Help Sales ÁSZF

Férficsapatunk nagy csatában az azeriekkel 2-2-öt játszott, az éllovas francia együttes következik

Címkék: Csapat Európa-bajnokság 2013

A varsói Európa-bajnokság negyedik fordulójában férficsapatunk nagy csatában négy döntetlennel 2-2-öt ért el a rajtlistán hatodik azeriekkel szemben. Erdős Viktor. Balogh Csaba, Almási Zoltán és Bánusz Tamás játszott. A francia négyes megnyerte negyedik meccsét is, válogatottunk az ötödik fordulóban az éllovassal mérkőzik meg. A játéknap meglepetése, hogy a tartalékos ukrán együttes 3-1-re legyőzte a háromszoros olimpiai bajnok örmény gárdát. Női válogatottunk is 2-2-öt játszott, a görögök ellen Hoang Thanh Trang és Papp Petra győzött, Gara Tícia és Rudolf Anna vereséget szenvedett. A lengyel és az ukrán csapat vezet.

Remekül küzdött férficsapatunk, a 2-2-es végeredménynek az azeriek örülhetnek. Az éltáblán Sahriyar Mamedgyarov sokat kockáztatott miután a nyitásból nem tudott előnyt kihozni Erdős Viktorral szemben. A bonyodalmakban Viktor gyalogelőnyt is szerzett, de kecsegtető pozícióját nem tudta győzelemig fokozni a Grand Prix-sorozat második helyezettje, a világbajnokjelölt ellen.

Balogh Csaba a spanyol megnyitásban csatázott Tejmur Radzsabovval. Hét hónapja még a világranglistán negyedik volt Radzsabov, „mélyrepüléssel” már nincs a top 25-ben, de játékerejéhez kétség sem férhet. Csaba nem adott esélyt ellenfelének.

A spanyol megnyitás nagy specialistája Almási Zoltán, és ezt érezhette a bőrén Eltaj Safarli. Az azeri sakkozó a különböző színű futóknak köszönhetően kiharcolta a döntetlent. Bánusz Tamás is szorongatta Rauf Mamedovot, kecsegtető pozíciót ért el, de időzavarban kicsúszott az előny.  Nyolc csapatnak is hat meccspontja van, a nagy holtversenyben válogatottunk a negyedik.

A francia együttes megnyerte negyedik mérkőzését is, három döntetlen mellett Romain Edouard nyerése jelentette a két meccspontot.

Az első három fordulóban sem mutatott az örmény csapat nagy átütő erőt, és a negyedik játéknapon a háromszoros olimpiai bajnok négyes vereséget szenvedett a tartalékos ukránoktól, akik a két sötét táblán diadalmaskodtak. Alekszander Arescsenko végig kiegyensúlyozott partiban remizett Levon Aronjannal. A legjobb ukrán pontszerző, Andrej Volokityin legyőzte Szergej Movszeszjant. Nem bírt egymással Alekszander Mojszejenko és Gabriel Szargiszjan, míg Szergej Fedorcsuk sötéttel győzte le Tigran L Petroszjant.

A meglepetések kontinensviadalán a rajtlistát vezető oroszok a 13., az angolok a 14., az örmények a 16., és a címvédő németek a 18. helyen találhatóak.

 

A 4. forduló eredményei:

Azerbajdzsán (5, 15, 7) – Magyarország (5, 19, 8)  2 - 2

Sahriyar Mamedgyarov (2757) – Erdős Viktor (2658) döntetlen (Vezércsel, 65)

Balogh Csaba (2630) – Tejmur Radzsabov (2715) döntetlen (Spanyol megnyitás, 36)

Eltaj Safarli (2653) – Almási Zoltán (2710) döntetlen (Spanyol megnyitás, 41)

Bánusz Tamás (2593) – Rauf Mamedov (2647)  döntetlen (Grünfeld védelem, 55)

 

Franciaország (6, 22, 8) – Csehország (6, 23, 9)  2,5 – 1,5

Görögország (5, 17, 17,5) – Grúzia (5, 17,5, 7)  2 - 2

Ukrajna (4, 16, 6,5) – Örményország (5, 15, 7)  3 - 1

Horvátország (4, 12, 7) – Izrael (4, 10,5, 7)  2 - 2

Törökország (4, 10,5, 6) – Fehéroroszország (4, 15, 7,5)  1,5 – 2,5

Lengyeloroszág3 (4, 8, 6) – Románia (4, 16, 8)  1 - 3

Ausztria (3, 15,5, 6) – Oroszország (3, 13,5, 6)  0 - 4

Anglia (3, 17, 6) – Montenegró (3, 13,5, 6,5) 3,5 – 0,5

Spanyolország (3, 11, 5,5) – Németország (3, 17,5, 6)  2 - 2

Lengyelország1 (3, 13,5, 6,5) – Szlovénia (3, 15, 6,5)  1,5 – 2,5

Bulgária (3, 17,5, 7) – Olaszország (3, 12, 6) 1,5 – 2,5

Belgium (2, 10,5, 7) – Szerbia (3, 8, 7)  0,5 – 3,5

Hollandia (2, 10,5, 7) – Dánia (2, 9, 4,5)  3 - 1

Lengyelország2 (2, 8, 5,5) – Litvánia (2, 13,5, 7)  3 - 1

Svédország (1, 14,5, 4) – Svájc (2, 7, 4,5)  1 - 3

Skócia (1, 10, 4) – Izland (1, 15, 5)  0,5 – 3,5

Finnország (1, 4,5, 3,5) – Macedónia (0, 7, 2)  2,5 – 1,5

Norvégia (0, 7, 3,5) – Wales (0, 0, 0)  3 – 1

 

Az élcsoport állása:

Hely.

Rajtl.

 

Ország

Ford.

