Férficsapatunk remizett Angliával, női válogatottunk 4-0-ra nyert, az ukrán női együttes már Európa-bajnok

Címkék: Csapat Európa-bajnokság 2013

A varsói Európa-bajnokság nyolcadik fordulójában férficsapatunk izgalmas küzdelemben 2-2-öt játszott az angolokkal. Almási Zoltán győzött, Balogh Csaba és Polgár Judit remizett, az éltáblán Erdős Viktor vereséget szenvedett. Női válogatottunk „gólarányt” is javítva 4-0-ra nyert a lengyelek második gárdája ellen. Ukrajna az utolsó forduló előtt már Európa-bajnoki címet ünnepelhet, míg a férfiak mezőnyében a befejező játéknapra maradt a döntés. Örményország-Azerbajdzsán és Oroszország-Franciaország találkozók döntik el az érmek sorsát. Kedvező férficsapatunk párosítása, Fehéroroszország négyese az ellenfél, női együttesünk az örményekkel csatázik majd. A forduló 11 órakor kezdődik.

 

Izgalmas csatában döntetlennel ért véget az angolokkal vívott csata. Időzavarok, érdekes megoldások, kihagyott esélyek is jellemezték a partikat. Elsőként Balogh Csaba játszmája ért véget Nigel Shorttal szemben. A francia védelmű összecsapás során világos kis előnnyel játszhatott, de a nagyon rutinos angol nagymester kiegyenlítette az állást.

Almási Zoltán mindent megtett a nyerés érdekében, az esély keresése közepette súlyos időzavarba került. Ez felbátorította ellenfelét, Gawain Jones rövid időn belül azonban szembesült, hogy nagymesterünk remek manővere, a futó átjátszása a nagyátlóra tervet nem látta. Tetszetős volt Zoltán vezérének és futójának összjátéka, csapatunk vezetést szerzett.

 

Polgár Judit előnybe került David Howell berlini spanyolja ellen, az angol sakkozó hadereje teljes passzvitásba kényszerült. Judit jobban játszhatott volna, nyerőesélyt kaphatott volna, Howell minőségáldozattal időzavarban is jó ellenesélyt talált, megmentette a játszmát.

Erdős Viktor sötéttel nagyot küzdött az extraklasszis Michael Adams ellen. Az angol nagymester minden tudására szüksége volt, hogy a már-már remit ígérő pozícióból kihozza a maximumot. Szabadgyalogja, a sötét király bizonytalan helyzete végül eldöntötte a parti sorsát. Kedvező csapatunk párosítása a befejező játéknapon, nagymestereink Fehéroroszországgal küzdenek meg.

A vezető francia együttes „visszaverte” az örmények támadását, 2-2-vel is megőrizte első helyét, de az oroszokat kapták jutalmul. Óriási szerencsével az orosz csapat minimális arányban legyőzte a hollandokat, Alekszandr Morozevics reménytelennek tűnő pozíciót mentett remire, az éltáblán Alekszandr Griscsuknak is nagyon kellett kapaszkodnia Anish Giri ellen. Az azeriek ötödik meccsüket nyerték meg.

 

A 8. forduló eredményei:

Anglia (9, 16) – Magyarország (9, 16,5)  2 - 2

Michael Adams (2752) – Erdős Viktor (2658) 1 – 0 (Spanyol megnyitás, 66)

Balogh Csaba (2630) - Nigel Short (2680) döntetlen (Francia védelem, 48)

Gawain Jones (2648) – Almási Zoltán (2710) 0 – 1 (Nimzoindiai védelem, 50)

Polgár Judit (2689) – David Howell (2644) döntetlen (Spanyol megnyitás, 65)

 

Franciaország (12, 17) – Örményország (11, 16)  2 - 2

Etienne Bacrot (2749) – Levon Aronjan (2801)  0 - 1

Maxime Vachier-Lagrave (2742) – Szergej Movszeszjan (2700)  1 - 0

Romain Edouard (2653) – Vlagyimir Akopjan (2681)  döntetlen

Vladiszlav Tkacsijev (2637) – Gabriel Szargiszjan (2676)  döntetlen

 

Azerbajdzsán (11, 16,5) – Görögország (10, 17)  2,5 – 1,5

Hollandia (9, 18,5) – Oroszország (9, 17,5) 1,5 – 2,5

Ukrajna (9, 15,5) – Grúzia (9, 15,5)  1,5 – 2,5

Fehéroroszország (9, 15,5) – Csehország (9, 16,5)  2 - 2

Lengyelország1 (8, 15,5) – Horvátország (8, 14,5)  2 - 2

Olaszország (8, 14,5) – Törökország (8, 15)  2,5 – 1,5

Svájc (7, 13) – Románia (7, 16)  0,5 – 3,5

Montenegró (7, 13) – Szerbia (7, 16)  2 - 2

Svédország (7, 14,5) – Bulgária (7, 15,5)  2 - 2

Izrael (7, 13,5) – Szlovénia (7, 13,5)  1,5 – 2,5

Lengyelország3 (6, 13,5) – Németország (6, 13)  2 - 2

Spanyolország (6, 13,5) – Ausztria (5, 10)  2 - 2

Dánia (5, 13) – Finnország (5, 13)  2 - 2

Belgium (5, 14) – Izland (5, 13,5)  1,5 – 2,5

Norvégia (4, 9,5) – Litvánia (5, 14)  1,5 – 2,5

Macedónia (2, 10,5) – Skócia (4, 10,5)  2,5 – 1,5

Wales (0, 1) – Lengyelország2 (4, 10,5)  0,5 – 3,5

 

Az élmezőny állása:

Hely.

Rajtl.

 

Ország

Ford.

