Férficsapatunk balszerencsés meccsen vesztett az örmények ellen, női együttesünk legyőzte a románokat

Címkék: Csapat Európa-bajnokság 2013

A Varsóban zajló 19. Európa-bajnokság hatodik fordulójában férfi válogatottunk minimális arányban vereséget szenvedett a háromszoros olimpiai bajnok örmény együttestől. Balogh Csaba az éltáblán sötéttel remizett a világranglistán második Levon Aronjannal, Polgár Judit és Bánusz Tamás partija is döntetlennel ért véget, Almási Zoltán időzavarban hibázott Szergej Movszeszjannal szemben. A franciák megőrizték vezető pozíciójukat az azeriek előtt. A 7. fordulóban az első négy helyezett egymással mérkőzik meg, Azerbajdzsán-Franciaország, Oroszország-Örményország párosításban. Női csapatunk győzött a románok ellen, Hoang Thanh Trand és Rudolf Anna nyert, Gara Tícia remizett, Gara Anita kikapott.

 

Férficsapatunk a kontinensviadal hatodik fordulójában minimális arányban vereséget szenvedett a háromszoros olimpiai bajnok örmény együttestől. Nagymestereink a partik alapján akár meg is nyerhették volna  a találkozót. Három döntetlen mellett Almási Zoltánnak nem sikerült a visszavágás mumusának, Szergej Movszeszjannak a tavalyi sakkolimpián és  a  két évvel ezelőtti csapat-világbajnokságon elvesztett játszmáiért.

Az éltáblán Balogh Csabára várt az oly nehéz feladat, hogy a világranglistán második Levon Aronjannal sötéttel küzdjön meg. Az örmény nagymester minőségáldozattal élezte ki a küzdelmet, nagyon érdekes összecsapást fokozott izgalommal követhettünk nyomon. A vezércsere után már csak két eredmény jöhetett szóba: sikerül-e Balogh Csabának az örmények legjobbjának védőállását feltörnie, vagy Aronjan kiharcolja a döntetlent? Az érdekes végjátékban Aronjan kiharcolta a pontosztozkodást, remijével végül az örmények megnyerték a mérkőzést.

Bonyolult szicíliai csatározásban Szergej Movszeszjan kihasználta Almási Zoltán időzavarban elkövetett hibáját, és nyerése két meccspontot jelentett. Nagymesterünk már az idő szorításában áldozott tisztet, csak az alapos elemzések mutathatják ki, hogy a 31.f5 lépés mekkora előnyt adott volna. A partit az elhibázott bástyacsere döntötte el, Movszeszjan hárította a fenyegetéseket, anyagi előnyét érvényesítette.

Vlagyimir Akopjan és Polgár Judit játszmája békésebb mederben folyt. Kezdetben világos kis előnyét fedezhettük fel, majd Judit ellenjátékot talált, és „felülről” remizte el a partit.

Válogatottunk újonca, Bánusz Tamás remek megnyitáselméleti felkészültségének köszönhetően megszorongatta Gabriel Szargiszjant, aki a különböző színű futóknak köszönhetően talált mentséget gyanús állásában.

A franciák megőrizték ötödik meccsüket nyerték meg, megőrizték vezető pozíciójukat. Maxime Vachier-Lagrave érte el az oly fontos győzelmet. Az azeri együttes is őrzi veretlenségét, a botladozó orosz csapat a „külső körön” előretört. Az első négy helyezett egymás ellen csatázik a hetedik játéknapon, Azerbajdzsán-Franciaország, Oroszország-Örményország szereposztásban. A vereséggel a 11. helyre visszacsúszott válogatottunk a svájci „gárdáva” mérkőzik meg, a remélt győzelemmel ismét az élcsoportba kerülhetnek Polgár Juditék.

 

A 6. forduló eredményei:

Örményország (7, 11) – Magyarország (7, 12)  2,5 – 1,5

Levon Aronjan (2801) – Balogh Csaba (2630) döntetlen (Szláv védelem, 81)

Almási Zoltán (2710) – Szergej Movszeszjan (2710) 0 – 1 (Szicíliai védelem, 66)

Vlagyimir Akopjan (2681) – Polgár Judit (2689) döntetlen (Grünfeld védelem, 45)

Bánusz Tamás (2593) – Gabriel Szargiszjan (2676) döntetlen (Angol megnyitás, 53)

 

Görögország (8, 12,5) – Franciaország (9, 12,5) 1,5 – 2,5

Grúzia (8, 12,5) – Azerbajdzsán (8, 11,5)  1 - 3

Oroszország (7, 13,5) – Románia (7, 13)  2,5 – 1,5

Anglia (7, 12) – Ukrajna (7, 11,5)  2 - 2

Csehország (6, 12) – Hollandia (6, 13)  2 - 2

Spanyolország (6, 12) – Horvátország (6, 11) 1,5 – 2,5

Fehéroroszország (6, 11) – Szerbia (6, 12,5)  2,5 – 1,5

Törökország (5, 9,5) – Lengyelország (5, 11)  2 - 2

Olaszország (5, 9) – Izrael (5, 9,5)  3,5 – 0,5

Svájc (5, 9,5) – Bulgária (5, 11,5)  2,5 – 1,5

Montenegró (5, 9,5) – Szlovénia (5, 10)  1 - 3

Németország (4, 9,5) – Litvánia (4, 11)  3 - 1

Lengyelország2 (4, 8) – Lengyelország3 (4, 9,5)  1 - 3

Izland (3, 9,5) – Dánia (4, 9,5)  2,5 – 1,5

Skócia (3, 8,5) – Svédország (3, 7,5)  0 - 4

Finnország (3, 7,5) – Ausztria (3, 7)  1,5 – 2,5

Belgium (2, 8,5) – Norvégia (2, 6,5)  3,5 – 0,5

Wales (0, 1) – Macedónia (0, 5)  0 – 4

 

Az élmezőny állása:

Hely.

Rajtl.

 

Ország

Ford.

