Szenzációként olvashattuk a hírt, hogy a sakkozás 13. világbajnoka, az orosz Garri Kaszparov a világranglistán jelenleg 10., a tavalyi Tata Steel szuperverseny győztese, a 24 éves amerikai Hikaru Nakamura szakmai segítője lett. Kaszparov korábban a világranglistát vezető norvég Magnus Carlsennel is együttműködött.
Talán soha nem vártuk még ekkora érdeklődéssel a Hollandiában megjelenő, angol nyelvű New in Chess Magazin új számát, hiszen a 7-es újság beharangozója (breaking news) arról tájékoztatja a sakkrajongókat, hogy Garri Kaszparov saját rovatában „bevallja”, hogy az idei Tata Steel szuperverseny előtt együttműködést kezdett az amerikai Hikaru Nakamurával. Az újságban Macauley Peterson 8 oldalas interjú készített Nakamurával, aki minden idők legnagyobb sakkozójaként jellemzi az orosz exvilágbajnokot. Megtudhatunk részleteket is az együttes munkáról, ahogy Nakamura megerősítette helyét a sakkvilág elitjében, és új információkat, hogy miként lett vége Kaszparov korábbi együttműködésének a világranglista-vezető Magnus Carlsennel.
Kaszparov és Nakamura a Wijk aan Zee-i szuperverseny előtt kezdte a munkát, a viadal az amerikai sakkozó eddigi pályafutásának legnagyobb sikerével végződött. Visszatekintve az eredményre, joggal hihetjük, hogy Hikaru eredményében Kaszparov már szerepet játszott. Nakamura és Kaszparov a közös munkáról először a 2010. decemberében megrendezett London Classic szuperversenyen beszélgetett.
Természetesen beszámolok majd részletesen is a New in Chess Magazinban megjelenő írásról, az interjúról, de addig is felidézném 2009-es Tal-emlékverseny után Vlagyimir Kramnyikkal készített interjú egyik érdekes részletét.
- Amikor Dortmundban játszott, még nem tudhatta, hogy Garri Kaszparov segít Magnus Carlsennek. Moszkvában ön ezt már tudta. Mostanában sokat beszélnek, írnak arról, hogy Kaszparov átadta nagy adatbázisát 17 ezer változattal: azt mondják, hogy ez nagy segítség a fiatal norvégnak. Mit gondol erről?
- A megabázisról szóló szóbeszédek - a publikumnak szólnak. Semmi jelentősége nincs. Nem a változatokról van szó, hanem abban az életkorban, amelyben most Carlsen van, sok energiád van, friss a fejed, a szervezet gyorsan regenerálódik, de még hiányzik a tudás és a tapasztalat. Ezért még az „idősek” eredményesebbek. Emlékszem, hogy 18-19 évesen időnként legyőztem Kaszparovot, de összességében még hiányzott a tudás, a tapasztalat.
Természetesen Kaszparov, aki mindannyiunkkal játszott, megmagyarázhatja Magnusnak, hogy kell Ananddal, velem, Topalovval szemben cselekedni, milyen megnyitásokkal kell foglalkoznia, melyek nem felelnek meg a stílusának. Úgy gondolom, hogy együttműködésük ilyen jellegű kapcsolat. Ha abban az időben lett volna mellettem egy ilyen ember, lehet, hogy korábban lettem volna világbajnok. Már azelőtt, hogy Carlsen együttműködött volna Kaszparovval, világos volt, hogy a norvég tehetsége bajnoki kaliberű, és a kapcsolat segíthet a titulus gyorsabb megszerzésében. Mondjuk, hogy nem 27, hanem 23 évesen.
Aligha tévedünk, ha Kramnyiknak adunk igazat és hasonló együttműködést jelenthet Nakamura számára is ez a közös munka. Az amerikai nagymesterre nagy sorozat vár. November 16-tól a VI. Tal-emlékversenyen játszik, minden idők egyik legerősebb tornáján vehet részt, 22-es kategóriájú, 2776-os Élő-átlaggal. Decemberben a London Classic a következő megmérettetése, 2748-as átlaggal 20-as kategóriájú a viadal. Januárban Wijk aan Zee-ben minden korábbi csúcsot megdönt a klasszikus, 14 résztvevős körverseny átlaga, 2754-gyel 21-es kategóriájú, holott sajnos nem játszik Viswanathan Anand és Vlagyimir Kramnyik. (A pontszámok még módosulhatnak, hiszen 2012. január 1-én megjelenik a következő világranglista.) Hikaru Nakamura címvédőként élvezheti Garri Kaszparov szakmai segítségét. A három nagy torna mezőnyét látva érthetően vérzik a szívünk, nincs a sakkvilág elitjét felvonultató tornáknak magyar résztvevője.
A Tal-emlékverseny résztvevői az Élő-pontszámok sorrendjében:
Magnus Carlsen (norvég, 2826)
Viswanathan Anand (indiai, 2811)
Levon Aronjan (örmény, 2802)
Vlagyimir Kramnyik (orosz, 2800)
Vaszilij Ivancsuk (ukrán, 2775)
Szergej Karjakin (orosz, 2763)
Hikaru Nakamura (amerikai, 2758)
Peter Szvidler (orosz, 2755)
Borisz Gelfand (izraeli, 2744)
Jan Nepomnjacsij (orosz, 2730)
A London Chess Classic torna résztvevői:
Magnus Carlsen (norvég, 2826)
Viswanathan Anand (indiai, 2811)
Levon Aronjan (örmény, 2802)
Vlagyimir Kramnyik (orosz, 2800)
Hikaru Nakamura (amerikai, 2758)
Michael Adams (angol, 2734)
Nigel Short (angol, 2698)
Luke McShane (angol, 2671)
David Howell (2633)
A Tata Steel szuperverseny résztvevői:
Magnus Carlsen (norvég, 2826)
Levon Aronjan (örmény, 2802)
Tejmur Radzsabov (azeri, 2781)
Vaszilij Ivancsuk (ukrán, 2775)
Veszelin Topalov (bolgár, 2768)
Szergej Karjakin (orosz, 2763)
Hikaru Nakamura (amerikai, 2758)
Vugar Gasimov (azeri, 2757)
Borisz Gelfand (izraeli, 2744)
Gata Kamsky (amerikai, 2732)
Fabiano Caruana (olasz, 2727)
David Navara (cseh, 2724)
Anish Giri (holland, 2714)
Loek van Wely (holland, 2686)
Mindig öröm, ha beszámolhatok új sakk-könyv megjelenéséről. Kállai Gábor nemzetközi nagymester, a 2002-es bledi sakkolimpián ezüstérmes magyar válogatott kapitánya, 30 éve ismert szakíró „Sakksztorik” című könyve már elérhető az internetes könyváruházakban.
A könyv több, mint 100 kitűnő játszmát gyűjt csokorba úgy, hogy mindegyik mellé eredeti történetet, sztorit is prezentál. A 2007 és 2011 között íródott sakkszösszenetek foglalkoznak az elmúlt évek történéseivel, az indiai Viswanathan Anand világbajnoki sikerével, a szinte semmiből felbukkanó norvég csodagyerek, Magnus Carlsen szárnyalásával és persze az itthoni sztárok, Portisch Lajos, Lékó Péter, Polgár Judit, Almási Zoltán és a legfiatalabb nagymester, Rapport Richárd eredményeivel is. Olvashatnak régmúlt bajnokokról, például Steinitzről, Aljechinről, Capablancáról, vagy a „3 K”-ról, azaz Korcsnojról, Karpovról és Kaszparovról is.
Verőci Zsuzsa