  + 

  = 

  - 

 TB1 

 TB2 

 TB3 

 TB4 

1

3

Franciaország

8

5

3

0

13

172.0

19.0

143.0

2

6

Azerbajdzsán

8

5

3

0

13

171.5

19.0

144.0

3

2

Örményország

8

5

2

1

12

150.5

18.0

135.0

4

1

Oroszország

8

5

1

2

11

150.0

20.0

139.0

5

14

Grúzia

8

4

3

1

11

137.5

18.0

136.5

6

15

Görögország

8

4

2

2

10

166.0

18.5

144.0

7

9

Csehország

8

4

2

2

10

157.5

18.5

144.5

8

7

Magyarország

8

3

4

1

10

154.0

18.5

136.0

9

5

Anglia

8

3

4

1

10

137.5

18.0

136.0

10

17

Fehéroroszország

8

4

2

2

10

125.5

17.5

133.5

11

13

Olaszország

8

4

2

2

10

114.0

17.0

136.5

12

4

Ukrajna

8

3

3

2

9

146.0

17.0

142.0

13

12

Lengyelország

8

3

3

2

9

126.5

17.5

128.0

14

19

Románia

8

3

3

2

9

124.0

19.5

115.0

15

8

Hollandia

8

4

1

3

9

123.5

20.0

112.0

16

22

Szlovénia

8

4

1

3

9

120.0

16.0

132.5

 

Az utolsó forduló párosítása:

Tábla

Rajtl.

 

Ország

Pont

MP

Res.

:

Res.

MP

Pont

Ország

 

Rajtl

1

2

Örményország

18

12

:

13

19

Azerbajdzsán

6

2

1

Oroszország

20

11

:

13

19

Franciaország

3

3

9

Csehország

18½

10

:

11

18

Grúzia

14

4

7

Magyarország

18½

10

:

10

17½

Fehéroroszország

17

5

15

Görögország

18½

10

:

10

17

Olaszország

13

6

5

Anglia

18

10

:

9

17½

Lengyelország3

12

7

22

Szlovénia

16

9

:

9

17

Ukrajna

4

8

16

Horvátország

16½

9

:

9

19½

Románia

19

9

21

Bulgária

17½

8

:

9

20

Hollandia

8

10

20

Szerbia

18

8

:

8

16½

Törökország

18

11

30

Montenegró

15

8

:

8

16½

Svédország

25

12

10

Németország

15

7

:

7

13½

Svájc

31

13

28

Izland

16

7

:

7

15½

Spanyolország

11

14

29

Izrael

15

7

:

7

15½

Lengyelország

23

15

34

Litvánia

16½

7

:

6

15

Finnország

32

16

27

Ausztria

12

6

:

6

14

Lengyelország2

24

17

26

Dánia

15

6

:

0

Wales

38

18

35

Macedónia

13

4

:

5

15½

Belgium

33

19

37

Skócia

12

4

:

4

11

Norvégia

36

 

Női válogatottunk kedvező párosítását kihasználva, „gólarányt” is javítva „kiütéses” győzelmet aratott. A nyerések sorát Papp Petra nyitotta meg, tetszetős minőségáldozattal került jelentős előnybe, simán győzött. Csak idő kérdése volt az éltáblán Hoang Thanh Trang sikere, a meggyengült világos királyállás ideális célpontja volt támadásának.

 

Rudolf Anna kissé kalandos partiban hozta a kötelező győzelmet, előnyös állásban taktikai esélyeket adott ellenfelének, de a szerény Élő-pontszámú Oliwia Kolbasa nem élt a lehetőséggel. Gara Anita némi bizonytalankodás után tette teljessé a győzelmet. Az örményekkel küzdenek meg az utolsó játéknapon.

Fantasztikus sikert ért el az ukrán együttes. A márciusi csapat-világbajnokság megnyerése után a lengyel fővárosban az utolsó forduló előtt már Európa-bajnoki címet ünnepelhet. A várakozáson felül szereplő örmények búcsút inthetnek érmes álmaiknak. Oly sok kaland után a háromszoros kontinensbajnok orosz csapat feljött a második helyre, a grúzok már nem nyerhetnek érmet. A lengyelek megismételhetik két évvel korábbi dobogós helyezésüket.

 

A 8. forduló eredményei:

Lengyelország2 (8, 15) – Magyarország (8, 15)  0 - 4

Klaudia Kulon (2276) – Hoang Thanh Trang (2511) 0 – 1 (Francia védelem, 43)

Gara Anita (2311) – Anna Iwanow (2206) 1 – 0 (Szicíliai védelem, 55)

Klaudia Wisniowska (2153) – Papp Petra (2300) 0 – 1 (Szicíliai védelem, 30)

Rudolf Anna (2281) – Oliwia Kiolbasa (1982) 1 – 0 (Kettős huszárjáték, 42)

 

Ukrajna (13, 20) – Örményország (11, 21)  3 - 1

Katyerina Lahno (2542) – Elina Danieljan (2457)  1 - 0

Anna Usenyina (2492) – Lilit Mkrtchian (2447) döntetlen

Maria Muzicsuk (2491) – Lilit Galojan (2301)  1 - 0

Natalija Zsukova (2466) – Maria Muzicsik (2339)  döntetlen

 

Oroszország (10, 19) – Grúzia (10, 18) 3 - 1

Bulgária (9, 15,5) – Lengyelország1 (10, 16)  1,5 – 2,5

Csehország (9, 17) – Litvánia (9, 17)  1,5 – 2,5

Lengyelország3 (9, 15) – Románia (8, 17,5)  0,5 – 3,5

Hollandia (8, 15,5) – Izrael (7, 15,5)  2,5 – 1,5

Szerbia (7, 14) – Németország (7, 15)  1,5 – 3,5

Fehéroroszország (7, 13) – Spanyolország (7, 13)  1 - 3

Görögország (6, 12) – Ausztria (7, 11)  1,5 – 2,5

Anglia (6, 8) – Azerbajdzsán (6, 13)  1,5 – 2,5

Olaszország (5, 14) – Belgium (6, 10,5)  3,5 – 0,5

Norvégia (5, 9) – Franciaország (5, 13,5)  0,5 – 3,5

Svájc (5, 12,5) – Szlovénia (5, 12,5)  1,5 – 2,5

Finnország (2, 8,5) – Törökország (4, 13,5)  1,5 – 2,5

Horvátország (2, 8) – Izland (3, 10)  3,5 – 0,5

 

Az élcsoport állása:

Hely.