  + 

  = 

  - 

 TB1 

 TB2 

 TB3 

 TB4 

1

3

Franciaország

4

4

0

0

8

48.0

10.5

39.0

2

9

Csehország

4

3

0

1

6

41.0

10.5

35.0

3

15

Görögország

4

2

2

0

6

39.0

9.5

37.5

4

7

Magyarország

4

2

2

0

6

36.0

10.0

31.0

5

4

Ukrajna

4

3

0

1

6

35.5

9.5

36.0

6

14

Grúzia

4

2

2

0

6

34.0

9.0

35.0

7

19

Románia

4

2

2

0

6

30.0

11.0

23.5

8

17

Fehéroroszág

4

3

0

1

6

28.0

10.0

30.0

9

6

Azerbajdzsán

4

2

2

0

6

27.0

9.0

31.5

10

29

Izrael

4

2

1

1

5

32.0

9.0

34.5

11

16

Horvátország

4

2

1

1

5

31.0

9.0

30.5

12

22

Szlovénia

4

2

1

1

5

29.5

9.0

33.5

13

1

Oroszország

4

2

1

1

5

28.5

10.0

33.5

14

5

Anglia

4

2

1

1

5

28.0

9.5

33.5

15

13

Olaszország

4

2

1

1

5

25.0

8.5

34.0

16

2

Örményország

4

2

1

1

5

21.0

8.0

31.0

17

20

Szerbia

4

2

1

1

5

18.0

10.5

27.0

18

10

Németország

4

1

2

1

4

29.5

8.0

33.5

 

Az 5. forduló párosítása:

Magyarország (6, 36, 10) – Franciaország (8, 48, 10,5)

Románia (6, 6, 30, 11) – Ukrajna (6, 35,5, 9,5)

Csehország (6, 6, 41, 10,5) – Azerbajdzsán (6, 27, 9)

Fehéroroszország (6, 28, 10) – Görögország (6, 6, 39, 9,5)

Izrael (5, 32, 9) – Grúzia (6, 34, 9)

Olaszország (5, 25, 8,5) – Oroszország (5, 28,5, 10)

Szlovénia (5, 29,5, 9) – Örményország (5, 21, 8)

Szerbia (5, 18, 10,5) – Horvátország (5, 31, 9)

Németország (4, 29,5, 8) – Anglia (5, 28, 9,5)

Hollandia (4, 18, 10) – Lengyelország2 (4, 18,5, 7)

Lengyelország3 (4, 17, 8,5) – Spanyolország (4, 20, 7,5)

Svájc (4, 13, 7,5) – Törökország (4, 24,5, 7,5)

Izland (3, 21, 8,5) – Lengyelország1 (3, 28,5, 8)

Bulgária (3, 26,5, 8,5) – Ausztria (3, 19,5, 6)

Montenegró (3, 18, 7) – Finnország (3, 12,5, 6)

Dánia (2, 16, 5,5) – Norvégia (2, 17, 6,5)

Litvánia (2, 19, 8) – Belgium (2, 14,5, 7,5)

Macedónia (0, 14, 3,5) – Svédország (1, 20,5, 5)

Wales (0, 2, 1) – Skócia (1, 17, 4,5)

 

Női válogatottunk párosítását kedvezőnek ítéltük, a görög csapat verhetőnek tűnt. A mérkőzés azonban nagyon rosszul kezdődött, a két sötét partiban Gara Tícia és Rudolf Anna is szerényebb Élő-pontszámú ellenfelekkel szemben hibázott. A találkozón elsőként Anna partija fejeződött be, Stavroula Tsolakidou sajnos jó taktikai vénával használta ki nagymesternőnk hibáit. Tícia a felkínált vezércserével a vesztébe rohant, az anyagi veszteség elkerülhetetlenné vált. A görögök 2-0-ra elhúztak, s még nem lehetett látni, hogy miként sikerül a két világos játszmában a kiegyenlítés.

Az éltáblán Hoang Thanh Trang és Anna-Maria Botsari nagy csatát vívott. A „sündisznó állásban” taktikai adok-kapok alakult ki, Európa-bajnoknőnk került előnybe. A megnyugtató előnyhöz vezető folytatás helyett azonban taktikai ellenesélyt adott ellenfelének, szerencsére Botsari az időzavarban nem látta meg a lehetőséget.

Csapatunk legeredményesebb pontszerzője, Papp Petra sem jutott könnyen a 2-2-öt jelentő nyeréshez. Marina Makropoulou is időzavarban hibázott, a vezérvégjátékban megmenekülhetett volna, az esélyt elhibázta, Petra a bástyavégjátékban érvényesítette anyagi előnyét, 4-ből 3,5 pontnál tart. Meglepő, hogy nagymesternőink eddigi 16 partijukból hatot elvesztettek.

 

A 4. forduló eredményei:

Magyarország (3, 11,5, 6,5) – Görögország (3, 16, 6)  2 - 2

Hoang Thanh Trang (2511) – Anna-Maria Botsari (2338) 1 – 0 (Nimzoindiai védelem, 45)

Ekaterini Pavlidou (2199) – Gara Tícia (2350)  1 – 0 (Királyindiai védelem, 45)

Papp Petra (2300) – Marina Makropoulou (2234) 1 – 0 (Spanyol megnyitás, 51)

Stavroula Tsolakidou (2117) – Rudolf Anna (2281) 1 – 0 (Francia védelem, 36)

 

Lengyelország (6, 19,5, 6) – Örményország (6, 23, 11)  2,5 – 1,5

Ukrajna (6, 19, 9,5) – Izrael (5, 20, 8) 2,5 – 1,5

Grúzia (5, 17, 8,5) – Szerbia (5, 13,5, 7)  3,5 – 0,5

Lengyelország2 (4, 11, 8) – Oroszország (4, 15,5, 8,5)  0 - 4

Litvánia (4, 14, 8,5) – Németország (4, 11,5, 8) 1,5 – 2,5

Spanyolország (4, 16, 6,5) – Lengyelország3 (4, 10, 6)  2 - 2

Románia (3, 19, 7,5) – Franciaország (4, 13,5, 7,5)  3 - 1

Hollandia (3, 14, 7) – Fehéroroszország (2, 9, 4,5)  2,5 – 1,5

Ausztria (2, 2,5, 3) – Bulgária (2, 11, 5)  1 - 3

Azerbajdzsán (2, 10, 4,5) – Horvátország (2, 3, 3)  3 - 1

Szlovénia (2, 7, 5,5) – Csehország (2, 7, 6,5)  2 - 2

Törökország (2, 9,5, 6) – Belgium (2, 3, 3,5)  3 - 1

Izland (1, 7, 4) – Norvégia (2, 2, 3,5)  2 - 2

Svájc (1, 4, 3) – Finnország (1, 6,5, 4)  4 - 0

Olaszország (0, 6, 3) – Anglia (0, 0, 0)  4 - 0

 

Az élcsoport állása:

Hely.

