Kazahsztán fővárosában, Asztanában látványos ünnepséggel nyitották meg a a sakkvilágbajnoki döntőt. A tavalyi világbajnok-jelölti döntő győztese, az orosz Jan Nepomnjacsij és a második helyezett, a kínai Ding Liren 14 játszmás párharcában dől el a világbajnoki cím sorsa. A norvég . Magnus Carlsen 2013-ban az indiai Viswanathan Anand legyőzésével hódította el a világbajnoki címet és négyszer megvédte trónusát kihívóival szemben, két éve Jan Nepomnjacsij próbálkozását verte vissza 7,5 – 3,5-ös győzelmével. A világranglistát fölényesen vezető Carlsen lemondott címéről, a rangsor második és harmadik helyezettje játszik az üresen maradt trónért. A finálénak 2 millió euró a díjalapja, a vasárnapi első partiban Nepomnjacsij lesz a világos, magyar idő szerint 11 órakor kezdődnek a játszmák.
A világbajnoki döntő mindig a sakkozás kiemelt eseménye volt, ötvenhégyszer páros mérkőzésen, háromszor versenyen dőlt el a világbajnoki cím sorsa. Az asztanai párharcban a világranglista második és harmadik helyezettjének csatáját láthatjuk, a skkvilág egyelőre mérsékelt érdeklődést tanúsít a mérkőzés iránt, mert korunk legjobbja, az ötszörös világbajnok Magnus Carlsen motiváció hiányával magyarázva önként lemondott címéről. 1975-ben a sakkozás tizenegyedik világbajnoka, Bobby Fischer sem állt ki az orosz Anatolij Karpov elleni döntőjére, az amerikai zseni elégedetlen volt a finálé szabályzatával, követelését a FIDE visszautasította.
Az április 1-től érvényes világranglistán Jan Nepomnjacsj 2795 ponttal a második, a kétszeres olimpiai bajnok Ding Liren 2788 ponttal a harmadik..
A döntőig Nepomnjacsij és Ding Liren csak tizenhárom klasszikus játszmában mérkőzött meg, Nepomnjacsij 8 döntetlen mellett 3-2-re vezet. Először 2013-ban a bieli tornán viaskodtak, négy évvel korábban orosz-kínai találkozón rapid és villámpartikban néztek farkasszemet. Rapid és villámpartikban 26-szor csatak, 10-7-re az orosz sakkozónál az előny.
Asztanában április 7-én este rendezték meg az ünnepélyes megnyitót és a sorsolást, ma sajtónap lesz, vasárnap játsszák az első partit, Jan Nepomnjacsij lesz a világos.
A játéknapok: április 9, 10, 12,13, 15, 16, 18, 20, 21, 23, 24, 26, 27 és 29. Az első partit világossal játszó nagymester a párharc második félidejében színt vált, a sötét bábukat vezeti a 8. játszmában. Az időkontroll a klasszikus: 120-120 perc az első 40 lépésre, majd 60-60 perc a következő 20 lépésre, végül 15-15 perc a játszma befejezéséig, 30-30 másodperc bónuszidő is a nagymesterek rendelkezésére áll.
Döntetlen, 7-7 esetén április 30-ám rájátszás következne, négyjátszmás rapid párharc, 25-25 perc és 10-10 másodperc lépésenként. Ha ez sem döntene, akkor 2 villámpartira kerülne sor, 5-5 perc és 3-3 másodperc lépésenként. Szükség szerint öt ilyen meccsre kerülhet sor. Összesítésben 13-13 esetén a „hirtelen halál” játszma döntene, ahol világosnak 5, sötétnek 4 perce van, de utóbbinak remifórja. A 61. lépéstől 3-3 másodpercet kapnának a sakkozók. Kétmillió euró a díjalap, a győztes a hatvan százalékát kapja, amennyiben a párharc csak a rájátszásban fejeződne be, akkor 55-45 arányban osztoznak a díjalapon.
A világbajnok-jelölti döntő győztese, Jan Nepomnjacsij pályafutásának legfontosabb versenyei, eredményei
Jan Nepomnjacsij 1990. július 14-én Brjanszkban született. 2007-ben kapta meg a nemzetközi nagymesteri címet. 2010-ben Európa-bajnok és orosz szuperbajnok, 2013-ban és 2019-ben a csapat-világbajnokságon, 2015-ben a csapat Európa-bajnokságon aranyérmes válogatott tagja volt, 2016-ban és 2018-ban a sakkolimpián bronzérmes csapatban játszott, számos tábladíjat nyert el. a világranglistán 2766 Élő-ponttal a hetedik., a tavalyi világbajnoki döntő veszteseként másodszor világbajnokjelölt.
Jan Nepomnjacsij nagyapjától négyéves korában tanult meg sakkozni. Az U10-es, majd az U12-es korcsoportban 2001-ben és 2002-ben lett aranyérmes, utóbbi viadalon Magnus Carlsent előzte meg. 2007-ben Wijk aan Zee-ben a Corus „C” nagymesterversenyén elért második helyével teljesített először nagymesteri normát, majd a drezdai Eb-n szerepelt sikerrel, a Vanya Somov emlékversenyen érte el a harmadik normát és lett nagymester.