  + 

  = 

  - 

 TB1 

 TB2 

 TB3 

 TB4 

1

3

Franciaország

6

5

1

0

11

99.0

15.0

81.5

2

6

Azerbajdzsán

6

4

2

0

10

83.0

14.5

78.5

3

1

Oroszország

6

4

1

1

9

82.0

16.0

76.0

4

2

Örményország

6

4

1

1

9

71.5

13.5

73.0

5

15

Görögország

6

3

2

1

8

94.5

14.0

82.5

6

4

Ukrajna

6

3

2

1

8

88.0

13.5

83.0

7

5

Anglia

6

3

2

1

8

74.5

14.0

75.5

8

14

Grúzia

6

3

2

1

8

72.5

13.5

76.5

9

16

Horvátország

6

3

2

1

8

67.0

13.5

71.0

10

17

Fehéroroszország

6

4

0

2

8

66.5

13.5

72.5

11

7

Magyarország

6

2

3

1

7

89.5

13.5

79.5

12

9

Csehország

6

3

1

2

7

87.5

14.0

80.5

13

22

Szlovénia

6

3

1

2

7

69.5

13.0

71.5

14

19

Románia

6

2

3

1

7

67.5

14.5

63.0

15

13

Olaszország

6

3

1

2

7

55.5

12.5

75.0

16

8

Hollandia

6

3

1

2

7

53.0

15.0

54.5

17

31

Svájc

6

3

1

2

7

50.5

12.0

66.0

18

20

Szerbia

6

2

2

2

6

73.0

14.0

75.0

 

A 7. forduló párosítása:

Tábla

Rajtl.

 

Ország

Pont

MP

Res.

:

Res.

MP

Pont

Ország

 

Rajtl.

1

6

Azerbajdzsán

14½

10

:

11

15

Franciaország

3

2

1

Oroszország

16

9

:

9

13½

Örményország

2

3

4

Ukrajna

13½

8

:

8

13½

Fehéroroszország

17

4

14

Grúzia

13½

8

:

8

14

Anglia

5

5

16

Horvátország

13½

8

:

8

14

Görögország

15

6

7

Magyarország

13½

7

:

7

12

Svájc

31

7

22

Szlovénia

13

7

:

7

15

Hollandia

8

8

19

Románia

14½

7

:

7

14

Csehország

9

9

20

Szerbia

14

6

:

7

12½

Olaszország

13

10

18

Törökország

11½

6

:

6

12½

Németország

10

11

12

Lengyelország1

13

6

:

6

12

Spanyolország

11

12

25

Svédország

11½

5

:

6

12½

Lengyeloország3

23

13

21

Bulgária

13

5

:

5

12

Izland

28

14

27

Ausztria

5

:

5

10

Izrael

29

15

24

Lengyelország2

9

4

:

5

10½

Montenegró

30

16

34

Litvánia

12

4

:

4

11

Dánia

26

17

37

Skócia

3

:

4

12

Belgium

33

18

32

Finnország

9

3

:

0

1

Wales

38

19

36

Norvégia

7

2

:

2

9

Macedónia

35

 

Nagyot lépett előre a táblázaton női válogatottunk a románokkal szemben elért győzelmével. A rajtnál mutatott gyenge játéka után éltáblásunk, Hoang Thanh Trang kedvenc francia védelmében a társakat is megnyugtató fontos nyerést könyvelhetett el. Irina Bulmaga elhibázott bástyamanőverét pontos játékkal használta ki.

Gara Tícia a nyitásból kicsit jobb állással jött ki, Alina L’Ami centrumrobbantással azonban megragadta a kezdeményezést, világosnak kellett a kiegyenlítésért megküzdenie.

Gara Anita második partiját vesztette el. Rossz tervet választva gyaloghátrányos végjátékba keveredett, Cosma a futóvégjátékban érvényesítette előnyét.

A pihenőnapon ünnepelte Rudolf Anna 26. születésnapját, a gratulációkat ma győzelemmel „köszönte meg”. Érdekes végjátékban játszotta túl ellenfelét. A párosító program kevéssé volt kegyes együttesünkhöz, a háromszoros kontinensbajnok orosz csapattal kell megmérkőzniük. Az oroszok óriási meglepetésre csak a hatodikak, a lengyelekkel csak 2-2-öt értek el.

Az ukránok négy eldőlt partival osztoztak meg a meccspontokon a grúzokkal, az örmények taroltak, és feljöttek a második helyre.

 

A 6. forduló eredményei:

Románia (6, 12,5) – Magyarország (6, 11)  1,5 – 2,5

Irina Bulmaga (2399) – Hoang Thanh Trang (2511) 0 – 1 (Francia védelem, 36)

Gara Tícia (2350) – Alina L’Ami (2361) döntetlen (Szicíliai védelem, 40)

Elena-Luminita Cosma (2326) – Gara Anita (2311) 1 – 0 (Tarrasch-védelem, 48)

Rudolf Anna (2281) – Carmen Voicu-Jagodzinsky (2275) 1 – 0 (Szicíliai védelem, 62)

 

Grúzia (8, 14) – Ukrajna (10, 15,5)  2 - 2

Nana Dzagnidze (2556) – Katyerina Lahno (2542)  1 - 0

Meri Arabidze (2374) – Anna Usenyina (2492)  0 - 1

Bela Hotenasvili (2524) – Maria Muzicsuk (2491)  0 - 1

Lela Zsavahasvili (2423) – Natalija Zsukova (2466)  1 - 0

 

Lengyelország (8, 12) – Oroszország (7, 14,5)  2 - 2

Monika Socko (2431) – Valentyina Gunyina (2509)  1 - 0

Jolanta Zawadzka (2383) – Alekszandra Kosztenjuk (2510)  döntetlen

Joanna Majdan-Gajewska (2420) – Olga Girja (2447)  0 - 1

Karina Szczepkowska-Horowska (2382) – Alekszandra Gorjacskina (2438)  döntetlen

 

Németország (7, 12,5) – Lengyelország3 (7, 11)  1,5 – 2,5

Spanyolország (7, 11) – Örményország (7, 14,5)  0,5 – 3,5

Lengyelország2 (6, 11,5) – Hollandia (6, 11,5)  2,5 – 1,5

Litvánia (5, 12) – Azerbajdzsán (6, 10) 2,5 – 1,5

Bulgária (5, 10) – Szerbia (5, 9)  2,5 – 1,5

Izrael (5, 10,5) – Norvégia (5, 8,5)  4 - 0

Csehország (5, 11,5) – Törökország (4, 10,5)  2,5 – 1,5

Franciaország (4, 10) – Olaszország (4, 10,5)  2 - 2

Belgium (4, 7) – Görögország (4, 8,5)  3 - 1

Szlovénia (3, 8,5) – Ausztria (3, 6)  1,5 – 2,5

Horvátország (2, 5,5) – Fehéroroszország (3, 8)  1,5 – 2,5

Anglia (2, 3) – Svájc (3, 8)  2,5 – 1,5

Izland (2, 6,5) – Finnország (1, 5) 2 – 2

 

Az élmezőny állása:

Hely.