Rajtl.

 

Ország

Ford.

  + 

  = 

  - 

 TB1 

 TB2 

 TB3 

1

4

Lengyelország

4

4

0

0

8

42.5

11.5

2

1

Ukrajna

4

4

0

0

8

36.5

12.0

3

3

Grúzia

4

3

1

0

7

39.5

12.0

4

6

Örményország

4

3

0

1

6

39.0

12.5

5

2

Oroszország

4

3

0

1

6

32.5

12.5

6

5

Németország

4

3

0

1

6

30.0

10.5

7

15

Izrael

4

2

1

1

5

41.0

9.5

8

10

Románia

4

2

1

1

5

34.0

10.5

9

9

Spanyolország

4

2

1

1

5

30.0

8.5

10

12

Szerbia

4

2

1

1

5

23.5

7.5

11

14

Hollandia

4

2

1

1

5

21.0

9.5

12

13

Lengyelország3

4

2

1

1

5

20.0

8.0

13

21

Görögország

4

1

2

1

4

33.0

8.0

14

16

Litvánia

4

2

0

2

4

24.5

10.0

15

7

Franciaország

4

2

0

2

4

23.0

8.5

16

28

Törökország

4

2

0

2

4

22.5

9.0

17

8

Magyarország

4

1

2

1

4

21.5

8.5

18

11

Bulgária

4

2

0

2

4

20.5

8.0

 

Az 5. forduló párosítása:

Ukrajna (8, 36,5, 12) – Lengyelország1 (8, 42,5, 11,5)

Örményország (6, 39, 12,5) – Grúzia (7, 39,5, 12)

Oroszország (6, 32,5, 12,5) – Németország (6, 30)

Szerbia (5, 23,5, 7,5) – Spanyolország (5, 30, 8,5)

Hollandia (5, 21, 9,5) – Románia (5, 34, 10,5)

Lengyelország3 (5, 20, 8) – Izrael (5, 41, 9,5)

Franciaország (4, 23, 8,5) – Azerbajdzsán (4, 19, 7,5)

Törökország (4, 22,5, 9) – Magyarország (4, 21,5, 8,5)

Bulgária (4, 20,5, 8) – Litvánia (4, 24,5, 10)

Görögország (4, 33, 8) – Lengyelország2 (4, 17,5, 8)

Csehország (3, 15, 8,5) – Svájc (3, 10, 7)

Norvégia (3, 8,5, 5,5) – Szlovénia (3, 16, 7,5)

Fehéroroszország (2, 19,5, 6) – Ausztria (2, 7,5, 4)

Olaszország (2, 13, 7) – Izland (2, 14, 6)

Belgium (2, 22, 4,5) – Horvátország (2, 7, 4)

Finnország (1, 8,5, 4) – Anglia (0, 0, 0)

 

Mamedgyarov,S (2757) - Erdős,V (2658)
Vezércsel [D30]

1.d4 d5 2.c4 c6 3.Hf3 Hf6 4.Hbd2 Ff5 5.Hh4 Fc8 6.e3 e6 7.Hhf3 c5 8.dxc5 Fxc5 9.a3 a5 10.cxd5 exd5 11.Hb3 Fb6 12.Hbd4 Hc6 13.b3 Fg4 14.Fb2  

 

14...Fxd4 15.Fxd4 Fxf3 16.gxf3 0-0 17.Fb5 Hxd4 18.Vxd4 Vd6

Erdős Viktor tökéletesen megoldotta feladatát, Sahriyar Mamedgyarovnak a kiegyenlítésért kellett küzdenie.

19.h4 Bac8 20.b4 axb4 21.axb4 g6 22.Bd1 Bc2 23.Fa4 Ba2 24.Fb3 Ba3 25.Bd3 Bc8 26.Kf1 Bc6

 

27.h5 Hxh5 28.Kg2?!

Az azeriek legjobbja kockáztatott. 28.Fxd5 Bxd3 29.Vxd3 Hf6 30.b5 Bb6 31.Fc4 Vxd3+ 32.Fxd3 remit ígért.

28...Hf6 29.Vh4 Ve5

Kimaradt a jelentős előnyhöz vezető 29...Bb6 30.e4 (30.Vd4 Bxb4 31.Vb2 Ba5) 30...Hh5 31.e5 Vxb4 32.Vd8+ Vf8 33.Vxb6 Hf4+ 34.Kg3 Hxd3 folytatás.

30.Bhd1 Kg7 31.b5 Bb6 32.Vb4 Vd6 33.Bd4 Vxb4 34.Bxb4 Ba5 35.Fa4 Ba8 36.e4 dxe4 37.fxe4 Be8 38.f3 Be7 39.Bc4 Hh5 40.Kf2 Hf4

41.Ke3

Vége az időzavarnak, Mamedgyarov már a meccs megmentéséért volt kénytelen játszani.

41...g5 42.Bc5 h6 43.Fb3 He6 44.Fxe6 Bbxe6 45.Bdd5 Bg6 46.Kf2 g4 47.Bf5 Bd7 48.fxg4 Bxg4 49.Kf3 Bg1 50.Bfd5 Be7 51.b6 Bf1+ 52.Kg2 Bf6 53.Bc7

 

53...Bxe4 54.Bb5 Bg4+ 55.Kh3 Bg5 56.Bb4 Bf3+ 57.Kh2 Bf2+ 58.Kh3 Bf1 59.Kh2 Bff5 60.Bxb7 Bg6 61.Kh3 Bh5+ 62.Bh4 Bb5 63.Bf4 Bh5+ 64.Bh4 Bb5 65.Bf4 Bh5+ és döntetlen

Balogh,Cs (2630) - Radzsabov,T (2715)
Spanyol megnyitás [C84]

1.e4 e5 2.Hf3 Hc6 3.Fb5 a6 4.Fa4 Hf6 5.0-0 Hxe4 6.d4 Fe7

Tejmur Radzsabov a klasszikus nyílt spanyol megnyitás helyett más varit választott.