2010-ben Európa-bajnok és megnyerte az orosz szuperbajnokságot
2008-ban az Aeroflot Opent nyerte meg és szerzett jogot a dortmundi Sparkassen szuperversenyen való indulásra, ahol veretlenül holtversenyben második volt. 2010-ben Rijekában Európa-bajnoki címet szerzett, majd az orosz szuperbajnokságon a rájátszásban Szergej Karjakint legyőzve lett első. A Világkupán a legjobb 32 között az amerikai Gata Kamskytól kapott ki. Egy év múlva a Tal-emlékversenyen holtversenyes harmadik helyet ért el. 2013-ban a rapid világbajnokságon ezüstérmes volt, az orosz szuperbajnokságon holtverseny után a második helyet szerezte meg. A csapat-világbajnokságon aranyérmes együttesben szerepelt sikerrel. A Világkupán már az első körben búcsúzni kényszerült, a 14 éves kínai Wei Yi győzte le. Egy év múlva Dubajban a villám-világbajnokságon volt ezüstérmes.
2015-ben másodszor diadalmaskodott az Aeroflot Openen, Berlinben a rapid világbajnokságon lett második. A Világkupán a legjobb 32 között az amerikai Hikaru Nakamura ellen a „hirtelen halál” parti elvesztése jelentette a végállomást. A csapat Európa-bajnokságon az aranyérmes válogatott tagja. Pályafutása nagy sikereként 2016-ban első volt a Hajnan Danzhou szuperversenyen, majd a Tal-emlékversenyen ünnepelték győztesként. A bakui sakkolimpián a bronzérmes válogatott tagja, tábláján ezüstérmes. Hetes nyerőszériával kezdett, az aranyérem sorsát eldöntő rangadón azonban kikapott Wesley So-tól. A rapid és a villám-világbajnokságon is a második helyen végzett.
Londonban holtversenyben első, Magnus Carlsent sötéttel győzte le
2017-ben a Világkupán ismét a harmadik körben szenvedett vereséget, a grúz Baadur Dzsobava bírta jobban a rájátszás feszültségét. Meghívást kapott a Grand Chess Tour öt versenyből álló sorozatára. Az 5. Sinquefield Cup viadalon utolsó lett, a London Chess Classic tornán holtversenyben első, Fabiano Caruanával szemben a rájátszást elvesztette. Nepomnjacsij sötéttel játszva legyőzte Magnus Carlsent, a világbajnok ellen pozitív a mérlege, hat döntetlen mellett 4-1-re vezet. Az összetett pontversenyben az amerikai Wesley So-val holtversenyben hetedik. Rijádban a rapid világbajnokságon a hármas holtverseny nem az orosz sakkozónak kedvezett, a bronzérmet vehette át. Jan Nepomnjacsij először a 2017-es Grand Prix sorozaton játszott. 18-18 résztvevő játszott a 9 fordulós svájci rendszerű viadalokon. Sardzsában az orosz nagymester hatos holtversenyben negyedik, Moszkvában 15., Genfben Alekszandr Griscsukkal holtversenyben második lett, összesítésben kilencedik lett a 24 fős mezőnyben.
2018-ban megnyerte a dortmundi Sparkassen szuperversenyt. A sakkolimpián Batumiban bronzérmes a válogatottal.
A Grand Prix 2019 összetett pontversenyének második helyezettje, világbajnokjelölt
Sikeres évet zárt 2009-ben. Wijk aan Zee-ben a harmadik helyet szerezte meg. Asztanában aranyérmes a csapat-világbajnokságon. A GP sorozatot kieséses rendszerben bonyolították le, a négy versenyen 16-16 résztvevő játszott. Moszkvában a rajtlistán harmadik 28 éves Jan Nepomnjacsij sikerével fejeződött be a Grand Prix 2019 első tornája. A viadal döntőjének rájátszásában honfitársát, Alekszandr Griscsukot győzte le a második rapidparti megnyerésével. Nepomnjacsij veretlen maradt, három párharcot rájátszásban nyert meg, az első körben az örmény Levon Aronjan elleni sikere + 1 GP pontot jelent, a 24 ezer eurós első díj mellé az összetett pontversenyben 9 ponttal várta a folytatást. Griscsuk a 14 ezer euró mellé 7 pontot gyűjtött.
Hamburgban meglepetést jelentett a lengyel Jan-Krzysztof Duda elleni veresége. Jeruzsálemben Jan Nepomnjacsij sikerével fejeződött be a sorozat utolsó viadala. A döntőben 1,5 – 0,5-re győzött a kínai Wei Yi ellen. A GP összetett pontversenyében honfitársa, Alekszandr Griscsuk mögött a második helyen végzett, s ezzel bejutott a 8 fős világbajnok-jelölti döntőbe. A fináléban az első partit sötéttel 96 lépésben nyerte meg, a második összecsapásuk örökös sakkal ért véget, 26 lépés után elsőként a kínai sakkozó gratulálhatott ellenfelének. lett.
