Dortmundban július 13. és 22. között rendezik meg a 40. Sparkassen Chess-Meeting szuperversenyt. A 19-es kategóriájú, 2711-es Élő-pontátlagú, tíz résztvevős viadalon az orosz exvilágbajnok Vlagyimir Kramnyik játszik címvédőként. A tíz dortmundi elsőséggel büszkélkedő Kramnyik tizenkilencedik fellépésére készül. Lékó Péter háromszoros győztesként tizennegyedszer szerepel kedvenc városában. A 2010-ben győztes ukrán exvilágbajnok Ruszlan Ponomarjov harmadszor játszik. Az orosz Szergej Karjakin nyolc év után kapott meghívást, újonc az olasz Fabiano Caruana. A tavalyi csapat Európa-bajnokságon óriási meglepetésre győztes német csapatból négyen is rajthoz állnak, a lengyel Mateusz Bartel az Aeroflot-torna megnyerésével váltotta meg a dortmundi repülőjegyet. A torna hivatalos honlapja: http://www.sparkassen-chess-meeting.de, a viadal Karjakin-Kramnyik és Lékó-Ponomarjov összecsapással kezdődik.
Dortmund Vlagyimir Kramnyik és Lékó Péter kedvenc városa. Páratlan az orosz exvilágbajnok sikersorozata, vitrinjében tíz dortmundi elsőségért járó trófea díszeleg. Első számú nagymesterünk háromszor diadalmaskodott, különösen emlékezetes 2002-es győzelme, amikor a világbajnok-jelölti verseny megnyerésével Vlagyimir Kramnnyik kihívója lett és két esztendővel később a brissagói döntőben megmérkőzött vele a világbajnoki címért.
Kramnyik a moszkvai Tal-emlékverseny hajráját nagyon elrontotta, kettős vereséggel csak holtversenyes negyedikként zárta szereplését. Lékó Péter idén az orosz csapatbajnokságon és a malmői nagymesterversenyen játszott, a dortmundi torna számára és riválisai számára is főpróba az augusztus 27-től Isztambulban megrendezésre kerülő sakkolimpiára.
Érdeklődéssel várjuk a 22 éves orosz Szergej Karjakin játékát, nyolc év után kapott meghívást. Az ukrán Ruszlan Ponomarjov két éve tornagyőzelemmel debütált, az olasz Fabiano Caruana a Tal-emlékversenyen kellemes meglepetésre harmadikként végzett, Malmőben Lékó előtt nyerte meg a versenyt, a legtöbbet versenyző szupernagymester. A lengyel Mateusz Bartel az Aeroflot-tornán kivívott elsőségével váltotta meg dortmundi repülőjegyét.
A tavalyi csapat Európa-bajnokságon óriási meglepetésre győztes német válogatottból négyen játszanak. Arkadij Naiditsch 2005-ben alaposan meglepte a sakkvilágot, amikor megnyerte a dortmundi versenyt. Daniel Fridman az idei bajnok, Georg Meier tavaly debütált. Jan Gustafsson 2008-ban sokáig vezetett a viadalon, Lékó Pétertől elszenvedett veresége fosztotta meg az elsőségtől, míg nagymesterünknek a nyerés a tornagyőzelmet jelentette.
A résztvevők az Élő-pontszámok sorrendjében:
Vlagyimir Kramnyik (orosz, 2799)
Szergej Karjakin (orosz, 2779)
Fabiano Caruana (olasz, 2775)
Lékó Péter (magyar, 2730)
Ruszlan Ponomarjov (ukrán, 2726)
Arkadij Naiditsch (német, 2700)
Mateusz Bartel (lengyel, 2674)
Daniel Fridman (német, 2655)
Georg Meier (német, 2644)
Jan Gustafsson (német, 2629)
A hagyományokhoz híven már korábban megtartották a sorsolást, így a nagymesterek alaposan készülhettek. Az esztendő harmadik szuperversenye 19-es kategóriájú, 2711-es Élő-átlagú. Az első fordulót július 13-án 15 órától játsszák, az utolsót pedig július 22-én, 18-án szabadnap lesz a viadalon. A torna hivatalos honlapja: http://www.sparkassen-chess-meeting.de/, élő közvetítés lesz a playchess.com oldalon is.
