Magnus Carlsen megvédte világbajnoki címét. Londonban a világbajnoki döntő rapid rájátszásában a norvég világelső 3-0-ra legyőzte kihívóját, Fabiano Caruanát. Két nappal 28. születésnapja előtt Carlsen negyedik világbajnoki címét ünnepelheti. A klasszikus játszmákban kiegyenlített erők küzdelmét láttuk, a rapid partikban a világbajnok tökéletesen használta ki a felkínált esélyeket.
Elmaradt a trónfosztás, a címvédő Magnus Carlsen sikerrel birkózott meg a világbajnoki döntő rapid rájátszásának fokozott tétjével. Meggyőző játékkal, három győzelemmel Fabiano Carunával vívott párharcában megőrizte világbajnoki címét.
A klasszikus időkontrollal megvívott tizenkét játszma, a tizenkét döntetlen után a rapid tempójú csata végeredménye a szigorú matematika szerint nem meglepetés. Carlsen 2880 ponttal vezeti a rapid Élő-listát, Caruana a tizedik 2789-cel. A jelentős különbség mellett Carlsennek önbizalmat adhattak a különböző tornákon megszerzett trófeák, Caruana jóval szerényebb eredményekkel bírt.
Az első partiban a világossal játszó, az angol megnyitást választó Magnus Carlsen dominált, de Fabiano Caruanának komoly remiesélyei támadtak. A bástyavégjátékban egy elhibázott gyalograblás végzetesnek bizonyult. Az összekötött szabadgyalogok ellen az amerikai kihívónak már nem volt ellenszere.
A remiszériát követő vereség feldolgozására a következő összecsapás előtti tíz perc kevésnek bizonyult, Caruana a párharcuk negyedik Szvesnyikov-változatában játszott partijukban a 26. lépésben vétett jelentős hibát, két lépéssel később már feladásra is kényszerült. A harmadik ütközetben Carlsen már könnyedén játszhatott, Caruana újabb bakijait kihasználta.
A londoni döntő játszmái, a küzdelmek tanulságai még sokáig uralni fogják a legjelentősebb portálok cikkeit, a szakírók, a sakkvilág legjelentősebb szereplői elemzik a történéseket. A FIDE vezérkara a férfi világbajnoki rendszer megreformálását is zászlajára tűzte.
A világbajnoki döntő végeredménye:
Magnus Carlsen (norvég, 2835) – Fabiano Caruana (amerikai, 2832) 9 - 6
(Fabiano Caruana – Magnus Carlsen döntetlen (Szicíliai védelem, 115)
Magnus Carlsen – Fabiano Caruana döntetlen (Vezércsel, 49)
Fabiano Caruana – Magns Carlsen döntetlen (Szicíliai védelem, 49)
Magnus Carlsen – Fabiano Caruana döntetlen (Angol megnyitás, 34)
Fabiano Caruana – Magnus Carlsen döntetlen (Szicíliai védelem, 34))
Magnus Carlsen – Fabiano Caruana döntetlen (Orosz huszárjáték, 80)
Magnus Carlsen – Fabiano Caruana döntetlen (Vezércsel, 40)
Fabiano Caruana – Magnus Carsen döntetlen (Szicíliai védelem, 38)
Magnus Carlsen – Fabiano Caruana döntetlen (Angol megnyitás, 56)
Fabiano Caruana – Magnus Carlsen döntetlen (Szicíliai védelem, 54)
Magnus Carlsen – Fabiano Caruana döntetlen (Orosz huszárjáték, 55)
Fabiano Carauna – Magnus Carlsen döntetlen (Szicíliai védelem, 31)
Magnus Carlsen – Fabiano Caruana 1 – 0 (Angol megnyitás, 55)
Fabiano Caruana – Magnus Carlsen 0 – 1 (Szicíliai védelem, 28)
Magnus Carlsen – Fabiano Caruana 1 – 0 (Szicíliai védelem, 51)
A sakkozás 16. világbajnoka, Magnus Carlsen pályafutásának legfontosabb versenyei, sikerei
A sakkozás 16. világbajnoka bámulatos pályafutásának első nagy állomása 2004-ben a Wijk aan Zee-i Corus sakkfesztivál „C” nagymesterversenye volt. A fesztivál záróünnepségén nagy ováció köszöntötte a 13 éves Magnus Carlsent.
Az ismert amerikai nagymester, Ljubomir Kavalek a Washington Postban publikált cikkében fantasztikus sikeréről beszámolva a sakkozás Mozartjának nevezte el. „Mega” Magnust 2484-es Élő-pontszámával nyolcadiknak rangsorolták a 14 résztvevős (IX-es kategóriájú) tornán, ahol kilenc győzelemmel, egy vereséggel és három döntetlennel 10,5 ponttal zárt, nyerte meg a viadalt. Megcsodáltuk érett játékát, első nagymesteri normáját teljesítette, a holland Sipke Ernst elleni, áldozatokkal fűszerezett nyerése különösen káprázatos volt.
Magnus Carlsen 1990. november 30-án Tønsbergben született. A 2001-es áprilisi Élő-listán találkozunk először a nevével, 2064 ponttal iratkozott fel. A korcsoportos világversenyeken változó sikerrel szerepelt, legjobb eredményeként 2002-ben Krétán, a 12 éven aluliak világbajnokságán ezüstérmes volt az orosz Jan Nepomnjacsij mögött. Szorgalmasan tanult edzőjétől és példaképétől, Simen Agdesteintől, a sokszoros norvég bajnoktól, az egykori válogatott labdarugótól.