Jan Nepomnjacsij játszott a Grand Chess Tour 2019 sorozaton. Abidjanban a rapid-és villámversenyen hetedikként végzett, Zágrábban a klasszikus viadalon holtversenyben ötödik lett. Párizsban a rapid-és villámversenyen holtversenyben harmadik. A 7. Sinquefield Cup tornán holtversenyben ötödik, Kalkuttában hatodikként fejezte be szereplését, az összetett pontversenyben a nyolcadik helyen végzett. A Világkupán a nyolcaddöntőben a kínai Yu Yangyi győzte le.
Világbajnok-jelölti döntő Jekatyerinburgban, első félidő
2020-ban az egyik legnagyobb érdeklődéssel várt versenye volt a világbajnok-jelölti döntő. A rajtlistát Fabiano Caruana vezette.
Az első forduló nagy meglepetéseként a kínai rangadón Wang Hao sötéttel legyőzte a világranglista harmadik honfitársát, Ding Lirent. A játéknap másik győzelmét Jan Nepomnjacsij aratta, a holland Anish Giri ellen 73 lépésben érvényesítette anyagi előnyét.
A második körben Ding Liren elszenvedte második vereségét, Maxime Vachier-Lagrave győzte le. Nepomnjacsij vereséget mért Alekszandr Griscsukra, nyert Caruana is, Alekszejenko ellen érvényesítette a papírformát.
A harmadik játéknapon Ding Liren javított, Caruana kényszerült feladásra. A negyedik fordulóban négy döntetlen született.
Az ötödik körben Nepomnjacsij legyőzte holtversenyes társát, Wang Hao-t, félpontos előnnyel állt az élen. A következő játéknapon az orosz nagymester ismét remekelt, Ding Liren ellen nyert és egy pontra növelte előnyét.
A döntő hetedik fordulójának rangadóját Maxime Vachier-Lagrave 42 lépésben megnyerte Jan Nepomnjacsij ellen. MVL remek győzelmével beérte sz orosz sakkozót, holtversenyben elsőként várhatták a viadal második félidőjét. A francia-orosz duó egypontos előnnyel vezetett az üldöző négyes előtt.
A legnagyobb biztonsági intézkedések mellett lejátszott hét forduló után az egyre súlyosbodó járványhelyzet miatt a FIDE elnöke, Arkagyij Dvorkovics a nagymesterekkel történt egyeztetést követően félbeszakította a viadalt, az eredményeket nem törölték, később kijelölendő időpontban tervezték folytatni a versenyt.
A világbajnok-jelölti döntő félidei állása:
H. |
Név |
Élő |
FED |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
Pont |
TB1 |
TB2 |
TB3 |
|
1 |
GM |
Maxime Vachier-Lagrave |
2767 |
FRA |
*** |
1 |
½ |
½ |
½ |
½ |
1 |
½ |
4,5 |
1,0 |
2 |
15,25 |
2 |
GM |
Jan Nepomnjacsij |
2774 |
RUS |
0 |
*** |
½ |
1 |
1 |
½ |
1 |
½ |
4,5 |
0,0 |
3 |
14,25 |
3 |
GM |
Fabiano Caruana |
2842 |
USA |
½ |
½ |
*** |
½ |
½ |
½ |
0 |
1 |
3,5 |
1,5 |
1 |
12,25 |
4 |
GM |
Anish Giri |
2763 |
NED |
½ |
0 |
½ |
*** |
½ |
½ |
½ |
1 |
3,5 |
1,5 |
1 |
11,25 |
GM |
Wang Hao |
2762 |
CHN |
½ |
0 |
½ |
½ |
*** |
½ |
1 |
½ |
3,5 |
1,5 |
1 |
11,25 |
|
6 |
GM |
Alekszandr Griscsuk |
2777 |
RUS |
½ |
½ |
½ |
½ |
½ |
*** |
½ |
½ |
3,5 |
1,5 |
0 |
12,25 |
7 |
GM |
Ding Liren |
2805 |
CHN |
0 |
0 |
1 |
½ |
0 |
½ |
*** |
½ |
2,5 |
0,5 |
1 |
8,25 |
8 |
GM |
Kirill Alekszejenko |
2698 |
RUS |
½ |
½ |
0 |
0 |
½ |
½ |
½ |
*** |
2,5 |
0,5 |
0 |
9,25 |
A sakkvilág elitje online rapid viadalokon játszott
Úgy tűnt, hogy a COVID-19 hosszú hónapokra bemattolja a sakkot is, de az internet, az online lehetőség mentőövet jelent szeretett sportágunk számára. Az igazi szenzációt a világbajnok Magnus Carlsen bejelentése okozta, a norvég világelső remek mezőnyű, kitűnő díjazású tornát hirdetett meg és legnagyobb riválisai sorban fogadták el a meghívását.
A nyolc résztvevős viadalon öten is játszottak a félbeszakított világbajnok-jelölti döntő résztvevői közül, többek között Jan Nepomnjacsij is. A nyolc szupersztár először hétforduló körversenyen mérte össze erejét, az első négy helyezettje már kieséses rendszerben folytatta tovább a csatározást, az orosz nagymester ötödik lett.
