Jekatyerinburgban március 16. és április 3. között rendezik meg a nyolc résztvevős, kétfordulós világbajnok-jelölti döntőt. A nagy érdeklődéssel várt viadalon a rajtlistát a két évvel ezelőtti világbajnoki döntős, a világranglista második helyezettje, az amerikai Fabiano Caruana vezeti a kínai Ding Liren előtt. Három orosz résztvevője is van a viadalnak, Alekszandr Griscsuk és Jan Nepomnjacsij a Grand Prix 2019 első és második helyezettjeként harcolta ki a részvételi jogot, Kirill Alekszejenko rendezői szabadkártyával játszik. Ding Liren a tavalyi Világkupa ezüstérmeseként, honfitársa, Wang Hao a Grand Swiss győzteseként szerepel. A Világkupa győztese, az azerbajdzsáni Tejmur Radzsabov a koronavírus-járvány miatt a torna elhalasztását kérte, a FIDE nem adott helyt kérésének, a francia Maxime Vachier-Lagrave kapott meghívást, a holland Anish Giri Élő-pontjainak köszönhetően játszhat. Az 500 ezer eurós összdíjazású verseny győztese lesz a norvég világbajnok Magnus Carlsen kihívója, a világbajnoki döntőt decemberben Dubajban rendezik meg. A résztvevőket bemutató sorozatban Maxime Vachier-Lagrave pályafutását, legfontosabb eredményeit idézzük fel. A már megtartott irányított sorsoláson MVL az egyes rajtszámot kapta, világossal Fabiano Caruanával játszik az első fordulóban.
Az esztendő egyik legnagyobb érdeklődéssel várt versenye a nyolc résztvevős, kétfordulós világbajnok-jelölti döntő. A győztes lesz a norvég világbajnok Magnus Carlsen kihívója. Esetleges holtverseny esetén rájátszás döntene.
A tornán az amerikai Fabiano Caruana a két évvel ezelőtti világbajnoki döntő veszteseként játszhat. A kínai Ding Liren a tavalyi Világkupa második helyezettjeként jutott be. A győztes azerbajdzsáni Tejmur Radzsabov lemondta részvételét, a koronavírus járvány miatt a viadal elhalasztását kérte, a versenyt az eredeti időpontban játsszák le, a FIDE és a rendezők minden erőfeszítést megtesznek a viadal biztonságos lebonyolításáért. A francia Maxime Vachier-Lagrave örömmel vállalta Radzsabov visszalépése miatt kapott a részvételi lehetőséget. Az orosz Kirill Alekszejenko rendezői szabadkártyával játszik. A két évvel ezelőtti mezőnyből csak Caruana, Ding Liren és Griscsuk indulhat csatába a kihívó jogáért, Nepomnjacsij, Vachier-Lagrave, Wang Hao és Alekszejenko először játszik világbajnok-jelölti döntőben.
Moszkvában február 14-én már megtartották a viadal irányított sorsolását, az orosz háziderbiket és a kínai rangadót az első és a második kör első három fordulójában lejátsszák.
A résztvevők az Élő-pontszámok sorrendjében:
Fabiano Caruana (amerikai, 2842)
Ding Liren (kínai, 2805)
Alekszandr Griscsuk (orosz, 2777)
Jan Nepomnjacsij (orosz, 2774)
Maxime Vachier-Lagrave (francia, 2767)
Anish Giri (holland, 2763)
Wang Hao (kínai, 2762)
Kirill Alekszejenko (orosz, 2698)
Az első forduló párosítása:
Maxime Vachier-Lagrave – Fabiano Caruana
Ding Liren – Wang Hao
Anish Giri – Jan Nepomnjacsij
Alekszandr Griscsuk – Kirill Alekszejenko
Az első fordulót március 17-én játsszák, minden harmadik játéknapot pihenőnap követ, a befejező fordulóra április 3-án kerül sor. Játszmánként a gondolkodási idő 100-100 perc az első 40 lépésre, majd 50-50 a következő 20 lépésre, végül 15-15 perc a parti befejezéséig, az első lépéstől kezdve 30-30 másodperc bónuszidővel.
Ötödször rendezik meg jelenlegi formájában a világbajnok-jelölti döntőt. 2013-ban Londonban a 22 éves Magnus Carlsen holtversenyben végzett Vlagyimir Kramnyikkal, a több győzelem döntött a norvég sakkozó javára. Felejthetetlenek az utolsó forduló izgalmai, mindketten vereséget szenvedtek, az orosz Peter Szvidler sötéttel nyert Carlsen ellen, míg az ukrán Vaszilij Ivancsuk a sötéttel túl sokat kockáztató Kramnyikot fosztotta meg reményeitől. Egy év múlva Hanti-Manszijszkban a világbajnoki címét Carlsennel szemben elvesztő Viswanathan Anand diadalmaskodott, a 45 esztendős indiai sakkozó veretlenül, egypontos előnnyel győzött. A 2016-os moszkvai döntőben az utolsó fordulóban dőlt el az elsőség sorsa, Szergej Karjakin legyőzte Fabiano Caruanát.