Magnust Wijk an Zee-i sikere után egyre több versenyre hívták meg. Kitűnő memóriája, remek kombinációi, élvezetes játéka, szerény magatartása miatt rendkívül népszerű lett a versenyszervezők és rendezők körében. Reykjavíkban nagyszabású rapidversenyen az első fordulóban teljesült nagy álma, megmérkőzhetett a „királlyal”, Garri Kaszparovval. Az első partit elremizte, a másodikban kikapott Garritól, de nagyon mérges volt, mert látványos hibát követett el. Mindenesetre Kaszparov elismeréssel szólt játékáról, a legnagyobb tehetségnek nevezte. Nem véletlen, hogy rövidesen a sakkvilág legfiatalabb nagymestereként köszönthették. A 2004. július 1-től érvényes ranglistán már 2567 ponttal jeleskedett. Egyre erősebb tornákra kapott meghívást, állta a sarat, szélesítette a megnyitási repertoárját, javította a technikáját.
15 évesen már világbajnokjelölt
Magnus versenyről-versenyre fejlődött, növelte Élő-pontjait, a szaksajtó újabb és újabb sikereiről lelkendezett! 2005-ben, a Hanti-Manszijszkban megrendezett Világkupán sorban vette az akadályokat, s óriási szenzációként 15 évesen világbajnokjelölt lett!
A 2006. január 1-től érvényes ranglistán átlépte a 2600 Élő-pontos határt, Magnus szereplését óriási érdeklődés kísérte a Corus-B tornán. Sikerrel teljesítette célkitűzését, holtversenyes első helyével kiharcolta a jogot, hogy 2007-ben már a szuperversenyen játszhasson. De még maradjunk 2006-nál, már csak azért is, mert pályafutása Reykjavíkban újabb mérföldkőhöz érkezett. Győzni tudott a Glitnir villámversenyen, az elődöntőben 2-0-ra nyert Viswanathan Anand ellen! Egyszerűen szárnyalt, nem sokkal később Szarajevóban, a Boszna hagyományos versenyén holtversenyben végzett az élen, a díjkiosztón hosszú perceken keresztül ünnepelték.
A torinói sakkolimpián iskolai kötelezettségei miatt csak nyolc partit játszott, 6 pontot gyűjtött, és 2820-as performance eredményt ért el. Könnyedén játszott, sűrűn rápillantott a legjobbak partijaira is, figyelte riválisait, hiszen már sorban kapta a meghívókat a szuperversenyekre.
A norvég bajnokságon ismét holtversenyben végzett edzőjével, Agdesteinnel, de a két hónappal későbbi rájátszást már Magnus nyerte meg, s ezzel pályafutása során először bajnoki címet is ünnepelhetett. Edzéseinek irányítását a dán Peter-Heine Nielsen vette át, aki Viswanathan Anand szekundánsaként vált ismertté.
Pályafutása első szuperversenyein – Moszkva, Wijk aan Zee – még kissé megilletődötten játszott, de a Morelia-Linares tornán Magnus már Anand legnagyobb riválisa volt. Versenyfutásukat a 10. forduló döntötte el, Vishy szépségdíjas partiban másodszor is legyőzte norvég tinédzsert. Az elisztai világbajnok-jelölti döntőben párharca Levon Aronjannal ádáz küzdelmet hozott, a döntés csak a ráadás négy rapid, majd két snelljátszmája után született meg, az örmény sakkozó nyert. A július Élő-listán átlépte a 2700-as álomhatárt, majd Bielben a 18-as kategóriájú tornán holtverseny után tornagyőztes lett. A Világkupán, Hanti-Manszijszkban az elődöntőben a későbbi győztes amerikai Gata Kamskytól szenvedett vereséget.
Holtversenyben első Wijk aan Zee-ben, Bakuban, második Linaresben
A 2008-as Wijk aan Zee-i, 20-as kategóriájú tornán a rajtlistán csak a tízedik volt, de tekintélyt parancsoló 2733-as pontszámmal. A meglepetések, váratlan fordulatok viadalán nagyszerű versenyzői erényeket csillogtatott meg, vesztett két partit – Lékó Pétertől és Viswanathan Anandtól kapott ki – de nyert ötöt. Holtversenyes első helyéről a nagy riválisok is elismerően nyilatkoztak. Morelia-Linaresben, a sakktörténelem egyik legharcosabb versenyén - az 56 játszmából 25 végződött döntéssel – Magnus folytatta remeklését. Három vereségét öt győzelemmel ellensúlyozta, a győztes Anand mögött félpontos hátránnyal lett második. Nizzában, az Amber-versenyen Kramnyik, Lékó és Topalov társaságában holtversenyben másodikként végzett. Az április 1-től érvényes világranglistán Magnus Carlsen 2765 Élő-ponttal már az ötödik. Bakuban a Grand Prix-versenysorozat első tornáján az azeri Vugar Gasimov és a kínai Wang Yue társaságában holtversenyben első.
Carlsen a miskolci párharcban legyőzte Lékó Pétert, győzött Foroszban
Lékó Péterrel Miskolcon vívott rapid párharca előtt készítettem Magnussal interjút. Kérdésemre, hogy minek tulajdonítja sorozatos sikereit, így válaszolt a 17 éves zseni: „ Összeszedetten, a viadalokon jól koncentrálva játszottam. Szeretek nyerni. Elhittem, hogy sikerrel vehetem fel a küzdelmet olyan nagymesterekkel szemben is, akik korábban bőven előttem jártak. Egyre nagyobb önbizalommal játszottam, és ennek meglett az eredménye.” A borsodi megyeszékhelyen a világranglistán ötödik Magnus Carlsen folytatta bámulatos sikersorozatát. A miskolci párharc előtt még nyeretlen volt Lékó Péterrel szemben, a kezdetben oly félénknek tűnő Magnus a nehéz pillanatokban, az időzavaros kapkodásokban is megőrizte hidegvérét, és hat remi mellett két nyeréssel megnyerte az összecsapást.