Rajtl.

 

Ország

Ford.

  + 

  = 

  - 

 TB1 

 TB2 

 TB3 

1

1

Ukrajna

6

5

1

0

11

102.5

17.5

2

6

Örményország

6

4

1

1

9

113.0

18.0

3

3

Grúzia

6

3

3

0

9

92.5

16.0

4

4

Lengyelország1

6

4

1

1

9

80.0

14.0

5

13

Lengyelország3

6

4

1

1

9

70.0

13.5

6

2

Oroszország

6

3

2

1

8

95.5

16.5

7

25

Lengyelország2

6

4

0

2

8

59.0

14.0

8

8

Magyarország

6

3

2

1

8

50.5

13.5

9

15

Izrael

6

3

1

2

7

83.5

14.5

10

16

Litvánia

6

3

1

2

7

77.0

14.5

11

9

Spanyolország

6

3

1

2

7

69.5

11.5

12

5

Németország

6

3

1

2

7

67.0

14.0

13

11

Bulgária

6

3

1

2

7

62.5

12.5

14

18

Csehország

6

3

1

2

7

50.5

14.0

 

A 7. forduló párosítása:

Tábla

Rajtl.

 

Ország

Pont

MP

Res.

:

Res.

MP

Pont

Ország

 

Rajtl.

1

13

Lengyelország3

13½

9

:

11

17½

Ukrajna

1

2

3

Grúzia

16

9

:

9

14

Lengyelország1

4

3

6

Örményország

18

9

:

8

14

Lengyelország2

25

4

8

Magyarország

13½

8

:

8

16½

Oroszország

2

5

5

Németország

14

7

:

7

12½

Bulgária

11

6

9

Spanyolország

11½

7

:

7

14½

Litvánia

16

7

15

Izrael

14½

7

:

7

14

Csehország

18

8

10

Románia

14

6

:

6

10

Belgium

30

9

17

Azerbajdzsán

11½

6

:

6

13

Hollandia

14

10

19

Ausztria

5

:

5

12

Franciaország

7

11

12

Szerbia

10½

5

:

5

Norvégia

29

12

24

Fehéroroszország

10½

5

:

5

12½

Olaszország

20

13

28

Törökország

12

4

:

4

Anglia

23

14

31

Finnország

7

2

:

4

Görögország

21

15

27

Szlovénia

10

3

:

3

Izland

32

16

26

Svájc

3

:

2

7

Horvátország

22

 

Aronjan,L (2801) - Balogh,Cs (2630)
Szláv védelem [D17]

1.Hf3 d5 2.d4 Hf6 3.c4 c6 4.Hc3 dxc4 5.a4 Ff5 6.He5 Hbd7 7.Hxc4 Hb6 8.He5 a5 9.f3 Hfd7 10.Hxd7 Hxd7 11.e4 Fg6 12.Fe2 Vb6 13.f4 e5 14.dxe5 Hc5 15.Fe3 Vxb2 16.Hb5 Vb4+ 17.Kf1 Bc8

A hosszú elméleti változatban Csaba tért el a Mihalevszkij-Harikrishna öt éve játszott partitól. Alapos elemzés előzhette meg döntését, a taktikai jellegű állásban alighanem sokan féltettük nagymesterünket.

 

18.Hd6+ Fxd6 19.exd6 0-0 20.e5

Aronjan nem bízott a 20.f5 Hxe4 21.fxg6 fxg6+ 22.Kg1 Hc3 23.Vd3 Hxe2+ 24.Vxe2 Vxd6 változatban, ahol sötétnek három gyalogja van az áldozott tisztért.

20...Hb3 21.Kf2!? Hxa1 22.Vxa1 Ff5 23.g4 Fe6 24.Bb1 Ve4 25.Ff3 Vc2+ 26.Kg3 Vd3 27.Be1 f5 28.g5 b5

 

29.Vd1?! Vxd1 30.Bxd1 bxa4 31.Ba1 Bb8 32.Bxa4 Bb3 33.Kf2 Bb2+ 34.Kg1 Bb3 35.Kf2 Bb2+ 36.Kg1 Bfb8

Csaba a lépésismétléses remi helyett a továbbjátszást választotta.

37.Bxa5 Bc2 38.Ba1 Bc3 39.Be1 Kf7 40.Fg2 Ke8 41.Ff2 Kd7 42.Ba1 Bb7 43.h3 Bc2 44.Ff1

 

 

 

44...Ba2 45.Bxa2 Fxa2 46.Fe3 Fd5 47.Kf2 Bb2+ 48.Ke1 Bb1+ 49.Kf2 Bb2+ 50.Ke1 Ba2 51.Fe2 g6 52.h4 Ba5 53.Kf2 Ke6 54.Fb6 Ba2 55.Ke3  

 

 

55...Ba3+

Az egyre csökkenő gondolkodási idő mellett Csaba nem talált nyeréshez vezető utat.

