A norvégiai Tromsoben augusztus 10. és szeptember 3. között rendezik meg a 128 résztvevős, kieséses rendszerű Világkupát. A viadalnak két magyar résztvevője lesz, Lékó Péter Élő-pontjai alapján kapott meghívást, Polgár Juditnak a FIDE elnöke, Kirszan Iljumzsinov szabadkártyát adott. A rajtlistát az örmény Levon Aronjan vezeti az olasz Fabiano Caruana mögött az orosz exvilágbajnok Vlagyimir Kramnyik a harmadik. A címvédő orosz Peter Szvidler a 13., Lékó Péter a 15., Polgár Judit a 42. minden idők legerősebb Világkupáján, amelynek első két helyezettje lesz világbajnokjelölt. A világranglista top 25 helyezettjéből huszonketten játszanak!
A Nemzetközi Sakkszövetség megjelentette a 128 résztvevős Világkupa első fordulójának sorsolását. A két magyar résztvevő az első körben könnyű ellenfeleket kapott. A 15. helyen kiemelt Lékó Péter (2737) a rendezők által jelölt Leif Erlend Johannessennel (2520) mérkőzik meg. A rajtlistán 42. Polgár Judit (2696) a kubai I. R. Ortiz Suarezzel (2612) játszik. A 128 résztvevős torna első két helyezettje lesz világbajnok-jelölt. A teljes díjalap 1millió 600 ezer dollár, a győztes 120 ezret kap.
Az ötödik Világkupa az eddigi legerősebb mezőnyű. A top 25-ből huszonketten játszanak! Harminchét nagymesternek van 2700 vagy több Élő-pontja. Az új szabályzat értelmében csak az a nagymester játszhat kedvező Élő-pontátlagával a jövő évi világbajnok-jelölti versenyen, aki részt vesz a Világkupán. A 2005-ös Világkupa-győztes örmény Levon Aronjan vezeti a rajtlistát, őt az olasz Fabiano Caruana és az orosz exvilágbajnok Vlagyimir Kramnyik követi. Az indiai világbajnok Viswanathan Anand és kihívója, a norvég világranglista-vezető Magnus Carlsen távolmaradása érthető, novemberi döntőjük vesztese játszhat a vb-jelölti versenyen. A bolgár Veszelin Topalov kockáztatott, nem nevezett, bízik abban, hogy a Grand Prix-sorozatról kiharcolhatja a részvételt.
Az előző Világkupáról az első négy helyezett, az orosz Peter Szvidler és Alekszandr Griscsuk, az ukrán Vaszilij Ivancsuk és Ruszlan Ponomarjov kiemeltként szerepel. A női világbajnoknő, az ukrán Anna Usenyina, két junior világbajnok, a lengyel Swiercz és a török Ipatov is résztvevő. Tizennyolcan súlyozott Élő-pontszámok szerepelhetnek, Lékó Péter 12. ebben a rangsorban. Negyvenhatan a 2012-es és a 2013-as Európa-bajnokságról harcolták ki a részvételi jogot. Húsz helyet kapott az amerikai és az ázsiai zóna, hatan Afrikát képviselik.
A Nemzetközi Sakkszövetség elnöke, Kirszan Iljumzsinov hat szabadkártyával rendelkezett. A francia Maxime Vachier-Lagrave, a kínai exvilágbajnoknő Hou Ji-fan, a női világranglistát vezető Polgár Judit, a cseh David Navara, a lengyel Duda és a kínai Wei Yi élvezte az elnök támogatását. Négy sakkozót a norvég rendezők jelöltek.
A legjobbak kiemelési rangsora:
Levon Aronjan (örmény, 2813), Fabiano Caruana (olasz, 2796), Vlagyimir Kramnyik (orosz, 2784), Alekszandr Griscsuk (orosz, 2780), Szergej Karjakin (orosz, 2776), Hikaru Nakamura (amerikai, 2775), Borisz Gelfand (izraeli, 2773), Gata Kamsky (amerikai, 2763), Sahriyar Mamedgyarov (azeri, 2761), Leinier Dominguez Perez (kubai, 2757), Ruszlan Ponomarjov (ukrán, 2756), Wang Hao (kínai, 2752), Peter Szvidler (orosz, 2746), Michael Adams (angol, 2740), Lékó Péter (magyar, 2737), Alekszandr Morozevics (orosz, 2736), Nyikita Vityjugov (orosz, 2734), Anish Giri (holland, 2734), Vaszilij Ivancsuk (ukrán, 2733), Tejmur Radzsabov (azeri, 2733)
Az előkelő helyen jegyzett nagymestereknek az első forduló sétagaloppnak ígérkezik, érdekesebb párosítások a derékhadnál alakultak ki. A két-kétjátszmás találkozókon azért az esélyesebb nagymesterek nem mehetnek biztosra. Egy-egy elnézés, időzavaros hiba, vagy éppen a rapid rájátszás okozhat nagy meglepetéseket. Erről Vaszilij Ivancsuk tudna a legtöbbet mesélni, aki 2005-ben a második, hat éve a harmadik, négy éve a második kört nem „élte túl.” 2009-ben az azeri Tejmur Radzsabov és az orosz Alekszandr Morozevics is csomagolhatott a második forduló után.
A résztvevőknek 90-90 perc gondolkodási idejük van az első 40 lépésre, majd még 30 perc a játszma befejezéséig, az első lépéstől még 30 másodperc extraidő is rendelkezésükre áll. 1-1 esetén két 25 perces rapidparti következik, plusz 10 másodperc lépésenként. Újabb egálnál két 10-10 perc gondolkodási idejű partiva folytatódik a csatározás és 10-10 másodperc lépésenként. Szükség szerint villámpartikkal (5 perc és 3 másodperc) folytatódik a csatározás (maximum öt kétjátszmás meccs). Ha még mindig egál az eredmény, akkor „hirtelen halál” játszma dönt. Világosnak 5, sötétnek 4 perce van, de utóbbinak a döntetlen is elegendő. A párosítást a 2013. július 1-től érvényes Élő-pontszámok alapján készítették el.
Verőci Zsuzsa