A Nemzetközi Sakkszövetség és a chess.com online rendezte meg hat csapat részvételével a „Nations Cup” viadalt. Parádés volt a szereposztás, a világbajnok Magnus Carlsen kivételével a sakkvilág sztárjai játszottak a rapidtornán. Jan Nepomnjacsij az éltáblán kudarcot vallott, a 8 partijából csak 2 pontot ért el.
A Magnus Carlsen Chess Tour a Chessable Masters online viadallal folytatódott és Magnus Carlsen sikerével fejeződött be. A tornán a 12 résztvevőt két hatos csoportba osztották be, a kétfordulós csatározásból az első négy-négy helyezett jutott a kieséses rendszerű szakaszba, ahol két-két négyjátszmás mérkőzés megnyerése jelentette a továbbjutást, illetve döntötte el a győztest.
A negyeddöntőből Magnus Carlsen és Jan Nepomnjacsij kettős győzelemmel jutott a torna elődöntőjébe. A norvég világelső kétszer is 2,5 – 0,5-re győzte le a világranglista második Fabiano Caruanát. Az orosz házirangadón Jan Nepomnjacsijnak is csak hat partira volt szüksége, hogy az elődöntőbe jusson. Vladiszlav Artyemijev elleni sikerével.
Az elődöntőben Nepomnjacsij a rájátszásban kapott ki Anish Giritől. Tíz résztvevő körmérkőzéses versenyével kezdődött meg a sorozat negyedik tornája, a „Legends of Chess” tornán négyen jutottak tovább. Az elődöntőben Nepomnjacsij visszavágott Girinek. A döntőben Magnus Carlsen 2 – 0-ra győzte le íz orosz sakkozót.. ű
íjan Nepomnjacsij tagja volt az online rapid sakkolimpián holtversenyben győztes orosz válogatottnak.
A Skilling Open viadallal megkezdődött a kilenc versenyből és a döntőből álló, másfél millió dollár díjalapú Champions Chess Tour sorozat.
A 16 résztvevős tornákról az első nyolc helyezett már kieséses rendszerben folytatta a küzdelmeket. Jan Nepomnjacsij negyedikként jutott tovább, a negyeddöntőben Levon Aronjant a rájátszásban győzte le, az elődöntőben Magnus Carlsentől kettős vereséget szenvedett.
Jan Nepomnjacsij másodszor orosz szuperbajnok
Moszkvában a rajtlistákat vezetők sikerével ért véget a 73. orosz bajnokság, a résztvevők az online rapid versenyek után örültek az igazi humán összecsapásoknak.
Jan Nepomnjacsij pályafutása második bajnoki címét ünnepelhette. Legnagyobb riválisát, Szergej Karjakint a hetedik fordulóban 32 lépésben győzte le, a versenyfutásban végül félpontos előnnyel végzett az élen.
A Champions Chess Tour második versenyén, az Airthings Masters tornán Nepomnjacsij a későbbi győztes Tejmur Radzsabovtól a rájátszásban kapott ki, az Armageddon világossal nem tudott legyőzni az azeri sakkozót.
A világbajnok-jelölti döntőben félpontos előnnyel diadalmaskodott
Jekatyerinburgban 390 napos szünet után folytatódott a nyolc résztvevős világbajnok-jelölti döntő, amelyet a koronavírus-járvány miatt hét forduló után szakítottak félbe, Jan Nepomnjacsij és Maxime Vachier-Lagrave holtversenyben állt az élen.
Az orosz nagymester a 8. kör után már egyedül vezetett, a kilencedik fordulót követően Caruana, MVL és Giri triója félpontos hátránnyal „fenyegette”. félponts hátránnyal. Csak remizett Anish Giűűűűű
Nepomnjacsijt a kilencedik kör után hárman is követték félpontos hátránnyal, Caruana, MVL és Giri is „fenyegette”.
Az éllovas a tizedik fordulóban nyert Alekszejenko ellen, riválisai csak remiztek, egy pontra nőtt az előnye.
Griscsuk „besegített” honfitársának, MVL hátránya másfél pontra nőtt, Giri már egyedül állt a második helyen. A 12. fordulóban megtört a jég, nyolc világos győzelem után Nepomnjacsij és Giri is sötéttel volt eredményes.
A tizenharmadik játéknap után Jan Nepomnjacsijt már győztesként ünnepelték. Griscsuk másodszor is segített Jannak, Girit is megfosztotta álmaitól.
Nem könnyű a nagy sikert is feldolgozni, Jan Nepomnjacsij utolsó partijára már nem tudott kellő alapossággal koncentrálni. Nagy bonyodalmat vállalt, de a hajrában egyre jobban játszó Ding Liren túljárt az eszén, legyőzte a világbajnoki kihívót.