56.Kd2 Ba4 57.Fe3 Fc4 58.Fd1 Ba2+ 59.Ke1 Bh2 60.Ff2 Bh1+ 61.Kd2 Bh2 62.Ke1 Bh3 63.Kd2 Bd3+ 64.Ke1 Ba3 65.Kd2 Fb3 66.Fe2 Ba2+ 67.Ke1 Ba1+ 68.Kd2 Ba2+ 69.Ke1 Ba4 70.Fe3 Fc4 71.Fd1 Ba2 72.Fc5 Fd5 73.Fe2 Ba4 74.Fe3 Ba5 75.Fb6 Ba4 76.Fe3 Fc4 77.Fd1 Ba5 78.Fb6 Ba6 79.Fe3 Ba5 80.Fb6 Ba2 81.Fc5 Ba5 és döntetlen

Almási,Z (2710) - Movszeszjan,S (2700)
Szicíliai védelem [B48]

1.e4 c5 2.Hf3 e6 3.d4 cxd4 4.Hxd4 Hc6 5.Hc3 Vc7 6.Fe3 a6 7.Vd2 Hf6 8.f3 b5 9.g4 Fb7 10.0-0-0 Hxd4 11.Fxd4 Fe7 12.g5 Hh5 13.He2 Bc8 14.Bg1 0-0 15.Fh3 g6 16.Kb1

 

 

 

16...d5 17.e5 Hg7 18.f4 b4 19.Fg4 a5 20.Hc1 Fa6 21.Bg2 a4 22.h4 Fc5 23.Fxc5 Vxc5 24.Bh2 Bc7 25.h5 Bfc8 26.hxg6 hxg6 27.Bdh1 Kf8 28.Bh8+ Ke7 29.Bxc8 Bxc8 30.Bh7 He8?!

 

 

 

31.Fh5!?

A bonyolult pozícióban nagymesterünknek volt kevesebb ideje. Számításba jött a 31.f5 exf5 32.Fxf5 gxf5 33.g6 b3 34.axb3 axb3 35.Hxb3 Vg1+ 36.Hc1 Vxg6 37.Bh6 folytatás.

31...gxh5 32.g6 b3 33.axb3 axb3 34.Bxf7+ Kd8 35.Hxb3 Vg1+ 36.Ka2 Vxg6 37.Va5+ Bc7

 

 

38.Bxc7?

Almási Zoltán a 38.Bf8 Fc8 39.Hd4 Vg7 40.Hc6+ Kd7 41.Hb8+ Kd8 (41...Ke7 42.Vb4+ Kd8 43.Vd6+ Fd7 44.Bxe8+ Kxe8 45.Vxc7) 42.Hc6+ változattal remizhetett volna.

38...Hxc7 39.Hd4 Kc8 40.Vb6 Ve8

Még jobb volt a 40...Vg1 41.Vc5 Fb5 42.f5 exf5 43.Vf8+ Kb7 44.Hxf5 Vg2 folytatás.

41.b3 h4 42.f5 exf5 43.Vf6 Vd8?! 44.Vxf5+ Kb7 45.Vf6 Kc8 46.Vf5+ Vd7 47.e6 Ve7 48.Vf7 Vc5 49.Vd7+ Kb8 50.Vd8+ Fc8 51.Vxh4

 

 

 

51...Hxe6 52.Vh2+ Vc7 53.Hc6+ Kb7 54.Vxc7+ Kxc7 55.Hb4 Hf4 56.c3 Kd6 57.Kb2 Ff5 58.Hc2 Fxc2 59.Kxc2 He6 60.c4 d4 61.b4 Ke5 62.Kd3 Hf4+ 63.Kd2 Ke4 64.c5 Kd5 65.Kc2 Kc4 66.c6 He6 és világos feladta

Akopjan,V (2681) - Polgár,J (2689)
Grünfeld védelem [D72]

1.d4 Hf6 2.c4 g6 3.g3 Fg7 4.Fg2 d5 5.cxd5 Hxd5 6.e4 Hb4 7.a3 H4c6 8.d5 Hd4 9.He2 Fg4 10.Hbc3 c5 11.h3 Fxe2 12.Hxe2 Vb6 13.Hxd4 Fxd4 14.Va4+ Hd7 15.0-0 Va6 16.Vxa6 bxa6 17.Bb1 Bb8 18.b4 e5 19.Fd2 Ke7 20.Bfc1 Kd6 21.Ff1 a5 22.Kg2 axb4 23.axb4 Bb6 24.f4 Bhb8 25.bxc5+?! Hxc5 26.fxe5+ Fxe5 27.Bxb6+ Bxb6 28.Fe3 Bb2+ 29.Kf3 Bb3

 

 

 

30.Bxc5 Bxe3+ 31.Kxe3 Kxc5 32.g4 a5 33.Fa6 a4 34.Kd3 f6 35.h4 a3 36.Fc4 h5 37.gxh5 gxh5 38.d6 Kxd6 39.Kc2 Kc5 40.Ff7 Kd4 41.Kb3 Fd6 42.Fxh5 Kxe4 43.Fd1 f5 44.h5 Ff8 45.h6 és döntetlen

Bánusz,T (2593) - Szargiszjan,G (2676)
Angol megnyitás [A30]

1.c4 Hf6 2.Hf3 b6 3.g3 c5 4.Fg2 Fb7 5.0-0 g6 6.Hc3 Fg7 7.d4 cxd4 8.Vxd4 d6 9.Fe3 Hbd7 10.Bac1 Bc8 11.b3 0-0 12.Vh4 a6 13.Bfd1 Bc7 14.g4 Bc8 15.Fh3 b5 16.cxb5 Va5 17.Fd2 Fxf3 18.exf3

A nagymesterek a tavalyi orosz csb-n látott Jakovenko-Karjakin parti nyomán haladtak.

18...axb5 19.g5 b4 20.Ha4

Válogatottunk újonca tért el az említett játszmában látott 20.gxf6 Fxf6 21.Ve4 bxc3 22.Fxd7 Bcd8 23.Fxc3 Fxc3 24.Vxe7 d5 25.Fb5 d4 folytatástól.