7.Be1 b5 8.Bxe4 d5 9.Hxe5 Hxe5 10.Bxe5 bxa4 11.b3

Csaba a tavalyi Morozevics-Radzsabov partiban látott folytatás mellett döntött.

11...0-0 12.Fa3 Fxa3 13.Hxa3 Be8

Az azeri sakkozó tért el a partiban látott 13...Vd6 14.Hb1 f6 15.Be3 Fd7 16.Hc3 Bfe8 17.Bxe8+ Bxe8 folytatástól.

14.Bxe8+ Vxe8 15.Hb1 axb3 16.axb3 Ff5 17.Hc3 Vc6 18.Vd2 Be8 19.Bc1 Ve6 20.f3 h5 21.Kf2 Vd6 22.g3 h4 23.He2 Vf6 24.Be1 hxg3+ 25.hxg3 g5 26.Hc3 Bxe1 27.Kxe1 Fg6

28.Hxd5 Vxf3 29.Vxg5 Ve4+ 30.He3 Vxd4 31.Vf4 c5 32.Ke2 Fh5+ 33.Ke1 Fg6 34.Ke2 Fh5+ 35.Ke1 Fg6 36.Ke2 és döntetlen

Safarli,E (2653) - Almási,Z (2710)
Spanyol megnyitás [C84]

1.e4 e5 2.Hf3 Hc6 3.Fb5 a6 4.Fa4 Hf6 5.0-0 Fe7 6.d3 b5 7.Fb3 d6 8.a4 b4 9.Hbd2 0-0 10.h3 Bb8 11.Hc4 h6 12.Fe3 Fe6 13.Be1 Vc8 14.d4 exd4 15.Hxd4 Hxd4 16.Fxd4 Bd8 17.He3 c5

18.Hf5 Fxf5 19.exf5 Vd7 20.Ve2 Be8 21.Fxf6 Fxf6 22.Vxa6 Fxb2 23.Bxe8+ Bxe8 24.Bd1 Vxf5 25.Vxd6 Fd4 26.Vg3 Be2 27.Vf3

27...Bxf2 28.Vxf5 Bxf5+ 29.Kh1 Fc3 30.a5

A különböző színű futók miatt döntetlen az állás.

30...c4 31.Fxc4 Bxa5 32.Bd8+ Kh7 33.Fxf7 h5 34.g4 hxg4 35.hxg4 Be5 36.Be8 Bxe8 37.Fxe8 Kh6 38.Kg2 Kg5 39.Kf3 Kf6 40.Ke4 Kg5 41.Kf3 Fb2 és döntetlen

Bánusz,T (2593) - Mamedov,R (2647)
Grünfeld védelem [D78]

1.Hf3 g6 2.c4 Fg7 3.d4 Hf6 4.g3 c6 5.Fg2 0-0 6.0-0 d5 7.b3 He4 8.Fb2 Ff5 9.e3 a5 10.Hc3 Hxc3 11.Fxc3 Fe4 12.Ve2 a4 13.Bfc1 Ha6 14.Ff1 axb3 15.axb3 Vd7 16.He1 g5 17.Ba5 Hc7 18.Bca1 Bab8 19.h3 h6 20.Ba7 He6 21.cxd5 Vxd5 22.Vc4? Vd6?

Az azeri sakkozó elmulasztotta a 22...c5 23.Vxd5 Fxd5 24.B1a5 Bfd8 lehetőséget.

23.Fb4 Vd7 24.B1a2 Bfc8 25.Hd3 Fd5 26.Vc3 c5 27.Hxc5 Hxc5 28.Fxc5 Ve6 29.Vd3 Fxb3 30.B2a3 Fd5 31.Fg2 Fxg2 32.Kxg2 Vc6+ 33.e4 e6 34.Bb3 Bd8 35.Fb6 Bd7 36.Ba5 Be8 37.d5 exd5 38.exd5 Vf6 39.Bc5 Vd6 40.Vc4 Ff8 41.Bcb5 Vg6 42.Be3 Bxe3 43.Fxe3 Vf5 44.Vc8

Még mindig jól játszható volt a 44.Fb6 Bd6 45.g4 Vf6 46.Fa5 Bd7 47.Fc3 Vg6 48.Fe5 folytatás.

44...Ve4+ 45.Kh2 Ve7 46.Fb6 Bd6 47.Vc4 Ve1 48.Fe3 Ba6 49.Vc1 Vxc1 50.Fxc1 b6 51.Fe3 Ba5 52.Bxb6 Bxd5 53.Bb8 Kg7 54.Kg2 Fe7 55.Bb7 és döntetlen

Hoang,Thanh Trang (2511) - Botsari,A (2338)
Nimzoindiai védelem [E39]

1.d4 Hf6 2.c4 e6 3.Hc3 Fb4 4.Vc2 c5 5.dxc5 0-0 6.a3 Fxc5 7.Hf3 b6 8.Ff4 Fb7 9.Bd1 Hh5 10.Fc1 Hf6 11.b4 Fe7 12.e4 Hc6 13.Fe2 Bc8 14.0-0 Vc7 15.h3 Bfd8 16.Fe3 d6 17.Bd2 Vb8 18.Bfd1 h6 19.Vb1 He8 20.Hb5 Fa8 21.Ff4 a6 22.Hc3 Ff6 23.Ha4 b5

A tipikus "sündisznó állásban” taktikai megoldások következtek.

24.Hc5 bxc4 25.Fxc4 e5 26.Hxa6 Vb7 27.Fg3 Hd4 28.Ff1 Hb5 29.Va1?! Hc3 30.Hc5 Bxc5 31.bxc5 Hxe4 32.Bb2 Va7 33.Fh2 Hxc5 34.Bb4 e4?