Az első forduló párosítása:
Daniel Fridman – Jan Gustafsson
Lékó Péter – Ruszlan Ponomarjov
Fabiano Caruana – Arkadij Naiditsch
Georg Meier – Mateusz Bartel
Szergej Karjakin – Vlagyimir Kramnyik
Lékó Péter további sorsolása:
II. ford.: Fridman – Lékó
III. ford.: Lékó – Gustafsson
IV. ford.: Lékó – Caruana
V. ford.: Meier – Lékó
VI. ford.: Lékó – Karjakin
VII. ford.: Kramnyik – Lékó
VIII. ford.: Lékó – Bartel
IX. ford.: Naiditsch – Lékó
A torna előtt idézzük fel a legfontosabb dortmundi viadalok krónikáját. Vlagyimir Kramnyik 1995-ben az első helyért Anatolij Karpovval vívott külön versenyt, végül a 20 éves Vlagyimir 7 pontot gyűjtve fél ponttal megelőzte „veterán” honfitársát. Lékó az ukrán Vaszilij Ivancsukkal holtversenyben a harmadik helyen végzett. Egy évvel később Kramnyik a tornagyőzelemért Viswanathan Ananddal csatázott, végül holtverseny után az orosz nagymestert hirdették ki győztesként. 1997-ben egy ponttal előzte meg Anandot, 1998-ban hárman osztoztak a dicsőségen, Kramnyik, az angol Michael Adams és az orosz Peter Szvidler triójából ismét Vlagyimir emelhette magasba a győztesnek járó trófeát.
A következő verseny már 19-es kategóriájú volt, a nyolc résztvevő küzdelmében Lékó Péter diadalmaskodott, pályafutása egyik legnagyobb sikerét érte el. Fél ponttal előzte meg Kramnyikot, egy ponttal teljesített többet, mint Karpov, Anand és Adams, három győzelem díszelgett a neve mellett. 2000-ben kilenc nagymester (2752-es átlaggal) és a Deep Junior program versengett, utóbbi Péter balszerencséjére. Nagymesterünk nyerőesélyes állást rontott vesztésre, a két holtversenyes győztes, a 6 pontot szerző Kramnyik és Anand mögött holtversenyben harmadik lett. Ismét az orosz sakkozóé az első hely, bár veretlenségét nem tudta megőrizni, az angol Adams legyőzte, de Anandot fantasztikus partiban kényszerítette kapitulációra.
2001-ben rendezték meg először hat résztvevővel, két fordulóval a szuperversenyt, igazi csúcstalálkozóra került sor. Kramnyik ezúttal a bolgár Veszelin Topalovval versengett, veretlen maradt, egyszer riválisát is legyőzte, 6,5 pontot gyűjtött, hatodik dortmundi tornagyőzelmének örülhetett. Lékó Péter megőrizte veretlenségét, de csak egyszer tudott nyerni, harmadik lett. A torna nagy szenzációjaként Viswanathan Anand nyeretlenül végzett az utolsó helyen, négy játszmát is vesztett.
2002-ben a Dortmunder Sparkassen az Einstein-csoport világbajnok-jelölti versenyét szponzorálta, amely Lékó Péter fényes diadalát hozta. A csoportmérkőzések során kezdetben még döcögött Péter játéka, csoportjából másodikként jutott tovább. Szárnyalásában többé már nem lehetett megállítani, az elődöntőben Shirov ellen remekelt, 2,5-0,5-re nyert, majd a döntőben Topalov elleni 2,5-1,5-ös diadalával végső győztesként, Vlagyimir Kramnyik kihívójaként ünnepelhettük. 2003-ban a torna óriási szenzációjaként az Aeroflot nyílt verseny megnyerésével a dortmundi részvételt kiharcoló Viorel Bologan, a szupernagymesterek között újoncnak számító moldáviai sakkozó győzött. Egy ponttal előzte meg a veretlenségét megőrző Kramnyikot, és a kétszer is kapitulációra kényszerülő Anandot. A világbajnoki döntő körüli huzavona rányomta bélyegét Lékó játékára, több esélyes állást is időzavarban elrontva nyeretlen maradt.
Nyolc éve a meghívott nyolc résztvevőt két négyes csoportra osztották, majd az első két helyezettek jutottak az elődöntőbe. Lékó a világbajnoki döntő előtt utoljára mérkőzött meg Kramnyikkal, egy csoportban játszottak, a rapid rájátszásban biztosították továbbjutásukat. Az elődöntőben Péter Anandtól szenvedett hosszabbításban vereséget, kettőt remiztek a klasszikus időkontroll szerint, kettőt rapidban, majd a két snelljátszma hozta meg Anand számára a továbbjutást. A döntőben Anand és Kramnyik először kétszer megosztozott a ponton, de a rapid meccset „villámkezű” Vishy 1,5-0,5-re megnyerte, és először emelhette magasba a győztesnek járó trófeát. A bronzos mérkőzésen a két Péter csapott össze, Szvidler volt a szerencsésebb a rapid kapkodásban, 2,5-1,5-re nyert.