A világbajnok-jelölti döntő végeredménye:
H |
Név |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
P |
1 |
Jan Nepomnjacsi (2789) |
|
8½ |
|||||||
2 |
Maxime Vachier-Lagrave (2758) |
|
8 |
|||||||
3 |
Anish Giri (2776) |
|
7½ |
|||||||
4 |
Fabiano Caruana (2820) |
|
7½ |
|||||||
5 |
Ding Liren (2791) |
|
7 |
|||||||
6 |
Alekszandr Griscsuk (2777) |
|
7 |
|||||||
7 |
Kirill Alekszejenko (2696) |
|
5½ |
|||||||
8 |
Wang Hao (2763) |
|
5 |
Jan Nepomnjacsijnak a világbajnoki döntőre való minél optimálisabb felkészülés érdekében át kellett terveznie a versenyprogramját. Lemondta a Grand Chess Tour sorozaton való részvételét, visszalépett a Világkupától. Kiharcolta a Meltwater Chhampions Chess Tour döntőjén való részvételi jogot, de végül nem nevezett a tízfős döntőre.
A CCT hatodik versenyén, az FTX Crypto Cup viadalon Jan Nepomnjacsj két 2-2-es párharc után a negyeddöntőben a rájátszásban nyert Fabiano Caruana ellen. Az előöntőben Wesley So-tól kettős vereséget szenvedett.
A Grand Chess Tour párizsi rapid és villámversenyén szabadkártyával játszott, nem tudott lépést tartani a nagy formában játszó Wesley So-val, aki hárompontos előnnyel győzött, Jan Nepmnjacsij senkitől sem zavartatva szerezte meg az ezüstérmet.
A világbajnoki döntő előtti főpróba, a stavangeri Altibox Norway Chess viadal Jan Nepomnjacsij jelentős kudarcával végződött. Az első félidőt még másodikként zárta, a folytatásban sokat hibázva lett negyedik a 6 főss, kétfordulós tornán. Magnus Carlsennel a két klasszikus partiban remizett, mindkét Armageddon játszmát elvesztette.
Magnus Carlsen negyedszer is megvédte világbajnoki címét. A Dubajban megrendezett 14 játszmásra tervezett világbajnoki döntőben a norvég világelső a tizenegyedik partiban negyedszer győzte le kihívóját, Jan Nepomnjacsijt és 7,5-3,5-ös győzelmet aratott. A 31 éves Magnus Carlsen a vártnál könnyebben védte meg világbajnoki címét. A kritikus hatodik játszmáig Jan Nepomnjacsij felvette a versenyt a norvég világbajnokkal, a 136 lépésben elszenvedett vereségét nem tudta feledni, a párosmérkőzés befejező öt partijában háromszor is kikapott. Gyalogot nézett el, futója került fogságba, a párharc utolsó ütközetében a minőségáldozat erejét becsülte le.
Magnus Carlsen a párbajuk előtt jóval nehezebb ellenfélnek gondolta volna Fabiano Caruanát, vagy a kínai Ding Lirent. A koronavírus-járvány miatt kaotikussá vált, félidőben félbeszakított, majd egy év múlva folytatott világbajnok-jelölti döntő győztese Jan Nepomnjacsij lett és a világbajnoki kihívó. Az orosz nagymesternek „köszönhetően” Magnus Carlsen rutinból megoldotta feladatát, könnyű győzelmet ért el. A sakkvilág a régi-új világbajnokot ünnepli, de sajnálhatjuk, hogy elmaradt az igazi párbaj, Nepomnjacsij megbukott a vizsgán.
A világbajnoki döntő végeredménye:
Magnus Carlsen (norvég, 2855) – Jan Nepomnjacsij (orosz, 2782) 7,5 – 3,5 (döntetlen, döntetlen, döntetlen, döntetlen, döntetlen, 1 – 0, döntetlen, 1 – 0, 1 – 0, döntetlen, 1 – 0)
Varsóban a 17 éves üzbég Nodirbek Abduszattorov szenzációs elsőségével fejeződött be az Open kategóriában a rapid világbajnokság. A 13 fordulós viadalon fordulatokban gazdag összecsapások után négyes holtversenyben végzett az élen Abduszattorov, Jan Nepomnjacsij, a címvédő világbajnok Magnus Carlsen és Fabiano Caruana. A világbajnoki címért csak a Bucholz-pontszám alapján első és második helyezett, Abduszattorov és Neponjacsij mérkőzhetett meg. Az üzbég nagymester 1,5-0,5-re legyőzte orosz riválisát.
A francia Maxime Vachier-Lagrave elsőségével fejeződött be a férfi villám-világbajnokság. hihetetlenül izgalmasan alakult a 21 fordulós torna hajrája, a világbajnoki cím sorsát rájátszás döntötte el, MVL és a lengyel Jan-Krzysztof Duda párbajában a francia nagymester világossal az Armageddon játszmában elért győzelmével lett aranyérmes.
A Meltwater Champions Chess Tour 2022 első versenyén, az Airthings Masters viadalon a kvalifikációs tornát négypontos előnnyel nyerte meg Magnus Carlsen előtt. A negyeddöntőben a német Vincent Keymer ellen győzött, az elődöntőben honfitársát, Andrej Jeszipenkot győzte le. A döntőben Carlsentől vereséget szenvedett.
Az orosz nagymester világbajnok-jelölti döntő előtti főpróba kudarcot hozott, a kilenc partijából csak 4 pontot szerzett, de a balsiker nem hagyott mély nyomot, gyorsan feledte.