Botsari a 34...Hc7 35.Vc1 Hd5 36.Bc4 Bc8 folytatásban minimum egyenlő esélyeket érhetett volna el.

35.Hd4 Hc7 36.Vc1 Hd5 37.Hb5 Va5

 

38.Bb1?!

Európa-bajnoknőnk az egyik kritikus állásban kis híján mentőövet dobott ellenfelének, szerencsére az idő szorításában Botsari nem vette észre az esélyt. 38.Vc4 Hxb4 39.axb4 Va4 40.Bxd6 He6 41.Hc3 biztosította volna a megnyugtató előnyt.

38...Fg5?

Vesztőlépés. 38...e3! 39.fxe3 He4 40.Bd3 Fg5 41.a4 Vb6 42.Hxd6 Fxe3+ 43.Vxe3 Vxe3+ 44.Bxe3 Hxe3 45.Bb6 Hxf1 46.Kxf1 Fd5 47.a5 Ba8 48.Hxe4 Fxe4 remihez vezetett volna.

39.Vc4 Hf4 40.Hxd6 Hfe6 41.Vb4 Va7 42.Hb5 Vb6 43.Hc7 Va7 44.Bxd8+ Fxd8 45.Vb8 és sötét feladta

Pavlidou,E (2199) - Gara,T (2350)
Királyindiai védelem [E60]

1.d4 Hf6 2.c4 g6 3.Hf3 Fg7 4.e3 c5 5.d5 d6 6.Hc3 e6 7.Fe2 exd5 8.cxd5 0-0 9.h3 Ha6 10.0-0 Hc7 11.Be1 Be8 12.Fc4 Bb8 13.a4 a6 14.a5 b5 15.axb6 Bxb6 16.e4 Hd7 17.Fg5 Ff6 18.Fxf6 Vxf6 19.Ha4 Bb4?! 20.b3 He5 21.Hxe5 Vxe5 22.Vd2 Hb5 23.Hb2 Vc3? 24.Vxc3 Hxc3

 

25.Be3

Az anyagi veszteség elkerülhetetlenné vált.

25...Hb5 26.Hd3 Bxc4 27.bxc4 Hd4 28.Ba2 f6 29.Be1 Kf7 30.f3 Ke7 31.h4 Kd7 32.Kf2 Kc7 33.g4 h6 34.Kg3 Kb6 35.Hf4 g5 36.hxg5 fxg5 37.He2 Bf8 38.Bb1+ Kc7 39.Hxd4 cxd4 40.Bd2 Fd7 41.Bxd4 a5 42.Bd2 Ba8 43.Bh2 a4 44.Bxh6 a3 45.Ba1 Fc8 és sötét feladta

Papp,P (2300) - Makropoulou,M (2234)
Spanyol megnyitás [C87]

1.e4 e5 2.Hf3 Hc6 3.Fb5 a6 4.Fa4 Hf6 5.0-0 Fe7 6.Be1 d6 7.Fxc6+ bxc6 8.d4 exd4 9.Hxd4 Fd7 10.Hc3 0-0 11.h3 Bb8 12.Vd3 c5 13.Hf3 Fb5 14.Vd2 Be8 15.b3 Hd7 16.Hd5 Ff6 17.Bb1 Fc6 18.c4 He5 19.Hxe5 Fxe5 20.Fb2 Fxd5 21.exd5 Fxb2 22.Bxb2 Vd7 23.Bbb1 h6 24.Va5 Kh7

A rutinos görög nagymesternő a 24...Bxe1+ 25.Bxe1 Be8 26.Bxe8+ Vxe8 27.Vxc7 Ve1+ 28.Kh2 Ve5+ 29.g3 Vf5 változatban egyenlő esélyeket kapott volna.

25.Bxe8 Bxe8 26.Vxa6 Be2 27.Bf1 f5 28.Va5 Ve7 29.a4 Ve5 30.Vxc7

30...f4?

Az időzavar fenyegető árnyékában sötét nem találta meg a 30...Be1 31.Va5 Bxf1+ 32.Kxf1 Vb2 33.g3 Vxb3 34.Vb5 Vd1+ 35.Kg2 Vc2 folytatást.

31.Vf7 Bb2 32.Ve6 Vg5 33.Vxd6 Bxb3 34.Ve6 f3

 

35.Ve4+ Vg6 36.Vxg6+ Kxg6 37.Ba1!

A szabadgyalog eldöntötte a játszma sorsát. Petra harmadik partiját nyerte meg.

37...Kf6 38.a5 Bb7 39.a6 Ba7 40.gxf3 Ke7 41.Kf1 Kd8 42.Ke2 Kc8 43.Kd3 Kb8 44.Ba5 Bf7 45.a7+ Ka8 46.Ke4 Be7+ 47.Kf5 Bf7+ 48.Ke6 Bf6+ 49.Ke7 Bxf3 50.d6 Bxf2 51.d7 és sötét feladta

Tsolakidou,S (2117) - Rudolf,A (2281)
Francia védelem [C02]

1.e4 e6 2.d4 d5 3.e5 c5 4.c3 Hc6 5.Hf3 Fd7 6.Fe2 Hge7 7.Ha3 cxd4 8.cxd4 Hf5 9.Hc2 Vb6 10.0-0 Ha5 11.He3 Hxe3 12.fxe3 Fe7 13.Ve1 0-0 14.Fd2 Hc4 15.Fxc4 dxc4 16.e4 Fc6 17.Fc3 Va6 18.Kh1 b5

19.d5! exd5 20.Hd4 Fb7 21.Hf5 Ve6 22.Vg3 g6 23.Hd4 Vd7

 

24.Bxf7!

A titulus nélküli görög sakkozónő a taktikai lehetőségeket jól látta.

24...Bxf7 25.e6 Ve8?

Anna mentséget csak a 25...Baf8 26.exf7+ Kxf7 27.Bf1+ (27.Ve5 Vd6) 27...Ke8 28.Vb8+ Vc8 29.Bxf8+ Kxf8 30.Ve5 Kf7 folytatásban remélhetett volna.

