Hamburgban az ünnepélyes megnyitóval és a sorsolással megkezdődött a Grand Prix 2019 négy versenyből álló sorozatának harmadik tornája. November 5. és 17. között megrendezésre kerülő kieséses rendszerű viadalon a tizenhat résztvevő két-kétjátszmás mérkőzéseket vív, 1-1-nél rájátszás dönt. A rajtlistát a francia Maxime Vachier-Lagrave vezeti. Jövőre rendezik meg a kihívó jogáért a nyolc résztvevős világbajnok-jelölti döntőt, amelyre a Grand Prix összetett versenyének első két helyezettje kvalifikálja magát.
A férfi sakkozók új világbajnoki rendszeréről gyors döntést hozott a tavalyi FIDE Kongresszuson megválasztott vezérkar. A jövő évi nyolc résztvevős világbajnok-jelölti döntőn játszhat a tavalyi londoni döntőn Magnus Carlsentől vereséget szenvedő amerikai Fabiano Caruana. Ketten a Hanti-Manszijszkban szeptember 9. és október 4. között megrendezett, 128 résztvevős Világkupáról jutottak tovább, a győztes azetbajdzsáni Tejmur Radzsabov és a finálé vesztes, a kínai Ding Liren. A Man szigeten 140 résztvevővel játszották le a FIDE Chess.com Grand Swiss tornáját, jóval esélyesebb nagymesterek előtt a kínai Wang Hao diadalmaskodott és szerzett világbajnok-jelölti címet.
Ketten az idei Grand Prix négy versenyből álló sorozatáról kvalifikálhatják magukat. A legjobbak túlzsúfolt versenyprogramja miatt itt nagy változtatást vezettek be, a 16-16 résztvevős tornákat kieséses rendszerben, két-kétjátszmás párharcokkal rendezik meg, 1-1-nél rájátszás dönt. Moszkvában május 16. és 29. között rendezték meg az első viadalt, kettős orosz siker született, Jan Napomnjacsij a döntőben Alekszandr Griscsukot győzte le. Rigában július 11. és 24. között szervezték meg a második versenyt, az azerbajdzsáni Sahriyar Mamedgyarov győzött, a döntőben a francia Maxime Vchier-Lagrave ellen 5-4-re nyert. Hamburgban november 4. és 18., végül Tel Avivban december 10. és 24. között csatáznak a nagymesterek.
A részvételre jogosultak közül nem nevezett a világbajnok Magnus Carlsen, Fabiano Caruana, a kínai Ding Liren, a visszavonulását bejelentő orosz exvilágbajnok Vlagyimir Kramnyik. Az indiai exvilágbajnok Viswanathan Anand sem preferálta ezt a lebonyolítást. Rapport Richárd a súlyozott Élő-pontszámok alapján sajnos nem került be a meghívottak közé. A rendezők valamennyi tornára jelölhettek egy-egy résztvevőt, a szervezőktől szabadkártyát az orosz Daniil Dubov kapott. A meghívottaknak három versenyen kell játszaniuk, a megszerzett GP-pontok alapján alakul ki a sorrend, az első két helyezett lesz világbajnokjelölt. A tornáknak 130-130 ezer euró a díjalapja.
A résztvevők: Sahriyar Mamedgyarov (azerbajdzsáni), Maxime Vachier-Lagrave (francia), Anish Giri (holland), Wesley So (amerikai), Levon Aronjan (örmény), Alekszandr Griscsuk (orosz), Hikaru Nakamura (amerikai), Szergej Karjakin (orosz), Yu Yangyi (kínai), Jan Nepomnjacsij orosz), Peter Szvidler (orosz), Tejmur Radzsabov (azerbajdzsáni), Veszelin Topalov (bolgár), Dmitrij Jakovenko (orosz), David Navara (cseh), Radoslaw Wojtaszek (lengyel), Wei Yi (kínai), Jan-Krzysztof Duda (lengyel), Pentala Harikrisha (indiai), Nyikita Vityjugov (orosz), Daniil Dubov (orosz).
A világbajnok-jelölti döntőn egy helyet kap a legmagasabb súlyozott Élő-pontszámú nagymester (2019. január – december), egy résztvevőt a rendező jelölhet. Nincs olyan világbajnoki rendszer, amelyet ne érne kritika, a Grand Chess Tour 2019 sorozatának már korábban közölt időpontjaihoz is igazították a programot. A sakk fokozottan felkeltheti a média érdeklődését, ha a legjobbak küzdelmét követhetik nyomon.