2005-ben a 10 résztvevős versenyen nagy meglepetés született. Az egykori rigai csodagyerek, a hokival is kacérkodó, fizikailag tökéletesen felkészült, a nehéz állásokban is jól küzdő Arkadij Naiditsch nevétől volt hangos a sakkvilág. A 19 éves német nagymester félpontos előnnyel megnyerte a 33. Sparkassen Chess-Meeting szuperversenyt. Messze a legalacsonyabb Élő-pontszámmal rajtolt, de „megleckéztette” az egymásra figyelő, az argentínai világbajnokság előtt „tartaléklángon” játszó szupersztárokat.
Hat éve hetedszer lett a dortmundi szuperverseny győztese Vlagyimir Kramnyik. Az orosz világbajnok a torna utolsó fordulójában a félpontos előnnyel sakkasztalhoz ülő Lékó Pétert győzte le a világos bábukat vezetve. Lékó a vereséggel az angol Michael Adams és az izraeli Borisz Gelfand társaságában holtversenyben harmadikként végzett. Az orosz Peter Szvidler honfitársához hasonlóan 4,5 pontot szerzett, de rosszabb Berger-Sonneborn értékeléssel másodiknak hirdették ki.
2007-ben 20-as kategóriájú volt a viadal, Kramnyik, Anand, Lékó és Gelfand a mexikói világbajnokságra történő felkészülés jegyében játszott. Három újonc is bemutatkozott, a 16 éves Magnus Carlsen mellett az azeri Sahriyar Mamedgyarov és az orosz Jevgenyij Alekszejev. Sok remi született, Kramnyik egypontos előnnyel győzött, Péter holtversenyben másodikként zárta szereplését.
Négy esztendeje Lékó Pétert harmadszor ünnepelték tornagyőztesként. Okos versenyzéssel, esélyeit jól kihasználva, remek megnyitáselméleti felkészültségét érvényesítve ért elsőként célba. A legfontosabb pillanatban az éllovas német Jan Gustafssonra mért csapást és vette át a vezetést. A jó szerepléshez nagyon kellett a második játéknapon az ukrán Vaszilij Ivancsuk elleni nyerése, amivel visszavágott a linaresi tornán elszenvedett kettős vereségért.
2009-ben a 20-as kategóriájú, 2744-es Élő-átlagú viadal Vlagyimir Kramnyik győzelmével ért véget. Kramnyik kilencedszer diadalmaskodott kedvenc városában, veretlenül lett első. Másfél évet kellett várnia tornagyőzelemre, utoljára 2007 novemberében a Tal-emlékversenyen aratott fényes diadalt. A tavalyi bonni világbajnoki döntő elvesztése után kislányának születése miatt sorban mondta le meghívásait, csak rapidtornákon szerepelt. A „sakkéhség” megtette hatását, a verseny tempója, a sok remi nagyon jól megfelelt stratégiájának. Fölös kockázatot nem vállalt, de a nagy rivális, a versenyben akkor félpontos előnnyel vezető 18 éves Magnus Carlsen ellen remekül megérezte az esélyt, gyalogot áldozott, elkerülte az örökös sakkot. Számítása bevált, a 16 évvel fiatalabb ellenfél türelmetlen volt, nagyot hibázott.
A címvédőként rajthoz állt Lékó Péter holtversenyben végzett a második helyen, jobb Berger-Sonneborn pontszáma miatt az ezüstérmesnek járó trófeát vehette át. Lékó megőrizte veretlenségét, a francia Etienne Bacrot elleni győzelme örvendetes volt, az utolsó fordulóban kecsegtető pozíciót rontott el holtversenyes társa, az orosz Dmitrij Jakovenko ellen. Carlsen jó kezdéssel a 8. fordulóig vezetett, de rutintalansága a szófiai versenyhez hasonlóan megfosztotta a tornagyőzelemtől. A tornán játszott 30 játszmából 8 végződött döntéssel, hétszer nyertek a világossal játszók.
Két éve az esztendő negyedik szuperversenyét, a 20-as kategóriájú, 2731-es Élő-átlagú tornát kisebb meglepetésre, de megérdemelten nyerte meg a 26 esztendős ukrán Ruszlan Ponomarjov. Először kapott meghívást a Sparkassen-versenyre, és okos versenyzéssel egypontos előnnyel ért célba. Magabiztosságát növelte, hogy a tornát Lékó Péter elleni győzelemmel kezdte, majd parádés játszmában nyert a kilencszeres dortmundi győztes Vlagyimir Kramnyikkal szemben. Egyetlen vereségét a vietnami Quang Liem Le ellen szenvedte el.