20...He5 21.Fg2 Hd5 22.f4 Hd7 23.Vh3 Bxc1 24.Bxc1 H7b6 25.Hxb6 Hxb6 26.a4 Hd5

 

 

27.Bc6 Hc3 28.Vd3 d5 29.Fe3 e6 30.Ff3 Bb8 31.Va6 Vxa6 32.Bxa6 d4 33.Fc1 d3 34.Kf1 Hd5 35.Bc6 Fc3 36.Fe3 Hxe3+ 37.fxe3 Bd8 38.a5 d2 39.Fd1 Bd5 40.a6 Ba5 41.Ke2 Kg7 42.h4 h6 43.Bb6 Ba2 44.Bc6 hxg5 45.fxg5 Ba1 46.Bb6 e5 47.e4 Ba2 48.Bc6 Kf8 49.Bb6 Kg7 50.Bc6 Fd4 51.Bf6 Fc3 52.Bc6 Ba1 53.Bb6 Ba2 és döntetlen

Bulmaga,I (2399) – Hoang Thanh Trang (2511)
Francia védelem [C11]

1.e4 e6 2.d4 d5 3.Hc3 Hf6 4.e5 Hfd7 5.f4 c5 6.Hf3 Hc6 7.Fe3 cxd4 8.Hxd4 Fc5 9.Vd2 0-0 10.0-0-0 a6 11.Kb1 Hxd4 12.Fxd4 b5 13.h4 b4 14.Ha4 Fxd4 15.Vxd4 Va5 16.b3 Fb7 17.Bh3 Fc6 18.Hb2 Vc5 19.a4 a5 20.Vd2?!

A románok éltáblása a 20.c3 Bfc8 21.Vxc5 Hxc5 22.cxb4 axb4 23.Bd4 Bab8 24.Hd1 folytatásban egyenlő esélyekkel küzdhetett volna.

20...Bac8 21.Bg3 f6 22.Fd3 Ve7 23.Ve3 Hc5 24.exf6 Bxf6 25.Bg5

A básyamanőver után Európa-bajnoknőnk növelte előnyét.

25...h6 26.Be5 Hd7

 

27.Vg3? Hxe5 28.fxe5 Vc7! 29.Be1 Fe8 30.Vh3 Bf2 31.Vxe6+ Ff7 32.Vg4 h5!?

Hoang Thanh Trang "elhalasztotta" a csapást, a 32...Bxc2 33.Fxc2 Vxc2+ 34.Ka2 Bc3 35.Vd1 Fe6 36.Vxc2 Bxc2 37.Bd1 Bxg2 döntő előnyhöz vezető folytatást.

33.Vg3?

 

33...Bxc2! 34.Fxc2 Vxc2+ 35.Ka1 Bc3 36.Be3 Vc1+ és világos feladta

Gara,T (2350) - L'Ami,A (2361)
Szicíliai védelem [B52]

1.e4 c5 2.Hf3 d6 3.Fb5+ Fd7 4.Fxd7+ Vxd7 5.c4 Hf6 6.Hc3 g6 7.d4 cxd4 8.Hxd4 Fg7 9.f3 0-0 10.Fe3 Bc8 11.b3 a6 12.a4 Vd8 13.0-0 Hc6 14.Vd2 Va5 15.Hde2 e6 16.Bfd1 Bd8 17.Bab1 Bd7 18.Ve1

 

18...d5 19.exd5 exd5 20.Hxd5 Vxe1+ 21.Bxe1 Hxd5 22.cxd5 Hb4 23.Bed1 Be8 24.Fc5 Hxd5 25.Hf4 Bed8 26.Hxd5 Bxd5 27.Bxd5 Bxd5 28.Fe3 Fe5 29.f4 Bd3 30.Kf2 Fd4 31.Fxd4 Bxd4 32.Ke3 Bb4 33.g3 f5 34.Kd3 Kf7 35.Kc3 Be4 36.Kd3 Bb4 37.Kc3 Be4 38.Kd3 Bb4 39.Kc3 Be4 40.Kd3 és döntetlen

Cosma,E (2326) - Gara,A (2311)
Tarrasch-védelem [D34]

1.d4 d5 2.c4 e6 3.Hf3 c5 4.cxd5 exd5 5.g3 Hc6 6.Fg2 Hf6 7.0-0 Fe7 8.Hc3 0-0 9.dxc5 Fxc5 10.Ha4 Fe7 11.Fe3 Be8 12.Bc1 h6 13.Hd4 Va5 14.Hc3 Fe6 15.Va4!? Vxa4 16.Hxa4 Hxd4 17.Fxd4 Bac8 18.Bxc8 Bxc8 19.Hc3 b6 20.Bd1

 

 

 

20...He4?!

A sorozatos cserék világos gyalogelőnyéhez vezettek.

21.Hxe4 dxe4 22.Fxe4 Fxa2 23.Ba1 Fe6 24.Bxa7 Fc5 25.Fxc5 bxc5 26.f4 f5 27.Ff3 Bb8 28.Bb7 Bxb7 29.Fxb7 Kf7 30.Kf2 Fc4 31.Kf3 Kf6 32.e4 fxe4+ 33.Kxe4 Ff1 34.Fc8 Fg2+ 35.Kd3 Fd5 36.Ke3 Fg2 37.g4 Fd5 38.h4 Fg2 39.g5+ hxg5 40.hxg5+ Kg6? 41.Fe6 Kh5 42.Kf2 Fe4 43.Kg3 Kg6 44.Kg4 Fc2 45.f5+ Kh7 46.Kf4 Kh8 47.Ke5 Fd3 48.b3 és sötét feladta

Rudolf,A (2281) - Voicu-Jagodzinsky,C (2275)
Szicíliai védelem [B42]

1.e4 c5 2.Hf3 e6 3.d4 cxd4 4.Hxd4 a6 5.Fd3 Hf6 6.0-0 Vc7 7.Ve2 d6 8.c4 g6 9.Hc3 Fg7 10.Hf3 Hbd7 11.Ff4 Hg4 12.Bac1 Hge5 13.Bfd1 0-0 14.Ve3 Hxf3+ 15.Vxf3 He5 16.Ve3 Fd7 17.Fe2 Bfd8 18.Fg5 f6 19.Fh6 Hf7 20.Fxg7 Kxg7 21.Kh1 Bac8 22.f4 Vc5 23.Vg3 b5 24.e5 f5 25.exd6 b4 26.Hb1 Hxd6 27.Hd2 Fa4 28.b3 Fc6 29.Ff3 Fxf3 30.Vxf3 Bc7 31.h3 Bcd7 32.Ve2 Hf7 33.Hf3 Bxd1+ 34.Bxd1 Bxd1+ 35.Vxd1 Ve3?! 36.Vd4+ Vxd4 37.Hxd4 e5?

 

 

38.Hc6 exf4 39.Hxb4 a5 40.Hc6 a4 41.b4?!