Két éve Berlinben a 25 esztendős Fabiano Caruana nagyszerű sikerével ért véget a világbajnok-jelölti döntő. A nyolc résztvevős, kétfordulós viadalon az amerikai sakkozó remekül bírta a hajrá izgalmait, megnyerte utolsó két partiját, egypontos előnnyel végzett az élen. Caruana öt győzelemmel, nyolc döntetlennel és egy vereséggel lett első. A háromszoros norvég világbajnok Magnus Carlsen twitter üzenetében gratulált új kihívójának.
Tejmur Radzsabov visszalépésének köszönhetően Maxime Vachier-Lagrave először világbajnokjelölt
A háromszoros francia bajnok, 2005-től nemzetközi nagymester, 2009-ben junior világbajnok, a bieli szuperverseny ötszörös győztese, 2017-ben a Sinquefield Cup viadal első helyezettje, Maxime Vachier-Lagrave 1990. október 21-én született Nogent-sur-Marne településen. Hétszer volt tagja sakkolimpián, négyszer csapat Európa-bajnokságon szerepelt válogatottnak. A 2016. augusztusi világranglistán 2819 Élő-ponttal a második volt, a jelenlegi ranglistán 2767-tel a nyolcadik.
Hatéves korától vett részt korcsoportos versenyeken. 2000-ben bronzérmes az U10-es világbajnokságon, egy év múlva az U12-es vb-n, 2003-ban ezüstérmes az U14-ben, 2005-ben az U16-os vb-n lett bronzérmes. A dobogós helyezések után 2009-ben junior világbajnoki címet szerzett, ez a 2011-es Világkupán indulási jogot jelentett számára.
A francia sakkozó Pakson megnyerte a Marx György emlékversenyt
MVL 2008-ban játszott Pakson a Marx György emlékversenyen és 10 játszmából gyűjtött 7 ponttal lett első. Egy év múlva először ünnepelték győztesként Bielben. Vachier-Lagrave 2011-ben először játszott a Tata Steel szuperversenyen, Vlagyimir Kramnyikkal az ötödik helyet osztotta. 2012-ben a vietnami Le Quang Liem, a kínai Ding Liren és a Fülöp-szigeteki Wesley So előtt nyerte meg a SPICe Cup viadalt.
2013-ban az Aljechin-emlékversenyen ötven százalékkal ötös holtversenyben negyedik. Bielben négyes holtversenyt követően a rájátszást megnyerve másodszor lett első.
A szuperversenyek állandó meghívottja lett, 2014-ben Bielben megvédte elsőségét. Az emlékezetes Sinquefield Cup 6 fős, kétfordulós tornán negyedikként végzett – 2-vel. Négy esztendő után kapott ismét meghívást a Tata Steel Chess viadalra, a győztes Magnus Carlsen mögött félpontos hátránnyal négyes holtversenyben másodikként végzett, 2757 Élő-pontjával elért eredményének 2854 volt a performance-pontszáma. Gyengébben játszott a Gasimov emlékversenyen, - 2-öt ért el, Stavangerben – 1-gyel végzett. Bielben sorozatban harmadszor győzött, negyedszer lett tornagyőztes. St. Louisban a Sinquefield Cup viadalon négyes holtversenyben második.
2016-ban Gibraltáron kezdte a versenyévadját, az amerikai Hikaru Nakamurával szemben elvesztette az első helyért vívott rájátszást. Stavangerben veretlenségét megőrizve holtversenyben harmadik. Dortmundban Vlagyimir Kramnyikot és Fabiano Caruanát megelőzve végzett az élen. A Sinquefield Cup viadalon ötven százalékot ért el, a London Chess Classic tornán – 1-gyel zárt.
Egy év múlva is Gibraltáron játszotta első versenyét, fél ponttal maradt el az élen végzett triótól. A GRENKE Chess Classic viadalon ötvenszázalékos, Stavangerben -1-gyel végzett. Dortmundban holtversenyben második.
