Londonban december 2. és 8. között rendezik meg a Grand Chess Tour 2019 döntőjét. A hét versenyből álló sorozat összetett pontversenyének első négy helyezettje jutott a sorozat fináléjába. A fölényes elsőséget szerzett világbajnok Magnus Carlsen mellett a kínai Ding Liren, az örmény Levon Aronjan és a francia Maxime Vachier-Lagrave küzd meg a 350 ezer dollár díjalapú döntőben, amelynek győztese 150 ezer dollárt nyer, a vesztes 100 ezret kap, a harmadik 60, a negyedik 40 ezerrel vigasztalódhat. Az elődöntőben Vachier-Lagrave a norvég világelsővel mérkőzik meg, Ding Liren pedig Aronjannal csatázik. Különleges a pontozás a két klasszikus, két rapid és négy villámpartival zajló összecsapásokban.
A sakkozás 13. világbajnoka, Garri Kaszparov ötletére 2015-ben rendezték meg először a Grand Chess Tour sorozatot. Három nagy torna szervezői csatlakoztak a kezdeményezéshez, Stavanger, St. Louis és London rendezett GCT tornát.
Az összetett pontversenyt Magnus Carlsen nyerte meg. Három éve a világelső csak a párizsi és a leuveni kombinált rapid-és villámversenyt vállalta, a norvégok kiléptek a sorozatból, St. Louis és London emlékezetes klasszikus viadalokat szervezett meg. Wesley So a két tornán elért kitűnő első helyezésével a sorozat győztese lett.
Két esztendeje a program St. Louis-ban rapid-és villámversennyel bővült, amelynek szenzációját Garri Kaszparov részvétele jelentette. Carlsen Párizsban és Leuvenben győzött, St. Louis-ban a francia Maxime Vachier-Lagrave és az örmény Levon Aronjan, Londonban az amerikai Fabiano Caruana diadalmaskodott. Az összetett versenyt Carlsen nyerte.
Tavaly zsúfolt versenyprogramjára, a világbajnoki döntőjére hivatkozással Magnus Carlsen csak a 6. Sinquefield Cup-on játszott, holtversenyben végzett az élen kihívója, Fabiano Caruana és Levon Aronjan társaságban. A londoni döntőben Hikaru Nakamura győzött, Maxime Vachier-Lagrave ellen nyerte meg a finálét.
A sakkvilág legjobbjainak részvételével kitűnő díjazással megrendezett viadalokat kitüntető érdeklődés kísérte, és a szervezők tehetős szponzoroknak köszönhetően a folytatás mellett döntöttek.
A Grand Chess Tour 2019 sorozat hét versenye után dőlt el az összetett pontverseny, a 12 meghívott nagymester öt-öt tornán vett részt. Az első négy helyezett jutott a londoni fináléba.
Az első tornát Abidjanban rendezték meg, a rapid-és villámversenyen Magnus Carlsen győzött.
Zágrábban klasszikus tornán csatáztak a sakkvilág ászai, a norvég világbajnok folytatta bámulatos sorozatát, idei hetedik fellépésén is győztesként ünnepelték.
Párizsban a rapid-és villámversenyen hazai pályán fordulatos küzdelemben Maxime Vachier-Lagrave ért elsőként a célba.
Saint Louisban az örmény Levon Aronjan elsőségével fejeződött be a Grand Chess Tour negyedik tornája, a rapid-és villámverseny. A befejező játéknap előtt félpontos hátrányban levő Aronjan nagy izgalmak után végzett az élen, fél ponttal előzte meg a holtversenyben második triót, a kínai Ding Lirent és Yu Yangyit, valamint a francia Maxime Vachier-Lagrave-t. A torna szenzációjaként megszakadt a világelső Magnus Carlsen páratlan sikersorozata, hét idei tornagyőzelme után csak a hatodik helyen végzett. Az összetett pontversenyben a világbajnok megőrizte vezető helyét. A szabadkártyával játszó Rapport Richárd hetedikként zárta szereplését.
Saint Louisban Ding Liren és Magnus Carlsen holtversenyben végzett az élen a GCT 2019 ötödik versenyén, a 7. Sinquefield Cup-on. A rájátszásban a kínai nagymester 3-1-re legyőzte a norvég világbajnokot. A két rapidpartijuk döntetlennel ért véget, mindkét villámjátszmát a kínai világbajnokjelölt nyerte meg. Ding Liren veretlenségét megőrizve lett a torna győztese.
Bukarest volt a hatodik verseny színhelye. A Superbet rapid-és villámverseny befejező játéknapját egypontos hátránnyal kezdő Levon Aronjan nagy izgalmak után az orosz Szergej Karjakinnal holtversenyben végzett az élen, a rájátszásban 1,5-0.5-re legyőzte riválisát. A harmadik helyet a viadal doyenje, az ötszörös világbajnok Viswanathan Anand szerezte meg, nagyot lépett előre a tabellán.
