A sakkozás amerikai fellegvára, St. Louis szeptember 11. és 19. között szupersztárok részvételével rendez meg két online tornát. A „Champions Showdowns” első viadalán, a Chess 9LX (Fischer Random Chess) versenyen játszik a sakkozás 13. világbajnoka, Garri Kaszparov, a regnáló világelső Magnus Carlsen vezeti a rajtlistát. A tízfős mezőnyt a tavalyi vb győztese, az amerikai Wesley So, honfitársai, Hikaru Nakamura és Fabiano Caruana részvétele is fémjelzi. A 9 fordulós torna díjalapja 150 ezer dollár, a győztes 37 ezer ötszázat kasszírozhat, játszmánként 20-20 perc a gondolkodási idő és lépésenként 10-10 másodperc, naponta három fordulóra kerül sor. Szeptember 15. és 19. között tíz résztvevős rapid és villámversenyen mérik össze erejüket a sakkvilág legjobbjai, Magnus Carlsen is harcba száll a 250 ezer dolláros díjalapú tornán.
A koronavírus-járvány miatt a sakkozás legjobbjai csak online viadalokon mérték össze erejüket. A szupersztárok kitűnő díjazású tornákon játszhattak. Az amerikai sakkozás fellegvára, a Saint Louis Chess Club szervezésében nyolcan csatáztak a 265 ezer dollár díjazású kieséses rendszerű Clutch Chess International viadalon. A világbajnok Magnus Carlsen a döntőben 9,5 – 8,5-re győzte le a világranglista második, két évvel korábbi kihívóját, Fabiano Caruanát.
A St. Louis Chess Club ezúttal két versenyt is rendez, pénteken kezdődik a Chess 9LX tíz résztvevős versenye. A sakktörténelemben a Fischer Random Chess nevet kapta, a sakkozás legendás világbajnokának, Robert Fischernek a találmánya. Először 1996. június 19-én Buenos Airesben játszottak bemutató játszmát, ahol Fischer ellenfele a Fülöp-szigeteki Eugenio Torre volt. Az új sakkal a világbajnok célul tűzte ki, hogy a sakkozók kerüljék el a hosszú megnyitáselméleti változatokat, a partikban a kreativitásuk érvényesüljön a hosszas elemzések helyett. A kezdőállásokat már számítógép sorsolja ki, korábban dobókockás megoldás is volt, 960 állás létezik, innen az elnevezés.
Alapállásban a gyalogok a hagyományos sakkhoz hasonlóan a második és a hetedik soron helyezkednek el. A király mindig a bástyák között, a sötét haderő a világoséval megegyezően áll, a figurák ugyanúgy lépnek, ütnek, mint a hagyományos sakkban. Csak a sáncolás módja különleges, a célok is megegyeznek: a király bemattolása, döntő anyagi előny kiharcolása, a döntetlen elérése.
A Chess 9LX viadal szenzációja, hogy a sakkozás legendás világbajnoka, Garri Kaszparov 57 évesen akarja felvenni a versenyt korunk legjobbjaival. Fordulók előtt sorsolják ki a hadállásokat a 960 lehetséges variációból, rövid felkészülés után kezdődnek a 20-20 perces és lépésenként az 5-5 másodperces küzdelmek, naponta három-három fordulóra kerül sor.
A Chess 9LX verseny résztvevői az URS pontszámok sorrendjében:
Magnus Carlsen (norvég, 2855)
Hikaru Nakamura (amerikai, 2801)
Maxime Vachier-Lagrave (francia, 2797)
Fabiano Caruana (amerikai, 2794)
Wesley So (amerikai, 2783)
Levon ronjan (örmény, 2773)
Leinier Dominguez Perez (amerikai, 2754)
Peter Szvidler (orosz, 2740)
Alireza Firouzja (FIDE, 2726)
Garri Kaszparov (orosz, 2632)
A szeptember 15. és 19. között megrendezésre kerülő rapid és villámversenyen a 9 fordulós körverseny után a villámtornán világossal és sötéttel is megmérkőznek a nagymesterek. A 250 ezer dolláros díjalapból a győztes 50 ezret nyer.
A St. Louis rapid és villámverseny résztvevői az URS pontszámok sorrendjében:
Magnus Carlsen (norvég, 2855)
Hikaru Nakamura (amerikai, 2801)
Wesley So (amerikai, 2783)
Jan Nepomnjacsij (orosz, 2777)
Alekszandr Griscsuk (orosz, 2776)
Levon ronjan (örmény, 2773)
Leinier Dominguez Perez (amerikai, 2754)
Alireza Firouzja (FIDE, 2726)
Pentala Harikrishna (indiai, 2714)
Jeffery Xiong (amerikai, 2687)
Verőci Zsuzsa