Az Unive szuperverseny győztesével, az exvilágbajnok Vlagyimir Kramnyikkal az Orosz Sakkszövetség honlapján a főszerkesztő, Vlagyimir Barszkij készített interjút. Kramnyik a menetrendszerűen világossal aratott győzelmeiről, a torna résztvevőiről, a közelgő csapat Európa-bajnokság esélyeiről is nyilatkozott. Örül annak, hogy ismét 2800 az Élő-pontja, s ezzel majdnem biztossá vált, hogy résztvevője lesz a jövő évi világbajnok-jelölti versenynek.
Vlagyimir Kramnyik a Hoogeveenben megrendezett tornát a tavalyi bilbaói Grand Slam-döntőhöz hasonlította, amelyet megnyert. Azon a viadalon is két világos partiban elért győzelemmel rajtolt. A két torna közti különbség, hogy az Unive-tornán még egy világos partiban győzött, de ez a verseny gyengébb volt, mint a bilbaói. Kramnyik meg is jegyezte, hogy a jövőben csak négy résztvevős, kétfordulós tornán kellene játszania. A sikerek ellenére az exvilágbajnok megjegyezte: „Rövid tornán nem túl előnyös két világos partival kezdeni, mert még nem vagy játékban, ezért lankadtan cselekedhetsz, nyugodtan és aztán a sötét partik maradnak neked. Erről beszélgettem más sakkozókkal is, és általában senki nem akar két világos játszmával rajtolni. Általában jobb két sötét partival indítani, s aztán játszani világossal. Mindkét versenyen a rajtnál két partit nyertem világossal. Egy rövidtávú versenyen ez döntő a tornagyőzelemben, hiszen javul a kedv, megnő a játékkedv, minden jól alakul” – értékelte Kramnyik a sikeres rajt szerepét.
Az exvilágbajnok számára a viadal egyfajta tréning volt, szeretett volna játékba lendülni. Már régen elfogadta a meghívást, és a torna a moszkvai és a londoni szuperversenyek előtt felkészülés volt, hogy ne legyen túlzottan nagy szünet a versenyei között. Ezért utazott Hollandiába, hogy teljes értékű partikat játszhasson. A célja az volt, hogy játsszon, kihasználja a lehetőségeket.
Kramnyik értékelte a riválisokat is. „A fiatal nagymesterek nagyon tehetségesek. Maxime Vachier-Lagrave jobban játszik, mint a jelenlegi Élő-pontja, a reális pontszáma valahol 2750 körül lenne. Egy peches időszaka van, egy kicsit lankadtan játszik, a 2710-2720-as zónában van. Látszik, hogy erős sakkozó, jól számol, a tudása nem rossz. De valahogy az erejét még nem tudta realizálni, de nagyon komoly és erős ellenfél. Giri is nagyon tehetséges, de még gyengébb, mint Maxime, holott magasabb az Élő-pontja. Giri fejlődik, tetszik, hogy nagyon sokat dolgozik, új nyitásokat tanul. A második játszmánkban meglepett, hogy egy látszólag veszélytelen változatot játszottunk: 1.c4 e5 2.g3, de rövidesen alkotás kezdődött, és kiderült, hogy a pozíciót nagyon mélyen elemezte. Ez a szorgalom a későbbi siker kulcsa, mert nem kétséges, hogy tehetséges. Gyakran tehetséges sakkozók kihúzzák magukat a munkából, s ez azonnal tükröződik eredményeik romlásában. Girinek jó edzője van –Vologya Csucselov. Azt gondolom, hogy Anish lassan, de biztosan tör majd előre.
Polgár Judit természetesen nagy klasszis, de a fiatal nagymesterekkel összehasonlítva, valahogy nála már nem ugyanaz a motiváció. Innen eredményeinek hullámzása. Egyes versenyeken nagyon jól játszik, példa erre a Világkupa Hanti-Manszijszkban, de itt nem ment neki. Nem mondhatom, hogy rosszul játszott, de nem kapott rá. Nyerést hagyott ki Vachier-Lagrave ellen, s ez észrevehető hatással volt rá. Rövid verseny, egy sikertelenség és rögtön a táblázaton lejjebb kerülsz. Így Hoogoveen nem sikerült számára, annak ellenére, hogy elég jól játszik, ahogy ezt az utóbbi időben többször is megmutatta” – mondta Kramnyik.
Kramnyik eredményével ismét elérte a + 2800 pontot, s nem tagadta, hogy jobban odafigyel Élő-pontjára, mint korábban, hiszen be kell kerülnie a világbajnok-jelölti nyolcas mezőnybe.
A főszerkesztő többek között arról is faggatta Kramnyikot, hogy egy hónappal korábban felröppent a hír, hogy sem ő, sem Karjakin nem játszik az orosz válogatottban az Európa-bajnokságon, mert féltik Élő-pontjaikat. Karjakin megmagyarázta hezitálásának okát, majd elvállalta a részvételt. Az exvilágbajnok távolmaradását a korábbi elképzeléssel magyarázta, hogy egy fiatal, kevésbé tapasztalt csapatot neveztek volna, s az ő játékáról szó sem volt. Az esztendő második fele versenyekben mindig zsúfolt, a legjobbak elfoglaltak. A terv azonban változott, a helyzet spontán másként alakult. Ebben szerepe volt a ningbói csapat-világbajnoksági sikertelen szereplésnek.
„Az augusztusi szuperbajnokság idején egyeztettük terveinket. Akkor azt mondtam, ha úgy gondolják, hogy részvételem a csapatban okvetlenül szükséges, akkor játszom. A tény, hogy egyeseknek (például Griscsuknak) kevés versenye van, másoknál ez a „csomagban” van, még egy verseny, amelyet még belenyomnak. Karjakinnal ezt mi már nem tudtuk megtenni, de Szergejnél hézag keletkezett, amikor megváltoztatták a kínai verseny időpontját”- magyarázta Kramnyik távolmaradását.
Kramnyik nem tagadta, hogy Élő-pontjaira is gondolt. A világbajnoki rendszer új szabályait csak augusztusban jelentették be, ekkor derült ki, hogy melyik Élő-listás pontszámot veszik figyelembe. Az exvilágbajnok azt hitte, hogy csak 2013-ban lesz a világbajnok-jelölti verseny. A megváltozott időpont miatt a 2011-es Élő-pontok döntenek. Ebben a helyzetben nagyon fontos a pontszám, ha megváltoztatták volna a hollandiai verseny időpontját, szívesen játszott volna az Eb-n. Kramnyik fontosnak nevezte a kontinensbajnokságot, de úgy ítélte meg, hogy nélküle is erős a csapat. Az exvilágbajnok jó kapcsolatot tart az Orosz Sakkszövetséggel, ennek bizonyítéka, hogy Moszkvában a korcsoportos világbajnokságra készülő ifjú tehetségek edzőtáborában honorárium nélkül előadásokat fog tartani. Kramnyik bízik a válogatottban, valamennyien jó formában van, úgy gondolja, hogy az Európa-bajnokság első számú esélyesei. Alekszandr Morozevics jól játszik, ahogy Szvidler és Griscsuk is, s még Karjakin nélkül is favoritok lettek volna.
Vlagyimir Kramnyik ismét megerősítette, hogy a sakkolimpián játszani fog – ez száz százalék!
Verőci Zsuzsa