A norvég nagymester Foroszban nyert újabb tornát, Vaszilij Ivancsukot egy ponttal előzte meg. Mainzban Viswanathan Ananddal játszotta a Grenkeleasing rapid világbajnoki döntőt, az indiai világbajnok 3-1-re győzött.
A Grand Slam-döntőn kettős vereséget szenvedett Veszelin Topalovtól, másfél pontos hátránnyal végzett holtversenyben a második helyen Aronjannal és Ivancsukkal, az örmény sakkozót kétszer is legyőzte, az ukránnal szemben fél pontot szerzett. Carlsen visszalépett a Grand Prix-sorozattól, a megváltozott helyszínekkel és időpontokkal magyarázta döntését, csak a szuperversenyekre akart koncentrálni.
Szenzációs siker Nankingban, Kaszparov segítette felkészülését
Sokáig féltve őrzött titokként kezelték, a norvég VG újság közölte elsőként a szenzációs hírt, hogy a sakkozás legendás világbajnoka, 2005-ben az aktív játéktól visszavonult Garri Kaszparov átvette Magnus edzéseinek irányítását. Moszkvában kezdték a munkát, nyáron Horvátországban két hétig készültek, Norvégiában folytatták a közös elemzéseket. A hathónapos együttes munka meggyőzte Kaszparovot: Magnus fiatal kora ellenére már nagyon közel van a csúcshoz, a nagy bajnokokra jellemző tulajdonságokkal bír.
Mintegy másfél év után 2009 őszén újra tornagyőztes. Nankingban a 18 esztendős norvég nagymester az év hatodik szuperversenyén lenyűgöző teljesítménnyel ért el bámulatos eredményt. Két és félpontos előnnyel nyerte meg a 21-es kategóriájú viadalt. Megnyitási repertoárján meglátszott Kaszparov hatása. Magnus új nyitásokat is játszott, régebbieket sikeresen megújítottak, jól játszható állásokat kapott, az esélyeket szinte tökéletesen kihasználta. Önmagáért beszél, hogy hat győzelmet tudott elérni. Magnus átlépte a 2800 Élő-pontos bűvös határt, teljesítményének performance-pontszáma 3002 volt!
A Tal-emlékversenyen megőrizte veretlenségét, Kramnyik mögött Ivancsukkal holtversenyben végzett a második helyen. Magnus fölényes győzelmével fejeződött be az V. villámsakk-világbajnokság, három ponttal előzte meg Viswanathan Anandot.
Londonban a norvég titán remek tornagyőzelemmel zárta az esztendőt. A viadal első fordulójában Vlagyimir Kramnyik ellen elért nyeréssel jelentős lépéselőnyt szerzett nagy riválisával szemben. Első alkalommal választották az év sakkozójává, s még hatszor lett Oscar-díjas.
2010 januárjában világranglista-vezető
Már világranglista-vezetőként kezdte szép sikerrel, tornagyőzelemmel a 2010-es évet. Wijk aan Zee-ben Carlsen jól játszott, látványosan csak Vlagyimir Kramnyik ellen hibázott, esélyes állását időzavarban egyenesen vesztésre rontotta. Carlsen fél ponttal előzte meg Kramnyikot és Shirovot, győzelmével megszerezte a jogot a Grand Slam-döntőn való indulásra. Az Amber-tornán Ivancsukkal osztotta az első helyet. Fölényes diadalt aratott a báznai szuperversenyen, kétpontos előnnyel nyert Radzsabov és Gelfand előtt. 2010 őszén a sakkolimpián, Hanti-Manszijszkban és a Grand Slam-döntőn nyújtott gyenge eredményeinek köszönhetően a világranglista éllovasi pozíciót át kellett engednie Anandnak. Londonban több győzelmének köszönhetően másodszor is tornagyőztesként köszönthették.
Carlsen lemondta a világbajnok-jelölti páros mérkőzéseken való részvételét
Magnus Carlsen tíz hónapon keresztül a sakktörténelem legfiatalabb világranglista-vezetője volt. A norvég nagymester a legesélyesebb trónkövetelőnek számított, parádés tornagyőzelmekkel kápráztatta el a világot. Magnus nehéz szívvel hozta meg döntését, de úgy értékelte, hogy a 2008-2012-es világbajnoki ciklus nem képvisel modern és korrekt szisztémát, nem biztosít számára elegendő motivációt, amelyre szüksége lenne, hogy a felkészülés és a meccsek során a legjobbat tudja nyújtani. A világbajnoki ciklustól való visszalépését a szisztéma nagy veszteségeként értékeltük, s egyértelműen a FIDE vezérkar döntéseinek kritikájaként. Hosszú évek alatt sem tudtak kidolgozni olyan világbajnoki rendszert, ami kiszámítható, átlátható, s nem az állandó kompromisszumok csapdájának foglya.
A 2011-es éve ismét világranglista-vezetőként indult, Wijk aan Zee-ben Levon Aronjannal holtversenyes harmadikként kezdett, az amerikai Hikaru Nakamura győzött, Anand az ezüstérmes. A márciusi és a májusi listán csak második. Az utolsó Amber-tornán Aronjan mögött ezüstérmes. A báznai versenyen az orosz Szergej Karjakinnal holtversenyben első, a júliusi világranglistán ismét első és azóta őrzi vezető helyét.
Harmadik kísérletre megnyerte a Grand Slam-döntőt, első hely a Tal-emlékversenyen
Magnus Carlsen harmadszor játszott a Grand Slam-döntőn és szereplését siker koronázta. Magnus nem játszott igazán jól, de elsősége megérdemelt volt, hiszen Vaszilij Ivancsukot kétszer is legyőzte. A holtversenyben az élen végzett Carlsen és Ivancsuk párharca villámpartikban dőlt el. 4-4 percük volt és 3-3 másodperc lépésenként. Carlsen 1,5-0,5-re nyert.
