A sakkvilág legjobbjai újabb online rapid versenyen játszanak. A Saint Louis Chess Club szervezésében nyolcan csatáznak a kieséses rendszerű Clutch Chess International viadalon. A világbajnok Magnus Carlsen ismét a „ringben”, a francia Maxime Vachier-Lagrave, az orosz Alekszandr Griscsuk és az örmény Levon Aronjan mellett négy amerikai sakkozó, Fabiano Caruana, Wesley So, Leinier Dominguez Perez és Jeffery Xiong csatázik. A rapid pontszámok határozták meg a párosítást, a tizenkét játszmás párharcokban 10-10 perc a gondolkodási idő és lépésenként 5-5 másodperc bónusz. A teljes díjalap 265 ezer dollár. Az első játéknapon két találkozó első hat játszmájára került sor, Magnus Carlsen 4,5 – 3,5-re vezet Jeffery Xiong ellen, Wesley So 5,5 – 2,5-ös vezetéssel várhatja Maxime Vachier-Lagrave elleni mérkőzésének hétfői újabb hat összecsapását. A mai napon Alekszandr Griscsuk és Levon Aronjan, Leinier Dominguez Perez és Fabiano Caruana meccsek hat-hat partiját játsszák le.
A Magnus Carlsen Chess Tour harmadik versenye, az Online Chess Masters június 20-án kezdődő 12 résztvevős viadal előtt a sakkvilág legjobbjai újabb kieséses rendszerű tornán mérik össze erejüket. A Saint Louis Chess Club szervezésében zajló „Champions Showdown” viadalon pazar a mezőny, remek a díjazás. Különleges a pontozás. A 12 játszmás páros mérkőzéseken az első négy és a 7-10. játszmákban a győzelem 1-1 pontot ér, a döntetlen felet. Az ötödik és a hatodik partiban elért siker kettőt és egyet a döntetlen. A 11. és a 12. játszma megnyerése hárommal fizet és másfél a remi.
A díjazás is különleges. A győztes 50 ezer dollárt nyer, a döntő vesztese 35, az elődöntősök 25, az első körben búcsúzok 15 ezret kapnak. A győzelmeket még külön is díjazzák az ötödik és a hatodik játszmában 2 ezer, a 11. és a 12. játszmában elért nyerés 3 ezret ér. Ha az ötödik, a hatodik és a tizenegyedik partiban nem születik döntés, akkor a tizenkettedik játszmában megszerzett győzelmet 10 ezerrel jutalmazzák! A teljes díjalap 265 ezer dollár!
A negyeddöntő párosítása:
Magnus Carlsen (norvég, 2881) – Jeffery Xiong (amerikai, 2730)
Alekszandr Griscsuk (orosz, 2786) – Levon Aronjan (örmény, 2778)
Maxime Vachier-Lagrave (francia, 2860) – Weslex So (amerikai, 2741)
Leinier Diminguez Perez (amerikai, 2786) – Fabiano Caruana (amerikai, 2773)
A világbajnok Magnus Carlsen mesterhármassal kezdte a 19 esztendős Jegffery Xiong elleni első napi küzdelmeit, de a norvég világelső játéka korántsem volt meggyőző az első két megnyert játszmában.
Az első partiban világossal nagy kockázatot vállalt a „gyalograblással”, huszárja kötésbe került, az amerikai nagymester számolt jobban. Xiong többször is nagyobb előnyéhez vezető folytatást szalasztott el, Carlsen ellenjátékhoz jutott, majd elkerülte a lépésismétléses döntetlent. Kockáztatásáért nagy árat is fizethetett volna, az amerikai nagymester 33…Fd5!-tel nyerést hagyott ki. Fordult a kocka, Carlsen megnyerte a játszmát.
A második partiban a világbajnok előnyös végjátékban mentőövet dobott ellenfelének, de Xiong a váratlanul kapott eséllyel nem tudott élni, kihagyta a döntetlent biztosító folytatást.
A harmadik ütközetben Magnus Carlsen remekelt, tisztáldozattal rombolta szét Jeffery Xiong királyállását, akciója igen tetszetős megoldással vezetett győzelméhez.
Carlsen előnyös állást rontott el a negyedik játszmában, Xiong tisztet is nyerhetett volna, végül megszületett az első döntetlen.
Az ötödik partiban megtört a jég, Jeffery Xiong oly sok „baklövés” után legyőzte Magnus Carlsent. A világbajnok gyengén játszotta a szicíliai védelmű összecsapást, Xiong a végjátékban érvényesítette anyagi előnyét, győzelme a különleges szabályok szerint 2 pontot ért!
A játéknap befejező játszmájában Carlsen nem tudta győzelemig fokozni előnyösebb pozícióját, a döntetlennel egypontos előnnyel várhatja a hétfői folytatást.
Wesley So és Maxime Vachier-Lagrave mérkőzése három döntetlennel indult. Az amerikai nagymester bosszankodhatott, három esélyes állást rontott el. Különösen meglepő volt az első játszmában elkövetett sok hibája, MVL kisebb csoda folytán remizett.
MVL döntetlent ígérő végjátékban ügyetlenkedett, végül remi lett a második parti is. A harmadik játszma csak 26 lépésig tartott.
A második Nimzoindiai védelmű csata Wesley So javára dőlt el. MVL az érdekes ütök-kapok ütközetben a gyalogáldozatért ellenjátékot kapott, de a jó folytatással adós maradt. Az amerikai nagymester kedvezőbb esélyeit győzelemig fokozta a gyengén védekező francia sakkozóval szemben.
A világossal elszenvedett vereség megtörte MVL-t, az ötödik játszmában kevés ellenállást tanúsítva kapott ki, ráadásul So-nak a nyerés két pontot ért!
A játéknapot lezáró partiban MVL királyszárnyi akcióval próbálkozott, So biztos kézzel hárította a támadási kísérletet, előnybe is került, végül pontosztozkodás született. Wesley So hárompontos előnyt szerzett, de ne feledjük, hogy a 11. és a 12. játszmában a nyerés 3 ponttal „fizet”!
A negyeddöntő első játéknapjának eredményei:
Magnus Carlsen (norvég, 2881) – Jeffery Xiong (amerikai, 2730) 4,5 – 3,5
Magnus Carlsen – Jeffery Xiong 1 – 0 (Caro-Kamm védelem, 59)
Jeffery Xiong – Magnus Carlsen 0 – 1 (Félszláv védelem, 68)
Magnus Carlsen – Jeffery Xiong 1 – 0 (Szicíliai védelem, 44)
Jeffery Xiong – Magnus Carlsen döntetlen (Szicíliai védelem, 53)
Magnus Carlsen – Jeffery Xiong 0 – 1 (Szicíliai védelem, 50)
Jeffery Xiong – Magnus Carlsen döntetlen (Félszláv védelem, 58)
Wesley So (amerikai, 2741) – Maxime Vachier-Lagrave (francia, 2860) 5,5 – 2,5
Wesley So – Maxime Vachier-Lagrave döntetlen (Szláv védelem, 70)
Maxime Vachier-Lagrave – Wesley So döntetlen (Nimzoindiai védelem, 73)
Wesley So – Maxime Vachier-Lagrave döntetlen (Szláv vádelem, 26)
Maxime Vachier-Lagrave – Wesley So 0 – 1 (Nimzoindiai védelem, 45)
Wesley So – Maxime Vachier-Lagrave 1 – 0 (Elfogadott vezércsel, 44)
Maxime Vachier-Lagrave – Wesley So döntetlen (Angol megnyitás, 57)
Verőci Zsuzsa
Fotók: chessbase.com és chess24.com