2017-ben Saint Louisban nagyszerű torna győzelmet ünnepelhetett
St. Louisban Maxime Vachier-Lagrave nagyszerű sikerével fejeződött be az 5. Sinquefield Cup. A 26 éves nagymester az utolsó fordulóban az orosz Jan Nepomnjacsij legyőzésével félpontos előnnyel, veretlenül nyerte meg a Grand Chess Tour 2017 sorozat harmadik versenyét. A háromszoros világbajnok Magnus Carlsen és az exvilágbajnok Viswanathan Anand végzett holtversenyben a második helyen, Levon Aronjan a befejező játéknapon Carlsentől szenvedett vereséget, lecsúszott a dobogóról, negyedik lett Szergej Karjakin társaságában. Hazai pályán nagy meglepetés a tavalyi bakui sakkolimpián aranyérmes amerikai válogatott triójának, Fabiano Caruanának, Hikaru Nakamurának és Wesley So-nak a kudarca, nyolc játszmát és 36,5 Élő-pontot vesztettek. Vachier-Lagrave a virtuális világranglistán a második helyre lépett előre, a GCT pontversenyben 3 pontra megközelítette Carlsent, az elsőség decemberben a London Chess Classic viadalon dőlt el. MVL hármas holtversenyben lett harmadik a GCT összetett pontversenyében Magnus Carlsen mögött ezüstérmes.
2018-ban is a gibraltári nyílt versenyt választotta, az első helyért vívott rájátszásban kikapott Levon Aronjantól. A GRENKE Chess Classic viadalon bronzérmes, rossz formában játszva Stavangerben csak nyolcadik. A Sencsen Masters viadalon a sikeres tie-break után első, Ding Lirent előzte meg. St. Louisban ötvenszázalékos. A Grand Chess Tour londoni négyes döntőjében 15-13-as vereséget szenvedett Hikaru Nakamurától, a fináléban három időkontrollal is csatáztak.
Tavaly is Gibraltáron kezdte az idényt, nagy csalódásként csak 7 pontot szerezve a 13. helyen végzett. A GRENE Chess Classic tornán negyedikként zárta szereplését. A különleges pontozású stavangeri viadalon Viswanthan Ananddal holtversenyben hetedik. A Grand Chess Tour 2019 első szuperversenyén, Zágrábban csak a 11. helyet „csípte el”, a 7. Sinquefield Cup-on elért tizedik helyezése sem bíztatta sok jóval a GCT döntőbe jutásával, de a kalkuttai rapid-és villámverseny eredményei felülírták az elvárásokat, MVL vertnek tűnő helyzetből döntős lett. A londoni finálé elődöntőjében Vachier-Lagrave a világbajnok Magnus Carlsent óriási csatában 15,5-14,5-re győzte le. A döntőben Ding Lirentől kapott ki, a kínai nagymester 16-12-re győzött.
A Világkupán MVL háromszor is elődöntőben szenvedett vereséget
Maxime Vachier-Lagrave pályafutása során először 2009-ben játszott Világkupán, a nyolcaddöntőben az izraeli Borisz Gelfandtól rájátszásba kapott ki. Négy év múlva már elődöntőt játszott, Vlagyimir Kramnyiktól a rájátszásban kapott ki. 2015-ben a negyeddöntőben Anish Giritől szenvedett vereséget. 2017-ben Levon Aronjan elleni drámai rájátszás fosztotta meg a világbajnok-jelöltségtől, a „hirtelen halál” partit vesztette el. Tavaly az elődöntőben Tejmur Radzsabovtól kapott ki.
A Grand Prix 2019-es sorozatban a harmadik helyen végzett
A francia nagymester a tavalyi Grand Prix sorozatban is harcba indult a világbajnok-jelöltségért. A rigai GP-n a döntőben a „hirtelen halál” partiban kapott ki az azerbajdzsáni Sahriyar Mamedgyarovtól. Hamburgban az elődöntőben Alekszandr Griscsuktól szenvedett vereséget. Jerezsálemben is az elődöntő jelentette számára a végállomást, Jan Nepomnjacsij volt a legyőzője, az összetett pontversenyben a harmadik helyen végzett, úgy tűnt, hogy búcsút inthet a világbajnok-jelöltségének…Később derült ki, hogy a gibraltári tornán való részvétele a főpróba volt a finálé előtt, bukdácsolás után az első helyen előállt hét fő holtversenyében ötödik lett.
Maxime Vachier-Lagrave menedzsere nyílt levélben is kérte, hogy vizsgálja felül a FIDE a szabályzatát, amely alapján az Orosz Sakkszövetség szabadkártyát adhatott Kirill Alekszejenkonak, páros mérkőzést is javasolt a Grand Prix 2019-es sorozat bronzérmese, és a Grand Swiss Open holtversenyes harmadik helyezettje között, de a kérés nem talált meghallgatásra. MVL a világbajnok-jelölti döntőn való részvételéért Tejmur Radzsabovnak lehet hálás, aki a koronavírus-járvány miatt a torna elhalasztását kérte, elutasítás után pedig visszalépett a döntőn való részvételétől. Aligha kétséges, hogy Maxime Vachier-Lagrave a viadal egyik titkos esélye!
Verőci Zsuzsa