26.exf7+ Vxf7 27.Hf5! Kf8?

 

28.Bf1 d4 29.Fxd4 Fxe4 30.He3 Ff5 31.Hxf5 gxf5 32.Ve5 Ke8 33.Bxf5 Vg6 34.Vxb5+ Kd8 35.Bd5+ Fd6 36.Vc6 és sötét feladta

 

Verőci Zsuzsa

| Reblog! 0 |
Reblog hírfolyam | Like hírfolyam

Legfrissebb bejegyzések

A háromszoros örmény olimpiai bajnok Levon Aronjan amerikai színekben folytatja pályafutását
2021. 02. 26.

Wesley So az Opera Euro Rapid győztese, a második párharcot 2,5-1,5-re megnyerte Magnus Carlsen ellen
2021. 02. 15.

A döntő második játszmáját Carlsen nyerte, So a negyedik partiban egyenlített
2021. 02. 14.

Az Opera Euro Rapid viadal döntőjében Magnus Carlsen és Wesley So mérkőzik meg
2021. 02. 12.

Magnus Carlsen és Wesley So nyeréssel kezdte az Opera Euro Rapid viadal elődöntőjét
2021. 02. 11.

Carlsen az Armageddon parti megnyerésével elődöntős, Vachier-Lagrave, So és Radzsabov jutott még tovább
2021. 02. 11.

Az Opera Euro negyeddöntőjében Carlsen, Vachier-Lagrave és So megnyerte az első párharcát
2021. 02. 10.

Carlsen jutott elsőként az Opera Euro online rapid viadal negyeddöntőjébe
2021. 02. 09.

Carlsen félpontos előnnyel vezet So és Giri előtt, a hétfői öt fordulóban dől el nyolc továbbjutó hely sorsa
2021. 02. 08.

Carlsen vereséggel rajtolt, mesternégyessel folytatta, félpontos előnnyel vezet
2021. 02. 07.

Szombaton kezdődik a Champions Chess Tour harmadik versenye, az Opera Euro onlina rapid torna
2021. 02. 05.

A 21 éves  Jorden Van Foreest a Tata Steel Masters győztese, a rájátszást megnyerte Anish Giri ellen
2021. 02. 01.

Giri nyerőesélyt hagyott ki Firouzja ellen, az utolsó forduló előtt fél pont az előnye 
2021. 01. 31.

Anish Giri sötéttel remizett Magnus Carlsennel, megőrizte félpontos előnyét
2021. 01. 29.

Döntetlen Caruana és Carlsen csúcsrangadója, Giri félpontos előnnyel vezet
2021. 01. 28.