Rajtl.

 

Ország

Ford.

  + 

  = 

  - 

 TB1 

 TB2 

 TB3 

1

1

Ukrajna

8

7

1

0

15

187.0

23.0

2

2

Oroszország1

8

5

2

1

12

192.0

22.0

3

4

Lengyelország

8

5

2

1

12

153.5

18.5

4

6

Örményország

8

5

1

2

11

165.5

22.0

5

16

Litvánia

8

5

1

2

11

134.0

19.5

6

3

Grúzia

8

3

4

1

10

171.0

19.0

7

10

Románia

8

4

2

2

10

140.5

21.0

8

8

Magyarország

8

4

2

2

10

126.5

19.0

9

14

Hollandia

8

4

2

2

10

105.0

18.0

10

11

Bulgária

8

4

1

3

9

133.5

17.0

11

5

Németország

8

4

1

3

9

121.5

17.5

12

9

Spanyolország

8

4

1

3

9

117.0

16.0

13

13

Lengyelország3

8

4

1

3

9

116.5

15.5

14

18

Csehország

8

4

1

3

9

116.0

18.5

15

19

Ausztria

8

4

1

3

9

85.5

13.5

16

17

Azerbajdzsán

8

4

0

4

8

105.5

15.5

 

Az utolsó forduló párosítása:

Hely.

Rajtl.

 

Ország

Pont

MP

Res.

:

Res.

MP

Pont

Ország

 

Rajtl.

1

2

Oroszország

22

12

:

15

23

Ukrajna

1

2

4

Lengyelország

18½

12

:

11

19½

Litvánia

16

3

8

Magyarország

19

10

:

11

22

Örményország

6

4

3

Grúzia

19

10

:

10

18

Hollandia

14

5

5

Németország

17½

9

:

10

21

Románia

10

6

19

Ausztria

13½

9

:

9

16

Spanyolország

9

7

11

Bulgária

17

9

:

9

15½

Lengyelország3

13

8

17

Azerbajdzsán

15½

8

:

9

18½

Csehország

18

9

7

Franciaország

17

7

:

8

15

Lengyelország2

25

10

20

Olaszország

17½

7

:

7

15½

Szerbia

12

11

15

Izrael

17

7

:

7

14

Fehéroroszország

24

12

30

Belgium

11

6

:

7

15

Szlovénia

27

13

21

Görögország

13½

6

:

5

14

Svájc

26

14

28

Törökország

16

6

:

4

11½

Horvátország

22

15

32

Izland

10½

3

:

6

Anglia

23

16

29

Norvégia

5

:

2

10

Finnország

31

 

Adams,M (2752) - Erdős,V (2658)
Spanyol megnyitás [C78]

1.e4 e5 2.Hf3 Hc6 3.Fb5 a6 4.Fa4 Hf6 5.0-0 b5 6.Fb3 Fc5 7.Hc3 0-0 8.d3 d6 9.Hd5 h6 10.a4 Bb8 11.axb5 axb5 12.Fe3 Hxd5 13.Fxc5 Hf6 14.Fe3 Fe6 15.Fxe6 fxe6 16.c3 Vd7 17.b4 Ba8 18.Vc2 Bfb8 19.h3 Vc8 20.Hd2 Bxa1 21.Bxa1 Ba8 22.Ba2 Ba6 23.Hb3 Va8 24.Bxa6 Vxa6 25.Ha5 Kf7 26.Hxc6 Vxc6 27.f3 Ke7

 

28.c4 bxc4 29.dxc4 Va6 30.c5 Hd7 31.cxd6+ cxd6 32.Ff2 Vb5 33.Vc3

 

 33...d5

Erdős Viktor kiegyenlítette esélyeit az extraklasszis angol nagymesterrel szemben.

34.Fe1 Kd6 35.exd5 exd5 36.f4 d4 37.Vf3 exf4 38.Vxf4+ Ve5 39.Vf1 Vd5 40.Vd3 Hf8 41.b5 He6?! 42.Va3+ Ke5 43.Vb2 Hc5 44.Ff2 Vc4 45.b6 Hb7

 

 

 

46.Va3 Ke6 47.Vf8 Vd5 48.Vxg7 d3 49.Vxh6+ Kd7 50.Fe3 Hd6 51.Vh7+ Kc6 52.Vc7+ Kb5 53.Vd7+ Kc4 54.Va4+ Kc3 55.Va3+ Kc2 56.Vc1+ Kb3 57.Vb1+ Kc3 58.Vc1+ Kb3

 

 

 

59.h4 Ka2 60.h5 Hc4 61.b7 d2 62.Vc2+ Ka3 63.Vc3+ Ka2 64.Fxd2 Hxd2 65.b8V Hf3+ 66.Kf2 és sötét feladta

Balogh,Cs (2630) - Short,N (2680)
Francia védelem [C08]

1.e4 e6 2.d4 d5 3.Hd2 c5 4.Hgf3 Hf6 5.exd5 exd5 6.Fb5+ Fd7 7.Fxd7+ Hbxd7 8.0-0 Fe7 9.dxc5 Hxc5 10.Be1 0-0 11.Hf1 Be8 12.Fe3 Bc8 13.c3 b5 14.Fd4 Hfe4 15.He3 a5 16.Fe5

Figyelmet érdemelt a 16.Vc2 Ff6 17.Bad1 terv.

16...Ff6 17.Fxf6 Hxf6 18.a3 g6 19.Vc2 Vb6 20.Bad1 Bed8 21.Vd2 He6 22.Hd4 Bd7 23.Hec2

Jó esélyt adott volna 23.Hxe6 folytatás.