A VI. Tal-emlékversenyen veretlenül holtversenyben első Aronjan társaságában. Londonban sem talált legyőzőre, de a győzelmet 3 ponttal jutalmazó tornán harmadik, Kramnyik és Nakamura előzte meg.
Hat éve is a Tata Steel szuperversennyel kezdődött az idénye. Carlsen bár legyőzte a későbbi győztes Aronjant, hármas holtversenyben második lett. A világbajnok-jelölti döntő bizonytalan időpontja miatt júniusban rendezték meg a VII. Tal-emlékversenyt. A 22-es kategóriájú, 2776-os Élő-átlagú meglepetésekkel tarkított viadalon a 45 partiból 21 végződött döntéssel, csak Carlsen tudta megőrizni veretlenségét. Megvédte tavalyi elsőségét, a világranglistán növelte előnyét. Asztanában a rapid-világbajnokságon Szergej Karjakin, a villám-vb-n Alekszandr Griscsuk mögött lett ezüstérmes.
Meglepetéssel fejeződött be Bielben a 45. sakkfesztivál szuperversenye, a kínai Wang Hao nyerte meg a viadalt. A tornán a győzelemért 3, a döntetlenért 1 pont járt. Wang Hao három veresége ellenére hat győzelmével és egy remivel egy ponttal megelőzte a négy nyerés mellett hatot remiző világranglista-vezetőt. A klasszikus pontozás szerint Carlsen végzett az élen, kétszer is megadásra kényszerítette a kínai nagymestert.
Újabb győzelem a Grand Slam-döntőn, siker Londonban, megdöntötte Kaszparov pontrekordját
A Grand Slam-döntőn megvédte tavalyi elsőségét. A viadal mexikói első fordulójában nagy bakival vesztett Fabiano Caruana ellen, Bilbaóban behozta lemaradását, három partiban is diadalmaskodott, visszavágott Caruanának is. Holtversenyben végzett az élen a félidőben még nagy fölénnyel vezető olasz nagymesterrel. Az elsőséget eldöntő két villámpartit Magnus megnyerte.
Londonban harmadik nagy tornáján lett első, moszkvai elsősége, a Grand Slam trófea elnyerése után harmadszor győzött a brit fővárosban. Veretlenül, megnyitásait jól variálva, kevéssé elemzett változatokat is vállalva, esélyeit tökéletesen kihasználva diadalmaskodott. A norvég zseni Élő-pontszáma alapján megdöntötte Garri Kaszparov korábbi, 2851 pontos világcsúcsát.
Wijk aan Zee-ben másfél pontos előnnyel tornagyőztes, 2872 Élő-pont az új világcsúcs, drámai utolsó forduló a londoni vb-jelölti tornán, Magnus Carlsen a világbajnoki kihívó
A hollandiai Wijk aan Zee-ben a jubileumi, 75. Tata Steel szuperversenyen Magnus Carlsen is jubileumot ünnepelt. Tizedszer játszott, szenzációs tornagyőzelmet aratott, másfél pontos előnnyel győzött. Beállította a sakkozás 13. világbajnokának, Garri Kaszparovnak a rekordját, aki 1999-ben hasonló eredménnyel, 13 partiból 10 ponttal lett első. Kaszparov büszke lehet egykori pártfogoltjára, bár a megnyitásokra riválisainál kevesebb figyelmet fordít, a középjátékban rendkívül kreatív, a végjátékban pedig végtelen türelemmel érvényesíti előnyét. Wijk aan Zee-ben hét játszmát nyert, saját rekordját is megdöntötte, 2872-re növelte Élő-pontját.
Február 1-től hivatalosan is szekundánsi csapatának tagja lett a dán Peter Heine Nielsen, aki korábban Anand segítője volt! Londonban drámai utolsó fordulóval ért véget a világbajnok-jelölti döntő, amelyet végül több győzelmének köszönhetően Magnus Carlsen nyert meg és lett az indiai világbajnok Viswanathan Anand kihívója. A befejező játéknapon Carlsen és riválisa, Vlagyimir Kramnyik is vereséget szenvedett. A világranglista-vezető óriási időzavarba került az orosz Peter Szvidlerrel vívott csatájában, többször is rontott, második partiját vesztette el világossal játszva. Kramnyik sem bírta a sorsdöntő ütközet feszültségét, Vaszilij Ivancsuk győzte le az exvilágbajnokot. A tornán remek, fordulatokban gazdag csatákat láttunk, a szupernagymesterek megdöbbentő hibákat is elkövettek, meglepő végkifejletek nagyban befolyásolták a végeredményt.
