A Meltwater Champions Chess Tour New in Chess Classic rapid online viadal elődöntőjében a világbajnok Magnus Carlsen és a háromszoros olimpiai bajnok Levon Aronjan párharca 2-2-vel ért véget. Két döntetlen után a harmadik partiban az örmény nagymester a gyalogvégjátékban fatális hibát követett el, a norvég világelsőnek „ajándékozta” a pontot. A negyedik játszma igazi thriller volt. Aronjan fölényes állását elrontotta, a másodpercekkel való viaskodás közepette futópárjával megkeserítette a világbajnok életét, aki a védekezésben hibázott. Aronjan tisztet nyert, kiegyenlített! Az amerikai Hikaru Nakamura 3-1-re győzte le az azerbajdzsáni Sahriyar Mamedgyarovot. Nyeréssel kezdett, Mamedgyarov remek játékkal egyenlített. A harmadik partiban az azeri sakkozó minőséget nézett el, a negyedikben kockáztatott, ezt Nakamura kihasználta.
A világbajnok Magnus Carlsen és a háromszoros örmény olimpiai bajnok Levon Aronjan első párharca 2-2-vel fejeződött be. Különböző időkontrollok mellett a mérkőzésükig már 135 partiban mérték össze erejüket. A 2004-es kieséses rendszerű vb-n az első fordulóban találkoztak, Aronjan 2,5-1,5-re nyert. A Tal-emlékversenyen 2006-ban az örmény sakkozó először győzött klasszikus játszmában. Három döntetlen után következett Elisztában a 16 között az emlékezetes világbajnok-jelölti páros mérkőzésük. Egy-egy nyeréssel jutottak el a rájátszásig, a rapid műfajban is kiegyenlítette hátrányát a 16 éves norvég nagymester. Aronjan végül villámjátszmákban biztosította a mexikói nyolcfős vb-döntőre a kijutását. Egy évvel később már Magnusnál volt az előny.
A legrangosabb viadalokon mérkőztek meg, Carlsen fokozatosan növelte előnyét, klasszikus kontrollal 41 döntetlen mellett 18-8-ra vezetett. Aronjan négy éve azonban kétszer is borsot tört Carlsen orra alá, a GRENKE és az Altibox viadalon a világbajnokot megelőzve lett tornagyőztes, Stavangerben le is győzte a világelsőt.
Carlsen az 5. Sinquefield Cup tornán az utolsó fordulóban vágott vissza, letaszította a dobogóról, Londonban is nyert. 2018-ban a GRENKE tornán remiztek, de Stavangerben Carlsen 31 lépésben megadásra kényszerítette az örmény sakkozót. A 6. Sinquefield Cup-on megosztoztak a ponton és az első helyen is. Két esztendeje a GRENKE tornán Carlsen világossal győzött, a stavangeri viadalon Aronjan óriási esélyt hagyott kihasználatlanul, a rájátszásban már nem volt esélye. A zágrábi GCT tornán és St. Louisban is remiztek. A Grand Chess Tour 2019 londoni fináléjában a harmadik helyért mérkőztek meg, Magnus Carlsen a három különböző időkontrollal vívott meccsen a különleges pontozással 17-11-re nyert.
Tavaly a koronavírus-járvány miatt a stavangeri Altibox Norway Chess torna kivételével csak online rapid és villámversenyeken csatáztak. A sorozat negyedik tornáján, a Magnus Carlsen Invitational viadalon a negyeddöntőben mérkőztek meg, a világbajnok kettős győzelmet aratott, 2,5 – 0,5 és 2-1-es nyerésekkel jutott az elődöntőbe.
A norvég világelső rapid és villám tempóban is eredményes ősi riválisával szemben, 33-17-re vezetett, 41 partiban megosztoztak a ponton. A kvalifikációs tornán remiztek. A világbajnok győztesként megválaszthatta, hogy milyen színnel kezdi a párharcot, a világosra szavazott.
A párharc olasz megnyitású ütközettel kezdődött, Levon Aronjan a megszokott 5…Hf6 helyett az 5…Vf6 mellett döntött. Az örmény nagymester terve, a királyszárnyi gyalogjainak előretörésére Magnus Carlsen előnybe került, de elnézte d5 gyalogját. A világbajnok a vezérvégjátékban örökös sakkal őrizte meg a tornán már 24 játszma óta tartó veretlenségét.