23...Hc5 24.f3 Be8 25.Bxe8+ Hxe8 26.Be1 Hc7 27.Be2 H5e6 28.Ve3 Bd8 29.Hxe6 Vxe3+ 30.Bxe3 Hxe6 31.Hd4 Hxd4 32.cxd4

 

32...b4 33.axb4 axb4 34.Bb3 Bb8 35.Kf2 Kf8 36.Ke2 Ke7 37.Kd2 Kd6 38.f4 h5 39.g3 Bb7 40.Be3 Bc7 41.Be8 Bc4 42.Kd3 Bc1 43.Bb8 Bh1 44.Bxb4 Bxh2 45.Bb6+ Ke7 46.Ke3 Bg2 47.Kf3 Bd2 48.Ke3 Bg2 és döntetlen

Jones,G (2648) - Almási,Z (2710)
Nimzoindiai védelem [E46]

1.d4 Hf6 2.c4 e6 3.Hc3 Fb4 4.e3 0-0 5.Hge2 d5 6.a3 Fe7 7.cxd5 exd5 8.Hf4 c6 9.Fd3 Hbd7 10.0-0 Be8 11.f3 Hf8 12.Fc2 He6 13.e4 dxe4 14.Hxe6 Fxe6 15.fxe4 c5 16.e5 Hd5 17.Vd3 g6 18.Fa4 cxd4 19.He4 Bf8 20.Fh6 He3 21.Fxf8 Kxf8 22.Fb3 Hxf1 23.Bxf1 Vb6 24.Fxe6 Vxe6 25.Vxd4 Bd8 26.Vc3 Kg8 27.h3 Bc8 28.Vg3 Bd8 29.b4 Kg7 30.Hf6 b5 31.Kh2 h6 32.Ve3 a6

 

33.Bf4?!

Almási Zoltán az előnyhöz vezető folytatások keresése közepette időzavarba került. Gawain Jones túlértékelte esélyeit.

 33...Bc8 34.Bf3 Fd8

A futó átjátszása a nagyátlóra szép reményekkel kecsegtetett.

35.Bf1 Bc4 36.Kh1 Vc6 37.Vg3 Bc1 38.Bxc1 Vxc1+ 39.Kh2

 

 

 

39...Fb6 40.h4 Vg1+ 41.Kh3 Ff2 42.Vh2 Vc1 43.g3 Vc8+ 44.g4 Vc3+ 45.Kg2 Fd4 46.Vf4 Vc2+ 47.Kf3 Vd3+ 48.Kg2 Ve2+ 49.Kh1 Fxe5 50.He8+ Kf8 és világos feladta

Polgár,J (2689) - Howell,D (2644)
Spanyol megnyitás [C67]

1.e4 e5 2.Hf3 Hc6 3.Fb5 Hf6 4.0-0 Hxe4 5.d4 Hd6 6.Fxc6 dxc6 7.dxe5 Hf5 8.Vxd8+ Kxd8 9.Bd1+ Ke8 10.Hc3 He7 11.h3 h6 12.b3 Ff5 13.Hd4 Fh7 14.Fb2 Bd8 15.e6 Hc8 16.Hce2 Fd6 17.c4 He7 18.Bac1 b6 19.g4 f6 20.f4 a6 21.Hf3 Bf8 22.Hg3 Bg8 23.He2 Bf8 24.Kg2 g6 25.Hg3 f5

26.He5

Számításba jött a 26.g5 hxg5 (26...Fxf4 27.Bxd8+ Kxd8 28.Bd1+ Ke8 29.gxh6 Fxh6 30.Fe5) 27.Hxg5 Fg8 28.He2 folytatás.

26...fxg4 27.Hf7

A súlyos időzavarba került David Howell a minőségáldozattal fellélegezhetett. 27.Hxg4 Fg8 28.Fg7 Fxe6 29.Fxf8 Kxf8 30.Hxh6 Kg7 31.Hg4 jó esélyt adott volna.

27...gxh3+ 28.Kxh3 Bxf7 29.exf7+ Kxf7 30.Fe5 c5 31.He4 Hf5 32.Hf6 Fg8 33.Hd5 Fxe5 34.fxe5 Bc8 35.Be1 Kg7 36.e6 Hd4 37.e7

 

37...Fe6+ 38.Kg3 Kf7 39.Hf4 Be8 40.Hxe6 Hxe6 41.Be5 Hd4 42.Bf1+ Hf5+ 43.Kf4 Bxe7 44.Bxe7+ Kxe7 45.Ke5 a5 46.Bg1 Kf7 47.Bf1 Ke7 48.Bg1 Kf7 49.Bf1

 

 

 

49...h5 50.Bf2 Ke7 51.Bg2 Hh4 52.Bg3 g5 53.Bd3 g4 54.Kf4 Kf6 55.Bd5 Kg6 56.Be5 Hf3 57.Be6+ Kg7 58.Be7+ Kf6 59.Bh7 Kg6 60.Bxc7 Hd4 61.Bd7 He6+ 62.Kg3 Hd4 63.Kf4 He6+ 64.Kg3 Hd4 65.Kf4 He6+ és döntetlen

Kulon,K (2276) – Hoang Thanh Trang (2511)
Francia védelem [C01]

1.e4 e6 2.d4 d5 3.exd5 exd5 4.Fd3 Hc6 5.c3 Fd6 6.He2 Hge7 7.Ff4 Fg4 8.f3 Ff5 9.Vc2 Fxd3 10.Vxd3 Fxf4 11.Hxf4 Vd6 12.He2 0-0 13.0-0 Bfe8 14.Ha3 Hg6 15.Bfe1 h5 16.Hc2 h4 17.He3 Be6 18.Hf5 Vd7 19.g3

 

 

19...Bae8 20.Kf2 Bf6 21.g4 Hce7 22.He3 Hc8 23.Hg1 Hf4 24.Vd2 Hd6 25.Hf5 Bxe1 26.Bxe1 Hxf5 27.Vxf4 Hh6 28.Vg5 Hxg4+ 29.Kg2 h3+ 30.Hxh3 Bg6 31.Vh4 He3+ 32.Kh1 Bh6 33.Vf2 Bxh3 34.Bxe3 Vf5 35.a3 c6 36.Kg2 Bh6 37.f4 Bg6+ 38.Bg3 Bf6 39.Bf3 Ve4 40.Ve3?