A világbajnok-jelölti döntő végeredménye:
Helyezés |
Név |
Élő |
FED |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
Pont |
Res. |
Gy. |
1 |
Magnus Carlsen |
2872 |
NOR |
* * |
½ ½ |
1 0 |
½ ½ |
1 1 |
1 ½ |
½ 0 |
½ 1 |
8½ |
1 |
5 |
2 |
Vlagyimir Kramnyik |
2810 |
RUS |
½ ½ |
* * |
½ 1 |
½ 1 |
½ ½ |
½ 1 |
½ 0 |
½ 1 |
8½ |
1 |
4 |
3 |
Peter Szvidler |
2747 |
RUS |
0 1 |
½ 0 |
* * |
½ 1 |
½ ½ |
½ ½ |
½ 1 |
1 ½ |
8 |
1½ |
4 |
4 |
Levon Aronjan |
2809 |
ARM |
½ ½ |
½ 0 |
½ 0 |
* * |
1 0 |
½ ½ |
1 1 |
1 1 |
8 |
½ |
5 |
5 |
Borisz Gelfand |
2740 |
ISR |
0 0 |
½ ½ |
½ ½ |
0 1 |
* * |
½ ½ |
½ ½ |
½ 1 |
6½ |
1 |
2 |
6 |
Alekszandr Griscsuk |
2764 |
RUS |
0 ½ |
½ 0 |
½ ½ |
½ ½ |
½ ½ |
* * |
½ 1 |
½ ½ |
6½ |
1 |
1 |
7 |
Vaszilij Ivancsuk |
2757 |
UKR |
½ 1 |
½ 1 |
½ 0 |
0 0 |
½ ½ |
½ 0 |
* * |
0 1 |
6 |
0 |
3 |
8 |
Tejmur Radzsabov |
2793 |
AZE |
½ 0 |
½ 0 |
0 ½ |
0 0 |
½ 0 |
½ ½ |
1 0 |
* * |
4 |
0 |
1 |
Nagy megkönnyebbülést jelentett Magnus Carlsen számára, amikor befejeződött a verseny, amely oly hosszú és nehéz volt, senki nem tudott ugyanazon a színvonalon játszani a torna elejétől a végéig. A végső sikernek érthetően örült, mindig szerette volna bizonyítani, hogy a világranglistán nem véletlenül az első. Londoni teljesítményéről kritikusan nyilatkozott: nem mindig sikerült a maximumot kihoznia a partikból, de a fő célt, az első helyet elérte, a többi már másodlagos. „Amikor alaposabban elemzed a játékodat, megérted, hogy itt-ott jobban is játszhattál volna, más döntést is hozhattál volna. Nem minden sikerült a legjobban, de leginkább azzal vagyok elégedetlen, hogy riválisom játszmáinak eredményétől függött a sorsom” – mondta a norvég nagymester. Az első 11 játszmájának színvonalával elégedett volt. Carlsen nem félt attól, hogy az ex-szovjet nagymesterek összefognak ellene. Profi sakkozóként tisztelik egymást, Londonban a csata tisztességes volt. Lenyűgözte őt Kramnyik fantasztikus második félidős játéka.
Norvégiában óriási érdeklődés kísérte szereplését, az újságokban nagy teret szenteltek eredményének. Londonból öt újságíró és két televíziós stáb is tudósított. A sakk még fokozódó népszerűségét is szolgálta sikere.
Stavangerben Szergej Karjakin, Moszkvában Borisz Gelfand előzte meg, főpróbája St. Louisban tornagyőzelemmel zárult
Az orosz Szergej Karjakin nyerte meg a norvég sakktörténelem első szuperversenyét, amelynek megszervezésében Carlsen fontos szerepet játszott. A világbajnoki kihívó az utolsó előtti fordulóban váratlan vereséget szenvedett a kínai Wang Hao-tól, megszakadt nagy sorozata, Hikaru Nakamurával holtversenyben végzett a második helyen.
Moszkvában az izraeli Borisz Gelfand győzött a VIII. Tal-emlékversenyen, a 45. születésnapját pályafutása egyik legfényesebb diadalával ünnepelte, veretlenül ért célba. Carlsen másodikként zárta szereplését, Caruanától vereséget szenvedett.
St. Louisban Magnus Carlsen a világbajnoki döntő előtt sikeres főpróbát tartott, egypontos előnnyel nyerte meg a Sinquefield Cup szuperversenyt. Az utolsó fordulóban az örmény Levon Aronjan ellen győzött. Sokáig védekeznie kellett, remiajánlatát Aronjan visszautasította, majd az örmény sakkozó már későn kínálta a békekötést, tizennyolcadik szuperversenyén ünnepelhették egyedüli, vagy holtversenyben elsőként!
A világbajnoki döntőn megbirkózott az esélyesség terhével, 6,5-3,5-ös győzelemmel elhódította a világbajnoki címet
A sakkvilág nem titkolt értetlenséggel fogadta, amikor a FIDE a világbajnoki döntő helyszínéül semleges pálya helyett a címvédő indiai Viswanathan Anand szülővárosát, Csennajt jelölte ki. Magnus Carlsen és csapata tiltakozott a döntés ellen, de végül belenyugodtak, hogy Vishyvel Indiában kell megvívnia. A világranglistát fölényesen vezető Carlsen a párharc esélyese volt, de fiatal életkora, a páros mérkőzések terén rutintalansága, Anand közismert remek megnyitási repertoárja óvatosságra intette a 22 éves norvég nagymestert.
A párbaj első két játszmája „árnyékbokszolás” volt, szabadkoztak is a küzdő felek. A harmadik összecsapástól kiéleződtek a csaták. Vishy Anand a harmadik partiban kecsegtető esélyt szalasztott el, Magnus Carlsen a negyedikben hagyott kihasználatlanul lehetőséget. Az ötödik és a hatodik partikban Magnus megcsillogtatta oly sokszor megcsodált technikáját, míg Vishy két tarthatónak ítélt végjátékban is hibázott.
Carlsen kétpontos vezetésének birtokában nyugodtan remizhetett kettőt, majd a kilencedik játszma bonyodalmai közepette is megőrizte hidegvérét, sorban húzta a legjobb védőlépéseket. Anand döbbenetes hibája eldöntötte a világbajnoki cím sorsát, érdekes partiban lett döntetlen a befejező összecsapás. Magnus Carlsen a modern sakkozás egyik legnagyobb egyéniségét győzte le, és lett a sakktörténelem második legfiatalabb világbajnoka, csak Garri Kaszparov előzi őt meg pár hónappal.