Anna a 41.bxa4 Hd6 42.c5 He4 43.a5 Hxc5 44.Hb4 He6 45.Hd5 Hd4 46.Hc7 folytatásban simán nyert volna.

41...Hd6 42.Ha5 Kf6 43.b5 Ke7? 44.b6 Kd7 45.c5 He4 46.c6+ Kc8 47.Hc4 g5 48.a3 g4 49.He5 Hc5 50.hxg4 fxg4 51.Hxg4 Hd3 52.Kg1 h5 
 

 

53.Hf6 He5 54.b7+ Kc7 55.Hd5+ Kb8 56.Hb4 Ka7 57.Kf2 h4 58.Ke2 f3+ 59.gxf3 h3 60.Kf2 h2 61.Kg2 Hxf3 62.Ha6 és sötét feladta

Verőci Zsuzsa

| Reblog! 0 |
Reblog hírfolyam | Like hírfolyam

Legfrissebb bejegyzések

Marija Muzicsuk az utolsó fordulóban legyőzte a világbajnoki kihívó Alekszandra Gorjacskinát
2019. 06. 17.

A világbajnoki kihívó Gorjacskina remizett, Anna Muzicsuk győzelemmel megőrizte másodikhelyét
2019. 06. 16.

A "hirtelen halál" játszmában Caruana legyőzte Carlsent, a világbajnok 3 pontos előnnyel lett első
2019. 06. 15.

A 20 éves orosz Alekszandra Gorjacskina a világbajnok-jelölti döntő győztese, Ju Wenjun kihívója
2019. 06. 14.

Magnus Carlsen hazai pályán is diadalmaskodott, sorozatban hatodik versenyét nyerte meg
2019. 06. 14.

Gorjacskina három fordulóval a befejezés előtt változatlanul két és félpontos előnnyel vezet
2019. 06. 13.

Carlsen két döntetlennel is két pontra növelte előnyét
2019. 06. 12.

Lahno nem tudott visszavágni, Gorjacskina a döntetlennel megőrizte két és félpontos előnyét
2019. 06. 12.

Ding Liren bástyát, So egylépéses mattot nézett el, Carlsen megőrizte másfél pontos előnyét
2019. 06. 11.

Alekszandra Gorjacskina hatodik győzelmével két és fél pontra növelte előnyét
2019. 06. 10.

Carlsen sötéttel remizett a "hirtelen halál" partiban Vachier-Lagrave ellen, megőrizte másfél pontos előnyét
2019. 06. 10.

Gorjacskina az exvilágbajnoknő Kosztenjuk legyőzésével két pontra növelte előnyét
2019. 06. 09.

Mamedgyarov királyával aknamezőre lépett, Carlsen megőrizte egyponto előnyét
2019. 06. 09.

A világbajnok-jelölti döntő félidejében az orosz Alekszandra Gorjacskina másfél pontos előnnyel vezet
2019. 06. 08.

Carlsen átvette a vezetést, egy pont az előnye Ding Liren, Aronjan és So előtt
2019. 06. 07.