 

 

 

40...Bg6+ 41.Kf2 Vc2+ 42.Kf1 Vg2+ 43.Ke1 Be6 és világos feladta

Gara,A (2311) - Iwanow,A (2206)
Szicíliai védelem [B85]

1.e4 c5 2.Hf3 e6 3.d4 cxd4 4.Hxd4 Hc6 5.Hc3 Vc7 6.Fe2 Hf6 7.Fe3 a6 8.0-0 Fe7 9.f4 d6 10.Kh1 0-0 11.Ve1 Hxd4 12.Fxd4 b5 13.a3 Fb7 14.Vg3 Bad8 15.Fd3 Bfe8 16.Bae1 Bd7 17.Hd1 Hh5 18.Vh3 g6 19.f5 e5 20.fxg6 hxg6 21.Fb6 Vc6 22.He3 Ff8 23.Hd5 Fg7 24.Fe3 Hf4 25.Fxf4 exf4 26.c3

Még erősebb volt a 26.Bxf4 Fc8 (26...Fxb2 27.c3) 27.Bef1 folytatás.

26...Fe5 27.Hxf4 Kg7 28.Vg4 Bh8 29.h3 Vc8 30.Hd5 Bdd8 31.Vf3 Fxd5 32.exd5 f5 33.Ve3 Bdf8 34.Bf3 Vb7 35.Bef1 Bh5 36.Fc2 Bfh8 37.Vd3 a5

 

 

 

38.g4 Bg5 39.gxf5 gxf5 40.Vd2 Bhh5? 41.Fxf5 Bxf5 42.Bxf5 Bxh3+ 43.Kg1 Bg3+ 44.Kf2 Ve7 45.Bh1 Bg6 46.Bf3 b4 47.axb4 axb4 48.Bg1 Vh4+ 49.Kf1 Vc4+ 50.Vd3 Bxg1+ 51.Kxg1 Vg4+ 52.Kf1 Vh4 53.Vf5 Vh1+ 54.Ke2 bxc3 55.Vg4+ és sötét feladta

Wisniowska,K (2153) - Papp,P (2300)
Szicíliai védelem [B90]

1.e4 c5 2.Hf3 d6 3.d4 cxd4 4.Hxd4 Hf6 5.Hc3 a6 6.Fe3 e5 7.Hb3 Fe7 8.h3 0-0 9.g4 Fe6 10.Vf3 a5 11.a4 Vc7 12.0-0-0 Bc8 13.g5 Hfd7 14.Kb1 Ha6 15.h4 Hb4 16.h5 Hb6 17.Fxb6?! Vxb6 18.g6

 

 

18...Bxc3!

Petra a remek minőségáldozatos kombinációval fölénybe került.

19.gxf7+ Kf8 20.Vxc3 Bc8 21.Vg3 Vc6 22.c4? Vxe4+ 23.Fd3 Hxd3 24.Vxd3 Ff5 25.Vxe4 Fxe4+ 26.Ka2 Fxh1 27.Bxh1 Bxc4 28.Kb1 b6 29.Bc1 Bxc1+ 30.Kxc1 Kxf7 és világos feladta

Rudolf,A (2281) - Kiolbasa,O (1982)
Kettős huszárjáték [C55]

1.e4 e5 2.Fc4 Hf6 3.d3 Hc6 4.Hf3 Fe7 5.0-0 0-0 6.a4 d6 7.h3 Kh8 8.Hc3 Hg8 9.Hd5 f5 10.a5 a6 11.Ve2 fxe4 12.dxe4 Hf6 13.Hxe7 Vxe7 14.Fg5 Ve8 15.Ba3 Vg6 16.Fxf6 gxf6 17.Ve3 Vh5 18.Kh2 Hd8 19.Bc3 Fe6 20.Fb3 Bg8 21.Hg1 Fxb3 22.Bxb3 He6 23.Bxb7

 

 

23...Bg7

A lengyel sakkozónő nem látta a 23...Bxg2+! 24.Kxg2 Bg8+ 25.Kh1 Vg6 26.Vf3 Hd4 27.Vg4 Vf7 28.Vd1 Vg6 remit.

24.b4?! Bag8 25.g3 f5 26.Ve2 Vf7 27.exf5 Vxf5 28.Vxa6?

Taktikai esélyt adott…

 

28...Vxc2?

Sötét a 28...Ve4! (fenyeget 29...Hf4!) 29.f3 Vxc2+ 30.Ve2 Vc6 31.Ve4 d5 32.Vxe5 Vxb7 33.Vxe6 Bxg3 változatban döntő előnyt érhetett volna el.

29.Ve2 Vc6 30.a6 Hf4 31.Vf3 Vxa6?

Kimaradt a 31...e4 32.Vxf4 Vxa6 33.Bxc7 Vxf1 34.Bxg7 Kxg7 35.Vg5+ Kh8 36.Vf6+ Bg7 remit ígérő lehetőség.

 32.b5 Va2 33.gxf4 Bg3 34.Vxg3 Bxg3 35.Kxg3 exf4+ 36.Kh2 Vc2 37.Hf3 Ve4 38.Bb8+ Kg7 39.Bg1+ Kh6 40.Hg5 Vd4 41.Bh8 Vd3 42.Hxh7 és sötét feladta

 

Verőci Zsuzsa

(Fotók: Magyar Sakkszövetség)

| Reblog! 0 |
Reblog hírfolyam | Like hírfolyam

Legfrissebb bejegyzések

Marija Muzicsuk az utolsó fordulóban legyőzte a világbajnoki kihívó Alekszandra Gorjacskinát
2019. 06. 17.