Moszkvában a rajtlistán harmadik 28 éves Jan Nepomnjacsij sikerével fejeződött be a Grand Prix 2019 első tornája. A viadal döntőjének rájátszásában honfitársát, Alekszandr Griscsukot győzte le a második rapidparti megnyerésével. Nepomnjacsij veretlen maradt, három párharcot rájátszásban nyert meg, az első körben az örmény Levon Aronjan elleni sikere + 1 GP pontot jelent, a 24 ezer eurós első díj mellé az összetett pontversenyben 9 ponttal várta a folytatást. Griscsuk a 14 ezer euró mellé 7 pontot gyűjtött.
A moszkvai verseny sok érdekességgel szolgált. Az első körben vereséget szenvedett az első kiemelt holland Anish Giri és az azerbajdzsáni Sahriyar Mamedgyarov is kikapott, két párharc dőlt el rájátszásban.
A legjobb nyolc között három párbajban csak a hosszabbításban született döntés. Az elődöntőben Alekszandr Griscsuk remekelt az amerikai Hikaru Nakamura ellen, Jan Nepomnjacsij „megszenvedett” a rájátszásban a lengyel Radoslaw Wojtaszek legyőzéséért.
Jan Nepomnjacsij útja a győzelemig:
Jan Nepomnjacsij (orosz, 2773) – Levon Aronjan (örmény, 2762) 1,5 – 0,5 (1 – 0, döntetlen)
Wei Yi (kínai, 2736) – Jan Nepomnjacsij (orosz, 2773) 1,5 – 2,5 (döntetlen, döntetlen, döntetlen, 0 – 1)
Radoslaw Wojtaszek (lengyel, 2724) – Jan Nepomnjacsij (orosz, 2773) 1,5 – 2,5 (döntetlen, döntetlen, döntetlen, 0 – 1)
Alekszandr Griscsuk (orosz, 2772) – Jan Nepomnjacsij (orosz, 2773) 1,5 – 2,5 (döntetlen, döntetlen, döntetlen, 0 - 1)
A Grand Prix pontverseny állása:
Jan Nepomnjacsij 9 pont
Alekszandr Griscsuk 7
Radoslaw Wojtaszek 5
Hikaru Nakamura 3
Peter Szvidler, Wei Yi és Daniil Dubov 2
Wesley So 1
Rigában a rajtlistát a holland Anish Giri vezette, a francia Maxime Vachier-Lagrave, az orosz Alekszandr Griscsuk és az azerbajdzsáni Sahriyar Mamedgyarov volt még kiemelt. A többiek besorolását sorsolással döntötték el.
Az első körben hat párharc dőlt el a rájátszásban. Az orosz Szergej Karjakin a „hirtelen halál” parti megnyerésével búcsúztatta Anish Girit. Mamedgyarov az orosz titán Daniil Dubovot győzte le. Az orosz derbit Alekszandr Griscsuk nyerte meg Nyikita Vutyjugovval szemben. Az amerikai Wesley So az indiai Pentala Harikrishnával szemben érvényesítette a papírformát. Meglepetés volt a bolgár exvilágbajnok Veszelin Topalov sikere az amerikai Hikaru Nakamura ellen. Nagy csatában vesztett az olimpiai bajnokok rangadóján az örmény Levon Aronjan a kínai Yu Yangyi ellen. A legfiatalabb résztvevő, a lengyel Jan-Krzysztof Duda a nyolcszotos orosz bajnok Peter Szvidlerre mért vereséget. Maxime Vachier-Lagrave gond nélkül nyert a cseh David Navara ellen.
A legjobb nyolc között Szergej Karjakin előtt Wesley So állította pirosra a szemafort. Alekszandr Griscsuk legyőzte Yu Yangyit. Jobban rapidozott Mamedgyarov, mint Jan-Krzysztof Duda. Nem okozott nehézséget MVL-nek, hogy Veszelin Topalovot búcsúztassa.
Az elődöntőben MVL 1,5-0,5-re verte So-t, Mamedgyarov hasonló arányban Griscsukot búcsúztatta.
Sahriyar Mamedgyarov a döntőben 5-4-re nyert Maxime Vachier-Lagrave ellen. A rájátszás négy rapidpartijában döntetlenek születtek, mindketten szalasztottak el esélyt. Az első villámjátszmában Mamedgyarov győzött, Vachier-Lagrave kiegyenlített. Küzdelmük a „hirtelen halál” játszmában dőlt el az azerbajdzsáni nagymester javára. Tíz GP-pontot jelentett sikere, 24 ezer eurós első díjat vehetett át, Vachier-Lagrave 14 ezret nyert és 8 GP-pontot kapott. Az összetett pontversenyben Mamedgyarov és az orosz Alekszandr Griscsuk vezet az orosz Jan Nepomnjacsij és Vachier-Lagrave előtt.