Madridban Jan Nepomnjacsij szenzációs elsőségével fejeződött be a világbajnok-jelölti döntő, veretlenül, másfél pontos előnnyel diadalmaskodott. Pályafutása során másodszor a regnáló világbajnok Magnus Carlsen kihívója. A második hely sorsát Ding Liren és Hikaru Nakamura összecsapása döntötte el, a rajtlistát vezető kínai sakkozó félpontos hátránnyal kezdte a rangadót, a kétszeres olimpiai bajnok győzelmével ezüstérmes lett.
Hatodszor rendezték meg a világbajnok-jelölti döntőt nyolc résztvevővel, kétfordulós versenyként, Jan Nepomnjacsij másodszor diadalmaskodott. Másfél pontos előnnyel, veretlenül győzött a viadalon. Hasonló magabiztos elsőséget 2014-ban Hanti-Manszijszkban Viswanathan Anand ért el, a 45 éves exvilágbajnok egypontos előnnyel, veretlenül ért célba.
Jan Nepomnjacsij a torna félidejében félpontos előnnyel vezetett, a hetedik fordulóban Rapport Richárdot fosztotta meg veretlenségétől, nagymesterünk elkerülte a lépésismétléses döntetlent.
Félidőben a torna állása:
FIDE Világbajnik-jelölti döntő Madrid, 2022. Június 16-július 5. |
kat. XXI (2772) |
|||||||||||||||||||||
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
|||||||||||||||
1. |
Jan Nepomnjacsij |
g |
FID |
2766 |
* |
* |
½ |
. |
½ |
. |
1 |
. |
1 |
. |
1 |
. |
½ |
. |
1 |
. |
5½ |
3002 |
2. |
Fabiano Caruana |
g |
USA |
2783 |
½ |
. |
* |
* |
1 |
. |
½ |
. |
½ |
. |
½ |
. |
1 |
. |
1 |
. |
5 |
2928 |
3. |
Hikaru Nakamura |
g |
USA |
2760 |
½ |
. |
0 |
. |
* |
* |
½ |
. |
½ |
. |
½ |
. |
1 |
. |
½ |
. |
3½ |
2773 |
4. |
Ding Liren |
g |
CHN |
2806 |
0 |
. |
½ |
. |
½ |
. |
* |
* |
½ |
. |
½ |
. |
½ |
. |
½ |
. |
3 |
2717 |
5. |
Rapport Richárd |
g |
HUN |
2764 |
0 |
. |
½ |
. |
½ |
. |
½ |
. |
* |
* |
½ |
. |
½ |
. |
½ |
. |
3 |
2723 |
6. |
Jan-Kryzsztof Duda |
g |
POL |
27650 |
0 |
. |
½ |
. |
½ |
. |
½ |
. |
½ |
. |
* |
* |
½ |
. |
½ |
. |
3 |
2725 |
7. |
Tejmur Radzsabov |
g |
AZE |
2753 |
½ |
. |
0 |
. |
0 |
. |
½ |
. |
½ |
. |
½ |
. |
* |
* |
½ |
. |
2½ |
2672 |
8. |
Alireza Firouzja |
g |
FRA |
2793 |
0 |
. |
0 |
. |
½ |
. |
½ |
. |
½ |
. |
½ |
. |
½ |
. |
* |
* |
2½ |
2666 |
A viadal második félidejében Jan Nepomnjacsij még egy győzelmet ért el, utolsó három partijában döntetlenekkel biztosította be elsőségét. A versenyzésére jellemzőek voltak a pragmatikus megoldások, jó érzékkel választott nyitásokat, energiatakarékosan sakkozott. Igazán bajban egy játszmában volt, a kilencedik körben a fontos rangadón Fabiano Caruanával szemben vesztőgyanús állását döntetlenre mentette. A +26,4 Élő-pont, teljesítményének 2909 a performance-pontszáma. A rajtlistán a negyedik volt, a tavalyi világbajnoki döntőben 7,5-3,5-ös súlyos vereséget szenvedett Magnus Carlsentől. Gyengén sikerült a főpróbája, a Grand Chess Tour bukaresti Superbet viadalán – 1-gyel végzett. Nem számított az első számú esélyesnek, az első fordulóban Ding Liren ellen sötéttel elért győzelme óriási jelentőséggel bírt. A virtuális világranglistán négy helyezést javítva a harmadik.
Nepomnjacsijnak az orosz huszárjáték jó szolgálatot tett, utolsó partijában Jan-Krzysztof Duda ellen gond nélkül remizett.
A második hely sorsa Ding Liren és Hikaru Nakamura párharcában dőlt el. A rajtlistát vezető kétszeres kínai olimpiai bajnok Szergej Karjakin eltiltásának köszönhetően kapott meghívást, márciusban rohamléptekkel pótolta a hiányzó játszmaszámot. Vízum nehézségek miatt nem tudott játszani a két Grand Prix versenyén, Berlinben és Belgrádban. Távolmaradása megkönnyítette Rapport Richárd kvalifikációját.
