Adams Vachier-Lagrave, Klubcsapatok Európa-kupája 2013, Orosz csapatbajnokság 2013, Orosz csapatbajnokság 2012, Európa-bajnokság 2016, 3. Vugar Gasimov emlékverseny, London Chess Classic 2014 Carauna Anand Nakamura Kramnyik Giri Adams, 42. sakkolimpia Baku, Grand Chess Tour 2017 Leuven, Grand Chess Tour 2017 Párizs, Biel Magnus Carlsen Alekszandr Morozevics Alekszej Shirov, 50. Bieli Sakkfesztivál Lékó Péter, 33. Klubcsapatok Európa-kupája Antalya, Sencsen 2017, Grand Prix 2017 Rapport, 35. Mitropa-kupa Prága, Női világbajnoki döntő, 4. Sinquefield Kupa St. Louis, 32. Klubcsapatok Európa-kupa, Wijk aan Zee Tata Steel Chess 2017, Szombathely Rapport Richárd Markus Ragger, Rapport Richard, Orosz csapatbajnokság 2014 Lékó Péter, Hanti-Manszijszk Női GP-verseny Hou Ji-fan Anna Muzicsuk Zhao Xue Nana Dzagnidze Katyerina Lahno, Grand Slam-döntő Anand Aronjan Ponomarjov, Női világbajnoki döntő 2013 Anna Usenyina Hou Ji-fan, Junior világbajnokság Rapport Richárd, Grand Prix Kazany, Zürich 2014 Carlsen Anand Aronjan Nakamura Caruana Gelfand, Gibraltár 2014 Hoang Thanh Trang Rapport Richárd, Női Európa-bajnokság Belgrád Hoang Thanh Trang Papp Petra Muzicsuk Dzagnidze Lahno Koszinceva Cramling, Zürich 2013 Anand Kramnyik Caruana Gelfand, Malmő Rapport Van Wely Short Szokolov, Női Grand Prix Dilijan Usenyina Koneru Muzicsuk Dzagnidze Sztefanova, London Chess Classic 2012 Anand Carlsen Aronjan Kramnyik Polgár Judit, 40. sakkolimpia Isztambul, Női Grand Prix 2015/16 Hanti-Manszijszk, Wijk aan Zee Tata Steel Chess 2017, Kazany Grand Prix, Világkupa 2013 Kramnyik Karjakin, Mi is történt 2016-ban, 7. Danzhou szuperverseny Lékó Péter, 44. Sparkassen Chess Meeting Dortmund, Világbajnok-jelölti döntő Moszkva 2016, 7. Danzhou szuperverseny Lékó Péter, Genf Polgár Judit Vlagyimir Kramnyik Hikaru Nakamura Sahriyar Mamedgyarov, Zürich Korcsnoj Chess Challenge, V. Grand Slam-döntő, Hoogeveen Nakamura Hou Ji-fan Giri, Szaratov Lékó Péter Alekszandr Morozevics, Grand Chess Tour 2017 5. Sinquefield Cup St. Louis, Grand Chess Tour 2017 St. Louis, Hikaru Nakamura Levon Aronjan, Női világbajnokság Hou Ji-fan Humpy Koneru Hoang Thanh Trang, Chess.com Man sziget 2017, 33. Mitropa-kupa, Világbajnoki döntő Viswanathan Anand Borisz Gelfand, 45. Sparkassen Chess-Meeting 2017 Dortmund, Csapatbajnokság 2014/15, Világkupa Hanti Manszijszk Szvidler Griscsuk Ivancsuk Ponomarjov, Női Európa-bajnokság Belgrád Hoang Thanh Trang Papp Petra Muzicsuk Dzagnidze Lahno Koszinceva Camling, Csapatbajnokság 2012/13, Női Grand Prix 2015/16 Hanti-Manszijszk, 21. csapat Európa-bajnokság Kréta, Budapesti Tavaszi Fesztivál Szabó László emlékverseny, Sharjah Masters 2017 Gledura, Női Grand Prix Dilijan Usenyina Koneru Muzicsuk Sztefanova, Zürich párosmeccs Kramnyik Aronjan, ACP Tbiliszi, Világbajnok-jelölti verseny London 2013 Carlsen Kramnyik Aronjan Radzsabov Griscsuk Ivancsuk Szvidler Gelfand, 4. Gasimov emlékverseny So Kramnyik, GRENKE Chess Classic 2017 Carlsen Caruana, Világkupa 2013 Aronjan Kramnyik Caruana Griscsuk Karjakin Nakamura Szvidler, A 2012-es év krónikája, Grand Chess Tour 2016 Párizs, Aeroflot 2013, London Chess Classic 2011 Anand Carlsen Aronjan Kramnyik Nakamura, Malmő Lékó Péter, Mitropa-kupa 2014, Dubai rapid-és villámvb Magnus Carlsen Viswanathan Anand Hikaru Nakamura Fabiano Caruana Polgár Judit, Hanti-Manszijszk Női Grand Prix-verseny Hou Ji-fan Anna Muzicsuk Zhao Xue Nana Dzagnidze Katyerina Lahno, 45. Bieli Sakkfesztivál Lékó Péter, Tata Steel 2013 Carlsen Anand Aronjan Caruana Nakamura Lékó Péter, Hanti-Manszijszk Csapat-világbajnokság 2017, SportAccord Peking Hou Ji-fan Aronjan Radzsabov Karjakin Lékó Péter, Ningbo csapat-világbajnokság Lékó Péter Polgár Judit Almási Zoltán, Világkupa 2013 Lékó Péter Polgár Judit Aronjan Kramnyik Caruana Karjakin Nakamura, London Chess Classic 2011 Anand Carlsen Aronjan Kramnyik, Malmő Lékó Péter, Világbajnoki döntő Viswanathan Anand Borisz Gelfand, Lékó Péter, A 2013-as esztendő krónikája, Világbajnoki ciklus, Rapport Richárd, Magyar Sakkozásért Alapítvány Portisch Lajos, Orosz csapatbajnokság, Grand Prix Baku Caruana Griscsuk Karjakin Gelfand, Rapid és villám-vb Dubai Carlsen Anand Nakamura Caruana Griscsuk Polgár Judit, Rapid-világbajnokság Asztana, Grand Chess Tour 2016 Leuven, Világbajnoki döntő New York Carlsen Karjakin, Chess.com Masters Man sziget, Világbajnoki döntő New York Carlsen Karjakin, Grand Prix 2017, Rapid és villám-világbajnokság Doha 2016, X. Tal-emlékverseny Moszkva, Dortmund Lékó Péter Vlagyimir Kramnyik Fabiano Caruana Michael Adams, Világkupa 2013 Lékó Péter Aronjan Kramnyik Caruana Karjakin Nakamura Szvidler, Grand Prix-verseny Chengdu, IX. Chess Masters Final Bilbao Carlsen Karjakin, IX. Chess Masters Final Bilbao Carlsen Karjakin, Világkupa Hanti Manszijszk Polgar Judit

Sakkblog

A hazai és a külföldi legjelentősebb tornákról híradás, értékelés, játszmaelemzés. Sztorik, interjúk. Mi újság a sakkvilágban?

Naptár

Reblog