A világbajnoki döntő végeredménye:
Magnus Carlsen (norvég, 2870) – Viswanathan Anand (indiai, 2775) 6,5 – 3,5
(döntetlen, döntetlen, döntetlen, döntetlen, 1 – 0, 1 – 0, döntetlen, döntetlen, 1 – 0, döntetlen)
Zürichben és Samkirban első, Stavangerben második, rosszul sikerült a St. Louis-i főpróba
Magnus Carlsen világbajnokként első versenyét Zürichben játszotta. A 6 résztvevős szuperverseny a 2801 Élő-pontos átlagával a sakktörténelem addigi legerősebb tornája volt. Villámversennyel döntötték el a sorsolási számokat, és az első fordulóban Fabiano Caruana legyőzte az újdonsült világbajnokot. Carlsen végül első lett, ahogy a tornát is megnyerte, Caruanát és Nakamurát győzte le, Aronjannal, Ananddal és Gelfanddal remizett. A rapidversenyen csak negyedikként végzett, de a három műfaj alapján hirdetett összesített pontversenyt megnyerte.
Samkirban, a Gasimov emlékversenyen Carlsen pályafutása újabb nagyszerű sikerét érte el. Kettős győzelemmel rajtolt, majd a negyedik fordulóban Fabiano Caruanától, az ötödikben Tejmur Radzsabovtól vereséget szenvedett, ötven százalékon zárta az első kört. Jól jött számára a pihenőnap, a második félidőben remekelt. Két sötéttel elért nyerését két döntetlen követte, az első helyet eldöntő partiban visszavágott Caruanának, egypontos előnnyel nyerte meg a viadalt.
Következett a stavangeri szuperverseny, ahol Szergej Karjakin megismételte előző évi sikerét, Carlsent fél ponttal megelőzve győzött. Dubaiban teljesült a norvég világbajnok célkitűzése, megnyerte a rapid-és a villám-vb-t is, valamennyi műfajban ő lett a király!
A világbajnoki döntő előtti főpróbája kissé balul sült el, a szenzációs formában sakkozó Fabiano Caruana hárompontos előnnyel győzött a 2. Sinquefield Cup szuperversenyen. A világranglista első tíz helyezettjéből hatan játszottak, 2802 volt az Élő-átlag! Caruanától elszenvedett vereségét két győzelme nem tudta ellensúlyozni, az olasz nagymester megnyerte első hét partiját!
Szocsiban Magnus Carlsen megvédte világbajnoki címét, Viswanathan Anand ellen 6,5-4,5-re nyert
A Szocsiban megrendezett világbajnoki döntő jóval kiegyensúlyozottabb küzdelmet hozott, mint az egy évvel korábbi összecsapásuk. Magnus Carlsen szerzett vezetést, Vishy Anand azonnal egyenlített. A döntő kritikus partijának a hatodik bizonyult, amikor Vishy óriási esélyt szalasztott el, kiskombinációval nyerőesélyhez juthatott volna. Az elszalasztott lehetőség, az elvesztett parti döntően befolyásolta a párosmérkőzés végső kimenetelét. A 44 éves Vishy Anand megnyitási felkészültségben felülmúlta Magnus Carlsent, aki azonban a sakktábla mellett többször is higgadtságát megőrizve sikerrel megbirkózott a feladattal.
A világbajnoki döntő végeredménye:
Magnus Carlsen (norvég, 2863) - Viswanathan Anand (indiai, 2792) 6,5 – 4,5
(döntetlen, 1 – 0, 0 – 1, döntetlen, döntetlen, 1 – 0, döntetlen, döntetlen, döntetlen, döntetlen, 1 – 0)
Wijk aan Zee, Baden-Baden, Samkir, Berlin, London, Doha újabb sikereinek színhelye
Az immár kétszeres világbajnok Magnus Carlsen 2015-ben is sorban játszotta a szuperversenyeket, kevés kivétellel gyűjtögette az értékesebbnél értékesebb trófeákat. Wijk aan Zee-ben negyedszer győzött. Baden-Badenben a német Arkadij Naiditsch nehéz perceket okozott a norvég világelsőnek, de holtversenyüket eldöntő rájátszásban Magnus a „hirtelen halál” partit megnyerte.
Samkirban remekelt, a Gasimov emlékversenyen veretlenül, Anand előtt egypontos előnnyel győzött. A norvég sakkrajongók nehezen hittek a szemüknek, hogy Stavangerben négy vereséget is elszenvedve nyolcadik lett. A viadal első fordulójában Veszelin Topalov elleni tragikus vesztése rányomta bélyegét szereplésére. (Carlsen nem tudta, hogy a 60. lépés után nincs extraidő, nyert állásban időtúllépéssel vesztett.) A Grand Chess Tour harmadik versenyén, St. Louisban második lett Levon Aronjan mögött. Berlinben a rapid vb-t megnyerte, gyengébben snellezett.
Az esztendőt két szép sikerrel zárta. Londonban a Grand Chess Tour befejező viadalán hármas holtverseny után a rájátszásban diadalmaskodott, az összetett pontversenyt is megnyerte. Dohában a Qatar Masters nyílt tornáján is az élen végzett.
Wijk aan Zee-ben ötödször, Stavangerben először tornagyőztes, Bilbaóban is nyert
A 2016-os évet is Wijk aan Zee-ben kezdte, egypontos előnnyel, veretlenül diadalmaskodott, ötödször ünnepelték győztesként. Pályafutása során először hazai pályán, Stavangerben is győzni tudott. A világbajnoki döntőre tekintettel kevesebb tornán játszott, a Grand Chess Tour sorozatából csak a párizsi és a leuveni rapid-és villámversenyt vállalta. Párizsban a rapidtornán Nakamura megelőzte, mindenkinél gyorsabb és eredményesebb volt a snellezésben, Leuvenben mindkét műfajban első lett.