Kiegyenlített küzdelmet láttunk a második játszmában, Aronjan előnye csak minimális volt, a döntetlen logikus.
Élvezetes csatát hozott a harmadik játszma, amely döntetlent ígért a végjátékban. Levon Aronjan hosszassabb tűnődés után a gyalogvégjátéko választotta, a 43. lépésben azonban hihetetlen hibát vétett f6-tal. Magnus Carlsen alig hitt a szemének, hogy a sima remi helyett az „ajándékba” kapott ponttal vezetést szerzett.
Az elődöntőket kommentáló Lékó Péter nem véletlenül tette fel a költői kérdést, hogy miként fogja Levon a drámai vereség után a negyedik partit játszani…
A negyedik összecsapás igazi thriller volt. Levon Aronjan az oly fájó vesztést látszólag gyorsan feledte, jól játszva jelentős előnyt ért el. Időelőnye is volt, amikor egyre bizonytalanabbá vált. Az előnye fogyóban volt, a gondolkodási ideje még inkább, Aronjan többször is az utolsó másodperben húzott. Az izgalmas pillanatok után az örmény sakkozó ismét rendezte sorait, kihasználta az állás kínálta lehetőséget, Carlsen pontatlan védekezését. Futópárja megkeserítette a norvég világelső életét, a kölcsönös kapkodásban Carlsen királya bajba került, Levon Aronjan megérdemelt győzelmet aratott, kiegyenlített!
Hikaru Nakamura és Sahriyar Mamedgyarov először Lausanne-ben, a Fiatal Mesterek versenyén mérte össze először erejét, az amerikai nagymester győzelemmel kezdett. Azóta még 18 klasszikus játszmában csatáztak, összesítésben 9 döntetlen mellett 5-5-re állnak. Rapid-és villámpartit huszonnyolcat vívtak, Nakamura 15-4-re vezetett, kilencszer remiztek. A kvalifikációs versenyen holtversenyben végeztek, Nakamura legyőzte riválisát, így másodikként jutott tovább.
A párharc Caro-Kann védelmű játszmával indult, Hikaru Nakamura kézben tartotta az irányítást, tisztet nyert, tanulságos végjátékban érvényesítette előnyét. A végjátékot látva Lékónak rögtön eszébe jutott, hogy 2014-ben, a tromsői olimpián Mamedgyarov nyert meg hasonló állást Nakamura ellen!
A második partiban az amerikai nagymestert meglepetéssel érte Mamedgyarov által a Nimzóindiai védelemben választott változat. A 2018-ban játszott Veszelin Topalov és Ding Liren páros mérkőzésén láttuk a folytatást, Nakamura kétségbeesetten próbálta emlékeiben megtalálni a partit, jelentős időhátrányba került, az azerbajdzsáni sakkozó kitűnő játékkal győzött.
A harmadik összecsapásban Mamedgyarov egyenlő esélyű állásban minőséget nézett el, Nakamura nyerése csak idő kérdése volt.
Hikaru Nakamurának volt ideje, hogy felkészüljön a második partiban már látott varira, a 18. lépésben az ismert folytatást játszotta meg. Sahriyar Mamedgyararov az egyenlítés reményében mindent egy lapra tett fel, az amerikai sakkozó királyát áldozatokkal támadta. A bonyodalmakban remizhetett volna, ezt elkerülve elszenvedte harmadik vereségét. Hikaru Nakamura a második meccset remifórral játszhatja.
Az elődöntő első párharcainak eredményei:
Magnus Carlsen (norvég, 2881) – Levon Aronjan (örmény, 2778) 2 - 2
Magnus Carlsen – Levon Aronjan döntetlen
Levon Aronjan - Magnus Carlsen döntetlen
Magnus Carlsen – Levon Aronjan 1 - 0
Levon Aronjan - Magnus Carlsen 1 - 0
Hikaru Nakamura (amerikai, 2829) – Sahriyar Mamedgyarov (azerbajdzsáni, 2761) 3 - 1
Hikaru Nakamura – Sahriyar Mamedgyarov 1 - 0
Sahriyar Mamedgyarov – Hikaru Nakamura 1 - 0
Hikaru Nakamura – Sahriyar Mamedgyarov 1 - 0
Sahriyar Mamedgyarov - Hikaru Nakamura 0 – 1
Verőci Zsuzsa
Fotó: chess24.com