Hirdetés

Feedek

Archívum

Címkefelhő

Sakk Carlsen Lékó Polgár Judit, Aeroflot-verseny Rapport Richárd, Csapat-világbajnokság 2015, Grand Chess Tour, Sparkassen Chess Meeting, Biel Sakkfesztivál, Világkupa Baku, Grand Prix 2015/16, Csapat Európa-bajnokság, Tata Steel Chess 2016, Altibox Norway Chess 2016, Világkupa 2017 Tbiliszi, Világbajnoki döntő Viswanathan Anand Magnus Carlsen, Teherán Női kieséses rendszerű világbajnokság, Világbajnok-jelölti torna Hanti-Manszijszk Anand Aronjan Kramnyik Topalov Karjakin, Világkupa Hanti Manszijszk, Sakkolimpia Tromsø, Világbajnoki döntő 2014 Magnus Carlsen Viswanathan Anand, Csapatbajnokság, Világranglista, Női Európa-bajnokság, Világbajnok-jelölti verseny London Carlsen Kramnyik Aronjan Radzsabov Griscsuk Ivancsuk Szvidler Gelfand, Tata Steel 2015 Carlsen Caruana Aronjan Giri Ivancsuk Hou Ji-fan, Grand Prix London, Európa-bajnokság Jereván Polgár Judit Almási Zoltán Balogh Csaba, Riga Női Európa-bajnokság 2017, Női Grand Prix Sardzsa Hou JI-fan Humpy Koneru, Csapat Európa-bajnokság 2013, Női Európa-bajnokság 2016, Grand Prix Peking Lékó Griscsuk Karjakin Gelfand Topalov Kamsky Mamedgyarov, 40. sakkolimpia Isztambul, Grand Prix Párizs Griscsuk Caruana Nakamura Gelfand Ponomarjov, Férfi Európa-bajnokság 2012, Női Európa-bajnokság Plovdiv Hoang Thanh Trang Dzagnidze Gunyina Sztefanova, Wijk aan Zee 2012, Tata Steel 2013 Rapport Richárd, Grand Prix Taskent Caruana Karjakin Nakamura Giri Vachier-Lagrave Gelfand, Grand Prix-verseny Tbiliszi Griscsuk Giri Vachier-Lagrave Mamedgyarov Szvidler, Európa-bajnokság 2015 Jeruzsálem, Grand Prix Szaloniki Topalov Griscsuk Nakamura Caruana Morozevics Ivancsuk, 51. Capablanca emlékverseny, Dortmund Vlagyimir Kramnyik Ruszlan Ponomarjov Hikaru Nakamura Anish Giri, Grand Slam-döntő Anand Carlsen Aronjan Ivancsuk Nakamura, Női Grand Prix Lopota Hou Ji-fan Humpy Koneru Anna Muzicsuk Nana Dzagnidze, Tal-emlékverseny, Baden-Baden 2013 Anand Caruana Adams Naiditsch, Stavanger 2014 Carlsen Aronjan Griscsuk Caruana Kramnyik Topalov Karjakin, St. Louis Carlsen Aronjan Caruana Nakamura Topalov Vachier-Lagrave, 42. sakkolimpia Baku, Tata Steel 2013 Carlsen Anand Aronjan Caruana Karjakin Nakamura Lékó Péter, Európa-bajnokság Legnica Almási Zoltán Berkes Ferenc Balogh Csaba, Női csapat-világbajnokság 2013, Gibraltár 2015 Hou Ji-fan Topalov Nakamura Szvidler Rapport, Orosz szuperbajnokság Novoszibirszk, St. Louis USA ch 2017, 18. Európa-bajnokság 2017 Minszk, Wijk aan Zee Tata Steel Chess 2014 Aronjan Nakamura Caruana Gelfand Karjakin Rapport, Királyi verseny Bukarest Caruana Ponomarjov Wang Hao Radzsabov, Csapatbajnokság 2013/14, Taskent GP-verseny Humpy Koneru Zhao Xue Ju Wenjun Katyerina Lahno, Orosz szuperbajnokság Kramnyik Karjakin Szvidler Andrejkin Nepomnjacsij, VIII. Tal-emlékverseny Anand Carlsen Kramnyik Nakamura Karjakin Caruana Gelfand, Csapat-világbajnokság 2013, Rosztov Grand Prix Hou Ji-fan Humpy Koneru, Aeroflot 2012, Gibraltár, Grand Chess Tour 2016 London, Katar 2014 Kramnyik Giri Mamedgyarov Vachier-Lagrave Berkes Gara, Biel Magnus Carlsen Hikaru Nakamura, Orosz szuperbajnokság Szergej Karjakin Alekszandr Griscsuk Peter Szvidler, Grand Prix Genf Usenyina Hou Ji-fan Muzicsuk Dzagnidze Lahno, Aljechin emlékverseny Anand Aronjan Kramnyik Szvidler Gelfand Adams, Capablanca emlékverseny Almási Zoltán, Világbajnoki döntő New York Carlsen Karjakin, Biel 2013 Vachier-Lagrave Nepomnjacsij Rapport, Férfi sakkbajnokság, Vugar Gasimov emlékverseny Carlsen Caruana Nakamura Karjakin Mamedgyarov Radzsabov, Capablanca emlékverseny Leinier Dominguez Perez Vaszilij Ivancsuk Almási Zoltán, Mitropa Kupa, VII. Tal-emlékverseny, Grand Prix Zug Lékó Radzsabov Karjakin Caruana Topalov Mamedgyarov Morozevics, Dortmund Lékó Péter Vlagyimir Kramnyik Szergej Karjakin, La Coruna Rapport Richárd, Világbajnoki döntő Viswanathan Anand Borisz Gelfand, Grand Prix Zsermuk Hou Ji-fan Humpy Koneru, 60. női bajnokság, Grand Prix 2017 Genf Rapport Richárd, Mitropa-kupa 2017 Balatonszárszó, Grand Prix Taskent Fabiano Caruana Szergej Karjakin Lékó Péter, Női világbajnokság, ACP-verseny Almási Zoltán Wesley So Jan Nepomnjacsij, Hans Suri emlékverseny Biel Hou Ji-fan Maxime Vachier-Lagrave Radoslaw Wojtaszek, Grand Prix Baku Caruana Griscsuk Karjakin Nakamura, 33. Zalakarosi Sakkfesztivál Rapport Berkes Portisch Hoang Mádl, Grand Prix-verseny Chengdu, Ningbo csapat-világbajnokság, Szeged Női bajnokság, Női világbajnoki döntő Hou Ji-fan Humpy Koneru, 61. Női bajnokság Hévíz, Petroszjan emlékverseny Aronjan Griscsuk Kramnyik Gelfand Lékó, Stavanger Altibox Norway Chess 2017 Carlsen So Kramnyik Caruana Anand, Klubcsapatok Európa-kupája, Női csapat-világbajnokság, Grand Prix Ankara, Gibraltár 2013 Ivancsuk Kamsky Adams Hoang Thanh Trang, GRENKE Chess Classic 2015 Carlsen Caruana Anand Aronjan, Stavanger Anand Carlsen Aronjan Topalov Nakamura Szvidler Karjakin, Grand Prix 2017 Moszkva, 32. Mitropa-kupa Meissen, Csapatbajnokság 2016/17, Hoogeveen Polgár Judit Vlagyimir Kramnyik, 63. Férfi bajnokság Gyula, U16-os sakkolimpia Győr, Csigorin emlékverseny Almási Zoltán Portisch Lajos, Zürich 2015 Caruana Anand Kramnyik Aronjan Nakamura Karjakin, SportAccord Peking, 62. férfi bajnokság, Fabiano Caruana Veszelin Topalov Vaszilij Ivancsuk, Szaratov Lékó Péter, SportAccord 2014 Griscsuk Aronjan Lékó Hou Ji-fan Koneru, 