A világbajnok Magnus Carlsen a Meltwater Champions Chess Tour 2021 győztese. A kilenc versenyből álló sorozat döntőjében a hazai pályán játszó norvég világelsőt két fordulóval a befejezés előtt már újabb elsőségéért köszöntötték. Kis szépséghiba, hogy a hetedik játéknapon Carlsen elszenvedte második vereségét, Tejmur Radzsabov 3-1-re legyőzte a világbajnokot. A győzelemmel az azerbajdzsáni világbajnokjelölt fél pontra megközelítette Wesley So-t. Az amerikai nagymester sorozatban negyedik vereségét szenvedte el, az örmény Levon Aronjan 2,5-0,5-re nyert. Az Armageddon játszma ismét az amerikai Hikaru Nakamurának kedvezett, kétszer is kiegyenlített a francia Maxime Vachier-Lagrave elleni párharcában, MVL a „hirtelen halál” partiban tisztet nézett el. Fordított eredmény is születhetett volna Sahriyar Mamedgyarov és Anish Giri meccsén, a holland sakkozó követte el az utolsó hibákat. A 23 évesek rangadóján a lengyel Jan-Krzysztof Duda sakkozott szerencsésebb kézzel, megszakadt az orosz Vladiszlav Artyemijev nyerősorozata. Magnus Carlsen a döntő 300 ezer dolláros díjalapjából 100 ezret nyert!
A Meltwater Champions Chess Tour Oslóban zajló döntőjének hetedik játéknapját Magnus Carlsen 7 pontos előnnyel kezdte, és reális eséllyel, hogy a finálé hetedik fordulója után már győztesként ünnepelhetik. Magnus Carlsen önbizalmát csak növelhette Tejmur Radzsabov elleni kedvező mérlege, de óvatosságra is inthette, hogy az azerbajdzsáni világbajnokjelölt a rosszul sikerült rajtja után sorozatban három párharcot is megnyert.
A hetedik forduló párosításában az MCCT versenyeken az egymás ellen játszott partik statisztikája:
Magnus Carlsen és Tejmur Radzsabov a spanyol megnyitás anti-berlini változatában csatázott először, a világbajnok szépen túljátszotta ellenfelét, vezére harcolt Radzsabov két bástyájával szemben, a b szabadgyalog győzelmet ígért. Riválisa a másodpercekkel is viaskodott, szívós védekezése végül elnyerte jutalmát, kisebb csodával döntetlenre mentette a partit.
A hosszas viaskodást egy békés döntetlen követte, örökös sakk lett a vége és készülődhettek a harmadik összecsapásra, a második spanyol megnyitású ütközetre. Magnus Carlsen elégedetten láthatta, hogy elsőségét matematikailag még „fenyegető” Wesley So kettős vereséggel kezdte Levon Aronjan elleni meccsét.
Meglepő volt látni Carlsen hibás kombinációját, a vezérért kapott bástya és futó ellenértékként kevésnek Radzsabov kitűnő technikával megnyerte a végjátékot.
Magnus Carlsen nyerési kényszerben játszotta a negyedik partit, a Pirc védelem nem volt nagy ötlet, 28 lépés után feladásra kényszerült. A fináléban a második vereségét szenvedte el, a negyedik körben Vladiszlav Artyemijev is 3-1-re győzte le a norvég világelsőt. Tejmur Radzsabov győzelmével fél pontra megközelítette Wesley So-t.
Az amerikai nagymester sorozatban negyedszer kapott ki. Levon Aronjan elleni meccsén az első partit 26 lépésben vesztette el, alaposan benézte a kiskombinációt.
Wesley So vesszőfutása folytatódott. A második játszmában döntetlent ígérő állásban vezérével vesztéshez vezető sakkot adott be,
Wesley So előtt felcsillant a szépítés reménye a harmadik játszmában, minőséget áldozott, de a jó folytatással adós maradt. Levon Aronjan lépésismétléssel bebiztosította győzelmét.
A játéknap legizgalmasabb párharcában Hikaru Nakamura ismét győzni tudott, az Armageddon parti döntötte el Maxime Vachier-Lagrave elleni csatáját.