Hirdetés

Feedek

Címkefelhő

Sakk Carlsen Lékó Polgár Judit, Aeroflot-verseny Rapport Richárd, Csapat-világbajnokság 2015, Grand Chess Tour, Sparkassen Chess Meeting, Biel Sakkfesztivál, Világkupa Baku, Grand Prix 2015/16, Csapat Európa-bajnokság, Tata Steel Chess 2016, Altibox Norway Chess 2016, Világkupa 2017 Tbiliszi, Világbajnoki döntő Viswanathan Anand Magnus Carlsen, Teherán Női kieséses rendszerű világbajnokság, Világbajnok-jelölti torna Hanti-Manszijszk Anand Aronjan Kramnyik Topalov Karjakin, Világkupa Hanti Manszijszk, Sakkolimpia Tromsø, Világbajnoki döntő 2014 Magnus Carlsen Viswanathan Anand, Csapatbajnokság, Világranglista, Női Európa-bajnokság, Világbajnok-jelölti verseny London Carlsen Kramnyik Aronjan Radzsabov Griscsuk Ivancsuk Szvidler Gelfand, Tata Steel 2015 Carlsen Caruana Aronjan Giri Ivancsuk Hou Ji-fan, Grand Prix London, Európa-bajnokság Jereván Polgár Judit Almási Zoltán Balogh Csaba, Riga Női Európa-bajnokság 2017, Női Grand Prix Sardzsa Hou JI-fan Humpy Koneru, Csapat Európa-bajnokság 2013, Női Európa-bajnokság 2016, Grand Prix Peking Lékó Griscsuk Karjakin Gelfand Topalov Kamsky Mamedgyarov, 40. sakkolimpia Isztambul, Grand Prix Párizs Griscsuk Caruana Nakamura Gelfand Ponomarjov, Férfi Európa-bajnokság 2012, Női Európa-bajnokság Plovdiv Hoang Thanh Trang Dzagnidze Gunyina Sztefanova, Wijk aan Zee 2012, Tata Steel 2013 Rapport Richárd, Grand Prix Taskent Caruana Karjakin Nakamura Giri Vachier-Lagrave Gelfand, Grand Prix-verseny Tbiliszi Griscsuk Giri Vachier-Lagrave Mamedgyarov Szvidler, Európa-bajnokság 2015 Jeruzsálem, Grand Prix Szaloniki Topalov Griscsuk Nakamura Caruana Morozevics Ivancsuk, 51. Capablanca emlékverseny, Dortmund Vlagyimir Kramnyik Ruszlan Ponomarjov Hikaru Nakamura Anish Giri, Grand Slam-döntő Anand Carlsen Aronjan Ivancsuk Nakamura, Női Grand Prix Lopota Hou Ji-fan Humpy Koneru Anna Muzicsuk Nana Dzagnidze, Tal-emlékverseny, Baden-Baden 2013 Anand Caruana Adams Naiditsch, Stavanger 2014 Carlsen Aronjan Griscsuk Caruana Kramnyik Topalov Karjakin, St. Louis Carlsen Aronjan Caruana Nakamura Topalov Vachier-Lagrave, 42. sakkolimpia Baku, Tata Steel 2013 Carlsen Anand Aronjan Caruana Karjakin Nakamura Lékó Péter, Európa-bajnokság Legnica Almási Zoltán Berkes Ferenc Balogh Csaba, Női csapat-világbajnokság 2013, Gibraltár 2015 Hou Ji-fan Topalov Nakamura Szvidler Rapport, Orosz szuperbajnokság Novoszibirszk, St. Louis USA ch 2017, 18. Európa-bajnokság 2017 Minszk, Wijk aan Zee Tata Steel Chess 2014 Aronjan Nakamura Caruana Gelfand Karjakin Rapport, Királyi verseny Bukarest Caruana Ponomarjov Wang Hao Radzsabov, Csapatbajnokság 2013/14, Taskent GP-verseny Humpy Koneru Zhao Xue Ju Wenjun Katyerina Lahno, Orosz szuperbajnokság Kramnyik Karjakin Szvidler Andrejkin Nepomnjacsij, VIII. Tal-emlékverseny Anand Carlsen Kramnyik Nakamura Karjakin Caruana Gelfand, Csapat-világbajnokság 2013, Rosztov Grand Prix Hou Ji-fan Humpy Koneru, Aeroflot 2012, Gibraltár, Grand Chess Tour 2016 London, Katar 2014 Kramnyik Giri Mamedgyarov Vachier-Lagrave Berkes Gara, Biel Magnus Carlsen Hikaru Nakamura, Orosz szuperbajnokság Szergej Karjakin Alekszandr Griscsuk Peter Szvidler, Grand Prix Genf Usenyina Hou Ji-fan Muzicsuk Dzagnidze Lahno, Aljechin emlékverseny Anand Aronjan Kramnyik Szvidler Gelfand Adams, Capablanca emlékverseny Almási Zoltán, Világbajnoki döntő New York Carlsen Karjakin, Biel 2013 Vachier-Lagrave Nepomnjacsij Rapport, Férfi sakkbajnokság, Vugar Gasimov emlékverseny Carlsen Caruana Nakamura Karjakin Mamedgyarov Radzsabov, Capablanca emlékverseny Leinier Dominguez Perez Vaszilij Ivancsuk Almási Zoltán, Mitropa Kupa, VII. Tal-emlékverseny, Grand Prix Zug Lékó Radzsabov Karjakin Caruana Topalov Mamedgyarov Morozevics, Dortmund Lékó Péter Vlagyimir Kramnyik Szergej Karjakin, La Coruna Rapport Richárd, Világbajnoki döntő Viswanathan Anand Borisz Gelfand, Grand Prix Zsermuk Hou Ji-fan Humpy Koneru, 60. női bajnokság, Grand Prix 2017 Genf Rapport Richárd, Mitropa-kupa 2017 Balatonszárszó, Grand Prix Taskent Fabiano Caruana Szergej Karjakin Lékó Péter, Női világbajnokság, ACP-verseny Almási Zoltán Wesley So Jan Nepomnjacsij, Hans Suri emlékverseny Biel Hou Ji-fan Maxime Vachier-Lagrave Radoslaw Wojtaszek, Grand Prix Baku Caruana Griscsuk Karjakin Nakamura, 33. Zalakarosi Sakkfesztivál Rapport Berkes Portisch Hoang Mádl, Grand Prix-verseny Chengdu, Ningbo csapat-világbajnokság, Szeged Női bajnokság, Női világbajnoki döntő Hou Ji-fan Humpy Koneru, 61. Női bajnokság Hévíz, Petroszjan emlékverseny Aronjan Griscsuk Kramnyik Gelfand Lékó, Stavanger Altibox Norway Chess 2017 Carlsen So Kramnyik Caruana Anand, Klubcsapatok Európa-kupája, Női csapat-világbajnokság, Grand Prix Ankara, Gibraltár 2013 Ivancsuk Kamsky Adams Hoang Thanh Trang, GRENKE Chess Classic 2015 Carlsen Caruana Anand Aronjan, Stavanger Anand Carlsen Aronjan Topalov Nakamura Szvidler Karjakin, Grand Prix 2017 Moszkva, 32. Mitropa-kupa Meissen, Csapatbajnokság 2016/17, Hoogeveen Polgár Judit Vlagyimir Kramnyik, 63. Férfi bajnokság Gyula, U16-os sakkolimpia Győr, Csigorin emlékverseny Almási Zoltán Portisch Lajos, Zürich 2015 Caruana Anand Kramnyik Aronjan Nakamura Karjakin, SportAccord Peking, 62. férfi bajnokság, Fabiano Caruana Veszelin Topalov Vaszilij Ivancsuk, Szaratov Lékó Péter, SportAccord 2014 Griscsuk Aronjan Lékó Hou Ji-fan Koneru, 