Bilbaóban a Chess Masters Final viadalt nem kis meglepetésre Hikaru Nakamurától elszenvedett vereséggel kezdte, az amerikai nagymester 0-12 után szépített. Szergej Karjakin elleni presztízscsatát világossal megnyerte, a gyengébb kezdés után egyre magabiztosabb lett, elsőként ért célba. A bakui sakkolimpián nagy meglepetésre az ötödik(!) helyen végzett norvég csapat „vezérevezőse” volt, a rajtlistán csak 12. válogatott a vezetésével minden várakozást felülmúlt.
Magnus Carlsen New Yorkban Szergej Karjakinnal szemben megvédte világbajnoki címét. A norvég világelső a klasszikus játszmákban elért 6-6 után a rapid rájátszásban 3-1-re győzött.
Elmaradt a trónfosztás, a címvédő Magnus Carlsen sikerrel birkózott meg a világbajnoki döntő rapid rájátszásának fokozott tétjével. Szergej Karjakin az első és a második partiban még kiharcolta a döntetlent, a másodikban szorongatott helyzetében remek pattképpel menekült meg a vereségtől.
A harmadik ütközetben világossal ismét hátrányba került, sorozatos hibái után simán vesztett. Magnus Carlsen már „könnyű kézzel” játszhatta a negyedik összecsapást, az orosz nagymester kockáztatásra kényszerült. Carlsen tetszetős mattképet varázsolt a táblára, vezéráldozattal nyerte meg a partit, védte meg világbajnoki címét.
Magnus Carlsen aligha képzelhetett el magának szebb születésnapi ajándékot, mint címe megvédését. Nehéz csatában győzte le a párharc előtt sokak által esélytelennek tartott Szergej Karjakint. A címvédő többször is nyerést hagyott ki a harmadik partiban, a kihívó az ötödikben hibázott. Hét döntetlent követően Magnus Carlsen túlzott kockázatokat vállalt, vereségével nehéz helyzetbe navigálta magát. Elkeseredésében még a kötelező sajtótájékoztatóról is elmenekült, ezért díjából öt százalékot levonnak, Karjakin a tízedik párbajban nagy esélyt szalasztott el, remizhetett volna, sokáig kísérteni fogja a nagy kihagyás. Az egyenlítés után Magnus Carlsen már nem kockáztatott, két remi után magabiztosan várta a rapid rájátszást, 26. születésnapján dominált, gyorsabban hozta meg döntéseit. Megérdemelt győzelmet aratott a nehéz pozícióit hihetetlen elszántsággal védő Szergej Karjakinnal szemben!
A világbajnoki döntő végeredménye:
Magnus Carlsen (norvég, 2853) – Szergej Karjakin (orosz, 2772) 9 – 7
(döntetlen, döntetlen, döntetlen, döntetlen, döntetlen, döntetlen, döntetlen, 0 – 1, döntetlen, 1 – 0, döntetlen, döntetlen, döntetlen, döntetlen, 1 – 0, 1 – 0)
Magnus Carlsen Dohában játszott a rapid-és villám-világbajnokságon. Mindkét műfajban vezette a rajtlistát, de a holtversenyek nem neki kedveztek, bronz-és ezüstéremmel kellett beérnie.
Wijk aan Zee-ben So, Baden-Badenben és Stavangerben Aronjan, St. Louisban Vachier-Lagrave, Londonban Caruana győzött
Háromszoros világbajnokként Magnus Carlsen első szuperversenyét tavaly Wijk aan Zee-ben játszotta. A 23 esztendős amerikai Wesley So mögött egypontos hátránnyal másodikként zárta szereplését. Egyetlen vereségét nagy szenzációként Rapport Richárdtól szenvedte el, messze volt legjobb formájától. A világbajnoki döntőre készülés, a nehéz küzdelem sok energiáját emésztette fel.
Baden-Badenben a háromszoros olimpiai bajnok örmény Levon Aronjan fantasztikus elsőségével fejeződött be a GRENKE Chess Classic viadal. Aronjan másfél pontos előnnyel győzött, a második fordulóban Magnus Carlsen ellen kritikus állását döntetlenre mentette. A norvég világelsőnek nem hozott szerencsét az új külső, szemüveggel és a bozontos frizurával alaposan meglepte a sakkvilágot. Még inkább meglepetést okozott erőtlen játékával. Carlsen elsősorban a hét fordulóval indokolta sikertelenségét, végül Fabiano Caruanával holtversenyben lett második, az értékelés szerint a harmadik díjat vehette át.
Stavangerben Magnus Carlsen újabb presztízsvereséget szenvedett el. A világranglista első 12 helyezettjéből tízen játszottak, Levon Aronjan szenzációs sikert ért el, veretlenül, egypontos előnnyel végzett az élen. A világbajnok a győztestől 2 ponttal elmaradva lett holtversenyben hetedik, egyetlen győzelmét Szergej Karjakin ellen aratta.
A Grand Chess Tour párizsi és leuveni rapid-és villámversenyén is megnyerte az összetett pontversenyt. Magnus Carlsen St. Louisban játszotta a tavalyi évben a negyedik szuperversenyét. A győztes Maxime Vachier-Lagrave mögött félpontos hátránnyal Viswanathan Ananddal osztotta a második helyet. Nem csak MVL elleni kisiklását sajnálhatja, hanem az amerikai Hikaru Nakamura ellen kidobott fél pontot is.