A világbajnoki kihívó Gorjacskina remizett, Anna Muzicsuk győzelemmel megőrizte másodikhelyét
2019. 06. 16.

A "hirtelen halál" játszmában Caruana legyőzte Carlsent, a világbajnok 3 pontos előnnyel lett első
2019. 06. 15.

A 20 éves orosz Alekszandra Gorjacskina a világbajnok-jelölti döntő győztese, Ju Wenjun kihívója
2019. 06. 14.

Magnus Carlsen hazai pályán is diadalmaskodott, sorozatban hatodik versenyét nyerte meg
2019. 06. 14.

Gorjacskina három fordulóval a befejezés előtt változatlanul két és félpontos előnnyel vezet
2019. 06. 13.

Carlsen két döntetlennel is két pontra növelte előnyét
2019. 06. 12.

Lahno nem tudott visszavágni, Gorjacskina a döntetlennel megőrizte két és félpontos előnyét
2019. 06. 12.

Ding Liren bástyát, So egylépéses mattot nézett el, Carlsen megőrizte másfél pontos előnyét
2019. 06. 11.

Alekszandra Gorjacskina hatodik győzelmével két és fél pontra növelte előnyét
2019. 06. 10.

Carlsen sötéttel remizett a "hirtelen halál" partiban Vachier-Lagrave ellen, megőrizte másfél pontos előnyét
2019. 06. 10.

Gorjacskina az exvilágbajnoknő Kosztenjuk legyőzésével két pontra növelte előnyét
2019. 06. 09.

Mamedgyarov királyával aknamezőre lépett, Carlsen megőrizte egyponto előnyét
2019. 06. 09.

A világbajnok-jelölti döntő félidejében az orosz Alekszandra Gorjacskina másfél pontos előnnyel vezet
2019. 06. 08.

Carlsen átvette a vezetést, egy pont az előnye Ding Liren, Aronjan és So előtt
2019. 06. 07.