Sahriyar Mamedgyarov útja a győzelemig:
Sahriyar Mamedgyarov (azerbajdzsáni, 2765) - Daniil Dubov (orosz, 2700) 1,5 – 0,5 (döntetlen, 1 – 0)
Jan-Krzysztof Duda (lengyel, 2729) - Sahriyar Mamedgyarov 1,5 – 2,5 (döntetlen, döntetlen, döntetlen, 0 – 1)
Sahriyar Mamedgyarov – Wesley So (amerikai, 2763) 1,5 – 0,5 (1 – 0, döntetlen)
Sahriyar Mamedgyarov – Maxime Vachier-Lagrave (francia, 2775) 5 - 4 ( 1 – 0, 0 – 1, döntetlen, döntetlen, döntetlen, döntetlen, 1 – 0, 0 – 1, 1 - 0)
A Grand Prix versenyek pontozása:
Forduló |
GP-pont |
a verseny győztese |
8 |
a döntő vesztese |
5 |
az elődöntő vesztesei |
3 |
a 2. forduló vesztesei |
1 |
az első forduló vesztesei |
0 |
tie-break nélkül győzelem |
+1 |
Az összetett pontverseny állása:
Sahriyar Mamedgyarov (azerbajdzsáni) 10 pont (0, 10)
Alekszandr Griscsuk (orosz) 10 (7, 3)
Jan Nepomnjacsij (orosz) 9
Maxime Vachier-Lagrave (francia) 8
Radoslaw Wojtaszek (lengyel) 5
Wesley So (amerikai) 4 (1, 3)
Hikaru Nakamura (amerikai) 3 (3, 0)
Wei Yi (kínai) 2
Peter Szvidler (orosz) 2 (2, 0)
Daniil Dubov (orosz) 2 (2, 0)
Veszelin Topalov (bolgár) 1
Yu Yangyi (kínai) 1
Szergej Karjakin (orosz) 1 (0, 1)
Jan-Krzysztof Duda (lengyel) 1 (0, 1)
Tejmur Radzsabov (azerbajdzsáni) 0
Pentala Harikrishna (indiai) 0
David Navara (cseh) 0
Dmitrij Jakovenko (orosz) 0
Anish Giri (holland) 0 (0, 0)
Levon Aronjan (örmény) 0 (0, 0)
Nyikita Vityjugov (orosz) 0 (0, 0)
Hamburgban a rajtlistát a francia Maxime Vachier-Lagrave vezeti, az orosz Jan Nepomnjacsij, az azerbajdzsáni Tejmur Radzsabov és az orosz Alekszandr Griscsuk volt még kiemelt. A többiek besorolását sorsolással döntötték el. Az élő internetes közvetítés többek között a worldchess.com honlapon lesz. Az időkontroll a megszokott, 90-90 perc 40 lépésre, majd 30-30 perc a játszma befejezéséig, az első lépéstől kezdve még 30-30 másodperc bónusszal. A rájátszás két 25-25 perces partival kezdődne (+10-10 másodperc lépésenként), újabb egál esetén két 10-10 perces játszma (+10-10 másodperc bónusz), két 5-5 perces játszma (+ 3-3 másodperc), 4-4-nél a „hirtelen halál parti döntene.
A menetrend:
1.forduló: november 5-6, tie-break november 7
2. forduló: november 8-9, tie-break november 10
Elődöntő: november 11-12, tie-break november 13
Döntő: november 15-16 tie-break november 17
Az első forduló párosítása:
Maxime Vachier-Lagrave (francia, 2777) – Wei Yi (kínai, 2721)
Hikaru Nakamura (amerikai, 2741) – Veszelin Topalov (bolgár, 2736)
David Navara (cseh, 2701) – Nyikita Vityjugov (orosz, 2751)
Radoslaw Wojtaszek (lengyel, 2728) – Alekszandr Griscsuk (orosz, 2764)
Tejmur Radzsabov (azerbajdzsáni, 2767) – Daniil Dubov (orosz, 2676)
Peter Szvidler (orosz, 2719) – Pentala Harikrishna (indiai, 2731)
Dmitrij Jakovenko (orosz, 2691) – Yu Yangyi (kínai, 2753)
Jan-Krzysztof Duda (lengyel, 2748) . Jan Nepomnjacsij (orosz, 2773)
Az első forduló vesztesei 5 ezer eurót kapnak. A negyeddöntőben vereséget szenvedők 8 ezret és 1 GP-pontot. Az elődöntő vesztesei 10 ezret és 3 pontot. A döntőben vereséget szenvedő 14 ezret és 5 pontot. A győztes 24 ezer euróval gazdagodik és 8 GP-ponttal. A tie-break nélkül megnyert mérkőzésért + 1 jutalompont jár. Az összetett pontverseny első tíz helyezettje még 280 ezer eurón osztozik, az első helyezett 50, a második 45 ezret is nyer a világbajnok-jelölti cím mellé.
Verőci Zsuzsa
Fotók: worldchess.com