A francia nagymester nyerte az első játszmát, többször is gyorsabban beírhatta volna a pontot, a vezérvégjáték végül a javára dőlt el. A második parti kisebb krimi volt, Nakamura esélyes állást játszhatott, majd taktikai csapást nézett el. MVL a tetszetős, azonnali győzelméhez vezető bástyalépést nem vette észre, a 43…Be2 helyett azonnal nyert a 43…Be1!
Kockázatmentesen sakkoztak a harmadik játszmában, kölcsönös hibákkal tarkított küzdelem után Hikaru Nakamura kiegyenlített.
A rájátszást MVL sikerrel kezdte, megragadta a vezetést, de ezzel el is lőtte a puskaporát, az ötszörös amerikai bajnok kettős másodszor is egyenlített, majd MVL a „hirtelen halál” partiban tisztet nézett el.
A 23 évesek rangadóját Jan-Krzysztof Duda nyerte meg. Fordított eredmny is születhetett volna a hullámzó partikban. A harmadik játszma döntött, Vladuszlav Artyemijev kedvező esélyű állást vesztett el, megszakadt a nyerősorozata.
A két rossz formában játszó, sokat hibázó Sahriyar Mamedgyarov és Anish Giri küzdelmében mindketten esélyeket szalasztottak el. Mamedgyarov 2,5-0,5-ös győzelme nem fejezi ki hűen a játszmák menetét, a holland sakkozó követte el az utolsó bakikat.
A 7. forduló eredményei:
Magnus Carlsen (norvég, 2855) – Tejmur Radzsabov (azerbajdzsáni, 2763) 0 – 3 (1 – 3)
Magnus Carlsen – Tejmur Radzsabov döntetlen
Tejmur Radzsabov - Magnus Carlsen döntetlen
Magnus Carlsen – Tejmur Radzsabov 0 - 1
Tejmur Radzsabov - Magnus Carlsen 1 - 0
Jan-Krzysztof Duda (lengyel, 2756) – Vladiszlav Artyemijev (orosz, 2699) 3 – 0 (2,5 – 1,5)
Jan-Krzysztof Duda – Vladiszlav Artyemijev döntetlen
Vladiszlav Artyemijev - Jan-Krzysztof Duda döntetlen
Jan-Krzysztof Duda – Vladiszlav Artyemijev 1 - 0
Vladiszlav Artyemijev - Jan-Krzysztof Duda döntetlen
Maxime Vachier-Lagrave (francia, 2763) – Hikaru Nakamura (amerikai, 2736) 1 – 2 (3 – 4)
Maxime Vachier-Lagrave – Hikaru Nakamura 1 - 0
Hikaru Nakamura - Maxime Vachier-Lagrave döntetlen
Maxime Vachier-Lagrave – Hikaru Nakamura döntetlen
Hikaru Nakamura - Maxime Vachier-Lagrave 1 – 0
Rájátszás:
Maxime Vachier-Lagrave – Hikaru Nakamura 1 - 0
Hikaru Nakamura – Maxime Vachier-Lagrave 1 – 0
Hikaru Nakamura – Maxime Vachier-Lagrave 1 - 0
Sahriyar Mamedgyarov (azerbajdzsáni, 2762) – Anish Giri (holland, 2777) 3 – 0 (2,5 – 0,5)
Sahriyar Mamedgyarov – Anish Giri 1 - 0
Anish Giri - Sahriyar Mamedgyarov döntetlen
Sahriyar Mamedgyarov – Anish Giri 1 - 0
Wesley So (amerikai, 27789 – Levon Aronjan (örmény, 2782) 0 – 3 (0,5 – 2,5)
Wesley So – Levon Aronjan 0 - 1
Levon Aronjan - Wesley So 1 - 0
Wesley So – Levon Aronjan döntetlen
A 8. forduló párosítása:
Wesley So – Jan-Krzysztof Duda
Levon Aronjan – Magnus Carlsen
Tejmur Radzsabov – Sahriyar Mamedgyarov
Anish Giri – Maxime Vachier-Lagrave
Hikaru Nakamura – Vladiszlav Artyemijev
Verőci Zsuzsa
Fotó: chess24.com