Hirdetés

Feedek

Címkefelhő

Sakk Carlsen Lékó Polgár Judit, Aeroflot-verseny Rapport Richárd, Csapat-világbajnokság 2015, Grand Chess Tour, Sparkassen Chess Meeting, Biel Sakkfesztivál, Világkupa Baku, Grand Prix 2015/16, Csapat Európa-bajnokság, Tata Steel Chess 2016, Altibox Norway Chess 2016, Világkupa 2017 Tbiliszi, Világbajnoki döntő Viswanathan Anand Magnus Carlsen, Teherán Női kieséses rendszerű világbajnokság, Világbajnok-jelölti torna Hanti-Manszijszk Anand Aronjan Kramnyik Topalov Karjakin, Világkupa Hanti Manszijszk, Sakkolimpia Tromsø, Világbajnoki döntő 2014 Magnus Carlsen Viswanathan Anand, Csapatbajnokság, Világranglista, Női Európa-bajnokság, Világbajnok-jelölti verseny London Carlsen Kramnyik Aronjan Radzsabov Griscsuk Ivancsuk Szvidler Gelfand, Tata Steel 2015 Carlsen Caruana Aronjan Giri Ivancsuk Hou Ji-fan, Grand Prix London, Európa-bajnokság Jereván Polgár Judit Almási Zoltán Balogh Csaba, Riga Női Európa-bajnokság 2017, Női Grand Prix Sardzsa Hou JI-fan Humpy Koneru, Csapat Európa-bajnokság 2013, Női Európa-bajnokság 2016, Grand Prix Peking Lékó Griscsuk Karjakin Gelfand Topalov Kamsky Mamedgyarov, 40. sakkolimpia Isztambul, Grand Prix Párizs Griscsuk Caruana Nakamura Gelfand Ponomarjov, Férfi Európa-bajnokság 2012, Női Európa-bajnokság Plovdiv Hoang Thanh Trang Dzagnidze Gunyina Sztefanova, Wijk aan Zee 2012, Tata Steel 2013 Rapport Richárd, Grand Prix Taskent Caruana Karjakin Nakamura Giri Vachier-Lagrave Gelfand, Grand Prix-verseny Tbiliszi Griscsuk Giri Vachier-Lagrave Mamedgyarov Szvidler, Európa-bajnokság 2015 Jeruzsálem, Grand Prix Szaloniki Topalov Griscsuk Nakamura Caruana Morozevics Ivancsuk, 51. Capablanca emlékverseny, Dortmund Vlagyimir Kramnyik Ruszlan Ponomarjov Hikaru Nakamura Anish Giri, Grand Slam-döntő Anand Carlsen Aronjan Ivancsuk Nakamura, Női Grand Prix Lopota Hou Ji-fan Humpy Koneru Anna Muzicsuk Nana Dzagnidze, Tal-emlékverseny, Baden-Baden 2013 Anand Caruana Adams Naiditsch, Stavanger 2014 Carlsen Aronjan Griscsuk Caruana Kramnyik Topalov Karjakin, St. Louis Carlsen Aronjan Caruana Nakamura Topalov Vachier-Lagrave, 42. sakkolimpia Baku, Tata Steel 2013 Carlsen Anand Aronjan Caruana Karjakin Nakamura Lékó Péter, Európa-bajnokság Legnica Almási Zoltán Berkes Ferenc Balogh Csaba, Női csapat-világbajnokság 2013, Gibraltár 2015 Hou Ji-fan Topalov Nakamura Szvidler Rapport, Orosz szuperbajnokság Novoszibirszk, St. Louis USA ch 2017, 18. Európa-bajnokság 2017 Minszk, Wijk aan Zee Tata Steel Chess 2014 Aronjan Nakamura Caruana Gelfand Karjakin Rapport, Királyi verseny Bukarest Caruana Ponomarjov Wang Hao Radzsabov, Csapatbajnokság 2013/14, Taskent GP-verseny Humpy Koneru Zhao Xue Ju Wenjun Katyerina Lahno, Orosz szuperbajnokság Kramnyik Karjakin Szvidler Andrejkin Nepomnjacsij, VIII. Tal-emlékverseny Anand Carlsen Kramnyik Nakamura Karjakin Caruana Gelfand, Csapat-világbajnokság 2013, Rosztov Grand Prix Hou Ji-fan Humpy Koneru, Aeroflot 2012, Gibraltár, Grand Chess Tour 2016 London, Katar 2014 Kramnyik Giri Mamedgyarov Vachier-Lagrave Berkes Gara, Biel Magnus Carlsen Hikaru Nakamura, Orosz szuperbajnokság Szergej Karjakin Alekszandr Griscsuk Peter Szvidler, Grand Prix Genf Usenyina Hou Ji-fan Muzicsuk Dzagnidze Lahno, Aljechin emlékverseny Anand Aronjan Kramnyik Szvidler Gelfand Adams, Capablanca emlékverseny Almási Zoltán, Világbajnoki döntő New York Carlsen Karjakin, Biel 2013 Vachier-Lagrave Nepomnjacsij Rapport, Férfi sakkbajnokság, Vugar Gasimov emlékverseny Carlsen Caruana Nakamura Karjakin Mamedgyarov Radzsabov, Capablanca emlékverseny Leinier Dominguez Perez Vaszilij Ivancsuk Almási Zoltán, Mitropa Kupa, VII. Tal-emlékverseny, Grand Prix Zug Lékó Radzsabov Karjakin Caruana Topalov Mamedgyarov Morozevics, Dortmund Lékó Péter Vlagyimir Kramnyik Szergej Karjakin, La Coruna Rapport Richárd, Világbajnoki döntő Viswanathan Anand Borisz Gelfand, Grand Prix Zsermuk Hou Ji-fan Humpy Koneru, 60. női bajnokság, Grand Prix 2017 Genf Rapport Richárd, Mitropa-kupa 2017 Balatonszárszó, Grand Prix Taskent Fabiano Caruana Szergej Karjakin Lékó Péter, Női világbajnokság, ACP-verseny Almási Zoltán Wesley So Jan Nepomnjacsij, Hans Suri emlékverseny Biel Hou Ji-fan Maxime Vachier-Lagrave Radoslaw Wojtaszek, Grand Prix Baku Caruana Griscsuk Karjakin Nakamura, 33. Zalakarosi Sakkfesztivál Rapport Berkes Portisch Hoang Mádl, Grand Prix-verseny Chengdu, Ningbo csapat-világbajnokság, Szeged Női bajnokság, Női világbajnoki döntő Hou Ji-fan Humpy Koneru, 61. Női bajnokság Hévíz, Petroszjan emlékverseny Aronjan Griscsuk Kramnyik Gelfand Lékó, Stavanger Altibox Norway Chess 2017 Carlsen So Kramnyik Caruana Anand, Klubcsapatok Európa-kupája, Női csapat-világbajnokság, Grand Prix Ankara, Gibraltár 2013 Ivancsuk Kamsky Adams Hoang Thanh Trang, GRENKE Chess Classic 2015 Carlsen Caruana Anand Aronjan, Stavanger Anand Carlsen Aronjan Topalov Nakamura Szvidler Karjakin, Grand Prix 2017 Moszkva, 32. Mitropa-kupa Meissen, Csapatbajnokság 2016/17, Hoogeveen Polgár Judit Vlagyimir Kramnyik, 63. Férfi bajnokság Gyula, U16-os sakkolimpia Győr, Csigorin emlékverseny Almási Zoltán Portisch Lajos, Zürich 2015 Caruana Anand Kramnyik Aronjan Nakamura Karjakin, SportAccord Peking, 62. férfi bajnokság, Fabiano Caruana Veszelin Topalov Vaszilij Ivancsuk, Szaratov Lékó Péter, SportAccord 2014 Griscsuk Aronjan Lékó Hou Ji-fan Koneru, 