Oly sok rontás, kihasználatlanul hagyott esély után Lékó Péter győzelemmel zárta szereplését. Nagymesterünk három játszmát is vesztett, rendszeresen időzavarba került, ahol többször is hibázott.
38. Sparkassen Chess-Meeting, 2010.június 15-25. |
kat. XX. (2731) |
|||||||||||||||||
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
|||||||||||||
1. |
Ruszlan Ponomarjov |
g |
UKR |
2734 |
* |
* |
0 |
½ |
1 |
½ |
1 |
½ |
½ |
1 |
1 |
½ |
6½ |
2840 |
2. |
Le Quang Liem |
g |
VIE |
2681 |
1 |
½ |
* |
* |
½ |
½ |
0 |
½ |
½ |
½ |
1 |
½ |
5½ |
2776 |
3. |
Vlagyimir Kramnyik |
g |
RUS |
2790 |
0 |
½ |
½ |
½ |
* |
* |
½ |
1 |
1 |
0 |
½ |
½ |
5 |
2718 |
4. |
Sahriyar Mamedgyarov |
g |
AZE |
2761 |
0 |
½ |
1 |
½ |
½ |
0 |
* |
* |
1 |
0 |
½ |
1 |
5 |
2724 |
5. |
Arkadij Naiditsch |
g |
GER |
2684 |
½ |
0 |
½ |
½ |
0 |
1 |
0 |
1 |
* |
* |
½ |
0 |
4 |
2668 |
6. |
Lékó Péter |
g |
HUN |
2734 |
0 |
½ |
0 |
½ |
½ |
½ |
½ |
0 |
½ |
1 |
* |
* |
4 |
2658 |
Tavaly teljesült Vlagyimir Kramnyik álma, tizedik dortmundi trófeáját ünnepelhette. A viadalon jól és érdekesen sakkozott, igazolta korábbi interjújában hangoztatott véleményét, hogy még vannak tervei, elképzelései. Egyetlen vereségét az utolsó fordulóban szenvedte el, támadási lehetőségeit túlbecsülte Hikaru Nakamurával szemben, az örökös sakkot is elkerülte. Szponzori szerződéseire hivatkozva mondta le a csapat-világbajnokságon való szereplést, ahogy Lékó Péter is a válogatottságot részesítette előnyben.
Nagyon megbízhatóan, a kalandokat kerülve játszott a vietnami Le Quang Liem. Egyedül maradt veretlen a mezőnyben. A címvédő ukrán Ruszlan Ponomarjov nem tudta megismételni tavalyi sikerét, három partit is vesztett. A 17 éves holland Anish Giri nem okozott csalódást, versenyről versenyre lépked előre a ranglistán.
Hikaru Nakamura túlzott ambiciózus játéka megbosszulta magát. Utolsó két játszmájának megnyerésével elkerülte a csúfos kudarcot. A német Georg Meier megilletődötten játszott, partijaiban több volt.
39. Sparkassen Chess Meeting, 2011.július 21-31 |
kat. XX (2731) |
|||||||||||||||||
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
|||||||||||||
1. |
Vlagyimir Kramnyik |
g |
RUS |
2781 |
* |
* |
½ |
½ |
1 |
½ |
1 |
½ |
1 |
0 |
1 |
1 |
7 |
2870 |
2. |
Le, Quang Liem |
g |
VIE |
2715 |
½ |
½ |
* |
* |
1 |
½ |
½ |
½ |
½ |
½ |
½ |
½ |
5½ |
2770 |
3. |
Ruszlan Ponomarjov |
g |
UKR |
2764 |
0 |
½ |
0 |
½ |
* |
* |
1 |
0 |
1 |
1 |
½ |
½ |
5 |
2724 |
4. |
Giri, Anish |
g |
NED |
2701 |
0 |
½ |
½ |
½ |
0 |
1 |
* |
* |
½ |
½ |
1 |
½ |
5 |
2737 |
5. |
Hikaru Nakamura |
g |
USA |
2770 |
0 |
1 |
½ |
½ |
0 |
0 |
½ |
½ |
* |
* |
½ |
1 |
4½ |
2687 |
6. |
Georg Meier |
g |
GER |
2656 |
0 |
0 |
½ |
½ |
½ |
½ |
0 |
½ |
½ |
0 |
* |
* |
3 |
2597 |
Verőci Zsuzsa