Nem kis meglepetésre Magnus Carlsen elindult a Tbilisziben megrendezett 128 résztvevős, kieséses rendszerű Világkupán. A legjobb 32 között a kínai Bu Xiangzhi óriási meglepetésre legyőzte a világbajnokot, bátor tisztáldozattal meglepte Carlsent, aki rosszul védekezett. A világelső Man-szigetén a chess.com nagyszabású nyílt versenyen elért elsőségével vigasztalódott, riválisainak csak három döntetlent engedélyezett, többek között Caruanát is legyőzte. St. Louisban a „Champions Showdown viadalon rapid-és villámpartikban fölényesen nyert a kínai Ding Liren ellen.
A Grand Chess Tour 2017 sorozat befejező londoni tornáján Fabiano Caruana és Jan Nepomnjacsij mögött Maxime Vachier-Lagrave társaságában holtversenyben harmadik volt, az összetett pontversenyt megnyerte. Rijádban rendezték meg a rapid-és villám-világbajnokságot. Carlsen gyengén rapidozott, a villám-vb-n diadalmaskodott.
Wijk aan Zee-ben hatodszor tornagyőztes, Bade-Badenben és Stavangerben Caruana, Bielben Mamedgyarov előzte meg, St. Louisban holtversenyben első
Idén januárban Magnus Carlsen elsőségével fejeződött be a jubileumi, 80. Tata Steel Chess Masters. A világbajnok holtversenyt végzett a holland Anish Girivel, az első helyet eldöntő rájátszásban Carlsen 1,5-0,5-re nyert, a világelsőt hatodszor ünnepelték tornagyőztesként.
Az 5. GRENKE Chess Classic viadalon világbajnoki kihívója, Fabiano Caruana mögött egypontos hátránnyal végzett a második helyen. Samkirban javított, a Gasimov emlékversenyen első lett.
Magnus Carlsen hazai pályán is sem tudta megelőzni Fabiano Caruanát. A stavangeri Altibox Norway Chess tornán az első fordulóban legyőzte kihívóját, de Wesley So elleni vereségének köszönhetően félpontos hátránnyal holtversenyben másodikként zárta szereplését. Caruana jó hajrával újabb értékes első helyet szerzett.
Carlsen túlzsúfolt versenyprogramjára hivatkozva lemondta részvételét a Grand Chess Tour 2018 sorozaton, helyette Bielben játszott. A hat résztvevős, kétfordulós tornán a világelső kettős győzelemmel rajtolt, de hat remivel folytatta, a kilencedik játéknapon vereséget szenvedett az azerbajdzsáni Sahriyar Mamedgyarovtól, aki Carlsen előtt másfél pontos előnnyel megnyerte a viadalt.
Magnus Carlsen szabadkártyával játszott St. Louisban a 6. Sinquefield Cuo tornán. A viadalon végül három győztest hirdettek ki. Levon Aronjan, a világbajnok Carlsen és kihívója, Fabiano Caruana holtversenyben végzett az élen, váratlan döntéssel elmaradt a rájátszás. A hetedik fordulóban játszotta a londoni vb-döntő előtt utolsó egymás elleni játszmáját Carlsen és Caruana, a norvég világbajnok nyerést szalasztott el.
Magnus Carlsen legjobb eredményei:
2004: Corus „C” I. Dubai hv. II., a világ legfiatalabb nagymestere (13 év, 3 hónap, 27 nap), Lausanne II.
2005: Lausanne II, Gausdal I., Hanti-Manszijszk – világbajnokjelölt
2006: Corus „B” I-II., Glitnir (villám) I., Szarajevó hv. I., Biel II-III., norvég bajnok
2007: Morelia/Linares II-III., Amber (rapid) III., Gausdal I, Biel I, Vak Világkupa II, Moszkva hv. III.
2008: Corus „A” I-II., Morelia-Linares II., Nizza (rapid) hv. II. Baku GP I-III. Forosz I., Grand Slam-döntő hv. II.
2009: Linares III., Szófia II., Dortmund hv. II., Nanking I., Moszkva hv. II., Moszkva villám-vb I., London I.
2010: Corus I., Amber hv. I., Bázna I., London I.
2011: Tata Steel hv. III., Amber II., Bázna hv. I., Grand Slam-döntő I., Moszkva hv. I., London III.,
2012: Tata Steel hv. II., Moszkva I., Biel II., Asztana (rapid, villám) II., Grand Slam-döntő I., London I.
2013: Tata Steel I., London vb-jelölti verseny I., Stavanger hv. II., Moszkva II., St. Louis I.
2013 Csennai: Világbajnoki döntő Viswanathan Anand – Magnus Carlsen 3,5 – 6,5
2014: Zürich I., Gasimov emlékverseny I.,Stavanger II. Dubai rapid-vb I., Dubai villám-vb I., St. Louis II.
2014 Szocsi: Világbajnoki döntő Magnus Carlsen – Viswanathan Anand 6,5 – 4,5
2015: Tata Steel I., Baden-Baden hv. I., Gasimov emlékverseny I., Grand Chess Tour St. Louis II., Berlin rapid-vb I., Grand Chess Tour London I. (összetett pontverseny I.), Qatar Masters Doha I.
2016: Tata Steel I., Stavanger I., Grand Chess Tour Párizs II., Grand Chess Tour Leuven I., Bilbao Masters I., Doha rapid-világbajnokság III., villám-világbajnokság II.
2016 New York: Világbajnoki döntő Magnus Carlsen – Szergej Karjakin 9 - 7
2017: Tata Steel II., GRENKE Chess Classic hv. II., Grand Chess Tour Párizs I., Leuven I., 5. Sinquefield Cup. hv.II., Chess.com Douglas I., London Chess Classic hv. III. (összetett pontverseny I.)
2018: Tata Steel I., GRENKE Chess Classic II., Gasimov emlékverseny I., Stavanger hv. II., Biel II., 6. Sinquefield Cup hv. I.
Verőci Zsuzsa