Kalkuttában Magnus Carlsen fölényes elsőségével fejeződött be a Tata Steel Chess India rapid-és villámverseny, a Grand Chess Tour 2019 hetedik tornája. A norvég világelső saját rekordját javította meg a 27 ponttal, Abidjanban 26,5-öt ért el. Az összetett versenyben négy ponttal előzte meg az amerikai Hikaru Nakamurát, aki négy és fél ponttal gyűjtött többet, mint a holtversenyes harmadik holland Anish Giri és az amerikai Wesley So. A viadalon dőlt el, hogy Magnus Carlsen, a kínai Ding Liren és az örmény Levon Aronjan mellett ki lesz a GCT sorozat londoni döntőjének negyedik résztvevője. Hazai pályán az exvilágbajnok Viswanathan Anand nem tudta kiharcolni a jogot, a francia Maxime Vachier-Lagrave örülhetett a végeredménynek.
A Grand Chess Tour 2019 összetett pontversenyének végeredménye:
A brit fővárosban a négy világklasszis három időkontroll mellett is megmérkőzik. Két klasszikus partival indítanak, a győzelemért 6, a döntetlenért 3 pont jár. Két rapidpartival folytatják, 4, illetve 2 pont a jutalom. A csatákat négy villámjátszma zárja, 2, illetve 1 pont jár. Amennyiben a meccs döntetlennel érne véget, akkor a „hirtelen halál” parti döntene. Az elődöntő két győztese játssza a döntőt, a vesztesek a harmadik helyért mérkőznek meg. A győztes a 350 ezer dolláros díjalapból 150 ezret kap, a vesztes 100 ezret, a harmadik 60, a negyedik 40 ezer dollárt kasszírozhat.
A klasszikus partikban a gondolkodási idő 130-130 perc és az első lépéstől kezdve még késleltetett 30-30 másodperc bónusz. A rapid összecsapásoknál 25-25 perc az idő és lépésenként 10-10 másodperc késleltetett extraidő. A villámpartiknál 5-5 perc és 3-3 másodperc. December 2.-án és 3.-án játsszák a klasszikus partikat, 4.-én a többi játszmát. A Pihenőnap után 6.-án és 7.-én a klasszikus játszmákat, majd 8.-án a rapid-és villámpartikat.
Magnus Carlsen és Maxime Vachier-Lagrave korábban 26 klasszikus partit játszott. A norvég világbajnok 16 döntetlen mellett 8-2-re vezet a francia sakkozóval szemben. 2005-ben, Lausanne-ban a fiatal mesterek versenyén csatáztak először, Magnus kettős győzelmet aratott. MVL 2011-ben Bielben szépített, négy év múlva Carlsen a Gasimov emlékversenyen és St. Louis-ban is vereséget mért riválisára, aki két éve megnyerte az 5. Sinquefield Kupát és a világbajnokot sötéttel kényszerítette megadásra. Bielben, a kétfordulós Accentus nagymesterversenyen Carlsen 1,5-0,5-re megnyerte a mini meccsüket, három év szünet után győzött a világelső.
Idén négyszer csatáztak, a GRENKE viadalon Carlsen világossal győzött, Stavangerben MVL játszhatott világossal és remizett a világelsővel. Zágrábban Carlsen hetedszer mért vereséget a francia sakkozóra és egypontos előnnyel megnyerte a Grand Chess Tour 2019 harmadik versenyét. St. Louisban nagy volt a tétje at utolsó fordulóban vívptt játszmájuknak, Vachier-Lagrave győzelme esetén megelőzhette volna Carlsent, végzetes huszárlépésének köszönhetően világossal 27 lépésben kikapott.
Különböző időkontrollok mellett még huszonötször csatáztak, összesítésben a november 30-án 29.születésnapját ünneplő Magnus Carlsen 27 döntetlen mellett 24-10-re vezet.
A világbajnokjelölt, kétszeres olimpiai bajnok kínai Ding Liren és a háromszoros örmény olimpiai bajnok Levon Aronjan első klasszikus partiját 2013-ban az Aljechin-emlékversenyen játszotta, a kínai titán győzött. Két év múlva a Tata Steel Chess viadalon is Ding Liren volt eredményes. A Grand Prix 2017-es sorozatában Sardzsában is Aronjan kényszerült feladásra, tizenháromszor megosztoztak a ponton. Különböző kontrollokkal összesítésben 4-4-re állnak, húszszor megosztoztak a ponton.
Levon Aronjan a FIDE elnökének, Arkagyij Dvorkovicsnak a jóváhagyásával egészségügyi okok miatt visszalépett a Grand Prix 2019 utolsó, Jeruzsálemben december 10-én kezdődő kieséses rendszerű viadaláról. Aronjanra hosszabb orvosi kezelés vár visszatérő légzési nehézségei miatt. A facebook-on írt erről és egyúttal reményét fejezte ki, hogy rövidesen ismét versenyezhet egészségesen és még sikeresebben.
Verőci Zsuzsa