30. Klubcsapatok Európa-kupája Lékó Péter Caruana Griscsuk Topalov Nakamura, X. Tal-emlékverseny Moszkva, Dortmund Lékó Péter Vlagyimir Kramnyik Fabiano Caruana, 28. Klubcsapatok Európa-kupa, 42. Sparkassen Chess-Meeting Lékó Kramnyik Caruana Adams, Orosz szuperbajnokság Kramnyik Karjakin Szvidler Nepomnjacsij, St. Louis Carlsen Aronjan Nakamura Kamsky, Grand Slam-döntő Aronjan Mamedgyarov Adams Vachier-Lagrave, Klubcsapatok Európa-kupája 2013, Orosz csapatbajnokság 2013, Orosz csapatbajnokság 2012, Európa-bajnokság 2016, 3. Vugar Gasimov emlékverseny, London Chess Classic 2014 Carauna Anand Nakamura Kramnyik Giri Adams, 42. sakkolimpia Baku, Grand Chess Tour 2017 Leuven, Grand Chess Tour 2017 Párizs, Biel Magnus Carlsen Alekszandr Morozevics Alekszej Shirov, 50. Bieli Sakkfesztivál Lékó Péter, 33. Klubcsapatok Európa-kupája Antalya, Sencsen 2017, Grand Prix 2017 Rapport, 35. Mitropa-kupa Prága, Női világbajnoki döntő, 4. Sinquefield Kupa St. Louis, 32. Klubcsapatok Európa-kupa, Wijk aan Zee Tata Steel Chess 2017, Szombathely Rapport Richárd Markus Ragger, Rapport Richard, Orosz csapatbajnokság 2014 Lékó Péter, Hanti-Manszijszk Női GP-verseny Hou Ji-fan Anna Muzicsuk Zhao Xue Nana Dzagnidze Katyerina Lahno, Grand Slam-döntő Anand Aronjan Ponomarjov, Női világbajnoki döntő 2013 Anna Usenyina Hou Ji-fan, Junior világbajnokság Rapport Richárd, Grand Prix Kazany, Zürich 2014 Carlsen Anand Aronjan Nakamura Caruana Gelfand, Gibraltár 2014 Hoang Thanh Trang Rapport Richárd, Női Európa-bajnokság Belgrád Hoang Thanh Trang Papp Petra Muzicsuk Dzagnidze Lahno Koszinceva Cramling, Zürich 2013 Anand Kramnyik Caruana Gelfand, Malmő Rapport Van Wely Short Szokolov, Női Grand Prix Dilijan Usenyina Koneru Muzicsuk Dzagnidze Sztefanova, London Chess Classic 2012 Anand Carlsen Aronjan Kramnyik Polgár Judit, 40. sakkolimpia Isztambul, Női Grand Prix 2015/16 Hanti-Manszijszk, Wijk aan Zee Tata Steel Chess 2017, Kazany Grand Prix, Világkupa 2013 Kramnyik Karjakin, Mi is történt 2016-ban, 7. Danzhou szuperverseny Lékó Péter, 44. Sparkassen Chess Meeting Dortmund, Világbajnok-jelölti döntő Moszkva 2016, 7. Danzhou szuperverseny Lékó Péter, Genf Polgár Judit Vlagyimir Kramnyik Hikaru Nakamura Sahriyar Mamedgyarov, Zürich Korcsnoj Chess Challenge, V. Grand Slam-döntő, Hoogeveen Nakamura Hou Ji-fan Giri, Szaratov Lékó Péter Alekszandr Morozevics, Grand Chess Tour 2017 5. Sinquefield Cup St. Louis, Grand Chess Tour 2017 St. Louis, Hikaru Nakamura Levon Aronjan, Női világbajnokság Hou Ji-fan Humpy Koneru Hoang Thanh Trang, Chess.com Man sziget 2017, 33. Mitropa-kupa, Világbajnoki döntő Viswanathan Anand Borisz Gelfand, 45. Sparkassen Chess-Meeting 2017 Dortmund, Csapatbajnokság 2014/15, Világkupa Hanti Manszijszk Szvidler Griscsuk Ivancsuk Ponomarjov, Női Európa-bajnokság Belgrád Hoang Thanh Trang Papp Petra Muzicsuk Dzagnidze Lahno Koszinceva Camling, Csapatbajnokság 2012/13, Női Grand Prix 2015/16 Hanti-Manszijszk, 21. csapat Európa-bajnokság Kréta, Budapesti Tavaszi Fesztivál Szabó László emlékverseny, Sharjah Masters 2017 Gledura, Női Grand Prix Dilijan Usenyina Koneru Muzicsuk Sztefanova, Zürich párosmeccs Kramnyik Aronjan, ACP Tbiliszi, Világbajnok-jelölti verseny London 2013 Carlsen Kramnyik Aronjan Radzsabov Griscsuk Ivancsuk Szvidler Gelfand, 4. Gasimov emlékverseny So Kramnyik, GRENKE Chess Classic 2017 Carlsen Caruana, Világkupa 2013 Aronjan Kramnyik Caruana Griscsuk Karjakin Nakamura Szvidler, A 2012-es év krónikája, Grand Chess Tour 2016 Párizs, Aeroflot 2013, London Chess Classic 2011 Anand Carlsen Aronjan Kramnyik Nakamura, Malmő Lékó Péter, Mitropa-kupa 2014, Dubai rapid-és villámvb Magnus Carlsen Viswanathan Anand Hikaru Nakamura Fabiano Caruana Polgár Judit, Hanti-Manszijszk Női Grand Prix-verseny Hou Ji-fan Anna Muzicsuk Zhao Xue Nana Dzagnidze Katyerina Lahno, 45. Bieli Sakkfesztivál Lékó Péter, Tata Steel 2013 Carlsen Anand Aronjan Caruana Nakamura Lékó Péter, Hanti-Manszijszk Csapat-világbajnokság 2017, SportAccord Peking Hou Ji-fan Aronjan Radzsabov Karjakin Lékó Péter, Ningbo csapat-világbajnokság Lékó Péter Polgár Judit Almási Zoltán, Világkupa 2013 Lékó Péter Polgár Judit Aronjan Kramnyik Caruana Karjakin Nakamura, London Chess Classic 2011 Anand Carlsen Aronjan Kramnyik, Malmő Lékó Péter, Világbajnoki döntő Viswanathan Anand Borisz Gelfand, Lékó Péter, A 2013-as esztendő krónikája, Világbajnoki ciklus, Rapport Richárd, Magyar Sakkozásért Alapítvány Portisch Lajos, Orosz csapatbajnokság, Grand Prix Baku Caruana Griscsuk Karjakin Gelfand, Rapid és villám-vb Dubai Carlsen Anand Nakamura Caruana Griscsuk Polgár Judit, Rapid-világbajnokság Asztana, Grand Chess Tour 2016 Leuven, Világbajnoki döntő New York Carlsen Karjakin, Chess.com Masters Man sziget, Világbajnoki döntő New York Carlsen Karjakin, Grand Prix 2017, Rapid és villám-világbajnokság Doha 2016, X. Tal-emlékverseny Moszkva, Dortmund Lékó Péter Vlagyimir Kramnyik Fabiano Caruana Michael Adams, Világkupa 2013 Lékó Péter Aronjan Kramnyik Caruana Karjakin Nakamura Szvidler, Grand Prix-verseny Chengdu, IX. Chess Masters Final Bilbao Carlsen Karjakin, IX. Chess Masters Final Bilbao Carlsen Karjakin, Világkupa Hanti Manszijszk Polgar Judit

Sakkblog

A hazai és a külföldi legjelentősebb tornákról híradás, értékelés, játszmaelemzés. Sztorik, interjúk. Mi újság a sakkvilágban?

Naptár

Reblog