30. Klubcsapatok Európa-kupája Lékó Péter Caruana Griscsuk Topalov Nakamura, X. Tal-emlékverseny Moszkva, Dortmund Lékó Péter Vlagyimir Kramnyik Fabiano Caruana, 28. Klubcsapatok Európa-kupa, 42. Sparkassen Chess-Meeting Lékó Kramnyik Caruana Adams, Orosz szuperbajnokság Kramnyik Karjakin Szvidler Nepomnjacsij, St. Louis Carlsen Aronjan Nakamura Kamsky, Grand Slam-döntő Aronjan Mamedgyarov Adams Vachier-Lagrave, Klubcsapatok Európa-kupája 2013, Orosz csapatbajnokság 2013, Orosz csapatbajnokság 2012, Európa-bajnokság 2016, 3. Vugar Gasimov emlékverseny, London Chess Classic 2014 Carauna Anand Nakamura Kramnyik Giri Adams, 42. sakkolimpia Baku, Grand Chess Tour 2017 Leuven, Grand Chess Tour 2017 Párizs, Biel Magnus Carlsen Alekszandr Morozevics Alekszej Shirov, 50. Bieli Sakkfesztivál Lékó Péter, 33. Klubcsapatok Európa-kupája Antalya, Sencsen 2017, Grand Prix 2017 Rapport, 35. Mitropa-kupa Prága, Női világbajnoki döntő, 4. Sinquefield Kupa St. Louis, 32. Klubcsapatok Európa-kupa, Wijk aan Zee Tata Steel Chess 2017, Szombathely Rapport Richárd Markus Ragger, Rapport Richard, Orosz csapatbajnokság 2014 Lékó Péter, Hanti-Manszijszk Női GP-verseny Hou Ji-fan Anna Muzicsuk Zhao Xue Nana Dzagnidze Katyerina Lahno, Grand Slam-döntő Anand Aronjan Ponomarjov, Női világbajnoki döntő 2013 Anna Usenyina Hou Ji-fan, Junior világbajnokság Rapport Richárd, Grand Prix Kazany, Zürich 2014 Carlsen Anand Aronjan Nakamura Caruana Gelfand, Gibraltár 2014 Hoang Thanh Trang Rapport Richárd, Női Európa-bajnokság Belgrád Hoang Thanh Trang Papp Petra Muzicsuk Dzagnidze Lahno Koszinceva Cramling, Zürich 2013 Anand Kramnyik Caruana Gelfand, Malmő Rapport Van Wely Short Szokolov, Női Grand Prix Dilijan Usenyina Koneru Muzicsuk Dzagnidze Sztefanova, London Chess Classic 2012 Anand Carlsen Aronjan Kramnyik Polgár Judit, 40. sakkolimpia Isztambul, Női Grand Prix 2015/16 Hanti-Manszijszk, Wijk aan Zee Tata Steel Chess 2017, Kazany Grand Prix, Világkupa 2013 Kramnyik Karjakin, Mi is történt 2016-ban, 7. Danzhou szuperverseny Lékó Péter, 44. Sparkassen Chess Meeting Dortmund, Világbajnok-jelölti döntő Moszkva 2016, 7. Danzhou szuperverseny Lékó Péter, Genf Polgár Judit Vlagyimir Kramnyik Hikaru Nakamura Sahriyar Mamedgyarov, Zürich Korcsnoj Chess Challenge, V. Grand Slam-döntő, Hoogeveen Nakamura Hou Ji-fan Giri, Szaratov Lékó Péter Alekszandr Morozevics, Grand Chess Tour 2017 5. Sinquefield Cup St. Louis, Grand Chess Tour 2017 St. Louis, Hikaru Nakamura Levon Aronjan, Női világbajnokság Hou Ji-fan Humpy Koneru Hoang Thanh Trang, Chess.com Man sziget 2017, 33. Mitropa-kupa, Világbajnoki döntő Viswanathan Anand Borisz Gelfand, 45. Sparkassen Chess-Meeting 2017 Dortmund, Csapatbajnokság 2014/15, Világkupa Hanti Manszijszk Szvidler Griscsuk Ivancsuk Ponomarjov, Női Európa-bajnokság Belgrád Hoang Thanh Trang Papp Petra Muzicsuk Dzagnidze Lahno Koszinceva Camling, Csapatbajnokság 2012/13, Női Grand Prix 2015/16 Hanti-Manszijszk, 21. csapat Európa-bajnokság Kréta, Budapesti Tavaszi Fesztivál Szabó László emlékverseny, Sharjah Masters 2017 Gledura, Női Grand Prix Dilijan Usenyina Koneru Muzicsuk Sztefanova, Zürich párosmeccs Kramnyik Aronjan, ACP Tbiliszi, Világbajnok-jelölti verseny London 2013 Carlsen Kramnyik Aronjan Radzsabov Griscsuk Ivancsuk Szvidler Gelfand, 4. Gasimov emlékverseny So Kramnyik, GRENKE Chess Classic 2017 Carlsen Caruana, Világkupa 2013 Aronjan Kramnyik Caruana Griscsuk Karjakin Nakamura Szvidler, A 2012-es év krónikája, Grand Chess Tour 2016 Párizs, Aeroflot 2013, London Chess Classic 2011 Anand Carlsen Aronjan Kramnyik Nakamura, Malmő Lékó Péter, Mitropa-kupa 2014, Dubai rapid-és villámvb Magnus Carlsen Viswanathan Anand Hikaru Nakamura Fabiano Caruana Polgár Judit, Hanti-Manszijszk Női Grand Prix-verseny Hou Ji-fan Anna Muzicsuk Zhao Xue Nana Dzagnidze Katyerina Lahno, 45. Bieli Sakkfesztivál Lékó Péter, Tata Steel 2013 Carlsen Anand Aronjan Caruana Nakamura Lékó Péter, Hanti-Manszijszk Csapat-világbajnokság 2017, SportAccord Peking Hou Ji-fan Aronjan Radzsabov Karjakin Lékó Péter, Ningbo csapat-világbajnokság Lékó Péter Polgár Judit Almási Zoltán, Világkupa 2013 Lékó Péter Polgár Judit Aronjan Kramnyik Caruana Karjakin Nakamura, London Chess Classic 2011 Anand Carlsen Aronjan Kramnyik, Malmő Lékó Péter, Világbajnoki döntő Viswanathan Anand Borisz Gelfand, Lékó Péter, A 2013-as esztendő krónikája, Világbajnoki ciklus, Rapport Richárd, Magyar Sakkozásért Alapítvány Portisch Lajos, Orosz csapatbajnokság, Grand Prix Baku Caruana Griscsuk Karjakin Gelfand, Rapid és villám-vb Dubai Carlsen Anand Nakamura Caruana Griscsuk Polgár Judit, Rapid-világbajnokság Asztana, Grand Chess Tour 2016 Leuven, Világbajnoki döntő New York Carlsen Karjakin, Chess.com Masters Man sziget, Világbajnoki döntő New York Carlsen Karjakin, Grand Prix 2017, Rapid és villám-világbajnokság Doha 2016, X. Tal-emlékverseny Moszkva, Dortmund Lékó Péter Vlagyimir Kramnyik Fabiano Caruana Michael Adams, Világkupa 2013 Lékó Péter Aronjan Kramnyik Caruana Karjakin Nakamura Szvidler, Grand Prix-verseny Chengdu, IX. Chess Masters Final Bilbao Carlsen Karjakin, IX. Chess Masters Final Bilbao Carlsen Karjakin, Világkupa Hanti Manszijszk Polgar Judit

Sakkblog

A hazai és a külföldi legjelentősebb tornákról híradás, értékelés, játszmaelemzés. Sztorik, interjúk. Mi újság a sakkvilágban?

Naptár

Reblog