Ding Liren a félidőt egy veresége mellett hat döntetlennel zárta. Erőtlenül sakkozott. A második félidőben „feltámadt”, mesterhármassal tört előre, különösen fontos volt Fabiano Caruana elleni győzelme. A lendületét megtörte Tejmur Radzsabovtól elszenvedett veresége, át kellett engednie a második helyet Hikaru Nakamurának.
A világbajnok-jelölti döntő végeredménye:
H. |
Név |
Élő |
FED |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
Pont |
TB1 |
TB2 |
1 |
Jan Nepomnjaxsuh |
2766 |
FID |
*** |
1 ½ |
½ ½ |
½ ½ |
½ ½ |
1 1 |
1 ½ |
1 ½ |
9,5 |
62,00 |
5 |
2 |
Ding Liren |
2806 |
CHN |
0 ½ |
*** |
½ 0 |
½ 1 |
½ 1 |
½ ½ |
½ 1 |
½ 1 |
8,0 |
52,00 |
4 |
3 |
Tejmur Radzsabov |
2753 |
AZE |
½ ½ |
½ 1 |
*** |
0 1 |
0 ½ |
½ ½ |
½ ½ |
½ 1 |
7,5 |
52,00 |
3 |
4 |
Hikaru Nakamura |
2760 |
USA |
½ ½ |
½ 0 |
1 0 |
*** |
0 1 |
½ 1 |
½ 1 |
½ ½ |
7,5 |
50,25 |
4 |
5 |
Fabiano Caruana |
2783 |
USA |
½ ½ |
½ 0 |
1 ½ |
1 0 |
*** |
1 0 |
½ 0 |
½ ½ |
6,5 |
46,50 |
3 |
6 |
Alireza Firouzja |
2793 |
FRA |
0 0 |
½ ½ |
½ ½ |
½ 0 |
0 1 |
*** |
½ ½ |
½ 1 |
6,0 |
39,50 |
2 |
7 |
Jan-Krzysztof Duda |
2750 |
POL |
0 ½ |
½ 0 |
½ ½ |
½ 0 |
½ 1 |
½ ½ |
*** |
½ 0 |
5,5 |
38,50 |
1 |
8 |
Rapport Richárd |
2764 |
HUN |
0 ½ |
½ 0 |
½ 0 |
½ ½ |
½ ½ |
½ 0 |
½ 1 |
*** |
5,5 |
37,75 |
1 |
Az 500 ezer eurós díjalapból a győztes Nepomnjacsij 48 ezret nyert, Ding Liren 36 ezret kasszírozott, míg Radzsabov és Nakamura osztotta a 24 ezres díjat. Valamennyi résztvevő minden fél pontért 3.500 eurót kapott.
A díjak:
1.Jan Nepomnjacsij 114.500 euró (48.000 + 66.500)
2. Ding Liren 92.000 euró (36.000 + 56.000)
3. Tejmur Radzsabov 64.500 euró (12.000 + 52.500)
4. Hikaru Nakamura 64.500 (12.000 + 52.500)
5. Fabiano Caruana 45.500 euró
6. lireza Firouzja 42.000 euró
7. Jan-Krzysztof Duda 38.500 euró
8. Rapport Richárd 38.500 euró
A Grand Chess Tour 2022 harmadik versenyén, a zágrábi Superunited Coatia rapid és villámversenyén Nepomnjacsj gyengébben rapidozott, jobban snellezett. Wesley Soval holtversenyben negyedikként zárt. St. Louisban a sorozat negyedik tornáján az összetett pontversenyben ötödikként végzett.
A 19 éves francia Alireza Firouzja lett a 9. Sinquefield Cup győztese. Rapid rájátszás döntötte el az első hely sorsát, Firouzja 1,5-0,5-re legyőzte Jan Nepomnjacsijt, a holtversenyt eldöntő összecsapás második partijában az orosz nagymester tisztet nézett el. Az amerikai sakkozás fellegvárában első alkalommal játszó Alireza Firouzja a rapid és villámversenyen is diadalmaskodott, megnyerte a Grand Chess Tour összetett pontversenyét is, 100 ezer dolláros extra díjat vehet át, Wesley So 50, Maxime Vachier-Lagrave 25 ezer dollárt nyert. Nepomnjacsij hatodik lett.
