A Grand Final online viadal elődöntőjének első mérkőzései a kétszeres kínai olimpiai bajnok Ding Liren és az ötszörös amerikai bajnok Hikaru Nakamura győzelmével értek véget. Ding Liren világossal nyeréssel kezdte a világbajnok Magnus Carlsen elleni meccsét, a norvég világelső a második partiban egyenlített. Két döntetlennel folytatták, 2-2 után a villámjátszmák következtek. Carlsen időtúllépéssel vesztette el az ötödik ütközetet, majd remek játékkal hozta a kötelező nyerést, az első párharcukat a „hirtelen halál” parti döntötte el Ding Liren javára, sötéttel könnyen nyerhető állásban a győzelmét jelentő örökös sakkra szavazott, a 3,5-3,5 a mérkőzés megnyerését jelentette. Az orosz Daniil Dubov világossal villámgyőzelemmel rajtolt, a második játszmában fölényes állást vesztett el. Hikaru Nakamura sötéttel szerzett vezetést, Dubov sötéttel egyenlített. Az első villámparti remi lett, a másodikban Nakamura győzött, 3,5 – 2,5-ös győzelmet aratott. A döntőbe jutáshoz az öt mérkőzés közül hármat kell megnyerni. A viadal díjalapja 300 ezer dollár, a győztes 140 ezret nyer.
Fordulatokban gazdag küzdelmekkel kezdődött meg a Magnus Carlsen Chess Tour négy versenyből álló sorozatának döntője, a négy résztvevős Grand Final. A torna elődöntőjében öt-öt mérkőzésre kerül sor, a döntőbe jutáshoz három meccset kell megnyerni. Az első játéknapon a kínai Ding Liren és az amerikai Hikaru Nakamura győzött, lépéselőnyt szereztek riválisaikkal szemben.
A világranglista első és harmadik helyezettje, a világbajnok Magnus Carlsen és a kétszeres olimpiai bajnok Ding Liren találkozója igazi thriller volt. A sorozat harmadik versenyén, a Chessable Masters tornán is az elődöntőben mérkőztek meg, a döntőbe jutást ott két találkozó megnyerése jelentette. Carlsen az első meccsen 3,5 – 2,5-re győzött, majd sima 2,5-0,5-tel jutott a döntőbe.
A mai párharcukban Ding Liren az első partiban alaposan meglepte a világbajnokot, aki a szicíliai védelmű összecsapás során egyre nagyobb hátrányba került. A különböző színű futók sem menthették meg a vereségtől, a kínai sakkozó szabadgyalogjainak előrenyomulását nem tudta megakadályozni.
A váratlan vereség után Magnus Carlsen azonnal támadásba lendült, gyalogot áldozott, megragadta a kezdeményezést, a játszma csak 24 lépésig tartott.
A harmadik összecsapás nem várt izgalmakat hozott, a játszma kritikus állásában közvetítési hiba borzolta a kedélyeket. Carlsen számítógépén Ding Liren 26.Be2 lépése nem jelent meg, a világbajnok nem húzott, az első döntés szerint időtúllépéssel vesztett. Megkezdődtek az egyeztetések, természetesen a hiba kijavítása után a küzdelem folytatódott. A világbajnok rontott, Ding Liren előnybe került, de elmézte Carlsen parádriposztját, örökös sakk lett a vége.
Magnus Carlsen a negyedik partiban elkerülte a küzdelmet, nagyon bízott magában, hogy a villámpartikban megszerzi a győzelmet. Nagy csalódás volt számára, hogy a remélt gyorsaság helyett időtúllépéssel vesztett. Nem könnyű a rapid partik 15-15 perces és lépésenként 10-10 másodperc bónusz után alkalmazkodni az 5-5 perc és 3-3 másodperces tempóhoz.
A világbajnok pályafutása során sokadszor „rendelésre” tudott nyerni, a tisztáldozata után létrejött végjátékban tetszetős játékkal győzött. A „hirtelen halál” játszmára maradt a döntés.
A mérkőzését már győztesen befejező Hikaru Nakamura némi értetlenséggel fogadta, hogy Carlsen a világos színt választotta, 5 perce volt Ding Liren 4 percével szemben, de sötétnek remifórja. A norvég világelső rosszul játszotta a partit, gyorsan hátrányba, elnézések súlyosbították helyzetét, majd Ding Liren nyert állásban a győzelmét jelentő örökös sakkot választotta.
A mezőny legfiatalabb tagja, a 24 éves Daniil Dubov villámgyőzelemmel kezdte Hikaru Nakamura elleni meccsét. A Lindores Abbey Challenge torna döntőjében az ötszörös amerikai bajnok megnyerte az első meccset, Dubov kiegyenlített, majd a harmadik találkozón a „hirtelen halál” parti megnyerésével elhódította az első helyet. Nakamura súlyos hibák sorozata után már a 17. lépésben kapitulálni kényszerült.
Nagy esélyt szalasztott el az orosz nagymester a második játszmában. Bátran vállalta a szicíliai védelem bonyodalmait a láthatóan megingott ellenfelével szemben, de az i-re nem tudta feltenni a pontot. Többször is nem a legjobb folytatást választotta, 32…Ke7 lépése „öngyilkosság” volt.
A rutinos Nakamura a váratlan fordulat, a szerencsés győzelem után a harmadik partiban remekelt, érthetően büszke volt teljesítményére.
Dubovot a két vereség nem törte meg, rendezte sorait, a bizonytalanná vált Nakamurát kitűnően vezetett játszmában kényszerítette megadásra, a tisztáldozata a világos haderőt teljes passzivitásba kényszerítette. Következtek a villámpartik. Dubov világossal nem tudott előnyt kicsiholni.
A második villámjátszmában ő hibázott többet, gyalogot nézett el, Nakamura szabadgyalogjai eldöntötték a mérkőzés sorsát.
Az elődöntő első mérkőzéseinek eredményei:
Ding Liren (kínai, 2836) – Magnus Carlsen (norvég, 2881) 1 – 0 (3,5 – 3,5)
Ding Liren - Magnus Carlsen 1 – 0 (Szicíliai védelem, 44)
Magnus Carlsen – Ding Liren 1 – 0 (Vezérgyalog megnyitás, 24)
Ding Liren - Magnus Carlsen döntetlen (Caro-Kann védelem, 43)
Magnus Carlsen – Ding Liren döntetlen (Spanyol megnyitás, 39)
Ding Liren - Magnus Carlsen 1 – 0 (Caro-Kann védelem, 46)
Magnus Carlsen – Ding Liren 1 – 0 (Vezérgyalog megnyitás, 46)
Magnus Carlsen – Ding Liren döntetlen (Vezérgyalog megnyitás, 41)
Daniil Dubov (orosz, 2770) – Hikaru Nakamura (amerikai, 2829) 0 – 1 (2,5 – 3,5)
Daniil Dubov – Hikaru Nakamura 1 – 0 (Nimzoindiai védelem, 17)
Hikaru Nakamura – Daniil Dubov 1 – 0 (Szicíliai védelem, 34)
Daniil Dubov – Hikaru Nakamura 0 – 1 (Nimzoindiai védelem, 47)
Hikaru Nakamura – Daniil Dubov 0 – 1 (Szicíliai védelem, 63)
Daniil Dubov – Hikaru Nakamura döntetlen (Katalán megnyitás, 43)
Hikaru Nakamura – Daniil Dubov 1 – 0 (Szicíliai védelem, 58)
Verőci Zsuzsa
Fotók: chess24.com