30. Klubcsapatok Európa-kupája Lékó Péter Caruana Griscsuk Topalov Nakamura, X. Tal-emlékverseny Moszkva, Dortmund Lékó Péter Vlagyimir Kramnyik Fabiano Caruana, 28. Klubcsapatok Európa-kupa, 42. Sparkassen Chess-Meeting Lékó Kramnyik Caruana Adams, Orosz szuperbajnokság Kramnyik Karjakin Szvidler Nepomnjacsij, St. Louis Carlsen Aronjan Nakamura Kamsky, Grand Slam-döntő Aronjan Mamedgyarov Adams Vachier-Lagrave, Klubcsapatok Európa-kupája 2013, Orosz csapatbajnokság 2013, Orosz csapatbajnokság 2012, Európa-bajnokság 2016, 3. Vugar Gasimov emlékverseny, London Chess Classic 2014 Carauna Anand Nakamura Kramnyik Giri Adams, 42. sakkolimpia Baku, Grand Chess Tour 2017 Leuven, Grand Chess Tour 2017 Párizs, Biel Magnus Carlsen Alekszandr Morozevics Alekszej Shirov, 50. Bieli Sakkfesztivál Lékó Péter, 33. Klubcsapatok Európa-kupája Antalya, Sencsen 2017, Grand Prix 2017 Rapport, 35. Mitropa-kupa Prága, Női világbajnoki döntő, 4. Sinquefield Kupa St. Louis, 32. Klubcsapatok Európa-kupa, Wijk aan Zee Tata Steel Chess 2017, Szombathely Rapport Richárd Markus Ragger, Rapport Richard, Orosz csapatbajnokság 2014 Lékó Péter, Hanti-Manszijszk Női GP-verseny Hou Ji-fan Anna Muzicsuk Zhao Xue Nana Dzagnidze Katyerina Lahno, Grand Slam-döntő Anand Aronjan Ponomarjov, Női világbajnoki döntő 2013 Anna Usenyina Hou Ji-fan, Junior világbajnokság Rapport Richárd, Grand Prix Kazany, Zürich 2014 Carlsen Anand Aronjan Nakamura Caruana Gelfand, Gibraltár 2014 Hoang Thanh Trang Rapport Richárd, Női Európa-bajnokság Belgrád Hoang Thanh Trang Papp Petra Muzicsuk Dzagnidze Lahno Koszinceva Cramling, Zürich 2013 Anand Kramnyik Caruana Gelfand, Malmő Rapport Van Wely Short Szokolov, Női Grand Prix Dilijan Usenyina Koneru Muzicsuk Dzagnidze Sztefanova, London Chess Classic 2012 Anand Carlsen Aronjan Kramnyik Polgár Judit, 40. sakkolimpia Isztambul, Női Grand Prix 2015/16 Hanti-Manszijszk, Wijk aan Zee Tata Steel Chess 2017, Kazany Grand Prix, Világkupa 2013 Kramnyik Karjakin, Mi is történt 2016-ban, 7. Danzhou szuperverseny Lékó Péter, 44. Sparkassen Chess Meeting Dortmund, Világbajnok-jelölti döntő Moszkva 2016, 7. Danzhou szuperverseny Lékó Péter, Genf Polgár Judit Vlagyimir Kramnyik Hikaru Nakamura Sahriyar Mamedgyarov, Zürich Korcsnoj Chess Challenge, V. Grand Slam-döntő, Hoogeveen Nakamura Hou Ji-fan Giri, Szaratov Lékó Péter Alekszandr Morozevics, Grand Chess Tour 2017 5. Sinquefield Cup St. Louis, Grand Chess Tour 2017 St. Louis, Hikaru Nakamura Levon Aronjan, Női világbajnokság Hou Ji-fan Humpy Koneru Hoang Thanh Trang, Chess.com Man sziget 2017, 33. Mitropa-kupa, Világbajnoki döntő Viswanathan Anand Borisz Gelfand, 45. Sparkassen Chess-Meeting 2017 Dortmund, Csapatbajnokság 2014/15, Világkupa Hanti Manszijszk Szvidler Griscsuk Ivancsuk Ponomarjov, Női Európa-bajnokság Belgrád Hoang Thanh Trang Papp Petra Muzicsuk Dzagnidze Lahno Koszinceva Camling, Csapatbajnokság 2012/13, Női Grand Prix 2015/16 Hanti-Manszijszk, 21. csapat Európa-bajnokság Kréta, Budapesti Tavaszi Fesztivál Szabó László emlékverseny, Sharjah Masters 2017 Gledura, Női Grand Prix Dilijan Usenyina Koneru Muzicsuk Sztefanova, Zürich párosmeccs Kramnyik Aronjan, ACP Tbiliszi, Világbajnok-jelölti verseny London 2013 Carlsen Kramnyik Aronjan Radzsabov Griscsuk Ivancsuk Szvidler Gelfand, 4. Gasimov emlékverseny So Kramnyik, GRENKE Chess Classic 2017 Carlsen Caruana, Világkupa 2013 Aronjan Kramnyik Caruana Griscsuk Karjakin Nakamura Szvidler, A 2012-es év krónikája, Grand Chess Tour 2016 Párizs, Aeroflot 2013, London Chess Classic 2011 Anand Carlsen Aronjan Kramnyik Nakamura, Malmő Lékó Péter, Mitropa-kupa 2014, Dubai rapid-és villámvb Magnus Carlsen Viswanathan Anand Hikaru Nakamura Fabiano Caruana Polgár Judit, Hanti-Manszijszk Női Grand Prix-verseny Hou Ji-fan Anna Muzicsuk Zhao Xue Nana Dzagnidze Katyerina Lahno, 45. Bieli Sakkfesztivál Lékó Péter, Tata Steel 2013 Carlsen Anand Aronjan Caruana Nakamura Lékó Péter, Hanti-Manszijszk Csapat-világbajnokság 2017, SportAccord Peking Hou Ji-fan Aronjan Radzsabov Karjakin Lékó Péter, Ningbo csapat-világbajnokság Lékó Péter Polgár Judit Almási Zoltán, Világkupa 2013 Lékó Péter Polgár Judit Aronjan Kramnyik Caruana Karjakin Nakamura, London Chess Classic 2011 Anand Carlsen Aronjan Kramnyik, Malmő Lékó Péter, Világbajnoki döntő Viswanathan Anand Borisz Gelfand, Lékó Péter, A 2013-as esztendő krónikája, Világbajnoki ciklus, Rapport Richárd, Magyar Sakkozásért Alapítvány Portisch Lajos, Orosz csapatbajnokság, Grand Prix Baku Caruana Griscsuk Karjakin Gelfand, Rapid és villám-vb Dubai Carlsen Anand Nakamura Caruana Griscsuk Polgár Judit, Rapid-világbajnokság Asztana, Grand Chess Tour 2016 Leuven, Világbajnoki döntő New York Carlsen Karjakin, Chess.com Masters Man sziget, Világbajnoki döntő New York Carlsen Karjakin, Grand Prix 2017, Rapid és villám-világbajnokság Doha 2016, X. Tal-emlékverseny Moszkva, Dortmund Lékó Péter Vlagyimir Kramnyik Fabiano Caruana Michael Adams, Világkupa 2013 Lékó Péter Aronjan Kramnyik Caruana Karjakin Nakamura Szvidler, Grand Prix-verseny Chengdu, IX. Chess Masters Final Bilbao Carlsen Karjakin, IX. Chess Masters Final Bilbao Carlsen Karjakin, Világkupa Hanti Manszijszk Polgar Judit

Sakkblog

A hazai és a külföldi legjelentősebb tornákról híradás, értékelés, játszmaelemzés. Sztorik, interjúk. Mi újság a sakkvilágban?

Naptár

Reblog