A sakkvilág legjobbjainak tornáját beárnyékolta az ötszörös világbajnok Magnus Carlsen visszalépése. A 19 éves Hans Moke Niemann elleni vereségét nem tudta feldolgozni, megvádolta legyőzőjét, hogy nem megengedett segítséget vett igénybe, nem hitte, hogy ellenfele képes volt a nyerőesélyes állásban sorban húzni a legerősebb lépéseket. A legendás világbajnok Garri Kaszparov éles kritikát fogalmazott meg Carlsen visszalépése miatt, „vétett” a sakkrajongókkal, társaival, a szponzorokkal szemben. Carlsen visszalépésnek nagy nyertese Jan Nepomnjacsij volt, aki az első fordulóban kikapott a norvég világelsőstől, az eredményt törölték…
9. Sinquefield Cup 2022 Saint Louis 2022. szeptember 2-12. |
|||||||||||||||
h |
Név |
Ti |
FED |
Élő |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
9 |
10 |
Ponts |
1 |
Jan Nepomnjacsij |
GM |
FID |
2792 |
* |
1 |
½ |
½ |
½ |
1 |
½ |
½ |
½ |
5 |
|
1 |
Alireza Firouzja |
GM |
FRA |
2778 |
0 |
* |
1 |
½ |
½ |
1 |
½ |
½ |
1 |
5 |
|
3 |
Wesley So |
GM |
USA |
2771 |
½ |
0 |
* |
1 |
½ |
½ |
1 |
½ |
½ |
4.5 |
|
3 |
Fabiano Caruana |
GM |
USA |
2758 |
½ |
½ |
0 |
* |
½ |
½ |
1 |
1 |
½ |
4.5 |
|
5 |
Leinier Dominguez Perez |
GM |
USA |
2745 |
½ |
½ |
½ |
½ |
* |
½ |
½ |
½ |
½ |
4 |
|
6 |
Aronian Levon |
GM |
USA |
2759 |
0 |
0 |
½ |
½ |
½ |
* |
½ |
1 |
½ |
3.5 |
|
6 |
Hans Moke Niemann |
GM |
USA |
2688 |
½ |
½ |
0 |
0 |
½ |
½ |
* |
½ |
1 |
3.5 |
|
8 |
Maxime Vachuer Lagrave |
GM |
FRA |
2757 |
½ |
½ |
½ |
0 |
½ |
0 |
½ |
* |
½ |
3 |
|
8 |
Sahrijar Mamedgyarov |
GM |
AZE |
2757 |
½ |
0 |
½ |
½ |
½ |
½ |
0 |
½ |
* |
3 |
|
10 |
Magnus Carlsen |
GM |
NOR |
2861 |
* |
0 |
A világbajnoki döntő előtti főpróbaként Jan Nepomnjacsij a düsseldorfi szuperversenyen vett részt. Az amerikai színekben versenyző háromszoros örmény olimpiai bajnok, Levon Aronian elsőségével fejeződött be a WR Chess Masters. A viadal utolsó fordulójában a holtversenyben vezető Levon Aronian és az indiai Dommaraju Gukesh gyorsan remizett, a rájátszásra bízták a döntést. Jan Nepomnjacsij nagy csatában, 82 lépésben legyőzte a német Vincent Keymert és az első helyen hármas holtverseny alakult ki. A rájátszásban a nagymesterek 10-10 perc és lépésenként 2-2 másodperc bónuszidő gondolkodási idővel küzdöttek meg. Aronian világossal nyert Gukesh ellen, majd sötéttel Nepomnjacsijt is megadásra kényszerítette. Gukesh legyőzte Nepomnjacsijt, és ellenkező színelosztással a „visszavágók” következtek volna, de csak egy partira került sor. A torna doyenje, a 40 éves Levon Aronian másodszor is vereséget mért a legfiatalabb résztvevőre, a 16 esztendős Gukeshre és ezzel megnyerte a tornát
WR Chess Masters 2023 Düsseldorf, 2023. február 16-25. |
kat. XX (2731) |
||||||||||||||||||
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
9 |
0 |
||||||||||
1. |
Jan Nepomnjacsij |
g |
FID |
2793 |
* |
½ |
1 |
½ |
½ |
1 |
½ |
½ |
½ |
½ |
5½ |
2804 |
|||
2. |
Dommaraju Gukesh |
g |
IND |
2718 |
½ |
* |
½ |
½ |
½ |
½ |
½ |
½ |
1 |
1 |
5½ |
2812 |
|||
3. |
Levon Aronian |
g |
USA |
2736 |
0 |
½ |
* |
½ |
½ |
½ |
1 |
1 |
½ |
1 |
5½ |
2810 |
|||
4. |
Wesley So |
g |
USA |
2766 |
½ |
½ |
½ |
* |
1 |
0 |
½ |
½ |
½ |
½ |
4½ |
2727 |
|||
5. |
Jan-Krzysztof Duda |
g |
POL |
2729 |
½ |
½ |
½ |
0 |
* |
½ |
½ |
½ |
½ |
½ |
4 |
2688 |
|||
6. |
Vincent Keymer |
g |
GER |
2690 |
0 |
½ |
½ |
1 |
½ |
* |
½ |
1 |
0 |
0 |
4 |
2692 |
|||
7. |
Anish Giri |
g |
NED |
2780 |
½ |
½ |
0 |
½ |
½ |
½ |
* |
½ |
½ |
½ |
4 |
2682 |
|||
8. |
Nodirbek Abduszattorov |
g |
UZB |
2734 |
½ |
½ |
0 |
½ |
½ |
0 |
½ |
* |
1 |
½ |
4 |
2687 |
|||
9. |
Andrej Jeszipenko |
g |
FID |
2675 |
½ |
0 |
½ |
½ |
½ |
1 |
½ |
0 |
* |
½ |
4 |
2694 |
|||
10. |
Rameshbabu Praggnanandhaa |
g |
IND |
2690 |
½ |
0 |
0 |
½ |
½ |
1 |
½ |
½ |
½ |
* |
4 |
2692 |
Verőci Zsuzsa